Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Wijziging van da Tarwrawad. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de Tarwewet 1931. De heer Hi ems tra, S.D., dient een motie in om meer rekening te houden met de belangen der landarbeiders. De heer Weitkamp, C.H., betoogt, dat de wet zoowel aan boeren als land arbeiders zal ten goede komen. De heer Loerakker, R.K., bepleit de belangen der landarbeiders. De heer van Hellenberg Hubar, RK., zegt, dat door de wettelijke maat regelen het broodverbruik reeds bedui dend is teruggeloopen. Spr. gelooft, dat er wel andere middelen zijn om de boe ren te helpen dan verhooging van het mengpercentage van 25 tot 40. De heer Kersten St. G., komt op voor de belangen van den handel. Spr. wil maatregelen, opdat de concentratie in de meelindustrie het brood niet duurder make. De heer Boon (Lib.) merkt op, dat de uitbreiding van de tarweteelt destijds reeds in deze Kamer werd voorzien. Deze wet is een noodwet en heeft een tijdelijk karakter; ze moet niet te gemak kelijk verlengd kunnen worden. De heer W ij n k o o p (Comm.) betoogt, dat er 200 mill, door dezen minister is terechtgekomen in de zakken van hen, waarvoor diens wetten niet gemaakt zijn. Dit wetsontwerp is een schroef om de ar beiders nog verder uit te persen. De broodprijzen worden hooger, de kwaliteit wordt minder, de loonen gaan steeds ach teruit. De groote kleiboeren worden al weer slapende rijk door den hun geboden steun. De heer Oud (V. D.) verklaart, dat zij gelijk hebben gehad, die dadelijk van de Tarwewet uitbreiding van de tarweteelt voorspeld hebben. Dit wetsontwerp schept een bevoorrechte positie aan de maal-in- dustrie; spr. gunt zoowel de industrie als den bakkers een redelijken prijs, maar de saneering in die industrie en het bakkers bedrijf mag niet tot verhooging van den broodprijs leiden. De regeering neme maatregelen tegen de belemmering van den handel als gevolg van deze wet. De heer Braat (Plattel.) wil den ter mijn van den duur der wet, tot 1 Oct. 1937, verlengen, opdat de oogst 1937 er ook onder valt. De Minister: de wet geldt nog voor den oogst 1936. De heer Braat dringt verder aan op een mengpercentage van 60. De heer v. d. Heuvel (A. R.) zou wenschen, dat de richtprijs van f 12 be reikt wordt. De reg6ering neme een zoo soepel mogelijke houding aan ten opzich te van de omzetting van weiland in bouw land. Spr. betoogt, dat het amendement van Hellenberg Hubar in deze wet niet thuis hoort. Het is beter, de wet niet tel kens te verlengen, doch haar voor gerui- men tijd vast te stellen. De handel mo«.-t zooveel mogelijk ingeschakeld blijven bij de uitvoering der wet. De Minister betoogt, dat dit ont werp nu voorziet in de behoeften van thans, welke anders zijn dan die van twee jaar geleden. Ook is er gelet op het perspectief. Doch van koersverandering kan niet worden gesproken. Het is de bedoeling, den handel zoo veel mogelijk te handhaven; de wet kon echter geen werkverschaffing voor den handel zijn. De grondstof van het brood is thans niet duurder dan in 1913. Ten aanzien van de concentratie in de maal- industrie is de regeering waakzaam, wat betreft den broodprijs. Ook de landarbei ders zulen voordeel hebben van d© Tar wewet; het zal niet de bedoeling zijn, dat spr. dit uitvoerig uiteenzet. De regeling zal het mogelijk maken, ook voor de kleine molenaars, de z.g.n. kropmalerij, de noc- dige tarwe beschikbaar te stellen. Ver schillende klachten over de uitvoering der wet zal spr. nader nagaan. De motie-Hiemstra wordt verworpen met 51 tegen 22 stemmen; vóór de soc. dem. en communisten. ^Het amendement-v. Hellenberg Hubar wordt verworpen met 48 tegen 31 stem men. De heer Oud (V. D.) dient alsnog een amendement in betreffende een mengge- bod, dat van kracht moet blijven. De Minister neemt deze verduidelij king over. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 57 tegen 21 stemmen (tegen de soc. dem. en communisten). De Voorzitter wijst er op, dat na het reces nog belangrijke werkzaamheden wachten, als de Indische en Surinaam- sche begrootingen enz. Spr. is voornemens de Kamer weder bijeen te roepen tegen 31 Januari a.s. en wenscht allen een aan- aangenaam reces. De vergadering wordt te 4.20 uur go- sloten. In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere F. K., 51 jaar fruitkweeker te Haamstede, die eenige dagen geleden werd aangehouden als verdacht van brandstichting in een zomerhuis te Haam stede. Aangehouden. Door zekere D. te Hoek werd dezer dagen aangifte ge daan bij de Marechaussee te Philippine dat tijdens zijn afwezigheid, uit zijn woning en wel uit een kast in de woon kamer een ijzeren geldkistje, inhoudende een bedrag van ruim f200 was gestolen. Sporen van braak waren niet aanwezig, zoodat het vermoeden bestond, dat de dief met een valschen sleutel de woning was binnengetreden. Door de Marechaus see werd onmiddellijk een onderzoek in gesteld, waarvan de uitkomst was, dat de aangever zich vermoedelijk zou heb ben schuldig gemaakt aan een valsche aangifte. De marechaussee vond dan ook termen den man aan te houden en hem ter beschiking van de Justitie te Middel burg te stellen. Het ledige geldkistje werd bij de woning teruggevonden. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Ierseke: 1. D. C. Nijssen, thans nachtwaker in die gemeente. 2. G. van den Driest, thans marechaus- sée te 's-Hertogenbosch. De heer J. A. H. Hermans, arts te IJzendijke, is benoemd tot directeur van den Gemeentelijk Geneeskundigen Ge zondheidsdienst te Breda. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Waterleiding Tholen. Naar wij vernemen, is in de Donderdag j.l. gehouden vergadering van de Water leiding-Mij. Tholen, in een gecombineer de vergadering van den raad van Beheer en raad van Aandeelhouders besloten, het tarief met ingang van 1 Jan. a.s. te verhoogen en wel voor de heide laagste klassen met f 2.10 per jaar en de verdere klassen met f 3.10 per jaar. Een voor stel tot verhooging van alle klassen met f 2.50 per jaar werd verworpen. Gezien de jaarlijksche tekorten, is het bestuur der N.V. genoodzaakt geweest tot deze tariefs- verhooging over te gaan, itemeer daar door den minister toezegging was gedaan, dat de rentevoet door hem met 1 pet. zou worden verlaagd, indien men overging tot een kleine verhooging der tarieven. Waar het wel te betreuren is, dat in dezen tijd van financieelen nood, men over moest gaan tot deze verhooging, neemt het niet weg, dat het bestuur in dezen den eeni- gen juisten weg heeft bewandeld; immers, een bedrijf dat met een jaarlijksch te kort werkt van zegge f 15 a f 16.000 moet ten onder gaan, zoodat men gedwongen was een besluit te nemen tot sluiting der be grooting en dat temeer, gezien de toe zegging van den minister. Keuring van dekhengsten. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat de gewone keu ringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar 1933 zullen worden ge houden (alleen voor het type trekpaard) op 31 Januari te Kattendijke, 1 Februari te Hulst en Axel; 2 Februari te Oostburg. Middelburg. Vrijdagavond heeft de Christelijke Besturenbond aan 143 werk- loozen, aangesloten bij zijn organisaties, een Kerstgave uitgereikt. Dank zij de bijdragen der Christelijk georganiseerden en van geestverwanten kon een bedrag van ruim f 400 worden uitgekeerd. Goes. Tot stationschef alhier (vacature van den heer Wassingtan) is met 1 Jan. a.s. benoemd de tegenwoordige chef van het station Baarle-Naussau-grens, de heer Kieviet. Wolfaartsdijk. De Chr. Besturenbond te Goes e. o., waarbij de afdeelingen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond en van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond alhier zijn aangesloten, heeft aan den Raad de zer gemeente verzocht: 1. zoo spoedig mogelijk de werkver schaffing, indien er voldoende objecten zijn, ter hand te nemen; 2. een steunrege ling met huisbijslag voor de uitgetrokke- nen weder in te voeren; 3. daarin ook te betrekken de bouwvakarbeiders, aange zien het Rijk daarvoor nu ook een bij drage geeft; en 4. een toekenning van den brandstoffentoeslag voor de steuntrek- kenden en bij de werkverschaffing te werk gestelden. Wemeldinge. Op de beide weegbruggen van de Mij. „De Bonzijbrug" werden in het afgeloopen seizoen gewogen 3274633 K.G. suikerbieten en 1609469 K.G. pulp. Kruiningen. Voor de betrekking van keuringsveearts, hoofd van dienst, in den keuringskring Kruiningen voor vee en vleesch hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Door B. en W. zijn ter benoeming van een agent der Arbeidsbemiddeling door den Raad op de voordracht geplaatst No. 1. J. M. Geleedst en No. 2. P. Blok, beiden ambtenaar ter secretarie. Hansweert. Gisteravond had in de Ned. Herv. kerk alhier een uitvoering plaats door de Chr. zangvereen. „Excelsior" van Rilland-Bath, onder leiding van Dir. A. Kousemaker, met medewerking van Mej. Jenny Oom (orgel). De zangvereeniging zoowel als de organiste gaven blijk van degelijke studie. De nummers werden prachtig uitgevoerd. Voor de aanwezigen was het een genotvolle avond. Ds v. Selms sloot de uitvoering met dankzegging. Meliskerke. Gistermiddag had de vrouw van den heer S. bij het verrichten van haar huishoudelijk werk het ongeluk zoo danig te vallen, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde een enkelbreuk en gelastte overbrenging naar het gasthuis te Middelburg. Arnemulden. De Directeur-Generaal der P. T. T. heeft de openstelling van het hulppostkantoor alhier voor den Post- en Telegraafdienst op werkdagen, te rekenen van 27 dezer af, nader bepaald op 8—11, 14—15, 1819 uur. Zaterdags vervalt 1819 uur voor den Postdienst. i Door het plaatselijk Crisiscomité al hier is tot dusverre aan collecten ontvan gen een bedrag van f 190.68. Aan behoef tige werkloozen met twee en meer kinde ren zijn werkschoenen verstrekt voor een totaal bedrag van f 100.34, terwijl'in over weging genomen wordt om voor 1 Ja- nuari a.s. aan behoeftigen, die nog geen ondersteuning hebben genoten, voort te gaan met het verstrekken van schoenen, werkkleeren en klompen. Vandaag is reeds wederom een collecte voor het Gri- siscomitó gehouden. Veere. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad. Er was veel publiek. B. en W. van Middelburg berichtten, dat zij voor het hoofd van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst een auto zullen aanschaffen, waardoor plm. f 500 zal wor den bezuinigd. B. en W. stellen voor hun goedkeuring daaraan te onthouden. Be doeld was, dat de kringgemeenten ook zeggenschap daarin zouden hebben. Hier van blijkt in dit schrijven niets. Schrijven van de Bijz. school om ver goeding voor leermiddelen ten be drage van f99.25. Wordt goedgevonden. Aanvrage Groene Kruis om de subsidie met f150 voor onbepaalden tijd te ver hoogen. Ofschoon de vereen, financiëel moeilijk zit, kan de Raad, die reeds f200 subsidie geeft, hier niet op ingaan. Wel stellen B. en W. voor om de subsidie over 1932 te verhoogen met f75. Bericht ontvangen van het Kantonge recht dat dhr Wattel in 't gelijk gesteld is en hem de gevraagde 40 pet. korting op zijn pachtsom moet worden verleend. B. en W. stellen voor om dhr Mar- kusse ter wille te zijn en hem 25 pet. pachtvermindering toe te staan, aange zien het verschil maar 5 pet. bedraagt, ws&rdoor proceskosten worden voor komen. De gemeente had hem 20 pet. aangeboden, Brief. v. Ned. Amer. Kamer v. Koop handel in Amsterdam waarin zij tege moetkoming vragen voor de reclame kosten, die zij ten behoeve van Veere maken en wel een jaarlijksch subsidie van f 150. Gezien Veere's financiëele draagkracht wordt hier niet op ingegaan. De Commissie van toezicht op het L.O. bièdt het volgende dubbeltal den raad aan: de heeren R. Repko en Blind. Nadat tot driemaal de stemmen staakten, werd door loting dhr Blind aangewezen, die de benoeming aanvaardt De Begrooting van het Burg. Armbe stuur wordt goedgekeurd. Schrijven van dhr G. M. Poppe, auto vrachtrijder, met een verzoek een onder- grondschen electrischen kabel naar zijn schuur te mogen aanleggen. Toegestaan met retributierecht van f2.50 per jaar. Voorts verzoekt hij op eigen kosten den hoek bij schoenmaker Sturm van de Kwartierstraat, te mogen verbreeden. Dhr de Jong is bereid als pachter van aan grenzend perceel, dit af te staan, indien de gemeente hem vermindering van f5 pacht toestaat. Aldus besloten. Verzoek van dhr P. Stoel om een auto garage op de markt of anders op den Zuid-Oosthoek, op eigen kosten te mo gen bouwea B. en W. hebben geen be zwaar tegen den Zuid-Oosthoek wel tegen het Marktplein. Aldus besloten. Dhr Klaas Martijn vraagt inlichtingen omtrent koop van grond grenzende aan het huis van de Wed. Perrels, waarop hij een huis met schuurtje wenscht te bouwen. De minderheid van B. en W. stelt voor hier niet op in te gaan, daar het natuurschoon wordt benadeeld en het zicht op de mooie fontein gedeeltelijk zou vervallen. Dhr Castel ziet geen bezwaar en wenscht grond te verkoopen tegen fl.50 per vierk. M. De voorzitter vindt de plaats ongelukkig gekozen. Hij wil het oudheidsaspect zooveel moglijk be houden. De bedoeling is, dat de Groote Kerk spoedig van haar stelling zal worden be vrijd en daarom wil de meerderheid van B. en W. de omgeving van de kerk ver fraaien en niet ontsieren door bebouwing. Er is nog genoeg ander bouwterrein in de gemeente. Dhr Gastel handhaaft zijn voorstel. Aangenomen met 4 tegen 3 st., n.l. dhrn van Beveren, D. Gideonse en P. Simonse. De burgemeester betreurt dit besluit en zal het ter vernietiging aan de Kroon voordragen. Schrijven van den Chr. Landarb. Bond wordt voor kennisgeving aangenomen. Wel zullen B. en W. bij: het ter hand ne men der werkverschaffing daarmee reke ning houden. Schrijven van het Prov. Archeol. Comité tot behoud van schoonheden, waarin het de gemeente verzoekt de ontsiering van straten en gebouwen door reclameborden e.d. zooveel mogelijk tegen te gaan. B. en W. stellen daarom voor over te gaan tot vaststelling van een verordening. Met alg. goedkeuring aangenomen. Wijziging der begrooting 1931 in ver band met de werkverschaffing. B. en W. vragen goedkeuring tot verhooging van het bedrag ad f 1000 met f 700, wegens bestrating van stadhuis tot kade, verlen ging klinkerbestrating van dhr Burger tot Campveerschen toren, rioleering Hout straat, verharding van buitenwegen, waarbij de hulp van kosteloos vervoer van aangrenzende belanghebbenden zal gevraagd worden. I Dhr Simonse is er tegen om alles te gelijk te doen. De toestand ziet er niet naar uit, dat de crisis spoedig verandert. Er zal dus voor volgende jaren ook werk- object noodig zijn. Dhr Castel zegt alles noodig te oordeelen Izooals opgegeven, daar hij anders geen materiaal heeft. Pas de derde week in Jan. zal men beginnen. Dhr Gideonse ziet liever het geld als loon uitgekeerd, terwijl er nu veel voor materiaal af gaat. Dhr Simonse wil rio leering voor den Zandijk en de sloot bij de begraafplaats naar den watergang. De voorz. wil beide voorstellen combi neeren. B. en W. willen vrijheid van han delen hebben. Dhr Gideonse wil eerst met de binnenwegen beginnen. De voorz. zegt zoo niet veel op te schieten. Hij stelt voor f 1000 ter beschikking van B. en W. te stellen voor werkverschaffing; dan hebben we meer ruimte van handelen. Met eén stem tegen aangenomen, die van dhr Si monse. Dhr Castel wil keien aanknopen, die aan de haven gelost, door de werkloozen zul len worden vertransporteerd. Hij wil twee werkobjecten tegelijk aanpakken, n.l. kei- kloppen voor wegsverharding en riolee ring Houtstraat. Dhr Blind wil de straten van naam bordjes voorzien. B. en W. zullen dit over wegen. Het loon bij de werkverschaffing wordt vastgesteld, behoudens goedkeuring van den inspecteur der werkverschaffing, op 21 ct. per uur bij 48-urige werkweek voor Jan. en 50 uur in Febr. Dhr Castel verzoekt machtiging om de keiklopperij in aangenomen te laten uit voeren onder beding dat niet meer bij 50 u. werkweek dan 21 ct. zal worden ver diend. Goedgevonden. Nu de vraag: Wie zal belast worden met de uitvoering? Commissie of B. en W.? Dhr Wouters wil het aan B. en W. opdragen. De voorz. vraagt of dhr Castel de leiding op zich wil nemen, zooals in andere jaren. Dhr Castel wil het aan vaarden met steun van alle raadsleden. Er komt echter meestal critiek van alle kanten. Indien iemand iets ziet wat niet oorbaar is, dan wil hij het graag weten. De voorz. zegt dhr Castel dank. Rondvraag. Dhr v. Beveren komt terug op de rioleering Zandijk. De voorz. is dik wijls bij Ged. Staten geweest en de zaak is in zooverre gevorderd, dat de raad eerstdaags hun advies kan tegemoetzien. Hierna ging de Raad in besloten zitting over om de weg „Langedam" nader te be spreken. Kortgene. Donderdag vergaderde de Varkensverzekering „Door Eendracht Sterk". 35 van de 46 leden waren aan wezig. De ontvangsten waren f345.81, de uit gaven f 147.62, alzoo een goed slot van f 198.19, saldo van vorige jaren f 1120.06. Totaalbezit op 1 December 1932 f 1318.25. De aftredende bestuursleden P. Verburg Azn en J. A. Schippers werden herkozen. De commissaris A. Koets eveneens. De contributie werd van 35 ct. per maand op 30 ct. per maand gebracht. De uit- keering van gestorven varkens bedraagt 100 pet volgens de Rotterdamsche markt. Tholen. Woensdag n.m. zal een open bare vergadering van den gemeenteraad worden gehouden. Op de agenda komen maar even 18 punten voor, waarvan de meeste inhouden benoemingen in com missies en als laatste punt, verstrekking brandstoffen aan werkloozen. Door het plaatselijk crisis-comité is begonnen met het uitdeelen van brand stoffen aan behoeftigen. Alsnog kunnen tot 31 Dec. a.s. schriftelijke aanvragen gedeponeerd worden in de bus aan het stadhuis. Wissenkerke. Donderdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Na voorlezingder notulen merkt weth. Schippers bp, 'dat de gemeente-werkman te Kamperland nooit om hulp gevraagd heeft Die werk man is oud genoeg om om hulp te vra-' gen, indien hij zulks noodig had. Daarna werd behandeld een adres van' W. de Jonge e.a. inzake het vorig raads besluit betreffende garantieaanvraag voor alectrisch licht waarbij een schrijven van de P. Z. E. M. vermeldende, dat zonder zwaarder kabel nog 6 woningen aan. de lijn kunnen bijkomen. Nadat het voor en het tegen besproken was, werd dë vergadering drie kwartier geschorst, en kreeg dhr de JEtegt, ingenieur bij de P.Z, E. M. gelegenheid, om nader uiteenzet ting van de aan te leggen garantieleiding te geven. Besloten werd, .garantie van 5 pet. te yerleenen. Dientengevolge zal met den aanleg begonnen worden. Verzoek van een vijftiental bewoners van den Kamperlandschen Dijk, vormen de groep "Waverijn, om garantie voor aansluiting bij de P. Z. E. M. werd in gewilligd, ten bedrage van 5 pet. der aanlegkosten. Er zullen drie straatlan taarns aldaar geplaatst worden. Voorstel van *B. en W. tot verkoop van een strookje Zuid-Achterweg te Geersdijk, ten behoeve van beter aivoer van polderwater zonder stemming aan genomen. Voorstel om de te dempen sloot met zijkanten richting Geersdijk, van den Wissekerkepolder voor een klein bedrag te koopen zulks in verband met wegsverbetering, werd goedgevonden. Ontwerp overeenkomst met de calami- teuze Vlietepolder, inzake stortplaats van huisvuil werd door den heer van der Maas nader toegelicht. Dhr De Boer zegt: buitendijks een zwem- en badplaats en binnendijks een stankrommel zijn twee uitersten. Aange nomen werd, de overeenkomst tot later aan te houden. Daarna benoeming leden commissie van toezicht, op de arbeidsbemiddeling, en werkloosheidsverzekering, en vaststel ling rooster van aftreden. Gekozen werd tot voorzitter Burgemeester Geuze, tot leden werkgevers S. Breure en A. Bal kenende en leden werknemers J. Dour- leyn en H M. de Looff. Verzoek van fanfaregezelschap „Ons Genoegen" te Kamperland om een sub sidie van f50 per jaar, evenals „Apollo'" te Wissekerke, wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Noordhoek, Kramer, Breure, Balkenende, en Leen- dertse tegen Verzoek van A. Goulooze om bij even- tueele ontslagaanvrage als gemeentewerk man een toeslag op zijn pensioen te ont vangen. Dhr Noordhoek zegt met Gou. looze gesproken te hebben. Goulooze wil nog wel wat presteerea voor een toeslag van f3 per week, bijvoorbeeld de bs. graafplaats onderhouden, grafdelver zijn. Weth. Schippers zegt: laten we een jon- gen man aanstellen, die kan alle werk zaamheden af, anders vervallen we weer in vorige toestanden. De voorzitter ver dedigt den toeslag op het pensioen. Het voorstel van dhr Noordhoek om bjj ont slagaanvrage de voorgestelde werkzaam heden voor drie 'gulden per week aan Goulooze toe te vertrouwen, werd aange nomen met de stemmen van weth. Schip pers, dhrn de Boer en de Ridder tegen. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elhurg, D. Bax te Blauw kapel. Bedankt voor Ter Aar, J. D. Kleijne te Willige Langerak. Wemeldinge. Gisteravond werd het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Ge meente plechtig in gebruik genomen door Ds M. Hofman van Krabbendijke, met een predikatie over Haggai 2 10. Na het beëindigen van de predikatie dankte Ds H. het dagelijksch bestuur der gemeente voor de medewerking bij den bouw ondervonden en de eigenaresse mej. Dominicus voor den grond gelegen in een mooie kweekerij, voor dit doel afgestaan. Verder dankte hij den ontwer per van het gebouw, aannemer en allen, die hadden bijgedragen tot het doen ver rijzen van dit mooie doch eenvoudig kerkgebouwtje. Dhr Adr. Dominicus, loco burgemeester, dankte namens het bestuur der gemeente voor de woorden van waar deering tot B. en W. gericht. Het kerkje, dat plaats biedt aan 275 personen, was tot in alle hoeken gevuld. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Westkapelle is gekozen de heer L. Minderhoud Lz., in de plaats van den heer J. Minderhoud Pz., die zich niet meer herkiesbaar stelde. D r D. Bakker f. In den ouderdom van 67 jaar is te Santpoort overleden Dr D. Bakker, em.-missionair-predikant der Ge ref. Kerken. De overledene diende eerst de Kerken te Apeldoorn, Broek op Lan- gendijk, en Sneek, daarna is hij vanwege de Geref. Kerk te Heeg als missionair- predikant uitgezonden naar Midden-Java. In 1906 is hij docent geworden aan de Keuchenius-school te Djocja. In 1930 werd hem door de Vrije Universiteit als erkenning van zijn verdiensten het eere- doctoraat in de theologie aangeboden. Hij was officier in de orde van Oranje Nas sau. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds de Vries. Maandag vm. ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds Homburg. Geref. Gem. Goes, Vrijdagav. 30 Dec. 6 u. ds Hofman. De heer J. Touwen, onderwijzer aan de Chr. Herv. School (Molenwater) te Middelburg is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Hilversum. Geslaagd te Leiden voor het docto raal examen rechtsgeleerdheid de heer Jhr. D. H. van Doorn te Oost-Souburg Aan de Chr. -school te Kralingsche Veer is tot onderwijzer benoemd W. La- feber, vroeger te Middelburg, thans tij delijk werkzaam aan genoemde school. Geslaagd voor examen staatsinrich ting M.O. dhr P. J. M. van Loon te Hans- weert. Geslaagd voor voorloopig machinis tendiploma de heeren A. Adriaanse, B. Algera, G. den Bakker, J. G. H. Boom, A. J. v. d. Born en G. W. de Wit, allen te Vlissingen. Hoek. Benoemd tot b00^ der O. L. School alhier dhr P. A. Ooké, onderwijzer aan de O. D- School te Zuidzande. WIJZIGING LAGER-ONDERWIJSWET 1920. Aan de Memorie van Antwoord aan de de Eerste Kamer betreffende de voorge stelde wijziging van de lager-onderwijs- wet 1920 is het volgende ontleend: Het onderhavige wetsontwerp berust niet op de stelling, dat aan ons onder wijs in het algemeen en aan het lager onderwijs in het bijzonder te veel ten koste wordt gelegd en er om deze reden moet worden aangestuurd op verminde ring van de uitgaven. Het past echter in het complex van maatregelen tot her stel van het noodzakelijk evenwicht tus- schen de inkomsten en uitgaven vaü heft Rjtjk. Vitale belangen van het onderwijs wor den niet aangetast. Aan vele scholen zal zelfs geen leerkracht ontvallen en over het geheele terrein zal de vermindering van het getal onderwijzers gedurende niet minder dan twee volle jaren geleidelijk kunnen geschieden. De leden, die verklaarden in beginsel voorstander te zijn van de gedifferentiëer- de school, maar die tegen de in het ont werp genoemde cijfers bezwaar hebben, trokken een parallel met de leerlingen- schaal volgens de ongewijzigde wet van 1878, welke huns inziens belangrijk gun stiger was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2