SPECERIJEN PUROL M fjiand-engnifwcTuten. HORLOGES. A. W. VERSCHOORE DE LA HOÜSSAYE IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! EERSTE BLAD. gekend voorbee/(/ WBT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "Bf SWT Laat dan uw foto maken ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PR NC1E ZEELAND 47e JAARGANG - No. 73 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kerstfeest en politiek. Buitenland. VERLOVINGSRINGEN. C. JOOSSE, Binnenland. Goedkoope Aanbieding. C. JOOSSE, Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal Bertel.s' Kunstkorrel. Bertels1 Kunstkorrel B. FOTO-ATELIER - FOTO-HANDEL LANGE VORSTSTRAAT 28 - GOES. Tweeden Kerstdag is het atelier den geheelen dag geopend. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Dirccteur-IIoofdrodacteur: n. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advert,ent,iön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine AdvortontiOn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto f 0.85. Bij contract bolangrijko korting. Vrede voor de menschen des welbeha- gens in Christus de Heere, maar dan ook: eere zij God in de hoogste hemelen. Kerstfeest en politiek vormen dus geen tegenstelling, maar er is integendeel een onverbrekelijke band. Kerstfeest vieren wil zeggen: meedoen, van harte meedoen, niet uit liefhebberij, maar uit gehoorzaamheid, aan den politieken strijd. Niet ter bevordering van het eigen belang of om voor eigen groep of partij iets te bereiken, maar om ook op die wijze te zoeken de eere van den geboren Koning voor wien alle knie zich eens zal buigen en van wie alle tong zal belijden dat hij is Jezus Christus de Heere. In den loop van. Januari zal door den raad van beheer van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen een besluit worden genomen omtrent het reeds lang bestudeerde plan tot electrifi- ceering van de spoorlijn BrusselAnt werpen. Een bedrag van ruim 100 mil- lioen frank zou met de uitvoering van dit werk gemoeid zijn. Het Duitsche kabinet heeft besloten den rijkspresident een verordening voor te stellen, volgens welke voortaan in ste den met meer dan 100.000 inwoners geen nieuwe winkels met eenheidsprijzen meer mogen worden opgericht. Deze maatrêgel wordt genomen, om den middenstand te beschermen. Ingezonden mededeelingen. A.S. MAANDAG, TWEEDEN KERST DAG, ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. Op het eerste gezicht een vreemde com binatie. Volgens velen een onmogelijke combi natie, tenzij dan bedoeld als tegenstelling. Wie waarlijk Kerstfeest wil vieren, zoo meenen zij, moet de politiek terzijde stel len en wie zijn volle aandacht wil schen ken aan de staatkundige vragen en van harte meedoet aan den politieken strijd, is wel allerminst in de goede stem ming om Kerstfeest te vieren. Deze redeneering heeft een schijn van betrouwbaarheid. Immers, aan de politiek doen, wil zeg gen, zich bezig houden met allerlei kwes ties van staatkundigen aard, met zaken die den buitenkant van het leven raken, met de dingen en vaak lang niet de mooiste van dit aardsche leven. En Kerstfeest vieren beteekent te gaan naar bet Kindeke in de kribbe te Bethle hem om daar te aanbidden den Christus, de Heere, de Zaligmaker van zondaren: om bezig te zijn met vragen van geestelij ken aard. En dat, met een volkomen hart. Niet half, maar geheel. Daarom, wie Kerst feest wil vieren, ware kerstvreugde wil smaken en een kerstzegen hoopt te ont vangen, die zal zich van de politiek en wat daarmee in verband staat, hebben los te maken. Deze opvatting wordt meermalen verde digd met een beroep op niemand minder dan Groen van Prinsterer. Zeker, Groen van Prinsterer was een staatsman, die zich in verband met zijn positie aan den staatkundigen strijd van zijn dagen niet kon onttrekken, maar zijn minachting voor de politiek sprak dan toch duidelijk uit zijn bekende leuze: „Een staatsman niet, een Evangeliebelijder". De Christenen die van de politiek niet veel moeten hebben en die den staatkun digen strijd als een zij 'tdan noodzake lijk kwaad beschouwen, meenen in dit woord van Groen een scherp en doeltref fend wapen te hebben. Maar zij vergeten dat op deze wijze van de uitspraak van den grondlegger der A.R. partij een niet te verdedigen mis bruik wordt gemaakt. Wat bedoelde Groen met het woord: „Een staatsman niet, een Evangeliebelij der"? In „Nederlandsche Gedachten" van 7 April 1870 heeft bij zelf deze nadere ver klaring gegeven: „In verbazenden ijver tegen al wat naar politiek zweemt, doen ethisch-ire- nische vrienden een beroep op mijn leus in 1864: Een staatsman nietl een Evange liebelijder. Mijn eigen leus. Zij is bet nog. Mits in de beteekenis die ik zelf er aan geef en aan gaf. Namelijk, dat ik, eensgezind met d- christelijk-protestantsche aspiratiën van het Nederlandsche Volk, indebelijde- nis van het Evangelie de kracht en het doel mijner politiek stel. Niet elke politiek misprijs ik; maar enkel die politiek acht ik prijzenswaard, welke met de uiting van het volksgeweten en met het levensbeginsel van onze uit den strijdvan het Evangelie ge boren of herboren nationaliteit homo-* geen is." „In de belijdenis van het Evangelie de kracht en het doel mijner politiek". Dat Js heel wat anders dan politiekschuwe men schen van Groen's uitspraak gelieven te maken. Er is bij hem geen tegenstelling. De politiek is niet een zaak waarvoor hij zich behoeft te schamen. Integendeel. De gods dienst zoo zegt hij op een andere plaats aan de politiek dienstbaar te maken, is een gruwel; maar even on verantwoordelijk is het, zich aan de handhaving der regten voor christe lijke plichtbetrachting onmisbaar, onder voorwendsel dat men geen zin of hart voor de politiek heeft, gemakshalve of uit jammerlijken slenter, te onttrekken". Groen van Prinsterer nam een werk zaam aandeel in den politieken strijd, niet ondanks, maar omdat hij een Evangeliebelijder was. Het Evangelie, de belijdenis van den Christus was zijn levensbeginsel en daarj uit vloeide voor hem noodzakelijk voort zijn meedoen aan de politiek. Be belijdenis van het Evangelie was voor Groen niet alleen een zaak van het geestelijk leven, maar die belijdenis drevf hem, om nu ook naar buiten de eere van den Christus te zoeken en zijn Naam uit te roepen. Het aantal millionaire in Amerika. Volgens een pas gepubliceerde statis tiek van het Amerikaansche departement van de Schatkist bedroeg bet aantal per sonen, dat in 1930 een inkomen van een millioen dollar per jaar of meer had, in de Vereenigde Staten 150, terwijl dit aan tal in 1931 gedaald was tot 75. Omtrent het aantal personen, dat als millionair beschouwd kan worden omdat zij een vermogen van een millioen of meer dollar bezaten, zijn nog geen gegevens be kend. Bloedige botsingen te Glasgow. Te Glasgow is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen werkloozen en de poli tie. Meer dan 15 personen, van wie 10 agen ten, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De werkloozen hebben met steenen en andere projectielen naar de politie gegooid. De werkloosheid in de wereld. In een rapport van bet Internationale Arbeidsbureau over de werkloosheid in de wereld wordt o.a. vastgesteld, dat de werkloosheid in alle landen, zonder uit zondering, is gestegen en reeds een vier de, in sommige gevallen zelfs een derde deel van de gezamenlijke arbeiders om vat. De nood in dezen winter zal de ern stigste zijn, die in onze eeuw heeft ge- heerscht. Het bedrag, dat in de laatste twee of drie jaar aan werkloozen als steun is uitbetaald, heeft zich in de meeste staten verdrie- of verviervoudigd. Verder wordt op grond van enquêtes in 24 landen vastgesteld, dat de ondersteu ning van 24 millioen werkloozen tot he den 50 millard gulden beeft gekost. Korte berichten. Naar verluidt, zon de Shah van Perzië in verband met de financieele moeilijkheden van het land hebben be sloten, twee zijner kostbaarste kroonju- weelen te Parijs of Londen te verkno pen. Er zullen 50.000 Poolsche arbeiders uit Frankrijk gewezen warden. Deze maatregel geeft uitvoering aan een be sluit der Fransche regeering, om het aan tal buitenlandsche arbeiders in Frank rijk aanzienlijk te beperken. Ingezonden mededeelingen. Prachtmodellen. Alle maten. Luxe Klokje, Wekker of zilveren Lepel Cadeau. Graveeren gratis. ST. ADRIAANSTRAAT - GOES. (2e Kerstdag geopend). De Amerikaansche Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor voor het oogstjaar 1933 een bedrag van 100 millioen uit het financieele reconstructie fonds beschikbaar wordt gesteld voor steun aan den landbouw, o.a. voor het verstrekken van leeningen en het opkoo- pen vein voorraden. - Gisteren hebben nationaal-socialis- ten traangasbommen in het centrale ge bouw van de Oostenrijksche postspaar bank te Weenen laten vallen en wel in da groote zaal waar een talrijk publiek aan wezig was. De zaal moest worden ont ruimd. Naar verklaard wordt, zal president Hoover zijn veto tegen iedere wijziging van de prohibitiewet uitspreken, zoodat voor de ambtsaanvaarding van Roosevelt geen bier in de Vereen. Staten beschik baar zal zijn. Een opslagplaats voor graan van zes verdiepingen werd te Chicago door brand verwoest. 1.350.000 bussel tarwe werden een prooi der vlammen. Twee personen kwamen in de vlammen om, terwijl zes personen ernstige verwondingen oplie pen. Ingezonden Mededeeling. Terwijl verleden jaar 434 millioen menschen onder de winterhulp vielen, ko men dit jaar zeven millioen hiervoor in Duitschland in aanmerking. Verleden jaar werd aan toeslag op de vleeschprijzen 17 millioen mark en op de kolenprijzen 6 Yt millioen mark betaald. Het totaal van deze toeslagen bedraagt dit jaar 35 mil lioen mark. Spoorwegen op Kerstmis. Naar het „Hbld." verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen ter gelegen heid van de Kerstdagen 11 extra-treinen laten loopen, n.l. 67 op het Noordernet en 44 op het Zuidernet, terwijl er 12 extra tremen naar Duitschland worden inge legd. Voorts zullen er drie goedkoope treinen loopen en worden 31 motortreinen om gezet in stoomtreinen, waardoor meer rei zigers vervoerd kunnen worden. Aan het treinpersoneel is opdracht ge geven om het aantal reizigers van alle extra-treinen te tellen. Uit de textielnijverheid. Gistermiddag beeft de Rijksbemiddelaar in het 4e district, prof. mr. P. J. M. Aal- berse, in bet gebouw van de Tweede Ka mer, een bespreking gehad met partijlen, betrokken bij bet dreigende conflict in de Tilburgsche wollen stoffen industrie. Deze conferentie heeft nog niet tot een positief resultaat geleid. Kerstfeest op de Kon. Houtvesterij. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana hadden gisteren de employé's en het personeel van de Koninklijke Hout vesterij Hoog-Soeren een Kerstfeest be reid, dat in alle opzichten geslaagd is. In de ruime serre van hotel „Eik en Dal" was een prachtige kerstboom ge plaatst. Persoonlijk deed de Koningin een boeiend kerstverhaal. Hierna werden ver snaperingen aangeboden en vond de uit reiking der keurig gerangschikte kerst geschenken plaats, die dankbaar werden aanvaard. Verscheidene dames en heeren der hofhouding woonden dezen avond bij. De Koningin met gevolg vertrok om half 7 weder per auto naar Het Loo, terwijl Prinses Juliana zich naar Uddel begaf om nog even het Kerstfeest, dat aldaar in het Vereenigingsgebouw was georga niseerd met hare tegenwordigbeid te ver eeren. Moeilijkheden voor autohouders. Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is den minister bekend welke groote moeilijkheden en kosten aan de autohou ders zijn bezorgd door de beschikking van den minister van 9 Dec. 1932 met be trekking tot de plaatsing van de letter op het nummerbord? Is den minister bekend, dat als gevolg daarvan zoo goed als alle auto's een be langrijke wijziging dienen te ondergaan en de mogelijkheid van doelmatige ver lichting van het nummerbord niet meeT bestaat? Is de minister alsnog bereid zijn be schikking zoodanig te wijzigen, dat deze nadeelen daaraan niet verbonden zijn? Ingezonden Mededeeling. Profiteert nog van de speciale aanbieding ST. ADRIAANSTRAAT - GOES. (2e Kerstdag geopend) Deviezenregeling met Duitschland. Officieel wordt thans medegedeeld, dat tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering een overeenkomst tot stand is gekomen in hoofdzaak gelijk aan het reeds eenigen tijd tusschen Duitschland en Zweden geldende deviezen-arrange ment. Binnen zeer korten tijd zal deze overeenkomst, voorzien van de noodige aanwijzingen, voor belanghebbenden wor den gepubliceerd. Binnenland. De Tweede Kamer op recès. Mislukte bankoverval te Rotterdam. Wijziging der tarwewet door de Tweede Kamer aangenomen. De waterleiding te Tholen. De tarieven verhoogd. Buitenland. De werkloosheid in de wereld. Botsingen te Glasgow. Opschorting vaccinatiedwang. In de Memorie van Antwoord aan de Eeiste Kamer nopens het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vacci natie zegt de minister van Binnenland- sche Zaken, dat het voorstel der regee ring is gegrond op de overweging, dat de ervaring in Nederland heeft getoond, dat er geen leeftijd is, waarvan men kan zeggen, dat de vaccinatie zonder gevaar kan worden toegepast. Een definitieve re geling zou de voorkeur verdienen, zoo geeft de minister toe, boven een tijdelijke, indien zij althans mogelijk ware. Maar het is onmogelijk. Uitstel van de beslissing over de hand having der vaccinatieverplichting is tet- genover het encephalitisgevaar het eenig mogelijk. Naar den tegenwoordigen stand van het verschijnsel moet men verwach ten, dat, werd de vaccinatie weder op ruime schaal toegepast, het aantal ence- phalitisgevallen zou toenemen en dezelfde ontzetting als in 1926 en 1927 is ontstaan, weder zou herleven. TWEEDE KAMER. Korfing op bijzondere jaarwedden. In de vergadering van gisteren kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de jaarwedden der leden van den Raad van State de algemeens rekenkamer de rechterlijke macht en de militaire-rech- terlijke macht. De heer Suring R.K., wenscht de kor ting niet te doen toepassen voor wacht gelders. De heer Knottenbelt, Lib., is te leurgesteld over de regeling met betrek king tot gehuwden in vergelijking met gehuwden. De heer Oud, V.D., zal ondanks bezwa ren met dezen tijdelijken maatregel mee gaan. De heer J. t e r L a a n, S.D., betoogt, dat het georganiseerd overleg niet voldoende tot zijn recht is gekomen. Minister de Geer zal de gedachte van den heer Suring inzake de wachtgelders overwegen. Het wetsontwerp wordt z.h.s aangeno men. De sociaal-democraten en commu nisten willen geacht worden te hebben tegengestemd. Invoer van tarwe, brood, enz. Aan de orde is het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van tarwe brood en deeg, tarwebloem of tarwemeel. De heer van Hellenberg Hubar, R.K., betoogt dat van invoervermindering in het Zuiden des lands niets blijkt. De heer W ij n k o o p, Comm., wijst op de stijging van de broodprijzen door de concentratie in de meelindustrie. Minister Verschuur zegt, dat er een op de duizend brooden in Nederland wordt ingevoerd. Men make zich geen overdreven voorstellingen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ingezonden Mededeeling. dat kippen beter leggen van Het bestuurslid der B.P.V. de heer H. J, Smit te Leek kocht in Nov. J.l. 20 kippen, zijnde het uitschot uit geselecteerde partij en voe derde ze Bertels' Kunstkorrel B. Ze legden in November 10 en 11 eieren per dag dus 50 en 55'It- De beste dieren welke de eigenaar hield en dus niet verhokt werden en gevoederd worden met Ochtendvoer en graan legden toen slechts 1%. Wilt gij Uwe kippen dadelijk aan den leg hebben en méér en grooter kwaliteits-eieren verkrijgen, voedert dan: Gaat dan over tot het voederen van Bertels' Kunstkorrel hetgeen een verbetering is en geen storing geeft, in tegendeel. Bertelt' Qliefabrieken N.V. - Amsterdam. Ingezonden Mededeeling. EERSTE KERSTDAG GESLOTEN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1