Rechtszaken Ingezonden Stukken Uit den Middelburgsehen Raad. om tegemoetkoming in sün reiskoeten, wordt geweigerd. Ingekomen zijn adressen van verschil lende sociale en politieke vereenigingen, om een Kerstgave aan de werkloozen te verstrekken en een toeslag voor brand stoffen, overeenkomstig de circulaire van den Minister, te geven. B. en W. adviseeren daaraan niet te voldoen. Dhr Haverhoek zegt dat een jaar gele den ook een adres ingekomen is van de S. D. A. P., vragende een Kerstgave van vijf gulden voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing. Dat is toen verwor pen. Thans is de toestand anders. De land arbeiders hebben weinig verdiend en nu zijn er veel hoofden van gezinnen reeds 4r—5 weken zonder inkomen, ook doordat de werkverschaffing te laat begonnen is. Thans wordt in de adressen een anderen toon aangeslagen. Zelfs wordt nu kinder toeslag gevraagd. Stonden vroeger de Ghr. Sociale bonden daarvoor op de bres, dan werd in het S.D. kamp smalend gespro ken over de fokpremie. Hij constateert in dezen beterschap. Hij wil de adressen bij elkaar nemen en een Kerstgave en kolen- toeslag geven zooals in de circulaire van den Minister is bedoeld. De heer Welleman zal voor het voorstel van den heer Haverhoek stemmen. Naar zijn meening is de toestand zeer ongunstig en het nadeel voor de gemeente zou nog wel eens een voordeel kunnen worden. Dhr Vogelaar is het met de vorige spre kers niet eens. Hij gelooft dat een onge lijkheid wordt geschapen. Het komt dan zóó dat de tewerkgestelde bij de werkver schaffing het beter zal hebben dan iemand in het particuliere bedrijf. Dhr Gebraad onderschrijft de meening van dhr Vogelaar. Hij wijst op de kolen en kleerenbedeeling bij de diaconieën, die toch ook van groote beteekenis zijn. Dhr Hirdes zegt. dat voor de hoofden der groote gezinnen werk is gezocht bij den kabelaanleg waar zij f2.80 verdienen per dag. De arbeiders moeten bedenken wat op Krabbendijke gedaan wordt. Ze moesten meer tevreden zijn. Dhr Haverhoek zegt, dat men het nu toch niet zóó moet voorstellen alsof twee gulden per dag een ideale toestand zou zijn. Hij wijst op de hooge huishuren, brandstof en verlichting, plus belasting, en daarmee gaat een groot deel van de in komsten weg. In het vrije bedrijf wordt nu f 1.75 betaald, wat eenvoudig opge legd is. De voorz. zegt, dat de heer Haverhoek buiten de orde is. De loonkwestie is hier niet aan de orde. Dhr Haverhoek meent dat hij zich bij de bespreking houdt aan de adressen en de argumenten van zijn mede leden. Hij zal voor de aanvragen stem men. Het voorstel om de genoemde adressen voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen met 52 stemmen, die der heeren "Welleman en Haverhoek. Verder doet de voorz. nog eenige me- dedeelingen over do werkverschaffing. Voorgesteld wordt het salaris van den tijdelijken ambtenaar ter secretarie dhr J. van Baren te bepalen op f 500. Dhr Vo gelaar zal voorstemmen, maar acht zich in de toekomst niet gebonden. Hij wil te rug naar den ouden toestand, dat de secretaris alleen het werk doet. Wordt aangenomen. Voorgesteld wordt het regle ment op de brandweer en de persoonlijke diensten in te trekken. Er is een Vrijwil lige brandweer gekomen. Voor 1933 en 1934 zal weer ontheffing worden gevraagd voor het geven van on derwijs, vak lichamelijke oefeningen. In de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt herbenoemd dhr M. G. van Hekken. Ingekomen is een verzoek van den heer J. Kloosterman hem eervol ontslag te willen verleenen als lid van het burg. arm bestuur. Het wordt hem verleend. In zijn plaats wordt gekozen uit het tweetal: J. Vogelaar en J. van Luyk, de heer J. Vo gelaar met 6 st. Ingekomen is een schrijven van de fa milie Tollenaar, meedeelende het overlij den van hun vader M. Tollenaar, lid van het Burg. Armbestuur. Inplaats van wijlen M. Tollenaar wordt gekozen uit het twee tal Joh. Frelier en Jan Zweedijk, de heer Jan Zweedijk met 4 st. Bij de rondvraag zegt de heer Welle man dat bij de stemming afgeweken is van de traditie. Dhr Hirdes zegt dat het een Hervormde vacature was. Beide voorgedragenen wa ren Hervormd, dus men is vrij om nr 2 te kiezen. Deze door het publiek druk bezochte vergadering wordt hierna gesloten. terseke. De raad vergaderde voltallig. Het Burg. Armbestuur is in de gelegen heid een stuk grond achter de Kakeldans voor bouwgrond te verkoopen. De adsp.- kooper, dhr P. Hoogestrate, vraagt ont heffing der bouwverordening in dien zin, dat de uitweg van het bouwterrein (tus schen de Chr. school en dhr de Mol) niet breeder behoeft te zijn dan ongeveer 5M. De voorz. merkt op, dat B. en W. in dezen niet eenstemmig zijn. De voorz. is perti nent tegen. De heer Hage prijst het initiatief van den bouwondernemer en laakt het, dat geen ontheffing van dit artikel zou wor den verleend. De heer Comelisse zou gaarne meer van deze zaak willen weten en stelt daarom voor om deze zaak aan te houden. De heer Kooman vraagt of de kosten van verbreeding niet van het bouwterrein kunnen worden afgetrokken. Dan moet het Burg. Armbestuur maar iets minder vragen. Ook merkt de heer Comelisse nog op, dat indien toegestemd wordt om de straat zoo smal te laten, later, indien moet onteigend worden, de school geen terrein meer sa! kunnen ruilen cf b?j- koopen, daar alles dan zal zijn volge bouwd. Het schoolplein is nu reeds veel te klein. Met algemeene stemmen wordt besloten om te wachten tot een volgende vergadering. Een verzoek om de Wellewegsche Vate te behouden, onderteekend door eenige be trokken landbouwers, komt nu in behan deling. In stemming gebracht, wordt be sloten met 6 tegen 4 de Vate te dempen. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd de heer P. Dronkers, terwijl in de vacature I. Hage wordt benoemd de heer Joh. Padmos met 7 stemmen (4 stemmen kreeg de heer J. Ossewaarde). De voordracht van 'tBurg. Armbestuur bestond uit de heeren Jac. Verspoor en C. Kosten. Bij de rondvraag klaagde de heer Hage over de toestanden in den Molenpolder en de donkere plaatsen in de Emmastraat. De heer Scheele maakt opmerkingen over de afrastering van het Molenpadje, het welk de heer Ph. Bom ondersteunt. De heer Comelisse klaagt over den slechten toestand der gaslantaarns. De heer Daane wil de Breede Watering vragen om den Molenpolderdijk een meter te verbreeden. Dat is hard noodig. De heer Ph. Bom vraagt of het niet raadzaam is ter ver betering van het onderwijs de beide open bare scholen samen te smelten. Alle hee ren worden uitvoerig door den voorzitter beantwoord. Eenige verbeteringen worden toegezegd. Den heer Hage wordt ontraden om voorstellen in te dienen bij de rondvraag. Hierna sluiting. De oesterverzending is de laatste dagen zeer druk geweest. Buiten- en bin nenland nemen veel oesters af, vooral de grootere soorten. De beste kwaliteiten rui men nu goed op. De prijzen zoowel onder den wal als bij de clientèle zijn ook iets beter geworden. Wemeldinge. Gisteravond hield de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging „Helpt Elkander" haar jaarlijksche leden vergadering, onder voorzitterschap van M. Hoogesteger Fz. Uit de rekening en ver antwoording 19311932 bleek, dat was ontvangen f 10914.94, uitgegeven f 10098.22, alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f816.72. Aan de leden werden in het af- geloopen jaar verstrekt 352 H.L. kachel kolen, tegen een gemiddelden prijs van f 1.15 per H.L.; Nootjeskolen 120 H.L. f 1.10, Anthraciet 322 H.L. f 2; Eierkolen 8160 H.L. k fl; Bruinkoolbriketten 6055 K.G. Het entreegeld bleef bepaald op fl per lid en het salaris bestuur op 2 pet. van de bruot-opbrengst. De aftr. bestuurs leden M. Ferdinandusse Jz., secr. en Th. Vleugel Jz., comm. werden herkozen. Het lossen en vervoer voor de in 1933 te ver wachten hoeveelheid brandstoffen werd resp. aan J. A. Minnaar voor 2.85 cent per H.L. en Adr. Vleugel voor 2,4 cent vanaf station gegund. Bij de rondvraag bleek het meerendeel der vergadering voor Limburgsche kolen te zijn, hetgeen het bestuur onder eenige voorwaarde aanvaardde. Bij het sluiten van het boekjaar bleek, dat de vereeni- ging 355 leden telde en de vergadering door ruim 70 leden was bezocht. Waarde. Woensdag 21 Dec. hield de IJsvereeniging „De Vliet" haar jaarver gadering. Aanwezig waren 35 leden. De rekening was als volgt: Inkomsten f 300.50, uitgaven f 182.52%, batig saldo f 117.97%. De aftredende bestuursleden J. J. Pieper, W. Waterman Mz. en H. Schrier Oz. wer den herkozen. In de vacature P. Krijnsen werd gekozen J. Blaauwkamer. Besloten werd om de jaarlijksche contributie voor donateurs te bepalen op fl; beneden de 16 jaar f0.50. Arnemufden. Woensdagavond hield de Chr. Jongedochtersvereeniging „Ken den Heere in al uw wegen", haar 16e jaar vergadering in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Na gebruikelijke opening en voorlezing der verslagen van secretaresse en penningmeesteresse, kwamen de armen binnen om hun deel te ontvangen van de goederen door de meisjes vervaardigd in het afgeloopen jaar. Uitgedeeld werden 122 stuks. Daarna werden nog eenige liederen ge zongen en enkele stukjes voorgedragen. De consulent Ds Burger sloot de vergade ring met dankgebed. O.- en W.-Souburg. Door de commissie tot ontspanning der werkloozen werd Woensdag een muziekavond georgani seerd. Hiertoe verleenden medewerking het Chr. muziekkorps „Vlijt en Volhar ding" en de Chr. Mondorgelclub „Excel sior". Door beide vereenigingen werd een 10-tal nummers zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht, voor een groot deel gewijde muziek. Ook werd een tweetal voordrachten ten beste gegeven. Deze vergadering stond onder leiding van dhr L. Vader en werd door vele werk loozen met hun gezin bijgewoond. Rifthem. De leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm kwamen Woensdagavond met hun vrouwen en verdere genoodigden samen. De burgemeester P. W. ter Haar riep den velen aanwezigen het welkom toe, in 't bijzonder den overste Bierman en den heer Laernoes. De heer Bierman stelde het doel van dezen landstorm uiteen, waarbij hij voor al wees op de handhaving van 't gezag en het trouw blijven aan ons geliefd Vor stenhuis. Ook besprak hij de organisatie van den Landstorm en wees op 't verschil tusschen den Landstorm en de Burger wacht. Hij wekte de landstormers op tot meer onderlinge samenkomsten en tot het volgen der schietoefeningen. De heer Laernoes wees o.a. op 't groote voorrecht, dat wij Nede.i-!arid.«& ijeKSan, door 'tbezit van een Vorstin uit 'thuis Oranje-Nassau, een Koningin bij de gratie Gods. Hij vergeleek ook de laatst gehou den demonstratie op Houtrust in Den Haag door de S.D.A.P. met de demon stratie in 1928 ook op dezelfde, plaats ge houden door den Vrijw. Landstorm. Vervolgens werden eenige films ver toond, van de Koninklijke Familie en den Landdag van den B.V.L. te Bergen op Zoom op 21 Mei 1932. Bruinisse. Tistermiddag werd door den Burgemeester dezer gemeente aan den heer J. C. Roth, gep. kapt. van het s.s. „Minister Lelie" der R.T.M., wonende al hier, de aan hem bij K.B. van 22 Nov. 1932 verleende eeremedaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde in goud, uit gereikt. Deze plechtigheid had plaats aan boord van voornoemd s.s., in tegenwoordigheid van leden van bovengenoemde Maat schappij en de bemanning van den veer dienst Zijpe. Door den Burgemeester werd de heer Roth bedacht voor de vele dien sten gedurende zijn loopbaan bij de R.T.M. aan de burgers van het eiland Schouwen en Duiveland bewezen. Het verleenen van deze onderscheiding is, volgens spr., wel een bewijs, dat de werkzaamheden van den heer Roth op hoogen prijs worden gesteld. Namens de R.T.M. werd, wegens ver hindering van den Directeur, het woord gevoerd door den heer Westra, chef van Tractie, welke den heer Roth dankte voor alles wat hij voor de Maatschappij heeft gedaan, hem tevens mededeelende, dat het verzoek om ontslag, op de meest eervolle wijze aan hem is verleend. Vervolgens werd namens het Comité van actie tot behoud van de tram op het eiland Schouwen en Duiveland het woord gevoerd door den heer van den Broeke te Zierikzee, welke den heer Roth namens dit comité een fraaie ets in lijst aanbood. De heer Roth dankte alle sprekers en aanwezigen en allen, die hebben mede gewerkt tot het verleenen van deze hooge onderscheiding. Hoek. In de gehouden Raadsvergade ring werd geklaagd over de enorme hooge kosten van de straatverlichting. Door den voorzitter werden eenige waardeerende woorden gesproken over 't pas overleden hoofd der openbare school. Door wethouder P. Scheele (a.r.) werd voorgesteld een toeslag van gemeentewege te geven op het loon der nog werkende landarbeiders, voor zoover door landbou wers werkloozen in dienst zouden worden genomen. Hieromtrent werd door alle le den in den breede gesproken met als re sultaat, dat met 4 tegen 2 stemmen be sloten werd het voor de maanden Maart, April en Mei te beproeven. Omtrent de kolenbons werd de klacht vernomen dat zij die trekken uit de werk- loozenkas, hiervan uitgesloten zijn. Aan den Vrijw. Landstorm wordt gratis een lokaal beschikbaar gesteld. Subsidie wordt geweigerd. Over een kerstgave, te verstrekken aan werkloozen, wordt druk geredeneerd, waarbij weth. Scheele (a.r.) zijn stand punt omtrent armenzorg uiteenzet. Een voorstel van dhr A. Meertens (v.d.) om f 1.25 extra te geven wordt met 4 tegen 2 st. verworpen. Hierna komt in behandeling de gemeen- tebegrooting voor 1933 welke wordt vast gesteld op een bedrag van f 73.709.33, met een post voor onvoorzien van f 658.32. De subsidie voor het Groene Kruis gaat van f 1000 naar f 800. Bij de post subsidie voor het muziekge zelschap stelt dhr Pijpelink (s.g.p.) voor, deze te schrappen, waarmede ech ter slechts zijn partijgenoot J. A. Meer tens accoord gaat. Ingevolge het voorstel van A. Meertens (v.d.) krijgt de muziek f 50 meer, onder voorwaarde dat ze niet op Zondag en christelijke feestdagen muziek geven noch dit op andere plaatsen gaan doen, benevens dat ze de gemeente-subsi die niet gebruiken voor tooneeluitvoerin- gen. Voor steun aan werkloozen wordt uit getrokken f8000, waarin het rijk f4800 bijdraagt. Na veel bespreking worden de belastin gen verhoogd en wel 150 opcenten op de Personeele belasting en 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Mr de Veer herdacht. De Kerstgave aan de werkloozen, die geen Kerstgave is. Tusschen 30 November en 21 December liggen maar drie weken. Maar in zulk een korte periode kan veel gebeuren. Op 30 November hield de Middelburg- sche Gemeenteraad een middag- en een avondzitting. Een burgemeester was nog niet benoemd, al wist men wel te vertel len, op wien de keus zou vallen. We za gen in die zitting wethouder de Veer nog in volle activiteit, nu eens in opgewekt ge sprek met een of ander Raadslid, dan weer met ernst en overtuiging een voor stel verdedigend. Een dag later op 1 December werd mr de Veer tot burgemeester be noemd van de Zeeuwsc'he hoofdstad, wier belangen hij reeds in zoovele kwaliteiten zoo lang mocht behartigen. Deze benoe ming gaf gerustheid in breeden kring. Men wist nu, dat de bekwame wethouder van financiën in dezen crisistijd zou trachten Middelburg door de moeilijkhe den heen te helpen. En nu op 21 Dec. een leege wethou derszetel. Mr de Veer is niet meer. Middel burg heeft nog geen burgemeester, als de heer Dumon Tak straks zijn ambt neer legt en daarïij ajff ssj. ture. waarvan de verv Jiing in deze om standigheden ook nog zoo eenvoudig niet is. Het is haast niet te gelooven, dat de leege wethouderszetel niet meer bezet zal worden door mr de Veer, die maar zelden in al de jaren, dat we de Raadsvergade ringen te Middelburg bijwonen, op zijn post ontbrak. We zullen hem zeer missen en wel bijzonder straks in de begrootings- zitting. Wonderlijk zijn Gods wegen. De gToote verdiensten van den overle dene en het ernstig verlies, dat Middel burg leed, zijn in een gevoelvol speechje geschetst door den burgemeester, waarbij de heer Heemskerk zich namens den Raad aansloot. Het was een sobere her denking geheel in den geest van den over ledene, die zoo afkeerig was van lof en huldebetoon. Een treffend en ernstig oogenblik was het, waarin men verkeerde onder den in druk van de majesteit van den dood. Het zou weldadig aangedaan hebben; als iets van die stemming in deze zitting was gebleven. Maar helaas! Toen de dwaze eischen der communis ten ten opzichte van de werkloozen nog eenige woorden werden waardig gekeurd, klonk plotseling een stem van de tjokvolle tribune. Blijkbaar bevond zich onder de vele aanwezigen een Moscoviet, die ech ter van een anderen tribunebezoeker «en flinken opstopper kreeg en zich al spoe dig door politie en bode gedwee de zaal liet uitzetten. Hij had zijn plicht gedaan! Nu we het toch over de tribunebezoe kers hebben, moet ons de opmerking van het hart, dat de voorzitter zonder eenig protest toeliet, dat meermalen van de tri- buno een luid gelach opklonk, als er Raadsleden over de Kerstgave aan de werkloozen het woord voerden. Kan dit in het vervolg niet worden verboden? Over de bedoelde Kerstgave zijn scher pe en natuurlijk langdurige debat ten gevoerd, waarbij (althans zeker bij de heeren der S.D.A.P.) de politieke harts tocht oplaaide en de ernstige stemming, die er bij het begin der vergadering heerschte, ten eenenmale was verdwenen. Het is hier met de Kerstgave dezelfde kwestie als in Vlissingen. De roode be- stuurdersbond deed het verzoek daartoe aan den Raad, m.a.w. ondernam een aan val op de leege gemeentekas, terwijl men van Christelijke zijde zelf de hand in de portemonnaie stak en aan de werkloozen uit eigen middelen een bedrag deed toe komen. Van soc.-dem. zijde, of juister gezegd vaa de linkerzijde, hoorden we geen enkol woord van waardeering over wat de Chris telijke Besturenbond deed, wel enkele schampere woorden uit den rooden hoek. „Wij zullen dat noo.i doen. Wij zijn geen diaconie", zoo heette het. Het is ook veel gemakkelijker en goedkooper om de gemeente het werk te laten doen en de be lastingbetalers aan te spreken dan om zelf aan te pakken. De rol van den barmhar- tigen Samaritaan spelen, zonder noe menswaard in de portemonnaie te moe ten tasten, is niet zoo moeilijk. Het schijnt dat er aan de solidariteit in de moderne vakbeweging ten opzichte van de werkloo zen nog wel wat ontbreekt. De geheele rechterzijde voelde den grooten ernst van den financieelen toe stand. De gemeentekas is leeg, er is niet eens geld, om het Burg. Armbestuur aan subsidie te helpen en het is wel een optimisme, dat aan roekeloosheid grenst, om in de tegenwoordige omstandigheden in Middelburg nog aan meevallers te dur ven denken. Eigenaardig was de figuur van den heer Jeronimus, de man, die anders over kleinigheden valt. Hij voelde, dat hij op de wip zat. Had hij met rechts tegengestemd, dan zouden de stemmen hebben gestaakt. Vandaar dat de beslistheid, die hem an ders wel eens eigen is, nu ontbrak. Hij weifelde en bleef maar weifelen, maar ten slotte hebben de werkloozen aan hem hun keisttoelage te danken. De kastrekkers kunnen hem en den heer Portheine echter niet dankbaar zijn. Rechts stelde zich op het standpunt: als er een Kerstgave gegeven wordt, dan óók aan de kastrekkers. Beide genoemde hee ren echter niet, omdat het Rijk hierin niets vergoedt. De zorg voor de r ij k s - financiën woog bij hen blijkbaar niet zoo HWcLELF. Ten slotte werd het oorspronkelijk voor stel van B. en W. met 9 tegen 7 stemmen aangenomen (links tegen rechts). Een Kerst toelage zal het echter niet zijn, daar de uitbetaling wachten moet op de goedkeuring van Ged. Staten. Maar volgende week zal het extraatje ook wel welkom zijn. Voor het overige zij verwezen naar het verslag. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Crisiszuivelwet: P. T. V., Schore f 0.50 of 1 d.; Leerplichtwet: H. D. A., Kloetinge f 1 of 1 d. h. Straatschenderij: J. K., Wissenkerke f 15 of 15 d. h. Op den openbaren weg een auto laten staan die niet verlicht is: J. Z., Wemel dinge, J. A. A. D., Bergen op Zoom f 3 of 3 d. h. Als geleider van trekdieren niet de lin kerzijde van den weg houden: J. J. N., Kapelle f 10 of 10 d. h. Arbeidswet: G. D., Papendrecht, ontslag van rechtsvervolging. Ta TfiKenkcrke jl „..cuLj ning A. W., Goos c" 3 A, h. In de kom oonar genmute mol den hoorn geen signaal geven ais de veiligheid van het verkeer zulk9 vordert: P. W. Kapelle f 5 of 5 d. h. Zonder vergunning fietsen langs een spoorlijn: J. H. Nieuwdorp !5 ot 5 d.; Zonder noodzaak aan de linkerzijde van een weg fietsen: D. K., Goes f 2 of 2 d. h., W. W. te Waarde f3 of 3 d. h. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: D. J. v. d. H., Kapelle, terug aan ouders. Des avonds met een rijwiel rijdeu zon der reflector: A. v. d G., WolfaarUdijk f 5 of 5 d. Met auto rijden znndor voorgeschrever burden: A. F., Driewegen f 0.50 of 1 d. Vrijgesproken: J. L. T„ te Goes, ver dacht van over.r. Pootaardappelbesluit; H. P., Wissenkeike verdacht van overtr. Vioeschkeuringsveror lening Hooger beroep. Door den Of ficier van Justitie te Middelburg is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank, waarbij J. F. de B., 46 j., caféhouder te Vlissingen, wegens open bare schennis van de eerbaarheid is ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis der Rechtbank van 19 Dec. j.l., waarbij P. J. B., 34 j,, garage houder te Breskens, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsche aangifte van een strafbaar feit. Uitspraak indenmoord te Pu11en. De gepensionneerde oud- Indisch militair J. A. v. R., te Puitten, wien ten laste was gelegd mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, van den 80-jarigen Sneeman te Putten op 25 Oc tober j.l. werd door de Rechtbank ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch luidde zeven jaar gevangenisstraf. Overtredingen van de Winkelsluitingswet op 4 D e c. De kantonrechter te Rotterdam heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaken betreffende de overtredingen van de Win kelsluitingswet op 4 Dec. De kantonrech ter nam aan, dat het gesloten houden van de winkels op Zondag een belangrijk ver lies beteekent. Daarin is echter geen recht vaardigheidsgrond gelegen. Wel vindt de kantonrechter daarin aanleiding tot het opleggen van een geringe boete. Voor elke overtreding wordt een boete van f 6 subs. 1 d. h. opgelegd. De moord in den Blij- d o r p p o 1 d e r. De Rotterdamsche rechtbank zal op 5 Jan. de zaak behan delen tegen H. J. H., die verdacht wordt van den moord op het meisje Marietje van Os, gepleegd op 9 Oct. 1929 in den Blij- dorpschen polder. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Bloempjescollecte te Middelburg. Door de Commissie voor vakopleiding, ontwikkeling en ontspanning van werk loozen, zal'met toestemming van Burg. en Wethouders op Zaterdag 24 Dec. a.s. een bloempjesdag worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het ontspan ningswerk. Hoewel de Commissie de cursussen voor vakopleiding en algemeene ontwik keling het belangrijkst acht, meent zij toch dat hiernaast gelegenheid dient te worden gegeven voor ontspanning. Voor di)t doel nu wordt van Rijks- of Gemeentewege geen bijdragen gegeven, zoodat de Commis si e, behoudens de gelden welke reeds door verschillende organisaties zijn toegezegd, geheel is aangewezen op vrijwillige bij dragen. Geld is er in de eerste plaats noodig voor het inrichten en buiten de lesuren openstellen van een ontspanningslokaal, waarover de Commissie, tegen geringe vergoeding, de beschikking heeft gekregen over eenige lokalen in het Militair Hos pitaal, en voorts voor de verder te orga- niseeren ontspanningsavonden. Waar echter thans reeds zoo dikwijls door middel van lijsten een beroep op de burgerij wordt gedaan, heeft de Commis sie gemeend een anderen weg te moeten bewandelen, waarbij ieder in de gelegen heid wordt gesteld naar zijn vermogen voor het gestelde doel bij te dragen. Van daar de bloempjescollecte op 24 Dec. a.s. Voor degenen, die liever een gave in na- tura willen offeren, wijst de Commissie er op, dat bons voor koffie, thee, suiker, melk, handdoeken, theedoeken, zeep, kop pen en schotels, lepeltjes, koffie- en thee potten, brandstoffen en allerlei spelen, dankbaar aanvaard worden. De Commissie vertrouwt, dat op 24 Dec. de opbrengst der collecte dusdanig zal zijn, dat geen verder beoep op de burgerij zal behoeven te worden gedaan. De Commissie voornoemd, Ir. B. C. ROETERS v. LENNEP, Voorzitter. J. ONDERDIJK, Vice-Voorzitter. J. LORIER Jr., Secretaris. A.BARTO, Vice-Secretaris. P. M. WOLTERS, Penningmees ter. Giro 180.432. A. J. BAIJENS. C. DOETS. Mr. P. DE JONGE. J. H. KLARENBEEK. P. MELIEFSTE. P. Ph. PAUL. E. J. PITLO. Ds. D. SCHEELE. B. L. C. SCHEERS. H. P. STAAL.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6