EERSTE BLAD. VRIJDAG 23 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 72 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Wat zoudt gij doen in dit geval? Uit de Provincie LOCARBiTS Groene Kruis Hoestbonbons Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Glrorokenlng 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advortontlün 30 cont por rogol. Ingezonden modedeollngon 00 cont per regel, Kleine Advortcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Geen medewerking. Het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoerrechten is gisteren ook door de Eerste Kamer aangenomen. Gemakkelijk is dit niet gegaan. Van verschillende kanten werden tegen het ontwerp ernstige bezwaren ontwik keld. En terecht zegt het „Handelsblad", dat als men zuiver zakelijk had kunnen stem men, het voorstel zeer waarschijnlijk zou zijn verworpen. Men kan zelfs wel verder gaan en zeggen, dat dan het ontwerp zelfs niet zou zijn ingediend. Het is toch, evenals meerdere wetsont werpen van den laatsten tijd een nood- voorstel. De begrooting voor 1933 sluit met een reusachtig tekort en daartegen moeten hoe onaangenaam dit ook mag zijn maatregelen worden genomen. Eén van die in zichzelf weinig begeer lijke maatregelen is de tijdelijke verhoo ging van het tarief, waarvan een meer dere ontvangst van f20 millioen wordt verwacht. Zooals gezegd: er werden van verschil lende kanten ernstige bedenkingen tegen het ontwerp aangevoerd. Maar het resul taat van het gepleegde overleg was dan toch, dat het voorstel werd aangenomen. Aan dit overleg het moet met leed wezen geconstateerd heeft de linker zijde en heeft ook zelfs de liberale fractie geen deel willen nemen. Voor haar stond het al van te voren vast, dat het ontwerp moest worden ver worpen. De verklaring van de regeering, dat zij het gtld beslist noodig heeft wat de heeren zelf ook wel weten mankte geen indruk. De liberalen stemden mordi cus tegen. Zonder het is de liberale „N. R. Crt" die het noodig acht hierop te wij zen dat tegenover de financieele po litiek van het Kabinet een eigen opbou wende politiek werd geplaatst. In critieke tijden als we nu beleven het is gisteren weer opnieuw gebleken is van de liberale partij geen mede werking te verwachten. De kiezers zullen verstandig doen, dit niet te vergeten! De Fransche Kamer steunt de nieuwe regeerina. Zoowel de Fransche Kamer als de Se naat zijn gisteren bijeengekomen, om ken nis te nemen van de regeeringsverklaring welke in de Kamer werd voorgelezen door den premier Paul Boncour en in den Se naat door den vice-premier. De Kamer heeft met 365 tegen 215 stem men haar vertrouwen uitgesproken in het Kabinet Paul Boncour. De regeering bleef met 150 stemmen in de meerderheid, bij enkele onthoudingen. De correspondentie tusschen Roosevelt en Hoover gepubliceerd. De briefwisseling tusschen Roosevelt en Hoover is gisteren door het Witte Huis gepubliceerd. Uit den brief van Roosevelt blijkt, dat de toekomstige President elke gemeen schappelijke verantwoordelijkheid wei gert. Deze weigering geldt evenzeer de be noeming van een herzieningscommissie voor de oorlogsschulden, als alle andere internationale vragen. Roosevelt verklaart, dat hij de handen vrij wenscht te houden, tot hij op 4 Maart zijn nieuwe functie aanvaardt. Weer aardschokken in Griekenland. Het schiereiland Ghalkidike is in den nacht op Donderdag opnieuw door een krachtige aardbeving geteisterd. Een groot aantal der bij de groote aardbeving in September beschadigde gebouwen is geheel ingestort. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht. Onder den blooten hemel kampeeren zij, waarbij zij hevig van de koude hebben te lijden. De voedingsmid delen zijn schaarsch. Een regime-verzachting In Britsch-lndlfi. Tijdens het debat in het Lagerhuis over den huidigen toestand in Britsch-Indië heeft de minister van Indië, sir Samuel Hoare, een verklaring afgelegd. Hij zeido, dat ingevolge het besluit van het Indische parlement en de provinciale raden, om de noodige maatregelen te nemen tegen een herleving der onlusten, de ordonnanties, waarbij de uitzonderingstoestand werd ingesteld, met ingang van het nieuwe jaar niet meer noodig zijn. De toestand is, naar Hoare verklaarde, beter dan drie maanden geleden. Belgische regeeringsverklaring. De Belgische regeeringsverklaring zegt dat de regeering maatregelen zal treffen tot het consolideeren van de vlottende schuld. Zij zal een gezonde taalpolitiek voeren. Zij zal alles in het werk stellen tot het organiseeren van de landsverdedi ging aan de grenzen. Zij zal een politiek van vrijhandel voeren zonder nochtans af stand te doen van buitengewone bescher mingsmaatregelen. Korte Berichten. Te Moskou en in de geheele Sovjet unie wordt voor den tijd van het jaar een ongewoon verschijnsel waargenomen. Terwijl anders overal in Rusland reeds midden-December de vorst is ingetreden, wordt thans uit alle streken een tempe ratuur van vier tot acht graden boven het vriespunt gemeld. Ondanks enkele nachtvorsten bloeien in Moskou de se ringen. Na tien dagen sneeuwstormen heeft de winter plotseling plaats gemaakt voor warm weer, meldt een telegram uit Chi cago. Het, lijkt meer op voorjaar dan op winter. Ook in Winnipeg, Manitoba en Minnesota, waar de vorige week nog 20 tot 30 gr. vorst was, en waar groote hoe veelheden sneeuw zijn gevallen, heerscht thans een milde temperatuur. Ambtenaren van den accijns hebben te Hamburg een groote koffiesmokkelarij ontdekt. Onder ladingen kolen verborgen zijn sedert Augustus ongeveer 170 zakken ruwe koffie uit de vrijhaven gesmokkeld. Het hierdoor aan den fiscus onttrokken bedrag bedraagt ten minste 18.000 mark. Men vermoedt, dat twee kooplieden de daders zijn. De civiele gouverneur van Valencia heeft elf sinaasappelexporteurs veroor deeld ieder tot 100 gulden boete, omdat zij de voor export bestemde vruchten hadden gewikkeld in vloeipapiertjes, waarop het Spaansche koninklijke wapen stond. Sedert het altroepen van de republiek li het gebruik van de koninklijke wapens ook voor reclame-doeleinden verboden. Herziening der TarweweL De Nederlandsche Industrie- en Han- delsraad voor Land- en Tuinbouw beeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van het gewijzigde wets ontwerp tot herziening der Tarwewet '81. Adressante ziet in bet feit, dat bij de wij ze van uitvoering der Tarwewet de han del niet meer zooals vroeger den toon aan geeft bij de waardebepaling der tarwe, 'n nadeel voor den producent. De raad is van meening, dat tegelijkertijd met de wij zigingen, die in de Tarwewet nu zullen worden aangebracht, ook wijziging dient te worden gebracht in de uitvoering en wel in dien zin, dat aan den handel we derom een rol wordt toebedeeld, die be rust op de erkenning van zijn maatschap pelijke beteekenis en waarbij hij in het belang van producent en verbruiker zijn taak weer normaal kan vervullen. Mochten tegen het opnemen van han delaren in de besturen der tarwe-organi- saties overwegende bezwaren bestaan, dan zou aan die organisaties de verplichting kunnen worden opgelegd, om bij het in zamelen, de waardebepaling en het be waren en het afleveren der tarwe den handel wederom volledig in te schakelen. Op grond van een en ander verzoekt adressapt de Tweede Kamer er bij den Minister op aan te dringen, een zoodanige wijziging in de uitvoering der wet aan te brengen, dat aan de verlangens van den graanhandel wordt tegemoet gekomen. Prof. Veraart. Naar aanleiding van de dezer dagen door Prof. Mr J. A. Veraart voor de de mocratische studie-club van de R. K. kiesvereeniging, rijkskieskring 's-Graven- hage, afgelegde verklaring, volgens welke hij zich gedwongen zag uit de R. K. Staatspartij te treden, heeft het Alg. Ned. Persbureau een onderhoud met hem ge had, waaruit blijkt, dat geen eigen partij in oprichting is, maar getracht zal wor den allo van de R. K. Staatspartij afge scheiden groepen te vereenigen. Loonkorting te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen voor ten einde het belangrijke tekort op de be grooting te dekken f900.000 te bezui nigen op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel door een korting in te voeren van 2 pet. voor de gehuwden en bX pet. voor de ongehuwde ambtenaren. Met Rijksvoorschot gebouwde woningen. Het lid der Tweede Kamer de heer Kampscböer heeft den ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën de volgende vragen gesteld: io. Ie bet juiet, dat de tekorten, ont staan door huurverlaging van met Rijks voorschot gebouwde woningen - welke huurverlaging met goedkeuring der re geering geschiedt ten laste komen van de gemeenten? 2o. Zoo ja, zijn de ministers van oor deel, dat dit redelijk en billijk kan worden genoemd? 3o. Indien vraag 2o. ontkennend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid te bevorderen, dat de tot dusver toegepaste regeling worde gewijzigd? Geen staking bij Palthe te Almelo. Het personeel van de N.V. Palthe te Al melo heeft hesloten niet te staken met in gang van de volgende week, doch het tus- schenvoorstel der directie te aanvaarden. Dit voorstel kwam neer op een loonsver laging van 5 pet., welke ingaat de tweede week van Januari en voorloopig loopt tot 1 Mei 1933. Daarna treedt een roulee- ringssysteem in werking, hetwelk door d« arbeiders is gekozen boven ontslag. De mobilisatie-slachtoffers. Bij het afdeelingsonderzoek der com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer in zake het wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het achtste hoofd stuk (Defensie) de begrooting van het jaar 1932 (uitkeering aan de z.g. mobilisatie slachtoffers) betuigden vele leden hun in stemming met de ontworpen regeling. Zij juichen het toe, dat, indien dit ontwerp tot wet mocht worden verheven, de uit- keeringen aan de z.g. mobilisatieslacht offers zullen worden verhoogd. Ingezonden Mededeeling. Zoudt gij iets anders Bm AV kiezen dan t indien gij zelf of een van Uw huisgenooten verkouden waart? ZEGT HET EERLIJKI VERLAGING VRACHTTARIEVEN. Meer veranderingen te wachten. Vooruitloopende op verschillende ver anderingen, welke binnen enkele maan- ien door de spoorwegen in de goederen- tarieven zullen worden aangebracht, zijn thans met het oog op de concurrentie van endere middelen van vervoer, de bepalin gen voor de vrachtberekening voor zendin gen van zoodanigen omvang, dat zij niet in één wagen kunnen worden geladen, reeds in dier voege gewijzigd, dat een veel soepeler vrachtberekening wordt verkre gen dan thans het geval is. Volgens de bestaande bepalingen wor den n.l. bij vervoer van een zending, in meer wagens met één vrachtbrief ten ver voer aangeboden, de vijftien-tons-vracht- prijzen in bet algemeen eerst toegepast, indien de vracht voor het volle draagver mogen der gezamenlijke wagens wordt be taald. Van gisteren af echter werden de vjjftien-tons-vrachtprijzen reeds toegepast voor zooveel maal 8000 K.g. als er wagens aan den afzender ter beschikking zijn ge steld. Hierdoor wordt bereikt, dat bijv. bij het aanvragen en verstrekken van twee wa kens van 15 ton de vijftien-tons-vracht- prijzen reeds in rekening worden ge bracht, zoodra de gezamenlijke lading in beide wagens 16.000 Kg. weegt, in plaats van bij een gewicht van 30.000 Kg., zoo als nu nog het geval is. Bij aanvraag en belading van 3 wagens van 15 ton draag vermogen, dus reeds bij belading mat 24.000 Kg. inplaats van met 45.000 Kg. enz. Dat de vracht hierdoor in vele gevallen een niet onaanzienlijke verlaging kan on dergaan, blijkt wel uit de volgende voor beelden. Betaalt men thans bijv. op een afstand van 100 K.M. voor een lading hout van 16.000 Kg. in de twee aange vraagde en verstrekte wagens van 10 ton draagvermogen ongeveer f 74, thans zal onder gelijke omstandigheden de vracht slechts f 63 bedragen, dus ongeveer 15 °/o minder. Zouden er twee wagens van 15 ton draagvermogen zijn aangevraagd en verstrekt, dan is de tegenwoordige vracht in vorenstaand voorbeeld ongeveer f 93 en straks maar f 63, dus zelfs ruim 30 °/o minder. Ook voor andere goederen en op andere afstanden ondergaan de vrachten gelijk soortige verlagingen, zoodat deze nieuwe maatregel door belanghebbenden, die 16.000 tot 20.000 Kg. in twee 10-tons- wagens, of 24.000 tot 30.000 Kg. in twee 15-tons-wagens, of 24.000 tot 45.000 Kg. in drie 15-tons-wagens hebben te verzen den, zonder twijfel toegejuicht zal wor den, Vreemdelingenverkeer Zuid- en Noord- Beveland. Door Ged. Staten van Noord-Brabant is op een desbetreffend verzoek alsnog toe stemming verleend voor bet plaatsen van een reclamebord, opwekkend tot een be zoek aan Zeeland, in de gemeente "Woens- drecht. Uit Amerika kwam het verzoek tot op zending van foto's, zoowel ex- als inte rieur van de Groote- of Maria Magda- lenakerk te Goes. De film „Zeeland, the Island Paradise" werd op 19 Oct. voor 1768 personen ver toond, voornamelijk bestaande uit de leeraren en studenten van de Newburgh Free Academy, Newburgh, N.Y. In verband met het Congres der A. N. V. V., dat in '33 te Vlissingen zal gehou den worden, worden stappen gedaan om behalve de Nederlandsche Pers, ook die uit Engeland, België en Frankrijk daar voor te interesseeren. Door vertrek naar Utrecht met 1 Ja nuari a.s. heeft de heer A. Waszington, stationschef te Goes, moeten bedanken als bestuurslid der V.V.V. aldaar. Reeds voor f8.40 per maand kunt U zich thans een radio-installatie aan schaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) A u t o-o n g e 1 u k. Gisteravond om streeks zes uur reed op den rijksweg Et- ten-Breda de heer B., keurmeester van den vleeschkeuringsdienst te Breda met zijn auto uit de richting Etten. Hij wilde bij den vaartkant naar links, richting Leur uitwijken. Achter hem naderden de ge broeders J. A. en J. C. Dekker uit Goes met hun auto, waarin ook de chef mon teur der firma gezeten was, die B. nog vóór het nemen van den bocht wilden passeeren, wat niet lukte. De beer D. verloor de macht over zijn stuur en reed tegen het koffiehuis van den heer O. aan, waarvan een stuk muur van onge veer 2 M. werd verbrijzeld. De auto reed gedeeltelijk het koffiehuis in. De heer J. C. D. bekwam een niet-ernstige hoofd wond en liet zich door een dokter ver binden. De andere inzittenden, evenals de heer B., die met weinig snelheid reed, kwamen met den schrik vrij. De auto van den heer D. is door een kraanwagen naar een garage gesleept. Goes. Tusschen de gemeente Goes en de Zuid-Bevelandsche gascentrale Oosteinde der gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Waarde, Schore en Rilland-Bath is' over eenstemming bereikt inzake overname van het gasbedrijf van Oosteinde door de ge meente Goes. Thans zal deze aangelegen heid ter sprake komen in de betrokken gemeenteraden voor het nemen van een definitief besluit. Kloetinge. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Ingekomen zijn Koninklijke goedkeuring op vastgestelde belastingen;" goedkeuring der gemeente- begrooting voor 1933; bericht van J. Felius, dat hg zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim' niet aanneemt; verzoek van den Chr. Besturenbond te Goes e.o. om tot in voering van een brandstoffentoeslag voor de werkloozen, die dezen winter werk zaam worden gesteld bij de werkverschaf fing, en ook voor steuntrekkenden, over te willen gaan en tevens een steunrege ling te willen invoeren. De voorzitter zegt, dat dit schrijven is behandeld in de commissie van advies voor de werkverschaffing en door B. en W. Men v&s unaniem van meening, dat invoering van een steunregeling niet direct noodzakelijk is. Wat de brandstof fentoeslag betreft deelt de voorzitter mede dat het Crisiscomité evenals verleden jaar wel brandstoffen zal verstrekken. Dhr Buitenhuis zegt, dat hij gaarne zou zien, dat van gemeentewege een brandstoffenregeling werd ingevoerd in dien mocht blijken dat het Crisiscomité geen brandstoffen verstrekt.Dhr Zweed ijk is het hiermee eens en steunt het verzoek van den heer Buitenhuis. Dhr Straub acht het overbodig om een besluit te nemen omdat men gerust op het Crisis comité kan vertrouwen. De voorzitter beaamt dit en zegt dat het Crisis-comité dit zeer zeker weer zal doen indien het daarvoor het nooilige geld heeft. Verzoek van den Ned. Bond van Ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, de Ned. Christelijke Land- arbeidersbond en de Ned. R.-K. Land- arbeidersbond om aan den Minister den wensch kenbaar te maken om de uit- keeringsperiode op 78 dagen vast te stel len in plaats van op 42 dagen zooals reglementair is bepaald en bg z.g. open weer de werkverschaffing niet stop te zetten. Wanneer dit onverhoopt toch mocht plaats hebben dan vertrouwen zjj dat die maatregel ook zal gelden voor de niet-georganiseerde arbeiders en dat Binnenland. De onderwijsbegrooting door de Tweede Kamer aangenomen. De steun aan den tuinbouw door de Eerste Kamer aangenomen. Verlaging vrachttarieven. Ongeluk op een overweg te Dedemsvaart. Twee dooden. Buitenland. De correspondentie tusschen Roosevelt en Hoover gepubliceerd. De toestand in Britsch-Indië is verbeterd. de georganiseerden een bijslag op dé werkloozenkas-uitkeeringen krijgen, zoo dat dezen per week meer ontvangen dan de ongeorganiseerden. De voorzitter zegt, dat hij van een ver zoek aan den Minister om den uifckee- ringsduur te verlengen weinig verwacht. Ook hij is van meening, dat de georga niseerden iets meer moeten hebben dan de ongeorganiseerden omdat de eersten! toonen, dat zij voor zich zelf willen zorgen, wat toch zeker geprezen mag worden. Dhr Straub zegt dat in de commissie van advies voor de werkverschaffing bij de bespreking van het loon is gesproken over de wenschelijkheid om de verze kerden die hij de werkverschaffing zijn geplaatst de door hen te betalen contri butie te vergoeden. Hij zou gaarne zien, dat zulks werd vastgesteld. Dhr Kousemaker meent, dat de tewerk stelling bij de werkverschaffing geval voor geval zal worden behandeld in de com missie en tevens zal worden nagegaan, of een bijslag in den vorm van vergoe den der contributie noodig is. Hij acht een algemeens regeling hieromtrent nief gewenscht. Dhr Hoogstraat© vindt het toe te jui chen, dat een dergelijke toeslag wordt gegeven. Dhr Buitenhuis kan zich met het geven' van een dergelijken toeslag vereenigen, omdat het in het belang is van het or ganisatiewezen. De voorzitter deelt vervolgens mede' dat de rioleering langs den Achterweg is gelegd en dat het schilderen der lan taarns is geschied. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken 'is bericht ontvangen dat hij be reid is, voor het uitdiepen van water leidingen in het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke, een over heidssubsidie toe te zeggen van 80 pet. der loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werkloozen alsmede eenzelfde percentage van het regenverlet. De ver deeling der subsidie tusschen rijk en gemeente zal te zijner tijd plaats vinden. Alle niet genoemde uitgaven o.a. die van het dagelijksche toezicht en de uit gaven voor sociale verzekering dragen! de belanghebbende grondgebruikers. Aan deze toezegging zijn voorwaarden verbonden. Alleen werklooze hoofden van' gezinnen en kostwinners (één uit een gezin) mogen worden geplaatst. Er moet in accoord worden gewerkt tegen zoo danig loon dat bij flink werken gemid deld f 0.22 per uur kan worden verdiend. Bg verzuim wegens regen wordt regen verlet betaald. Met de dagelijksche lei ding wordt de Nederl. Heide Mjj belast. De voorzitter vindt dat men hierop maar eens moet ingaan. Dhr Buitenhuis vraagt hoe de verdee ling der subsidie zal zijn. De voorzitter zegt dat minstens 25 pet door het Rijk betaald wordt doch 'kan niet zeggen, hoeveel dit zal zijn, er is 50 pet. gevraagd. Dhr Eversdijk zegt zich ermee te kunnen vereenigen om dit werk bij wijze van werkverschaffing te doen uit voeren, vooral omdat de gemeente zelf geen objecten heeft. De voorzitter acht het beste om na 1 Januari te beginnen, een datum te be palen kan nog niet omdat een en ander nog moet worden geregeld. Ook vraagt hg óf de verzekerden eerst uit moeten trekken voor zij bij de werkverschaffing worden geplaatst. Dhrn Straub en Kou semaker zijn er voor om de verzekerden niet geheel te laten uittrekken, opdat zrj bij stopzetting der werkverschaffing nog uit de kas kunnen trekken. De overige leden kunnen zich hiermee vereenigen. B. en W. stellen voor om de gemeente- herberg met ingang van 1 Mei 1933 we der aan K. Meulpolder te verhuren onder de bestaande voorwaarden (huurprijs 150 gld, verhuring voor drie jaren met mo gelijkheid van jaarlgksche opzegging). Dhr Straub zegt, dat de gemeente- herberg de gemeente geld kost. Hij acht verhooging der huur wel mogelijk. De voorzitter zegt, dat hij met Meul polder heeft gesproken en volgens dezen zgn de verdiensten over het afgeloopen' jaar heel wat minder dan vorige jaren. Dhr Eversdijk zegt, dat de bedoeling niet il geweest om Ecoge h'jur te maken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1