WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 70 Staten-Generaal JOAN CARISBR0KE Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Teleioonnummer 11. Postcliöquo on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent, Advortontlön 30 cont per regel. Ingezonden mcdedeolingon 00 cont per rcgci. Kioino AdvortcntiOn Dinsdags cn Vrijdags f 0.70, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Begroeting van Onderwijs. In de vergadering van gisteren is de behandeling van de Onderwijsbegrooting voortgezet. Van de vele onderwerpen, die daarbij aan de orde kwamen, vermeiden wij het volgende: De beer Faber (S. D.) bespreekt bij de afd. Voorbereidend Hooger- en Mid delbaar Onderwijs de schooleindexamens, welker betrouwbaarheid absoluut moet ko men vast te staan en waarin meer uni formiteit moet komen. De heer v. d. B i 11 (V. B.) bepleit zoo danige wijziging in de eindexamens der H. B. S., dat de geschiktste jongelui later student kunnen worden in het vak, dat voor hen hel beste is. Mej. Westerman (V. B.) wenscht eveneens verbetering in de regeling dier eindexamens. Spr. vertolkt de klacht van vele ouders, dat er zoovele dure boeken moeten worden gekocht, die soms maar in de kast blijven staan en dat er zoo talrijke herdrukken worden voorgeschre ven. Mevrouw B a k k e r-N o r t (V. D.) be toogt, dat de leeraren bij de H. B. S. een extra-korting bij de salarisvermindering hebben ondergaan, mede tengevolge van de nieuwe regeling der klasse-splitsing. Spr. verzoekt den Minister aan deze aangelegenheid zijn aandacht te wijden. De heer M o 11 e r (R. K.) is tegen be- peiking der scholen voor voorbereidend onderwijs. Wat het middelbaar onderwijs betreft, waarom heeft de minister niet meer overleg gepleegd met de leeraren, die tot tegemoetkoming bereid waren. Ook spr. wijst op onbillijkheden in de regeling der salarissen der leeraren M. O. Ver schillende factoren oefenen daarop in vloed uit. Er moet meer stabiliteit zijn. Spr. is het er mee eens, dat zuinigheid moet worden betracht met den bouw van nieuwe scholen; doch de bemoeizucht van den Rijksgebouwendienst gaat veel te ver, wat spr. nader uiteenzet op grond van een te Eindhoven voorkomend geval. Spreker dringt aan op wederinvoering van Prov. eindexamens H. B. S. De heer Til anus (G. H.) bespreekt eveneens den aandrang tot het noodeloos koopen van dure boeken, ten deele door de leeraren zelve geschreven. Spreker is dankbaar, dat de minister hieraan zijn aandacht heoft geschonken. De Minister van Onderwijs, K. en W., de heer Terpstra, zegt o.m., dat uit breiding van de bevoegdheid der gecom mitteerden bij de eindexamens nooit zoo ver zou kunnen gaan, dat dezen ook exa- mens zouden kunnen afnemen. Wat de kosten voor boeken betreft, tegenover bij zondere en gemeentescholen heeft spreker niet anders kunnen doen dan per circulai re op deze aangelegenheid wijzen; voor de rijksscholen bestaat een voorschrift. Afgescheiden van andere omstandighe den is er in deze tijden geen kijk op, dat de regeling der leeraarssalarissen kan worden herzien. Bij de afd. Nijverheidsonder^ w ij s bespreekt Mej. M e ij e r (R. K.) de gevolgen der versobering; spr. vraagt zich af, waarom de minister tegenover het nij verheidsonderwijs een afzonderlijk stand punt heeft ingenomen. We staan ten ach ter bij verschillende andere landen als Duitschland en Zwitserland. In dezen tijd van laagconjunctuur komt de huisvrouw rond, die goed huishoud- onderwijs heeft gehad, heeft leeren reke- FEUILLE-fÖN. door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsbh. 87). —o Hij wenschte, zooals hij nog nooit an ders gewenscht had, dat hij zijn jeugd an ders had gebruikt. Hij dacht aan de vele goede kansen, die hem geboden waren, aan zijn zondig verleden, aan zijn dwaze meer dan dwaze jeugd; en misschien voor het eerst in al die acht en twintig jaar verlangde hij, dat hij terug kon zien op een beter en edeler leven. En instinc tief wist hij, dat Ada er niet het meisje aaar was om hem te helpen zich te ver heffen uit de diepte, waain hij gezonken was; ze zón-eerder nog zijn zwakke kracht behoeven en al zijn geduld en verdraag zaamheid zou worden vereischt op hun gezamenlijke levensreis. Hij vond Joan alleen in de groote zit kamer, waar ze gewoonlijk den avond doorbrachten. Ze was druk bezig schrif ten te corrigeeren, waarvan er een heele «tapel voor haar lag. nen en toekomen met de aanwezige mid delen, heeft leeren naaien en verstellen en koken en huishouden in het algemeen. De kosten zouden verminderd kunnen worden door de driejarige cursussen te v rvangen door tweejarige, waartegen spr niet zooveel bezwaar heeft. De heer A m e 1 i n k (A. R.) meent, dat het vakonderwijs voor jongens "nog niet geheel voldoet aan de behoefte aan oplei ding. Nog te veel jongens gaan van de lagere school zoo het leven in. Ook meent spr., dat het ambachtsonderwijs zich meer moet aanpassen bij de practijk. Nog te veel wordt het oude handwerk gehand haafd. Ook vestige de minister zijn aan dacht op de practische opleiding in de fabriek, als de jongens van school komen. De heer K. ter Laan s.d.a.p., be toogt, dat de bezuiniging van bijna 2 millioen op het nijverheidsonderwijs, die de commissie-Weiter voorstelde, oamc gelijk door te voeren ware geweest. Spr. brengt hulde aan den minister, dat hfj daarin niet getreden is. De heer T i 1 a n u s, C.-H., bespreekt opnieuw bet vraagstuk van "de jeugdige werkloozen en wenscht een eenvoudige opleiding van Hollandsche dienstmeisjes, zoodat deze weder een plaats-krijgen in de gezinnen. Minister Terpstra zegt, dat wat de opleiding van dienstmeisjes betreft, in die richting reeds veel gedaan wordt in dag- en avond-onderwijs. Wat de tweejarige ambachtsschool be treft, dit is voortreffelijk. Onlangs heeft het hoofd van het Engelsche nijverheids onderwijs hier een inspectiereis gemaakt en hij was enthousiast over dit school systeem. Het leerlingstelsel voor jongens wordt uitgebreid ondanks de bezuiniging. Er is gen beroep op spr. gedaan bij het bezuinigingswerk rustig te overleg gen met besturen. Spreker's ervaring is echter, dat de besturen veelal laks zijn en langzaam wéfeen. Als puntje bij paal tje komt, doen de besturen geen tegen voorstellen. De zorg voor werkloozen, ook die voor jeugdige, moet bij Binnen- landsche Zaken alleen blijven. Bij de afd. lager onderwijs, pleit dhr. Van Zadelhof f, s.d.a.p., voor behoud van de rijkskweekschool te 's-Hertogen- bosch. Deze school heeft levensvatbaar- heid en voorziet in een behoefte. Spr. dient een motie in om deze school met ingang van 1 Januari a.s. een eerste klas se fe geven. Mej. Westerman, lib., sluit zich aan bij den heer van Zadelhoff ten aan zien van de kweekschool in Den Bosch. De concentratie mag niet gaan ten koste van het openbaar onderwijs. Spr. be treurt, dat de minister geen kans ziet, de regeling van het ziekteverlof voor de onderwijzers door te voeren. De heer Loerakker, R.-K., acht het Iandbouwverlof een ramp voor het platte land. Er wordt misbruik van dit instituut op groote schaal gemaakt. De vergadering wordt geschorst. De ernstige financieele toestand in Frankrijk. Bij de overdracht van de Ministeries van Financiën en van de begrooting aan den nieuwen minister van Financiën, Gbéron, hebben de vorige ministers Ger main, Martin en Palmade op den ernst van den financieelen toestand gewezen. Zij deelen mee, dat in den tijd van Juni tot November de, inkomsten uit de belas tingen 3 milliard fres. onder de raming gebleven zijn en dat zich op 14 Decem- Meliora was in de bibliotheek met do minee Carisbroke en Brenda en Maggie waren in de schoolkamer. „Wel Frank?" begroette Joan hem glimlachend, terwijl ze opstond, om zijn kus te ontvangen, die, naar ze meende, bartelijker was dan ze zich sinds langen tijd kon herinneren. „Ik had je vanavond zeker niet verwacht; waarom ben je niet in Lupin Villa?" „O, ze hadden me niet noodig. Ada zei, dat als ik kwam, ze het toch te druk zou hebben om me woord of blik te gunnen; ze halen het heele huis onderste boven voor morgen". „Werkelijk? Het wordt dus een heel feest?" „Een dwaas gedoe wordt het, vrees ik, Juffrouw Cook klaagt steên en been over haar verminderde omstandigheden. Er is iets gebeurd, waardoor haar inkomen ver minderd is, zegt ze maar die feeste lijkheden morgen zullen een aardig som metje kosten, vermoed ik. Het ergste is, dat ze het willen doen, zooals het hoort en absoluut niet weten, hoe het hoort. Ik ben bang, dat we allemaal een beetje voor- gek zullen staan. Wat trekken Brenda en jij aan?" „Onze grijs zijden japonnen, die wij wat opgefrischt hebben; nu zien z» er weer ber, den dag van het ontslag van het Ka binet Herriot, nog slechts 605 millioen aan baar geld in de Staatskas bevonden. Belasting in natura in Rusland. Van de individueele boeren in alle col lectieve bedrijven in Rusland, die koeien bezitten, zal voortaan belasting in natura worden geheven, volgens een decreet, dat zoo juist door Stalin is uitgevaardigd. De verkoop van melk, boter en eieren zal niot worden toegestaan tot de regeering de noodzakelijke inzamelingen heeft gehou den in plaats van de inkomstenbelasting. Het decreet bepaalt straffen voor hen die vervalschte melk afleveren en bepaalt den prijs, dien de regeering voor melk zal be talen op 15 kopeken per liter. De tegen woordige marktprijs van de melk is 5 roebel per liter. Scheldetunnel geopend. De koning van België heeft gisteren de tunnel voor voetgangers onder de Schelde officieel geopend. Nieuw type duikboot uitgevonden. De Japansche vlootdeskundigen hebben een geheel nieuw type duikboot uitgevon den, die vóór de hoofdvloot zullen uitva ren om aldus het gevaar vein torpedee ring weg te nemen. Deskundigen verkla ren, dat deze nieuwe schepen eenig in bun soort zijn en dat geen der andere mogendheden over iets dergelijks be schikt. De nieuwe duikbooten, die slechts een tonnemaat van 500 ton hebben, zullen in staat zijn een zeer groote snelheid te ont wikkelen en zij zullen met de vliegtuigen samenwerken om in geval van oorlog de posities van vijandelijke duikbooten te verkennen. Zoodra de Landdag de begrooting van het volgende jaar heeft goedgekeurd, zul len twee dezer „zeewolven" op stapel worden gezet. De griepepidemie in Amerika. De griep, die in hevige mate in enkele staten aan de Pacifickust van Amerika heeft geheerscht, heeft zich thans uitge breid naar de zuidelijke staten en heeft het karakter van een kwaadaardige epi demie aangenomen. De gezondheidsdienst te Washington deelt mede, dat in de afge- loopen week in 89 steden 807 personen aan griep en daardoor veroorzaakte long ontsteking zijn overleden. In de meer oos telijk gelegen staten, waar eveneens griep heeft geheerscht, begint de ziekte thans af te nemen. Plunderingen van winkels. Te Berlijn zijn Dinsdag op twee plaat sen winkels geplunderd. Zoo verschenen te Schoeneberg in een confectiemagazijn 15 opgeschoten jongens, van wie twee de eigenaars met pistolen bedreigden. De overigen eigenden zich intusschen over jassen en costuums toe. De daders ont snapten met medeneming van 10 jassen en ongeveer 15 costuums. In bet Noorden van de stad zijn na het invallen der duisternis eenige jongeman nen voor een gevogeltehandel verschenen. Zij sneden ganzen, die uithingen los. In totaal zijn 26 ganzen meegenomen. Ook hier zijn de daders onherkend ontkomen. Maandagavond hebben werkloozen tc Coblenz, klaarblijkelijk door de commu nisten opgeruid, in drie levensmiddelen winkels de étalageruiten ingeslagen, waarna zij de étalages plunderden. Voor al de winkels, die ganzen en wild voor de Kerstdagen uitgestald hadden, werden geplunderd. Het snelle optreden van de politie voorkwam uitbreiding der onlus ten. als nieuw uit. Ze zijn misschien een beet je ouderwetsch, maar daar is niets aan te doen. We kunnen dit jaar geen nieuwe bekostigen". „En de school gaat zoo goed, dacht ik". Dat is ook zoo, God zij dank! We heb ben zooveel leerlingen, als we maar ber gen kunnen; maar we hebben den laats- ten tijd nog al groote uitgaven gehad; we hebben de kleine zitkamer in een studeerkamer voor de oudere meisjes ver anderd en we moesten een paar globen aanschaffen en een nieuwe piano. Boven dien, met een onzeker inkomen als het onze, moeten we voorzichtig zijn en wat opzij leggen voor moeilijke dagen. Je zult je dus neer moeten leggen bij onze ouderwetsche zijdj es, Frank." „Best hoor. Ik twijfel geen oogenblik, of jullie zult er het best gekleed van allen aanwezigen uitzien. Ze zijn zoo vreese- lijk burgerlijk! Juffrouw Cook draagt een japon, die vuur en vlam schijnt te spu wen en Lucilla en Rosamund zullen prij ken in blauwzijden jurken, die ritselen als papier en waarop een heel bloemen perk prijkt. Het zal ze goed doen te zien, hoe werkelijke dames zich kleeden. O, Joan, ik hoop, dat ik geen groote ver gissing bega, waarvoor ik mijn heele leven zal moeten boeten. Zie je, je moet je vrouw trouw blijven door dik en dun, Korte berichten. i De secretaris van den Amerikaan- scben typografenbond deelde mede, dat de leden dezer organisatie zich met 32.000 tegen 18.000 stemmen hadden uit gesproken voor invoering van een ar beidsweek van vijf dagen. Te Neurenberg zijn 29 communisten gearresteerd die verdacht worden een groot aantal inbraken te hebben gepleegd in levensmiddelenwinkels en kiosken. Tij dens de arrestatie werd tevens beslag ge legd op een groot aantal wapens. Men is van meening, met een communistische terreurgroep te doen te hebben. i De communisten hadden tegen Dins dagmiddag te München een honger- marsch aangekondigd naar het stadhuis. De demonstratie is evenwel niet doorge gaan. Er vormden zich slechts hier en daar groepjes, welke door de politie wer den uiteengedreven. i Omtrent de overstroomingen in bet Zuiden van Frankrijk wordt uit Montpel- lieT gemeld, dat de materieele schade zeer groot is, vooral daar, waar wijnbouw ge dreven wordt. Dagelijks worden meer verkeersverbindingen verbroken, bruggen worden vernield, terwijl tal van aardver schuivingen zich voordoen. In verband met de ongunstige tij den is president Roosevelt voornemens bij de aanvaarding van het Presidentschap op 4 Maart a.s. groote soberheid te be trachten bij de gebruikelijke plechtighe den. De nationaal-socialistische presi dent van den landdag van Brunswijk, heeft een communistische afgevaardigd^ van acht vergaderingen uitgesloten en hiermede bereikt, dat thans de regee- ringspartijen bij de behandeling van de begrooting over een meerderheid beschik ken. De oppositie zou anders in staat zijn geweest met 20 tegen 20 stemmen de be grooting te verwerpen. Gisteren is te Antwerpen een loco motief, toen zij voor een personentrein zou worden gekoppeld, op dezen trein ingere den. Achttien personen bekwamen kwet suren. De sovjet-jacht-frust heeft besloten, gedurende dit winterseizoen 120.000 zee honden te dooden. Drie ijsbrekers, een an der groot schip en zeven jacht-cano's zul len aan deze groote slachtpartij deelne men. De expeditie zal opereeren in de Witte Zee. De autoriteiten van de Ghineesche provincie Kwangsi hebben voor burgers en militairen het sparen verplicht gesteld. Alle leden van het leger moeten een deel van hun soldij' bij een bank deponeeren. De bedoeling is, den spaarzin te bevorde ren. Eerste Kamer-vacature-De Veer. Het Centraal Stembureau voor de be- noemdverklaring van een nieuw lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal op Woensdag 28 December a.s., des mid dags te 12 uur, een openbare zitting hou den ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer A. A. de Veer, lid dier Kamer. Opvolger op de candidatenlijst is jhr H. A. M. van Asch van Wijck (A. R.). Loonsverlaging in de textiel-indusfnib. De Almelosche Fabrikanten-Vereeniging heeft de vijf vakorganisaties van textiel arbeiders uitgenoodigd tot een conferen- zelfs als ze verre van een succes blijkt te zijn." „Natuurlijk. Lief en leed moet je dee len. Het is wel een heel plechtige gelofte, dig je af moet leggen morgen, Frank." „Het geeft me zoo'n gevoel, of ik als een lam ter slachtbank wordt geleid." „In dat licht mag je het niet bezien. Je huwelijksdag moet de gelukkigste dag van je leven zijn." „Dat zal voor mij zeer zeker niet het geval zijn, waar er zooveel dwaasheid wordt uitgehaald. Joan, ik ben bang, dat ik een afschuwelijke vergissing heb be gaan." „Joan legde het haakwerk neer, dat ze al pratende met haar broer had opgeno men en keek hem ernstig en bezorgd aan. „Meen je dat werkelijk, Frank? Heb je spijt van den stap dien je morgen gaat nemen. Zou het dan niet beter zijn, hem niet te doen, wat het je ook kosten moge?" „Daarvoor is het nu te laat. Wat zou men niet van mij denken??" „In zoo'n geval zou ik me er niets van aantrekken, wat de menschen denken. Als je er zeker van bent, dat je niet met geheel je hart van Ada houdt, heb je niet het recht haar te trouwen. Al zou ik mij voor het altaar bevinden, op het punt om voor God mijn leven aan dat Binnenland. De A.R. partij en de Kamerverkiezingen. Nieuwe Fokkers voor de K.L.M. Mr de Veer als raadslid herdacht. Buitenland. Griep-epidemie in Amerika. Frankrijks financieele toestand. tie op 3 of 4 Januari ter bespreking van voorstellen der fabrikanten, waarvan de inhoud neerkomt op een loonsverlaging in de Almelosche textiel-industrie, vari- eerende van 12 tot 15 pet. Inzake het dreigend conflict bij de Al melosche ververij en Chemische Wassche- rij N. V. Palthe te Almelo, beeft de Rijks bemiddelaar vergaderd met partijen en aan het einde van de bijeenkomst beeft de directie een uiterst voorstel gedaan, waar op de organisaties Vrijdagochtend uiter lijk zullen antwoorden. De rijksbepiiddelaar in het IVe district, Prof. Mr P. J. M. Aalberse, heeft de par tijen, betrokken bij bet dreigend conflict in de Tilburgsche wollenstoffenindustrie, opgeroepen tot een bespreking op Vrijdag 23 December te 's-Gravenhage. Twee nieuwe Fokkers voor de K. L. M. De K. L. M. heeft aan de N. V. Ned Vliegtuigenfahriek Fokker den bouw op gedragen van twee vliegtuigen, waarvan één met drie, en één met vier motoren. Het eerste vliegtuig, type F 20, zal in normaal gebruik een kruissnelheid kun nen ontwikkelen van 250 K.M., bet twee de, type F 36, van 225 K.M. De F 20 krijgt een intrekbaar landingsgestel, ter wijl bij den bouw van de F 36 er vooral naar gestreefd zal worden, om het ver blijf van passagiers en bemanning aan boord zoodanig te maken, dat een lang durige reis met een dergelijk vliegtuig geen bezwaar zal opleveren. In het bij zonder zal worden gelet op beperking van het geluid en het toepassen van de nieuwe vindingen op navigatiegebied, en daar naast op een zoo groot mogelijk gerief voor de passagiers. Met dit vliegtuig zullen in Europa 32 passagiers kunnen worden vervoerd, ter wijl bij gebruik op de Indië-route er ruim te is voor 16 passagiers en 700 K.G. mail. Door de hoogere kruissnelheid en het langere vliegen bij dag zal het met de F 36 mogelijk zijn een regelmatig lucht verkeer op Indië te onderhouden in zes dagen. De F 36 zal in den herfst van 1933 gereed zijn. Het F 20-vliegtuig zal reeds in den zo mer van 1933 op den Europeeschen lijnen- dienst worden gesteld; daar zal de snel heid van het vliegtuig het meest tot zijn recht komen. Minister Ruys bij Philips. Minister Ruys de Beerenbrouck bracht gisteren een bezoek aan de Philips fa brieken te Eindhoven. Een belangrijk deel van het bezoek gold de röntgenlaborato- ria, waar de jongste vindingen op rönt- gentecbnisch gebied werden getoond en ook de nieuwste apparaten voor het wer ken met zeer hooge spanningen werden gedemonstreerd. Met bijzondere belang stelling nam de minister kennis van de toepassing van röntgenstralen bij het t.b.c. onderzoek. Vervolgens bezocht de mi nister de .vitamine-afdeeling in de labo ratoria. De Crisisvarkenswet. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel: van een ander te verbinden, en ik zou bemerken, dat die ander mij niet zijn gansche hart geschonken had, en dus voor God een valsche gelofte aflegde, dan nog zou ik het tijds genoeg achten, om terug te treden en niet mijn leven en dat van een ander te verwoesten." „Maar ik houd van Ada; nimmer heb ik een meisje ontmoet, die haar plaats zou kunnen innemen. En ik meen het ern stig, om een goed echtgenoot voor haar te zijn. Maar och, het is zoo moeilijk om alles precies te zeggen voor één ding ware het wijzer geweest, als ik nog enkele jaren vrij gebleven ware, om eerst wat vooruit te komen in het leven. Zoo best sta ik er niet voor om te beginnen." „O Frank, ben je weer in moeilijk- den?" vroeg Joan verschrikt. „Nu zoo erg is het niet. 'tls eigenlijk de moeite niet waard om van te spreken. Ik was zoo dom, al mijn spaargeld uit te geven om voor Ada een hangertje met ketting te koopen, en toen kwamen al die noodzakelijke uitgaven, die een huwe lijk nu eenmaal met zich brengen, en toen moest ik geld leenen. We moesten ook nog wat overhouden voor onze huwe lijksreis, ofschoon we maar naar Tun- bridge Wells gaan Patterson en zijn bruid logeeren in Parijs." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1