Wetenschap en Kunst Onderwijs. Gemengd ttaws Land- en Tuinbouw Ingezonden Stukken Berlijnsche Brieven De heer Geschiera ragt, dat ook ham de prijs tegenvalt. Het valt hem ook tegen dat het voornemen is het leiwerk enz. door menschen van buiten de gemeente te laten geschieden. Wat de deskundigheid betreft, waarop men zich beroept, daar mee wordt zoo dikwijls gesold, dat hij wel weet hoe dit soms gaat. De Kam heeft hem verzekerd, dat hij in staat is het werk goed uit te voeren. Hij dringt er dan ook op aan de Kam het werk te gunnen. Ook bij uitvoering van andere werken heeft de Kam wel blijk gegeven het te kunnen. De voorzitter merkt op, wanneer dat gebeurt, dat dan de verant woordelijkheid voor den raad is. Weth. Louwerse erkent, dat zeer zeker hier moeilijkheden zijn, doch zag ook gaarne uitvoering van het werk door de gemeentenaren. De heer Cevaal vindt een smid geen lei dekker, evenmin als een timmerman wagenmaker is, en is voor uitvoering van het werk door deskundigen, afgedacht wie ook. Weth. Rotte merkt in verband met het gesprokene door den heer Geschiere, op, dat, wat uitvoering aanleg electrische ge leidingen door de Kam betreft, hij daar voor geleerd heeft, voor aanleg lei- en zinkwerk echter niet. Met het rapport van den gemeente-bouwkundige en daarop gegeven toelichting, is hij het eens. Hij is tegen uitvoering door de Kam. De heer A. Louwerse dankt B. en W. voor het goed werk, dat zij hebben ge daan door den gemeente-bouwkundige te raadplegen. Het spijt hem echter, dat de gemeente-bouwkundige niet definitief spreekt. Hij had gaarne definitief vast gesteld gezien wat de kosten zouden be dragen, wat z.i. ook had gekund, en dringt er daarom op aan, deze alsnog definitief te doen laten vaststellen. De voorzitter zegt, dat dit moeilijk uit voerbaar ia De heer A. Louwerse bespreekt verder de uitvoering van het werk. Hoewel het aanbeveling verdient plaatselijk te laten verdienen, is het een feit, dat leidekkers- werk geen smidswerk is. Loodgieterswerk, leibedekking enz. hooren sinds jaren her bij elkander. Daarbij komt, dat aankoop van leien moeilijk zonder loodgieter zou gaan. Met het advies van den gemeente-bouw kundige kan hij zich dan ook vereenigen. Indien b.v. een leidekker het werk niet zou worden opgedragen, beschouwt hij dit werk alsnog meer te behooren tot het werk van een timmerman, dan wel tot dat van een smid. Juist acht hij het, dat het leidekkerswerk bij het loodgietersvak behoort. De heer Geschiere zegt verder zich niet bevoegd te achten deze zaak in haar ge heel te kunnen beoordeelen. Maar aan gezien de Kam gezegd heeft, dat hij het kan, is hij er voor het hem te gunnen. De heer Vos zegt het eens te zijn met het advies van den gemeente-bouwkun dige. Vervolgens vraagt weth. Louwerse of deze zaak niet kan worden uitgesteld. De voorzitter merkt op, dat verschillende om standigheden pleiten voor directe uit voering. Weth. Rotte is voor directe uitvoering van het werk. Het schijnt voor te komen, dat men voor uitvoering van dergelijke werken juist den winter kiest. De heer Cevaal is eveneens tegen uitstel. De heer Vlieger is voor uitvoering door deskundige hand, mits men van het werk geve aan de Kam, voorzoover dit tot zijn vak behoort. Weth. Louwerse zegt zoo zijn stem aan deze zaak niet te kunnen geven. Afge dacht van de familierelatie's met de Kam heeft hij met hem over deze zaak ge sproken, terwijl de Kam goed werk heeft gegarandeerd. Het is waar, dat het hier een moeilijke zaak is, maar ziende op de weinige werkgelegenheid ook voor deze categorie van menschen, ligt het op den weg voor eigen inwoners te zijn. Nadat ten slotte de discussie hierover wordt gesloten, geeft de voorzitter in stem ming om te besluiten het werk te laten uitvoeren, daarmee zoo spoedig mogelijk te laten beginnen, het uit te voeren tim merwerk in twee gedeelten te splitsen, dus door twee verschillende timmerlie den te laten uitvoeren, en het lei-, zink en loodgieterswerk, voorzoover dit laatste niet tot het smidswerk behoort, door een deskundigen leidekker en dus niet door De Kam te laten uitvoeren. De werkzaamheden, verbonden aan de bovenste bedekking, zouden dan door de Kam kunnen worden uitgevoerd. Dit voorstel, in de lijn van het rapport van den gemeente-bouwkundige, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Rotte, Cevaal, Vos en Vlieger. Tegen de heeren C. Louwerse, A. Louwerse en A. Geschiere J.Hzn. Daarna sluiting der vergadering. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Propagandaclub voor de tweede maal. Als eerste inleider sprak dhr W. de Buck over art. 17 van het A.-R. program: de landsverdediging. Spr. handelde over het oefenen van recht en gerechtigheid en het kennen van onze landshistorie. Niet de jacht naar eer en goed mag de drijf veer zijn tot een oorlog. De overheid ech ter draagt als Gods dienaresse het zwaard niet te vergeefs. Eigen bezittingen moe ten beschermd en verdedigd worden, orde en veiligheid moeten gehandhaafd. Spr. waarschuwde ook tegen de praktijken van Kerk en Vrede. Het werk van den Vol kenbond om den vrede te helpen bewa ren en het recht te doen zegevieren, ver dient waardeering, al zijn er sommigen, die er te veel van verwachten. Als tweede inleider sprak dhr A. Adri- aanse over de cumulatie, d.w.z. de samen voeging van inkomens uit de publieke kas. Inkomens dus, die uit de belastingen moeiten bstaald werden. Vooral in crisis tijd jaagt mon stof over cumulatie op, om de positie der rechterzijde daardoor te verzwakken. Bij de wijziging der Pen sioenwet is met de billijkheid terdege rekening gehouden. Op beide inleidingen volgde een leerzame bespreking. De af deeling Grijpskerke van den Nederl. Christelijken Landarbeidersbond kwam Woensdag in vergadering bijeen. De huishoudelijke zaken werden vlug af gehandeld. De jaarverslagen van secr. en penningmeester werden uitgebracht. De aftredende bestuursleden werden herko zen, n.l. J. Dekker, voorzitter, L. Davidse, secretaris en Jac. de Wolf, penningmees ter. Het was een zeer gezellig samenzijn en de opkomst was zeer goed. Tholen. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. kiesvereeniging, onder leiding van den wnd voorzitter Dr Veltenaar. Beslo ten werd adhaesie te betuigen aan de bekende motie Steenwijk i.z. cumulatie van traktementen en pensioenen. Aan geschaft zal worden om bij de leden te circuleeren, het boek van den heer Janse uit Biggekerke over het Fascisme. De vergadering ging accoord met de redactie van het verkiezingsmanifest. Na drie stemmingen werd gekozen tot voor zitter dhr M. v. Oostende. Als spreker voor dezen winter zal worden uitgenoo- digd dhr Mr De Wilde uit Den Haag. Mr A. J. v. d. Hoeven zegt toe, in een volgende vergadering voor de kiesvereeni ging te zullen optreden met een actueel onderwerp. Uitvoering „Toonkunst". Door de afdeeling „Toonkunst" van Goes, directeur de heer Otto Lies, is gis teravond in de „Prins van Oranje" een uitvoering gegeven. Het zeer gevarieerde programma bevatte deze keer naast vo cale ook instrumentale no's. Dit heeft zijn goede zijde, want hierdoor krijgen de zan- gers(essen) gelegenheid om na inspannen- den zang wat rust te nemen, om dan weer frisscher voor den dag te komen. Daar heeft het ook niet aan ontbroken. Het koor heeft met energie en merkbaar goed begrijpen gezongen, wat wel noodig is om een 6-stemmig koor als no. 1: „Ge- sang der Parzen" van Joh. Brahms (Ge dicht van Goethe) naar eisch weer te ge ven. Met alleen dit, doch ook het „Schiksalslied" van Brahms, benevens Fragment uit „L'an Mil" van Gabriel Pierné (deel I en Hl) zijn heel mooit uit gevoerd, vooral het „Te Deum Laudamus". Voorts is het vrouwenkoor met de so praan- en alt-solo „Pardon Breton" van Chaminade in zijn verschillende vormen met toewijding vertolkt. Dat er goede krachten in het koor zijn bleek uit het optreden van twee dames solisten uit eigen kring, n.l. van Mej. J. Kousemaker, sopraan en Mej. J. Kloos terman, alt. Door beide zangeressen is zeer te waardeeren werk geleverd, hoewel de eerste bij het begin van „Schlitten- fahrt" van Otto Lies, de mond niet vol doende opening gaf. Dit is niet bevorder lijk voor een duidelijke uitspraak. Zij mag zich gerust wat meer geven. Haar stem is zeer goed. Beter was zij in 4d „Vineta" (gedicht van Wilhelm Müller), waarin ook de twee violen van Mej. Buthfer en den heer Kloosterman, benevens de cello solo van den heer Nordlohne heel goed uitkwamen. Wat betreft no. 4b, daarin is door den cellist uitstekend het verborgen karakter getroffen. Wij behoeven eigenlijk niet te vermelden dat de begeleiding van de verschillende solisten door den heer Lies van fijn ge voel getuigde, dat spreekt voor zichzelf. Door de uitvoering van de „Sonate" voor viool en piano, van Otto Lies, hebben wij met veel genoegen de kennismaking weer eens vernieuwd met dezen hoog begaafden toonkunstenaar-componist. Het gebeurt helaas hoogst zelden, dat de heer Lies ons doet genieten van zijn groot talent op het klavier. Wij zijn hem dankbaar, dat hij weer eens uiting heeft willen geven van hetgeen daar leeft in zijn fijn-besnaarde kunstenaarsziel. Ofschoon deze compositie reeds dateert van 1898, is dit, voorzoover ons bekend, de eerste maal, dat ze hier in het open baar is uitgevoerd. Dat de heer D. Kloos terman Ghr.z. de eer te beurt viel dit prachtige werk samen met den toonzet ter te vertolken, is wel een bewijs voor de capaciteiten van dezen violist. Hij vol bracht die taak met een mooien, gevoeli- gen toon en zeer goede voordracht. Dat de componist na de vertolking werd ver eerd met het aanbieden van een mand met vruchten, wekte begrijpelijk aller in stemming. Mevr. ReedijkSurie was als voorheen weer onberispelijk in haar klavierbegelei ding, zij bewees hiermede geen geringe dienst aan deze uitvoering. Het kleine or kest was saamgesteld uit enkel strijk instrumenten; de kwaliteit overtrof verre de kwantiteit, zoowel begeleidend als so listisch. Tot eer van den dirigent en alle medewerkenden moet worden gezegd, dat het een avond was vol „Toonkunst-genot" te oordeelen naar de toegebrachte hulde aan het einde der uitvoering. Tot onderwijzer aan de Dr J. Woltjerschool te Amsterdam is benoemd de heer Chr. J. de Wolff te Grijpskerke. Vuurgevecht tusaohen smokkelaars en douanen. Het was den Dusseldorfschen douane beambten bekend, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag een smokkelauto bij Himmelgeist met de veerpont den Rijn over wilde steken. Douane-beamten hadden zich met een afdeeling schupo's in een hinderlaag gelegd, om zoo te trachten de smokkelaars in de val te lok ken. Tegen drie uur verscheen de smokkel- wagen, die zooals later bleek zwaar ge pantserd was, vergezeld van een motor rijwiel met zijspan. In alle stilte werd het veer overgezet en in volle vaart ging het daarna den Rijndijk op. De douanen en schupo's kwamen uit hun hinderlaag, doch hun bevel om halt te houden werd beantwoord door een hevig vuur der smokkelaars. De douanebeambte Schnei der, de man die Szymanski wist te ar resteeren, werd hierbij ernstig in het dij been gewond. Intusschen was de smok kelauto er in volle vaart van door gegaan, achtervolgd door de douane-beambten. De laatsten «raakten echter hef spoor kwijt. In het gehucht Haan, waar de smok kelaars met een noodzakelijke reparatie van hun stukgeschoten radiateur bezig waren, kregen de douanen hen opnieuw in het oog. Bij hun nadering vluchtten de smokkelaars en wisten begunstigd door de duisternis, te ontkomen, onder achter lating van den wagen, welke bij onder zoek niet minder dan duizend pond ta bak en vijftig-duizend sigaretten bleek te bevatten. Een winkel vol gesto len goed. Dezer dagen kwam het de Centrale Recherche te Rotterdam ter oore dat in een winkel aan den Coolsin- gel een groote partij gestolen sigaren, si garetten en tabak voorradig zou zijh. Er werd een inval gedaan en al spoe dig kwam men tot de overtuiging, dat de gegevens die men verkregen had, op waarheid berustten. De geheele inventa ris werd naar het hoofdbureau van po litie overgebracht en daar gesorteerd. Het bleek dat nagenoeg alles afkom stig was van diefstallen die in den laat sten tijd herhaaldelijk ten nadeele van grossiers werden gepleegd. De winkelier, de 26-jarige de G., is als verdacht) van heling, in bewaring ge steld. Later zijn nog aangehouden de 19- jarige H. en de 29-jarige de V., die zich aan de diefstallen zouden hebben schul dig gemaakt. Brand in een koekfa- Brjek. De koekfabriek Van de N.V. Schild, Kwast en Scholten te Hoogkarspel is Zaterdagnacht uitgebrand. Om half een ongeveer bemerkten surveilleerende poli- tie-agenten dat uit de tweede verdieping van de fabriek rook te voorschijn kwam. Terstond werd de brandweer gewaar schuwd, die direct tegen een vuurzee moest strijden, waartegen men niet was opgewassen. Enkhuizen werd om assisten tie gevraagd. Daarop werd het vuur met vier stralen bestreden, waardoor de brand beperkt kon worden tot het kantoor en de opslagplaats. De machines en werk plaats bleven behouden en kregen alleen waterschade. De oorzaak is onbekend. Ultimatum aan den no taris. Te Minnertsga zouden plm. 100 pondemaat bouwland worden verkocht. Do zaal was geheel bezet met belangstellen den. Na de voorlezing der condities werd op gemerkt, dat in dezen tijd van malaise en bezuiniging de notariskosten ook moesten worden verlaagd. Verzocht werd om de kosten van 7 op 6 pet. te brengen. De notaris deelde mede, dat volgens plaatselijk gebruik 7 pet. kosten gewoonto was. Gerepliceerd werd, dat, als de notaris dezen wensch niet (inwilligde, er niet zou worden geboden. Op het eerste perceel werd door twee personen geboden; op het tweede kwam geen bod. De notaris deelde mede, dat de verkoop niet kon doorgaan. De suikercampagne Ver. „Dinteloord". Naar wij vernemen zal de campagne aan de suikerfabriek „Dinteloord" Zater dag a.s. eindigen. Op 26 September begon de fabriek te draaien en zonder stagnatie is tot nog toe doorgewerkt. Wanneer de techniek in dit bedrijf niet wordt verstoord zal de cam pagne dus in drie maanden zijn beëindigd. Verwerkt zullen op 24 December zijn, ruw geschat, 350 millioen kilogram bie- tenl Dat beteekent niets meer of minder, dat in vergelijking met vorige jaar, per week een kwantum bieten van drie mil lioen k.g. méér is verwerkt. Dit is een re cord, hetwelk in geen enkele fabriek in Europa, voor zoover bekend, is bereikt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Voor het kind. Wsldadigheidspostzegels en -prent briefkaarten. Weer zitten wij in de donkere weken voor Kerstmis, die weken, waarin zoo- velen een beroep op onze hulpvaardigheid doen; de weken, waarin onze gevoelens extra de kinderen zijn toegewijd, die de hulpvaardigheid behoeven. Maar de tij den zijn moeilijk; wij kunnen geen groote offers brengen en toch willen wij geen Scrooges zijn, Das? pyifca wij hot; dat kls de gelegenheid geboden crordt met eenige luttele centen onzen steun aan de Kin dei bescherming te geven, met nar:,e ctoor het koopen van een paar kinderpostzegels en kinderprentbriefkaarten kleurige reproducties naar aquarellen van Ypo Wenning, voorstellende Hollandsche klee derdrachten. En wij weten, dat door die kleine gift van ieder onzer 50.000 gees telijk- of lichamelijk hulpbehoevende kin deren gesteund en gesterkt worden. Het Goesche Comité doet een beroep op uw offervaardigheid voor dit goede doel; het zal, evenals vorige jaren, eenige da gen voor Kerstmis en Nieuwjaar eigen handig de verkoop van postzegels en prentbriefkaarten in het Postkantoor be vorderen; bovendien kan men ten allen tijde bestellingen doen bij haar respec tieve leden. Geeft allen uw steun aan dit sociaal-nuttige en -noodzakelijke werkl Mevr. ZURING, Kloetingscheweg. Mejuffr. WIERTS VAN COEHOORN, Wilhelminastraat. Dames BIELEN, Klokstraat. Mevr. T. HOLLESTELLE—VISSER, Magdalenastraat. Zusters TEN HOEVE, VAN DER VELDE en ANTHONISSE. Mevr. Dr LOOIJEN—JANSMA en Dr LOOIJEN, Ganzepoortstraat 6. Mijnheer de Redacteur, Vergun me voor het onderstaande een bescheiden plaats in uw veelgelezen blad. In het nummer van d.d. 16 Dec. komt een bericht voor omtrent een in de Nieuw- landpolder geschoten geringde haas. Daar dit dier waarschijnlijk door on- dergeteekende geringd is, is hij zoo vrij door bemiddeling van uw blad daarover eenige nadere inlichtingen te geven. Op 23 Mei j.l. werd door hem in de Schorerpolder te Ritthem, een jonge haas een ring aangelegd met het volgend inscriptie: N.M. Kz. 29 480. Het dier was toen plm. 16 weken oud. Het is echter niet de eerste geringde haas die geschoten is. Drie jaar geleden werd ook een exemplaar geschoten met een dergelijken ring aan den poot. Dat dier was ook in denzelfden polder geringd, wel een bewijs dat de haas dicht bij zijn geboorteplaats blijft huizen. Deze ringen worden meer uit sportief, dan wel uit wetenschappelijk oogpunt ge bruikt. Rij voorbaat mijn welgemeenden dank voor de plaatsing in uw blad. Hoogachtend, J. A. BOONE. Ritthem 113. GREGOR STRASSER. In mijn herinnering ligt een intieme praatavond in Gharlottenburg, waar de gebroeders Strasser him kantoor hadden. Gregor en Otto waren toen nog de beste maatjes en hadden eenzelfde doel voor oogen: het Derde Rijk onder Adolf Hit ler. Het frappeerde mij, dat vooral Gre gor de voorzichtige was in zijn formulee ring, terwijl Otto mij de obstinate toe scheen. Ik keek dan ook niet verwonderd, toen enkele maanden later Otto Strasser de N. S. D. A. P. met zijn volgelingen verliet, om onder medewerking van Stennes het Zwarte Front te vormen. Van deze Stennes-groep hoort men in Berlijn weinig. Gregor en Otto Strasser bleven ondanks hun scheiding goede vrienden, daarentegen staan de nazi's met de Sten- nes-knapen op voet van oorlog. Zij be schouwen ze als communisten. Juist dezer dagen vond in Prenzlau de behandeling van een proces plaats, waardoor wij ons een beeld kunnen wormen van den baat tusscben jonge menschen, die oorspron kelijk als kameraad naast elkaar mar cheerden: op een goed bij Zehdennick werden 's nachts 21 werkwillige arbeiders der N. S. D. A. P. door een sterkeren groep Stennesknapen in den slaap over vallen en zwaar mishandeld. De rechter eischte voor alle beklaagden zware tucht huisstraf, maar bet eindoordeel viel, daar de politieke motieven niet duidelijk be wezen konden worden, nogal mild uit: drie tot tien maanden gevangenisstraf. Op zichzelf is dit niets bijzonders, maar wij kunnen hieruit afleiden, hoe de verstand houding is tusschen hen, die Gregor Stras ser en dus ook Hitier trouw bleven en de meer radicale jeugd, die Otto Strasser volgde en thans onder leiding van Sten nes marcheert. Terwijl Otto Strasser met zijn kleine schaar vrijwel in de vergetelheid geraakt is, trad Gregor steeds meer op den voor grond. Hij was tot kort geleden de kan selier-kandidaat der N. S. D. A. P. Toen Hitier de macht voor zijn partij en zich zelf opeischte, hoorde men Strasser weer noemen als de eventueele premier voor Pruisen. Reeds waren besprekingen met bet centrum dienaangaande in gang en de groote meerderheid, welke Goering als voorzitter van den Rijksdag direct be haalde, bewijst, dat de verhouding tus schen de N. S. D. A. P. en bet Gentrum een gunstige wijziging heeft ondergaan. Gregor Strasser behoorde nimmer tot de scherpslijpers, die thans hun onver woestbare trouw aan Hitier gezworen hebben. Toen Hitier na zijn mislukten putsch in 1923 tot vestingstraf te Lands berg aan de Warte veroordeeld werd, nam Strasser de leiding der diep teleurgestelde nazi's, in samenwerking met Ludendorf, voor zijn rekening. De partij en vooral Hitier heeft dus ongetwijfeld veel aan Strasser te danken. Wij legden hom ecu Ik tn, lustigen veertiger, apetk>ker -''in beroap, uit Landshut naar Berlijn overgewaaid. Hij maakte den oorlog aan het front mee en kon het klaarblijkelijk achter weeg schaal en retort niet meer uithouden. Hij begaf zich naar Boieren, verkocht hier overdag allerlei pillen tegen hoofdpijn en andere kwalen, om das nachts een troep vrijwilligers te commandeeren. Hij had de gouw Niederbayern van Anton Drexler's Duitsche Arbeiderspartij onder zijn lei ding, waartoe als nummer zeven de toen volmaakt onbekende Adolf Hitler behoor de. Men kan begrijpen, dat het den hel blonden germaan, wiens stoere figuur nog bij de laatste rijksdagzittingen iedereen opviel, niet gemakkelijk valt, Hitler in slaafsche gehoorzaamheid te volgen. Tij dens den Munchener Putsch comman deerde Strasser een batterij aan den Isar- oever en toen Hitier en Ludendorf bij de jammerlijke mislukking de stad allang verlaten hadden, stond Gregor nog steeds bij zijn kanonnen op bevel van den aan voerder te wachten! Toen Hitier verwij ten gemaakt werden over een gebroken eerewoord, moet Strasser lachend gezegd hebben: „Dat was geen eerewoord, maar een soldatenlist!" Voor hem schijnt alles, wat na den oorlog in Duitschland ge beurt, nog dezen oorlogsgeest te ademen. Ondanks den mislukten putsch maak ten de volksche partijen zich in het par lementaire leven opnieuw bemerkbaar en met ben kwam ook Strasser naar Berlijn, werd rijksdagafgevaardigde en verhevigde zich over een steeds grooter wordend ar beidsveld. Hitier verlaat de vesting ais vrij man, reist naar Berlijn en leest zijn kameraden, die op eigen initiatief parle mentariërs geworden zijn, danig de les. Alleen Strasser trekt zich van zijn ver wijten niets aan. Hij verkoopt zijn apo theek in Landshut en steekt zijn kapitaal in de partij. Hij is dus min of meer aan deelhouder van Hitier, neemt de organi satie van Noord-Duitsehland voor zijn rekening en gaat met zijn broer Otto in Pruisen beginnen. Hij vormde met zijn broer den „Kampf- Verlag", die nationaal-socialistische kranten uit den grond stampte. Van de opbrengst dezer kranten betaalde hij de propagandistische organisatie voor N.- Duitschland. Op een bijeenkomst der politieke lei ders te Hannover formuleert Gregor Strasser zijn gedachten ten opzichte van Hitier aldus: „Wij hebben geen paus uit München noodig!" De Noord-Duitsche gouw der N.S.D.A.P. bestond uit man nen, die met fanatieke liefde aan den frontgeest der soldaten bleven hangen en sterk socialistisch denken. Dr Otto Stras ser was van huis uit sociaal-democraat en zorgde voor een formuleering, welke de massa in zich kon opnemen. Op het nationalistische element werd door hem nooit de nadruk gelegd. De Noord-Duitschers wagen een paar maal een aanval op Munchen, maar Hit- Ier trotseert bun attaque, hij verhoogt de soldij der Berlijnsche S. A.-mannen en stikt alle rebellie met zijn fascineerende formuleering, De partij doet uitspraak over de gebroeders Strasser, een histori sche uiteenzetting over het begrip socia^- lisme, door Gonrad Heiden in zijn voor treffelijke „Geschickte des Nazionalsozia- lismus" vastgelegd. Hitier geeft zijn sym pathie voor bet particulier eigendom te kennen. Gregor komt zijn broer Otto te hulp, maar Hitier zegt afwijzend: „Het is ondenkbaar, dat Duitschland in de eerstvolgende jaren door zijn economi- scben crisis komt". Otto en de hem ge trouwe socialistische ideologen worden uit de partij gestooten, Goebbels behaalt de overwinning, maar niet geheel, want Gre gor blijft bij de partij. Zijn „Kampf-Vor- lag" wordt geboycotteerd, zijn kranten brengen niets meer op, maar bij blijft de leider der organisatie. Hij groeit tot den besten parlementairen vertegenwoordiger der N. S. D. A. P., overvleugelt Frick en Goebbels en wordt als de meest beteeke- nende man zijner partij beschouwd. Hij spreekt op minstens tweehonderd verga deringen per jaar en wordt niet moede, nacht in, nacht uit, door Noord-Duitsch- land te jagen. Zijn vroolijk gelaat heeft sedert onze eerste kennismaking in Gharlottenburg een andere uitdrukking gekregen, geeft den internen strijd weer, dien hij sedert 1928 met Hitier, Goebbels en Goering voert. Hij is de economische adviseur der N. S. D. A. P. geworden en beeft in de zen Feder en Rosenberg overtroffen. Wij wisten allang, dat bet tot een con flict tusschen Hitier en Strasser moest komen. We glimlachen om de naiviteit, waarmede de gehoorzame nazi's bet be richt van Strasser's ziekteverlof als abso lute waarheid slikken. Wanneer Adolf Hitler op Gregor Strasser's ontslag-aan vrage nog niet direct is ingegaan, dan deed bij zulks om den schijn te redden. Het gaat in waarheid om de vraag: Wil Hitier nu eindelijk kleur bekennen en met zijn twaalf millioen Duitschers medewer ken aan den wederopbouw van volk en vaderland? Geeft hij op deze vraag een bevestigend antwoord, dan is een eerlijke verzoening tusschen hem en Strasser denkbaar. Blijft hij in zijn hardnekkig heid vasthouden aan den eisch der abso lute macht, dan zal een tweede splitsing in de N. S. D. A. P. zich weldra bemerk baar maken. Tienduizenden zijn bet aar zelen en afwachten van den leider der partij van ganscher harte zat en zij zeg gen met Gregor Strasser: „Wir Wollen mitt jedem ehrlich zusammenarbeiten, der guten Willens ist". Berlijn, IS December 1032.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6