Uit de Provincie. Ge bedrag in de week tusschen Kerstdag en Nieuwjaar te geven. In 1922 verhuurde de gemeente tot 31 November 1935 5.77.27 H.A. grond in de z.g.n. Oude Haven aan den Nieuwland- schen Dijk aan de N.V. Boomkweekerijen en Zaadhandel „De Nieuwe Walcheren" voor f 150 per H.A., of in totaal f 865.90. Thans vraagt de N.V. dezen grond te mogen huren tot 1949 doch tegen 1100 per H.A. per jaar; en den huurprijs met ingang van 1 December 1932 belangrijk te verminderen. B. en W. stellen voor het eerste ver zoek in te willigen met dien verstande, dat de huurprijs in Januari 1935 na minnelijk overleg en in verband met de dan heerschende economische omstandig heden, zal worden vastgesteld. Voorts stel len zij voorloopig voor over het tijdvak 1 December 1932—1 December 1933 den pachtprijs te verlagen tot f130 per H.A. B. en W. leggen aan den Gemeenteraad een uitvoerig schrijven over van het be stuur der Godshuizen met betrekking tot de ter Raadsvergadering van 26 October j.l. gedane vragen bij de openbare be handeling der rekening 1931 van dat be stuur. Aan dit schrijven is het volgende ontleend: Het bestuur stelt op den voorgrond, dat het een uitspraak van waardeering voor zijn werk noch verlangt noch verwacht. Terwille van het Gasthuis verwacht het bestuur, dat de critiek niet k priori on welwillend is. Zij is dit, wanneer men ver kondigt, dat het bestuur, welks samen stelling toch geheel van den Raad af hangt, zijn taak aldus zou opvatten, dat het de (overdreven geachte) verlangens van medische zijde heeft in te willigen en de financiën daarbij uit het oog ver liest. Zoodanige critiek is in tegenspraak met de feiten en beschuldigt zoowel de in het Gasthuis werkzame medici als het bestuur op volkomen ongefundeerde wijze. Het bestuur protesteert daartegen met den meesten klem. Zoo is het niet juist, dat de radioloog f13000 verdient en de andere doktoren samen f 17000. Dit laatste geldt voor alle doktoren, den radioloog inbegrepen. Op de gebouwen wordt 2 pet. en op de inrichting 10 pet afgeschreven van de boekwaarde, zoowel wat betreft het Gast huis, als het Oude Mannen- en Vrouwen huis. Een vergelijking van de uitkomsten van latere met die van vroegere jaren (toen bovendien de verbouwing aan het Gast huis nog niet had plaats gehad) kan niet zonder meer geschieden. De opbrengst van het kapitaal der Godshuizen is niet meer voldoende voor dekking van het tekort en nu het bestuur een beroep moet doen op de gemeente, is dit voor het bestuur slechts een grootere aansporing het be heer zoo zuinig en economisch mogelijk te voeren. Het denkt er niet aan het Gast huis te willen opvoeren tot een volmaakt ziekenhuis, aan de uiterste eischen beant woordende. Noch de sobere verbeteringen aan het gasthuis, noch de salarissen der doktoren zijn oorzaak van het tekort. Alleen inrichtingen, die over belang rijke eigen middelen beschikken, zoome de de zoodanige, waar de dienst groo- tendeels door onbezoldigde liefdezusters wordt uitgeoefend, zullen zonder sub sidie staande kunnen blijven. De kostprijzen zijn aan den boogen kant omdat een oud gebouw minder practisch is ingedeeld. De verschillende afdeelingen in een ziekenhuis kunnen niet worden gemist zonder schade voor het geheel. Met betrekking tot de radio-therapeu tische afdeeling wijst het bestuur er op, dat deze, anders als bijv. de chirurgische en de interne afdeeling reeds van hare oprichting af in 1920 als financieel zelf standig onderdeel is opgezet. Het bestuur wijst op de toelichting tot de begrooting 1933, waarin een gewijzigde regeling van de belooning van den rönt genoloog is opgenomen, wat naar bere kening een besparing van uitgaven zal medebrengen. Tot ultimo Oct." 1932 is in genoemde af deeling aan rekeningen uitgeschreven f 17090,40, tegen f 18415,56 over hetzelfde tijdvak 1931, derhalve f 1325,16 minder, wat voor den radioloog f 530 minder be- teekent. Over 1931 was diens inkomen f 9911,34, maar hij ontving in dat jaar ook nog f 2327,63 van vorige jaren. Tot 1 Januari 1931 gold namelijk de regel, dat hij 40 pet ontving van de binnengekomen rekeningen, doch nadien van de uitge schreven rekeningen. Verdere verrekeningen van vorige jaren zijn nu niet meer te verwachten. Aange nomen, dat thans geen enkele der onbe taalde nota's over 1931 meer binnenkomt, maakt de nieuwe regeling, ten gunste van den radioloog voor 1931 een voordeelig verschil van niet meer dan ruim f 200. Over een nieuwe regeling van de financi- eele positie van den radioloog zijn in het bestuur besprekingen gevoerd, doch een beslissing is nog niet gevallen. Men moet niet vergeten, dat de radioloog voortdu rend bloot staat aan de schadelijke inwer king der röntgenstralen. Hierdoor kan men zijn salarieering niet vergelijken met die van andere functies, maar alleen met die van radiologen aan andere ziekenhui zen verbonden. De radioloog aan de ziekenhuizen te Vlissingen en te Goes geniet (vóór de wij ziging, die te Vlissingen met Januari in treedt) 50 pet. van de bruto opbrengst, wat voor Middelburg in 1931 zou bedra gen hebben f 12069,16, inplaats van f 9911,34. Dat men te Vlissingen voor een negende van het inkomen dezelfde prestaties verkrijgt, moet onjuist zijn. Nog moet in aanmerking worden ge nomen, dat de radioloog jaarlijks voor f 600 vakliteratuur noodig heeft en dat hij voor f 200 zes lesuren aan leerling-ver pleegsters geeft, wat ver beneden een bil lijk honorarium is. De tarieven zijn niet hooger dan elders. Vergelijking met de tarieven te Middelburg door particuliere artsen voor behandeling of verrichting met hun eigen röntgeninstallaties is vol gens het bestuur niet wel doenlijk. De ta rieven van het gasthuis zijn die voor rönt- gen-specialistische behandeling en boven dien wordt door bedoelde artsen de rönt- genbehandeling tezamen met de eigenlijke medische behandeling in rekening ge bracht. Vermindering van het aantal zusters is volgens het bestuur niet mogelijk. Het bestuur is gebonden aan het Verplegings- besluit, hetwelk voor de verpleegsters 55 werkuren per week toelaat. Is het druk in de inrichting, dan moet worden overge werkt. Uit notities van de directrice blijkt, dat vele overuren nog niet konden worden terug gegeven, zelfs niet in den slapperen tijd bij een bezetting van 60 patiënten. Dit wijst er op, dat het aantal verpleegsters zeker niet overdadig is. Naar aanleiding van opmerkingen van den inspecteur en onderhandelingen met hem, zijn er thans buiten de directrice en de röntgenzuster: 4 hoofdverpleegsters, 5 eerste verpleegsters, 1 narcose-zuster, 6 gediplomeerde verpleegsters en 42 leerlin gen, samen 60. Als het aantal vaste zus ters eens zou worden ingekrompen kan dit alleen gebeuren door vermindering van het aantal leerlingen, niet van de ge diplomeerde; immers zou er dan terstond moeilijkheid ontstaan met de Inspectie. Ontslag van enkele leerlingen zou in den slappen tijd een geringe bezuiniging ge ven: de nieuwe leerlingen verdienen thans buiten kost en inwoning f 115, f 240 en f 330, resp. Ie, 2e en 3e jaars. Ongetwijfeld zou dan echter de geringe bezuiniging in den slappen tijd verkregen, worden opgeteerd door de kosten van par ticuliere hulp in meer drukke tijden. Een voordeeliger uitkomst van de ex ploitatie van de ziekenauto lijkt het be stuur niet mogelijk, zoolang een particu liere autohandelaar of garagehouder zal weigeren de niet rendabele exploitatie voor eigen rekening te nemen. Reeds is de auto beschikbaar ook voor vervoer van andere dan Gasthuispatiën ten. Daarbij bleek bij de aanschaffing van een nieuwe, de oude onverkoopbaar en is die aangehouden voor vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten; het geeft ech ter verhooging van garagehuur, voor bei de moet wegenbelasting worden betaald en beide moeten worden onderhouden. De volgende stukken liggen voor de Raadsleden als ingekomen voor de ver gadering op a.s. Woensdag ter lezing: Het volgende schrijven van Mr G. W. A. de Veer d.d. 13 December: „Hiermede vervul ik den treurigen plicht U namens mijn moeder mede te deelen, dat mijn vader gisteravond plot seling zacht en kalm is overleden". Vervolgens een afschrift van een schrij ven, dat eveneens op 13 December, B. en W. richtten aan Mevrouw de Veer en familie: „Diep geschokt door het zeer onver wacht overlijden van Uw echtgenoot en vader, betuigt ons College U allen hierbij, mede namens den Raad der gemeente, zijn hartelijke en innige deelneming met den zwaren slag, die U allen getroffen heeft. Wij hopen, dat U allen de kracht moogt vinden om dit droevige verlies te dragen". Verder het reeds bekende Kon. besluit inzake de invoerkeurloonen. Een adres van C. Ingelse, pachter van het vischwater in de vesten, waarbij hij de gemeente verzoekt hem alsnog f 203,85 schadevergoeding uit te keeren, namelijk f 43,85 voor het gebruik van water; f 10 als aandeel in de aanschaffing van het re servoir bij zijn woning en 15 maanden ad f 10 per maand winstverlies, doordat hij het vestwater niet kon gebruiken. Een adres van de afdeeling Middel burg van de Communistische partij Hol land, waarin zij van den Gemeenteraad eischt voor ieder, die werkloos is, een be drag van f 100 ineens voor kleeding, een dubbele uitkeering met kerstmis en op nieuwjaar, ondersteuning van alle jeug dige werkloozen, die thans van steun ver stoken zijn en tenslotte éénmaal stempe len per dag. Smokkelen aan de Z.- Vlaamsche grens. Het smokke len, vooral van biggen, tiert welig voort langs de grens. Nog dezer dagen hoorden we een brutaal stukje, aldus het „Dag blad van Noord-Brabant". Een smokkel auto maakte van de gelegenheid gebruik om met gedoofde lichten achter een auto bus, die een geregelde dienst met België onderhoudt, de grens te passeeren. Op ze keren avond, toen de bus niet verschen besloot men op eigen gelegenheid her waagstuk te ondernemen. Men had de banden der auto met ijzeren kettinkje:; beveiligd tegen de scherpe tanden der Belgische barricade. Men slaagde erir deze versperring te nemen; echter niei zonder tegen een wielrijder aan te botsen die er later erg aan toe bleek en eer paal der electrische leiding te rammeien De tocht slaagde, want den volgenden dag stond de auto weer klaar om een nieuw vrachtje over te brengen. Stagnatie in den boot- dienst. Tijdens de mist voer de Prov. boot Zierikzee-Katsc'heveer Vrijdagavond omhoog, en kreeg bij het achteruitstoamen een ton in de schroef. De reis kon niet worden voortgezet. Zaterdagmorgen is de boot op de slikken gezet om de ton er uit te halen. Het was eerst Zaterdag namiddag eer de dienst weer kon uitge voerd worden. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.'S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Legaten. De heer J. F. H. Rest, overleden te Middelburg, heeft gelega teerd: f 1000 aan de Zeeuwsche Her vormde Diaconessen Inrichting, afdee ling Middelburg; f 1500 aan de Zendings- vereenigingen; f 500 aan de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden; f 500 aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg voor een extra bedeeling. Verbetering. In het onder schrift onder de photo van den gemeen teraad van Wemeldinge in ons nr. van Zaterdag is abusief de naam van weth. A. Dominicus weggevallen. De volgorde is: Zittend van links naar rechts: de secretaris Glerum, weth. J. A. Dominicus, burgemeester Wabeke, weth. A. Dominicus en de heer P. Lindenbergh. Vlissingen. Kerstgaveaanwerk- 1 o o z e n. Aan de werkloozen of gedeelte lijk werkloozen van de bij; den C'hriste- lijken Besturenbond aangesloten organi saties alhier zal ook dit jaar weder een Kerstgave worden verstrekt. Aan 116 ge heel werkloozen zal een 'bedrag van f 6 worden uitgekeerd en aan 113 gedeeltelijk werkloozen of ongehuwden bedragen van resp. f3 en f2. Sedert de oprichting van het steunfonds in Augustus 1931 is een bedrag van ruim f3000 uitgekeerd, bijeengebracht uit vrij willige bijdragen der leden of particulie ren. Het onderzoek der gemeente- begrooting 1933 vond plaats op Maandag 12 December, waarbij zeventien leden van den raad aanwezig waren. De burgemees ter was door ziekte verhinderd. Een der leden vraagt, of de aangekon digde salariskorting voor iedereen zal gel den, hoe het staat met de wethouderssala rissen en of het geen aanbeveling verdient een korting op de presentiegelden toe te passen. Verschillende leden uiten ernstige klachten over de electrische verlichting. De klachten betreffen eenerzijds de slechte kwaliteit van het licht, anderzijds het niet branden der straatlampen. In sommige stadsdeelen is het zoo slecht, dat men er zit te schemeren. Een lid brengt B. en W. hulde, dat zij, ondank® de zeer moeilijke tijden, de sub sidies betreffende de volksgezondheid on aangetast laten. Gewezen wordt op het gemis van een goede badinrichting in deze gemeente. Een lid vraagt, of het straatmakers- werk niet voordeeliger in eigen beheer kan worden genomen. Een ander lid vreest, dat bij de scherpe bezuiniging op den post „straten" de zuinigheid de wijsheid zal bedriegen. Gevraagd wordt, of het in de bedoeling ligt het plantsoen bij het voor malige fort De Nolle, zoodra dit gereed is, open te stellen als wandelplaats voor het publiek. Een lid vraagt, wanneer nu eens ein delijk een behoorlijke uitvoering zal wor den gegeven aan de samenstelling der Comm. v. Mij.. Hulpbetoon. Comm. A be staat practisch uit personen van dezelfde denkinrichting. Hetzelfde lid wijst er op, dat blijkens den geleidbrief eenerzijds f 42.500 wordt bezuinigd op den post „'zie kenverpleging", terwijl anderzijds de sub sidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon f 75.000 hooger wordt geraamd. Goes. Zaterdagmiddag gaf de heer Kruithof uit Souburg, daartoe uitgenoo- digd door het Zeeuwsch technisch insti tuut, in de Prins van Oranje een vertoo ning van enkele technische smalfilms. Begonnen werd met een film over de oeververdediging vein Walcheren en wel aan de Zuidwatering, het maken en laten zinken van een z.g.n. zinkstuk enz. Ook de bouwvakken kregen een beurt. Zoo werden op het doek gebracht de z.g.n. wolkenkrabbers. Verder noemen wij de ijzer-industrie, het delven en vervoeren van ijzererts, de ijzergieterijen, het Ame- rikaansch hoogovenbedrijf, de staal-indu- strie enz. Deze technische films werden afgewis seld door enkele kluchtfilmpjes. Deze werkelijk leerzame voorstelling was vrij goed door de leerlingen van het Z. T. I. en enkele genoodigden bezocht. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring verleend aan het plan tot aanleg van een gemeentelijk sportterrein. De werkverschaffing zal dus thans vlug een aanvang kunnen nemen. Wilhelminadorp. Benoemd tot surnu merair bij de politie te Amsterdam, dj heer P. Oom alhier. 's-H. Hendrikskinderen. Vrijdagavonl werd in 't gebouw „Samuel" alhier de 2j winterlezing gehouden. Als spreker tral op D® A. Scheele, Geref. Pred. te Kapelb met het onderwerp „Hosea". Na ingeleid te zijn door Ds Koopnians, kreeg D 3 Scheele het woord en schetste allereerst uitvoerig den tijd, waarin Hosea optrac. Tevens werd duidelijk aangetoond, dat he t terrein van zijn werkzaamheid Israël (he t rijk der 10 stammen) geweest moet zijr daar de plaatsnamen, die in de hoofdstuk - ken voorkomen, alle daarop wijzen. 11 Hosea wordt ons de ontrouw van het vol geteekend tegenover de trouw van Goc, die geen einde heeft. De opkomst bewees ook nu weer, da t het weik van het comité, dat deze lezinge: 1 organiseert, zeer wordt gewaardeerd. '*-H. Abtskerke. Onder voorzitter schap van den burgemeester vergaderde de Raad Zaterdagnamiddag. Afwezig dhr de Roo met kennisgeving. Medegedeeld wordt, dat de firma Eijs- bouts te Assen onder de door den Raad vastgestelde voorwaarden de levering van een nieuw torenuurwerk op zich heeft ge nomen en dat Ged. Staten voor 2 jaar vrijstelling voor vak j verleenden. Met alg. stemmen wordt herbenoemd het lid der Commissie van Toezicht op het L.O. G. Goossen en van het Alg. Arm bestuur I. Luteijn. Bij de rondvraag komt nog de even- tueele werkverschaffing ter sprake, waar omtrent de voorzitter inlichtingen geeft. Krabbendijke. Vrijdagavond werd hier de eerste cursusvergadering voor Ooste lijk Zuid-Beveland, udtgaandle van Jden Chr. Besturenbond te Goes, gehouden. Ook hier was de opkomst goed. De vergadering werd geleid door den heer R. Buitenhuis, tweede voorzitter van den G. B. B. Op het referaat van den heer Jb. Kloosterman over de geschiedenis der Chr. sociale en vakbeweging van 1876—1909 volgde een leerzame bespreking. Het was een veelbe lovend begin. Waarde. Donderdag en Vrijdag hield de C. J. V. (onderafd. van het N.J.V.) met medewerking van de Knapenvereeniging „Samuel", haar 13e jaarfeest in de zaal van den heer A. Nagelkerke. De eerste avond werd bijgewoond door de ouders en afgevaardigden, terwijl de tweede avond bestemd was voor donateurs. De zaal was beide avonden stampvol. Vooral het stuk „Miskende Trouw", werd met groot succes uitgevoerd. Ook 2 tableaux, betrëkking hebbende op de gelijkenis van den Verloren Zoon, werden met alle aan dacht gevolgd. Rilland-Bath. Vrijdagavond j.l. werd in de 'Chr. school aan den Hoofdweg, een ouderavond gehouden, die druk bezocht was, en een gezellig verloop had. De werk stukken der leerlingen, welke waren uit gestald, werden bezichtigd en gaven blijk, dat bet Christelijk onderwijs op hoog peil staat. Dit werd ook door de ouders ge waardeerd, want er was gTOote belang stelling. Ook de onderwerpen, welke wer den behandeld vielen in den smaak. Kapel Ie. De Ghr. Besturenbond te Goes e.o., waarbij de afdeelingen Kapelle en Biezelinge van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond zijn aangesloten, heeft nogmaals aan den Raad gevraagd om een 'gunstige beslissing te nemen op het verzoek lot in voering van een steunregeling, die in wer king kan treden als er geen of niet vol doende werkverschaffing is. Ook is ge vraagd de destijds benoemde commissie van advies voor werkloozenzorg geregeld te doen vergaderen. In het lokaal Obadja werd een ouder en begunstigersavond gegeven vanwege de Knapen- en Jongeliedenvereeniging, welke onder leiding stond van den heer S. P. Groenleer alhier. Na een kort inleidend woord van dhr Groenleer, werd het woord gevoerd door Dr J. D. Schmidt. Op onderhoudende wijze bepaalde spr. zijn gehoor bij de Christus-legenden van Selma Lagerloff. Alsnu volgden verschillende voordrach ten en samenspraken, alsmede toespraken van de leider S. Korstanje en de afge vaardigde van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk den heer A. Bakker. Voor af wisseling was gezorgd. Een mooie attrac tie vormde de fluitclub Inter nos Kwintet. Deze club bestaat nog niet zooveel jaren, maar de prestaties zijn lofwaardig. 'Het slotnummer was een fraai tableau. De leider S. P. Groenleer sprak bet slot woord. Oudelande. Vrijdagavond hield de ver eeniging voor Chr. Schoolonderwijs een druk bezochte ouderavond. De voorzitter sprak zijn blijdschap over de goede op komst uit. Daarna behandelde de secre taris der vereeniging, J. Traas Gz., een onderwerp: De leugen in huis, waarna door een k'lein dameskoor enkele liederen zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. Mej. de Vries, onderwijzeres, las over: Een school uit de 16e eeuw. Mej. de Vries las later nogmaals, thans over: Theo, ons zon netje, uit: Mijn kleuters. Het hoofd der school, dhr Bottenberg, sprak over: De jaarlijksche overgang. Driewegen, De Geref. Medsjesvereeni- ging „Wees een Zegen" alhier, vierde Donderdag haaT jaarfeest, onder leiding van ouderling Bakker, die een welkomst woord sprak. De avond droeg een gezellig karakter. Ernst en luim wisselden elkan der af. In de pauze werd den bezoekers gelegenheid gegeven, om de vervaardigde kleedingstukken te bezichtigen, welke be stemd waren voor Friesland en Orente. De Kerkeraad en Knapenvereen. boden hunne gelukwenschen aan. Wolfaartsdijk. De afdeeling Wolfaarts- dijk van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond hield Donderdagavond j.l. onder lei ding van dhr J. v. d. Schraaf, een zeer druk bezochte openbare vergadering. Ds Hetehrij. van Rilland hield een rede over: „Samenwerking en samenspreking, eisch van het Christelijk beginsel". Spr. zette duidelijk uiteen hoe de verhouding moest zijn tussohen werkgevers en werknemers organisaties. Het komt naar den eisch Gods er op aan ook dn het maatschappe lijk leven te streven naar sociale gerech tigheid en het draagt elkanders lasten in de practijk toe te passen. De tweede spre ker, dhr A. Vingerling sprak over het on derwerp: „De grootste steun voor het be drijf." Hij besprak den grooten invloed der arbeidersbonden bij het verkrijgen van bedrijfssteun, maar ook de droeve verhou dingen, die er ontstaan ten opzichte der willekeurige loonsbepalingen door de werkgevers. Beide sprekers spoorden met k'lem aan tot meerdere aansluiting bij den N. C. L. B. in het bijzonder de z.g.n. vaste arbeiders. De alhier bestaande muziekvereeni- ging „Advendo", besloot reeds eenigen tijd geleden tot reorganisatie, waardoor zij meer een zelfstandige vereeniging geworden. Uit de burgerij en eenige wer kende leden is thans een definitief bestuur samengesteld, wat als volgt is samenge steld: J. Snoodijk, voorzitter; M. Nieu- wenbuize, vioe-voorzitter; P. Hoek van Dijke, secretaris; J. fiimonse, penning, meester. Verdere bestuursleden: S. A. N. van Oeveren, A. den Herder en A. Maar- tense. De vereeniging wil trachten met haar nieuw bestuur zich op te werken tot j hooger plan. Veere. Donderdagavond hield de Chr. school haar Jaarlijksche gezéllige bijeen komst met ouders en belangstellenden. De opkomst was bevredigend. De voorzitter, dhr A. de Nood Az. opende de bijeen komst. De onderwijzer G. M. Douw hield een lezing over: „Twee woorden", n.l. „Er staat geschreven en Er is geschied". Spr toont de noodzakelijkheid aan van trouw onderricht in Bijb. Gesch. en Vad. Gesch als richtsnoer voor ons leven. 'In de pauz« werd het werk der leerlingen met voldoe ning bezichtigd. Na de pauze hield voorzitter een referaat over: „E§n drie- voudig snoer"., n.l. Vaders roeping, Moe- ders invloed en Meesters taak. Na rondvraag sloot Ds J. v. d. Guchte dezen genotvollen avond met dankzegging. Domburg. Vrijdagavond hield de ver-1 eeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren, afd. Domburg, een algemeens ledenvergadering, die zeer druk bezocir. was. Na opening en voorlezing van he: jaarverslag van den secretaris-penning meester, werden 4 aftredende bestuurs leden, nl. de heeren: J. de Jong' j. Triel ier Azn., A. Provoost Pzn., M. Reijnhoudt Jf. herkozen, terwijl wegens het bedaiuei: van den heer M. Huijsse, de heer C. Lon- werse, werd gekozen. Vervolgens hield ds heer M. Reijnhoudt Jr. een lezing met onderwerp: „Wat gebeurt er te Domburg! op het gebied van ziekenzorg en wat moet ik daarvan weten?" Aan 't einde van deiJ lezing werden vragen gesteld, welke door spreker werden beantwoord. Door den voorzitter en den heer Burgemeester werd de heer Reijnhoudt dank gezegd, voor zij! leerzame lezing. Oostkapel Ie. Hier werd Vrijdagavond de! gewone ouderavond in de Chr. school ge-1 houden. Het hoofd der school, dhr P. Gornelisse, sprak over: „Het doel der Op-1 voeding." Spreker ging daarbij' uit van Goddelijke bestemming van den mensch, lichtte een en ander toe.uit het Hooge- priesterlijk gebed, en verbond daaraax eenige practisohe wenken voor de opvoe ding in huis en school. Vervolgens werd tot algemeen genoegen het werk der leer lingen bezichtigd. Het bezoek was vrij ■goed. Gaplnge. Donderdagavond vergaderde de Kolenvereeniging. De vergadering, die door 25 leden 'bezocht werd, werd geopend door haar voorzitter, de heer Jac. Suur- mond, die er in zijn openingswoor op wees, dat de vereeniging thans tien jaar 'bestaat, en steeds in groei en Moei toe neemt. In de tien jaar van haar bestaan zijn aangekocht 16.525 H.L. kolen, hetgeen een uitgaaf vertegenwoordigd van f 26.000. De penningmeester legde een financieel verslag over 1932 over, waaruit bleek, da: in dat jaar 1919 H.L. kolen door de ver eeniging zijn aangekocht, waarvan flianj nog plm. 180 H.L. in voorraad is en de rekening een goed slot aangeeft van f 110.32, waarna ook de rekening 1932 m a. st. werd goedgekeurd. Tholen. Bij de Zaterdag j.l. gehouden stemming tot machtiging van het Kerl- bestuur der Herv. Kerk alhier, tot ver koop van een strook grond, gelegen achter de 'kerk aan de gemeente Tholen, is mei algemeene stemmen deze machtiging ver leend. Melden wij vorige week, dat eenige leden der Herv. Kerk plannen inj voorbereiding waren om wekelijks in consistoriekamer te vergaderen, teneinde 1 onderling elkander te stichten door lezen van een Bijbelgedeelte en hesp rei in»' hiervan, thans kunnen wij melden, Vrijdag j.l. hiertoe definitief besloten is. B* bijeenkomsten zullen voortaan worden houden eiken Dinsdagavond om 7 u. in d' j consistoriekamer. De vergaderingen s onder leiding van den predikant Ds Wol- j fensherger. Alhier is een Geref. MannenvereenH ging opgericht, die wekelijks zal verga' deren. Colijnsplaat. Donderdagavond hield® M. Bons, Ned. Herv predikant alhier e® lezing over: „Socialisme en Christendom Allereerst werd door spr. medegedef- dat dezen winter nog enkele lezingen w len worden gehouden, door sprekers T&5 I elders. Hierna werd door hem uiteenga zet, wat socialisme is, en wat het som8' Iisme wil. Door de theorieën n M8f,l zoo duidelijk mogelijk uiteen te schilderde spr. het socialisme in zijn ren aard. In het tweede gedeelte 'ging spr ;-') tot de beoordeeling van het socialism) naar Gods Woord. De Christen kan z- niet thuis gevoelen binnen den social J- tischen kring. Deze leerzame rede 1 met aandacht gevolgd. Korigene. 1 Januari a.s. zal 'het 25 j^[ geleden zijn, dat de heer J. Prins als meente-veldwachter te Kortgeae 4**® De heer P op Zoom, werkzaam heeft Prim superieure: Kortgeensi De la geschreven D.V.O. hee gewonnen, met 2 pun en C.V.V. derde prijs partijen he gekregen. Goes. Z: eeniging „Excelsior Kapelle. voetbalclul pelijke wei van Goes, van de „G Aangeno trop te Frf Biggeker is als diai terwijl in die als oui is gekozen ben hun lerseke. Ned. Herv de heer M De Herv. Kerl gen 1 Jan Gekos K„rk alhic Vrouwep ter verkiez nen der Ni tot resultat kozen de Dingemans Luitwieler Bakker. Aan d voor het heer W. 1 D r. Jan. heef sterdam at zoek eervo der vierde Dr Vers bij het one merkwaare hij zijn ei kweekscho had, was 1 in Zeelanc drukke we tijd om zi te voltooiei op een pro dialect var W a examencor oefeningen meldt de Ook dit naar schat bij ons aai van de nie den dus re j-examen vraagd, w; maal aan den wij da woord ont' vak j, zoo woord, wa Zij hadden leider voor Wij kun opleider, school is, moet altha akte j, nat aan den schent. Hi Hij laat zi na het on d li examen va dien dit gt in vak j ti ruime beu Het kwt condidaten wezen. Deze ha bovendien H ei c streeks 10 foort gealt brand, wel straatweg te van Ka men het v voor uitbi groote Lei Dui zen kei: Berlijn: li de kabine de opheffi noodveror de opheffi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2