A UK m u Es s-s UltMl? «üïjs |1 ■»i;t EERSTE BLAD. ini; Belangrijkste Nieuws. MAANDAG 18 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, m ?t 8*8 I I 3& êlg 2 a® *Sf Ssf I BB IB I "sUtt g,ss. «Vi N B i Dit nummer bestaat uit 2 bladen bil* Buitenland Binnenland. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg 3 <B P< t &E 2 l>& g- pr o- e p g, w; ag trP cd -4 -f f3 er er PT §- F J> O CT3 J ag^H. N B tf O. 3 o. cc co pil co tr&3 p- a> ct> pp O v CD h.5 CD r*- 2 tr 2. &S- tr £3 3 a Ef. CO- CO 5f 3 S •3 P O H ei. H» i i B' i>li-s~ L p 3 P F 3 1?3 tr ,1 ïl 3 y ■-•P cr 2 ®BU® b B i I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque on Girorokoning 44455. Dijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tolof, 250. Directeur-Hoofdredacteur: n. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontlön 00 cent per regci. ïngozondon modeileellngon 00 cent por regel, Kleine AdvortontlOn Dinsdags en Vrijdags f0.70, bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE LANDBOUW IN DE VOORHOEDE. Bij de behandeling van de Landbouw- begrooting, de vorige week in de Tweede Kamer, is duidelijk gebleken, dat niet al leen vele afgevaardigden, maar dat ook de Regeering oog heeft voor den nood toestand in den Landbouw. En ook al zijn de maatregelen, die genomen worden, om het landbouwbedrijf te helpen, niet afdoende en niet zonder fou ten en gebreken dat er toch geen reden is om op zoo heftige wijze tegen de Re geering te fulmineeren, als door de hee- ren Kersten en Wijnkoop gedaan werd. Om in deze dingen een goed inzicht te geven, laten wij hier uit de rede van Minister Verschuur, waarvan wij de vo rige week slechts een kort overzicht ga ven enkele gedeelten volgen. Door den Minister werd er op gewezen, dat wij willen we met onze export artikelen op de wereldmarkt een concur rent blijven, ons aan 'talgemeene lagere levensniveau zullen hebben aan te pasgen. „Men kan echter" aldus de Minister „zeggen, dat de landbouw in vele op zichten daartoe reeds zijn Schuldigkeit gedaan heeft en dat hij, wanneer de Regeering niet had ingegrepen, inderdaad angstig ver was vooruitgeschreden naar een lager levensniveau. De Regeering ge voelt zich nu en dan als de leidster van een zeker leger, het geheele volk, dat voortschrijdt naar een ietwat lager levens niveau; wij hebben daarbij den land bouw de voorhoede zien vormen. Die is zoo ver vooruit gesneld, dat voor een goed welslagen van het geheele plan het terughalen van die voorhoede in ver band met de rest van het leger nood zakelijk bleek. Ook na de door de Regeering getroffen maatregelen zijn de totaal ineengezakte prijzen, die zelfs geen slavenbestaan, ja zelfs geen physiek bestaan meer zouden overgelaten hebben, zoodanig, dat ze staan op of beneden het vooroorlogsche niveau. Wat in de toekomst nog zal geschie den, niemand waagt het het te voorspel len, maar wanneer wij ons ten aanzien daarvan een taak hebben te stellen, dan kan men zeggen, dat de Nederlandsche landbouw met de tegenwoordig door de Regeeringsmaatregelen opgehouden prij zen ten aanzien van de daling van het levensniveau zijn Schuldigkeit doet" DE POSITIE VAN DE LAND ARBEIDERS. Ook aan de landarbeiders werd door Minister Verschuur aandacht geschon ken. Ook zij worden door de Regeering niet vergeten. Zeer belangrijk noemde de Minister het vraagstuk der landarbeiders, om dan te vervolgen: „Wanneer wij zien, dat bij het land bouwbedrijf zeer nauw betrokken is het lot van tienduizenden landarbeiders, dan spreekt het vanzelf, dat de Regeering bij al haar maatregelen het belang dezer ar beiders geen oogenblik uit het oog kan verliezen. Maar evenzeer, dat wij bij onze maatregelen, die objectief van aard zijn, een zekeren bloei of het verhoeden van den ondergang der bedrijven ons voor oogen stellen en daarbij niet rechtstreeks de personen kunnen behandelen. Dat spreekt ten aanzien van de land arbeiders wel zeer sterk. Wij kunnen bij de maatregelen, die wij gaan treffen, geen rechtstreekschen invloed oefenen op het lot der landarbeiders. Men heeft hier gezegd: maak toch de uitkee- ring voor de tarwe eenigszins loonend, dan kunnen wij het lot der landarbeiders eenigszins handhaven en behoeven wij hun geen lagere loonen te geven. Ook dat is echter geen rechtstreeksche invloed; er gaat een negatieve invloed uit van een te lage uitkomst van het landbouwbedrijf op het lot der landarbeiders; omgekeerd echter heeft de verhooging van de uit komsten van het landbouwbedrijf niet als noodzakelijk gevolg verhooging van het lot der landarbeiders." Wel kan door de te nemen maatregelen, zijdelings invloed worden uitgeoefend een invloed aldus de Minister die niet spoedig overschat wordt. »Zoo hebben wij door onze organisatie voor de uitvoering der Tarwewet op de loonen en de positie der landarbeiders reeds in ruime mate invloed kunnen oefenen. fk stel mij voor bij de regelingen, die wy zullen treffen ten aanzien van de bie ten, de zuivel en andere takken, ons het recht voor te behouden ook ten aanzien van het lot der arbeiders voorwaarden te stellen. In ieder geval willen wij allen invloed, dien wij kunnen aanwenden, zoover ge bruiken, dat aan de landarbeiders uit het bedrijf toekomt datgene, wat bij mensche- lijk vermogen doenlijk is. Hierbij zullen wij zeker ook eischen het noodige over leg." „Men zegt weieens van den boer, dat hij hard is, ook tegenover zijn medeboe ren en arbeiders. Ik hoop echter, dat in deze tijden vooral in den landbouwen den stand een groote mate van solidari teit zal bestaan. Ik hoop, dat de landbou wende stand in zooverre een antwoord zal geven op de groote hulp en belangstel ling van de Regeering en de Volksver tegenwoordiging, dat hij zal zorgen, dat de landarbeider een lot heeft zoo goed als in deze omstandigheden slechts moge lijk is." Een Fransch Kabinet gevormd. Paul Boncour heeft, in weerwil van het feit, dat de socialisten geweigerd hebben, in een door hem te vormen regee ring zitting te nemen, aan den president der republiek medegedeeld, dat bij da opdracht tot vorming van een nieuw ka binet aanvaardt. Intusschen heeft de socialistische Ka merfractie medegedeeld, dat zij bereid is Paul-Boncour's taak te verlichten en een door hem te vormen kabinet op dezelfde wijze te tolereeren als dit jegens de vorige regeering is geschied Later wordt gemeld: Paul Boncour heeft Zondagavond zijn ministerie definitief samengesteld. Om 10 uur heeft Boncour zich naar den presi dent der Republiek, Lebrun, begeven, ten einde hem de ministerlijst voor te leggen. Belglë's nieuwe regeering. De samenstelling der nieuwe Belgische regeering is gereed gekomen. De Broqueville: Minister-president en minister zonder portefeuille; Jaspar: fi nanciën; Carton de Wiart: Maatschappen lijke voorzorg; Tschoffen: Koloniën; Poullet: Binnenlandsche Zaken en P.T.T; Sap: Openbare werken en landbouw; Van Isacker: Nijverheid en arbeid; Devèze: Landsverdediging; Janson: Justitie; Fort- homme: Transportwezen; Hymans: Bui- tenlandsche zaken; Lippens: Onderwijs en kunsten. De zeven eerste zijn katholieken, de an deren liberalen. Hoover en de schulden. Bijgestaan door staatssecretaris Mills heeft president Hoover bijna den geheelen Zondag besteed aan het opstellen van een Boodschap, waarin hij opnieuw aanbe veelt het benoemen van een commissie voor de revisie van 't schuldenvraagstuk. President Hoover heeft na overleg met den staatssecretaris voor financiën, Mills, besloten, Frankrijk een schuldenrevisie toe te staan, indien de Decembertermijn alsnog zal worden betaald. Amerlka's rondzwervende werkloozen. Generaal Glassford, oud-hoofd van de politie te Washington, die een beweging is begonnen tot steunverleening aan jeug dige werkloozen, heeft verklaard, dat er meer dan een millioen zwervende werk loozen in Amerika zijn, die van dorp tot dorp trekken in de hoop ergens arbeid te vinden. Meer dan 90 pet. dezer zwer vers zijn jonge mannen onder de 35 jaar en ongeveer 200.000 zijn jongens, die 15 a 16 jaar oud zijn. Onder deze werkloo zen bevinden zich jongelieden uit gegoede families, die door de depressie hun be trekking hebben verloren en hun familie leden niet tot last willen zijn. Daar echter bijna nergens werk voor hen te vinden is, vervallen zij hoe langer hoe meer tot ar moede en plegen zij zelfs overvallen en andere misdaden. Nieuwe hongermarsch in Engeland? De communistische leider Tom Mann, die den grooten hongermarsch naar Lon den heeft georganiseerd, had zich voor de rechtbank te veroordeelen wegens ophit sing en aansporing tot verstoring van de orde. Bij het verhoor bleek, dat de commu nisten het plan hadden, een nieuwen hon germarsch te organiseeren, ditmaal tegen Kerstmis, welke opnieuw gepaard zou gaan met massabetoogingen, terwijl ook weer getracht zou worden, het door on geveer 1.000.000 werkloozen geteekende adres, waarin om verhooging van de uit- keeringen verzocht wordt, aan den mi nister-president te overhandigen. De antf-Kerstcampagne der Sovjets. De communistische internationale wil in verband met de anti-kerstcampagne in Rusland op Kerstavond door den Mos- kouschen zender een voordracht over het Marxisme en Leninisme in het Duitsch doen uitzenden, teneinde de Duitsche ar beiders op dezen avond in een „andere stemming" te brengen, Het ligt in de bedoeling, de uitzending van de Duitsche zenders op Kerstavond zooveel mogelijk door de Russische zen ders te laten storen. Massa-complot In Argentinië ontdekt. Tengevolge van een ontploffing ten huize van een partijgenoot van den vroe- geren president Irigoyen heeft de politie te Buenos Aires een opslagplaats van 1000 hommen en tevens een uitgebreid wapendepot ontdekt. Er hadden huiszoekingen plaats en uit in beslag genomen papieren bleek, dat men een uitgebreide samenzwering ont dekt had. Verscheiden leiders werden ge arresteerd. De regeering heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin wordt me degedeeld, dat men een uitgebreid complot ontdekt heeft, dat ten doel had, de leden der regeering en eenige hooggeplaatste persoonlijkheden te vermoorden, de open bare gebouwen te verwoesten en onru3t te zaaien onder de bevolking. De radicale bladen zijn verboden. De arrestatie van een aantal radicale leiders is gelast. De regeering zal aan het congres voor stellen den staat van beleg af te kondigen. Onder de gearresteerden bevinden zich de vroegere presidenten Irigoyen en El Alvar, die uit het Land gezet zullen wor den. Nader wordt gemeld, dat de revolutie Zaterdagavond had moeten uitbreken met de bezetting van het ministerie van oor log en het hoofdbureau van politie. De plannen van de samenzweerders waren goed uitgewerkt. Uit de inbeslag- genomen documenten blijkt, dat de bedoe ling1 der revolutionnairen was, president Justo gevangen te nemen, de openbare gebouwen te bezetten en de bevolking schrik aan te jagen door het to't ontplof fing brengen van bommen. Een later bericht meldt: Over geheel Argentinië is met toestem ming van de Kamer de staat van beleg afgekondigd Naar thans is komen vast te staan, zou de revolutie den 30 December worden ge proclameerd. De gearresteerde oud-president dr Iri goyen zal waarschijnlijk naar het eiland Martin Gracia worden overgebracht. De treinramp bij Perpignan. Omtrent het spoorwegongeluk bij Per pignan wordt nader gemeld, dat de ver ongelukte trein een hulptrein was, die de reizigers van den bij Carcassone door de overstroomingen opgehouden D^trein had overgenomen. De ontsporing van den hulptrein werd veioorzaakt doordat een vrachtauto door de gesloten afsluitboomen heenreed, zoo dat de rails vel hout en ijzer-materiaal lag. De baanwachter kon den overgang niet tijdig vrijmaken en trachtte tever geefs den naderenden trein door signalen tot stilstand te brengen. Het spoorwegeongeluk heeft volgens de laatste berichten 7 dooden en 30 ge wonden gevorderd. Volgens tot dusver ontvangen berichte o zijn er geen Nederlanders onder de slacht offers. Korte berichten. De regetring der Ver. Staten heeft aan Polen op het verzoek om uitstel van betaling geantwoord, dat aan de verplich tingen moet worden voldaan. Tengevolge van den dichten mist, die het uitzicht belemmerde reed een personentrein te Bern op een stilstaande locomotief. Voor zoover bekend, zijn drie personen gedood en twaalf gewond. Boven Edinburgh heeft een hevige storm gewoed. Een vrouw en een kind zijn gedood. Vele huizen werden min of meer ernstig beschadigd. Van de Amerikaansche vloot zullen 39 oorlogsschepen en hulpvaartuigen naar de reserve worden overgebracht, we gens bezuinigingsredenen. De schepen zullen voor een onbepaalden tijd aan den actieven dienst worden onttrokken. De oud-consul-generaal van Po len, Torsten Kreuger, de broeder van Ivar Kieuger, is door de rechtbank te Stock holm tot 3M jaar dwangarbeid veroor deeld wegens bedrog in verband met be- diiegelijke bankbreuk door valsche boe kingen en frauduleus bankroet. Ed. Bernstein, de „vader van het revisionisme in het socialisme", is gis teren te Berlijn overleden. Hij zou 6 Ja nuari a.s. 83 jaar zijn geworden. Burgemeesters. Per 1 Januari a.s. is benoemd tot bur gemeester van de gemeente Giessendam L. Nyens, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Rozenburg. Uit de textiel-industrie. Zaterdag vergaderden de drie organi saties met arbeiders der firma van Heek Go. te Enschedé over het op de con ferentie van j.l. Donderdag gedane voor stel der firma, waarbij de tweede verla ging van 5 pet., welke op 1 Februari zou ingaan, wordt ingetrokken, terwijl de eerste 5 pet. ingaande 19 December wordt gehandhaafd. Na uitvoerige bespreking werd op de vergadering zoowel van De Eendracht als die van St. Lambertus en Unitas op ad vies der hoofdbesturen besloten zich te gen de eerste 5 pet. loonsverlaging niet daadwerkelijk te verzetten. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 20 December des avonds te half negen. Aan de orde zal o.a. komen het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van opcen ten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede her ziening van het tarief en tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. Wedden leden Raad van State. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen betreffende de wedden en vergoedingen van de leden van de Raad van State, de Algemeene Reken kamer, de rechterlijke macht en de mili tair-rechterlijke macht. Dit ontwerp strekt om de inkomsten- veimindering, welke met ingang van 1 Januari a.s. voor de Rijksambtenaren zal worden toegepast met dien datum ook te doen gelden voor de ambtenaren, wier wedde bij de wet wordt geregeld. Ook de thans voorgestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een verdere tijdelijke verlaging van de wed den en vergoedingen met 4 pet. voor hen, die gehuwd of ongehuwd zijn geweest en van 5 pet. voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke korting, die reeds op de salarissen wordt toegepast. Noodtoestand der verbouwers van klei- aardappelen. Het moge als bekend verondersteld wor den, dat de landbouwers voor de kleine partijen klei-aardappelen, die verkocht werden, slechts f 1 per 70 Kg. ontvingen, en dat nog duizenden H.L. onverkocht zijn, en onverkocht zullen blijven. Zijne Excellentie Minister Verschuur is van den noodtoestand, waarin de ver bouwers van kleiaardappelen dientenge volge verkeeren, overtuigd, en wil helpen, zooveel hij kan. Bij de bespreking der landbouw-zaken op 13 Dec. j.l. zeide Zijne Excellentie: „Voor de klei-aardap pelen heb ik nog geen goede oplossing. Wie er een weet, mag het zeggen". De regeling van steun is zeer moeilijk. De heeren Keestra en Lockefeer, leden der Tweede Kamer, hebben zich vorige week schriftelijk tot Minister Verschuur gewend met het dringend verzoek in den noodtoestand der verbouwers van klei aardappelen te voorzien; welk verzoek werd gesteund door den heer Mr Aalbers Genoemde heeren hebben hun schrifte lijk verzoek later in een onderhoud met den Minister herhaald. De meest voor de hand liggende oplossing werd geacht, een deel der klei-aardappelen niet voor con sumptie, doch voor veevoeder te bestem men. Bijvoorbeeld een derde deel. Het Rijk zou dan bijv. f 0.60 per H.L. schade vergoeding geven. Moeilijkheden in den graanhandel. Het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam heeft in een vergadering met zijn leden, waar de moeilijkheden in den graanhandel werden besproken, besloten ten comité van actie aan te wijzen, waar toe behalve het comité ook de Bond v. Nederlandsche Graan- en Zaad-impor teurs en de Vereeniging van Tusschen- personen bij den Graanhandel zullen toe treden. Het doel van de te voeren actie, die overigens door het thans reeds in oprich ting zijnde comité, waartoe waarschijnlijk ook de Amsterdamsche Graanbeurs, de Ned. Bond v. Graan- en Meelhandelaren en de Molenaarsbond zullen toetreden, na der zal worden bepaald, is, maatregelen te nemen dat importeurs, makelaars, commissionnairs en binnenlandsche han delaren wederom een bestaan in den graanhandel zullen kunnen vinden. Het ligt in de bedoeling overleg te plegen met exporteurs. De luchtvaart In Indië. Het verveer op de regelmatige lijnen was iets beneden dat in September, het geen te verwachten was, daar het in die maand door bijzondere omstandigheden bijzonder hoog was. In het geheel vervoerde de K.N.I.L.M. 925 passagiers. Het instellen van de goedkoops heen- Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de begroo ting Wegenfonds. Gemeenteraad en bestuur der Godshuizen te Middelburg. Groote brand te Enschedé. De salarisverlaging in Indië. Buitenland. De ministeries in België en Frankrijk gevormd. Amerika en het schuldenvraagstuk. Massa-complot in Argentinië ontdekt. en weerbiljetten blijkt een groot succes te zijn. Van de passagiers, die in October reisden maakten 52 pet. van deze biljetten gebruik. Aan vracht werd vervoerd 6083 Kg., aan post 1388 Kg. of ruim 97.000 brieven. Het laatste cijfer is beneden dat van Sep tember doordat geen post per K.L.M.- vliegtuig uit Nederland aangekomen, werd doorvervoerd naar Semarang en Soerabaja. Alle K.L.M.-vliegtuigen kwa men n.l. aan op Zaterdag, zoodat de post per trein doorging. Het gewicht aan luchtpostpakketten was in October meer dan het dubbele van dit in Augustus en September en bedroeg 231 Kg. Bezuiniging in Indië. De Indische regeering heeft afgezien van het stopzetten van de periodieke verhoogingen voortvloeiend uit promotie. Bepaald werd, dat met ingang van 1 Januari 1933 de salariskorting zal wor den gebracht van 10 op 17 pet. met dien verstande, dat voor bezoldigingen van 35 gulden en lager een zoodanige degressie zal worden toegepast, dat de korting bij een salaris tot 35 gulden vijf gulden zal bedragen en dat de salarissen van vijf tien gulden en lager niet gekort zullen worden. De tusschenliggende salarissen worden verdeeld in groepen met kortingen van f 1.50, f2.50 en f3.50. Verder zal conform het advies van de commissie voor georganiseerd overleg aan gezinnen met drie of meer kinderen met afschaffing van de tegenwoordige kinder toelagen een toelage worden uitgekeerd voor schoolgaande kinderen beneden de 18 jaar en wel resp. 2 pet., 4 pet., 5 pet., 6 pet. en 7 pet. voor 1, 2, 3, 4, 5 of meer schoolgaande kinderen, tot maxima van resp. f 10, f 20, f 25, f 30 en. f 35 per maand. Aan gezinnen met vijf of meer kinderen, waarvan minstens twee schoolgaan en wien daarvoor krachtens de bestaande regeling een toeslag wordt uitgekeerd van vijf procent of tien procent, met een maximum van f25 per maand wordt ge waarborgd, dat de nieuwe regeling ten deze voor hen geen nadeel zal meebren gen. De korting op de ambtstoelagen thans resp. 25 pet. en 50 pet. bedragende, wordt verhoogd resp. tot 30 pet. en 60 pet Nu besloten is den onderwijzer Diele- man met 26 December over te plaatsen van school K naar school A, zal eerstge noemde school na dien datum over slechts 4 leerkrachten beschikken, terwijl zij nog 5 klassen telt. Vooral daar de tweede klasse in verband met de plaatsruimte over twee andere onderwijzers zou moe ten worden verdeeld, stellen B. en W. voor de leerlingen over te plaatsen naar de scholen A en C en van school K een 4-klassige te maken met 4 leerkrachten. B. en W. ontvingen een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken nopens de eventueele toekenning van een brandstoffen-bijslag aan kastrekkende werkloozen. Nog afgezien van de omstan digheid, dat B. en W. voor uitgaven te dier zake geen dekking kunnen aanwij zen, zijn zij met de commissie voor steun verleening van meening, dat de door den Minister aangegeven regeling practisch onuitvoerbaar zou zijn. Zij stellen dan ook voor niet tot verleening van een brandstoffen-bijslag aan kastrekkende werkloozen over te gaan. B. en W. leggen een verzoek over van het Burgerlijk Armbestuur om een aan vullend subsidie van f 18.865.43%. Op dit oogenblik is daarvoor op de begrooting 1932 geen dekking aanwezig, aangezien de post onvoorzien is uitgeput. B. en W. stellen daarom voor, om, wanneer de dienst 1932 verder gevorderd is, nader te adviseeren omtrent de middelen tot dek king van genoemd bedrag. Zij geven in overweging, thans het verzochte aanvul lend subsidie toe te staan. B. en W. stellen naar aanleiding van het adres van den M.B.B. voor aan werk loozen, die vallen in de door het rijk ge- subsidiëerde steunregeling dan wel in de zuiver gemeentelijke steunregeling en die op 5 December stonden ingeschreven een extra-uitkeering van 25 pet. van hetsteun- Ji'l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1