Wm> MEELPI9B0CIEH IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! EERSTE BLAD. WORTEL EN VRUCHT. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. mr VAN MELLE'S KOEK. OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wat zoudt gij doen in dit geval? LOCARBITS Groene Kruis Hoestbonbons Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Tolefoonnummor 11. Postclièquo cn Glrorokoning 44155. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tel cl. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 1 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Artvortontlfln 30 cent por rogol, ïngezondon mededeel ingon 00 cent por regol. Kleino AdvertentiOn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het afscheid van burgemeester Wabeke te Wemeldinge. Zittend van links naar rechts: de secretaris Glerum, weth. J. A. Dominicus, burgemeester Wabeke, dhr P. Lindenberg. Staande van links naar rechts: de Raadsleden De Jonge, Gijsouw en Bruinooge. Ingezonden mededeellngen. Nu we tot op zekere hoogte staan ach ter de feiten, trekt het de aandacht, hoe duidelijk Groen van Prinsterer den waren aard en de beteekenis van de liberale beginselen heeft doorzien. Toen Groen zijne voorlezingen over On geloof en Revolutie in het licht gaf, ver keerde het liberalisme in zijn bloeitijd. De conservatieve richting was toen bij het liberalisme nog toonaangevend. Meer vooruitstrevende en radicale elementen in eigen kring werden uit de hoogte be handeld. Wie zich niet vinden kon in een „gematigd" optreden, werd niet voor vol aangezien en naar den achtergrond gedrongen. Revolutionaire elementen had den in die dagen geen kans in besturen de en vertegenwoordigende colleges hun oproerige taal te laten hooren. Oogenschijnlijk was er tusschen de pro feten van de revolutie en het toonaan gevende conservatief getinte liberalisme een verschil als tusschen dag en nacht, een zeer diepgaande tegenstelling. En toch heeft Groen van Prinsterer toen reeds uitgesproken, dat het conser vatisme zou worden vernietigd, dat het liberalisme plaats zou moeten maken voor het socialisme en dat het socialisme dat toen nog niet den minsten invloed had op het volksleven door verder gaande revolutionaire stroomingen zou worden verdrongen. Met groote duidelijkheid heeft Groen den volkomen ondergang van het toen nog oppermachtig liberalisme voorzien en geteekend. En dat kwam, omdat hij verder zag dan de oppervlakte, omdat hij den wor tel waaruit het liberalisme leefde, had blootgelegd. Wat was en is het kenmerkende van het liberalisme? In een vorig nummer hebben wij her innerd aan een uitspraak van Prof. Treub. Deze uitspraak is geheel in overeen stemming met wat Mr Cort van der Linden in 1886 schreef: „De liberale po litiek vindt haren grond in het gezag der menschelijke rede. De vrijzinnige richt staatsregeling en bestuur, overeenkomstig zijne idealen van 's menschen waarde, uit sluitend naar de uitspraken van het ver stand. In de gelederen der liberalen strij den derhalve eerst zij, die iedere andere openbaring dan die van zintuigen en ver stand verwerpen, den mensch alleen ken nen als stoffelijk wezen en in den dienst der menschheid hunne hoogste bevredi ging vinden." En verder: „Naar liberale beginselen heerscht de rede oppermachtig." „De clericalen emen aan dat gezag en voorrech- ch ten nutte van allen zijn, omdat dat nut z<£u'zijn geopenbaard. De liberalen kl*r nen voorrechten en gezag slechts aannemen, omdat het nut wordt b e g r e p e n." Het liberalisme wilde met God en Zijn Woord in de staatkunde niet rekenen. Ongeloof in stelselmatigen vorm, noemde Groen dat. En hij voegde daaraan toe: „Voortsnellen naar den afgrond is niet te beletten na het verbreken der betrek king, die aan den hemel verbindt". Wie de souvereiniteit Gods verwerpt of haar, wat op hetzelfde neerkomt in den hemel verbant, stelt daarmede alles op losse schroeven: het gezag en het recht, zoowel in staat en maatschappij als in het huisgezin. Dat had Groen van Prinsterer doorzien. „Er is", zoo schrijft hij, „tusschen de menschen, ondanks alle maatschappelijke verscheidenheden, geen wezenlijk ver schil. Neem God weg, en de stelling wordt onbetwistbaar: de menschen zijn in revo lutionairen zin vrij en gelijk. Staat en maatschappij vallen uiteen; er is een beginselvanontbinding, dat niet ophoudt eer de verdeeling op geïsoleerde menschen afstuit, op eenlingen, op on- deelbaren, op individu's, een revolutie- tenm, waarin haar alverwoestend karak ter naïef uitgedrukt is." Zoo moest het noodwendig gaan, van kwaad tot erger. Beginselen werken door. Wie den band aan het Woord losmaakt, wie de rede stelt boven de openbaring, kan niet op een willekeurig punt stilhou den, maar moet steeds verder gaan. De practijk door Groen voorzien, heeft dit geleerd. Het conservatisme werd opzij gedrongen door de meer radicale liberalen, het libe ralisme wordt vervangen door de Soc.- Democratie, achter het socialisme doemt het communisme op in zijn meest afgrijse lijken vorm. Tegen den zin en tegen de bedoeling van het liberalisme. En toch, hoezeer het ook tracht zich te verweren, het heeft geen weerstand. Het staat machteloos, tenzij het principiëel verandert. „Ongeloof heeft Groen gezegd is het beginsel; het geneesmiddel ligt dus in het geloof. Er is geen reden voor moedeloosheid, zoolang het proefhoudend geneesmiddel niet beproefd is en bij de hand ligt. Men verbreke den revolutionairen cirkel; men bekeere zich tot God, Wiens waarheid tegen de kracht van den leugen be stand is." Er is nog redding en behoud temidden van de stormen der revolutie. Maar dan moet worden bedacht „dat de revolutionaire theorie ontvouwing der ongeloofskiem was, en dat de giftige plant, door geloofsverzaking gekweekt, in de atmosfeer van geloofsherleving verkwijnt en verstikt". Zal Frankrijk alsnog betalen? Bij het begin der Amerikaansche Se naatszitting verklaarde senator Harrison die voornemens was geweest een rede te houden over de weigering van Frankrijk om te betalen, dat hij van het departe ment van buitenlandsche zaken een me- dedeeling ontvangen had, welke het hem raadzaam deed voorkomen de rede niet te houden. Ook senator Borah, die eveneens over de schuldenkwestie wilde spreken, zag van zijn rede af. Naar verluidt hoopt het departement van buitenlandsche zaken op grond van een onderhoud tusschen den Franschen ambassadeur Claudel en Stimson, dat Frankrijk toch nog betalen zal. De kabinetscrisis in Frankrijk. Chautemps heeft, nadat hij gisteren in den loop van den middag met allerlei politieke en parlementaire persoonlijkhe den contact had gezocht en dés avonds een laatste beslissend onderhoud met Herriot had gehad, aan den president der republiek meegedeeld, dat hij er wegens de bestaande moeilijkheden van moest af zien een kabinet te vormen. De president der republiek heeft gister morgen Paul Boncour, den minister van oorlog uit het kabinet-Herriot, op het Elysee ontboden. Hem is opgedragen zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden van een regeeringsvorming. Hij zou nog gisteren avond hiermede beginnen. Spoorwegongeluk bij Perpignan. De Parijsche sneltrein is gisteravond bij Maury in het arrondissement Perpig nan ontspoord. Eén rijtuig werd geheel vernield. Vier reizigers, twee leden van het locomotiefpersoneei en een stoker kwamen om het leven. Vijftien reizigers werden zwaar gewond. Het ongeluk is te wijten aan het hooge water, waardoor Zuid-Frankrijk thans bedreigd wordt en dat vooral de omgeving van Perpignan teistert. De brand in het warenhuis te Tokio. Naar uit Tokio gemeld wordt, zijn hij den 'brand in (het warenhuis tot dusver 14 personen om het leven gekomen. Hon derden mensohen, die naar het dak waren gevlucht, konden op het laatste oogenhïik gered worden. Vliegtuigen hebben kabels op het dak van het warenhuis geworpen, waarmede de menschen zich konden red den. Scheldetunnels gereed. Op zes December waren de bodemwer- ken van den kleinen 500 m. langen tunnel onder de Schelde bij Antwerpen voltooid, acht dagen later waren de bodemwerken van den grooten 1200 m. langen tunnel gereed. Op 20 December zal de koning een be zoek brengen aan de tunnel werken. Hij zal langs den grooten tunnel van Antwerpen naar den linker Soheldeoever gaan en door den kleinen tunnel naar de stad te- rugkeeren. Strenge vorst in Amerika. In het Noorden en het Noord-Westen der Vereenigde Staten heerscht sedert eenige dagen strenge vorst. Op tal van plaatsen vriest het 30 gTaden, Te Chicago heerscht wederom groot ge brek. Duizenden dakloozen trachtten zich van een plaatsje te voorzien in de nacht- asyls. Drie werklooen werden door da koude bevangen en later doedgevonden. Korte Berichten. De Poolsche regeering heeft, in af wachting van het Amerikaansche ant woord op de tweede Poolsche nota, tot nu toe nog geen stappen ondernomen tot be taling van den Donderdag vervallen ter mijn van 30 milliöen zloty, terwijl even min een officieele verklaring is afgelegd. Uit Noord-Carolina wordt gemeld, dat een aantal vrouwen aldaar zich in een organisatie vereenigd hebben, welke zich ten doel stelt, zich van reizen naar Frank rijk zoolang te onthouden, tot de Fransche regeering haar oorlogsschulden aan Ame rika betaald heeft. De laatste dagen zijn te Dusseldorf verschillende winkels van levensmiddelen geplunderd, waarbij de daders klaarblij kelijk volgens een vastgesteld plan te werk gaan. Ingezonden Mededeeling. Zoudt gij iets anders kiezen dan indien gij zelf of een van Uw huisgenooten verkouden waart? ZEGT HET EERLIJK! Koninklijke Familie naar Het Loo. H. M. de Koningin zal zich vandaag naar Het Loo begeven. Prinses Juliana vertrekt a.s. Maandag daarheen. De ambtenaren-salarissen. De nieuwe regeeringsvoorstellen in de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken brengen den ambtenaren een niet onbelangrijk voordeel. De aanvankelijke regeeringsvoorstellen waren tweeledig. Vooreerst zou de onge- huwden-aftrek volgens het Bezoldigings besluit van 3 pet. op 5 pet. worden ge wijzigd, waardoor voor alle ambtenaren het verhaal van pensioen voor eigen per soon van 3 pet. tot 8 pet. zou kunnen worden verhoogd. Een verhooging van het premieverhaal dus van 5 pet. In plaats van deze voorstellen is de re geering nu gekomen met het voorstel om de tijdelijke salariskorting te verhoogen voor ongehuwden met 5 pet. en voor ge huwden met 4 pet. Volgens de aanvankelijke voorstellen der regeering zouden de ongehuwden minder aan salaris ontvangen: 2 pet. aan verhooging van de ongehuwdenaftrek en 5 pot. wegens verhooging van bet premie- verhaal voor pensioen, hetgeen te zamen is 7 pet. Volgens de nieuwe regeling ont vangen zij slechts 5 pet. minder dan thans, een voordeeltje dus van 2 pet. De gehuwden zouden volgens de aan vankelijke regeling wegens meerder pen- sioen-premieverhaal 5 pet. minder ont vangen. Zij krijgen volgens de nieuwe voorstellen slechts 4 pet. minder; een voordeel dus van 1 pet. Db Nederlandsche Varkenscentrale. Namens de Nederlandsche Varkens centrale wordt gemeld Aangezien in de week van Kerstmis tot Nieuwjaar niet voor baconbereiding wordt geslacht, zal de Nederlandsche Varkens centrale gedurende die week slechts een gering aantal varkens kunnen afnemen. Om deze onregelmatigheid in de afne ming zooveel mogelijk te vereffenen, wordt door de Nederlandsche Varkenscentrale gedurende twee weken vóór Kerstmis een belangrijk grooter aantal varkens afge nomen dan in verband met de contin- genteering van den invoer in Engeland in normale weken mogelijk is. Het aantal varkens, dat in drie weken voor bacon bereiding noodig is, wordt derhalve in twee weken afgenomen. De Nederlandsche Varkenscentrale meent het bovenstaande onder de aandacht van belanghebbenden te moeten brengen, om te voorkomen, dat uit de grootere afneming gedurende de twee weken vóór Kerstmis en uit de klei nere afneming in de week van Kerstmis tot Nieuwjaar, onjuiste gevolgtrekkingen zullen worden gemaakt. Opbrengst van de Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der Midde len over November in vergelijking met de zelfde maand in 1931. Nov. '32 Nov. '31 Grondbélf 369.864 f 482.382 - 2.218.301 Ink. hel- 7.500.255 - 11.103.742 1.207.726 - 1.834.703 Div. en tant.bel. - 621.104 - 1.032.202 Invoerrechten - 5.542.270 - 4.910.745 Statistiekreoht - 181.76B - 227.718 Acc. op zout - 194.584 - 141.973 Acc. op gesl. - 615.862 - 634.179 Acc. op wijn - 38.742 - 47.408 Acc. op gedist. •- 2.587.353 - 2.940.685 Acc. op ibier - 957.294 - 1.341.694 Acc. op suiker. - 4.431.690 - 5.203.902 Acc. op tabak - 1.853.976 - 2.132.107 Bel. gouden en zilv. werken. - 81.082 - 87.578 Zegelrechten - 1.457.627 - 1.469.738 Reg.reohten - 777.159 - 1.001.178 Succ. rechten - 3.769.501 4.468.110 Dom., enz- 455.903 - 544.425 Staatsloterij' - 9.563 w 9.787 Loodsgelden" - 342.350 - 380.967 Totaal f32.995.672 f42.273.523 In de maanden JanuariNovember be droeg de opbrengst f366.957.011 tegen over f 409.615.207 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Het handelsverdrag met Dultachland. De Boncl Tan exporteurs van. aard- Binnenland. De begrafenis van Mr de Veer. Wijziging der Tarwewet voorgesteld. De Eerste Kamer over de wijziging der L.O.-wet. Minister Verschuur over den Suikerbie- tensteun. De rijksmiddelen in November. Buitenland. Strenge vorst in Amerika. Zal Frankrijk nog betalen De brand te Tokio. Spoorwegongeluk in Frankrijk. appelen en groenten in Noord-Holland heeft zich tot den minister van oecono- mische zaken en arbeid gewend met een adres, waarin verzocht wordt, al die maatregelen te treffen, die er toe kunnen leiden, dat het handelsverdrag met Duitsohland met 1 Januari a.s. wordt her nieuwd, om daardoor een tariefsverhoo- ging te voorkomen. In een uitvoerige me morie van toelichting wordt een en ander nader toegelicht en wordt getracht aan te toonen, dat alle steun aan den tuinbouw niet afdoende is en weinig beteekent, als de handelsbelemmeringen niet worden opgeheven. De uitvoering van de crisisvarkenswet. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel •heeft tot den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht 1. Is het den minister bekend, dat bij de uitvoering van de beschikking voor vrijstelling van de heffingen krachtens de Crisisvarkenswet hij huisslachtingen in sommige streken het belastingjaar 1930 1931 als maatstaf wordt genomen, ook in dien de aanklagen voor het belastingjaar 19311932 reeds zijn vastgesteld en uit gereikt 2. Is de minister bereid, zoo noodig door wijziging van de betreffende beschik king, te bevorderen, dat in gevallen, waar in reeds een latere aanslag hekend is, naar den laatsten aanslag wordt geoordeeld voor de betreffende vrijstelling? Begrooting van Financiën. De Tweede Kamer heeft gisteren de be grooting van financiën behandeld en z. h. st. aangenomen. DE SUIKERBIETENTEELT. Het antwoord van de regeering op vragen van het Kamerlid Braat. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat betreffende het verleenen van steun van regeeringswege voor alle hier te lande gegroeide suikerbieten en betreffende den handel in garantiebewijzen voor de teelt van suikerbieten, heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geant woord: In overeenstemming met de bietenrege ling 1932 werden in het voorjaar bewijzen voor het telen van garantiebieten ver strekt aan hen, die in de jaren 1928, 1929 en 1930 bieten teelden. Voor zoover de te lers niet bekend waren, werden de bewij zen verstrekt aan hen, die in de genoem de jaren de bieten aan de suikerfabrie ken leverden, echter met de verplichting, de garantie over te dragen aan de telers, voor zoover dezen van hun recht wensch- ten gebruik te maken. Ten einde de garantie, die op deze wijze niet werd gebruikt, tot haar recht te doen komen, zijn de bewijzen overdraagbaar gesteld. Landbouwers, die niet uit hoofde van teelt in de bovengenoemde jaren recht op garantie hadden en toch in 1932 bieten wilden telen, konden daardoor in het be zit komen. Nieuwe garantiebewijzen kon den na den uitzaai niet meer worden uit gegeven, daar in het belang van de teelt in het voorjaar alle beschikbare garantie onder de landbouwers verdeeld was. Dat de overdracht van de bewijzen plaatselijk ontaard is in een handel in garantie, en dat ook niet door garantie gedekte bieten nu en dan tegen lage prij zen verkocht zijn, is een gevolg van de omstandigheid, dat landbouwers, die meer bieten hadden geteeld dan met hun ga rantie overeen kwam, door de berichten over de zeer groote oogstopbrengst be vreesd werden geen voldoende garantie voor hun bieten meer te zullen verkrijgen. De onzekerheid, die bij deze landbouwers bestond, was echter een gevolg óf van de onverwacht groote oogstopbrengst op hun landerijen, óf van het niet nakomen der voor de uitvoering der regeling door de commissie inzake steun aan de suikerbie tenteelt onder des ministers goedkeuring vastgestelde regelen. Op advies der commissie is reeds vóór meerdere weken overwogen, of aan alle bieten garantie kon worden toegezegd. Daar echter de mogelijkheid bestond, dat daardoor de raming van de kosten zou worden overschreden, en de gestelde rege-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1