KLOOSTERBALSEM aan Winterhanden en Wintervoeten VRIJDAG 18 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. m Buitenland Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ELKEN WINTER LEED HIJ OanK zij den KLOOSTËRdALSEN komt hij daar voor goed van af. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGe Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèquo cn Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent por rogol. Ingor.ondon mcdodoollngon 00 cont por rogol. Klolno AdvertontiCn Dinsdags on Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder lettor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De President der Fransche Republiek heeft gistermiddag den aftredenden mi- nister-president, Herriot, verzocht het nieuwe kabinet te vormen. Herriot heeft dit echter afgewezen, omdat hij, zooals hij later aan journalisten verklaarde, niet meer in een kabinet zitting wil nemen, afgezien nog van de vraag door wien het gevormd is. Na Herriot's weigering is aan den af tredenden minister van binnenlandsche zaken, Ghautemps, opdracht gegeven het kabinet te vormen. Ghautemps verklaarde bij het verlaten van het Elysée, dat hij met de politiek van Herriot nauw verbonden is, waardoor het hem moeite zal kosten zonder Her riot's medewerking een regeering te vor men. De schulden aan de Ver. Staten. Zes landen hebben gisteren betaald, vijf niet. Zes landen hebben gisteren aan de Ver. Staten in het geheel 125 millioen dollar betaald op rekening der oorlogs schulden, n.l. Engeland, Italië, Tsjecho- Slowakije, Letland en Litauen. Vijf lan den, Frankrijk, Polen, Estland en Hon garije, wier betalingen in het geheel 25 millioen dollar hadden moeten bedragen, zijn in gebreke gebleven. Bij de betaling overhandigde de Tsje- cho-Slowaksche gezant een nota, zeggen de, dat dit een laatste inspanning is en zoo spoedig mogelijk onderhandelingen vragende om tot een regeling te komen. Volgens een bericht uit Washington heeft de weigering van Frankrijk om te betalen ertoe geleid, dat de stemming in het Congres steeds gunstiger wordt voor een vriendschappelijker behandeling van Engeland ten aanzien van de schulden. De democraat McKellar heeft bij den Senaat het voorstel ingediend om van el- ken Amerikaan, die een land wenscht te bezoeken dat zijn schuld niet heeft be taald, 5000 dollars voor zijn paspoort te eischen. In officieele kringen wordt verklaard, dat Engeland door de heiligheid van zijn verplichtingen tegenover Amerika te er kennen, het gemakkelijker gemaakt heeft om een herziening van zijn schulden regeling met Amerika te bereiken. Ook de Amerikaansche bladen bewonderen de eerlijkheid en moed van Engeland om te besluiten de heden vervallen termijn der schulden aan de Vereenigde Staten te be talen. De weigering van de Fransche regee ring om den schuldentermijn te voldoen, heeft in Amerika verontwaardiging ge wekt en de bladen geven algemeen uiting aan hun misnoegen over de houding van Frankrijk. Rijkskanselier Von Schleicher voor de radio*. De Duitsche Rijkskanselier, generaal von Schleicher, heeft gisteravond een uur lang voor de microfoon gesproken. Hij begon met nn protest tegen de scherpe woorden van Jitzmann tegen Rijkspresa- dent von Hindenburg bij gelegenheid van de opening van den nieuwen Rijksdag. Daarna richtte hij vriendelijke woorden tot zijn voorganger Von Papen en ver klaarde voorts, dat hij, met het spook van de militaire dictatuur voor oogen, slechts na lange aarzeling het rijkskanse lierschap had aanvaard, omdat hij meende zulks aan den ernst van den toestand in Duitschland verschuldigd te zijn. Hij vroeg om den steun van het Duitsche volk bij zijn moeilijke taak. De nieuwe regeering in Duitschland heeft slechts één punt op haar program ma: werkverschaffing. Naast de werkver schaffing verdient de binnenlandsche ko lonisatie alle aandacht en vooral de land bouw. Bij het laatste is van belang, dat Duitschland's buitenlandsche markt be houden blijft, waar overmatige invoer uit het buitenland toch tegengegaan wordt. In groote lijnen blijft hij het programma van Von Papen volgen. De uitzonderingsi- maatregelen tegen excessen worden voor- loopig opgeheven, maar met nog scherper making weer ingevoerd wanneer het niet rustig blijft in Duitschland. Von Schleicher is voor de jeugdbewe gingen en voor algemeene dienstplicht. Hij dankt Von Neurath, Briining en Von Pap pen voor wat zij te Genève voor Duitsch land hebben bereikt, maar hij is nog niet tevreden over Duitschland's positie bij de ontwapening. Sydney door noodweer geteisterd. Een noodweer van ongekende hevig- heid heeft de stad Sydney geteisterd en ernstige verwoestingen aangericht. Tegelijk kwam een enorme meteoor steen in het Noordelijk stadsdeel neer; vier winkels werden door het gevaarte verwoest, In andere wijken werden de daken door den storm weggerukt, verscheidene gebouwen werden ernstig beschadigd. Tal van personen zijn door glasscher ven en omvallende schoorsteenen gewond. Velen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Een kleine jongen werd door den bliksem gedood. Korte berichten. Het ongeveer 1000 koppige personeel van de sectie Cordoba (Spanje) der spoor wegen is in staking gegaan. Men vreest dat deze staking de inleiding zal zijn voor een groote revolutionaire actie der spoor wegarbeiders. *a Bevestigd wordt, dat de koning van Engeland ter gelegenheid van het Kerst feest een toespraak tot zijn volk zal rich ten, welke door alle zenders van het Engelsche wereldrijk zal worden uitgezon den. Vijf arbeidersvrouwen uit Neuköln hebben gisteren de zitting van den Ber- lijnschen Gemeenteraad verstoord. Zij eischten brood en kleeren voor hun kin deren. Een afdeeling Schupo is ontboden, om de vrouwen te verwijderen, doch op aandringen van enkele raadsleden ver lieten de vrouwen tenslotte de zaal, waar na de zitting werd hervat. Op uitnoodiging van Mussolini zal Venizelos als gast van de Italiaansche re geering de kerstdagen te Rome doorbren gen. Men vermoedt, dat gedurende dit bezoek ook politieke vraagstukken zullen worden besproken. Volgens een telegram uit Stockholm aan de B. B. C. acht men het aldaar in financieels en economische kringen niet uitgesloten, dat in het faillissement van Kreuger Toll 10 pet. zal worden uitbe taald. Naar Reuter meldt maakte McDo nald het gisteren wat beter. Hij gaat ech ter nog niet uit. De financieels commissie uit de Amerikaansche Kamer van Afgevaardig den heeft gisteren een wetsontwerp goed gekeurd, dat tot bereiding en verkoop van bier met een percentage van 3.2 pet. al cohol en van wijn machtigt. REGEERING TEMPERT PLANNEN TOT SALARISKORTING. Met ingang van 1 Januari zal voor ongehuwde vijf, voor ge huwde rijksambtenaren vier pet. van het salaris méér ge kort worden. In de gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaarszaken las de voorzitter de volgende regeeringsver klaring voor: „Na verschillende in de centrale com missie voor georganiseerd overleg ver tegenwoordigde organisaties gehoord te hebben, meent de regeering haar in de millioenennota aangekondigde voornemens aldus te moeten wijzigen, dat de verhoo ging van den aftrek voor ongehuwden van drie tot vijf pet. komt te vervallen en dat de tijdelijke salariskorting, met 1 Maart j.l. ingevoerd, in dien zin wordt verhoogd, dat voor ongehuwden vijf pet. en voor gehuwden vier pet. méér zal wor den gekort dan in de geldende regeling. De besparing op de uitgaven hierdoor te verkrijgen, wordt nader geraamd op f 11.3 millioen. Dit bedrag komt derhalve naast de f 7 millioen 's jaars, welke be spaard werden door de sinds 1 Maart j.l. vigeerende regeling. De nieuwe korting zal ingaan 1 Januari a.s. en zal, doordat zij tot stand komt in den vorm van een verhooging der bestaande korting, gel digheidsduur hebben tot 1 Maart 1935. „De regeering heeft tot deze tempering van de door haar aanvankelijk voorgeno men korting slechts besloten, omdat naar haar gebleken is op deze wijze overeenstemming verkregen zal worden met de groote meerderheid van de in de centrale commissie voor georganiseerd overleg vertegenwoordigde organisaties, en het haar een groot belang schijnt, dat een reëel overleg met de zich van haar verantwoordelijkheid bewuste centrale commissie ditmaal tot een positief resul taat leidt. „Zooals in de voorafgaande mededee- ling besloten ligt zal de regeering der halve de bevoegdheid tot een verhoogd premieverhaal, haar in de aanhangige wijziging der Pensioenwet gegeven, onge bruikt laten." Met de grootst mogelijke meerderheid besloot de centrale commissie met dit gtwijzigd regeerings voorstel in te stem men. Ontslagen bij da Hembrug. Bij het staatsbedrijf der Artillerie-In richtingen aan de Hembrug zijn Woens dag 34 arbeiders op wachtgeld gesteld. De meesten van deze arbeiders zijn vrijwillig met wachtgeld gegaan, doch an deren hebben gedwongen ontslag gekre gen als gevolg van het feit, dat er bij de Artillerie-Inrichtingen te weinig werk is om deze menschen in dienst te houden. De afvloeiing van personeel aan de Hembrug zal waarschijnlijk nog wel eeni- gen tijd voortgaan, vooral wanneer straks de reorganisatie van het bedrijf haar be slag krijgt. GEHEELE FAMILIE LEED AAN INDIGESTIE. „Nu weer pleizier van ons eten." Een moeder van vier kinderen schrijft ons: „Ik zelf en mijn vier kinderen hadden alle voortdurend last van rugpijn, maag zuur en andere gevolgen van een slechte spijsvertering. Wat ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar sinds we nu Kru- schen Salts gebruiken (de afgeloopen drie maanden) kunnen wij alles eten en hebben alle veel meer pleizier van ons voedsel. We hebben nu geen van alle een spoor van maagzuur of pijn meer. Ik vind het een schitterend middel, zonder eenige hinderlijke uitwerking. Wat we ook zouden moeten missen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen." (Mevr.) M. K. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maagzuur, ontneemt het alle kwel lende eigenschappen en verwijdert het zachtjes en volkomen uit het lichaam. De dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuurlijke aansporing voor maag, lever, nieren en ingewanden om weer naar behooren te functionneeren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maagzuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last meer hebben na Uw maaltijden. Kruschen Salts maakt en houdt U inwendig rein. Verfrischt en versterkt bloed, van alle onzuiverheden bevrijd, stroomt naar elk deel van Uw lichaam. Er zullen geen klachten meer zijn, geen pijnen meer. Maagzuur behoort dan tot het verleden en is slechts gewor den tot een onaangename herinnering. U zult zich wonderlijk energiek en flink voelen; zoo gezond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maar voelen kunt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor 1 cent per dag. (Adv.) 10 PREMIE-AANSLUITINGEN bij de Goesche Radio-Centrale. Zie „Zeeuwsch Advententieblad" van deze week. (Adv.) De Commissaris van Politie te Til burg, bij wie herhaaldelijk verzoeken bin nenkomen om bevordering van terugzen ding van foto's die ter vergrooting zijn toegezonden aan de „Superbe", wijst be langhebbenden er op, dat de Superbe niet gevestigd is te Tilburg, doch te Baerle Hertog (België), Molenstraat 129. De vermelding op de circulaire van de Superbe „Hoofdpostkantoor Tilburg" heeft vermoedelijk geen ander doel dan belanghebbenden er op te wijzen, dat slechts binnenlandsche porto verschul digd is. Klachten of verzoeken om inlichtingen betreffende de Superbe dienen gericht te worden aan den Burgemeester van Baerle Hertog (België). Het kanaal doör Zuid- Be v e 1 a n d. In de Dinsdagavond door de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Tilburg en Omstreken gehouden ver gadering, kwam aan de orde een adres van de Kamer van Koophandel te Breda om adhaesie op haar adres aan de regee ring, waarin zij bezwaar maakt tegen de voorgenomen verbetering van het kanaal HansweertWemeldinge, omdat daardoor mogelijk de uitvoering der West-Bra- bantsche kanaalplannen zou worden uitgesteld. Daar men in Zeeland zeer enthousiast is over deze voorgenomen verbetering, meende de Kamer dat dezerzijds daarte gen niet moest worden geageerd, waarom het verzoek om adhaesie werd afgewezen. Huisvlijt-tentoonstel- ling te Goes. Men schrijft ons: Zooals reeds ,werd medegedeeld, zal door den Ghr. Besturenbond Goes en O. bij genoegzame deelname in het voorjaar 1933 te Goes een huisvlijttentoonstelling worden gehouden waaraan door een ieder dames en heeren, jongens en meisjes kan worden deelgenomen. Om echter een basis te hebben waarop kan worden voortgebouwd herhalen wij ons verzoek aan hen voorzoover daar aan nog niet werd voldaan die aan deze tentoonstelling denken deel te nemen, daarvan vóór 20 Dec. a.s. schriftelijk ken nis te geven aan den heer B. P. Davidse, Oostsingel 60 c, te Goes. Aan de deelname zelf zijn geen financieele kosten verbon den, terwijl men zich bij het opgeven tot niets verplicht. Ook voor de bestaande Huisvlijtclubs wordt hier een mooie gelegenheid gebo den te exposeeren. Middelburg. Commissie voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen. Woens dagavond vergaderde op het stadhuis de subcommissie III, die welke de ontspan ning verzorgt, om de voortzetting van het werk te bespreken. Eén der belangrijkste punten was de fi nanciën. Dit werk kost natuurlijk geld en het valt niet onder hetgeen, waarvoor het Rijk subsidie geeft. Om daarin ten deele te voorzien zal Zaterdag 24 Dec. een collecte met bloempjes-verkoop plaats vinden. De eerstvolgende ontspanningsavond zal plaats hebben op Vrijdag 23 Dec. en wel in de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging, daarvoor belangeloos door den pachter, dhr L. Lagaay, beschikbaar gesteld. Het gemeentelijk sportterrein is drie middagen per week beschikbaar voor de Commissie en het gymnastieklokaal van de Chr. Kweekschool aan de Heeren gracht één middag. De Commissie heeft vergunning van den Minister van Defen sie gekregen om in het Militair Hospitaal een Ontspanningslokaal in te richten. De werkzaamheden daarvoor zijn in vollen gang en op 7 Januari zal de opening van dit gebouw voor het nieuwe doel plaats hebben. Aanwezig zullen zijn een leestafel en verschillende spelen. Het ligt in do be doeling de zaal iederen middag, uitgezon derd Zaterdags, van 2 tot half 6 open te stellen en daar ook de ontspanningsavon den enz. te houden. De commissie verzoekt ons nog eens de aandacht er op te vestigen, dat alle bij eenkomsten enz. toegankelijk zijn voor alle werkloozen. Gisteren werd in Kinderzorg een concert gegeven door de Accordeonvereen. „Crescendo" uit Vlissingen. Het gezelschap had plaats genomen op een podium in een der zalen van het jon genshuis en daar heeft de directeur, de heer P. D. Middelkoop, de uitvoerenden welkom geheeten in het gesticht en de verzekering gegeven dat het op hoogen prijs wordt gesteld, dat ook een Vlissing- sche vereeniging de moeite wilde doen naar Kinderzorg te komen. Hierna heeft het gezelschap onder lei ding van den heer M. Ventevogel, een tien tal nummers op zeer hoog te waardeeren wijze ten gehoore gebracht. Aan het einde der pauze, tijdens welke alle aanwezigen een versnapering kregen en de heer Middelkoop de leden van Crescendo in de gelegenheid stelde de stichting te zien, heeft de heer D. Pee man Sr., lid van Crescendo en oud-Mid delburger, een door hem gemaakt gedicht voorgedragen. Het luide applaus na ieder nummer en na de woorden van den heer Peeman, de welgemeende woorden van welkom en dank mogen Crescendo overtuigd hebben dat zij personeel en kinderen een genot vollen avond heeft bezorgd. In 't gebouw C. J. M. V. te Mid delburg hield de afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereen. Woensdagavond een huishoudelijke vergadering, die niet druk bezocht was, onder leiding van dhr Klarenbeek. De secretaris, penningmees teres en de excursie-commissie brachten verslag uit over 't afgeloopen vereeni- gingsjaar. Inplaats van dhr J. H. Kla renbeek en S. Cal jouw, die als bestuurs lid aftraden, werden gekozen dhrn P. van Ooyen en Ds C. F. Nolte. Uitvoerig werd gesproken over den Be schrijvingsbrief van de Alg. Verg., die 7 Jan. te Amsterdam zal gehouden worden. Naar die vergadering werden de heeren Klarenbeek en Van Ooyen afgevaardigd. Tot lid van den Gemeenteraad is thans benoemd verklaard de heer Chr. de Bruin. Deze heeft zijn benoeming aan genomen. Een gemerkte haas. Dezer dagen schoot een jachtgezelschap in den Nieuwlandpolder hazen. Onder de diertjes die getroffen werden, bevond zich er een met een ring om een der achterpooten. Op den ring staat een inscriptie, waarvan ts ontcijferen is „K 29 480". Waar de haas de eerste jeugd reeds gepasseerd was, zal de ring wellicht reeds geruimen tijd geleden zijn aangebracht. Oude jagers herinneren zich niet wel eens meer een op deze wijze gemerkte haas te hebben geschoten. Vlissingen. B. en W. stellen nog aan den Raad voor de onderwijzers J. Ka reis van school A en P. Houterman van school D ingaande 19 December a.s. van school te doen verwisselen. Dit staat in verband met de nieuwe leerliugen-aantal- Binnenland. Begrafenis Mr A. A. de Veer. Een getemperde salariskorting. Wettelijke regeling voor de huisindustrie. Buitenland. Von Schleicher voor de radio. De betaling der oorlogsschulden. Ingezonden Mededeeling. „Door mijn beroep moest iti den ge- geheelen dag op straat loopen en daar" door gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van 'e voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voeten gehad." w Je <a.Gr, Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rhenmatiek, spit en pyniyke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. len voor het aanstellen van onderwijzers met rijkssteun, waardoor school A met opheffing wordt bedreigd. Dhr Houter man is 63 jaar oud en zal bij eventueele op wachtgeldstelling vrij zijn van de kans om elders een betrekking te moeten aan vaarden. Goes. Getuigenis-avond Kerk en Vrede. Gisteravond vond in het Schuttershof voor een zoo goed als geheel gevulde zaal, een getuigenisavond van de afd. Zuid. Noord-Beveland der vereeni ging Kerk en Vrede plaats. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer E. Zwaan, die een woord van welkom sprak en dank bracht aan allen, die aan de or ganisatie van dezen avond hebben mede gewerkt. Spr. heeft mogen ervaren, dat de beginselen der vereeniging den laatsten tijd in breede kringen der burgerij zijn doorgedrongen, wat blijkt uit den grooten financieelen en moreelen steun, welke het bestuur dezer dagen mocht ontvangen. Voorts deelt spr. mede, dat het organi se eren van een debat-avond in samenwer king met een andersgezinde vereeniging niet kon doorgaan. Spr. deelt mede, dat Ds Hugenholtz wegens ziekte afwezig is. Na een dankwoord aan Tamminga's capellakoor, dat mede zijn medewerking verleende, opent Spr. den avond met voor lezing van eenige verzen uit het Evangelie van Johannes. Het koor zong nu eenige gewijde liede ren, waarna Dr v. d. Ban van Vlissingen het openingsgebed uitsprak. De aanwezi gen zongen daarna Gezang 229 1. Daarna sprak Dr v. d. Ban over: Kerst mis vipren? Spr. schetste de eeuwige beteekenis van het Kerstfeest, maar vroeg zich af, of wij gerechtigd zijn in deze wereld de geboorte van Jezus Christus te vieren met blijd schap. We mogen wel bedenken wat we doen, wanneer we ons geven aan uiterlijk vertoon en Hem innerlijk den rug toe- keeren. Als we de wereld zien, zooals deze thans is met haar haat en vijandschap, dan heb ben wij ons af te vragen: Mogen we Kerst mis vieren, en als we het doen, meenen we het dan ook? Spr. wil vanavond niet spreken over de dingen dezer wereld, zoo als bewapening en ontwapening. Hij wil alleen naar voren brengen, dat de leiders in Genève niets zullen kunnen doen zon der den steun en den wil van het volk. En wanneer wij den weg van den vre de kiezen, dan beteekent dat geenszins, dat wij dit doen, omdat het de veiligste weg is, integendeel, we weten, dat onze overtuiging offers zal vragen, maar we doen het enkel, omdat Gods stem in ons hart spreekt. Uit oorlog kan niets goeds voortkomen, dat heeft de wereldoorlog ons afdoende geleerd, en leeren de gevolgen ons nogi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1