Afloop Verkoopinp en Aanbestedingen ZEEUWSCH TECHNISCH INSTITUUT. Telegrammen. Laatste Berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Finantiëele Berichten Advertentiën. fling zou een eisch des gewetens zijn. Ik ben zelf lid van den C.B.T.B. Maar wanneer men in de plaats Wil treden van een ander en diens werk wil gaan doen, dan doet men m.i. positief verkeerd. Dat moet niet het middel zijn om invloed uit te oefenen. Men moet dit doen door middel van de organisatie van het maatschappe lijk leven waar het behoort. "Wij willen echter geen deibat dat tot niets leidt. Maar vooral tegen de wijze van propaganda richt zich thans het bezwaar. Men tracht systematisch leden van de Z. L. M. af te troggelen en te brengen bij den C.B.T.B. onder misvatting brengende 'leuzen. Men ontziet zich zelfs niet in een afdeeling van de Z. L. M. voor te stellen er zich van af te scheiden. Gevoelt men niet dat zelfs het vertrouwen, dat tmen in 't maatschappelijk verkeer onder elkaar moet hebben, zich daartegen verzet. Een dergelijk lid, die ondermijnt de maatschappij, waarvan hij lid is, moet geroyeerd worden. Ieder is persoonlijk vrij om te bedanken. Ieder is vrij om lid te worden, waarvan oo'k. Maar het is toch onverdedigbaar om tegen een maatschappij te gaan strijden, waarin men zelf nog zit. En dan noem ik het innig droevig, dat men daarvoor den naam van den Heiland durft te gebruiken. Gelijk door het woord Christelijk voor een organisatie te zetten, deze het nog niet is, en het weg te laten, een algemeen wer kende organisatie nog niet onchristelijk is, maar integendeel, meermalen het tegen deel, helaas! is gebleken, zoo treedt de Booze juist dikwijls de geesten en gemoe deren verstrikkend op met mooie leuzen, die oppervlakkig zoo schoon schijpen, maar verdeeldheid en twist brengen, waar die niet behoort. Het is mijn heilige overtuiging, dat dit ook ongemeen schade doet aan waarach tig Christelijk leven, hetgeen niet gebon den is aan partij' of organisatie of naam. Wanneer het werkelijk gaat tegen den geest uit den afgrond, tegen de beginselen, die den band tusschen den Schepper en het schepsel verbreken willen, tegen de Christelijke grondslagen van staat en maatschappij, in strijd met Schrift en 'historie, dat op het gebied des geestelijken levens, dan zal de beer L. mij aan zijn zijde vinden. Maar het is in strijd met mijn innigste overtuiging, met mijn geweten du®, om te bevorderen dat het Mcht weggenomen wordt waarin het verlicht; dat de kracht onttrokken wordt waar die werkt; dat het zout getrokken wordt uit dat, waarin het behoort; m.a.w. dat de invloed en door werking van de gezegende beginselen des Christendoms onttrokken wordt aan een deel van het maatschappelijk leven. Men wil immers de menschen van Christelijke belijdenis, de Christenen dus, (want men zal toegeven toch, dat het niet in uiter lijkheid mag liggen, in formeel bidden en danken of gezang) halen uit de algemeene organisaties en deze dus in volslagen duisternis zetten en overgeven aan onge loof en zouteloosheid en daaraan de massa overgeven, tenzij het Christendom niet is een 'lichtend licht en een zoutend zout, dat de maatschappij doortrekken moet. Inplaats van blijde te zijn dat er een gebied is, waarop men door zijn voor beeld en omgang met anderen samen zijnd, deze kan beïnvloeden ten goede zou men zich dan moeten afscheiden en terug trekken in een eigen kring. Het wil er bij mij niet in. Ik acht dat, zij het van velen natuurlijk ook naar mijn meening vol komen ter goeder trouw en zonder dat het een machtsbedoelen inhoudt, een groote dwaling, die mij- pijnlijk aandoet, temeer waar zooveel ruimer denkende en dieper gevoelende Christenen den moed missen, al zijn zij 'het er ook niet mede eens, dat te zeggen en dan maar sophistisch voor zich zelf het gaan goedpraten. Het is voor mij niet aangenaam, bij sommigen die zich bij uitstek principieel achten, door mijn standpunt en gevoelen voor minder „principieel" te worden aan gezien. Maar ik zie de waarheid zoo en niet anders en oordeel het geboden om volgens mijn geweten te handelen in deze voor ons volksleven zoo ernstige zaak. En al zal wellicht naar mij in politieken kring ten deze weinig worden geluisterd land bouw mag ook niet voor politieke machts- verkrijging gebruikt worden door niemand toch acht ik zedelijk mij verplicht te waarschuwen en binnen mijn eigen kring, waarin ik geplaatst ben, te arbeiden naar eenheid, waar tweeheid m.i. onze heiligste belangen evengoed als onze stoffelijke op den duur moet schaden. U dankend voor de plaatsruimte, blijf ik gaarne, geachte redactie, Uw. dw., P. DIELEMAN, Alg. Voorz. der Z.L.M. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 5.30 uur is het K.L.M.-vliegtuig de „Ijsvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevond zich een passagier van Mar seille, 360.173 kg. post en 27.860 kg. lading. Ontploffing te Oldebroek. OLDEBROEK. Hedenmorgen vroeg zijn te Oldebroek een viertal ontploffingen te weeggebracht, telkens met 300 kg. ont ploffingsmiddel, ter bestudeering van de voortplanting van het geluid tot in zeer hooge lagen der atmosfeer. Een eerste dergelijke proef is in October 1982 even eens te Oldebroek genomen, toen echter met 5000 kg. Nadien zijn talrijke derge lijke proeven in 'het buitenland verricht. - Het was vooral de bedoeling van de proefneming om den toestand in die zeer hooge luchtlagen uit de proeven af te lei den. Het geluid was te Oldebroek niet bijzon der sterk. Te Wezep was het veel krach tiger. Omtrent de wetenschappelijke resulta ten van deze proefnemingen kan nog niets worden meegedeeld. Amerika en de schuldenkwestie. WASHINGTON. Uit regeeringskringen verluidt, dat overwogen wordt het con gres voor te stellen het schulden-probleem onmiddellijk aan de orde te stellen en te onderhandelen met andere mogendheden, allereerst met die staten, die aan hunne verplichtingen hebben voldaan. De weiger achtige staten zouden daarbij uitgescha keld worden. Er schijnt neiging te bestaan om tegen over de staten, die aan hunne verplich tingen voldoen, inzonderheid Engeland, een tegemoetkomende houding aan te ne men. GENEVE. De Mexicaansche regeering heeft aan het secretariaat van den Volken bond meegedeeld, dat zij voornemens is in verband met financieele moeilijkheden, zich uit den Volkenbond terug te trekken. NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. Vergadering, te Goes. Hedenmorgen werd tr Goes een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de Zeeuwsche afdeelingen van den Ned. Ghr. Landarbeidersbond. De groote zaal van het Schuttershof was geheel bezet. De voorzitter, de heer R. Siemons, opende de vergadering met gebed en ver welkomde daarna de leden en de gasten. Spr. zag in de groote opkomst naa-r deze vergadering een duidelijke demon stratie van den sterken groei der Christ, vakbeweging onder de Cbr. Landarbei ders. En met dien groei neemt ook de be langstelling toe. Het aantal leden van den N. G. L. B. is in korten tijd verzes- of verzevenvoudigd. Met dien uitwendigen groei moet ook gepaard gaan een inwen- digen groei. We moeten goede kernen, een goed kader hebben. Onze N. G. L. B. heeft een goede naam op te houden. Er is kennis en scholing noodig. Twee jaar geleden werd in deze zelfde zaal een crisis-vergadering van de land- bouw-organisaties gehouden. Spr. heeft toen namens den N. G. L. B. steun toe gezegd voor de actie tot verbetering van het landbouwbedrijf. Er werd echter op gerekend, dat dan ook de arbeiders in de vruchten zouden deelen. Er volgde toen op die woorden een da verend applaus. Maar is aan de redelijke verwachtingen der arbeiders voldaan? Spr. meent van neen. We waren nog maar even thuis of er volgden be richten van loonsverlaging. Een onder houd met het Dag. Bestuur van de Z. L. M. baatte niet. Wat is er van het overleg en van al de mooie beloften terecht gekomen? Zoo goed als niets. Gelukkig zagen we een sterke groei der vakorganisatie. De afdeelingen groeiden als paddestoelen uit den grond. Maar de werkgevers zochten er enkele uitzon deringen daargelaten geen contact mee. Van overleg wilde men niet weten. Als we veel denken aan de houding b.v. van den C. B. T. B. in Zeeuwsch- Vlaanderen, worden we er kriebelig van. Wat de N. C. L. B. aan den Minister over de houding van de landbouwers rap porteeren moest, is feitelijk geen klacht, maar een aanklacht. De mentaliteit in de vergadering van de landbouwers wijst er op, dat men in die kringen de wijzers van de klok een paar tientallen van jaren wil terugzetten. Het schijnt wel, dat men tegen elke soci ale verzekering is. Men wil ze afbreken. De Ned Ghr. Landarbeiders- bond wil zulk een afbraak van de sociale verzekering niet. Integendeel, zoodra de omstandigheden gunstiger worden, wil bij verbetering van die wetgeving. Spr. brengt een woord van buide aan den Minister van Economische Zaken voor hetgeen hij deze week in de Tweede Kamer over de positie van de landarbei ders heeft gezegd. Spr. hoopt, dat hij zijn woorden in daden zal kunnen omzetten. De leden van den N. G. L. B. moeten zich in dezen tijd niet laten verbitteren, maar hun organisatie vergrooten en ver sterken. Spr. hoopt, dat deze vergadering daar toe dienstig moge zijn. Uit de presentielijst bleek, dat 62 af deelingen vertegenwoordigd waren (drie waren afwezig). Enkele afdeelingen wa ren met 20 en meer leden aanwezig. In totaal waren meer dan 300 personen te genwoordig. Rede-Vingerling. Hierna was het woord aan den heer A. Vingerling, lid van het Hoofdbe stuur, om te spreken over „Onze solida riteit". Spr. wees er op, dat de vorm, het ge raamte van de organisatie wel in orde is. Maar nu moeten we ook eens spreken over den geest, die in onze organisatie moet leven! Er moet solidariteit en saamhoo- righeid zijn. We moeten voelen op elkaar aangewezen te zijn. Anders kunnen we niet presteeren, wat we moeten doen. De Christelijke solidariteit rust op den grondslag der Heilige Schrift. We zijn van eenen bloede. We moeten elkanders las ten dragen. Het Christelijk beginsel moet vernieuwend in het leven inwerken. Le ven en offeren behooren volgens bet be ginsel der Christelijke naastenliefde bij een. Dat heeft ook betrekking op het organi satieleven. Wij moeten het werk niet over laten aan enkelen. Ons Ghr. beginsel ver plicht ons dicht aaneen te staan. Er mo gen geen „gaten" zijn tusschen bestuur en leden en tusschen leden onderling. Geen verdeeldheid en jaloezie. Dan gaan we naar den kelder. De Ghr. solidariteit moet echter ook buiten het vakvereenigingsleven worden betracht. De Ghr. arbeiders hebben een breedere taak dan in de vakorganisatie. In Zeeland twist men nog over de vraag of organisatie naar Christelijk be ginsel geen splijtzwam brengt. Nog veel te veel laat men zich in werkgeverskring door het liberalisme leiden. Al blijkt he laas dat hier en daar de G. B. T. B. even ergerlijk tegenover de arbeidersorganisa ties optreedt als de liberale boeren en soms nog erger toch moeten we vast houden aan den eisch van bet Ghr. be ginsel. Spr. wil de vergadering niet paaien met de gedachte, dat het nu wel beter zal worden, nu een 6—7000 landarbeiders in Zeeland zijn georganiseerd. Er zal ge streden moeten worden tot het uiterste. Daarom is aller toewijding noodig. De Chr. solidariteit moet niet een woord, maar een daad zijn. De kankergeest mag bij ons niet gevonden worden. Aan op laaien van ontevredenheid hebben we niets en tegen vergiftiging van de men taliteit moet gewaakt. We mogen dankbaar zijn voor wat de regeering voor de arbeiders doet. Het is alleen maar jammer, dat sommige ge meentebesturen hun roeping in dezen niet nakomen. Spr. wekt de leden op tot trouw bezoek van de vergaderingen, tot geregeld lezen van het vakblad, maar ook van Chr. dag en weekbladen. Laten we geen bladen steunen, die ons geregeld een trap ge ven en onchristelijke beginselen in onze gezinnen brengen. Het is Gods hand die juist in dezen zw-a ren tijd de vakorganisatie zoo sterk deed groeien. We mogen en we moeten dat middel aangrijpen. Niet den moed verlo ren, maar in Gods kracht en met gebruik making der middelen tegen de moeilijk heden gestreden. Op deze rede volgde eenige bespreking. Gewezen werd o.a. op een laakbare hou ding van sommige, ook Chr. werkgevers, van gemeentebesturen, op de moeilijkhe den bij werkverschaffing en op de bezwa ren, verbonden aan de samenwerking met de moderne vakbeweging. Nadat de heer Vingerling de sprekers had beantwoord (ook spr. wees op het ge vaar van samenwerking met de moderne vakbeweging, die niet zelfstandig staat, maar een verlengstuk is van de S. D. A. P.), sprak de heer A. de Lange, voor zitter van den Ghr. Besturenbond te Goes, een kort woord. Spr. wees op den ster ken groei der Cbr. vakbeweging in Zee land, die zeker wel door niemand zóó was verwacht. God heeft die actie willen zegenen. Spr. wekte op tot beginselstu die en trouwen arbeid, onder de uitne mende leiding van het Hoofdbestuur. Hierna werd gepauzeerd. Middagvergadering. In de middagvergadering sprak de secretaris van den N.C.L.B., de heer H. Ou d e k e r k over Werkloozenzorg. Dit vraagstuk is niet nieuw. Het is reeds vanaf de oprichting der vakbewe ging aan de orde. Na de oorlogsjaren is het meer actueel geworden en al meer werd er over geschreven en gesproken. In weerwil van alle aan de hand gedane oplossingen is de werkloosheid sterk toe genomen, ook in Zeeland, dat wel ge- teekend is als het patriarchale gewest, waarin de vakbeweging onnoodig was! De Zeeuwsche landarbeiders willen graag werken. Zij zijn gewoon hard en lang te werken. Op het oogenblik zijn 10.000 van de 24.000 leden van den N.C.L.B. werkloos. Spr. kan geen oplossing geven. Dat kun nen beter de mannen, die de schuld geven aan de kapitalistische maatschappij. Maar wel moeten we ons den toestand goed realiseeren. Spr. wijst op de binnen- en buitenland- sche oorzaken van de werkloosheid. Tal van abnormale steunmaatregelen moeten worden genomen. Nu dreigt er eenig ge vaar, onder werkgevers zoowel als onder arbeiders. De werkgevers hebben jarenlang ge schreeuwd: „Overheid, handen thuis!" Maar zoodra ze in de penarie zitten, wordt de Overheid te hulp geroepen. De Over heid is echter niet in staat de crisis te bezweren en het bedrijfsleven gezond te maken. Toen groote groepen nog zonder zorg leefden, hebben de georganiseerde land arbeiders jaar op jaar hun bijdrage ge offerd voor den tijd van een mogelijke werkloosheid. Vanaf 1919 hebben de Chr. landarbeiders f920.000 uit Christenplicht voor de werkloozenbestrijding bijeen ge bracht. En dat van een zoo sober loon! De werkgevers hebben al jaren de risico van de werkloosheid op de arbeiders af gewenteld en roepen nu om opheffing der sociale verzekering. Maar we zijn er met de werkloozenkas niet. Het bedrijfsleven is ziek. Door steun maatregelen aan den landbouw kunnen nog onmogelijk alle landarbeiders in den landbouw geregeld werk vinden, omdat daarnaast een bloeiende industrie noo dig is, die het arbeiders-surplus opneemt. Niemand is in staat afdoende maat regelen aan te geven. Ook bij socialisatie zal de werkloosheid nog toenemen. Er zit aan dit vraagstuk ook een sterke zedelijk-geestelijke kant. Het werkt de- moraliseercnd', langen tijd werkloos te zijn. Er kan wrevel en haat ontstaan. We zitten in den crisisstorm en we moe ten er door. Maar als we Jezus niet los laten, komen we er ook door, Intusschen moet onze hand doen, wat ze vindt om te doen. Groote dank past ons jegens de over heid, die zoo krachtig meehelpt bij de werkloosheidsbestrijding. Naast de werk loosheidsverzekering is er bevordering van werkgelegenheid, wat werkelijk niet zoo eenvoudig is als het lijkt. De werken moe ten gevonden worden, maar ook het geld. We moeten ook niet meedoen aan agita tie tegen de Overheid. We moeten den in vloed en het gezag der organisaties niet kapot maken. Een Overheid, die zichzelf respecteert, gaat voor agitatie niet uit den weg. Als we thans niet hadden onze mooie, krachtige vakbeweging, zou zeker het loon der arbeiders nog veel lager dan nu zijn en zou bet lot der werkloozen nog veel droeviger zijn. Spr. wekt daarom op tot trouwen, organisatorischen arbeid. Dan krijgen we wel den invloed bij werkgevers en gemeentebesturen, die ons toekomt. We willen meespreken bij de zaken, die ons raken. Onze Overheid kan op oms rekenen, maar wij rekenen ook op onze Overheid, om ons weer zoo goed mogelijk door den moeilijken winter heen te helpen. Maar bovenal vertrouwen wij op God, van Wien we alle hulp verwachten. (Applaus.) MIDDELBURG, 15 Dec. 1932. Op de Graanmarkt was de aanvoer matig. Kroonerwten f 12.5014, schokkers 11- 14.50, witte boonen 10-11.75, ronde bruine boonen 13-14, lange bruine boonen 8.50- 9.50, maanzaad 38-39. Aangevoerd door Walchersche boerin nen: boter 74, kipeieren 5.50, poelje eieren 4, eendeneieren 6. Aangevoerd door handelaren: boter 74, kipeieren 5.50, poelje-eieren 4, eenden eieren 6. Particuliere prijzen: boter 82.5, kipeie ren 6.50, poelje-eieren 5, eenden-eieren 6.50. Op de veiling was de aanvoer 12.000 Kipeieren 44-48 f 3.20; 48-50 f 3.40; 50-52 f3.60; 52-54 f 3.88-3.91; 54-56 f 4.31 56-58 f 4.80; 58-60 f 5.33-5.41: 60-62 f 5.60; 62-64 5.77-5.81; bruine 54-56 f4.89 58-60 f 4.98; 60-62 f 5.80, 62-64 f 5.95. Eendeneieren f 5.23. KAPELLE, 14 Dec. Kleine veiling: Appels: Goudreinetten 620, Zure Bel lefleur 718, Fransche Reinetten 814, SUrappels 921, Court Pendu 812, Gampagnezoet 1116, Ermgaard 1218, Pomme d'Oranje 816, Fransche Belle fleur 711, Reinette d'Automne 68, Blanke Court Pendu 612, Krab de Kruin 8, alles per Kg. Peren: Winterlouwtjes 1316, Gieser Wildeman 819, Kleiperen 616, Pondsperen 1015, Jodenperen 312, alles per Kg. Diversen: Druiven 2526, Spruiten 6 14, Uien 23, alles per Kg.; Honing 42 45 ct. per flacon; Kerstboompjes 2138, Hazen 1.301.50, Eenden 0.40, alles per stuk. Eierveiling: Kipeieren 55.40, Poeleie ren 3.904.80 per 100 stuks. GOES. Gehuwd: Jan Pieter Bruel, 28 j. en Clara Ringelberg, 26 j. jd. te Schie dam. Geboren: Wilhelmina Jozina d.v. Pieter Arnoldi en Wilhelmina Jozina Melse. Overleden: Saartje Wilhelmina Hart- hoorn, 57 j. wed. van Yep Talsma. Van 7—14 Dec. 1932. KRUININGEN. Geboren: Alphonsius Johannes, z. v. Francies Durinck en Ma ria Stephania van den Bossche; Chris- tiaan Marcel, z. v. Gilles Nortier en Adol- phina Augusta Toch; Jacobus Johannes, z. v. Albert Schut en Antje Stenekes. Middelburg. Het Dagelijksch bestuur van den Polder Walcheren heeft aanbe steed het vernieuwen en herstellen van de versleten basaltglooiing tusschen de palen 0-2 en 34-36, op den Westkapel- schen Zeedijk. De raming was f 25.500. Inschrijvers waren: N. V. Rozendaal's aannemers Mij, Enkhuizen f 20.450; L. Minderboud Jzn, Westkapelle f 20.390 en Jac. Lindenberg Cz., Wemeldinge f 19.760 Baarland. Woensdag werd alhier ten overstaan van notaris Beth te Ovezande krachtens art. 1223 B.W. in het openbaar vei kocht een huis met schuur te Baar land, groot 5 A. 40 c.A. met het erfpachts- recht van den grond tot 31 Dec. 1975. K coper werd dhr P. Claeijs te Oudelande voor f 500. Stoomvaart-Mij. Nederland. MARNIX VAN ST.-ALDEGONDE, 14 van Amst. naar Batavia. TARAKAN, Batavia naar Amst. 13 v. Padang. CHR. HUYGENS, thuisr., 13 (7 n.m.) v. Genua. Rotterdamsche Lloyd. KOTA NOP AN, thuisr., pass. 14 Gibraltar Wisselkoersen. Amsterdam, 15 Dec. 1932. Londen 8.188.24. Parijs 9.70—9.71. Brussel 34.4534.47. New-York 2.48%—2.48"/». Berlijn 59.2059.25. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond vein 16 Dec.: Zwakke tot matige, later toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, ne velig tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licht op voor fietsers: Vrijdag 4 u. 12 min. Ds en Mevrouw BOOYTHOMAS zeggen langs dezen weg hartelijk dank voor de gelukwenschen, die zij ontvingen bij de geboorte van hun Dochtertje. Heinkenszand, 13 December 1932. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een lang durig lijden, in den ouder dom van bijna 66 jaar, te Ginneken, Huize „de Werve", onze beste Zuster en Nicht Mevr. CORNELIA HERMINA ANTOINETTA VOGEL, geboren Wierts van Coehoorn. E. C. WIERTS VAN COEHOORN. W. J. M. G. WIERTS VAN COEHOORN. Goes, 14 December 1932. Wilhelminastraat 22. Begrafenis te Ginneken a.s. Vrijdag om 1 uur n.m. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder SAARTJE WILHELMINA HAHTHOORN, Wed. Y. J. Talsma, in den ouderdom van 57 jaar. Colijnsplaat: J. J. MAAS—TALSMA. L. P. MAAS en Kinderen. Goes, 15 December 1932. Kloetingscheweg 32. Heden overleed te Goes onze lieve oudste Zuster SAARTJE WILHELMINA HARTHOORN, Wed van. ah* Y. J. Talsma. in den ouderdom van bijna 58 jaar. Namens Broeder en Zusters: JOS. J. HARTHOORN. 's-H. Arendskerke, 15 Dec. '32. DIAKENEN DER NED. HERV. GEMEENTE te Middelburg berich ten met hartelijken dank aan allen, die bijdroegen, dat de in November gehouden Wintercollecte met de nog nagekomen giften in totaal heeft opgebracht de som van 1671.14y2. Namens de Diaconie voorn.: J. P. PIETERSE, Voorzitter. R. J. DE MUYNCK, Kassier. A. v. d. ENDE, Secretaris. UITNOODIGING voor voorstelling van technische films op 17 Decem ber, n.m. 4.30 uur, in de Prins van Oranje te Goes. Belangstellenden gratis toegang na voorafgaand (schriftelijk) bericht aan het Be stuur van hst Z.T.I.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3