Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Leestafel. Ingezonden Stukken. A. de Lange, opende deze vergadering met gebed en sprak daarna zijn groote blijdschap uit over de mooie opkomst. Spr. zette nog kort de beteekenis van de cursus-vergaderingen, die het Ghr. Nat. Vakverbond heeft georganiseerd, uiteen. Sociale scholing, studie der beginselen is noodig voor alle leden der Chr. vakorga nisaties, speciaal voor de jongeren en de pas toegetredenen. Hierna leidde dhr Jb. Kloosterman het eerste van de door het G.N.V. aan de orde gestelde onderwerpen in, n.I. de geschie denis van de Ghr. sociale en vakbeweging van 1876 tot 19Ó9. Spr. gaf in zijn inlei ding een duidelijk historisch beeld van dit tijdperk in sociaal-economisch opzicht. Op deze inleiding volgde een leerzame bespreking. De voorzitter bracht in zijn slotwoord dank aan den inleider en aan allen, die aan de cursusavonden zulk een mooien inzet hadden gegeven. Gezien de vele aangesloten organisaties over geheel Zuid-Beveland zullen de in leidingen behalve in Goes ook in Krab- bendijke en Heinkenszand resp. voor Oos telijk en "Westelijk Zuid-Beveland worden gehouden. Rilland-Bath. Gisteravond vergaderde de N.C.L.B. alhier. Na opening door den voorz., den heer S. Kole, werden de no tulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen. Nadat nog enkele huis houdelijke zaken waren besproken, sprak de heer Vingerling over het onderwerp: „Solidariteit!" Spr. wees er op, dat voor een gezonde vakorganisatie noodig is een gezonde basis, dat daarom vooral het saamhoorigheidsbesef sterk moet zijn onder de leden. Hij wekte daarom vooral op de cursusvergaderingen voor Chr. sociale scholing te bezoeken. Er moet nog hard worden gewerkt, omdat er nog zoo vele ongeorganiseerde arbeiders zijn, die een rem zijn voor de doorwerking van de be ginselen der Chr. vakbeweging, die van hun roeping bewust moeten worden. Voor al nu is het ook voor de vakbeweging een worsteling, omdat vele werkgevers trachten deze te negeeren. Ook is het noodig te waken tegen verkeerde stroo mingen, die het zedelijk besef onder mijnen. Hierna sprak Ds de Reus over: „Chris tendom en Socialisme!" Z.Eerw. wees er op, dat deze twee woorden nogal vaag zijn en nam voor christendom de opvat ting van hen, die Christus belijden als Verlosser en Zaligmaker. Het socialisme heeft geen duidelijk omschreven program in den tegenwoordigen tijd, in tegenstel ling met den tijd der stichting en zooals de consequent doorgevoerde socialisten in het communisme. Er zijn schijnbare pun ten van overeenstemming tusschen chris tendom en socialisme, waarvan 3 werden genoemd: Het oproepen tot den strijd; Het prediken der gerechtigheid en de verwachting van den heilstaat. Het ver schil is echter, dat het socialisme strijdt tegen menschelijke stelsels en het chris tendom tegen geestelijke machten. Voor den christen geldt de eisch van Gods ge rechtigheid en voor den socialist de so ciale gerechtigheid naar menschelijke maatstaf. De heilsverwachting van een nieuwen hemel en een nieuwe aarde bij het christendom beweegt zich om God, terwijl het socialisme den mensch in het middenpunt plaatst. Het religieus socia lisme toont, dat er onder de socialisten toch zijn, die gevoelen, dat de consequen te doorvoering van het socialisme zonder geestelijken grondslag leidt tot verzan ding. Mogelijk is dat de strijd om de heerschappij heftiger zal worden tusschen de twee groote machten, het socialisme en het christendom. De overwinning is ech ter aan Christus! Na dit bezielende woord sprak Ds Hete- brij nog een enkel woord over de prov. vergadering te Goes en wekte alle leden zooveel mogelijk op deze te bezoeken. Hierna werd de vergadering door Ds de Reus met dankzegging gesloten. Oostkapelle. Woensdagavond hield de Meisjesvereen. op Geref. Grondsl. „Mar tha" een openbare vergadering in de con sistorie der Geref. Kerk, onder leiding van Mej. G. Wondergem. Mej. Pa. Won- dergem hield een inleiding over „Cultuur en Conventie", waarop eenige bespreking volgde. Aan de Diaconie werden overge dragen een 75-tal vervaardigde kleeding- stukken ter uitdeeling. Deze werden on der dank aanvaard namens de diakenen door dhr Jobse. Koudekerke. (Slot Raadsvergadering.) Dhr Sanderse zou den aanval van A.R. zijde willen beantwoorden met het „herzie uzelf". Immers enkele maanden geleden is een der A.R. leden van den Raad te Vlissingen uit de partij gezet om afwijkingen van zijn partijprogram. Ook zoo gaat het bij ons. Bij de S. D. A. P. komt geen wijziging in de meening om trent salarisverlaging, zoolang wij van de noodzakelijkheid niet overtuigd zijn. Ook onze gemeente ondervindt steeds meer en meer de gevolgen van de crisis. De arbeiders worden het zwaarst getrof fen. Ook in onze gemeente is er reeds een beduidend aantal werkloozen. De verzach ting van den nood is ons streven. Spr. brengt hulde aan B. en W. voor de groote post op de begrooting ten behoeve der werkloozen. Het optreden van dit college gaf echter niet de tevredenheid die wij vorige jaren hadden. Er is geen voldoende contact met dit college. Het heeft te weinig activiteit ontwikkeld. De samenwerking der S. D. A. P. tot samenstelling van dit college is maar niet zoo geschied. Dit is gebeurd op grond van eischen door de S. D. A. P. gesteld, die aanvaard zijn. Tot onzen spijt moeten wij zeggen dat men zich niet aan de gestelde eischen heeft gehouden. Er is over de Zondagsluiting overeenstem ming verkregen en men wijkt er van af alsof er geen overeenkomst ware geweest. De activiteit van B. en W. is niet groot genoeg geweest om een gewijzigde loon regeling bij den Minister te krijgen tus schen land- en industriearbeiders ten be hoeve van de werkloozen. De voorz. hoopt op goede saamwerkiug voor 1933. Spr. is dankbaar voor de hulde geuit inzake den arbeid van B. en W. Over het verkrijgen van tweeërlei loonre geling bij den Minister heeft Spr. op 2 Aug. een onderhoud aangevraagd met dhr Meijer de Vries en deze kon of wenschte Spr. niet te ontvangen ondanks dringend telefonisch verzoek. Ook de Minister vroeg een gedocumenteerd schrijven, dat 7 Sept. is gezonden. Wij konden alleen bereiken dat f 1 meer huurtoeslag werd toegestaan. We hebben werkelijk alle moeite gedaan, doch werden afgewezen. Eerst later is de Minister op een ander standpunt geko men. Het plan om een bijeenkomst met de raadsleden te hebben voor uitbreiding, zal binnenkort worden uitgevoerd. Dhr de Rijke wijst er op, dat dhr San derse heden zelf een salarisverlaging heeft voorgesteld van 25 pet. en van f 100 voor den agent der arbeidsbemiddeling. Dhr Sanderse noemt dit uit zijn ver band gerukt. Ook wij zijn voor verlaging doch van boven af. Spr. wijst nogmaals op de resultaten voor de loonen door dhr v. Spanning be reikt bij dhr Meijer de Vries te 's Graven- hage. Deze had gezegd, dat wanneer B. en W. met de noodige gegevens waren geko men, zij dat evenoed zouden hebben be reikt. De voorz. ontkent, dat deze gewijzigde loonregeling door de S. D. A. P. is geko men. Het is een gevolg van het optreden der verschillende inspecteurs die er met alle kracht op aandrongen. Dhr Stevense heeft Spr. gemachtigd om officieel mede te deelen dat deze verschillende loonrege lingen tengevolge van den aandrang dor Inspecteurs zijn gekomen. Dhr Sanderse leest een brief voor uit den Haag, die zou moeten bewijzen dat het niet door den invloed der inspec teurs tot stand is gekomen, doch werke lijke bewijzen geeft hij niet. Spr. meende geen reden te hebben om inzake salarisverlaging eerst met de A.R. te moeten overleggen. Hij rekende op hun steun. Dat zij, dit niet deden is hem tegengevallen. Dhr Lorier zegt hierop: wij hebben ons niet eens verklaard met de wijze waarop u wenscht te verlagen. Wij willen in ge matigd tempo en niet zoo forsch. Alsnu komt de behandeling der begroo ting aan de orde. Lorier wil den post salarissen vermin deren met de 7 pet. in de vorige raads vergadering vastgesteld voor de hoogere en 3 pet. voor de lagere ambtenaren. Bij post Vereen. Ned. Gemeenten vraagt de Rijke: is het niet gewenscht om de Vereen, van Ned. Gemeenten hier een zaak te doen opknappen, wanneer offici- eele personen geen gelegenheid kunnen krijgen om de belangen te bespreken bij de hooge autoriteiten? De voorz. ontraadt verlaging van den post salarissen, daar deze begrooting dan zeker niet door Ged. Staten wordt goed gekeurd. Bij stemming over de posten 8, 9 en 10 wordt salarisverlaging verworpen met 6 tegen 5 st. Post 12, presentiegeld wordt met f40 verlaagd. Kosten port enz. te verlagen met f75 aangenomen. Verlaging telefoonkosten met f 50. Aangenomen. Post 28, kosten stembureau met f30 verlagen. Aangenomen met 8 tegen 3 st. Kosten burgerlijke stand met f20 ver lagen. Aangenomen. Post 50, ververschingen op vergaderin gen geraamd op f 50. Voorgesteld wordt deze te laten vervallen. Wordt met 7 te gen 4 st. verworpen. Al deze voorstellen tot vermindering waren afkomstig van de A.R Bij post 73 hoofdstuk III wil dhr San derse bezuinigen op de verlichting, doch wil een lantaarn aan den Nieuwen Vlias. weg tusschen café de Steur en de wed. Sandmeter. De voorz. zegt: op de straat verlichting is te bezuinigen. Het is nog niet in kannen en kruiken. Die lantaarn vinden B. en W. nog niet noodig. Wordt verwezen naar een volgende vergadering. Hoofdstuk VI wordt verminderd met f 1000; dit betreft wegen en voetpaden. Alsnu stelt de voorz. voor, daar de ver mindering lang niet genoeg is, om de 20 opcenten verhooging op het personeel te dekken, dit bij te schrijven bij, onvoor zien. Deze post is altijd te laag. Dit wordt aangenomen. Dhr Lorier wil de schoolgelden verhoo- gen, met name voor de groote inkomens. Sanderse pleit voor het openbaar onder wijs, dat geen fondsen heeft gelijk de Chr. scholen en wil van geen verhooging weten. De voorz. zegt: de verhooging van de personeele belasting brengt ruim f 2800 op. Deze door de aangebrachte bezuinigin gen te doen vervallen is onmogelijk. Op onvoorzien is voor 1932 reeds veel te kort. Wij meenen wanneer wij deze verhooging nu niet doen, wij, 't volgend jaar onher roepelijk vast zitten. Nu hebben wij de post voor werkloos heid geraamd op f 8000 en wanneer het voortgaat zooals nu, dan zullen wij zeker duizenden guldens te kort komen. Gemeentefondsbelasting hebben wij nog niet, doch deze zal dan volgend jaar on herroepelijk moeten komen. Dhr Lorier betreurt het dat deze toe lichting niet is gegeven voor de behande ling der begrooting. De voorz. zegt, na het opmaken der be grooting zijn eerst verschillende feiten en moeilijkheden aan het licht gekomen. De begrooting wordt met algemeene stemmen vastgesteld. Evenzoo de kapi taal dienst. Rondvraag. Dhr de Rijke spreekt over het uitbreidingsplan in de duinen. De A.R. willen dat het dagel. bestuur met 2 leden uit den raad toegevoegd dezen arbeid verricht. Dhr Lorier wil de verbetering van het pad van Zwanenburg. Dhr Contant zegt de bewoners schijnen er niet veel prijs op te stellen. Ze gaan er met koeien en paar den over. Dhr Lorier wil bij de toepassing der Crisisvarkenswet meer soepelheid. Dhr Sanderse vraagt: wanneer wordt de circu laire van den Minister inzake de loonre geling landbouw- en industriearbeiders toegepast? De voorz. acht een commissie voor het uitbreidingsplan niet noodig. De varkens- wet wordt zoo soepel mogelijk toege past. Verbalen zijn nog niet opgemaakt. Dhr de Rijke vindt de commissie wel ge wenscht. Meer spoed is noodig. Ook San derse zegt: het gaat altijd langdradig. Op 11 Oct. werd ons een spoedige vergade ring toegezegd en het is nu 12 Dec. De voorz. zegt: er is een uitbreidings plan ingekomen, maar wij hebben een groot bezwaar gemaakt en gevraagd de teekening te wijzigen. De deskundige laat lang op zich wachten. Dhr De Kroo onderschrijft wat de Rijke en Sanderse hebben gezegd omtrent een commissie enz. Nogmaals zegt de voorz. dat de commissie niets beteekent. Het voorstel de Rijke om 3 personen te benoemen in de commissie om B en W. in het uitbreidingsplan bij te staan wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Oe voorz. zal gaarne vernemen wat de taak dier commissie zal zijn. Dhr de Rijke zegt: voorbereiding uit breidingsplan in de duinen met B. en W. en den deskundige. Benoemd worden de heeren Sanderse, Jasperse en de Kroo. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Pingjum S. Zeilstra, cand. te Sneek. Bedankt voor Balk, D. Bouman te Molk- werum. Voor 's Heer Arendskerke A. Os kamp te Buurse. Geref. Kerken. Aangenomen naar Kolhom (hulppr.), H. v. d. Veen, cand. te Leens. Leerstoel in de Geref. God geleerdheid. Bij Kon. besluit is de Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ne- cierlandsch Hervormde (Gereformeerde) Kerk aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel in de Gereformeerde godgeleerd- Leid te vestigen. Oostkapelle. Maandag werd door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk herkozen tot ouderling dhr L. de Voogd en tot dia ken dhrn G. Brand en K. Poppe Johz. en gekozen tot ouderling A. Bimmel, die deze benoeming nog in beraad nam. Domburg. Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de hee ren J. P. Almekinders en C. Louwerse; tot diakenen de heeren L. J. Verhage en W. Provoost. Tot Kerkvoogd is herkozen de heer W. Mal j aars. Bruinisse. Door het college van notabe len in de Ned. Herv. Kerk is herkozen als kerkvoogd de heer P. J. Okkerse. Toelatingsleeftijd lagere school. Aan de memorie van antwoord inzake de Onderwijsbegrooting ontleenen wij: In antwoord op de vraag van verschei dene leden, of de Minister door het ver- hoogen van den toelatingsleeftijd voor de lagere school ook nog andere voordeelen hoopte te bereiken dan alleen bezuiniging wijst hij erop, dat het z.i. uit paedago- gisch oogpunt in den regel geen nadeel is, dat een kind wat later naar de lagere school gaat. Maar bovendien, indien mag worden aangenomen, dat het voorschrift na 15 Juli 1935 zal worden verlengd, zal in de toekomst een betere aansluiting bij het nijverheidsonderwijs worden verkregen, zullen voorts de leerlingen na het door- loopen van het zevende leerjaar de school mogen verlaten, terwijl anders vele van hen voor de tweede maal de zevende klasse zouden moeten doorloopen of wel de achtste klasse zouden moeten volgen. Eveneens wordt de gaping tusschen het tijdstip van het einde der leerverplich ting en den leeftijd van 14 jaar, beneden welken volgens de Arbeidswet 1919 geen arbeid mag worden verricht, op deze wijze kleiner. Een examinator veroor deeld. Een examinator voor chauffeurs, belast met het afnemen van rijvaardig- héidsproeven, werd te Zaandam bij schrif telijk vonnis veroordeeld tot f3 boete of 1 dag hechtenis, daar een chauffeur tij dens een door verdachte afgenomen exa men, een aanrijding veroorzaakte. Mr Th. Heemskerk. Bij La Rivière en Voorhoeve te Zwolle is een belangrijk boek verschenen. Wij bedoelen het nieuwste werk van Prof. Diepenhorst: Mr Th. Heemskerk, de Christen-Staatsman. De schrijver schetst hier eerst den levensgang van Mr Heemskerk, geeft dan een overzicht van zijn arbeid als Kamer lid en Minister, bespreekt vervolgens zijn optreden buiten de parlementaire sfeer, waarna in een slothoofdstuk een meer algemeene karakterteekening wordt ge boden. Prof. Diepenhorst heeft met het bewer ken van deze biographie een goed werk verricht. Vooreerst omdat we den gang van dit rijke leven hier in zijn geheel voor ons zien, maar dan ook omdat Mr Heemskerk menigmaal anders werd ge zien en beoordeeld dan hij in werkelijk heid was. Hier blijkt duidelijk de waar heid van wat Dr Kuyper in 1912 schreef: „Heemskerk, al wipt hij soms wat luch tig in 'tzaal, marchandeert op het stuk van beginselen nooit". De vaak gegeven voorstelling alsof het vermaarde debat in 1874 tusschen den student Heemskerk en Dr A. Kuyper ge voerd, beslissend is geweest voor zijn be keering, is naar Prof. Diepenhorst aan toont, niet juist. De jonge Heemskerk verdedigde bij be doeld debat nog de stelling, dat de partij van Dr Kuyper gevaarlijk was voor den Nederlandschen Staat. Naar hij zelf ver klaarde is hij daarvan later terugge komen, maar uitsluitend tengevolge van een inwendig godsdienstig proces. „Door het debat met Dr Kuyper was ik geenszins in mijn overtuiging geschokt of veranderd. Deze wijziging greep eerst eenige jaren later plaats. Niet tengevolge van het met Dr Kuyper gevoerde debat, maar doordat het voor mij een onweer legbare waarheid werd, dat Christus in de wereld is gekomen en aan het kruis is gestorven ter verzoening der zonden. Dat was na dien tijd voor mij het uit gangspunt, waardoor voor mij een geheel ander licht viel op de grondslagen van recht en staat!" De waarlijk groote figuur van Mr Heemskerk wordt hier ten voeten uit ge- teekend. Hij was een man door God met zeer bijzondere gaven gesierd, die in ver schillende functies veel voor land en volk heeft gedaan, maar die, hoe terughou dend overigens in het getuigen, zich toen het pas gaf, niet schaamde te belijden, dat hij zichzelf had leeren kennen als zondaar en Jezus Christus als zijn Zalig maker. Wij bevelen de lectuur van dit vlot ge schreven boek gaarne aan. Het is smakelijke en versterkende kost. Vooral voor de jongeren. Een goed gelijkend portret van den over leden staatsman op gevorderden leeftijd benevens een kiekje uit zijn studententijd, verhoogen de waarde van dit boek. Stemmen des Tijds. Uitg. fa G. J. A. Ruys' Uitg.-Mij., Zut- phen. De laatste aflevering van den 21sten jaargang van dit tijdschrift opent met een bijdrage van J. Haantjes: Psycho analyse en moderne letterkunde. Dr F. G. Dominicus schrijft over: Het Middelbaar Onderwijs in den smeltkroes. Verder bevat deze aflevering de volgende bijdragen: Wachten, door A. van der Toore; In de pastorie van Haworth, door Everard E. Gewin; D© harp van Sint Franciscus, door Dr C. Tazelaar; Gedichten door Helène Swarth en Willem de Mérode. „De Jonge Vrouw". Het Decembernum mer van dit maandblad is in hooge mate actueel in dien zin, dat bij verschillende bijdragen rekening is gehouden met Kerstmis, Oudejaar en St. Nicolaas. Na de meditatie over „Licht in het duister" en het vervolgverhaal van Nel van der Vlis: „De ééne tocht" volgt weer een artikel van de reeks vervolgartikelen door A. M. de Vries Robbé-Bergmans over: „Moeder worden". Daarna een artikel over kerstgebruiken en ferstfeest door Leentje M. Hagen. De foto's bij dit ar tikel zijn door den heer Van Agtmaal in Noorwegen genomen. Herman Hana be spreekt een schilderij van Correggio. „Christus' geboorte". Johanna E. Kuiper geeft een Kerst-schets Heilige Driekonin genDiet Kramer vervolgt haar arti kelen met: „Een beeld uit de zeventiende eeuw", waarin ze de bekende Muiderkring bespreekt, vooral het middelpunt daarvan: Hooft. Verder geeft dit nr een muziekbijlage van J. W. van Setten en een oud Middel- eeuwsch Kerstliedje; vervolg cursus in „eenvoudige leerbewerking" van Riek van der Heyden en voorts de gewone rubrie ken van „Keukengeheimen" en „Langs de winkels", en „Practische dingen". Dit nummer bevat twee extra bijlagen, beide buitengewoon goed verzorgd en smaakvol: n.I. een pastel van mej. Mar- chant, een teer kinderkopje en een hout snede van Daniël Greiner: de Ster van Bethlehem. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Waar een inzender in uw blad, als pro pagandist voor den Ghr. Boeren- en Tuin- dersbond, de gelegenheid aangrijpt naar aanleiding van een uitdrukking uit mijn openingsrede op de laatste algemeene vergadering der Z. L. M., zijn woord te laten hooren, mag ik een wederwoord in belang van de waarheid niet schuldig blijven. De heer L. te Oostkapelle kan weten, dat ik niet tegen den Ghr. B. T. B. te velde trok. Ik deelde mede te zijn geschrokken van iets, wat ook hij zelf veroordeelt, nl dat men ter wille van de contributie de Z. L. M. den rug toekeert en dus zich voegt bij den C.B.T.B. die veel minder of soms zelfs geen contributie laat betalen. Het zou natuurlijk een streng te veroor. deelen propaganda zijn om daarmede de leden der Z. L. M. af te halen van hun organisatie of met bet oog daarop juin; nu van de ellende der boeren te willen profiteeren voor eigen bond. De grondfout van L. is, (ik heb naar il meende, bet standpunt toch vierkant ge- noeg in Tholen gezegd, hetwelk ook hel standpunt was van Dr Kuyper), dat hi; de C.B.T.B. stelt tegenóver de Z.L.M, en zelfs wil stellen inplaats van de Z L. M., acht dus dat een confessioneele or- ganisatie, van welke confessie dan ook, bij uitzondering geroepen is ook alge meene za'ken te behartigen, of juister, da: óók voor de behartiging van louter alge- meene en in de zoogenaamde neutrale zóne liggende onderwerpen en belangen, een confessioneele organisatie noodig is. Dat is naar mijn meening en die vat wijlen Dr Kuyper en ongetwijfeld van veel meer leidende menschen, als zij het maa: rouduit durven zeggen, verkeerd. Het :s een Roomsche gedachte, zeker geen Calvi- nistisohe, en m.i. nog veel minder eet Christelijke, eene volgens de beginselet van het evangelie. Men maakt dan split, sing op een gebied waar dat niet thuis- behoort. En daarom is het geen spot et was het bij mij ook 'heilige ernst als it zei-de, dat consequent, doorgeredeneerd ei dus geen reden is niet de splitsing te be werken op gebied o.a der zuivelfabrieket en aankoopvereenigingen. De Katholieke: doen dat dan ook. En als dat voor L. spo: is, dan geeft hij daarmede de onjudstheic van zijn standpunt toe. De op de Z. L. M. behartigde belang® en besproken onderwerpen zijn naar aari en wezen geen andere dan die vat 'n coöperatieve aankoop, zuivelbereiding paardenfokkerij etc., m.a.w. de stoffelijk) belangen van algemeen belang. Ik vernam dan ook dat in de vergadc- ringen der 3 centrale landbouworganisa ties over deze onderwerpen schier nooit verschil is, en indien het er al is, dil dan zich niet grondt op verschil in con fessie. Dat spreekt m.i. als een 'boek En inderdaad, wie zich onbehagelijk ge voelt in de Z. L. M., omdat daarin ooi iemand lid kan zijn en- is, die over dingen van het geestelijk en eeuwig leven andert denkt dan hij, moet consequent gerede neerd en goed doorgevoeld, ook dat on behagelijke gevoel hebben in zijn zuivel fabriek, in zijn geitenvereeniging, in zij: aankoopvereeniging. En wanneer men in de algemeene maatschappij uit propagandistisch oog punt spreekt men zoo graag van neu trale maatschappij, want dat woord heeft uit den schoolstrijd een kwade klank bij vele menschen van rechts, maai daarom juist is het niet eerlijk omdat hier te gebruiken, waar volgens Dr Kuyper te recht zeide van neutraliteit geen sprake is, niet met „dezulken" kan samen gaan en spreken en werken en streven voor de behartiging zijner landbouwbelan gen en die stoffelijke belangen van hel platte land, dan kan men ook op den duur niet verwachten dat „dezulken" maar rus tig met hen blijven in die andere ook alge meene organisaties, en -zij niet gaan zeg gen „Wat doet gij; hier? Gij 'behoort hier volgens uw denkbeelden niet." Ik mocht daarop niet alleen wijzen, maar ben 'het verplicht. Ik zie een zee: groot gevaar in die onnoodige versplint* ring voor ons Zeeuwsch leven in het al gemeen. Dat breekt de kracht, die toch s! zwak genoeg is. Dat schept onnoodig ver bittering. Venzwakt de ijver en werklui! en de gelegenheid, ongeacht de reusach tige schade die dit naar mijn beslist ooi- deel aan bet eigen zieleleven en het gees telijk leven des volks toebrengen kan Dat alles richt zich niet t e g e n het be staan van een C.B.T.B.; absoluut niet Maar men behoort allereerst lid te zif van de algemeene maatschappij en ka: dan, hetzij binnen het raam daarvan, bet zij' apart, gelijk de ontwikkeling nu is ge worden, daarbuiten, lid zijn van een bo» van geestelijk gelijkgezinden, om die on derwerpen te -bespreken, die beter oude: geestverwanten kunnen besproken gor den. Zoo zullen er zeker wel eenige ai1 maar dan van bijzonderen aard. En schrijvers beroep op Dr Slotemaker -' Bruïne noodzaakt mij juist daartegeno-o-' te zeggen, dat deze heelemaa.1 niet dewj als de schrijver wil doen voorkomen, degelijk mijn standpunt deelt en van o®' deel is dat ieder lid van de algen®- maatschappij behoort te wezen en dae:' nevens, zoo hij -het wenscht, lid kan «- van een confessioneele organisatie om w zondere redenen. Wanneer de C.B.T.B. als werk?*/ versor-ganisatie, zij is toch uit patioonsvereeniging Boaz geboren?, optreden, is daartegen niets en kan0® dat zeker waardeeren en rechtvaardig'- Een beroep op splitsing bij andere vereenigingen is -geen argument. eerste is dat niet maatgevend voor landbouw. Ten tweede was daar alle re®" voor splitsing om-dat men zich niet tot n- vak had bepaald, gelijk Prof. Fahius^ -goed heeft aangetoond, maar v onder leiding van geestelijke begins?^ die de Christen terecht ïn strijd act- met wat voor staat en maatschappij eischt wordt door Gods Woord. Dat nu ll i e t bier bet geval, ware bet zoo, «P"'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2