EERSTE BLAD. 1ST VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. m Dit nummer bestaat uit 2 bladen mr a. a. de veer t De kleine schooltjes. De klacht is bekend en wordt uit den treure herhaald: het zijn de kleine school tjes, het is de sterke splitsing bij het b ij- zonder onderwijs, waardoor de onder wijsuitgaven onnoodig hoog worden op gedreven. Het ongemotiveerde van deze beschul diging is al herhaaldelijk aangetoond, jn.nr zonder dat de beschuldigers zich lieten overtuigen. Thans is het Dr G. P. Gunning, die in het „Haagsche Maandblad" duidelijk maakt, dat het onomstootelijk vaststaat, dat de pacificatie slechts in zeer geringe ,mate oorzaak van het te groote aantal en te klein formaat der lagere scholen is, en dat de huidige wan-organisatie „eigen lijk uitsluitend en principieel" gezocht moet worden bij het openbaar onderwijs. Na hieromtrent allerlei cijfers te heb ben gegeven, vervolgt Dr Gunning: „Zoo wordt o.a. met cijfers aangetoond, dat in de provincie, waar men versnippe ring als gevolg der pacificatie wellicht het meest zou verwachten, dat is Fries land, daarvan bijna geen sprake is. Aan deze reeds gepubliceerde gegevens voeg ik hier nog toe enkele cijfers uit Z e e- land, de provincie, waar alle voor de pacificatie ongunstige factoren samen-* vallen: meervoudig geloofsverschil bij ge ringe bevolkingsdichtheid, insulaire isola tie en (dit alleen hier) afnemende school bevolking. Niettemin is het scholen-accres van 1914 tot 1930 er slechts.24; n.l. van 258 tot 282. En daarvan moet nog orden afgetrokken het accres bij het openbaar onderwijs, gevolg van de O. S. iplitsing in Middelburg, Vlissingen en el- ers. Wij stellen daar tegenover, dat alleen al in Amsterdam bij het O. O. (van 1914 tot 1929) een stijging van 189 op 381 L. S., dus een accres van 192 valt te boeken, welke uitsluitend te wijten is aan 0. S.- splitsing (als gevolg van het amendement- isendorp juncto het ook stedelijk gebruik der kleine-schooltjes-leerlingenschaal). En dat het gelijksoortige L. S. surplus (d.w.z. het L. S. accres voorzoover dat het leer lingen-accres te boven gaat) alleen van de vier grootste steden het surplus van geheel Nederland overtreft. M.a.w. zon der het ambulantisme-verbod zou het aantal L. S. na 1920 naar rato minder zijn toegenomen dan het aantal leerlin gen en zou er dus inplaats van versplin tering juist concentratie hebben plaats gevonden welke dan dus te danken ware geweest aan de pacificatie en het bijzonder onderwijs". i Het is goed, deze gegevens vast te hou den. Vooral ook met het oog op de komende verkiezingen. Bandeloosheid. Er is een groot verschil tusschen vrij heid en bandeloosheid, i Wat wij thans zien gebeuren in naam van de vrijheid is daarvan niet anders dan een droeve caricatuur. Bij een onlangs te Haarlem gehouden betooging van de S. D. A. P. werd het oorbaar geoordeeld door een spreekkoor de volgende klanken te laten uitstooten: „Hang op, hang opl Ruys moet in den strop!" Te 's-Gravenhage was bij de laatste poote betooging eveneens een spreekkoor in actie. Aldus: Be groepleider: „Wie maakt onze cen ten zoek?" En dan de massa: „Ruys de Beeren- hroeck". Be leider:^ „Wie redt ons uit de klauw" De volgelingen: „Van rood, wit en blauw?" Zoo wordt dus de eerste Minister der Kroon op schandelijke wijze beleedigd en laat men de „bewuste" massa in koor sohreeuwen om verlossing uit de klauw fan rood, wit en blauw, d.w.z. om om verwerping van de bestaande orde. Het is duidelijk, dat hier de grens van W vrijheid vèr is overschreden en dat we doen hebben met een niet toelaatbare ordeloosheid, waartegen krachtige maat- etl behooren te worden genomen. Bit sterven, zegt de „Standaard", is wel tragisch. Li? maar voor en^e^e dagen was Mr Veer benoemd geworden tot Burge- "•ester van Middelburg. Een ambt, dat hij niet gezocht bad, tegen welks aan vaarding hij, naar ons bekend is, aanvan kelijk overwegende bezwaren had, maar dat hij ten slotte uit plichtsgevoel had aanvaard. En nu werd hij plotseling èn uit dat ambt, èn uit ons partijleven, en, wat nog droeviger is, uit den kring der zijnen weg gerukt. De Veer was een antirevolutionair van het oude type; antirevolutionair tout- court, zonder bijbehoorende kenmerken, die slechts verwarrend werken. Lid van de Nederlandsch Hervormde Kerk, maar zonder daarin als antirevolutionair iets bijzonders te zien of er iets bijzonders mee te verbinden. Staatkundig anti revolutionair. Dat was hij. En trouw. Men kon op hem rekenen. Altijd. Doch ook weer geen meelooper. Man van eigen oordeel, die overtuigd wilde worden indien er soms op afgeleide punten eens meeningsverschil openbaar werd. Geen klein man intusschen, die struikelen zou over een strootje. Bereid om over kleinig heden heen te stappen; evenwichtig in alles. Onze partij verliest veel in zulke man nen, vooral als ze ook gewestelijk een bij zondere plaats innemen, gelijk met De Veer het geval was. Zijn plaats is dan ook moeilijk te vervuUen en ons verlies groot. Maar grooter nog voor den familie kring, dien we de vertroostingen toebid- den van Hem, die de weduwen troosten wil en een Vader is der weezen. dat het dorp binnen rolde en drie huizen verwoestte. Onder de puinen der huizen liggen elf personen bedolven. Twee hun ner konden tot dusver als lijken geborgen worden. Later wordt gemeld: Er zijn twaalf menschen gedood en veertien zwaar gewond. De aardverschuiving is waarschijnlijk veroorzaakt door den hevigen regenval der laatste weken. Een laffe grap. Tijdens het debat in de Kamer werd Herriot plotseling aan de telefoon geroe pen, daar MacDonald hem wilde spreken. Door de telefoon deelde een man hem me de, dat hij de particuliere secretaris wa9 van MacDonald en dat hij opdracht had gekregen, Herriot mede te deelen, dat de Britsche regeering haar voornemen ver anderd had en den termijn van 15 dezer niet aan Amerika betalen zou. Als maat regel van voorzichtigheid werd onmiddel lijk het departement van buitenlandsche zaken te Londen aangevraagd, waarop bleek, dat iemand men weet niet wie een „grap" had uitgehaald. In ver schillende kringen te Parijs is men van meening, dat de royalisten hier de hand in hebben. Hef spoorwegongeluk bi] Luzern. Het aantal dooden bij het spoorwegon geluk bij Luzern is nog gestegen. Nog zijn 3 zwaar-gewonden overleden, zoodat het aantal dooden 'thans 9 bedraagt. Boven- fende het op wachtgeld stellen van perso neel. De directie deelde mede, dat zij met het op wachtgeld stellen van ouder per soneel, zooals tot dusverre is geschied bij het beschikbaar komen van overcompleet personeel, moeilijk op denzelfden voet kon blijven doorgaan, omdat zij daarmede te diep zou afdalen, wat tot tweeërlei bezwa ren aanleiding zou geven. Vooreerst, als na niet al te langen tijd door een ople ving in het bedrijf, die de directie meent te mogen verwachten tot de aanstelling van nieuw personeel zou moeten worden overgegaan, zou geld verschuldigd blijven aan personen, die met het oog op hun leeftijd niet voor weder indienststelling in aanmerking zouden komen. Daarnaast brengt doorgaan met het op wachtgeld stellen van ouderen mede, dat personeel van ongeveer gelijken leeftijd, voor zoover het daarvoor in aanmerking zou komen, vroeger dan op normalen leeftijd gepen- sionneerd zou moeten worden. Dit acht de directie niet verantwoord tegenover het pensioenfonds. De directie deelde verder mede, dat zij voorloopig, wat de op wachtgeldstelling betreft, allen het oog had op een zestigtal jongere locomotiefbeambten. In totaal zijn in den locomotievendienst ongeveer 250 man overcompleet. Daarvan heeft men 200 met tewerkstelling aan anderen ar beid kunnen helpen. Voor ongeveer zestig leerlingen-machinist en leerlingen-machi nist voor lichten dienst kan evenwel geen werk meer worden gevonden. Het ligt daarom in het voornemen hen, die de Ingezonden Mededeellng. Frankrijk weigert te betalen. Frankrijk zal niet betalen. Dit is nu een voldongen feit, een sensatie van den eersten rang. Geheel het Fransche volk staat op het standpunt, dat schulden- en herstelvraag stuk een onverbrekelijke eenheid vormen. De formuleering der Amerikaansche antwoordnota aan Engeland deed de stem ming in Frankrijk plotseling omslaan. De groote en in zich overtuigende rede, welke Herriot Maandag in de Kamer gehouden heeft, kon daarin geen wijziging meer brengen. De stemming, 402 tegen 187, tegen het regeeringsvoorstel om te betalen verwon derde dan ook niemand; evenmin als het verbazing wekte, dat Herriot, nadat hij ten val was gebracht, door practisch de geheele Kamer stormachtig werd toege juicht. Want de Kamer heeft geen votum van wantrouwen tegen de regeering uit gesproken, doch slechts haar standpunt tegenover de Vereenigde Staten willen kenbaar maken. Met veel nadruk wijst de Amerikaan sche pers er op, dat drie landen den De- cembertermijn zullen betalen: Engeland, Italië en Tsjecho-Slowakië. Frankrijks houding daarentegen heeft in Amerikaan sche kringen een geweldige ontstemming gewekt. Reeds worden represailles op het terrein der handelspolitiek overwogen. De nachtelijke stemming in de Fran sche Kamer vol tragiek heeft een uiterst ingewikkelden toestand gescha pen. In politieke Fransche kringen verklaart men na de beslissing van de Kamer, dat de schuldenovereenkomsten door het Hoo ver-moratorium en de daaruit voortge vloeide consequénties haar kracht ver loren hebben. Of de pessimistische voorspellingen, die Herriot heeft gedaan, werkelijk zullen uit komen, zal de toekomst leeren. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De president der Fransche republiek heeft Woensdagochtend de voorzitters van de groote commissies en de presidenten van Kamers en Senaat ontvangen. Hij ontving o.a. den voorzitter van de radicale fractie in den Senaat, die voort zetting van de tot nu toe gevolgde poli tiek bepleitte; daarna kwam de voorzitter der radicale Kamerfractie, bij Lebrun en vervolgens dé socialistische leider, Léon Blum. Paris Soir verwacht, dat de President zich weder tot Herriot zal wenden; als deze mocht weigeren, dan tot Boncour, die een ministerie van dezelfde politieke lijn als het afgetredene zou pogen te vormen. Mocht die poging mislukken, dan zou Da- ladier de opdracht tot kabinetsvorming ikrijgen. Deze geruchten, aldus meldt Reu ter uit Parijs, moeten met voorbehoud aanvaard worden, want in de pers wordt krachtig stemming gemaakt voor een mi nisterie van nationale eendracht. Aardverschuiving In Spanje. Bij het dorp Alcala del Jucar maakte zich gisteren een geweldig rotsblok los, I dien worden nog 4 personen vermist,- waarvan men aanneemt, dat zij dood on der de overblijfselen liggen. Het aantal dooden zou dus 13 bedragen. In den van Luzern naar Bellinzona rijdenden trein bevond zich ook een veetransport. Het angstig geloei van het vee en de noodkre ten der gewonden waxen vreeseüjk om aan te hooren. De onlusten In Spanje. Uit de nadere bijzonderheden omtrent de bloedige onlusten te Castellar, waarbij, zooals reeds gemeld, drie personen wer den vermoord, blijkt, dat de extremisti sche elementen op barbaarsche wijze zijn opgetreden. Een der slachtoffers, die secretaris is van de plaatselijke socialistische partij, werd door een schot in het been getrof fen en door de onverlaten uit zijn huis gesleept. Men vond later zijn lijk terug, doorboord door 20 kogels. De twee andere slachtoffers werden eveneens uit hun huis gesleept en in koelen bloede om het leven gebracht. Korte Berichten. Het stoomschip Bremen van den Norddeutschen Lloyd heeft een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Het is gelukt met dit schip den Oceaan over te steken in vier dagen, 15 uren en 56 minuten. Door den was van de Guadalquiver is ernstige schade veroorzaakt in het dis trict Alcala del Rio. Een deel van het district is door het water van de Borlada overstroomd; een twintigtal huizen staat op het punt meegesleurd te worden. De Belgische regeering is voor nemens, 100 igébetonneerde onderkomens te bouwen aan de Duitsch-Belgische grens en deze te voorzien van automatische vuurwapenen. De gelden, hiervoor 'benoo- digd, 60 mi'lilioen francs, zijn reed® aan wezig. Verder zal de strategische hoek van Hervé sterker worden verdedigd en wor den uitgebreid tot defensieven steun voor Luik. Mr de Veer herdacht. Na de gisteren vermelde rede van den voorzitter der Eerste Kamer, heeft Minis ter Beelaerts van Blokland zich daarbij aangesloten. „Ook de regeering, aldus spr., heeft het bericht van het overlijden met diepe ont roering ontvangen. Nog geen week ge leden mocht spr. den heer De Veer nog de hand drukken in verband met zijn be noeming tot burgemeester van Middel burg. Uit deze benoeming is wel duidelijk gebleken de waardeering, welke de regee ring voor den arbeid van mr. De Veer had. De regeering sluit rich dan ook van harte aan bij de hartelijke woorden van j deelneming, welke de voorzitter zoo juist ter herdenking van den heer De Veer heeft uitgesproken. Wachtgeld bij de Nederl. Spoorwegen. Dinsdag heeft een bespreking plaats gehad tusschen directie en personeelsread van de Nederlandsohe Spoorwegen betref minste dienstjaren hebben, op wachtgeld te stellen. Ten aanzien van jonger perso neel bij andere diensten bestaan nog geen voornemens. Alles hangt hier af van den toestand. Varkenswet-wee. In de Dinsdag te Utrecht gehouden al- gemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Fabrikanten van Vleesch- waren en Vleeschconserven is besloten het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid te zenden: „De leden van den Bond van Neder landsche fabrikanten van Vleeschwaren en vleeschconserven, verzoeken u met na druk niet in te gaan op het voorstel, ge daan door spekexporteurs, om den aan koop van varkens voor het binnenland voortaan te doen geschieden door bemid deling der Nederlandsche Varkenscen trale. Zij hopen, dat u in het verzoek, door enkele groepen van belanghebben den terzake gedaan geen aanleiding zult vinden, terug te komen op uw belofte, den binnenlandschen handel ongemoeid te laten, daar zij het van het allergrootste belang achten, de voor hun bedrijf benoo- digde varkens zelf te blijven koopen." Ontwerp-invoerregeling van brood en meel. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van tarwebrood en deeg van tarwebloem of tarwemeel wordt het door vele leden toegejuicht, dat de minis ter is overgegaan tot beperking van den overmatigen invoer van Belgisch brood, ai waren zij van oordeel, dat die beperking niet ver genoeg ging. De hoeveelheid die zal worden toegela ten is nog veel te groot, vooral als men be denkt dat dit brood alleen in het grensge bied wordt gebruikt. Zij achten een lager contingenteeringspercentage gewensch' Men meende dat de toepassing van dezen maatregel ten eenenmale onvoldoende is. Andere leden verklaarden dezen maat regel slechts noode te kunnen aanvaar den. Men is aan die toestanden gewend aan de grens en er wordt over en weer ge winkeld. Sociale maatregelen en vooral de Tarwewet maken het brood nu eenmaal duur, wordt gezegd. Deze duurte moet aan de grens tot invoer van goedkoop buiten- landsch brood leiden, hetgeen de overheid wel zal kunnen verbieden maar niet belet ten. Uitvoer van pootaardappelen. De Eerste Kamer nam z.h.st. wetsont werpen tot regeling van den uitvoer van pootaardappelen en van den wensch tot regeling van den invoer van boter aan. De spoorwegverbinding met den afsluit dijk. De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 25 .tegen 5 stemmen het wetsontwerp in zake onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorwegverbinding op den staatsspoorweg HarlingenNieuweschans met afsluitdijk goedgekeurd. De Krakatau weer In werking. De Krakatau vertoonde in de laatste week eenige werking. De erupties, voor zoover deze konden waargenomen, be reikten meest geen grooter# hoogte dan 100 meter. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Tolofoonnutnmor 11. Postehèquo on Girorolioning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliaaingon 10,20, Losse nummers 5 cent. Advortontlën 00 cont por rogol. Jngazondon mededeel Ingon 00 cont por regol. Kiclno Ad vort,ontlën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder Ietter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Binnenland. Afscheid van den burgemeester van We- meldinge. Bespreking invoer van brood en meel. Vereen, tot bevordering van het Geiten ras. Do luchtverbinding met Indië. Buitenland. Frankrijk en de oorlogsschulden. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Gisteren werd te 6 uur 's avonds een maal een eruptie van 300 meter waarge nomen. Salarisverlaging. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten over het kalenderjaar 1933 op de jaarwedden van den burge meester, de wethouders, den secretaris en ontvanger een tijdelijke korting toe te passen van vijf procent. DE LUCHTVERBINDING MET INDIE. Straks de reis in vier dagen. De heer Hans Martin, algemeen secre taris van de K. L. M., heeft in een lering voor het departement Groningen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing gehouden, waarin hij verscheidene bizonderheden met betrekking tot de route naar Indië heeft medegedeeld: Blijkens het verslag in de Prov. Gro ninger Courant heeft de heer Maxtin o.a. het volgende betoogd: Nu wordt de route nog in 9 dagen vol bracht, in 1933 wil men het bekorten tot 8, in 1934 tot 6 en in 1936 tot 4 dagen. Dat is voorloopig het toekomstprogramma, dat tot dusver steeds stipt is uitgevoerd. Daarvoor moet men echter eerst nog snel lere vliegtuigen hebben. Reeds is er een, de F 20, in bestel bij Fokker, dat inplaats van gemiddeld 190 km., gemiddeld 225 km. kan doen, terwijl men rekent dat de F 20 250 km. zal kunnen doen. Als de outillage van de vliegterreinen, die nu nog veel te wenschen overlaat het toelaat, zal men later ook 's nachts gaan vliegen en als men weet, dat men ook nu eigenlijk maar 3% dag in 't geheel vliegt en de rest van den tijd stilstaat, dan kan men begrijpen, dat men later de reis ge makkelijk in vier dagen zal kunnen doen. Verder heeft de heer Martin, blijkens hetzelfde verslag, nog gezegd: Men heeft er wel over gesproken, dat deze luchtpostdienst een miHioen per jaar kost, maar hiertegenover staan reeds flin ke inkomsten en over eenige jaren zal men zijn, waar men wil wezen. Tenslotte deelde de heer Martin, spre kend over de luchtpost, mede, dat de ta rieven spoedig weer verlaagd zullen wor den. 10 PREMIE-AANSLUITINGEN bij de Goesche Radio-Centrale. Zie „Zeeuwsch Advententieblad" van deze week. (Adv.) Middelburg. Woensdagavond hield de afdeeling Middelburg van den Ghr. Land- arbeidsbond een openbare propaganda- avond waar als spreker optrad dhr P. Mbliefste voorzitter van den Chr. Bestu renbond met het onderwerp: .Arbeid, loon en des menschen bestaan". Spr. wees er op, dat we in de moeilijke tijden op onze hoede moeten zijn voor de gevaren die dreigen. Eenerzijds staat daar het econo misch liberalisme, dat een oplossing tracht te verkrijgen langs den weg der economische noodzakelijkheid zonder re kening te houden met ethische normen. Anderzijds staat daar het socialisme, dat den arbeid riet als een vloek, wat leiden kan tot pauperisme. Tegen beide beginse len hebben we te strijden door den weg van het recht, waarin we Gods schep pingsorde hebben te handhaven. Deze orde zegt, dat de mensch den arbeid heeft ontvangen van God. Voor dit ter rein golden dan ook Gods geboden, die tot toepassing moeten worden gebracht. Spr. spoorde krachtig aan toch te zor gen, dat aan de chr. beginselen in de zen crisistijd overwegenden invloed wordt toegekend. Goes. Gisteravond werd in de Prins van Oranje alhier de eerste cursus-vergade ring van den Chr. Besturenbond gehou den, De voorritte? van den G.B.B., de heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1