EERS TE BLAD. Mr. A. A. DE VEER f Buitenland Belangrijkste Nieuws. wm- VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. DINSDAG 13 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 03 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uit den Goeschen Raad. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummcr 11. Postehèquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lnngo Burg. Tclef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontltln 30 cont por rogol, Ingozondon modedeollngon 00 cent por rogol. Kleine AdvortontlUn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het leven is een damp, de dood wenkt ieder uurl Aan de waarheid van dit woerd werden we weer op treffende wijze herinnerd, door het plotseling overlijden van Mr A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer en wethouder van Middelburg. Mr de Veer stond oogenschijniijk nog in de volle kracht van zijn werkzaam leven. Met ingang van 2 Januari a.s. was hij door H. M. de Koningin benoemd tot bur gemeester van de gemeente Middelburg, in welke belangrijke functie hij in dezen benarden tijd nog veel hoopte te doen in het belang van de hoofdplaats van ons gewest. Maar Gods gedachten zijn niet onze ge dachten en Gods wegen zijn anders en hooger dan onze wegen. Terwijl naar inenschelijko verwachting de werkzaamheden van Mr de Veer zich nog zonden uitbreiden, werd plotseling iaan al zijn arbeid een einde gemaakt en bleek, dat zijn taak 'hier op aarde was afgeloopen. En inplaats dat straks de vlaggen wap peren en de nieuwe burgemeester met vreugde-gejuich wordt binnengehaald, gaan thans de rouwklagers rond door de straten en wordt het rouwkleed te voor schijn gehaald. In breede kringen zal het heengaan van Mr de Veer als een ernstig verlies worden gevoeld. In de eerste plaats in den kring van zijn gezin en familie, maar voorts ook in den gemeenteraad en in de Eerste Kamer, in welke colleges hij evenals in tal van andere lichamen een beteekanisvolle plaats innam. Mr de Veer was geen man van veel vertoon naar buiten. 'Ian vele en lange redevoeringen bad bij een afkeer. Hij was meer een man van de daad, dan van de praat. Zooals onze Haagsehe Briefschrijver og de vorige week schreef: „Geen veel- prater, maar wel iemand, 'die, als hij spreekt, zakelijk en weloverwogen zijn imeening zegt. Een man, die zich geeft voor zijn werk, zonder lawaai en trompet- eschal, maar met ernst en toewijding." Mr de Veer is» weggenomen en er is droefheid in vele harten, inzonderheid in Antirevolutionairen kring, waar hij; in verschillende functies een vooraanstaande plaats innam. Maar naast de droefheid is er ook dank baarheid voor wat God in den overledene aan land en volk, aan zijn woonplaats en ook aan de Antirevolutionaire partij heeft fülen schenken. De naam en d'en arbeid van Mr de Veer zullen bij velen in dankbare herinnering blijven. IN MEMORIAM Mr A. A. DE VEER, Met ontroering namen we kennis van 'vtj bericht omtrent het plotseling over lijden van Mr A. A. de Veer, waaraan een slechts zeer korte ongesteldheid vooraf ging. In Mr de Veer gaat heen een van de •.^vooraanstaande figuren in ons gewest, Jan wien op verschillend terrein ge durende een reeks van jaren krachtige leiding is uitgegaan. Van zijn levensroeping had hij een °Pvattin'g: hij bekleedde onder scheidene functies op 'kerkelijk, maat- •happelijk en politiek terrein. Zijn betrekking van Directeur der eeuwsche Hypotheekbank, dia te Middel burg haar zetel beeft, wees hem reeds een geziene plants aan in de stad zijner in woning. Als voorzatter van de Vereeniging de Ambachtsschool, van den Gbr. Mil. Bond, van den Raad van Beroep van de directe- belastingen, trad bij met het maatschap pelijk leven in zijn velerlei vertakkingen in nauwe aanraking. Op kerkelijk gebied bekleedde hij als voorzitter van het Provinciaal College van Toezicht op de goederen en fondsen der Nederl. Herv. Gemeenten in Zeeland, een functie, die veel beslommeringen met zich bracht. Maar hoezeer ook al deze arbeid zijn belangstelling had, bovenal staat Mr de Veer voor ons als de man wiens aan dacht naar het staatkundige trok. Reeds op 26-jarigen leeftijd, in 1898 deed hij zijn intrede in de Provinciale Staten van Zeeland, een loopbaan, waar aan een eervol einde kwam in 1922 door zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer. Aan bet bestuur van de stad zijner in woning mocht hij zijn krachten wijden in een lange reeks van jaren, sinds 1899 als raadslid en vanaf 1918 als wethouder, welke loopbaan H. M. de Koningin enkele dagen geleden bekroonde, door de benoe ming tot burgemeester van Middelburg. 't Is Mr de Veer niet meer vergund ge weest zijn gaven en bekwaamheden ook in deze nieuwe kwaliteit, die nog zooveel van hem deed verwachten, ten dienste te stel len van zijn stad: de Heere sneed den draad van dit rijke en veelzijdige leven af. Veel wordt in hem verloren door de verschillende publieke colleges, waarvan hij deel uitmaakte, veel ook door de Anti revolutionaire partij, die hij daarbij ver tegenwoordigde. In 't leven 'dier partij stond hij voor aan; in twee perioden, gedurende een 15- tal jaren was bij voorzitter van bet Pro vinciaal Comité van A.R. Kiesvereenigin- gen in Zeeland en daarbij voorzitter van de Staten-Centrale Middelburg. Nog was hij lid van ons hoogste partij-college, het Centraal Comité. In al deze functies deed hij zich kennen als een man van karakter, van ernst en gezag, wiens rijke ervaring en degelijk onderzoek zijn woord in een vergadering van gewicht deed zijn. De Antirevolutionaire partij, aan wie de invloed van zijn persoon en de resultaten van zijn werkkracht zoo ruimschoots ten goede kwamen, is hem dan ook zeer veel verschuldigd. Treffend is 'dat zijn laatste rede in de Eerste Kamer betrof hetzelfde onderwerp waarop de zwanenzang van oud-Minister Heemskerk in de Tweede Kamer betrek king had: het ontwerp tot strafbaarstel ling van smalende Godslastering, dat zoo sterk ingang vond bij ons Antirevolutio naire volk. En gelijk bij Heemskerk zal de politieke loopbaan van Mr de Veer, mede door de gedenkwaardige wijze waarop ze werd af gesloten, voor ons in dankbare herinne ring 'blijven. De Heere beeft genade en eere gegeven en met den overledene heeft de Antirevo lutionaire partij in beide overvloedig ge deeld. Mr P. A. SCHWARTZ, Voorz. Prov. Com. van A.-R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Accoord te Genève geteekend. De verklaring, welke het Duitschland mogelijk maakt weer aan de ontwape ningsconferentie deel te nemen, is te Ge nève door alle vijf mogendheden definitief aangenomen en geteekend. De tekst van deze verklaring luidt als volgt: lo. De regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië verklad- ren, dat een der grondbeginselen der Ont wapeningsconferentie zal moeten zijn de rechtsgelijkheid van Duitschland en de andere bij verdrag ontwapende staten te waarborgen, en wel volgens een systeem, dat aan alle naties veiligheid biedt en dat dit principe in de overeenkomst, wel ke de besluiten der Ontwapeningsconfe rentie bevat, belichaamd zal worden. D'eze verklaring sluit in, dat de bewapenings beperkingen voor alle staten in de tot. stand komende ontwapeningsovereen komst zullen moeten zijn opgenomen. Er bestaat overeenstemming omtrent het feit, dat de marnier, waarop deze rechtsgelijk heid zal worden toegepast, op de confe rentie zal worden besproken. 2o. Op grond van die verklaring heeft Duitschland zich bereid verklaard weer aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen. 3o. De regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Duitschland, Frankrijk en Italië zijn bereid, gemeenschappelijk met alle andere Europeesche staten plechtig nogmaals te bevestigen, dat zij onder geen omstandigheid zullen trachten huidige of toekomstige geschillen tusschen de onder- geteekenden met geweld op te lossen. Een en ander mag niet vooruitloopen op een nadere bespreking van de kwestie der vei ligheid. 4o. De regeeringen van de Ver. Staten, het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië verklaren, dat zij vastbesloten zijn op de conferentie ge meenschappelijk met de andere op de conferentie vertegenwoordigde staten er naar te streven, dat direct een conventie wordt opgesteld, welke voorziet in een werkelijke vermindering en beperking der bewapening en gelijktijdig in een toekom stige herziening, met het doel tot verdere vermindering te komen. De gesloten overeenkomst zal niet on derhevig zijn aan de ratificatie-procedure door de parlementen en treedt onverwijld in werking. Het bereikte resultaat heeft in kringen van de ontwapeningsconferentie groote voldoening gewekt. Er heerschte te Ge nève een stemming van ware verademing. Japans oorlogsindustrie overbelast met orders. Het dagblad ,Hochi Shimboen" meldt, dat de Japansche oorlogsindustrie over belast is met werk en niet meer in staat dit geen andere beteekenis zou hebben dan een latere verbooging van het tot dusverre genoten salaris. Op deze gronden, als in de vorige ali nea genoemd, moet ontkennend worden beantwoord de vraag van eenige leden, of de regeering niet van oordeel is, dat vrou welijke ambtenaren kostwinners van een gezin, van de voorgestelde verhooging van het verhaal der bijdragen voor eigen pen sioen dienen te worden vrijgesteld. Pachters van den Staat. De aan pachters'van den Staat toege kende pachtreducties betreffen, naar in de memorie van antwoord inzake de be grooting van financiën wordt meege deeld, zoovele gronden van onderscheiden aard en zijn daarom zoo verschillend in bedrag, dat het niet wel doenlijk is en zonder het vermelden van de diverse do meinen ook geen nut heeft, een overzicht van de van staatswege verleende reducties te geven. Deze reducties liepen van 10 pet. tot plm. 75 pet. Geen genummerde rijwielbelastingplaatjes De minister van Financien, Jhr Mr D. J. de Geer, deelt in de memorie van ant- woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrcoJng van zijn departement mede, dat de invoering Binnenland. De invoerkeurloonen te Middelburg. Mr A. A. de Veer plotseling overleden. Vergadering Melkveehouders te Goes. Verhooging van den tarwe-riebtprijs? Buitenland. De vijf-mogendheden-conferentie. Doos 30-60,Tube 80ct Bij Apoth-en Drogisten Ingezonden Mededeeling. is, de orders van het Japansche ministe rie van oorlog en van het ministerie van marine tijdig uit te voeren. Men overweegt daarom de oprichting van een nieuwe chemische staatsindus- trie. De nieuwe staatsbedrijven zullen alle chemische oorlogsmiddelen produceeren en zullen zoodanig worden ingericht, dat in geval van nood ook munitie in de nieuwe fabrieken geproduceerd kan wor den. De economische wereldconferentie. Het werkprogram van de komende eco nomische wereldconferentie zal begin Ja nuari door een deskundigencommissie worden vastgesteld. In de Januarizitting van den volken bondsraad zal dan de definitieve datum voor de bijeenkomst der conferentie wor den bepaald. Men rekent erop, dat eind April of be gin Mei de economische conferentie voor Let eerst zal bijeenkomen. Algemeene staking te Salamanca. In de Spaansche universiteits stad Salamanca is de algemeene sta king afgekondigd. Tal van winkels wer den geplunderd, waarbij bloedige botsin gen met de politie ontstonden en vele personen gewond werden. De politie moest later met infanterie en pionierstroepen versterkt worden, terwijl politieverster- king uit Madrid werd ontboden. Vele personen zijn gearresteerd. De sta king heeft zich inmiddels naar de pro vincie uitgebreid. In 200 plaatsen wordt gestaakt en het autobusverkeer ligt ge heel stil. Ook in Noord-Spanje is het werk neer gelegd. In Gijon hebben stakers de spoor rails opgebroken en electrische centrales vernield. Te Oviedo is de arena in brand gestoken. In vele mijnen in Noord-Spanje wordt eveneens gestaakt. Korte Berichten. Gandhi heeft aan den leider der pa ria's geschreven, dat hij misschien beslui ten zal, het vasten, waarmee hij op Nieuw jaarsdag een begin wilde maken, voor onbepaalden tijd uit te stellen, indien een referendum onder de kaste-Hindoes, in een kring van tien mijl om den tempel van Goeravayoor een meerderheid op levert tegen de openstelling van den tem pel voor de onaantastbaren. In de kolenmijn Ste Marguérite bij Péronnes (Henegouwen) is een ontplof fing voorgevallen, waarbij zes mijnwer kers gedood zijn. Ingehouden premiebedragen. Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting van financiën is het volgen de ontleend: Naar aanleiding van het bezwaar van verschillende leden, dat de ingehouden premiebedragen niet worden terugbe taald aan personeel, dat ontslagen wordt vóór het bereiken van het aantal dienst jaren, dat aanspraak geeft op pensioen, merkt de minister op, dat sinds vele ja ren hier te lande het al of niet verhalen van pensioenbijdragen als een zuivere sa- lariskwestite is beschouwd. Van terugbetaling der verhaalde bijdra gen kan mitsdien geen sprake zijn, daar van een regeling, waarbij ieder rijwielbe- lastingplaatje een nummer draaft, terwijl tevens een bijbehoorende kwitantie wordt uitgereikt, den administratie ven omslag bij den verkoop aan de postkantoren aan merkelijk zou vermeerderen Invoerbeperking katoentjes. Aangaande de beperking van den in voer van katoenen manufacturen wordt medegedeeld, dat deze maatregel vandaag in werking treedt. De minister van Economische Zaksn en Arbeid heeft het bedrag ter bestrijding van de kosten vastgesteld op een half pet. van de bij den invoer te declareeron waar de. Bevoegd tot het afgeven van invr. :rver- gunningen is dhr A. Polak, plaatsvervan- i gend leider van het Crisis In- en Uitvoer bureau. Met ingang van vandaag zal de invoer der goederen slechts zijn toegestaan, in dien daarbij wordt overgelegd een daar toe af te geven vergunning. Dit geldt niet bij invoer van de in dit besluit genoemde goederen, welke vóór 15 dezer ten recht- streekschen invoer worden aangeboden. Goedkoope aanbiedingen van Duitsche tarwe en rogge. Er is in de afgeloopen week Duitsche tarwe van een kwaliteit, die overeenkomt met die der Nederlandsche, verhandeld tegen f 3.87 H. Het „Hbld" verneemt, dat in verband daarmede voorloopig de vei lingen van de Tarwecentrale zullen wor den gestaakt. Onderhands wordt echter wèl regeeringstarwe aangeboden. De Duitsch-Poolsche rogge, die in ons land aan de markt is, wordt tegen f 3.25 verhandeld en vindt veel aftrek naar het binnenland een omstandigheid, die ter beurze in verband gebracht wordt met de toezeggingen tot steun aan den roggebouw waardoor de verbouwers liever de eigen voorraden wat aanhouden en in de plaats daarvan geïmporteerde rogge voor voe derdoeleinden bezigen. Tsjecho-Slowaaksche haver wordt tegen dezelfde prijzen als rogge aangeboden door exporteurs, die in ruil voor dezen uitvoer invoervergunningen voor tarwe kunnen bekomen. Er is reeds mais gegaan voor f 59 per 2000 K.G., hoewel het prijsniveau der gangbare soorten daar toch eenige gul dens boven ligt. Opheffing van rechtbanken en kanton gerechten. Naar het „Hbld" uit parlementairen kring verneemt, is het allerminst zeker, of de door den minister van Justitie ge dane voorstellen tot opheffing van een aantal rechtbanken en kantongerechten nog wel voor het Kerstreces in openbare behandeling zullen komen. Uit den aard der zaai zou minister Donner dit gaarne zien, doch op het oogenblik moet hier tegen in de Kamer een vrij sterk verzet bestaan. In de eerste plaats komt dit uit den hoek van hen, die ook na de door den minister bij Nota van Wijziging gedane concessies, tegenstanders van deze bezui nigingsvoorstellen blijven, maar boven dien schijnen ook andere Kamerleden van meening te zijn, dat het nu „welletjes" is. De laatste weken heeft men op het Bin nenhof ongetwijfeld al heel wat te verwer ken gehad en nog wacht er de afgevaar digden 'n niet geringe hoeveelheid inspan- nenden arbeid. Daardoor zou don ook thans in vrij breeden kring de meening overheerschen, dat het niet aangaat om in de nog komende drukke veertien da gen tusschen al het andere door de ont- werpen-Donner af te doen. Naar alle waar schijnlijkheid, zoo zeide men, zullen zij toch zeker wel een tweetal vergaderingen in beslag nemen. Een unicum. De raad der gemeente Ameland behan delde de begrooting welke op een eindcij fer van f 76.799.56 werd vastgesteld. Bij de vaststelling der post gemeente fondsbelasting werd besloten hierop geen tnkele cent opcenten te beffen. Kerstgave. Hei Gasthuis tekort. Een principieele be slissing. Een deskundige benoemd, maar geen commis sie. De werkverschaffing. Gistermiddag vergaderde de Goesche Gemeenteraad weer eens. Tien dagen ge ileden ook, maar toen was de publieke tribune tjokvol. Gisteren stonden al de bankjes zielig leeg. Trok de hoofdscho tel de Gasthuiskwestie zoo weinig belangstelling? Of is deze materie al zoo dikwijls besproken, dat ze voor de bur gerij is doodgepraat? Gisteren is er ook weer tot in het vervelende over geboomd. Het was een Raadsvergadering (zoo merkte een der Raadslieden na de sluiting op) op z'n Middedburgsch. En dat is (met alle res pect voor onze ZeeuWsche hoofdstad geen compliment. Eerst werd besloten de werkloozen !m:et Kerstdag een extraatje te geven. Eerst pruttelde de heer Van Poelgeest nog wat tegen, maar bij liet zich bepra ten en stemde niet tegen. Ook de S.B. A.P. zag in, dat haar eigen, verzoek (f5) ni'et te verdedigen was, nu de Minister hieromtrent eenige regelen gesteld had. Al de Raadsleden bewilligden tenslotte in een toeslag;, die zoo ongeveer f2.50 zal bedragen. Zij, die bij de werkverschaffing wer ken, krijgen hun Kersttoeslag in dezen zip, dat zij betaald worden voor den Tweeden Kerstdag als dag van regen verlet. Hoe groot het getal ,van die Wer kende werkloozen dan zal zijn, is niet toet zekerheid te zeggen,, want bestond de hoop., dat spoedig met den aanleg van leen sportveld zou kunnen worden be gonnen, de voorzitter deed aan het eind der vprgadering de iet-wat teleurstellen de mededeeling, dat Gedep. Staten hun goedkeuring op dit besluit hebben /opge schort. Intusschen vergadert a.s. Vrijdag de werkloozencommissie, wellicht ook, om te bespreken, wie tewerkgesteld zul len worden. Zooals men zich zal herinneren, is over den aanleg van het sportveld, zulk een belangrijk object van werkverschaf fing, in de vorige vergadering in het openbaar vrijwel niets gezegd. Alleen de heer Eckhardt stemde toen tegen, om redenen, die hij niet noemde. Maar da baak zelf is der Goesche traditie getrouw alleen in besloten zitting be sproken. Er loopen nu allerlei geruch ten. De eene „men" zegt, dat de Direc teur van Gemeentewerken het plan nog wat wilde uitbreiden, wat de Raad zou geweigerd hebben, de andere „men" be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1