Dij koudheid EERSTE BLAD. MAANDAG 12 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. Êtë Buitenland r—MIUNHARDT'S mmrSALMIAK iab/etien Doos 2.0 en <3 Oer. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Buroaux Lango Vorststraat 70, Goes. It Tolofoomnutmtor 11, J'oHtrliéquo on (Slrnrohnnlng 44455. Bijkantoor Middelburg, f.arigo ilurg. Te Inf. 25(1. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent, AdvorlnntMln 30 cent por rogol, Ingezonden mododoollrigen 00 cent por rogol. Kloino Advert,erdlbn Dinsdags on Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaal uit 2 bladen HET STELSEL VAN MOBIELE PACHT. Teneinde tegemoet te komen aan den noodtoestand, waarin de pachtbedrijven in steeds .erger mate verkeeren, passen groote grondeigenaren, waaronder ge meente- en gestichtsbesturen, pachtver- lagingen toe en ook tal van particuliere grondbezitters doen aan deze algemeen® :j; beweging mede, hetzij vrijwillig, hetzij van wege de Crisispaohtwet. Velschillende eigenaren voelen hetech- ter als .een moeilijkheid, dat zij bij ver beterende toestanden gebonden zoudein ,'5 kunnen zijn aan een voor 'dit oogenbli'k juiste pachtberekening, welke echter in de latere jaren van het pachtcontract on redelijk Laag zou kunnen worden. Daarom wordt vo oral in den laats ten tijd veel aandacht geschonken aan de mogelijkheid van invoering eener mobiele pacht waarbij de pachtsom afhankelijk wordt gèsteld van noteering op de wereldmarkt van een of meer producten der betrokken bedrijven. Er is in Overijsel reeds een voorbeeld aanwezig van toepassing der mobiele pacht op ruime schaal. De gemeente Kam pen is er toe overgegaan, 21 boerderijen, volgens bedoeld systeem in pacht uit te geven. Zij deed dat op melkprijsbasis. Naar dit voorbeeld heeft een eigenaar van eenige boerderijen in Overijsel en Gelderland, de heer H. W. Dikkers, te Diepenveen, een zijner boerderijen te Olst j. met ingang van 22 Februari (de gebrui- kelijke datum van nieuwe inhuring in die streek) op de condities van mobiele pacht verhuurd aan den tegenwoordlgen a pachter, al stond deze aanvankelijk wat vreemd tegenover de nieuwe p ach tb er e- kening. Het bedrijf in quaestie bestaat voor niet meer dan 20 pet. uit bouwland, terwijl het overige is gericht op de vee houderij. Het is dus een gemengd bedrijf met bijproducten van varkenshouderij en pluimveeteelt in de gewone, daar veel voorkomende verhouding. De pachtprijs berekening geschiedt echter uitsluitend op basis van melkprijs, in dit geval aan den gemiddelden jaarprijs, welke door de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Olst aan haar leden wordt uitbetaald voor de melk. 'Men heeft n.l. vooraf berekend, welke pacht per bunder kan worden op gebracht bij een bepaalden melkprijs. Neemt men nu aan, dat de pacht dan f 70 per bunder moet zijn, en de melkprijs 5 cent per liter bedraagt, dan is dit voor het vervolg de basis voor de pachtbe rekening. Stijgt in zeker jaar de gemid deld aan de fabriek te Olst uitbetaalde melkprijs, b.v. met 1 cent _oer "liter, dan klimt de pachtprijs per bunder automa tisch met f 14 per bunder en zoo ver volgens. De hoeveelheid van de door den pachter in den vervolge af te leveren melk speelt geen rol. Ziet hij kans, op het bedrijf meer vee te gaan houden dan hij tot dusver deed, dan komt dat hemzelf ten goede. Bereikt hij, door ver betering van zijn veestapel, dat het vet gehalte der melk wordt verhoogd, zoo dat de fabriek hem boven den gemiddel den melkprijs uitbetaalt, oök dkn komt dat surplus aan den pachter. Dit heeft, „naar rede.ijk kan worden verwacht, ten gevolge, dat de pachter zich blijft toe leggen op verhooging van de bedrijfsop brengst, welke hij niet behoeft af te 'staan in eenigerlei vorm aan den land eigenaar, die op zijn beurt van een al- gemeene stijging van den productenprijs profiteert door een evenredige automa tische stijging van de pacht. Bovendien :an den verpachter geen gevaar drei- ;en, althans in geringere mate, bij plot- elinge valuta-daling in ons eigen land, •angezien daarbij wellicht de melkprijs zal stijgen. t De conferentie der vijf. I Het bureau der ontwapeningsconferen- JV-vf-' bestaande uit Henderson, Benes, Po- litis en sir Eric Drummond, heeft beslo ten tot bijeenroeping van het praesidium ontwapeningsconferentie op Dinsdag a~s. en tot bijeenroeping van de algemeene .^commissie op Woensdag a.s. 4 fia a'^emeene commissie, waarvan alle I') de conferentie deelnemende mo gendheden deel uitmaken is sedert 23 Juli dit jaar niet meer bijeen geweest, dat beenroeping geschiedt in de hoop, 'F de vijfmogendhedenbespreking tot ^vereenstemming zal leiden, zoodat utschland in de ontwapeningsconferen tie zal terugkeeren. Roosevelt reeds thans bewaakt. Ofschoon de nieuwgekozen presides. .°?ssvelt zijn functie voorloopig nog zal aanvaarden, ie er reeds een uitge breide veiligheidsdienst voor hem georga niseerd, die hem nu reeds bewaakt en be schermt. Dag en nacht wordt hij door geheim^ agenten in het oog gehouden en op al zijn tochten wordt hij door hen begeleid. Toen Roosevelt per trein op weg was naar Georgië, werd de geheele spoorlijn onderzocht en de geheime agenten reden in een kleine electrische locomotief voor op en lieten iederen trein stoppen tot de trein van Roosevelt voorbij was. Als hij in het Witte Huis geïnstalleerd is, zal niemand Roosevelt mogen naderen met de handen in de zakken, om te voor komen, dat er met een verborgen pistool een aanslag op zijn leven zal gepleegd worden. Engeland zai betalen. Reuter meldt uit Londen, dat de regee ring voornemens is in goud aan Amerika te betalen. Zij bestudeert op het oogenblik de transferquaestie. Te Londen liep Zaterdag het gerucht, dat Frankrijk een deel van zijn goudvoor raad ter beschikking van Engeland zou stellen om de Engelsche betalingen te ver gemakkelijken. Dit zou het resultaat zijn van de besprekingen te Parijs, in welke<" verloop Engeland zich zou hebben bereid verklaard als tegenprestatie voor een der- gelijken Franschen steun voorloopig af te zien van onderhandelingen over het ac- coord van Lausanne, zoodat Frankrijk niet aan Engeland zal behoeven te beta len. Duitschland doet weer mee. De Duitsche regeering heeft Zondag morgen den te Berlijn vertoevenden Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat het Duitsche kabinet da bij de besprekingen der vijf mogendheden uitgewerkte nieuwe regeling inzake de kwestie der rechtsgelijkheid aanneemt en verklaart tevens, dat Duitschland hier door weer zal deelnemen aan de Ontwa peningsconferentie. De inhoud der nieuwe formule houdt in wezen in, dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconferentie is Duitsch land en de andere ontwapende mogend heden rechtsgelijkheid te waarborgen bin nen een systeem, hetwelk gelijke veilig heid voor alle naties biedt. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken Von Neurath is Zondagavond uit Genève vertrokken en zal Maandag middag te Berlijn arriveeren. De Duitsche regeering zal a.s. Dinsdag voor de eerste maal weer deelnemen aan de bijeenkomst van het presidium der Ontwapeningsconferentie. Zoowel op Dinsdag als in de op Woensdag te hou den zitting van de hoofdcommissie zal Duitschland vertegenwoordigd worden door den gezant Von Weizsacker. Bijbels naar Rusland gesmokkeld. In een te Pittsburg gehouden redevoe ring heeft Rev. Fetler, de stichter van het Zendelingen-Genootschap voor Rusland, verklaard, dat er duizenden bijbels Rus land worden binnengesmokkeld. Ondanks de onderdrukking van eiken godsdienst door de Sovjet-autoriteiten, al dus Fetler, is het Russische volk meer dan welk ander volk ook, ontvankelijk voor godsdienst. De naderende 15de. Volgens het officieele communiqué heeft de Fransche kamercommissie van bui tenlandsche zaken, ten aanzien van de kwestie der oorlogsschulden, met groote meerderheid van stemmen uitgemaakt dat er slechts twee oplossingen mogelijk zijn, n.l. de op 15 December a.s. verval lende termijn te betalen op voorwaarde dat er een internationale conferentie zal worden belegd om het oorlogsschulden probleem te onderzoeken, óf de betaling te weigeren en dan tegelijkertijd een scheidsrechterlijke beslissing in deze kwestie te doen nemen. Zooals men weet, heeft de financieele kamercommissie zich uitgesproken tegen een onvoorwaardelijke betaling der schul den. Korte Berichten. In de buitenwijken van Londen is de eerste sneeuw van dezen winter gevallen. Te Londen was het de koudste dag sinds Februari. In Zuid-Engeland is het over het algemeen vrij winterachtig. Ook uit verschillende andere deelen des lands wordt hevige koude gemeld, terwijl in die streken ook sneeuw is gevallen. De koning en de koningin van Dene marken vertoeven in Engeland. Zij zijn te Londen aangekomen. De Portugeesche regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij amnestie wordt verleend aan tal van politieke ban nelingen, onder wie een vroegere staats- piesident en een oud-premier. Een speciale commissie heeft den 1 verkoop aanbevolen van beelden en an dere werken van de oudheid, waarvan Griekenland meer dan één exemplaar be zit. Men heeft berekend, dat de opbrengst honderden millioenen drachmen zal be dragen. Aan de zuidkust van Engeland en in het Kanaal woedt een hevige storm uit het oosten. Dertig schepen zijn Plymouth als noodhaven binnengeloopen. De kracht van den storm is zoo groot, dat zelfs gioote stoomschepen slechts met een zeer geringe snelheid vooruit kunnen komen. Polen weigert de 15 December ver vallende termijn van de schuldenbetaling aan Amerika uit te keeren. De Poolsche regeering grondt deze weigering op den financieelen toestand van het land. De staking der spoorwegarbeiders in Ierland zal niet doorgaan. De verlaging der loonen met 10 pet. zal worden uitgesteld tot 30 April. De regee ring zal de spoorwegmaatschappij scha deloos stellen. In den Mexicaanschen staat Vera Gruz is een opstand uitgebroken. Fede rale troepen zijn gezonden om dezen te onderdrukken. Volgens een telegram uit Moskou heeft het centrale comité van de commu nistische partij besloten tot een zuivering van de partij, welke in 1933 haar beslag zal krijgen. De gezant van Litauen heeft aan Stimson een nota overhandigd, waarin hij verzoekt om uitstel van de betaling' der schulden, die op 15 December zal moeten geschieden. In de buurt van Pressburg is op een overweg een trein in botsing gekomen met een autobus vol marktgangers. Twee per sonen zijn op de plaats gedood, vier zijn zwaar gewond en sommige bladen mel den, dat ook van deze gewonden er reeds drie overleden zijn. De sociaal-politieke commissie uit den Duitschen Rijksdag heeft besloten de regeering uit te noodigen terstond ingrij pende maatregelen te nemen, waardoor de groote massa van de noodlijdende be volking een behoorlijke hulp voor Kerstmis en den winter wordt verzekerd. Toepassing der Crisis-Pachtwet. Het Eerste Kamerlid Pollema heeft den minister van Justitie gevraagd of deze niet van meening is, dat een zoo ongelijke wetstoepassing als blijkbaar bij de ver schillende Crisis pachtkamers in Fries land plaats vindt niet in het algemeen belang is, in ieder geval niet in het be lang noch van de verpachters, noch van de pachters en of hij niet van meening is, dat te dezer zake zooveel mogelijk een heid van wetstoepassing moet worden be vorderd. Zoo de minister de beide laatstgenoem de vragen bevestigend beantwoordt, is de minister dan bereid, aldus vraagt ge noemd Kamerlid, ten spoedigste zooda nige veranderingen in de Crisispachtwet voor te bereiden, dat hooger beroep van de voornaamste beslissingen der Grisis- pachtkamers mogelijk wordt. Ten slotte vraagt hij nog of de minister bereid is eventueel een onderzoek in te stellen naar de beslissingen van de verschillende Crisispachtkamers, met name tot welke reducties of restituties besloten werd en de resultaten van dit onderzoek aan de Staten-Generaal over te leggen. De saneering van het bakkersbedrijf. Naar aanleiding van de stappen, welke de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen onlangs bij den Minister van eco nomische zaken en arbeid ondernomen heeft, in verband met de vrees voor brood- prijsverhooging ten gevolge van de sa- neeringsmaatregelen in het bakkersbe drijf, heeft de Kon. Ned. Middenstands bond aangedrongen op behandeling van deze aangelegenheid in de centrale con tact-commissie, welke tusschen beide or ganisaties is gevormd. De Nederlandsche Vereen, van Huis vrouwen heeft hierin bewilligd en het ligt in het voornemen om Dinsdag te 's'Gra- venhage een vergadering van deze com missie te houden, waartoe vertegenwoor digers van de landelijke bakkersorganisa ties tot het geven van voorlichting zijn uit- genoodigd. Kritieke toestand In de textlel-Industrie. Zooals gemeld heeft de firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschede aan haar ar beiders medegedeeld, dat zij gedwongen is voor het weven van sarongs een loons verlaging van 50 pet. in te voeren, aange zien het haar anders niet mogelijk ia deze artikelen op de Ned.-Indische markt te brengen. Wordt deze verlaging niet aan vaard dan zou de firma genoodzaakt zijn een deel van haar bedrijf te sluiten en vele arbeiders te ontslaan. Na een gehouden bespreking van d9 drie samenwerkende textielarbeidersbon den met de firma, welke conferentie geen enkel resultaat opleverde, hebben de bon den met de betrokken leden vergaderd. Deze hebben zich zonder uitzondering te gen de voorgestelde verlaging verklaard. De firma had den organisaties mede gedeeld dat zij voor Zaterdag 10 Dec. even tueel gunstige berichten moest ontvangen hebben. Deze zijn uitgebleven. Zij heeft nu haar voorstellen ingetrokken. De pro ductie van het bewuste exportgoed zal stopgezet en plm. 180 arbeiders zullen daardoor werkloos worden. Boerderijen in onze twaalfde provincie. De directie van den Wieringermeerpol- der heeft onder een zestal genoodigden aanbesteed, de complete levering van ca. 17000 M2. roestbruine asbestgolfplaten be paaldelijk van het fabrikaat „Eternit" voor tien landbouwschuren en een proef- boerderij in den Wieringermeer. De Mi nister van Waterstaat heeft het werk ge gund aan den laagsten inschrijver fa. R. J. Wortmann, Veendam voor een bedrag van f 19.997. Nederland-Belgiê-Luxeinburg. De Belgische minister van Staat, A. Deveze en Dr E. Heldring, hebben in een herdenkingsbijeenkomst te Brussel, ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Nederlandsche Kamer van Koop handel in België, gesproken over de mo gelijkheid eener economische toenadering tusschen Nederland en de Belgisch- Luxemburgsche tol-unie. Geen bus Haarlem-Leiden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben afgewezen een aanvrage van de Neder landsche Brockway Mij. te Amsterdam om verlenging der vergunning tot het in wer king houden voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft van een autobus dienst van Leiden over Oegstgeest, Sas- senheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heomstede naar Haarlem en omgekeerd, ten name staande van haar dochteronder neming N. V. Haarlemsche Brockwaybus Mij. te Heemstede. Schippers bij werkverschaffing. De minister van Binnenlandsche zaken, heeft zijn antwoord op reeds vroeger door hem beantwoorde vragen van den heer L. P. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, over het onverwijld nemen van maatregelen tot leniging van den nood, waarin de binnenschippers verkeeren, in afwachting van een eventueele wettelijke bijdrage voor de bevrachting van binnen schepen, alsnog aangevuld met deze me- dedeeling: De minister schenkt bij voortduring zijn aandacht aan den nood, waarmede de schippers te kampen hebben. Uit hetgeen hij ter zake heeft medegedeeld bij gele genheid van de algemeene beschouwingen over hoofdstuk I der rijksbegrooting voor 1933 zal gebleken zijn, dat de regeering geen vrijheid kan vinden, voor zelfstan digen, dus ook niet voor schippers, een steunregeling in het leven te roepen. Wel kan tot plaatsing bij een rijkswerk- verschaffing worden overgegaan. Uit een onderzoek is gebleken, dat met opoffering wel-is-waar van reeds voor anderen ge reserveerde plaatsen, zoo noodig, eenige honderden schippers bij de rijkswerkver schaffing kunnen worden geplaatst. De gemeentebesturen, welke van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot den minister wenden. Distributie van goedkoope margarine. Ingevolge ministerieele toezegging bij de behandeling van de Crisis-Zuivelwet heeft de Grisis-Zuivel-Gentrale ten be hoeve van bepaalde gezinnen een hoeveel heid „goedkoope margarine" beschikbaar gesteld. De zorg voor de distrubutie van deze goedkoope margarine is opgedragen aan de gemeentebesturen, die vrij zijn om de distributie verder naar eigen inzicht te regelen, met dien verstande evenwel, dat zij de betreffende margarine ongefran- keerd ontvangen tegen een prijs van f 0.40 per Kg., terwijl de margarine voor f0.44 per Kg. aan de betreffende gezinnen moet worden doorgeleverd. In verband met deze methode van dis tributie heeft de Nederl. R.K. Midden standsbond zich genoopt gevoeld, bezwa ren ter kennis van den minister van oeco- nomische zaken en arbeid te brengen te gen de methode van distibutie als waartoe de totstandbrenging van de Crisis-Zuivelwet hier heeft geleid, en met klem te waarschuwen tegen een verder gaan op dezen weg. Het is bekend, dat op verscheidene plaatsen de winkelstand getoond heeft er prijs op te stellen da distributie van de Binnenland. De toestand in de Twentsche textielin dustrie. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de haven te Vlissingen. Kamer van Koophandel te Terneuzen. Toepassing der Crisis-Pachtwet. Buitenland. Engeland betaalt Donderdag. Duitschland neemt weer deel aan de ont wapeningsconferentie. margarine aan de betreffende gezinnen te verrichten, ook al ontvangt hij daarbij voor zijn kosten en werkzaamheden gee nerlei vergoeding. De Nederl. R.K. Middenstandsbond meent intusschen dat de beschikbaarstel ling van de goedkoope margarine alleen dan op juiste wijze zou zijn geregeld, in dien de normale distribuant bij deze distributie zou zijn ingeschakeld gebleven met behoud van zijn normale „winstmar ge", d.w.z. met behoud van een normale vergoeding voor de kosten en den arbeid, waarmede de distributie gepaard gaat. Slapte in de glasindustrie. De glasfabriek van A. J. Bakker te Nieuw Buinen zal met ingang van 24 De cember haar wit- en halfwitovens dooven, waardoor 250 man zullen worden ont slagen. Werken bij vriezend weer in de werkver schaffing. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten aanzien van de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen be paald, dat, wanneer ten gevolge van vorst of lichten sneeuwval het werken enkele uren of één of twee dagen stilstaat, de regenverletregeling kan worden 'toege past. Bij langer aanhoudende vorst treedt, na verkregen machtiging van de betrok ken inspectie voor de werkverschaffing, de volgende regeling in werking, die eindigt op een door die inspectie op te geven datum: Bij vorst worden de volgende bedragen uitgekeerd: Groep A, B, C, D, E: In de gemeenten, waar bij de werkver schaffing ingevolge de door den Minister aangegeven voorwaarden, het gemiddelde accoordloon bedraagt, resp. 20, 21, 22, 23 en 24 cent; 25, 26, 27 en 28 cent; 29 en 30 cent; 31, 32, 33, 34 en 45 cent; 36 cent en hooger. Aan ongeorganiseerden resp.: f 6, f 6.50, f 8, f 10, f 12. Aan georganiseer den: f 6.50, f7, f9, 111, f 13. Kostgangers, die tot de werkverschaf fing zijn toegelaten resp.: f5, f5, f7, f8. f9.—. Toeslag voor elk gezinslid boven de twee, resp.: 50 cent, 50 ct., 75 ct., f 1, f 1,25. Georganiseerde arbeiders, die bij het in vallen van vorst bij de werkverschaffing zijn geplaatst en tijdens de vorstperiode uit de werkloozenkp,s trekken, mogen ook in de bovenstaande regeling worden op genomen. Voor hen dient van de volle vorstuitkeering de uitkeering uit de werk- loozenkas te worden afgetrokken. Aan kostgangers mag het voor hen be stemde bedrag worden uitgekeerd gedu rende den g e h e e 1 e n duur, waarvoor de regeling van kracht is, dus niet slechts gelijk tijdens het werken wèl het ge val is gedurende 3 van de 5 weken. In gemeenten, waar een van rijkswege gesubsidieerde steunregeling bestaat, mo gen tijdens de vorstperiode de tewerkge- stelden, voor zoover zij behooren tot een bedrijf, waarvan de werkloozen door den minister in de steunregeling zijn opge nomen, onder deze gesubsidieerde rege ling vallen. Ook tijdens de vorststeunregeling moet nauwgezet rekening worden gehouden met en controle plaats vinden op eventueele in komsten van den gesteunde en zijn gezin. Eventueele inkomsten, uit arbeid verkre gen, alsmede ouderdomsrente, moeten voor twee derden, alle andere inkomsten ten volle op de vorstuitkeering (eventueeel na aftrek van de kasuitkeering) in min dering worden gebracht. Een bestaande huurtoeslag blijft van kracht tijdens de vorstperiode. Insgelijks de regeling inzake den brandstoffentoeslag. Het rijk vergoedt van de kosten der regeling hetzelfde percentage als bij de werkverschaffing het geval is. Water schappen en particuliere ontginners dra gen niet bij, Een beslissing, die men niet bedoeld heeft. Tijdens de behandeling van de gemeen- tebegrooting te Dordrecht kwam de raad Zaterdag tot een beslissing, die hij heole- maal niet van plan was te nemen. Aan de orde was gekomen de voorgestelde ver laging der ambtenaarssalarissen, doch al spoedig bleek, dat Sr evenveel voorstellen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1