BERTELS Een niet vervulde wensch. fiRBTTERSWAREH HET IS BUT: EERSTE BLAD. IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! EV VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! -*R Bij Ruwe Gesprongen Handen ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e 1AARGANS - No. Bï Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Ohefabrieken N,V„ Amsterdam. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes, Tolofoonnummor 11. Postchèijuo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. Z59. Dirccteur-IIoofdrodacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20, Losse nummers 5 cent. Advortontiün 00 cont por regel. Ingoxondon mededeel ingon 00 cont per regel. Klelno AdvortcntiOn Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Liberale Staatspartij heeft deze ne gatieve eigenschap met alle vrijzinnige partijen gemeen, dat zij elke politiek, wel ke haar uitgangspunt neemt in een god delijke openharing, verwerpt. Wel wordt in haar politiek program gesproken van de „erkenning van de waarde van het geestelijk en godsdien stig leven voor maatschappij en staat", maar blijkens de nadere verklaring hier van gegeven, heeft deze uitspraak voor het staatkundige leven geen beteekenis. Volgens Mr Boon bedoelt deze alinea uitdrukking te geven aan de gedachte, dat een maatschappij, opgebouwd uit indivi duen met een levende, persoonlijke Gods overtuiging, sterk is boven èen maat schappij zonder godsdienst of gedrukt an der eenzijdige kerkelijke dogmata. Hij er kende, dat het godsdienstig leven voor ve len van groote beteekenis is, maar zoo voegde hij er aan toe: „de overheid mag hier geen onderscheid maken". In het beginselprogram van de Liberale Staatspartij wordt deze gedachte nog na der uitgewerkt. Deze partij, zoo heet het daar, gaat uit van de waarde der menschelijke persoon lijkheid. Zij erkent dat het ethisch en godsdienstig gemoedsleven voor de vor ming van geest en karakter onvervang bare waarden bevat, maar dit neemt niet weg, dat zij zich keert tegen alle dwang- ziek clericalisme en tegen ieder stelsel dat den waan koestert, het gebouw van Staat op kerkelijk dogmatischen grondslag te kunnen optrekken. De Liberale staatspartij verwerpt een staatkunde die beheerscht wordt door ker kelijke dogmata; zij erkent niet, dat er een openbaring Gods is die over heel het we reld- en menschenleven licht ontsteekt; dat er zijn goddelijke ordinantiën, ook in het politieke leven,, waaraan een mensch zich heeft te onderwerpen. Met andere woorden, wanneer iemand op den voorgrond wensebt te stellen de beteekenis van de Christelijke beginselen voor gezag en gezin en huwelijk en straf recht en zooveel meer, dan worden die eischen als kerkelijke dogmata afgewezen. De algemeene waarde van het godsdien stig leven bij particuliere personen wil men nog wel erkennen, maar men mag daaraan geen eischen ontleenen voor het publieke leven. „Voor menschelijke aandoeningen, heeft Mr. Rutgers eens zeer terecht gezegd, be staat waardeering, maar voor God en zijh Woord is voor den Vrijheidsbond in de staatkunde geen plaats. Wat buiten den mensch objectieve waarde heeft en erken ning vraagt, wordt terzijde gesteld." Wat dit alles beteekent, is enkele jaren geleden zeer duidelijk gebleken bij de in terpellatie Boon over de weigering van goedkeuring der gewijzigde statuten van „De Dageraad". Bij dit debat werd een zeer eigenaardige scheiding gemaakt. Erkend werd, dat overtuigingen en op vattingen van elkaar opvolgende Ministers niet zonder invloed kunnen blijven, maar, zoo zeide Mr Boon, de goedkeuring moet onafhankelijk zijn van de luimen of gods dienstige overtuiging van een Minister. De overtuiging en opvatting van een Minister wordt ten vollfe 'geëerbiedigd, mits het geen opvatting is ontleend aan een godsdienstige overtuiging. Want dan, zoo stelt men het voor, heeft men te maken niet met een objeotieve meening, maar met een subjectieve opvatting. De heeren, die zóó redeneerden, kregen echter van Minister Heemskerk dit rake antwoord: „Er is mij door verschillende leden van de linkerzijde verweten, dat ik een be schikking heb genomen, op grond, van een subjectieve opvatting. Dien truc ken ik. Wanneer een anti revolutionair Minister een handeling van hem beredeneert op gronden, aan de anti revolutionaire beginselen ontleent, zegt men aan de linkerzijde: gij handelt op grond van uw subjectieve meening. Maar wanneer een anti-revolutionair of chris- telijk-historische of katholiek op de eene of andere wijze de zaak beschouwt in den- zelfden geest als de linkerzijde, --- dan zegt men: ziedaar, dat is een man, die nu eens objectief oordeelt. Een zonderlinge aanmatiging, dat men aan de linkerzijde meent het monopolie te hebben van objectieviteit, terwijl men. zoo dra iemand van de rechterzijde zijn be ginselen verkondigt, zegt, dat dezb een subjectieve meening verkondigt. Wanneer ik hoor: gij hebt naar uw eigen beginsel geredeneerd en dat is het subjectieve beginsel van den minister, dan zeg ik dus: dien truc ken ik. Ik zou meenen, dat de linkerzijde don politieken strijd zou verhoogen, indien zij die er toe behooren, eens en voor altijd met elkander een verbond maakten om dien truc niet meer toe te passen." Deze wensch van Mr Heemskerk is niet vervuld. Nog altijd wordt een opvatting gegrond op godsdienstige overtuiging, als iets sub jectiefs, niet voor vol gerekend. Nog altijd wordt elke politiek, welke haar uitgangspunt neemt in een goddelijke openbaring, doob de linkerzijde ver worpen. Washingtons nota aan Parijs. Gisteravond is de tekst van het Ameri- kaansche antwoord op de tweede Fran- sche schuldennota gepubliceerd. De in houd is in groote trekken dezelfde als die der Amerikaansche nota aan Engeland. In het tweede deel van het antwoord aan Fz ankrijk wordt echter met zooveel woor den gezegd, dat volgens de meening van Amerikaansche regeeringskringen de be talingen van den Franschen Dec.-termijn geen grooten invloed zullen uitoefe nen op het economisch lierstel van Frankrijk en de valuta. Frankrijk, zoo wordt verder gezegd, heeft zeer rijke goudvoorraden en het is voor het transfe reeren onverschillig, of zij zich in open baar of particulier bezit bevinden. De transfer levert in elk geval geen moeilijk heden op. De nota eindigt met de ernstige waarschuwing, dat de betaling van 15 December van belang is, indien men den weg wil effenen voor een latere bespre king van het schuldenprobleem. werp werd met alle stemmen, tegen die der Duitsch-nationalen en der Duitsche volkspartij aangenomen. Daarmee is het deel der noodverorde ning vervallen, waardoor aan de regee ring generale volmacht op het gebied der sociale verzekering werd gegeven. De rijksdag is gisterenavond voor onbe- paalden tijd verdaagd, nadat de commu nisten en sociaal-democraten hun voor stel om Maandag weer een zitting te hou den hadden zien verwerpen. Tweespalt in de N.S.D.A.P.7 Het bericht wordt bevestigd, dat Gre- gor Strasser zijn functies bij de N. S. D. A. P., met name die van leider van de Rijkspropaganda-afdeeling van de partij heeft neergelegd. Het is nog met bekend, dat hij zijn mandaat van Rijksdagafge vaardigde ter beschikking heeft gesteld. De berichten omtrent het uittreden van Feder, Rosenberg, Hierl en Frick worden door henzelf tegengesproken. Hitier heeft een reorganisatie aangekondigd in de po litieke afdeeling van de N. S. D. A. P. Korte berichten. Te Gualeguaysyu in Argentinië is gisteren een groote aerolie neergekomen. De steen verwoestte een molen. Hij kwam neer met een slag, die vele mijlen in den omtrek werd gehoord. De steen drong zes voet den grond in. In de Tweede Poolsche nota aan de Vereen. Staten wordt opnieuw uitstel van betaling der op 15 dezer vervallende oor logsschulden gevraagd. Polen waar schuwt, dat, indien geen uitstel wordt ver leend de particuliere leeningen niet zullen kunnen worden betaald. toeleggen, en de andere 't nieuwe werk zou verrichten. In verband met de slapte in de scheepvaart is de bouw van nieuwe sche pen tot zulk een minimum teruggeloopen. dat het der directie oeconomischer voor kwam, de werf voor scheepsbouw te slui ten. De ruim 200 arbeiders, die op hel oogenblik nog bij de werf Fyenoord werk zaam zijn, zullen, voor zoover er gelegen heid is, op de Wilton-werf te Schiedam tewerk worden gesteld. Minister Ruys over Kerstgaven. De minister van binnenlandsche zaken deelt aan de gemeentebesturen mee, dat hij er zich mee vereenigen kan, dat aan ondersteunde arbeiders over de week van 18 tot en met 24 December een Kerstgave wordt verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ontvangen. Een bij drage vanwege zijn departement kan slechts worden verleend voor zoover be doelde uitkeering is verstrekt aan arbei ders, die door den minister in de steun regeling zijn opgenomen. Aan de arbeiders, die bij de werkver schaffing te werk gesteld zijn, kan de K'erstgave niet worden toegekend. Voor deze arbeiders geldt de door den minister getroffen regeling inzake vergoeding we gens loonderving over den Tweeden Kerstdag. Wanneer u het wenschelijk mocht ach ten, schrijft de minister verder, van ge meentewege een overeenkomstige Kerst- gave te verstrekken aan hen, die uitkee ring uit een werkloozenkas genieten, be staat daartegen bij mij geen bezwaar. Subsidie in de kosten hiervan wordt ech ter van Rijkswege niet verleend. Ingezonden mededeelingen. Oud-Palestina herleefd. In tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten en van een groote menigte zijn de geheel verbouwde baden van keizer Ti berias, die 2000 jaar geleden reeds door de Romeinsche keizers en consuls werden gubruikt, op plechtige wijze heropend. Deze baden, gelegen aan het meer van Galillea, zijn nu een handelsonderneming geworden, daar de gemeenteraad van Je ruzalem voor een periode van vijf jaar een nieuwe concessie heeft verleend aan een onder leiding van Amerikaansche en Joodsche financiers staande naamlooze vennootschap. De warmwaterbronnen van Tiberias zijn van hetzelfde soort als die van Heloean bij Caïro, waar rheumati- sche kwalen worden behandeld. Invoer van landbouwproducten naar Duitschland. De fractie van het centrum heeft een motie ingediend, waarin de Duitsche rijksregeering wordt uitgenoodigd een billijke regeling van den invoer van land- bouwpioducten voor te bereiden, welke met de belangen van alle geïnteresseerde oeconomische kringen rekening houdt en welke de door de vroegere rijksregeering gevolgde voor Duitschlands buitenland- sche oeconomische betrekkingen noodlot tige methodes, vermijdt. Te Gijon (Spanje) is een algemeene staking uitgebroken. De winkels zijn in de stad gesloten en de dagbladen komen niet uit. De openbare gebouwen worden door de politie bewaakt, het verkeer ligt geheel stil. De gouverneur van de provincie heeft de bemanning van de kanonneerboot Dato opgeroepen om de electrische cen trale te bedienen. Openbare vermakelijk heden zijn in den avond gesloten. De bekende automobielfabrikant Henry Ford, die eenigen tijd geleden een ernstige operatie heeft ondergaan, is daarvan weer redelijk opgeknapt. Giste ren is bij al weer naar zijn bureau ge weest om wat te werken. EERSTE KAMER. De steun aan den tuinbouw. Blijkens het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoeze- rijgewassen werd in de afdeelingen der Eerste Kamer het doel van dit wetsont werp algemeen toegejuicht. Enkele leden spraken het vertrouwen uit, dat de Regeering niet zou aarzelen, Subsidies voor hengstenkeuringen. Door het Tweede Kamerlid den heer van den Heuvel c.s. is een amendement ingediend op hoofdstuk X der Rijksbe- grooting. De strekking van dit amende ment is de functie van algemeen voorzit ter van de Rijkscommissie voor de keu ring van dekhengsten te doen vervallen en de bezoldiging van den secretaris met f 2750 te verminderen en de daardoor ver kregen f 5000 te gebruiken als verhooging van de subsidies voor diverse keuringen. Burgemeesters. In de vergadering van den gemeente raad van Ouderkerk a. d. IJsel heeft de burgemeester, de heer Jac. van Waning, mededeeling gedaan van zijn besluit bin nenkort zijn eervol ontslag aan te vragen, tegen 1 April a.s. Examen politie-diploma 1932. Dit jaar zijn van de 1907 geexamineer- den slechts 660 geslaagd voor het politie- diploma, waarvan 160 voor het diploma met aanteekening. Het percentage der ge slaagden bedraagt dus 34.5 (v. j. 37.7) en was sinds 1900, toen het examen voor het politie-diploma is ingesteld, nimmer zoo laag. Het gemiddelde percentage daalde tot 49.3 (v. j. 50.7). In haar verslag klaagt de examen-com missie er over, dat het peil der exami- Ingezonden Mededeeling. De Duitsche Rijksdag verdaagd voor onbepaalden tijd. De sprekers der sociaal-democraten, communisten en nationaal-socialisten zet ten gisteren den reeds Woensdag begon nen woordenstrijd over de schuld aan den noodtoestand voort. Tremmel (centrum) en Bausch (christ sociaal) spraken de verwachting uit, dat de nieuwe regeering een anderen koers zal inslaan op sociaal-politiek gebied en viiendschappelijker tegenover de vakver- eenigingen zal staan, dan het kabinet-von Papen. Het kwam daarna tot een opgewonden debat over de agenda en wel over de volg orde der stemmingen. De communisten eischten, dat hun voor stel voor zou gaan, volgens hetwelk de heele noodverordening van 4 September moet worden opgeheven. Zij vonden ech ter slechts steun bij de sociaal-democra ten, hetgeen hun aanleiding gaf wederom de nationaal-socialisten als redders der regeering-von Schleicher en als leden der nieuwe regeeringscoalitie te betitelen. Volgens een meerderheidsbesluit werd eerst over het ontwerp van het centrum gestemd, volgens hetwelk het sociaal-poli tieke deel der noodverordening van 4 Sept. moet worden opgeheven, Dit ont de indiening van een tweede wetsontwerp op dit stuk te bevorderen indien het aan gevraagde crediet van f 5 millioen mocht blijken niet toereikend te zijn. Steunregeling voor venters verzocht. Het hoofdbestuur van den „Alg. Ven- tersbond in Nederland" heeft zich met een adres tot den Minister van Binnen landsche zaken gewend, waarin verzocht wordt zoo spoedig mogelijk in te voeren een steunregeling voor venters. Drin gend noodzakelijk wordt het geacht de daarvoor in aanmerking komende venters een toeslag te verleenen ten bedrage van hun woninghuur, plus een gulden voor ieder kind. Bovendien wordt in het adres uiteengezet de noodzakelijkheid de ven ters welke zonder handelsgeld zijn van tijd tot tijd een bedrag van f20 te ver strekken voor dit doel naast den weke- lijkschen steun. Slapte In den Scheepsbouw. De Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw Feyenoord zal met ingang van 1 Januari haar werf sluiten. Een paar jaar geleden is een fusie ontstaan tusschen de werven Wilton en Fyenoord, met dien verstande, dat eerstgenoemde werf zich speciaal op reparatiewerk zou nandi voortdurend daalt, zooals ook de uilslag aantoont. Het schriftelijk werk van de afgewezenen was in vele gevallen zóó slecht, dat men zich afvroeg, of wel voldoende de hand wordt gehouden aan de eischen der Leerplichtwet en of ons millioenen verslindende lager onderwijs met deze voortdurende allertreurigste re sultaten langer tevreden mag zijn. Uit de textielindustrie. De firma N. Ter Kuile Zn. te En schede had teneinde de concurrentie op de Indische markt te kunnen blijven volhou den, een tariefverlaging van 50 pet. bij de vervaardiging van sarongs aangekon digd; stopzetting van deze afdeeling zou op deze wijze kunnen worden voorkomen Daarover hebben de georganiseerde arbei ders een bijeenkomst gehouden, onder lei ding van de besturen van den textielbond de Eendracht, van Unitas en van St.- Lambert en op die bijeenkomst is besloten de voorgestelde loonsverlaging niet te aanvaarden. Prof. Veraart uit do R. K. Staatspartij. Gisteravond heeft Prof. Dr J. A. Ver aart voor de democratische Btudieclub van de R. K. kiesvereeniging Rijkskies kring 'a-Gravenhage, een rede gehouden Binnenland. De Tweede Kamer over de landbouwbe langen. Jong spoorwegpersoneel op wachtgeld. Kerstgaven aan werkloozen. Zeppelin-verbinding met Ned.-Indië? Buitenland. Verdeeldheid bij de Nazi's? De Rijksdag verdaagd. Amerika's antwoord aan Frankrijk. over „de beslissing der Katholieke demo craten". Spr. deelde daarbij mede, dat hij zich door de verwerping op de jongste Partij-raadsvergadering van alle staat kundig- en economisch-democratische amendementen gedwongen ziet uit de R. K. Staatspartij te treden. Jong spoorwegpersoneel op wachtgeld. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen aan den Personeelraad bericht, dat zij er vermoedelijk toe over zal gaan ook jong personeel in de toekomst op wacht geld te stellen. De directie heeft zich er echter niet over uitgelaten welk personeel zij hiervoor in aanmerking denkt te laten komen. Wij vernemen echter, zegt het blad, dat er een groot aantal leerling-machinisten overcompleet is bij den dienst van Trac tie. Het is daarom niet uitgesloten te ach ten, dat, indien tot op wachtgeldstelling wordt overgegaan, dit een aantal leden van het machinepersoneel zal treffen. De Personeelraad zal zich thans tot de directie wenden met de vraag, welk per soneel zij bedoelt. Zeppelin-verbinding met Ned.-Indië? Op 30 December zal Dr Eckener met het mailschip „Baloeran" van den Rot- derdamschen Lloyd van Marseille naar Ned.-Indië vertrekken. Dr Eckener zal tot Suez de reis met dit schip maken en dan één week in Egypte blijven. Vervolgens zal hij met het motorvrachtschip „Talis- so" van de Maatschappij „Nederland", dat in ballast vaart, de reis naar Indië voortzetten. Dr Eckener heeft besloten met laatst genoemd schip de reis te vervolgen, om zoodoende in de gelegenheid te zijn langs de bijzondere route,welke de „Talisso" neemt, de meteorologische toestanden te bestudeeren, in het bijzonder die van den equator. Ingezonden Mededeeling. Prof. B SjoIIema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door rationeele voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag, hetgeen voor een bedrijf met 40 koeien gedurende 200 staldagen een bedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparng zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: R 3 f 1 O A uitgebalanceerd dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4% melkvet. De melk hiervan kost pl.m. 2 Va ct. p. liter. Rafio R uitgebalanceerd koekje vouu ■L' voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en In 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochuré: 22 ruwvoederrantsoenen met Ratio voor iedere melkgift en attesten. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbrekenl Veehoudersprljs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Bijvoedering in de Weide i Ratio en Bertels' lijnzaadkoekjes 't beste en voordeellgste. Weigert namaak 1 Let op ons ongeschonden Loodje en dat In elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bl) Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1