DT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ïboden DONDERDAG 8 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 58 ngen. aats. 8—38 m.M. lo, inclusief 5 Bureau IfATERKRIilKEK 10x812x814x8 3.65 4.15 4.65 ulte Thieme Buitenland FEUILLETON JOAN CARISBR0KE Belangrijkste Nieuws. Binnenland. (Wordt vervolgd). aaiiifcaii-tj gebou- singea, \'vestka- utsdijk en Ter- den Hollander, Krijger, Middel- ff, Hoek, f 6260; 6248; G. Holle- J, J. Jansen, N. Schmelzer, Jansen, Middel-, man, Ritthem, 5675; A. Loois, >one, Vlissingen, Iburg, f 5252. ssen Van Dijke r Harst te Mid- k verkocht een aat. Hoogste in- r f 4700. Kooper 4710 plus 8 pet. tbankkosten. ederland. te Suez, 'dam in ballast Lloyd. van Gibraltar. St. Vincent. 5 Deo. te Suez, n.m. van Ham- ERBERICHT. >nd van 8 Dec.: jdelijk krachtige gedeeltelijk be- ieuw, lichte vorst vriespunt. Idag 3 uur: ag 3 u.: 762. ietsers: WN". OWN" is een fabrikaat, dat garandeeren. ROWN" ver- Is jaren met een es. wederom ver- k maat 10x8 ere, doch goede O le Roode Pilaren Iburg. VAN DISSEL te DECEMBER 1932, 's-Gravenpolder, :afé, ten verzoeke RENDS te Goes, ïrkoopen: OONHUIS MET F EN TUIN, ifé met volledige nde en liggende 's-Gravenpolder, thans bewoond rtepoorte. og op de groote iel voor alle doel- kt. ;ichtigen. betaling 31 De- >ekomen ten kan- ris. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont por regel. Ingezonden modcdcolingcn 00 cent per rcgol. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Weermacht of veiligheidswacht. 'tls niet zoo gemakkelijk er achter te komen wat „Kerk en Vrede" nu precies bedoelt. In deze omgeving is meermalen met een beroep op de Bergrede, de opvatting verkondigd, dat volstrekte weerloosheid en lijdelijkheid tot bet uiterste het ideaal was. Dit schijnt echter het officieele stand punt van deze organisatie niet te zijn. In een verklaring van liet Hoofdbe stuur over eventueele mobilisatie heet het o.m.: „Tegenover die leden, die in de oprech te meening verkeeren, dat een beperkte mobilisatie op voet van veiligheidswacht ter markeering van de grens, mogelijk en uitvoerbaar is, te erkennen, dat deze le den (hoewel het H.B. hun meening niet deelt en zelfs gevaarlijk acht) niet geacht mogen worden in te gaan tegen het be ginsel van Kerk en Vrede: „geen deel name of steun aan den oorlog". Wij mogen, zoo heet bet verder, zoo niet oordeelen, omdat de politie-gedachte op zichzelve (zoomin als de politioneele grensbewaking door een macht die duide lijk toont, geen oorlog te kunnen en te willen voeren), met bet beginsel niet in strijd is." Met andere woorden: tegen mobilisatie van een politie-leger dat natuurlijk ge wapend moet zijn en zoo noodig van die wapens gebruik maken, bestaat geen principieel bezwaar Dit komt geheel overeen met wat de roode ontwapenaar de heer Van Zadel hof in de Tweede Kamer betoogde, n.l dat hij wel een veiligheidswacht wil, maar geen weermacht. 'tls echter duidelijk dat zulk een vei ligheidswacht, zal zij eenige beteekenis hebben, zoo noodig zal moeten optreden tegenover benden die over de grens ko men, ook tegenover gewapende benden. En dat zullen ze alleen kunnen doen, wanneer ze behoorlijk bewapend zijn. Wie dus een veiligheidswacht aan vaardt zegt daarmee niet tegen gewa pende verdediging te zijn. Het Hoofdbestuur van Kerk en Vrede merkt verder nog op: „Wij gelooven niet, dat ooit een mobili satie met ons doel zal worden geprocla meerd, zoolang we het tegenwoordige le ger, de tegenwoordige generale staf, op- per-officieren en ministers hebben." Het is duidelijk dat deze uitspraak op een vergissing berust. Immers de feiten leeren het tegen deel. Het is toch genoegzaam bekend dat in 1914 de mobilisatie is afgekondigd met geen ander doel dan den oorlog buiten onze grenzen te houden. En ook, dat zelfs naar de verklaring van Duitsche leger aanvoerders de mobilisatie volkomen aan dit doel heeft beantwoord. Ons leger in 1914 bedoelde te zijn en is ook inderdaad geweest, een V r e d e s wacht. De Zwitsersche president. De Zwitsersche Nationale Raad heeft den katholieken conservatief Dollfus voor het jaar 1933 tot president der Zwitser sche republiek gekozen, en tot vice-pre sident den socialist Huber. door EMMA JANE WORBOLSE. 78). Vrij naar het Engelsch. Dienzelfden avond sprak Joan er met haar vader over, die het haar gemakkelijk imaakte door zelf het gesprek te openen met de vraag, of het niet gewensoht was, dat zij en Meliora eens naar buiten gin gen. Hij had ook reeds opgemerkt, dat Meliora er den laatsten tijd overwekt uit zag, en ook Joan kon een beetje meer kleur op haar wangen best gebruiken. „Wat zal ik u zeggen, vader, ik 'heb de afgeloopen maanden nogal veel aan mijn hoofd gehad; eerst die kwestie tus schen mademoiselle en de meisjes; daar na een keukenmeid die brutaal was en ons bedroog. En tenslotte het engagement van Frank." „We hebben hem in langen tijd niet hier gezien." „Hij is wat ontstemd, dat wij niet ver rukt waren over zijn verloofde. Uk zou het heerlijk gevonden hebben, als hij een meisje gekozen had, waarmede wij sym- pathiaeeren konden. Met Ada Cook of schoon ze er buitengewoon lief uitziet, is dat niet mogelijk, Onze levens verschillen te veel," RUMOERIGE RIJKSDAGZITTING. Gevecht tusschen Nat.-Socialisten en Communisten. In den Duitschen Rijksdag is het giste ren weer eens rumoerig toegegaan. Aan de orde was een door de Nat.-So cialisten voorgesteld wetsontwerp betref fende de vervanging van den Rijkspresi dent. Voorgesteld werd als plaatsvervan ger aan te wijzen den president van het Rijksgerecht. Door de Duitsch-nationalen werd echter voorgesteld het volgende te bepalen: „De rijkspresident wijst zijn plaatsver vanger aan voor het geval hij zelf ver hinderd is. De vertegenwoordiger moet aan de voorwaarden voldoen, die voor den rijksresident zijn gesteld." Bij de debatten werd de vrees uitge sproken, dat de president den kroonprins als zijn plaatsvervanger zou aanwijzen. Het resultaat van de besprekingen was, dat het wetsontwerp werd aangenomen. Het was gedurende deze debatten, dat op de tribune van de afgevaardigden der landsparlementen een hevig tumult ont stond. Toen de Mecklenburgsche communisti sche landdagafgevaardigde Quandt met de communisten in de zaal mee begon te schreeuwen: „weg met Hindenburg!", kreeg hij eerst een vermaning van een suppoost, waar hij zich niet aan stoorde en werd vervolgens door andere bezoekers van de tribune verwijderd. Hierbij ont stond reeds een handgemeen en de vice- voorzitter Esser gaf toen bevel de tribune te ontruimen. Middelerwijl was de la waaimaker alweder op de tribune terug gekeerd, hij vocht en schreeuwde, maar geuniformde nationaal-socialisten kwa men tusschenbeiden en haalden hem op nieuw van de tribune af. Op dat oogenblik verlieten zoowel de nationaal-socialisten als de communisten in stormpas de zaal. Beide partijen in een tegenovergestelde richting op weg naar hetzelfde doel, ontmoetten elkander in den gang achter het presidentsgestoelte werwaarts voor journalisten geen toegang bestaat. Volgens de beschrijving van een afgevaardigde die ooggetuige van het incident was, werd er na een korte woor denwisseling eerst met lichte projectielen geworpen in den vorm van afgerukte telefoonhoorns en kwispedoren. Daarop wilde een opgewonden communist een rooktafel tegen zijn verzamelde tegenstan ders slingeren, maar bij het opheffen van dit meubelstuk, sloeg hij tegen een lam- penkroon zoodat de scherven terecht kwa men op zijn aanhangers, die achter hem onder de kroon stonden. Door de projec tielen gingen ettelijke ruiten van deuren en anderszins kapot. Verschillende com munisten kregen nog builen tengevolge van de pogingen hunner strijdlustige voormannen om staande aschbakken als strijdwapens te gebruiken. Maar alles bij een was niemand van beteekenis gewond; alleen is een telefoontoestel op het hoofd van den nationaal-socialistischen afge vaardigde Lohse terecht gekomen, wat nog al hard aangekomen schijnt. Het vraagstuk van de schulden. Herriot en MacDonald zijn beiden gis termorgen te Parijs aangekomen. Terwijl MacDonald weigerde een ver klaring af te leggen en zich onmiddellijk naar het Engelsche gezantschapsgebouw begaf, merkte Herriot bij zijn aankomst op, dat de houding der Engelsche dele gatie te Genève van groote trouw en on berispelijke loyaliteit getuigd had. In den loop van den ochtend had een ministerraad plaats, voorafgegaan door een kabinetsraad. Nader wordt nog gemeld: Herriot heeft met de leden van de re geering langdurig gesproken over de op 15 December vervallende schulden. De beslissing van de Ver. Staten is nog niet bekend. De regeering gaat dan ook voort met de bestudeering van de mogelijk heden, n.l.: betaling zonder meer, betaling onder voorwaarden, betaling in consigna tie bij de Bank van Frankrijk, weigering van betaling of arbitrage. Er wordt een dossier gevormd, dat de voor- en nadee- len van de verschillende oplossingen be vat. Ook de beslissing van Engeland zal in aanmerking genomen worden. Men rekent er op, dat MacDonald, Ne ville Chamberlain, Herriot en Germain Martin vandaag besprekingen zullen hou den. Ook de vraagstukken van de beta ling aan Engeland en de ratificatie van de overeenkomsten van Lausanne moe ten onder het oog gezien worden. Geen begrip van de zaak. De correspondent te Washington van de Baltimore Sun schrijft, dat er geen enkele reden schijnt te zijn om te hopen, dat het Congres de schuldenkwestie met eenig begrip zal behandelen. Er is slechts een zeer kleine groep leden, die het vraag stuk begrijpen, het pogen te begrijpen en er zich om bekommeren. De Amerikaansche begrooting. Reuter meldt uit Washington, dat gis teren de begrooting voor het jaar 1933'34 aan het Congres is voorgelegd. Terwijl hij voor het loopende belasting jaar een deficit voorspelt van 1.146.478.307 dollars en een van 307.000.000 dollars voor het volgende tenzij buitengewone inkom sten kunnen worden verkregen of bezui nigingen toegepast, verklaart president Hoover: „Zulk een toestand kan niet voortduren zonder te leiden tot een ramp voor de federale financiën." De president dringt er op aan, dat het Congres de invoering zal goedkeuren eener belasting van 2% procént op alle fabrikaten met uitzondering van levens middelen. Van deze belasting wordt een opbrengst verwacht van 355.000.000 dol lars. Verder dringt hij aan op het behoud der bestaande belasting van 1 procent op benzine, vermindering der salarissen der regeeringsambtenaren met 11 procent, verlaging van het bedrag der uitkeerin- gen aan oorlogsveteranen met 127.000.000 dollars. De gevraagde bedragen voor het volgen de fiscale jaar beloopen 4.218.808.344 dol lars, hetgeen 478.000.000 minder is dan de geraamde uitgaven voor het loopende be lastingjaar. De strijd om de drooglegging. De met Roosevelt bevriende senator Wagner heeft verklaard, dat in Januari nog eens geprobeerd zal worden de op heffing van het alcoholverbod er door te krijgen, daar verder uitstel, in verband met de verkiezingen van de parlementen der afzonderlijke staten, het heele proces van de grondwetswijziging nog een jaar zou opschorten. Bij den Senaat is een wetsvoorstel inge diend tot wijziging van de wet op de drooglegging, waardoor de vervaardiging en verkoop van dranken met een alcohol gehalte van 4 pet. zou worden toege staan. De werkloosheid in Denemarken. Het aantal werkloozen in Denemarken is thans gestegen tot ver over de 150.000. De Deensche minister-president heeft gis teren een commissie tot bestrijding der werkloosheid geïnstalleerd. Deze commis sie moet een reeks van plannen voorbe reiden, waardoor de werkloosheid ver minderd kan worden. Hierbij is gedacht aan de droogmaking van verschillende meren, terwijl voorts een wet zal worden ingediend tot verkor ting van den arbeidstijd en verbod van overwerk. Waarschijnlijk zal ook een lee ning worden opgenomen, om de uitvoe ring van verschillende werken te finan cieren. Lyon bedreigd door een bergsforting. Op dezelfde plek waar reeds vroeger een bergstorting met ernstigen afloop heeft plaats gehad, dreigt thans opnieuw een dergelijk voorval. Daar gevaar dreigt voor een spoorweg, zijn honderd werklieden bezig bescher mingsmaatregelen te treffen. Tevens wordt een tweede spoorlijn aan gelegd, want de aardmassa's komen per uur ongeveer 20 c.M. vooruit. Conflict tusschen Engeland en Rusland. De onderminister van Buitenlandsche Zaken zei gisteren in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van een conserva tief lid, dat de Britsche regeering ken nis heeft genomen van een artikel in de „Iswestia" van 13 November j.L, waarin wordt gezegd, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken last heeft ge geven aan haar vertegenwoordigers docu menten te verzamelen, valsche of echte, die moeten bewijzen, dat de Russische re geering synoniem is met de communis tische Derde Internationale. Indien de Russische regeering zei de minister prijs stelt op een goed ver loop van de komende onderhandelingen over de vernieuwing van het handels verdrag zal zij haar verontschuldigingen moeten aanbieden en waarborgen geven, dat soortgelijke aantijgingen in het ver volg achterwege blijven. De Britsche mi nister van buitenlandsche zaken heeft dit op 28 November den Russischen gezant te Londen duidelijk aan het verstand laten brengen. Korte berichten. De Kroonprins van België en zijn echtgenoote zullen eerlang een nieuwe reis naar de Congo ondernemen. Deze reis zal vermoedelijk vier maanden du ren. De prins begeeft zich naar de Congo speciaal om de landhouwmogelijkheden te bestudeeren. —i De stakingsbeweging van de trans portarbeiders heeft zich over de groote steden van Griekenland uitgebreid en verschillende andere groepen, zooals de Ingezonden Mededeeling. „Ze ziet er inderdaad aantrekkelijk uit", beaamde dominee Carisbroke peinzend. En toch heeft ze iets, ik weet niet juist wat, dat me niet aanstaat. Ik geloof niet, dat ze zich voordoet, zooals ze is; ze doet een beetje gemaakt, en dat kan toch niet verhelpen, dat men geen dame in haar ziet." „Frank beweert, dat ze het slachtoffer is van haar opvoeding. Hij heeft erg het land aan haar familie, en die gevoelens schijnen dagelijks toe te nemen." „Dat ziet er slecht uit. Ze heeft ver scheidene zusters, als ik wel heb?" „Vier of vijf, daar wil ik af wezen; een er van, die naar den weiluidenden naam van Anna-Mathilda luistert, is verloofd met een zekeren Patterson, een welge daan winkelier." „Patterson?" dat is je moeders naam. Misschien is de jongeman nog in ver wijderden graad aan ons verwant. Ik her inner me, dat je moeders eigen neef, Ri chard Patterson, een boter- en kaaswinkel bezat, en dat we met Kerstmis altijd het een en ander gestuurd kregen... „Dan zou het heel goed mogelijk kun nen zijn, dat u gelijk hebt, want deze Patterson heeft ook een boter-en-kaas- winkel; Frank zegt dat hij in goeden doen is en het mooiste is, dat Ada erg verontwaardigd schijnt over de mésall iance, die haar zuster over de familie brengt." „Weet Frank ervan?" „Dat geloof ik niet Want hij ziet even eens neer op alles, wat naar handel riekt, en hij spreekt daarom nooit over moeders familie. Het zal hem dus niet aangenaam zijn, als hij ontdekt, dat de gehate kaasboer nog een neef van hem is." „Komt tijd, komt raad. Je moest me nu maar alleen laten, mijn kind, ik ben erg vermoeid. Dus dat is dan afgespro ken hè? Jij gaat met Ruby en Meliora eens heerlijk uit met de vacantie, jullie hebben 'twel verdiend. Maak je maar geen zorgen om mij, hoor. Mevrouw Bray zal best voor me zorgen, en mijn nieuwe rolstoel brengt me overal waar ik wezen wil zonder dat ik iemands hulp noodig heb. Dag kind, slaap wel!" HOOFDSTUK XXVI. Vacantie. Eindelijk was de dag van vertrek daar. Dominee Carisbroke zegde de reizigers opgewekt vaarwel en verzocht haar, een dagboek aan te leggen van haar weder waardigheden, opdat hij mede kon genie ten van het uitstapje, als de dames terug gekeerd waren. „Zult u zich heusch niet eenzaam voe len, als we weg zijn, vader", vroeg Joan voor de zooveelste maal op bezorgden toon, toen zij, bepakt en gezakt, gereed stonden het huis te verlaten. Nu het een maal zoover was, kon ze er bijna niet toe komen heen te gaan en haar vader alleen achter te laten. „Geen kwestie van, kind", antwoordde hij opgewekt. Verbeeld je maar niet, dat ik het geen poosje zonder je kan stellen, zorgzaam moedertje! Ik moet nog twee manuscripten klaar maken voor den uit gever; dan moet er nog een artikel komen voor de periodiek der stadszending; en het beste van al, ik heb van den uitgever Gray een stapel boeken ontvangen om te recenseeren. Ik zal het te druk hebben, om aan den tijd te denken." „Overwerk u dan maar niet! U weet, hoe slecht dat voor u is. Daar heeft u al leergeld genoeg voor betaald, de laatste jaren." Met een laatsten kus scheiden zij. Dienzelfden avond, het was eigenlijk reeds nacht, bevonden Joan, Meliora en kleine Ruby zich, na een vermoeiende spoorreis, in de geriefelijke woonkamer van de boerderij, waar Meliora kamers besproken had. Het was een ruime, lage kamer, ouderwetsch, doch goed gemeu beld, met ramen, die uitzagen over de baai, op de bergtoppen aan de overzijde daarvan. Op dat oogenblik overgoot het zachte maanlicht het vriendelijke land schap met een poëtisch waas en Joan, wie het gewoel van Londen's straten nog in de ooren klonk, kon haast niet schei den van den vredigen aanblik. Het water was laag, zoodat een breede strook strand als zilver in den maannacht oplichtte. 'tWas thans echter geen tijd, om lang Binnenland. Wijziging van de Crisis-pachtwet. De Tweede Kamer over werkloosheid en werkverschaffing. Buitenland. Rumoer in den Düitschen Rijksdag. De kwestie van de schuldenbetaling. Conflict tusschen Engeland en Rusland. bakkers en de textielarbeiders, hebben zich er bij aangesloten. Een hevige brand heeft het hoofd- magazijn voor levensmiddelen van de Suez-kanaalmaatschappij te Port Said verwoest. De schade wordt geraamd op f 1.350.000 franken. Naar aanleiding van de ongeregeld heden te Genève zijn vier soldaten tot straffen van 45 tot 90 dagen gevangenis veroordeeld, aangezien zij zich bij de mo bilisatie van hun regiment aan ernstige vergrijpen tegen de tucht hebben schul dig gemaakt. Bij een ontploffing in een kolenmijn in Nieuw Mexico zijn 10 mijnwerkers ge dood. Het Finsche kabinet is afgetreden wegens een weigering van den president der republiek de wet inzake regeling der pandbriefrente uit te voeren. Onze Staatsmijnen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting der Staatsmijnen in Limburg voor 1933 wijst de minister van Waterstaat erop, dat over de bereidwilligheid van de direc tie om met de vakvereenigingen overleg te plegen, niet met reden valt te klagen Vergeten moet intusschen niet worden, dat de problemen, waarvoor de leiders der bedrijven in dezen tijd worden ge steld, zich veelal door hun technischen of commercieelen aard minder leenen tot behandeling in de contactcommissie. Bij de Staatsmijnen waren op 1 No vember j.l. 20157 arbeiders in dienst, o.w. 3684 vreemdelingen. Contingenteering van katoenen goederen Naar „De Telegraaf" verneemt, is bin nen enkele dagen een besluit te verwach ten, waarbij zal worden overgegaan tot contingenteering van katoenen goederen in Nederland. Alle voorbereidende maat regelen zijn genomen om deze contingen teering dadelijk in werking te doen tre den. Het geldt hier alleen de contingen teering van den import in Nederland. Omtrent de kwestie van contingenteering van textielgoederen in Nederlandsch- Indië is nog geen beslissing te verwach ten. De aan de regeering uitgebrachte adviezen spreken zich tegen die contin genteering uit. Ontvangst ten Hove. H. M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage ont vangen Z.Exc. A. W. F. Idenburg, minis ter van Staat, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië; Z.Exc. dr A. A. L. Rut gers, Gouverneur van Suriname en me vrouw Rutgers. te peinzen. Ruby's oogen waren dik van de slaap en ook Meliora zag er bleek en vermoeid uit. Men ging dus naar boven en zocht zijn slaapkamer op; Joan ver keerde spoedig in het rijk der droomen. Het was haar voornemen geweest, bij het krieken van den dag op te staan, doch toen ze ontwaakte, was het leven op de boerderij al in vollen gang. Van buiten drong het gekraai der hanen, het kakelen der kippen en kalkoenen tot haar door, terwijl ze in de verte de koeien hoorde loeien. Meliora was nog in diepe rust; en Ruby lag traag in haar donkere kijkers te wrijven, toen haar zuster zich over haar bedje boog. Joan en Ruby bewoon den samen een kamer, door een tusschen- deur van die van Meliora gescheiden. Joan sloot de deur weder, dat ze haar oudere vriendin niet zou storen. Toen Ruby gekleed was, gingen beiden naar beneden, waar ze het ontbijt reeds gereed vonden staan; ze voelden zich al haast thuis in deze kamer, die er zoo vertrouwd uitzag met haar ouderwetsche, gladgepo- lijste meubels en vriendelijke prenten aan den wand. Ze brachten Meliora haar ont bijt op bed, en deze protesteerde heftig, dat dit de eerste maal in haar leven was, dat zulks gebeurde. „Maar", zeide ze, ,,'tis toch wel prettig als men zoo goed gedaan wordt, pas maar op kinderen, dat je me niet verwent." t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1