Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. zwaren, die het opheffen der scholen met zich brengt. Spr. kan maar niet be grijpen, hoe men over bezuiniging kan reppen, als men nog zonder nadere ge gevens dienaangaande zit. We weten nu wat het openbaar onderwijs de gemeente per kind kost en we weten ook ongeveer wat de kosten zullen zijn, die men aan Veere voor het bezoeken der O.L. school aldaar per kind zal hebben te betalen, welke kostenberekening spr. zeer twijfel achtig voorkomt. Als Bpr. nagaat wat het bijzonder onderwijs per kind kost, dan lijkt dat bedrag zoo laag, dat spr. aan de werkelijkheid van een juiste opgave meent te moeten twijfelen. Spr. vraagt of het rechtvaardig is, dat de voorstan ders van openbaar onderwijs uit de ge meente worden gebannen en zij hun kin deren naar Oostkapelle of Veere zullen moeten zenden. Acht men het verant woord, dat kinderen van 7 jaar gedwon gen worden de toch al gevaarlijke wegen zonder noodzaak te moeten passeeren Is het niet treurig te noemen, dat men voor zijn kind in de onderhavige gevallen in de middaguren een onderdak moet gaan zoeken? Worden de ouders dier kin deren niet noodeloos op kosten gejaagd door die kinderen extra te moeten kleeden tegen invloeden van 't slechte weer, waar aan zij onherroepelijk bij het afleggen van een grooten afstand onderworpen zijn. Op de vraag wat de kosten voor de ge meente zouden zijn als een openbare school bleef bestaan, is ook zeer vaag geantwoord. Met het recht van de voorstanders van openbaar onderwijs wordt schijnbaar geen rekening gehouden. Dit recht moet wor den opgeofferd aan de bezuinigingsmanie die velen thans volkomen beheerscht. Men heeft ook beweerd, dat er geen interesse voor de openbare lagere school bestaat, maar wat beteekenen die ruim 80 hand- teekeningen, die hebben gevraagd toch één der beide scholen te behouden. Spr. hoopt, dat men overtuigd zal zijn van het goed recht van het voortbestaan van ten minste één der openbare lagere scholen in deze gemeente. Spr. toont aan, dat de school te Gapinge nog toekomst heeft, in de jaren 1933 tot en met 1938 zal bedoelde school bezocht worden door resp. 13, 15, 15, 17, 19 en 23 kinderen, wier ouders allen wel degelijk openbaar onder wijs voor hun kinderen verlangen. De voorzitter zegt, dat de door Veere verstrekte kostenberekening juist is ge weest en dat het bedrag van f9.26 ver kregen is na aftrek van het schoolgeld, ook voor het bijzonder onderwijs wordt aan die gemeente maar ongeveer f 13.50 vergoed. Het voorstel van Dis om te besluiten over te gaan tot opheffing van beide openbare lagere scholen in de gemeente, werd met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Kesteloo en Langebeeke aangenom e.n. Ver volgens werd met hetzelfde stemmenaantal bepaald de op heffing te doen ingaan 1 April 19 3 3. Na bespreking werd m.a.st. be sloten de werkverschaffing in den a.s. winter zelf te regelen, zonder aanvrage van Rijkssubsidie. Daarna werd de ver gadering met dankzegging door den voorzitter gesloten. Haamstede. Vorige week vcmd hier een propagandavergadering plaats, van de afd. Schouwen en Duiveland van den G. B. T. B., alwaar als spreker optrad dhr Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer. De zaal van dhr Bom te Haamstede was tot in alle hoeken gevuld, toen de waarn. voorz. dhr W. J. v. Schelven te Zierikzee, de vergadering opende met ge bed en lezing van enkele verzen uit Lue. 6 en 9. Aan de hand van het voorgelezen Schriftgedeelte sprak hij vervolgens een tijdwoord, wijzend op den moeilijken eco- nomischen tijd waarin wij leven. Spr. had, ondanks het feit, dat verschillende wetten niet tot volle tevredenheid aanleiding ge ven, toch woorden van dank voor het vele dat de regeering en volksvertegen woordiging voor den land- en tuinbouw hebben gedaan. Inzonderheid roemde spr. het optreden van verschillende landbouw- specialisten ter rechterzijde in de Tweede Kamer. Hierna was het woord aan den heer v. d. Heuvel die een boeiende rede uitsprak, over het onderwerp: „Roeping en taak in crisistijd"!, en daarbij1 de verschillende wetten en steunmaatregelen naging. Na druk werd aan het slot gelegd op het feit, dat het zeker noodig is dat Christelijke boeren en tuinders zich vereenigen in een Christelijke organisaties. Van de gelegenheid vragen te stellen werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt, waarna de heer v. d. Heuvel op duidelijke en overtuigende wijze van ant woord diende, nogmaals wijzende op de beginselen waarvan de C. B. T. B. uitgaat. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Rede van den heer Chr. v. d. Heuvel. Gistermiddag werd in de Bogaardzaal te Middelburg een vergadering gehouden uitgeschreven door de Gewestelijke afd. Walcheren van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De wnd. voorzitter, dhr Louwerse, bur gemeester van Vrouwepolder opende gerui- men tijd na het aangekondigde aanvangs- uur de niet druk bezochte vergadering met gebed en deelde mede dat de voor zitter, de heer v. d. Putte, verhinderd was de vergadering bij te wonen. De heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, besprak daarna de w e r- king der landbouwcrisis- wetten. Spr. vroeg eerst, of wa met die wet ten wel on den goeden weg zijn. Vroeger waren we er toch afkeerig van, dat de Overheid steun verleende aan bedrijven, die in moeilijkheden verkeerden. Maar we zijn radicaal veranderd. Toch noemt Spr. het een uiterst gevaarlijke mentali teit, voor alle moeilijkheden de Overheid aan te spreken. Geen enkel bedrijf heeft r e o h t op Staatssteun, behalve wanneer de moeilijkheden zijn veroorzaakt of ver groot door de regeering. De vergelijking met werkloozensteun gaat niet op. Hier betreft bet steun aan in nood verkeerende personen, teneinde hen voor pauperisme te bewaren. Maar steun aan bedrijven is iets anders. Hier is alleen regeeringssteun ge motiveerd, indien er algemeene be langen bij betrokken zijn. En dat is met land- en tuinbouw het geval. Een ineen storting van deze bedrijven zou de ge meenschap in verschillende provincies ruïneeren. Nu heeft de regeering, gesteund door de volksvertegenwoordiging, enkele maat regelen genomen tot steun aan don land bouw, teneinde dien voor algeheele inzin king te behoeden. Er zijn vier soorten maatregelen geno men: le de eigenlijke crisiswetten, zoo als tarwe-, zuivel- en varkenswet, 2e de contingenteering, 3e de clearingswet en 4e de crisispachtwet. De tarwewet voldeed aanvankelijk uitstekend, maar de oogst 1932 bracht moeilijkheden. Spr. acht bet onjuist van de regeering, om de teelt van tarwe, het eenige product dat bier te kort is, te be perken. En bijzonder verkeerd is gescheurd wei land daarbij nog buiten beschouwing te laten, want we moeten komen tot beper king van onze veeteelt. Ook acht Spr het een bezwaar, dat de gemiddelde prijs van de tarwe slechts f 10 zou bedragen. Met stroo inbegrepen is de tarweprijs niet booger dan vóór den oorlog. Verhoogde steun aan de tarwe is noo dig, ook om te voorkomen, dat de loonen nog meer dalen. Spr. geeft de voorkeur aan verbooging van het maalpercentage maar zou ook genoegen nemen met ver hooging van den tarweprijs der Vita tot b.v. f 20. De bieten zullen een uitkomst geven, hooger dan werd verwacht, gezien de hooge opbrengst. Bijzonderheden over den steun voor 1933 kan Spr. nog niet mee- deelen. De crisiszuivelwet eischt van het Nederlandsche volk de zwaarste of fers. Zonder die wet zon de boer 3 cent per L. melk ontvangen en nu gemiddeld 551£ cent. Hier moet de consument niet alleen be talen de kostprijs van het product, maar moet hij ook meebetalen aan den export Zelfs de margarine-eter moest in de regeling worden betrokken. Hoe zwaar dit offer ook is, het kon niet anders. De margarine kon niet vrij worden gelaten. De regeering moet er nu tegen waken, dat de margarinefabrikanten het publiek brandschatten. Het offer is groot, maar we hebben hier ook te doen met een groote groep der bevolking. Over de varkenswet wordt wel het meest gemopperd. Maar aan de ergste be zwaren is tegemoet gekomen. Zonder var kenswet berekent Spr., dat de prijs van de varkens hier gemiddeld 10 cent per pond zou zijn geweest. En nu krijgt ieder 15 cent, dat is dus een verschil van 50 pet. Het is echter opmerkelijk, dat een boer zoo gauw geloof hecht aan allerlei praatjes van varkenshandelaren, enz. Er zijn misschien 'tegen de uitvoering der wet gegronde bezwaren in te brengen, maar die kunnen langs organisatorischen weg worden weggenomen en raken niet het principe der wet. Aan den steun aan den tuinbouw kleven, naar Spr. meent, twee groote be zwaren. Allereerst de beperking tot f5 miljoen. De Minister heeft echter toege zegd verhooging te zullen overwegen. Ook is onbillijk, dat producten, die z.g.n. waar deloos waren en die dus niet werden aan gevoerd of op de veiling doorgedraaid, buiten de regeling vallen. Ook hier heeft de Minister in bepaalde gevallen toege zegd van de regeling te zullen afwijken. Aan beperking van den buitenland- schen invoer is niet veel gedaan. De contingenten van boter en vleesch zijn ta melijk hoog en hier had wel wat verder gegaan kunnen zijn. De clearingswet is nog niet in werking getreden. Op het gebied van het goederenverkeer zullen echter wel spoe dig ingrijpender maatregelen genomen moeten worden, want de steun kan op den duur niet voortgaan. Het is ook on billijk, dat Duitschland blijft voortgaan onzen uitvoer te belemmeren, terwijl wij een goede klant van Duitschland zijn. Misschien komt er nu onder de nieuwe regeering eenige matiging in de Duitscbe handelspolitiek. Maar het afdoende mid del voor ons is: centraliseering van onzen invoei. Van 't beginsel der crisispachtwet is spr. nooit een krachtig voorstander ge weest. En Spr. heeft juist gezien, want het aantal klachten over deze wet is legio. Het is niet waar, dat het hier gaat tegen het groote kapitaal. Uit een door Spr. inge steld onderzoek bleek, dat het in de meeste gevallen een strijd is van verarmden te gen verarmden. Nu de wet er eenmaal is, is noodig e9n maatregel voor de hypotheken. Radicale maatregelen zooals renteverlaging, zijn uit den booze. Daarvan zou de boeren stand groote nadoelen ondervinden. Maar executies, die niet strikt noodzakelijk ziju, moeten worden voorkomen. Die executies blijven nu nog veelal uit, omdat de onder panden te zwaar zijn belast, maar aeudon talrijker kunnen worden, als de toestand iets verbeterde. Daarom ia noodig, dat de tusschenkomst van den rechter vóór een executie mogelijk wordt (het gewijzigde voorstel-v. d. Bergh). Spr. eindigt met te wijzen op de noodza kelijkheid van nauwe aansluiting. Een aparte boerenpartij zou funest zijn. We moeten hebben een goede organisatie van onze maatschappij, gebaseerd op dezelf de grondslagen als het politieke leven, dus een neutrale, een Christelijke en een R.K. organisatie. Dan is er ook waarborg voor invloed in het politieke leven. Op deze rede volgde een breedvoerige bespreking. Dhr deRidder komt er tegen op, dat tegen de uitspraken inzake de crisispacht wet geen beroep mogelijk is. Kan ook de verpachter steun krijgen? Dhr Bosselaar dankt dhr v. d. Heu vel voor zijn arbeid in de Tweede Kamer. Hij is de man van de Tarwewet. Spr vraagt, als het maalpercentage niet ver hoogd wordt, of beperking van den uit zaai niet noodig is. Ook komt Spr. er tegen op, dat de Vi'ta de lakens uitdeelt. Spr. bepleit ten slotte verhooging van het maalpercentage. Dhr Houterman stelt ook eenige vragen in verband met tarwe- en bieten- steun. Dhr L o u w s vindt het niet zoo erg, dat de tarweteelt wordt beperkt, maar wel, dat de prijs niet hooger is. Ook in het belang van de arbeiders is een behoorlijke steun voor de bieten noodig (b.v. f 10 of iets meer). Verder is een billijker rege ling voor de huisslachtingen gewenscht, ook voor de arbeiders. Ten slotte vraagt Spr. het oordeel van dhr v. d. Heuvel over de verplichte stierenkeuring. Dhr Lorier is teleurgesteld over de fi- nancieele resultaten van tarwe-, bieten-, zuivel- en varkenswet. Verder bespreekt Spr. het landbouwcredietwezen. Dhr W. de Buck bepleit verruiming van de grens van 80 pet. voor de bieten- steun. Hiermede zijn ook arbeidersbelan gen gemoeid. Dhr A. Geschiere waarschuwt te gen te hooge verwachting van den regee ringssteun. De kas zal leeg worden. De steun voor de werkloozen moet omlaag. Ze rooken hun cigaretje en drinken hun bier tje en zijn blij werkloos te zijn. Spr. is voor de toekomst pessimistisch gestemd. De voorzitter vraagt of het niet be ter is de gekleurde overgeschoten Vita- tarwe vrij' te geven. Zou ze dan niet meer opbrengen? Ook is de klacht, dat de Vita zoo weinig tarwe in de le klas onder brengt. Dhr V e r 1 a r e vraagt inlichtingen over het groote overschot aardappelen. De heer v. d. Heuvel beantwoordt de verschillende vragen. We moeten ons neerleggen bij de uitspraken van de ka mers voor crisispachtzaken. Wel acht Spr. het onjuist, dat de 100 kamers in ons land zonder eenigen leidraad werken. Geen en kele norm is aangegeven en er worden nu hier en daar onbillijkheden begaan. Spr. zal in de Tweede Kamer enkele verbete ringen voorstellen. Het vraagstuk van het landbouwcrediet is uiterst moeilijk. We moeten crediet en steun goed onderscheiden. Er zal wel een semi- overheidsinstelling noodig zijn, die volwaardige hypothecaire vorderingen in bepaalde gevallen overneemt, teneinde executies te voorkomen. Spr. toont nog aan, dat de uitbreiding der tarweteelt gegaan is ten koste van haver, gerst, rogge enz. Spr. blijft er bij, dat men de teelt van een gewas, dat men tekort heeft, niet moet gaan beperken. De Vita is verplicht de doorsnee Nederl. tarwe af te nemen, niet de extra kwaliteit. De eisch voor doorsnee kwali teit is door den goeden oogst 1932 sterk verhoogd. Of er misbruiken in 't spel zijn weet Spr. niet. De Minister overweegt een maatregel dat de landbouwers f 12 voor hun tarwe krijgen. Of dit zal gaan door verhooging van het maalpercentage of door verhoo ging van den prijs, weet Spr. niet. Spr. kan niet zeggen, wat de juiste bie- tenprijs zal zijn. De eene fabriek zal meer uitbetalen dan de andere. Om practische redenen zou het percen tage voor de bieten van 80 op 90 ge bracht moeten worden. Maar beperking moet er blijven. Wat de vrijstellingen voor huisslach tingen betreft, ziet Spr. geen kans om alle bezwaren weg te nemen, althans niet voor die gevallen, waarin een deel van het vleesch niet voor eigen gebruik be stemd is. Wat de sociale verzekering betreft, die moeten we niet als extra-last zien. Ook zonder verzekering moet een werkgever zorgen voor zijn zieken en invaliden ar beider. Hij zorgt toch ook voor zijn ziek paard? Spr. was vroeger in een jaar wel eens meer kwijt aan uitgaven voor dit doel dan hij nu aan verzekering kwijt zou zijn. De kwestie van de consumptieaardap pelen is moeilijk. De regeering heeft nu een voorst el in over weging, volgens hetwelk ze te gen lagen prijs een deel van de aardappelen uit de mar kt neemt. Daardoor hoopt men dat de prijs van het restant zal s t ij g e n. Tenslotte wijst Spr. er op, dat er naast economische crisisvragen in onzen tijd op elk terrein van het leven crisisvragen zijn. Op politiek gebied zien we menschen optreden zonder eenig verantwoordelijk heidsgevoel, alleen om stemmen te win nen. Op zedelijk gebied zien we een onrust barende verwording. Het gezag wordt op ernstige wijze bedreigd. Tegenover al die cmtb' Üng*wwoh£ - - selen moeten we ons Christelijk beginsel stellen, dat alleen weerstand kan bieden. Daarin ligt de oplossing van alle y ragen, ook van dezen tijd. Daarom moet gestreefd naar een Chris telijke organisatie, ook voor onze boeren en tuinders. Ook op Walcheren dringt dit besef door, ondanks het verzet van voor aanstaande mannen, dat echter zal blij ken ijdel te zijn. Ook hier zal de eisch van het Chr. beginsel zegevieren. Daarom vindt Spr. het jammer, dat men van zekere zijde van tevoren samen werking, in de toekomst, bemoeilijkt en niet rekent met het feit, dat er nu een maal Christenen zijn, die zich ook op maatschappelijk gebied naar den eisch van het Christelijk beginsel willen orga- niseeren. Spr. eindigde met de opwekking door alle mogelijke middelen, o.a. door huisbe zoek, het ledental te vergrooten, zoodat op elk dorp van Walcheren een afdeeling van den G.B.T.B. komt. Hierna sluiting. Auto rijdt op een snel trein. Drie inzittenden ern stig gewond. Op den onbewaakten overweg aan de Groote Sloot, onder de gemeente Zijipe nabij Schagen, is gister middag een auto, in volle vaart tegen den juist passeerenden sneltrein uit den Hel der gereden, welke om 18.12 uur te Scha gen moest arriveeren. De auto werd geheel vernield. De trein kwam dadelijk na het ongeval tot stilstand. Het bleek, dat de drie in zittenden van de auto allen gewond wa ren. Het ergst was er aan toe mej. G. ter Bruggen, onderwijzeres te Oudesluis, gem. Zijpe. In hoogst zorgwekkenden toestand heeft men haar binnen gebracht in een nabij de plaats van het ongeluk gelegen boerderij'. De beide andere slachtoffers, de heer P. Ero, directeur van de N.V. fabriek van chocolade- en suikerwerken te Alkmaar en mej. J. ter Bruggen, zuster van eerstgenoemd slachtoffer en onder wijzeres te Anna Paulowna, zijn met den zelfden trein naar Alkmaar overgebracht en daar in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De heer Ero had een schedelfractuur en een hersenschudding opgeloopen. Mej. J. ter Bruggen was er minder ernstig aan toe, zij bleek althans geen lichaamsdeelen te hebben gebroken, doch klaagde wel over hevige pijn. De dames ter Bruggen waren met den heer Ero, die de auto bestuurde, meege reden en waren op weg naar haar woon plaats Heillo, waar zij1 thuis het St. Ni- colaasfeest zouden vieren. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. De overweg is goed zichtbaar en het uitzicht ter plaatse is geheel vrij. Toch is dit in enkele jaren reeds het vierde on geluk op dezelfde plek. Het drama in het Haag- scheBosch. Nader vernemen wij, dat de 19-jarige werkloozo kappersbediende v. T., die Vrijdagavond het meisje de H., in het Haagsche Bosch met een scheermesje ernstig heeft mishandeld, bij zijn verhoor nog heeft verklaard, ook andere meisjes aldus te hebben willen mishandelen. Hij had een afspraak gemaakt met een meisje, dat hij Zondagavond te Scheve- ningen zou ontmoeten, doch door zijn ar restatie den dag tevoren, is dit meisje aan het gevaar ontsnapt. Het meisje in wier gezelschap hij zich bevond toen hij Zaterdagochtend werd gearresteerd zou vermoedelijk eveneens een dergelijk lot als mej. De H. hebben on dergaan, wanneer de jongeling niet zoo spoedig zou zijn opgeborgen. Het auto bus ongeluk opden Muiderstraatweg. Zooals gisteren reeds gemeld, is op den Muiderstraatweg nabij het Muiderbosch gistermorgen om streeks zes uur een autobus uit Amster dam, waarin 22 militairen zaten, ver ongelukt. De militairen, verlofgangers uit het garnizoen te Amersfoort, waren Za terdag per autobus naar Amsterdam ge gaan en keerden gistermorgen naar Amersfoort terug. Door de gladheid van den weg is de autobus geslipt en over den kop langs den berm van den weg naar beneden geslagen. Van de inzittenden werden velen ge wond, van wie twee zeer ernstig. De dunne ijslaag, die zich tengevolge van de nachtvorst op het wegdek had gevormd, had dit uiterst glad gemaakt. Dok de dikke mist, die op zeer hinder lijke wijze het uitzicht belemmerde is den chauffeur van den auto noodlottig geworden. Onder de gemeente Muiden tegenover de Kruitfabriek „De Krijgsman" kwam zijn wagen plotseling te slippen. De chauf feur remde krachtig met het gevolg, dat de auto een scherpe zwenking naar links maakte, over den grasrand heen schoot en met de voorwielen vlak voor de sloot met zulk een hevigen schok in een kuil terecht 'kwam, dat de wagen volledig over den kop sloeg en met de wielen naar hoven bleef liggen. Een oogenblik was het stil, doch daarna steeg een ontzettend gekerm en geschreeuw uit het inwendige van den wagen op. Een aantal militairen, dat bloedend aan handen en gelaat was verwond, slaagde erin door de gebroken ruiten op den weg te komen. Anderen bleven schots en scheef door elkander liggen. De mili tairen en de chaufeur van de andere bussen schoten te hulp. Gelukkig was spoedig dr Niekerk uit Muiden met twee wijkzusters ter plaatse en onder zijn leiding werd het reddingswerk op des kundige wqze aangepakt. Drie militairen er or..-*';? «-■: toe te zijn. De ernstig gewonde "lacht- offers, die naar het ziekenhuis zijn ver voerd, zijn de militairen de Kolk. Kohn en Smit. Kolk en Kohn zijn inmiddels aan do verwondingen bezweken. De toestand van Smit is vrij gunstig te noemen. Deze drie personen zijn uit Amsterdam af komstig. Brutale diefstallen in Bankgebouwen te Rotterdam. Gistermorgen is in het gebouw van de Handelsmaatschappij aan den Zuid-Blaak te Rotterdam een brutale diefstal ge pleegd, waarbij de dieven op zeer ge raffineerde wijze te werk zijn gegaan. Tusschen 11 en 12 uur kwam in het bankgebouw een wissellooper om een be drag van f 20.000 te storten. Toen hij juist was begonnen met het uittellen van het bedrag, kwam een man, kennelijk een vreemdeling naar hem toe, die hem iets vroeg en hem een papiertje toonde, waarop iets stond geschreven. De looper stond den man te woord, waarna hij onmiddellijk door een tweeden vreem deling werd aangesproken. Nadat ook dit gesprek was beëindigd ging de looper voort met het uittellen van het bedrag. Toen bleek hem, dat er een pakje van 100 biljetten van f 10 verdwenen was. Hij waarschuwde den kassier, die ten stond de alarminrichting in werking stel de. Van alle kanten kwamen politie agenten toerennen, maar een onderzoek in het gebouw wees uit, dat de vreem delingen reeds vertrokken waren. Ver moedelijk heeft óf de man, die bet eerst den looper heeft aangesproken, óf een derde handlanger den diefstal gepleegd en heeft de dief met den buit bet ge bouw al verlaten, voordat de tweede vreemdeling met den looper uitgepraat was. De politie vermoedt hier te doen te hebben met een complot van 4 vreem delingen, dat den laatsten tijd in bank gebouwen te dezer stede is gesignaleerd. Men waarschuwt het publiek, dat groote geldsbedragen bij zich heeft, zich niet te laten afleiden door menschen, die hen om een of andere reden aanspreken. Zaterdag is in het gebouw van de Incassobank aldaar een soortgelijke dief stal gepleegd. Toen kwam een juffrouw een aanzienlijk bedrag storten. Ook zij is door een vreemdeling aangesproken, na welk gesprek zij' een bedrag van f 165 kwijt was. Het onderzoek in beide zaken wordt voortgezet. Nederl. autobus in Duitsch land aangereden. Op den straatweg van Neuss naar Münohen-Gladbach is Zondagavond een personen-auto in bot sing gekomen met een van den voetbal wedstrijd Duitschland-Nederland uit Düs- seldorf terugkeerende Nederlandsche auto. bus. De luxe auto reed in volle vaart op de stilstaande en niet-verlichte autobus. De botsing was zoo hevig, dat de chauf feur van de luxe auto door de voorruit van zijn wagen vloog en een gecompli ceerde schedelbreuk opliep, terwijl de beide andere inzittenden eveneens ernstig werden gewond. Van de 30 inzittenden der Nederlandsche autobus werden er zes gewond, terwijl er drie door den schrik een zenuwtoeval kregen. De smokkelhandel. Men schrijft ons van de Duitsch-Geldersche grens, dat de wederzijdsohe smokkelhan del steeds meer den kop opsteekt. Smok kelen van margarine uit Duitschland naar bier wordt bedreven van Zuid-Limburg af langs de geheele Oostgrens tot Winters wijk toe. Honderden 'kilo's margarine wor den frauduleus binnen gebracht en tal van Nederlanders vielen reeds in banden van de douane. Uitgebreider is de smok kelhandel van Nederland naar Duitsch land en de bewoners aan beide zijden van de grens werken dezen handel in de band. Dagelijks gaan er nog duizenden kilo's koffie, thee en tabak naar hst groote vaderland, waar men in weerwil van de steeds slechter wordende econo mische toestanden genoeg afnemers vindt. De Duitsche justitie laat niet met zich spelen en velt zware vonnissen over de smokkelaars, die vaak voor lichte vergrij pen al gauw een maand gevangenisstraf krijgen. Zoo werden vorige week nog eenige kleine zakenmenschen uit Geldern, die gezamenlijk wat levensmiddelen over de grens gebracht hadden, veroordeeld ieder tot een maand gevangenisstraf, terwijl de autobestuurder, die het goed vervoerde, bovendien nog 160.000 Rm. boete kreeg, of één dag gevangenisstraf voor iedere niet betaalde 5000 mark boete. Eenige smokkelaars uit Nieukerk, die met een vrachtauto smokkelwaren ver voerd hadden en onderweg door de com miezen werden aangehouden, werden met hun vijven ieder veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en 44.000 mark boete, terwijl de auto en eenige honder den kilo's smokkelwaren in beslag wer den genomen. Programma van Woensdag 7 Dec. HUIZEN. 1875 M. Uitsl. NCRV-program- ma. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramo- foonpl. 10.00 Zang. 10.30 Morgen wijding. 11.00 Orgelconcert. 2.00 Reportage Jubileumvergadering „Het Hoogeland" te Utrecht. 4.00 Chr. Lec tuur. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Kin derzang. 8.00 Uitzending uit de Ned. Herv. Gem. te Doorn. Sprekers: Ds E. Syperda, ds A. G. H. van Hoogenhuyze en J. Haisme. 10.15 Concert. HILVERSUM, 296 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO Morgenwijding.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6