DE ZEEUW TWEEDE BLAD. JOAN CARISBR0KE Uit de Provincie Brieven uit de Residentie. FEU ILLETON gekomen, alleen ontstond stagnatie n den dienst. Ovezand. Benoemd tot lid van den Raad vacature P. J. van der Slikke, dhr. W. Korstanje. lerseke. Ged. Staten van Zeeland ver leenden machtiging aan het Burg. Armbe stuur te lerseke tot de volgende pacht- verlagingen: bouwlanden 40 pet., weilan den 25 pet., tuingrond 331/» pet, Oesterverzending in November 1932: Nederland 270.094; België 1.222.975, Duitschland 312.790, Engeland 1.608.320, Frankrijk 52.645, andere landen 9.700. Te zamen 3.476.524. Vorig jaar 3.661.786. Biggekerke. Tot voorzitter van het bur gerlijk armbestuur alhier is benoemd dhr Jac. Lampert Pz. Het burg. armbestuur besloot, naar aanleiding van daartoe ingekomen verzoeken, de pachten' voor het jaar 1932 te verminderen, onderschei denlijk met 20, 25, 30, 33 en 37 pet., zulks behoudens hoogere goedkeuring. Arnemuiden. Maandagmiddag reed de slager P. Kousemaker J.Dz. met een auto langs den grindweg, welke weg aansluit aan den rijksweg naar Middelburg, met een flink vaartje tegen een boom. De be stuurder kwam met den schrik vrij, doch de auto was ernstig beschadigd en is met een kraanwagen naar Middelburg ver voerd. Door de gladheid van den weg schijnt de auto geslipt te zijn. Vrouwepolder. (Slot Raadsvergade ring). Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de totaalkosten verbonden aan de verharding van het Kortewegje heb ben bedragen f653.16, waarvan door be langhebbenden een bedrag van f 392.50 zal worden gedragen, zoodat voor rekening der gemeente blijft een bedrag van f260.66. De voorzitter deelde mede, dat van de Vereen. Vreemdelingenverkeer een adres is ingekomen, houdende verzoek om van gemeentewege over te gaan tot verhar ding van den Langeweg, dit zou volgens adressanten niet alleen een verbetering geven doch tevens een geschikt object van productieve werkverschaffing vor men. B. en W. hebben deze aangelegen heid nader onder het oog gezien en zijn tot de slotsom gekomen, dat deze ver harding minstens een bedrag van f3000 van de gemeente zal vorderen, waartegen slechts een inkomst aan baatbelasting staat van plm. f 150, zoodat de gemeente jaarlijks minstens f100 zal moeten bij passen. Na bespreking werd m.a.st. be sloten B. en W. opdracht te geven nadere voorstellen te doen. Na breedvoerige be spreking werden B. en W. uitgenoodigd tot het ontwerpen van een nieuwe ver ordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. nu de met Veere en Oostkapelle aan gegane gemeenschappelijke regelingen als bedoeld bij art 19, 4e lid der L.O.-wet door Ged. Staten zijn goedgekeurd, zij den Raad volgens de hen door hem ge geven opdracht voorleggen een bereke ning van de kosten verbonden aan het O.I. onderwijs in de gemeente. B. en W. hebben daartoe een tijdvak van zes jaar genomen en wel van 1926 tot en met 1931. De kosten hebben na aftrek van het geïnde schoolgeld over die jaren voor de gemeente bedragen resp. f937.13, f865.70, f862.99, f828.47, f925.39 en f820.77, voor resp 31. 28%, 26%, 233/4, 24% en 22s/< kind, alzoo per kind en per jaar resp. f30.13, f30.12, f32.88, f34.88, f37.36 en f36.08, ongeacht de over die jaren uitbe taalde jaarwedden aan de betrokken schoolhoofden. De voorzitter deed voorts nog voor lezen een van het Bestuur van de afd. Walcheren van de Vereen. Volksonder wijs ontvangen motie, waarbij op het be houd van tenminste één der scholen wordt aangedrongen, alsmede het adres van G. de Nood en 80 anderen, houdende verzoek niet tot opheffing van beide scholen te besluiten, doch zeker één der scholen te laten voortbestaan. Dhr Van Dis zeide de meening te zijn toegedaan, dat de door B. en W. ver strekte cijfers meer dan genoeg zeggen, zooals uit de gegevens blijkt, wordt de school te Vrouwenpolder door 7% kind bezocht, waarvan 3 behooren tot de ge meente Serooskerke (W.) en die te Ga- pinge thans door 9% kind, waarvan 1 kind behoorende tot de gemeente St.- Laurens. Dat zegt z.i. ook meer dan ge noeg. Dit alles geeft hem de vrijheid den Raad voor te stellen tot ophef fing van beide scholen te be sluiten. Dhr Kesteloo zeide zeer ver rast te zijn door het voorstel van dhr Van Dis. Z.i. is niemand van de raadsleden op een dergelijk vérstrekkend voorstel inge werkt. Spr. zou gaarne de gronden aan getoond zien waarop het voorstel van dhr v. Dis berust. Spr. zeide van B. en W. cijfers verwacht te hebben, die grondig aantoonen welk voordeel dan de ophef fing verbonden is, of de opheffing wel voordeel voor de gemeente zal opleveren en of wel voldoende rekening is gehou den met het feit, dat hier een groot deel der bevolking in haar goed recht wordt aangetast. De voorzitter antwoordde dhr Kesteloo, dat B. en W. onmogelijk een juiste berekening van een eventueel voor deel kunnen geven, een andere berekening zou slechts op vermoedens berusten en dat gaat z.i. niet op. Weth. Maas zegt verwonderd te staan, dat het voorstel van dhr Van Dis dhr Kesteloo verrast. Deze aangelegenheid is z.i. in een lang sta dium van voorbereiding geweest. Men wist, dat zoo de gemeenschappelijke rege lingen met Veere en Oostkapelle zouden zijn goedgekeurd een dergelijk voorstel te wachten was. Ook dhr Van Dis zeide niet te kunnen begrijpen welke andere cijfers en gegevens dhr Kesteloo verwacht Spr. wijst nogmaals op het feit, dat beide scholen niet door het wettelijk vereischt aantal leerlingen worden bezocht. Dhr Kesteloo zegt van meening te zijn, dat een dergelijk gewichtig voorstel niet ge noeg belicht en bekeken kan worden en blijft er bij, dat de thans verstrekte ge gevens den Raad niets zeggen. Tegenover de gegeven cijfers moet toch zeker een berekening staan van de aan Veere en Oostkapelle te betalen vergoeding. De be rekening van huurderving der door de schoolhoofden bewoonde woningen ont breekt mede. Spr. stelt voor deze zaak terug te zenden naar B. en W. met ver zoek een duidelijke berekening aan den Raad voor te leggen. De voorzitter zeide tegen het verleenen van het door dhr Kesteloo beoogde uitstel van behandeling geen bezwaar te hebben, doch zou dan gaarne zien, dat dhr Kesteloo de door hem bedoelde berekening den Raad voor legde. Dhr W. Maas vindt de kwestie van zoo'n groot gewicht, dat hij later niet gaarne zou hooren, dat deze aangelegen heid er als het ware is doorgejaagd. Er is tijd genoeg geweest ook voor de voor standers van O.L. onderwijs om deze aan gelegenheid van alle kanten te bekijken. Spr. zeide, dat het hier niet alleen gaat om het financiëel belang der gemeente maar ook wel degelijk om het financiëel belang van het Rijk. Hij acht den Raad mede geroepen, om vooral in een tijd als waarin nu geleefd wordt, de belangen van 's Rijks financiën te helpen behartigen. De voorzitter zeide, dat B. en W. met geen voorstel zijn gekomen op grond, rdat hem zulks niet door den Raad was op gedragen. Ook dhr Dingemanse zeide mede te gaan met het door de heeren Van Dis en Maas naar voren gebrachte. Er is z.i. overvloed van tijd geweest voor de voorstanders van openbaar onderwijs om gegevens te verzamelen. Zou men nog 14 dagen uitstel van de definitieve behande ling geven, dan zou zulks z.i. niet meer zijn dan welwillendheid. Behoefte bestaat or z.i. niet aan. Dhr Kesteloo zeide, dat hij het zeer op prijs zou stellen als het punt alsnog op de agenda van een vol gende vergadering zou worden geplaatst. De voorzitter wil wel 14 dagen uitstel geven. Verandering zal het z.i. toch niet in dé" situatie brengen. De beslissing zou reeds geruimen tijd geleden zijn gevallen, zoo Ged. Staten niet zoo lang hadden ge wacht met de goedkeuring der gemeen schappelijke regelingen. Hierna sprak de Raad zich met 4 tegen 2 stemmen (die van de heeren Langebeeke en Kesteloo) uit, staande deze vergadering, een defi nitieve beslissing te nemen. Dhr Kesteloo bestreed nu de opheffing. Spr. is nog steeds wachtend op cijfers, die zouden aantoonen, dat opheffing der scholen werkelijk bezuinigen is. Een be zuiniging, die niet opweegt tegen de be- VAN DINSDAG 6 DEC. 1932, Nr 57. Allereerst wil ik er hier mijn voldoe ning over uiten, dat Middelburg een anti revolutionairen burgemeester heeft ge kregen. Niet, omdat ik behoor tot hen, die zeggen, of doen: Hoe meer baantjes voor de partij des te beter! want het kan ook best andersom zijn. Neen, maar om dat ik geloof, dat hier de rechte man op de jechte plaats gekomen is. Er was me al eenigen tijd iets van bekend, hoe er alle kans bestond, dat Middelburg een anti-revolutionairen bur gemeester zou krijgen, maar ik zie de benoeming altijd liefst eerst in de Staats courant vóór ik er me al te zeer over verblijd. Doch nu is het een feit: Mr A. A. de Veer is straks burgervader van de mooie hoofdstad van Zeeland. Dat is een. ge-> lukwensch waard. Allereerst is hij een Zeeuw onder de Zeeuwen en daarbij is hij bekwaam en vol jjver. Men neeft juist dezer dagen in de Tweede Kamer nog pens over de burge meestersbenoemingen gesproken en daar bij nog al eenige critiek doen hooren, maar van deze benoeming zouden wij nu willen zeggen, dat ze naar alle kanten in orde is. Iemand uit de plaats zelf, die er deel neemt aan h§t publieke en het politieke leven. Dan: een persoon geacht en be kwaam, met ambitie en werklust. Wat wil men nog meer? Wjj kennen Mr de Veer het best uit zijn, optreden in de Eerste Kamer. Diaar is hij gelukkig! geen veelprater, maar wel jemand, die als hij' spreekt, zake lijk en wel overwogen zijn meening zegt met kennis van zaken. Zoo hoorden wij hem trouwens ook van liberale zijde be- oordeelen. Een man, die zich geeft voor zijn werk, zonder lawaai en trompetge schal, maar met ernst en toewijding. Zoo zal hij straks voor Middelburg een goed burgemeester kunnen zijn, wanneer God hem de kracht en de wijsheid ver leent, om in dit verantwoordelijke en gewichtige ambt ?ijn woonplaats te dienen. Wij hebben tegenwoordig wed behoefte aan goede magistraten, die het volk niet vleien, maar die het leiden. Een mensch wrijft zich de oogen uit, als hjf b.v. leest, hoe B. en W. van het roode Zaandam op 8 November j.l. daar met de belangen van het openbaar on derwijs gespeeld hebben. De onderwij zers, die vrij wilden hebben, om naar de socialistische betooging in Den Haag te gaan, kregen dat. De klassen werden zooveel mogelijk gecombineerd, of an ders kregen de kinderen dien dag vrjj. Is het niet om zich te ergeren over zulk gedoe? En dat is verdedigd door een man als burgemeester K. ter Laan, die in de Ka mer staat te schreeuwen, dat deze regee ring toch zoo met de belangen van het arbeiderskind solt. Schaamte hebben zulke menschen blijk baar niet meer Eat schijnen altemaal zegeningen van de „democratie" te zijn. ïk ben daar, plat gezegd, vies van. En dan klaagt men nog, dat het 't openbaar onderwijs niet beter gaat. Men springt op, als er beweerd wordt, dat de roode onderwijzers juist degenen zijn, die de openbare school meer en meer in discrediet brengen. En toch is het een feit. Als het zoo nog wat door gaat, wordt de hooggeroemde en hooggeloofde openbare school, vooral in de groote steden, niets anders dan een seoteschool voor socialisten en commu nisten en op de rugjes der arme school kinderen zullen die groepen dan den strijd met elkander wel uitvechten. Of wij dat toejuichen? Absoluut niet, wij betreuren het, meer dan wie ook. door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 76) o „In de eerste plaarts dit, dat men geen recht heeft, een meisje te trouwen, en dan te trachten een klove te brengen tusschen haar en haar naaste verwanten. De fami lieband is door God ingesteld en daar door een geheiligde band; dien ik me dan ook wel wachten zou, te verbreken. Als je met Ada trouwt, moet je in zekeren zin baar verwanten op den koop toe nemen. In de tweede plaats ben ik niet de eenige om te beslissen of we voor zoo langen tijd nog een extra leerling op het budget van onze huishouding kunnen brengen. Daar bij komt, dat het mij voor den goeden naam van het damespensionaat niet be vorderlijk lijkt, als hier voortdurend een jonge man een van de inwonenden het hof komt maken, al ben je nu honderd maal onze broer. Je weet, hoe gauw de praatjes in de wereld komen. Zoo zijn er meer be zwaren zou ze zelf wel willen is ze geneigd, zich te schikken naar de regels van de school, en zoo niet, wat dan? Neen Frank, ik moet je eerlijk zeggen, dat ik je plan niet kan toejuichen, de opzet is trou wens al verkeerd om zich iemand tot Maar de heeren willen het zelf, ook hier schijnt ten volle te gelden, dat de goden met blindheid slaan wien ze wil len verderven. Men moet in dezen tijd goed op al die dingen letten, niet alleen op het gebied van het onderwas, maar ook op menig ander terrein, Verwarring en ontbinding, dat rijn de typeerende woorden voor dezen tijd Ver warring en ontbinding in de geesten, maar ook in het publieke leven met al zjjn beweeg ledereen weet het beter; de stuurlui aan den wal vermeerderen met den dag in getal En als er weer wat bij elkaar zijn, stichten ze fluks een nieuwe partij, of groep en hijschen den bezem in de mast. Nu er op politiek terrein weer zekere gebeurtenissen op komst zijn, komt de tijd, dat men weer voor niets staat. En dan staan de menschen, die verant woordelijkheid durven dragen en die zwart ook zwart durven noemen en wit ook wit, vooraan, in de vuurlinie. Zij krijgen de critiek, meermalen ook den smaad en den hoon. Daarom hebben we in dezen tijd be hoefte op de verantwoordelijke posten aan menschen met beenen onder het oorpus, die, als het moet, de hakken in de klei zetten en zeggen: hier sta ik, ik kan niet anders! We hebben geen behoefte aan leiders en aan politici, die zeggen: hier sta ik, ik kan ook anders. Dat soort hebben we genoeg, veel' te veel. We hebben behoefte aan leiders en be stuurders, die geen marionetten zijn, maar die de dingen zien en durven zien, zooals ze zijn en "die dat het volk durven zeg gen ook. Anders gaan we naar den kelder. Krachtig en doelbewust beleid is eisch niet bjj wijze van dictatuur, maar wel om te leiden en te sturen in de goede richting van ontwikkeling en versterking der nationale krachten. J. H. DE AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. De „Tel." deelt het een en ander mede omtrent de overwegingen, die Ged. Staten van Noord-Holland er toe hebben geleid aan de N.V. Algemeene Transport-Onder neming te Utrecht tot 31 December 1937 vergunning te verleenen tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Alkmaar over Den Oever naar Leeuwar den en terug. Ged. Staten overwegen o.m., dat het tot stand komen van den afsluitdijk de wenschelijkheid en mogelijkheid schept van een rechtstreeksche landverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland. De afsluitdijk kan aan de eischen van dit verkeer dienstbaar worden gemaakt, indien een goede spoorwegverbinding over den dijk tot stand wordt gebracht waarop autobuslijnen zullen kunnen aansluiten. Het in werking brengen van een auto busdienst als eenig openbaar middel van vervoer kan uit dien hoofde slechts als een voorloopige voorziening worden beschouwd, welke zoo spoedig mogelijk voor een voorziening, waarin de spoor lijn althans de hoofdverbinding vormt, zal moeten plaats maken. In verband met de opvatting van Ged. Staten, dat de in werking te brengen autobusdienst over den afsluitdijk als voorlooper van een spoorwegverbinding moet worden beschouwd, is het volgens Gedeputeerden aangewezen de concessie aan de N.V. Alg. Transport-Onderneming te Utrecht, als dochtermaatschappij van de Nederl. Spoorwegen, te verleenen. Zulks acht het college ook billijk met het oog op het feit, dat de Ned. Spoorwegen groote kapitaalsuitgaven voor den aan leg van een desbetreffende spoorlijn zul len moeten doen. Aan het verleenen van de concessie aan de N.V. A.T.O. is ook het voordeel verbonden, dat de overgang van autobus- tot spoorwegverbinding zal worden vergemakkelijkt. De Utrechtsche correspondent van de „Tel." heeft zich tot de A.T.O. gewend om nadere inlichtingen. „Het heeft wel eenigen tijd geduurd", merkte men op, „vóór deze beslissing kwam, doch ten slotte is zij toch ten vrouw ite kiezen, die eerst nog „gevormd" zooals jij het noemt moet worden. Maar we worden geroepen, ga je mee?" Ze gingen naar binnen, Joan in gepein zen verdiept het viel haar niet gemak kelijk haar eenigen broer wat te weigeren, Frank teleurgesteld en boos; boos, omdat het geheele bezoek zoo was tegengevallen, boos, omdat hij zijn zin niet kreeg. Bin nen gekomen vonden ze Ada, die met een verveeld gezicht voor zich zat te kijken, en ook al uit haar humeur, omdat Frank haar verwaarloosd had. De geheele avond stond haar tegen, ofschoon Meliora haar uiterste best had gedaan het haar naar den zin te maken. Ze was een van die ongelukkige schepsels, die altijd alles aan een ander wijten en nimmer zichzelf zien; die alleen tevreden zijn, als ze met eigen gaven kunnen pronken, doch van anderen niets kunnen waardeeren. En het eerste had ze vanavond niet kunnen doen. Ze had niet dat effect teweeg gebracht, dat ze verwacht had; ze was voornemens ge weest, die „schoolfrikken" eens te toonen hoe een dame, die niet voor haar dage- lijksch brood hoeft te ploeteren, zich ge draagt. In de plaats daarvan, was ze dien avond meermalen tot de ontdekking geko men, dat maatschappelijke en geestelijke welstand geheel verschillende grootheden zijn. „En lieveling," zeide Frank, een geeuw verbergend, toen ze goed en wel in een cab waren afgereisd naar huize Cook, gunste van ons uitgevallen. Op het oogen- blik is de afsluitdijk echter nog niet voor het verkeer geopend. Daarop is dus thans het wachten. Wat den uit te voeren dienst betreft, zal het noodig zijn te Alkmaar en te Leeuwarden wagens van de A.T.O. onder te brengen. De bedoeling is, het traject met de groote, geriefelijke reiswagens van de A.T.O. te berijden. De toegangswegen tot den afsluitdijk zijn echter niet geschikt voor het zware materiëel en daarom zal zoolang de wegen nog niet verbeterd zijn, tijdelijk met lichter materiëel worden ge reden op een gedeelte van het te berijden traject. Het traject over den afsluitdijk wordt de langste autobusdienst in Nederland, n.l. 116 K.M. Het is jam mer, dat de rijtijd 31/2 uur moet zijn. Dit is betrekkelijk lang, maar het is noodig in verband met den toestand van de wegen." Wat de dienstregeling betreft deelde men mede, dat deze nog wijziging zal ondergaan, omdat de wensch is geuit van een grootere vervoergelegenheid. Het is een gebiedende eisch bij den opzet van een dienstregeling voor een traject waar op het vervoer nog tot ontwikkeling moet worden gebracht, zooals hier over den af sluitdijk, dat de dienstregeling in den aanvang niet te uitgebreid mag zijn. Bij de aanvrage zijn in totaal acht rit ten, vier keer op en vier keer af, aan gevraagd. Een dienstregeling is opgezet van om de drie uur, welke echter uitge breid zal worden. Verder zal bij de dienst regeling de vervoerdichtheid een groote rol spelen. In verband met een en ander zal ook het materiëel aangevuld moeten worden. De A.T.O. heeft vier nieuwe reis wagens, elk voorzien van 31 zitplaatsen, besteld bij een Nederlandsche firma. De practijk zal moeten leeren of het noodig zal zijn op de daarvoor meest geschikte punten reservewagens te plaatsen om aanvullend te kunnen rijden. Het ligt voorts in de bedoeling de aansluitende autobusdiensten onderweg op den A.T.O.- dienst te laten correspondeeren. De A.T.O.-directie verwacht, dat de nieuwe dienst voor het toerisme, mede in verband met het groote bezoek van vreem delingen, van beteekenis zal zijn. Daar om wordt in samenwerking met de Ned. Spoorwegen overwogen goedkoope reis biljetten op meerdere stations uit te geven tot Alkmaar, aansluitende op den auto busdienst over den afsluitdijk. Hierbij is o.m. gedacht aan Den Haag, Amsterdam, Leiden, Rotterdam etc. Zoodra de afsluitdijk voor het vervoer zal worden opengesteld, zal de dienst met zes wagens beginnen. 1 Centrale hengstenkeu- ring in Zeeland. Door de Prov. Re gelingscommissie voor de paardenfok kerij in Zeeland is, behoudens goedkeu ring door den minister, bepaald, dat da centrale hengstenkeuring zal plaats vin den te Goes op 9 Februari 1933. 1 Dwarsverbinding in Z. - Vlaanderen. In verband met den zeer slechten onderhoudstoestand van den weg Philippine, Driekwart, een onderdeel van de Oost-West verbinding in Z. Vlaanderen verzochten de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan het betrokken Provin ciaal Bestuur een spoedige verbetering in het belang van het verkeer zooveel moge lijk te willen bevorderen. Hierop werd be licht ontvangen, dat met de verbetering van dezen weg, waarvoor plannen mo menteel worden opgemaakt, wellicht wel dra zal kunnen worden begonnen. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Vlissingen. De voorvergadering van den gemeenteraad ter behandeling van da begrooting is bepaald op Maandag 12 De cember te 8 uur. Gistermorgen is de electrische tram, die te half negen van Vlissingen kwam tusschen Souburg en de Abeele gederail leerd. Ongelukken zijn er niet bij voor „ik hoop, dat mijn zusters je aanstaan en dat je ze aardig vindt?" „Ik zou wel eens willen weten, waarom ik ze aardig moest vinden," antwoordde Ada uit haar humeur. „Wat een avond, ik ben doodop. Er is gewoon met die menschen geen praten, en we hebben niet eens een spelletje kaart gespeeld. En dat wezen, dat jullie Meliora noemen, was er aldoor op uit, om er achter te komen, wat ik wel wist. Ik ben dankbaar, dat i k tenminste niet noodig heb, om elk beetje dart ik weet, productief te maken om mijn boterham te verdienen. Wat ver beelden ze zich wel? Ik zou geen school juffrouw willen zijn, voor geen geld; daar ziet iedereen toch maar op neer." „Schooljuffrouwen en schooljuffrouwen zijn twee; men kan ze niet allen over één kam scheren. En ik weet, dat iedereen voor Meliora de grootste achting heeft en voor mijn zusters evenzoo, vooral Joon." „Joan houdt niet van me. Ze zat me op te nemen, toen we theedronken, en ik zag aan haar oogen, dart ze je een betere keus had toegewenscht." „Ze sprak toch heel vriendelijk over je. Ze zei, dat ze nooit zoo'n lieve verschij ning had gezien; en dat beteekent veel, als Joan het zegt." „Ik snap maar niet, dart je die Joan zoo in de hoogte steekt. Ze is zoo trots als een pauw en ik weet zeker, dat we het samen 1 nooit zullen vinden. Maggie m&g ik ook niet, ofschoon za wel een dametje ia. En Brenda nu ja, die telt niet mee." Zoo ging de jonge dame door, totdat het ouderlijk huis bereikt was. Frauk slaake een zucht van verlichting het bezoek aan Chestnut House was voorze ker geen succes geweest. HOOFDSTUK XXV. Toch kwam Frank na eenigen tijd nog terug op zijn gesprek met Joan. Na veel over en weer gepraat wist hij te bereiken, dat Ada Cook veertien dagen op Chestnut House, zou mogen logeeren. Maggie, als de oudste der dames Garisbroke, nam op zich, haar «.en uitnoodiging te schrijven. „En denk er om, zeide ze tegen Frank, toen ze hem het epistel overhandigde, „het is slechts voor veertien dagen. Ik heb het duidelijk in den brief gezet - van aanstaanden Dinsdag tot Maandag over een week. Juffrouw Cook krijgt 't ka mertje van de meisjes Lee, die veertien dagen met verlof zijn, om het huwelijk van haar oudsten zuster bij te wonen, en ze komen precies op den dag terug, dien we voor Ada's vertrek hebben vastge steld/' „Ik veronderstel, dat ik me bij jullie be slissing zal moeten neerleggen," ant woordde de ondankbare en onverbeterlijke Frank. „Ik vind hert schandelijk, zooals jullie je broer behandelen. Wat kan zoo'n meisje je nu voor last geven? Je behan delt haar gewoon als lid van het gezin." „Daar hebben we nu geuoeg over ge praat. En let wel, we zijn niet van plan, haar van haar familie te vervreemden. Als je dat wil, maar dien raad mag ik je eigenlijk niet geven, zoek dan in het buitenland een betrekking." „Wat een prachtidee, dat ik daaraan niet eerder dacht. Dan lapte ik de heele familie Cook aan mijn laars, en jullie ook, als je me niet beter behandelt." Maggie weerhield het scherpe ant woord, dat haar op den tong lag de afgeloopen jaren hadden haar wijzer ge maakt; en Frank toog naar zijn ver loofde, om haar de uitnoodiging over te brengen. Het bleek, dat Joans vraag „of Ada wel zou willen" terecht gesteld was. Want juffrouw Ada Cook sloeg beleefd de uitnoodiging af, onder voorwendsel, „dat haar bezigheden op Zondag ze zong immers in een koortje? en fami lieomstandigheden, haar verhinderden aan de vriendelijke invitatie gevolg te ge ven." Maggie lachte, toen ze het paarsgetinte, -geparfumeerde velletje postpapier1 aan Meliora overhandigde en zeide: „Nu komt Joans voorspelling nog uit. De dame is verhinderd de uitnoodiging aan te ne men, waardoor ze ons bespaart, een of fer te brengen aan hert altaar van broer I Frank. We hebben gedaan, wart men van ons eischte en daarmee uit. Wat zal Joon blij zijn!" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5