boden EERSTE BLAD. VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DINSDAG 8 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. b? ;t :n r- te iats. .38 m.M. o, inclusief 5 Bureau Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland 9 Na de besprekingen die gisteravond op het diner bij Mac Donald zijn gevoerd tusschen Mac Donald, Herriot, Norman Davis, von Neurath en Aloisi, moet, naar de „Telegr." meldt, worden aangenomen t dat er op het oogenblik tusschen de ge noemde vijf eerste gedelegeerden ernstig sprake van is de ontwapeningsconferen tie na het tot stand komen van een voor- loopige conventie over een aantal secon- j daire punten, waarover men het al eens is, tot einde 1936 te verdagen, d.w.z. tot het tijdstip waarop de vlootverdragen van Londen en Washington herzien moeten Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. lel, de Groot en >t schuur, Beth, rp), inboedel, w.o. sth. Ie, 13.08.40 H.A.; k. i met werkplaats, ■uw met tuin, 3 r en garage, Jon- EERBERICHT. rond van 0 Dec.: later toenemende itelijke, later weer t gedeeltelijk be- neerslag, tempe- des nachts, over- 1 in temperatuur. ddag 3 uur: rgen 10 u.: 751. fietsers: ïi- et :n it -ij Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. L J Telefoonnummer 11. Postchèquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiën 30 cont per regel. Ingczondor. mededeel ingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruithctnling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Nogeens: cumulatie. Meermalen wordt de klacht gehoord, dat met de belangen van de pensioen gerechtigden te weinig rekening wordt gehouden. Daarnaast is er echter ook de klacht, dat gepensionneerden onrechtmatig bevoor deeld worden, omdat ze óf tot een bezol digd staatsambt worden benoemd óf pen sioen met pensioen weten te vermeerdern. Wat het eerste betreft, het maakt voor al in dezen tijd nu zooveel jonge menschen naar een bescheiden betrekking snakken soms een onaangenamen indruk, wanneer gepensionneerden die dus hun beste krachten hebben verbruikt met voor bijgang van anderen benoemd worden. Ook hier is het echter weer noodig te gen overdrijving te waarschuwen. Biet aantal van dergelijke benoemin gen vormt een uiterst klein percentage. Dat blijkt wel het best hieruit, dat reeds maandenlang over eën en dezelfde bur gemeestersbenoeming, waarbij een ge- pensionneerd officier werd aangewezen wordt gesproken en geschreven. Andere voorbeelden heeft men blijkbaar niet bij do hand. 't Is hier met recht: één uit vele. Hierbij komt nog, dat minister Colijn reeds in 1925 een maatregel wist te tref fen, volgens welke bij benoeming van een gepensionneerde tot een staatsambt, een zeer belangrijke korting op het pensioen werd toegepast, ten nadeele van den be noemde en ten voordeele van de Rijks schatkist. Wie nog in staat is de dingen nuchter te bezien zal dan ook moeten toestemmen, dat er wat deze soort van cumulatie be treft, geen reden is daarover zooveel op hef te maken. En dan is er nog de veelbesproken cumulatie van pensioenen. Dat is soms al betreft het ook betrekkelijk weinig voorkomende gevallen op 't kantje van ergerlijk. Hieraan moet echter in één adem wor den toegevoegd, dat het ergerlijke niet zit in de cumulatie van Rijkspensioenen, daar hier door de wet reeds regelen zijn gesteld. Dit is echter niet het geval met pen sioenen uit anderen hoofde. En zoo komt het een enkele maal voor, dat iemand, die nog is in de kracht van zijn leven b.v. een vrij hoog wethouderspensioen heeft en tevens recht heeft op pensioen als Kamerlid of als Gedeputeerde. Dat ook voor dergelijke functiën pen sioen wordt verleend, is niet onbillijk, wel echter, dat dit pensioen reeds op vrij jeugdigen leeftijd wordt verleend, zoodat er zelfs een zekere prikkel is het wet houderschap in den steek te laten ten einde het pensioen met salaris te kun nen combineeren. Het is echter duidelijk, dat het Rijk niet bevoegd is in te grijpen, maar dat het meer een zaak is, die de Provinciën en de Gemeenten aangaat. En ook: dat uit den aard der zaak der gelijke cumulatie nu eenmaal niet op groote schaal mogelijk is. Het blijven uitzonderingen. Erkend moet worden, dat er, wat de cumulatie betreft, soms gevallen voor komen, die terecht aanstoot geven. Het kwaad is echter niet van dien aard, als sommigen het meestal met de be doeling om de aandacht van meer belang rijke zaken af te leiden, gelieven voor te stellen. Voor de Kamerverkiezingen is deze zaak al van zeer weinig belang. Wel kan het, zooals de Standaard schreef van belang zijn bij gemeenteraads- en provinciale verkiezingen, ten einde deze locale organen te bewegen doelmatige verordeningen te treffen. Zooals er hier en daar reeds vastgesteld z ij n. „En overigens geven wij onzen kiesver- eenigingen den raad zich óók niet te laten beïnvloeuen door zekere brochure. Zoover de daarin vervatte bedragen door ons konden woden beoordeeld, waren ze alle onjuist." De ontwapeningsconferentie. worden. In de plaats der ontwapenings conferentie zou dan treden een perma nente ontwapeningscommissie, waarin alle 62 staten, die ter conferentie verte genwoordigd zijn, dus ook de Ver. Staten en Sovjet-Rusland, een permanenten vertegenwoordiger zullen krijgen. Ziet Duitschland af van contingen- teering? Omtrent het compromis, dat tot stand is gekomen tusschen den minister van Landbouw von Braun en den minister van Economische Zaken Warmbold ver luidt, dat men is overeengekomen de contingenteeringsplannen definitief te laten varen. Ten einde echter den landbouw tegemoet te komen, zullen de invoerrechten voor een reeks producten, in de eerste plaats van eieren, reuzel en zekere houtsoorten, wor den verhoogd. Om den invoer van te groote hoeveelheden dezer producten in de maanden Januari en Februari te ver hinderen, zal men overgangscontingenten afkondigen. Drankverbod in Amerika nog niet ingetrokken. Het Huis van Afgevaardigden heeft ge stemd over de motie van den toekomsti- gen vice-president Garner, om het drank verbod in te trekken. Voor de motie wer den uitgebracht 272 stemmen en er tegen 144, zoodat de motie niet de vereischte tweederden meerderheid op zich had ver- eenigd. Gemeld wordt, dat de „natten" later zullen trachten de Volstead-wet in dier voege te amendeeren, dat de verkoop van bier wordt toegestaan, doch men is van meening, dat de stemming van gister in elk geval een eind heeft gemaakt aan de mogelijkheid, dat het drankverbod ge durende deze Congres-zitting eenvoudig wordt opgeheven. Door deze stemming acht men elke mogelijkheid van afschaffing van het drankverbod gedurende de zitting van het tegenwoordige Congres, dus tot 4 Maart, buitengesloten. Japansch oorlogsschip vergaan. De Japansche torpedojager „Sawarabi" is gistermiddag in een storm ten Noorden van Formosa vergaan. Van de bemanning die meer dan vijftig koppen telt, konden er tot dusver slechts veertien gered wor den. De „Sawarabi" meet 900 ton en werd in 1924 te water gelaten. Hongermarcheerders te Washington. Reuter seint uit Washington, dat 10.000 man van de nationale garde en mariniers in kampen rondom de hoofd stad zijn gestationneerd, teneinde eereed te zijn bij de aankomst der honpwhetoo- gers, wier voorhoede reeds in de omge ving is gesignaleerd. Alle verloven van de politie zijn in getrokken. Zoolang de betoogers Was hington niet hebben verlaten, zullen extra wachtposten worden geplaatst voor het ministerie van financiën, het Witte Huis. het kapitool, de gas- en electriciteitsfa- brieken, terwijl op alle strategische pun ten een sterke wacht zal worden gecon centreerd. De plaatselijke organisaties van za- k nlieden, maken bekend, dat zij den be toogers geen hulp zullen verleenen en dat zij weigeren hun voedsel en onderdak te verschaffen. Naar Reuter uit Washington nader meldt, heeft de politie de aldaar aange komen werkloozen, noodlijdende boeren en communisten met vracht- en andere auto's naar een buiten de stad gelegen terrein overgebracht, waar een kamp is ingericht, dat door een sterke politie macht dag en nacht wordt bewaakt en waar door versperringen op groote schaal elk contact met het publiek word4 belet. De betoogers mogen afzonderlijk naar stad gaan, maar optochten zijn verbo den en het kapitool is door politie en brandweer afgezet. Eenige honderden betoogers, die deel uitmaken van den „hongermarsch" naar Washington, poogden gisteren een aanval te ondernemen op het Kapitool. Toen zij bemerkten, dat talrijke politie-beambte het Congresgebouw bewaakten, gaven zij de poging op. Hmgersnood in Oekraine. De hongersnood in de Oekraine heeft een ontzettenden omvang aangenomen. De nood is thans zoo hoog gestegen, dat er menschenvleesch wordt gegeten. In het dorp Molodeskoje, district Bukinsk, heeft een boer, Victor Siwatschenka, twee kin deren geslacht. In het dorp Gharkofka heeft een vrouw, Sachartschenko genaamd, haar zoon ge slacht. In hetzelfde dorp hebben ouders hun kind gebraden. In het dorp Balanofka zijn verschillen de kinderen spoorloos verdwenen. Alge meen wordt aangenomen, dat ze geslacht zijn en opgegeten. De doodgravers van Kiew, Gharkof, Zhitomir enz. hebben reeds tientallen lij ken geborgen die 's nachts gevonden wer den langs de groote wegen die naar de stad leiden. De staking ie Athene. De toestand te Athene is aanzienlijk verscherpt. Een communistisch parle mentslid is wegens het aansporen tot op roer gearresteerd, evenals het geheele be stuur van den ambtenaarsbond wegens het houden van een beraadslaging over een sympathiestaking der ambtenaren. De gearresteerden zijn in hongerstaking ge gaan. Minister-president Tsaldaris staat op het standpunt, dat de ambtenaren geen recht hebben, om aan de staking mee te doen. De tramstaking duurt nog onvermin derd voort. Korte berichten. De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in België toont een winst voor de Katholieken van 13 zetels, vcor de socialisten van 16 zetels, de com munisten 4 zetels. De liberalen verliezen 28 zetels, de frontisten 4 en de middenstanders 1. In de New-Yorksche ziekenhuizen zijn duizend buitenlanders, die daar in betrekking waren, opgezegd. Zij zullen door Amerikaansche onderdanen ver vangen worden. Het Ghineesche leger in Mandsjoe- rije is op de vlucht geslagen voor de snel in Westelijke richting naar Khailar op rukkende Japanners. Rijkspresident Von Hindenburg ont ving gistermorgen Rijkskanselier Von Pa pen in een afscheidsaudiëntie. Als blijk van dankbaarheid en waardeering over handigde de rijkspresident aan von Pa pen zijn portret met handteekening. behoorlijke toepassing en naleving van de Warenwet en haar uitvoeringsbeslui ten te verzekeren. Juist in dezen crisistijd, nu vele bedrij ven in moeilijkheden verkeeren en het de biet is verminderd, is de neiging tot knoeierij en misleiding van het publiek bij oneerlijke concurrenten helaas grooter dan in normale tijden. Verkeersgevaren in de ochtenduren. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel-Club acht het voor de veiligheid van groot belang, de automobilisten te waar schuwen voor het groote gevaar, dat in dezen tijd van het jaar de nachtvorsten opleveren. In de vroege ochtenduren toch, wanneer het vochtig is in de lucht of zelfs bij geringen neerslag, is de kans zeer groot, dat tengevolge van grond- vorst de wegen glad worden, hetgeen veelal pas bemerkt wordt, wanneer men moet remmen. In de laatste dagen hebben het secretariaat der K. N. A. C. tal van waarschuwingen van automobilisten be reikt, die tengevolge van de gladheid waren geslipt, ofschoon aan den weg noch aan de weersgesteldheid ook maar iets van vorst te bemerken was geweest. In het belang van een veilig verkeer zullen de automobilisten dus goed doen ernstig rekening te houden met de moge lijkheid van grondvorst en daarnaar hun snelheid en remweg te regelen. In ieder geval zal men er voor moeten waken, plotseling en sterk te remmen, aangezien, dat de slipkans aanzienlijk verhoogt. Vrachtverdeeling in de binnenvaart. De Vereeniging Amsterdamsche Graan- beurs te Amsterdam, de Bond van Ned. Graan- en Zaadimporteurs te Rotterdam en het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam, hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van het ontwerp van wet, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van eten zoo- Binnenland. Het Gasthuistekort te Goes. De abattoirkwestie te Middelburg. Het autobusongeluk op den Muiderstraat- weg. Auto door een sneltrein gegrepen. Opheffing der O.L. scholen te Gapinge en Vrouwepolder. Buitenland. Hongersnood in Oekraine. De hongermarsch naar Washington. Het drankverbod in Amerika nog van kracht. De besprekingen te Genève. Laat Duitschland de contingenteering varen? PER VLIEGTUIG NAAR INDIE. Indrukken van den havenmeester van Schiphol. Gisterenmiddag om vijf uur is het In- dievliegtuig „IJsvogel" op Schiphol te ruggekeerd. Als passagier bevond zieft aan boord de heer U. F. M. Dellaert, ha venmeester van Schiphol, die de uit- en thuisreis met de „Ijsvogel" heeft ge maakt. „De Maasbode" heeft den heer Dellaert naar zijn bevindingen gevraagd. „Ik had, aldus de heer D., een maand verlof, en ik wilde dien tijd nuttig door brengen. De K.L.M. bood mij vrij vervoer aan, waarvoor ik haar een rapport van mijn reis verstrek. Den derden November vertrokken wij en den twaalfden waren wij in Indië. Mijn indruk over de route? Er zit leven in. Overal is men aan het werk, terreinen worden verbeterd, licht bakens en nachtverlichtingen worden aangelegd, de radiodiensten worden be ter ingericht. Nergens is stilstand of ach teruitgang. De route ontwikkelt zich ge- Ingezonden Mededeeling. Sluiting van winkels op Zondag. Te Rotterdam en in enkele andere plaatsen zijn sommige middenstanders een echt revolutionaire actie begonnen tegen de Winkelsluitingswet. Naar gemeld wordt, zijn zeker een 200 zaken den geheelen Zondag opengebleven Men heeft op eigen houtje de bepalingen van de wet zonder meer terzijde gesteld. Een echt revolutionaire beweging, die vooral ook bedoeld is om druk op de re geering en het parlement uit te oefenen, teneinde de wet te wijzigen. Dreigend conflict in de papier-industrie. De afwijzende houding van de directie Van Gelder's papierfabrieken om nog ver der te confereeren en de stellige verzeke ring, dat de 10 pet. loonsverlaging onder alle omstandigheden moet worden ge handhaafd, is aanleiding geweest, dat de personeelen der papierfabrieken Zater dag en Zondag zoowel te Wormer als te Velzen hebben vergaderd. Zij bleven af wijzend staan tegenover de loonkorting, en men is van meening, dat het conflict op een algemeene staking zal uitloopen, waarbij dan bijna 3000 arbeiders zijn be trokken. Salariskorting voor Gedeputeerden. De voordracht van Ged. Staten van Groningen aan de Provinciale Staten be treffende de begrooting voor 1933 en de heffing van opcenten voor den dienst 1933, heeft de centrale afdeeling aanlei ding gegeven voor te stellen op de jaar wedden van Ged. Staten een tijdelijke kor ting toe te passen van 2 Yt pet. van de eerste f 2000 en 5 pet. van het meerdere. Het voorstel tot verlaging van het sa laris van Ged. Staten is in de zomerver gadering verworpen, maar thans opnieuw ingediend door een lid der tweede afdee ling, omdat het z.i. de vorige maal niet de bedoeling ia geweest Ged. Staten niet te korten. De keuringsdiensten van waren. Het algemeene bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer medege deeld, dat het met bezorgdheid heeft ken nis genomen van de voornemens der re geering om de uitgaven ten behoeve van de keuringsdiensten van waren aanzien lijk te verminderen, tengevolge waarvan de bemoeiingen van deze diensten met het toezicht op de Warenwet en haar uit voeringsbesluiten noodwendig zullen moeten worden ingeperkt. Bij de voorgenomen inkrimping van het aantal keuringsdiensten van 21 tot 13, gevoegd bij de radicale vermindering van het budget, wordt het onmogelijk om een veel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Adressanten, die geacht kunnen worden den geheelen Nederlandschen invoerhan- del in buitenlandsche granen te vertegen woordigen, hebben alle waardeering voor de bedoelingen van dit wetsontwerp, maar meen en, dat daarin enkede leemten voor komen. Artikel 4 bepaalt, dat de Bevrachtings- oommissie haar tusschenkomst verleent bij het bevrachten van vaartuigen binnen het district, waar zich ook de te ver voeren goederen bevinden, die voor be vrachting gereed liggen. Dit dubbele criterium zou aanleiding kunnen geven tot twee moeilijkbeden, te weten: 1. Indien voor het vervoer eener be paalde partij goederen binnen het district der Bevrachtingscommissie geen vaartuig beschikbaar is, dat voor het vervoer van die goederen geschikt is, (b.v. wat be treft tonnenmaat en/of inrichting) dan zou volgens deze bepaling geen vaartuig bevracht kunnen worden, dat voor dit vervoer wél geschikt is, doch dat zich nog niet binnen het district bevindt. Adressanten lichten dit nader toe. 2. Voorts bevat art. 4, sub a, de be paling dat het vaartuig voor bevrachting gereed moet liggen. Deze omschrijving is, in verband met de bewoording van de Memorie van Toelichting, niet geheel duidelijk. De Memorie van Toelichting spreekt daar van „een vaartuig dat laad- klaar ligt". 'Deze twee omschrijvingen dekken elkaar niet volkomen. Immers is het zeer wel mogelijk, een schip te be vrachten, dat nog varende of lossende en dus nóg niet laadklaar is. Dit komt in de praktijk herhaaldelijk voor en de belading vindt plaats, zoodra het schip tot laden gereed is. Wanneer echter de nadruk wordt gelegd op de omschrijving, zooals in de Memorie van Toelichting voorkomt, dan is de bevrachting van een schip, dat bezig is te lossen, niet mogelijk, omdat het schip niet laadklaar, d.w.z. leeg en zonder emplooi is. Het komt adressanten wenschelijk voor, dat niet één enkele Centrale Raad van Beroep wordt ingesteld, die zal moeten oordeelen over bevrachtingsaangelegen heden in alle deelen van het land. Met het oog op de belangen en omstandig heden, die in de verschillende streken van ons land van zeer uiteenloopenden aard zijn, geven adressanten in over weging in verscheidene plaatsen en in ieder geval je Amsterdam en te Rotter dam dergelijke instanties te vestigen. Wellicht zou het mogelijk zijn, de ver schillende Kamers van Koophandel met deze taak te belasten. leidelijk. In Bagdad wordt een nieuw ter rein aangelegd met een stationsgebouw, in Jodhpur heeft de Maharadja een ho tel laten bouwen. Goede hotels zijn nu bij alle vliegvelden. In Indië ontmoette ik de heeren Nieu- wenhuis van de K.N.I.L.M. en Groeneveld Meyer van het Hoofdbureau Luchtvaart Met hen heb ik alle lijnen van de K. N. I. L. M. bevlogen tot Singapore toe. Van daar ben ik per trein gegaan naar Alor- star om de „IJsvogel" weer op te pikken. D'at is een vreeselijke reis geworden. De spoorlijn was door overstroomingen on dermijnd. Dan moest eerst de locomotief over de de gevaarlijke plaats heen en weer rijden. Daarna werden de personenwagens op getrokken. Ten laatste kon de trein niet meer verder. Maar ik moest de „IJsvo gel" halen. Midden in den nacht ben ik er met een auto op uitgegaan over een afstand van Amsterdam tot Brussel. De wegen stonden diep onder water en het water stroomde met kracht. Menigmaal zaten we vast en ik heb dikwijls gedacht: hoe kom ik daar nog uit! Enfin, ik ben op tijd in Alorstar gekomen. Maar dan is vliegen toch heel wat veiliger. U begrijpt, wat een prachtige maand ik achter den rug heb. Vroeg in den mid- dig komt het vliegtuig al aan het eind punt van zijn etappe, zoodat de passagiers tijd genoeg hebben om de stad te gaan bekijken. Het had niet veel gescheeld of u was niet op Sinterklaasavond thuis ge weest. Ja, vanmorgen in Marseille is de machine in den modder gezakt. Het ter rein is goed, maar het had buitengewoon zwaar geregend. De benzine is weer uit de tanks gehaald, de post uitgeladen, toen konden we opstijgen. We zijn naar een militair vliegterrein gevlogen en daar hebben we de post en de benzine weer in genomen. We zijn wel laat gekomen, maar we zijn er toch nog. Ik mag tevreden zijn over mijn reis. Er viel heel wat ervaring op te doen onder weg. Ik heb nu de Indië-route Ieeren ken nen en er zit nog heel wat muziek in. Schiphol is een prachtige inrichting. Maar het zou verkeerd zijn om in onze handen te wrijven en te zeggen: wat heb ben wij het hier mooi voor elkaar. De vliegerij staat geen dag stil. Wij moeten altijd op ons qui vive blijven om de ont wikkeling bij te houden. De Raad der Gemeente Goes vergadert op Maandag a.s., des namiddags twee uur. Punten van behandeling zijn: Ingeko men stukken. Benoeming van Leden in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1