MAANDAG 5 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. h8 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg, Tolof. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cont per regol. Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel. Ivioine Advortcntiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij voorultbotallng, Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Regeering en landbouw. Herhaaldelijk kan men de klacht hoo- ren, dat onze Regeering zoo weinig oog heeft voor de belangen van land- en tuinbouw. In het buitenland schijnt men daarover anders te denken. Door een Belgisch landbouwblad „De Koornbloem" wordt althans de houding van de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering ten voorbeeld gesteld. „De Nederlandsche landbouw", aldus het blad, „is beter gewapend dan de onze om de huidige economische moeilijkheden te doorworstelen. De oorzaak hiervan is echter niet te zoeken in de innerlijke meerderwaarde van den Nederlandschen landbouw, doch in de uitgebreide en doeltreffende bezorgd heid welke hem door de openbare bestu ren wordt betoond. Ziehier enkele staaltjes van de bescher ming, welke de regeering den Holland- schen landbouw verleent. Sedert 1 Januari 1932 werden de invoer- rechten op talrijke landbouwproducten aanzienlijk verhoogd en werden nieuwe tolrechten ingevoerd. Het invoerrecht op rundvleesch werd verhoogd van 10 t.h. op 20 t.h. ad valorem; dit op het paardenvleesch van 10 th. op 12.5 t.h. ad valorem. Het tolrecht op bevroren vleesch is ge stegen van 6 gulden (86.40 Belgische frank) tot 7.5 gulden (108 Belgische frank) de 100 K.G. Verhooging van het tolrecht op var- kensvleesch en spek van 6 gulden (86.40 Belgische frank) tot 7.5 gulden (108 Bel gische frank) de 100 KG. Het invoerrecht op snijbloemen werd vermeerderd van 0.30 gulden (fr. 4.32) tot 0.40 gulden (fr. 5.75) den K.G. Op de paarden werd een invoerrecht geheven van 12.5 gulden (180 fr.) per stuk. Ook de contingenteering werd op ruime schaal toegepast door de Nederlandsche regeering: De invoer van boter is beperkt tot de gemiddelde hoeveelheid, ingevoerd tijdens de jaren 1928, 19291930. De invoer van vleesch is vastgesteld op 60 th. van den gemiddelden invoer tijdens de jaren 1929, 1930—1931. Aan de vlasvoortbrengers heeft de re geering een toelage verleend van 960.000 gulden of 13.824.000 Belgische frank tot valorisatie van den oogst 1932. Ook de valorisatie der tarwe is niet vergeten. De Hollandsch tarwevoortbren- ger ontvangt ongeveer 170 Belgische frank de 100 KG., hetzij 85 fr. meer dan de Belgische landbouwer. De suikerbietteelt wordt ondersteund door de heffing van een invoerrecht van 2.40 gulden op geraffineerde suiker, hetzij fr. 34.56 de 100 KG. Bovendien wordt aan de planters voor den oogst van 1932 een premie toegekend van 8.25 gld. of 118.80 Belgische frank per ton. De wet van 1 Juli 1932 heeft de wette lijke herziening der pachtprijzen inge voerd. De wet van 10 Juni 1932 heeft een bij zonder stelsel afgekondigd tot valorisatie der zuivelproducten. Dit stelsel heeft voor doel aan de voortbrengers van melk, boter en kaas, een verkoopprijs te verzekeren, welke de voortbrengstkosten dekt en de voortbrengers tegen verliezen vrijwaart De prijs der melk is thans bepaald op 0.72 fr. per liter en deze der boter op 23.10 per K.G. Bij middel van uitvoer- premiën worden loonende prijzen bij den uitvoer van zuivelproducten gewaarborgd aan de voortbrengers. Een gelijkaardig stelsel werd ingevoerd tot valorisatie van het varkensvleesch. Uit voorgaande opsomming blijkt, aldus het blad, dat de Nederlandsche regeering naar waarde het economisch belang schat van den inlandschen landbouw en niets ongedaan laat om zijn bestaan te vrij waren tegen vreemde mededinging. Het Hollandsche staatsbestuur, in strijd met wat hier (in België) geschiedt, behandelt den landbouw als 's lands eerste nijver heid niet alleen in woorden, doch ook in daden! Op daden wachten onze (Belgische) boe ren sedert jaren, doch nog steeds vruchte loos!" Eigenaardig verschijnsel. Hier niets dan klaagtoonen, terwijl men ons in het buitenland benijdt. Hei kabinei-Von Schleicher gevormd. Rijkspresident v. Hindenburg heeft den rijksminister generaal v. Schleicher tot rijkskanselier benoemd en hem voorloopig belast met de waarneming der zaken van het rijksweer ministerie. Op voorstel van den rijkskanselier be noemde de rijkspresident den minister zonder portefeuille dr Bracht tot rijks minister van binnenl. zaken, den presi dent van het rijksbureau voor arbeids bemiddeling en werkloozenverzekering dr Syrup tot rijksminister van arbeid. Voorts bevestigde de rijkspresident op voorstel van den rijkskanselier den rijks minister van buit. zaken von Neurath, den rijksminister van financiën graaf Schwerin von Krosigk, den rijksminister van juistitie Gürtner, den rijksminister van posterijen en verkeer von Eltz Rü- benach en den rijksminister zonder por tefeuille dr Popitz in de tot dusver door hen bekleede functies. Tot den afgetreden rijkskanselier von Papen heeft de rijkspresident een eigen handig schrijven gericht waarin hij nog maals verklaart, dat hij met een bezwaard hart en uitsluitend op zijn persoonlijk verlangen hem uit zijn ambt Iaat vertrek ken. Hindenburg's vertrouwen en de ach ting voor den persoon en het werk van rijkskanselier von Papen blijven onge schokt. Gedurende den arbeid als rijks kanselier en rijkscommissaris voor Prui sen, die slechts een half jaar duurde, heb ik aldus de rijkspresident, uw toewijding, vaderlandsliefde en voorname karakter eigenschappen leeren kennen. Ik zal den tijd van de samenwerking met u als rijks kanselier nooit vergeten. Ook den afgetreden ministers von Gayl en Schafer heeft president von Hinden burg in een eigenhandig schrijven zijn dank betuigd. De „Angriff', het orgaan der natio- naal-socialisten, bevat een officieels ver klaring der N.S.D.A.P., waarin wordt ge zegd: „De N.S.D.A.P. wijst elk tolereeren van een kabinet-Von Schleicher, als zijnde niet vereenigbaar met den wil des volks, duidelijk en ondubbelzinnig van de hand." Met de benoeming van von Schleicher is een onmiskenbare ontspanning in Duitschlands politieke leven ingetreden. Indien rijkspresident von Hindenburg von Papen, die nog steeds zijn onvoor waardelijk vertrouwen blijkt te genieten, in het kanselierlijke ambt bestendigd had, dan zou het nieuwe kabinet, hoe ook sa mengesteld, het zuiver strijdkarakter, het welk het von-Papen-regiem steeds beze ten heeft, in nog versterkte mate geac centueerd hebben. Daarentegen gold een kabinet-Schleicher als een ministerie van wapenstilstand: tusschen de autoritaire regeering eenerzijds en rijksdag, partijen en volk anderzijds. Schleicher heeft de opdracht gewild, het verluidt zelfs, dat hij haar in dat laatste onderhoud geëischt heeft; dat hij tegenover Hindenburg ultimatief is opge treden. Hij kon het in ieder geval, om dat hij de eenige man is, die de kans heeft door den huidigen rijksdag (geduld te worden. Von Schleicher is tot dusverre geen man geweest, die gaarne in het openbaar sprak. Maar de ééne, groote redevoering, welke hij in Juli j.l. heeft uitgesproken, heeft toch iets van de plannen onthuld, welke hij in het diepste van zijn hart koestert. Als militair heeft hij verklaard, dat de reorganisatie van de rijksweer „onder alle omstandigheden" moet wor den doorgevoerd; als politicus heeft hij zich onomwonden tegen de militaire dic tatuur uitgesproken. Schleicher heeft den roep, dat hij alles behalve kapitalistisch of agrarisch ge oriënteerd is; hij moet zeer sterk sociaal voelen. In dit verband is het zeker op vallend, dat, nadat de politieke socialis tische leiders absoluut geweigerd hadden met von Papen in contact te treden, Schleicher zich rechtstreeks tot de kop stukken van de vakvereenigingen der meest uiteenloopende richtingen wendde. Uitbreiding stakingsbeweging in Spanje. De stakingsbeweging in Spanje breidt zich uit. In verschillende plaatsen van de provincie Cordova hebben de land arbeiders het werk neergelegd. In de dor pen in de omgeving van Sevilla heerscht groote onrust. In Sevilla zelf werden ver schillende winkels geplunderd en is het tot een botsing met de politie gekomen. De politie werd gesteund door twee compag nieën infanterie. In de provincie Sara- gossa heeft de staking onder de arbeiders in het suikerbietenbedrijf grooten omvang aangenomen. Men vreest, dat vandaag de metaalbewerkers te Valencia en de hoog oven-arbeiders te Oviedö in staking zul len gaan. Uit Felguera, waar men poogt een al- gemeene staking te verwekken, worden dynamietaanslagen gemeld. Sterke afdee- lingen politie zijn samengetrokken 'om verdere excessen tegen te gaan. New-Yorks financieele nood. De „finance controller" van New-York heeft dezer dagen erkend, dat de ver plichtingen voor December de activa met ongeveer 240 millioen gulden overschrij den. Tenzij de bankiers te hulp komen, zal de stad haar verplichtingen niet kun nen nakomen, zal de uitkeering wegens werkloosheid moeten worden stopgezet en zullen de salaris- en loonbetalingen en de betaling van interest op de gemeente lijke obligaties niet kunnen worden ver richt. De bankiers hebben reeds geweigerd, de stad ongeveer anderhalf millioen gul den te leenen voor steun, tenzij er dras tische verlagingen worden aangebracht op de begrooting van omstreeks 900 mil lioen gulden. De voor steun beschikbare fondsen zijn voor nog geen tien dagen toe reikend, en als er geen nieuw geld komt zullen 54.000 gezinnen, die thans uitkee- ringen krijgen van ongeveer 20 gulden per week, zonder middel van bestaan zijn. De eenige hoop is gevestigd op een te gen 9 December bijeengeroepen buitenge wone zitting van de wetgevende vergade ring van den staat New-York ter be handeling van het intrekken van wetten, die iedere salaris- en loonsverlaging ver- Lieden van onderwijzers, politie-agenteu, brandweermannen en ander overheids personeel. Een onzichtbare oorlog. Een Spaansch ingenieur heeft een uit vinding gedaan om troepen en kanonnen onzichtbaar te maken. Het betreft hier een soort spiegel-pantser, die op een dus danige manier wordt opgesteld, dat de daarvoor gelegen vlakte weerspiegeld wordt, terwijl alles wat zich daarachter be vindt, tengevolge van de ondoorzichtig heid van dit spiegelpantser gemaskeerd wordt. Iedere soldaat kan van deze uitvinding voordeel hebben en een stuk geschut dat. achter een spiegelpantser staat opgesteld is op minstens 250 meter onzichtbaar. Vermindering van het geboortecijfer. In het derde kwartaal van dit jaar is het geboortecijfer in Engeland zoo laag geweest als nimmer tevoren, nl. 15,5 per 1000 zielen. In het derde kwartaal van 1922 was het nog 20,3, op een enkele kleine uitzondering na is het sindsdien steeds gedaald. Het gemiddelde over het heele jaar 1922 was 20,4 en voor dit jaar wordt het geschat op 15,8. Met andere woorden het geboortecijfer is in tien jaar tijds met bijna een kwart verminderd. In het vorige kwartaal was het sterfte cijfer 9.7 per 1000, de kindersterfte in de 118 groote steden 53 op de 1000 levend geborenen. Verplicht gebruik van krentenmik. De Grieksche minister van oeconomi- sche zaken, die de Grieksche krenten wil kwijtraken en den graanimport uit het buitenland wil beperken, heeft hiervoor een middel gevonden in de invoering van een eenheidsbrood voor geheel Grieken land. Het brood zal een soort krenten mik zijn. Het desbetreffende wetsont werp is door den minister uitgewerkt Het gebruik van dit brood wordt ver plichtend gesteld, en bakkers, die zich niet aan de broodwet zullen houden, zul len streng worden gestraft. De schuldenkwestie. Het is de bedoeling der Belgische re geering, een aanvullende nota over de schuldenkwestie aan de regeering der Vereenigde Staten te zenden, in antwoord op de afwijzende nota van deze laatste. Terwijl het Amerikaansche congres be slist afwijzend blijft staan tegenover een wijziging van de schuldenovereenkomst en uitstel van de schuldenbetalingen, pro- beeren president Hoover en de leden van het Amerikaansche kabinet met alle mid delen de moeilijkheden te voorkomen, die zouden ontstaan, wanneer de voorma lige geallieerden hun betalingen zouden uitstellen. Hoover schijnt zijn houding tegenover het congres nog niet te hebben bepaald, doch voorloopig nog een afwijzende hou ding aan te nemen, waarbij hij waar schijnlijk in stilte 'hoopt, dat, wanneer de publieke opinie omslaat, ook het con gres milder gestemd zal worden. De „New-York Times" meldt, dat een hooge regeeringsambtenaar een nieuw schuldenplan heeft uitgewerkt, dat o.a inhoudt betaling ineens van een milliard dollard en als tegenprestatie voor de Amerikaansche concessies faciliteiten voor den Amerikaanschen handel in Europa en ontwapening der Europeesche mogendheden. De stakingen in Griekenland. Het personeel der autobus-ondernemin gen te Athene heeft het werk weer her vat, doch door het trampersoneel wordt de staking voortgezet. Ook de bakkersgezellen zijn in staking gegaan, doch de broodvoorziening dreigt voorloopig geen gevaar te loopén. In den afgeloopen nacht hebben ook de postbeambten en het spoorwegperso neel besloten het werk neer te leggen. De regeering is voornemens, de staken de postbeambten en het spoorwegperso neel, voor zoover het onder de militaire wetten valt, door een mobilisatiebevel tot werkhervatting te dwingen, terwijl wordt overwogen, het geheele post- en spoor wegbedrijf op militaire leest te reorgani- seeren, waardoor stakers in deze bedrij ven onder de militaire strafwetten vallen. Korte berichten. De Italiaansche minister-president heeft den minister van marine opdrachi gegeven tot het bestellen van twee krui sers van 7000 ton van het type Gondot- tiero en van twee torpedoböotjagers vol gens het bouwplan van de begrooting 19321933, waarvoor ook reeds gelden op de begrooting zijn uitgetrokken. Het Fransche staatsblad bevat een besluit, waarbij het minimum percentage aan inlandsch graan voor broodmeel op 99 pet. wordt vastgesteld. De Berlijnsche politie heeft Zater dag huiszoekingen gehouden bij verschil lende voormannen van het zoogenaamde Zwarte Front, de revolutionair nationaal socialistische groep, welke door Otto Strasser, den broeder van Gregor Stras- ser, wordt geleid. Een aantal wapens en ontplofbare stoffen werden in beslag ge nomen. Ook vonden verscheidene arresta ties plaats. H. M. de Koningin naar Het Loo. H. M. de Koningin zal in het midden van December eenige dagen op Het Loo doorbrengen. H. M. zal aan het personeel van de Koninklijke Houtvesterij een feest avond aanbieden in verband met het Kerstfeest. 1 Invaliditeit^- en Ouderdomsverzekering. Op 1 Nov. 1932 werden 22125 wedu- wenrenten en 13.388 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 98.726 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 38581 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 132.219 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Inheemsche gerst voor de Nederlandsche Brouwindustrie. De bond van Nederlandsche brouwe rijen meldt ons: Een van de belangrijkste grondstoffen bij de vervaardiging van bier is het z.g. mout, dat vervaardigd wordt uit gerst. De gerst, waaruit mout vervaardigd wordt dat geschikt is voor het brouwerij-bedrijf, moet aan zeer hooge eischen voldoen. De verwerking van gerst tot mout geschiedt in z.g. mouterijen. In Nederland bestaan enkele brouwerijen, die een eigen moute rij hebben; bovendien bestaan er in Nederland verschillende mouterijen als zelfstandige bedrijven, die de brouwerijen van mout voorzien. Verreweg de meeste gerst, waaruit voor het brouwerij bedrijf geschikt mout wordt vervaardigd, wordt uit het buitenland speciaal Tsjechoslowakije en Duitschland betrokken. Door georganiseerd overleg tusschen de landbouw-hoogeschool, de landbouw-organisaties en eenige Neder landsche brouwerijen zijn thans vastge steld de eischen, waaraan Nederlandsche gerst moet voldoen, om als geschikt te worden beschouwd voor vermouting ten behoeve van het Nederlandsche brouwerij- bedrijf. Voor dusdanige gerst worden z.g. brouw- certificaten afgegeven door de navolgende landbouw-organisaties: Hollandsche Maat schappij van Landbouw (Zuid-Holland), p.a. den heer G. A. v. d. Waal te Klaas waal, Hollandsche Maatschappij van Landbouw (Noord-Holland), p.a. den heer P. Kooiman te Anna Paulowna, Rijksland- bouwconsulent Ir C. C. P. Stevens te Goes (Zeeland), Noord-Brabantsche Maatschap pij van Landbouw (Noord-Brabant), p.a. den heer C. G. de Jong te Almkerk. De bond van Nederlandsche brouwerijen heeft zijn leden hierop opmerkzaam ge maakt en er bij hen op aangedrongen om Lij voorkeur hun mout te vervaardigen uit van zoodanig brouw-certificaat voor ziene Nederandsche gerst, resp. aan de zelfstandige Nederlandsche mouterijen, van wie zij hun mout betrekken, den eisch te stellen, dat deze hun mout bij voorkeur zullen vervaardigen uit van zoo danig brouw-certificaat voorziene Neder landsche gerst. Dit moge voor den Nederlandschen landbouw een aansporing zijn om zich op de verbouwing van zoodanige gerst, welke thans nog slechts in uiterst geringe hoe veelheid op de markt komt toe te leggen. Winkelsluiting op Zondag. De Minister van Economische Zaken en Arbeid, Mr T. J. Verschuur, heeft op Binnenland. Spoorwegongeluk bij 's Hertogenbosch. Inheemsche gerst voor de brouw- industri.e. De zeesluizen te Terneuzen. Buitenland. Het nieuwe Duitsche Kabinet. België en de schuldenkwestie. de vragen van den heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer, over het besluit van sommige gemeenteraden tot ophef fing van het Zondagregime voor winkels op grond van de Winkelsluitingswet ge antwoord: Naar het den Minister voorkomt, wordt op deze wijze niet een juiste uitlegging gegeven aan het wetsartikel. Dit toch be paalt, dat de gemeenteraden bevoegd zijn op ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voor geschreven bepalingen omtrent het slui tingsuur niet zullen gelden of desge- wenscht voor die dagen een later slui tingsuur, dan bij deze wet aangegeven te bepalen Aangezien de Winkelsluitingswet nu geen algemeen sluitingsuur op Zondag heeft vastgesteld kan, naar de Minister meent, art. 9 lid 3 der wet ten deze geen toepassing vinden voor wat den Zondag betreft. Hij geeft er echter de voorkeur aan een beslissing in deze kwes tie aan het oordeel van den rechter over te laten. De zeesluis te Terneuzen. In een ten stadhui ze van Gent gehouden persconferentie heeft burgemeester Van- derstegen in verband met de jongste me- dedeaLingen door den Nederlandschen mi nister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten-Generaai gedaan, betreffende de ontworpen nieuwe zeesluis te Terneu zen o.m. verklaard, dat Gent op een spoedige oplossing van de kwestie blijft aandringen. Het verzoek van Gent steunt op "het feit dat de noodzakelijkheid van dit werk voor de verdere ontwikkeling van de zee haven van Gent door Nederland niet wordt betwist en Nederland trouwens reeds in 1895 de verbintenis aanging om zich dienaangaande met België te ver staan op het moment dat dit laatste land geschikt zou voorkomen. Tot tweemaal toe heeft de Belgische regeering al dus Vanderstegen sedertdien aan de Nederlandsche regeering gevraagd de kwestie van de sluizen te Terneuzen overeenkomstig artikel 13 van het ao- coord van 1895 te regelen. Deze verzoei- ken werden gedaan ter gelegenheid van de onderhandelingen betreffende het nieu we handelsverdrag. De Nederlandsche re geering heeft voor haar toestemming on aannemelijke voorwaarden gesteld, wat moeilijk te begrijpen valt, daar de ont wikkeling van. de haven van Terneuzen en Sluiskil evenzeer als de bloei van da haven van Gent van dezen nieuwen toef- gang tot de zee afhankelijk is. Ook het daarmede verbonden spoorweg- vraagstuk is van groot belang voor Zee land. De burgemeester zeide ta willen hopen dat Zeeuwen en Gentenaren nu ge zamenlijk hun krachten zullen inspannen om te verkrijgen dat het reeds in 1895 in principe bereikte acooord zijn toepas sing moge vinden en een regeling, dia zoowel de Nederlandsche als de Belgische havens, gelegen langs het kanaal van Terneuzen, ten goede moet komen. Vanderstegen deelde verder ook nog mede, dat hij den Nederlandschen gezant te Brussel uitgenoodigd heeft tot het bren gen van een bezoek aan de Gentsche haven en aan bet Belgische deel van het kanaal vn Terneuzen. Dit bezoek zal binnenkort plaats vinden. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Failissementen. L. Dekker, timmerman te Heinkenszand. Totaal pas sief f 7933.76, waarvan preferent f 330,38. De baten zijn nog niet volledig bekend. -In het faillissement van Henri Wau- ters, wijnhandelaar te Sas van Gent, cu rator mr J. Erasmus te Oostburg, is ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg een ontwerp-accoord neder- gelegd voorstellende volledige voldoening aan de preferente schuldeisehers en aan de concurrente schuldeisehers 10 pet. van hunne vorderingen. Middelburg. J. Dr on kers f- Op 61- jarigen leeftijd is gisteren overleden de heer J. Dronkers. In het openbaar leven heeft de heer Dronkers verschillende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1