Bazar PEULVRUCHTEN KAPPER geheeren- k eeding EDEL BARNSTEEN! or Haarwerken. Toiletartikelen. EGELS te Thieme /erkooping egenjas of me ARBANK EERSTE BLAD. Buitenland IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! Binnenland. mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Belangrijkste Nieuws. FAVO RI ET Uit de Provincie. T. FABERIJ DE JONGE, ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. :olaascadeaux Celluioïd. ren, enz. van Oranje", it, Goes Maart 1933. s geen opgeld i1, Middelburg. Dit nummer bestaat uit 3 bladen 2^ct. S0PLA CIGARILL0S 2Hct. ALTIJD WELKOM! HALSSNOEREN ARMBANDEN BROCHES MIDDELBURG iodel 15-1.35 geslepen rand hl.55 tg model met ,nd: 2.25 tie schildpad 1.55-2.55 1 rond model rand: 1.45 icheerspiegel el: 1.45 5 Roode Pilaren BURG. zal verkoopen 1RRITZEN, een en verkocht tegen ijzen. B.v. 50, 60. 70. 80, 90 25, 30, 35, 40, 45 i voor Dames- tumes, reuzen »el en Vitrages, 3 en molton i, Werkmans artikelen, amesmantels, en alle moge uren, Tafel-, c- en Schoor- Ueeding, Hoe- leeft plaats: foensdag 7, Vrijdag 9 en ïcember van 1 uur. >t Nederlandsch -Bureau. id van 101 uur 10—12 uur en Zaterdagavond van één tot »er dag berekend, :genheid tot be- g door tusschen ink, sinds 1 Jan Dolgelden. omtrent, omtrent ontvangen van nsioenen per giro 96 worden gaarne 3LAUPOT TEN ïrg, zal op EMBER 1932, 2 uur, in „Het i" te Westkapelle, rkoopen ld bij Jan Joosse's 20 c.A„ 30 A. c.A„ en 31 A. id aan Roovers- A. 70 c.A.; en d aan Leunls de >t 36 A. 30 c.A. aar bij den Notaris r A. Louwerse te Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèquo on Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Tclof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20, Losse nummers 5 cent. Advcrtontiön 30 cont por rogol. Ingezonden mododoolingon 00 cent per rcgol. Klolno Advortontlön Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Ondor letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In het schuitje van de S. D. A. P.? De treurige houding van de Liberale Kamerfractie, die wel den mond vol heeft over de noodzaak van bezuiniging, maar die, toen puntje bij paaltje kwam, n a- tuurlijk weer stemde tegen de voor gestelde bezuiniging op bet L. O., vindt en dat is gelukkig in Liberalen kring niet algemeen waardeering. Wij wezen reeds op een uitspraak van „de Vrijheid", dat vertrouwd mocht wor den dat de Staten-Generaal de voorge stelde bezuiniging zouden aanvaarden. Het liberale „Vaderland" blijkt er niet anders over te denken. Na gewezen te hebben op de financieele depressie, waarvan ook ons onderwijs de gevolgen ondervindt, vervolgt bet blad: „Dat is natuurlijk jammer, beel jam mer, maar dat mag ons toch niet ver leiden tot miskenning van het groote werk van de Pacificatie, en ook niet tot de onjuiste opvatting, dat op het L. O. niet zou mogen worden bezuinigd, w a a r b ij het ons s p ij! t, dat de libe ralen gisteren in het schuitje van de S. D. A. P. terecht kwamen. En ook had men niet mogen komen tot de wel onuitgesproken stelling, al transpireerde die nog al eens door het debat over de Onderwijswet heen, dat een man als minister Terpstra niet zooveel als anderen zou aangedaan zijn door de droe ve noodzakelijkheid, om ook op het L.O. te bezuinigen, en erger nog, dat hij daaruit misschien nog wel een slaadje zou willen slaan ten behoeve van dien tak van dat onderwijs, die hem het meest aan het hart ligt. Men had dunkt ons, dit laatste zeker dezen Minister moeten besparen, die reeds meer dan eenmaal toonde door zijn beslissingen dat hij niets liever wenscht dan eerlijke makelaar te zijn tus schen de twee partijen, die eindelijk tot compromis kwamen. Over de onnoozelheid, dat Terpstra meer zijn tanden aan de Geer had moeten laten zien, zullen wij nu maar zwijgen; Z.E. kan zich er mee troosten, dat ook Minister de Visser, toen voor hem nood gedwongen het bezuinigingstijdperk was aangebroken, dezelfde weldoordachte (I) raad deelachtig is geworden." Met genoegen hebben wij deze stem uit het liberale kamp beluisterd. In één opzicht vergist zich echter de heer Roodhuyzen, naar het ons voorkomt. De liberalen kwamen niet in het Soc.- Dem. schuitje, maar zij bleven in wat we zouden bunnen noemen het vrijzinnige schuitje, dat al jaren lang in dezelfde richting koerst. Men heeft daar nu eenmaal niet den moed om hoe noodzakelijk dit ook moge zijn tegen den wind op te tornen en te doen wat in 's lands belang noo- dig is. Als 't er toe komt om in zichzelf onaan gename maatregelen te nemen, dan zijn de Liberalen, hoezeer ze ook van de nood zakelijkheid van bezuiniging overtuigd keeten te ztfn, steeds tegen. Zoo was het in 1924. En zoo is het ook nu. Kabinet-Schleicher feeds heden gereed? Wij vernemen, dat de benoeming van het Kabinet-Schleicher heden zal plaats vinden. Het nieuwe kabinet zal nog heden di rect na zijn benoeming, een kabinetszit ting houden, waarin de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken rapport zal uit brengen aangaande Genève. Neurath zal Zondagavond weer naar Genève gaan. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" is van oordeel, dat het kabinet-von Schlei cher slechts een tijdelijke oplossing kan bieden, totdat de tijd. gekomen zal zijn, dat de nationaal-socialisten zullen deelnemen aan de leiding van den staat. Het „Berliner Tageblatt" is van oordeel dat men hier slechts met een noodoplos sing te doen heeft, die echter met zekere voldoening kan worden begroet. De „Vorwarts" kondigt het nieuwe ka binet den scherpst mogelijken strijd aan. De regeeringscrisis is voorloopig ten ein de, aldus het blad, doch de staatscrisis duurt voort. Wat de Duitsche verkiezingen kosten. Dit jaar heeft Duitschland dertien groote verkiezingen meegemaakt, welke de ronde som van 65 millioen M. hebben ge bost. I De reeks begon met de eerste verkiezing van den Rijkspresident op 13 Maart, welke den Staat en partijen rond 32 millioen M. kostte. Op denzelfden dag werden de land verkiezingen in Mecklenburg Strelitz ge houden. Kosten: 175.000 M. De tweede presidentsverkiezing was een beetje igoedkooper; deze kostte sledhts 22 millioen M. Op '24 April volgden de Land dagverkiezingen in Pruisen, Beieren, Wurtemberg en de Senaatsverkiezingen in Hamburg. Kosten: 4 millioen M. Daarop was op 29 Mei Oldenburg aan de beurt: kosten 276.000 M. Op 5 Juni volgden de verkiezingen in MecHenhurg-Schwerin en Hessen, waarvoor 1.183 millioen M. werd uitgegeven. Dan volgde de groote rijfcsdag- verkiezing op 31 Juli, welke staat en par tijen op 7.3 Millioen M. kwamen te staan, terwijl de landdagverkiezing in Thüringen op dien zelfden dag gehouden, 427.000 M. kostten. Tenslotte werd voor de Rijksdag verkiezing op 6 November 5 millioen M. uitgegeven. Telt men deze bedragen bij elkaar op dan komt men tot een bedrag van ruim 65 millioen Mark, dat staat en partijen voor het verkiezen van hun afgevaardigden heb ben moeten opdokken. werd Woensdagmiddag het postkantoor door acht bandieten overvallen. Tusschen de zich teweer stellende postbeambten en de roovers ontstond 'n schietpartij, waar bij twee bandieten gedood werden. De ove rige roovers wisten te ontkomen met voor 3.000 zloty aan specie. De recherche van de Duitsche spoor wegen heeft een dievenbende van 7 leden onschadelijk gemaakt, die talrijke 'diefstal len uit goederentreinen op haar kerfstok heeft. Tot nu toe zijn reeds ruim 20 ge vallen van diefstal opgehelderd. De leiders van de bende waren met repeteerrevolvers gewapend. Een 14-tal personen zal zich wegens heling te verantwoorden hebben. Op het traject HamburgBerlijn zal met ingang van 1 Januari een nieuwe motortrein in bedrijf worden gesteld, die den 300 K.M. langen afstand in 2 a 2Ya uur zal afleggen. De Zwitsersche bondsraad heeft be sloten tot wering van alle communisten uit den Zwitserschen staatsdienst. tijd geleden, tegelijk met de kennisgeving van de ontslagaanvraag per 15 Jaunari a.s. van den directeur-secretaris, mede gedeeld, dat één der andere directeuren zich bereid had verklaard als directeur- secretaris op te treden en dat de directie met één lid zou worden verminderd. In de gemeenschappelijke vergadering van 21 Nov. j.l. is besloten in dien zin. Slapie in hei bedrijf. Aan 60 arbeiders der oliefabriek De Toekomst van de firma Bloemendaal en Laan te Wormerveer is ontslag aange zegd wegens slapte in het bedrijf. De drie vakbonden kunnen met dat ontslag niet accoord gaan en zoo zullen ook de jon gere werkkrachten die niet zijn ontslagen, het werk moeten neerleggen. Ontbinding Staatscommissie Pacht- vraagstuk. Bij K. B. van 26 November 1932 is ontbonden de bij K. B. van 12 Maart 1919 ingestelde Staatscommissie voor het Ingezonden mededeelingen. Uitbreiding der staking te Athene. De staking der autobusbestuurders te Athene, die een week geleden was uitge broken, heeft zich thans uitgebreid tot de trambestuurders en de werklieden van het gas- en eleetriciteitsbedrijf. De stek kende autobuschauffeurs wierpen de rui ten in van nog rijdende bussen en tracht ten de werkwilligen te molesteeren. Er hadden verscheidene botsingen met de politie plaats, die aanvankelijk van de gummistok, doch later van de vuurwa pens gebruik maakte om de orde te her stellen. De stakers trachtten de bakkers en de fabrieksarbeiders te overreden zich bij de beweging aan te sluiten. Komen de vijf bijeen? Mac Donald en Sir John Simon zijln te Genève aangekomen. In denzelfden trein keerde ook de Amerikaansche gedelegeer de Norman Davis vanuit Parijs te Ge nève terug. De Britsche premier en Norman Davis hielden reeds een eerste bespreking. De officieuze onderhandelingen over de vraag Leeningen tot bedrag van f 300 mill. De Tweede Kamer heeft gistermiddag goedgekeurd het wetsontwerp, houdende machtiging aan de regeering tot het aan gaan van een of meer geldleeningen tot een bedrag van f 300 millioen. De 'bedoeling ivan deze' machtiging is de regeering in de 'gelegenheid te stellen on verwijld tot conversie over te gaan zoodra de omstandigheden daartoe geschikt zijn. Radiotelefoonverkeer met Indiü. Gedurende November zijn in het radio telefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 295 gesprekken gevoerd, waarvan er 111 in Nederland en 184 in Indië zijn aange vraagd. Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 77 betrekking op za kelijke- en 34 op familieaangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze getallen resp.' 129 en 55. In totaal zijn 193 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 72 en pachtvraagstuk met dankbetuiging voor de door haar bewezen belangrijke dien sten, en is aan mr J. W. Goedbloed te Goes, secretaris van die commissie, als zoodanig eervol ontslag verleend. De uitvoer van versche groenten. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft: le. zijn beschikking van 27 Juli, tot regeling van den uitvoer van fruit, en zijn beschikking van 25 October, tot rege ling van den uitvoer van versche groen ten, ingetrokken; 2e. ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit en ver sche groenten; 3e. benoemd tot lid van die commissie de heeren: G. Minnaar, Kruiningen; mr L. Niemöller, 's Gravenhage; ir J. M. Riemens, 's Gravenhage; P. Slot A.Pzn., Broek op Langendijk; F. V. Valstar, 's Gravenhage; G. Wagenaar Kzn. Broek op Langendijk; G. Zwaan, Rotterdam; 4e. benoemd tot voorzitter der commis sie den heer ir J. M. Riemens te 's Gra venhage. Ingezonden Mededeeling. hoe Duitschland weer te doen deelnemen aan de ontwapeningsconferentie zullen verscheidene dagen duren. Uit de thans beginnende particuliere onderhandelingen zal moeten blijken, of het bijeenroepen eener officieele vijfmo- gendhedenconferentie mogelijk en noodza kelijk is. Frankrijks nota aan Washington De nieuwe Fransche nota aan den Ame- rikaanschen president, waarin het verzoek om uitstel van betaling der Fransche schulden uitvoerig'wordt toegelicht, is ge publiceerd. De Fransche regeering heeft nooit de juridische rechtvaardigheid bestreden der verschillende verplichtingen, die den grondslag voor de oorlogsschulden vor men. Een verzoek om uitstel beteekent niets anders dan een verschuiving, die niets verandert aan het recht der partijen. Duitschland heeft behalve een verlaging van zijn herstelbetalingen met 90 pet. een moratorium voor drie jaar gekregen. Deze regeling had genomen moeten zijn in het kader van een algemeene regeling. De gevolgen van het weer aan het wan kelen brengen der te Lausanne bereikte resultaten, zouden onafzienbaar zijn. Men mag niet vergeten, dat de ver mindering der schulden, toegestaan aan het eene land, er toe leidt, dat de lasten op een ander land worden afgeschoven, dat eveneens schuldenaar is en daardoor zijn verplichtingen niet kan nakomen. Een nieuwe regeling van alle tusschen de staten onderling bestaande schulden, welke regeling aangepast wordt aan de tegenwoordige wereldsituatie, is de eenige op den duur doeltreffende maatregel, die het vertrouwen kan herstellen. Het in Frankrijk samengevloeide goud behoort niet aan den staat en is voor Frankrijk geen bron van rijkdom. De geringe verbetering, die na de con ferentie van Lausanne is ingetreden, heeft bij de volken de hoop gewekt op een alge meene oplossing. De opleving die viel waar te nemen, kan niet voortduren wanneer de volgende termijn der intergeallieerde schulden wordt opgeëischt. Korte Berichten. In do Ooat-Galicischo stad Grodek dn Indië 121 zijn aangevoerd. In 'het radiotelefoonverkeer Europa Ned.-Indië via Nederland zijin in Novem ber in totaal 14 gesprekken gevoerd, n.l. me 'België 2, Engeland 5, Frankrijk 2, Spanje 2, Tsjecho-Slowakije 1, Zwitser land 1 en Noord-Amerika 1. Onveranderde bot er-accijns. De Crisis Zuivel-Centrale maakt 'bekend, dat voor de week van 4 tot en met 10 Dec. de prijs van het crisislbotermerk wederom bepaald is op f 0.85 per kg. en de prijs van de vervoervergunning voor buiten- landische boter op f 0.80 per kg. Verkiezingsredevoeringen. De minister van Waterstaat heeft ver klaard, dat hij zich ten aanzien van de mogelijkheid en toelaatbaarheid van radio- propaganda bij de a.s. Kamerverkiezingen voorstelt het advies van den Radioraad in te winnen. Na dit advies zal hij zijn be slissing nemen. Mocht deze beslissing lei den tot een regeling voor verkiezingsrede- voeringen, dan zal bij het ontwerpen van die regeling uit den aard der zaak met de belangen van de kleine partijen eveneens rekening worden gehouden. Secretaris-generaal van Justitie. Op verzoek is met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend aan Mr J. G. van Blom als secretaris-generaal van het departement van Justitie, onder dank voor de vele goede en trouwe diensten aan Koningin en den lande bewezen. Mr J. P. de Meijere, thans directeur- generaal van gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen, is tot zijn opvolger be noemd. Directie der Ned. Bank. Op de vragen van den heer Bierema, betreffende vermindering van het aan tal directeuren der Nederlandsche Bank, heeft Minister de Geer geantwoord, dat volgens het bankoctrooi de beslissing over het aantal directeuren berust bij de ge meenschappelijke vergadering van direc tie en commissarissen. De Minister heeft daarop geen invloed. Intussohen werd hem reedt geruimen TEGEN DE ZONDAGSRUST. Indien een partij ooit baar armoede etaleerde, zegt „d'e Standaard", dan was het ditmaal de liberale partij, de Vrijheids bond, die in zijn verkiezingsmanifest behoudens bet ook door ons gewaardeerd beroep op de handhaving van bet gezag slechts twee 'belangrijke dingen bleek te zien: bet verzet tegen de werking der Zondagssluiting voor de winkels en tegen de radio-regeling. Wat de winkelsluitingswet betreft, werd reeds een initiatief-ontwerp ingediend, dat ongeveer tegelijkertijd verscheen met de mededeeling der Regeering, dat zij bezig is een onderzoek in te stellen naar de wer king der wet, om desgewenscht met een voorstel tot wijziging te komen. Dit nu reeds veroordeelt bet initiatief. Maar ons 'grootste bezwaar richt zich tegen den inhoud van bet ontwerp. Het beoogt toch niets anders dan om de rust voor den Zondag, 'die de wet bracht, weer uit bet leven weg te namen. En daar mee tast bet juist bet beste van de wet aan. Het is merkwaardig, dat het liberalis me, dat steeds 'bezig was het 'Christelijk stempel op bet publieke leven weg te schuren, ook thans alls zijn voornaamste werk in dezen tijd ziet bet belangen van de Zondagsrust. Het niets geleerd en niets vergeten is bier wel van toepassing. Wij hebben natuurlijk geen bezwaar tegen een onderzoek der regeering naar de wensc'belijkhed'd eener wijziging van de winkelsluitingswet. Alleen zouden wij bet zeer bejammeren en wij zouden ons ook 'krachtig verzetten als ooit de be doeling zou voorzitten om het goede in de wet te verzwakken. En het zou voor ons waarlijk teleurstellend zijn als de Regee ring oogluikend toeliet of goedkeurde het misbruik, dat thans reeds door verschil lende gemeenten gemaakt wordt van een bepaling, van welke uitdrukkelijk is ver klaard, dat zij de zorg voor de Zondags rust juist niet raken 'kon. Binnenland. De Tweede Kamer over de tijdelijke ver hooging van de pensioenspremie. Vermindering staatsbijdrage invaliditeits- en ouderdomsfonds. Buitenland. Het Duitsche kabinet heden gereed. De staking te Athene. Frankrijks antwoord aan Amerika. Ingezonden Mededeeling. MiddelburgL Mr deVeerblijft Kar m e r 1 id. Naar aanleiding van de geruch ten, dat Mr A. A. de Veer zou bedanken als lid van de Eerste Kamer, kunnen wij melden, dat de heer De Veer ons per soonlijk mededeelde, dat hij geen plan beeft voor dat College te bedanken. Maandag 5 Dec. zal in de Bogard- zaal dhr Ghr. v. d. Heuvel, lid der Twee de Kamer, voor den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, aid. Walcheren, spreken over de werking der Landbouw-Grisis- wetten. Zooals bekend, beeft dhr v. d. Heuvel een groot aandeel in de totstand koming der Crisispachtwet. 's Avonds hoopt hij ook te Koudekerke te spreken. Men zie de advertentie in ons blad van gisteren. Ingezonden Mededeeling. Merk S. B. M. De Groote Mode. Alleen verkrijgbaar Goud Zilver Uurwerken Lange Kerkstraat 30 - GOES Goes. Gisteravond hield de ring Zuid- Beveland (Oost) van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag in de consistorie der Geref. Kerk alhier een druk bezochte vergadering. De voorzitter, dhr v. d. Berg, uit Wemeldinge, opende op de gebruike lijke wijze. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken sprak dhr A. de Lange over: „De afval van het Christen dom, in het bijzonder onder de arbeiders bevolking". Niet te ontkennen valt, aldus Spr., de groote afval van het Christendom gedu rende de laatste tientallen jaren onder de massa, vooral de arbeiders, in de steden zoowel als op het platteland. Ook deze ontkerstening heeft zich langs lijnen der geleidelijkheid ontwikkeld. Dit blijkt o.a. uit de geschriften van verschillende Duitsche schrijvers. Aan grijpend is het boek van Dr Piechowsky: „Proletarischer Glaube" (Het geloof van het Proletariaat), dat 'n ontroerend beeld geeft van wat er in de ziel van den Duit- schen arbeider is omgegaan en omgaat. Hier blijkt, wat de uitwerking is van de ongeloofstheorie, waardoor de arbei dersmassa jarenlang druppelsgewijze is vergiftigd. Zoo werd het proletariaat ge wonnen voor de godsdienstlooze wereld beschouwing. Heeft dit ons wat te zeggen? Gaan wij vrijuit? Begrijpen we eenigszins den strijd dien de geloovige arbeider op zijn werk, vooral in het grootbedrijf moet voeren? Heeft de Kerk, toen de arbeidersbewe ging opkwam haar sociale roeping ver staan? Helaas niet voldoende en niet tij dig. Ze is de greep op een groot deel der arbeidersmassa kwijt geraakt, zoodat deze zich ging scharen onder de banier van socialisten en later van communisten. Gelukkig valt er nu verblijdende voor uitgang te constateeren. De Kerken zien nu over het algemeen beter haar sociale roeping, ook in dezen crisistijd. Vooral aan de arbeidersjeugd moet de volle aandacht geschonken worden. De actie onder haar van de zijde der Ghr. sociale vakbeweging verdient den vollen steun der Christenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1