Uit de Provincie Wetenschap en Kunst Dhr Paul: de geheele commissie? Dhr v. Andel: dat is me niet bekend Spr. zou willen voorstellen het advies van georganiseerd overleg te vragen over een verlaging van 5 pet. gedurende 3 jaar van de nominale wedden van het gemeen- tepersoneel. Ook al worden de belastingen verhoogd zooals B. en W. voorstellen, dan zal 1933 toch een tekort opleveren. Godshuizen, steun en B. A. zullen meer vragen. Ook de opbrengst der belastingen zal tegen vallen. Spr. zegt niet, dat hij is vóór ver laging van alle salarissen. Maar we moe ten de handen vrij hebben om de salaris sen te verlagen, als dat noodig is en de paarden niet achter den wagen spannen. De V o o r z. vraagt, hoe gehandeld moet worden, als straks eens voorstellen voor 3 pet. of 8 pet. verlaging worden gedaan? Dhr Jeronimus wil weten of voor elk voorstel tot verlaging eerst het geor ganiseerd overleg moet worden gehoord. Zoo ja, dan handhaaft Spr. zijn voorstel. De Raad moet in vrijheid bij de begroo ting kunnen beslissen. Dhr Portheine ziet bezwaren tegen de voorstellen-Jeronimus en v. Andel. Er is alleen contact tusschen B. en W. en georganiseerd overleg. De Raad moet eerst een besluit nemen tot verlaging met een bepaald percentage. Dan pas kan ad vies gevraagd worden door B. en W. Ook al wordt straks de begrooting aange nomen, dan kunnen toch voorstellen tot salarisvermindering worden aangenomen. Men kan het G.O. geen vage opdracht geven. Het moet grond onder de voeten hebben. Dhr v. d. F e 11 z is het hiermede eens. Alleen vraagt spr. wat er bij de begroo ting moet gebeuren, als de Raad de ver hooging van de belastingen eens niet wil. Weth. Onderdijk is het met dhr Portheine eens. Eerst moet de Raad zich in principe uitspreken voor een loonsver laging. Het is altijd nog mogelijk geble ken, dat indien de Raad dat wil, een loonsverlaging spoedig kan worden inge voerd. Spr. heeft alle idee, dat 1933 niet zoo slecht zal zijn als 1932. (Interrupties.) Spr. gelooft wel, dat de opbrengst der belastingen achteruit zal gaan, maar komt er opleving, dan zijn er direct minder werkloozen. Spr. komt er ten slotte tegen op, lat de salarissen sluitpost der begrooting zou den zijn. Dhr Paul wijst er den heer v. Andel op, dat de salarissen in Noord-Holland veel hooger zijn dan hier. De ambtenaren zijn hier al gekort en krijgen straks de tweede korting. Dhr Jeronimus: de ambtenaren, na 1926 aangesteld, zijn nog nooit gekort. Dhr Paul vraagt: zijn de salarissen hier te hoog? Dhr By bau,: u spreekt over dingen, die niet aan de orde zijn. Dhr Paul meent, dat de voorzitter hem dan wel tot de orde zal roepen. Spr. deelt mede, dat Bergen op Zoom ontheffing gekregen heeft van het be ruchte kortingswetje. De salarissen aldaar zijn zoo slecht niet. Spr. voelt niets voor een salarisverlaging. Dhr Heemskerk voorziet, dat een deel van den Raad zal wenschen een deel van het tekort te dekken door salarisver laging. Daarmee zou Spr. de ambtenaren niet willen overvallen. De v o o r z.: dat kan niet. Dhr Heemskerk zou geneigd zijn te concludeeren uit de betoogen, dat de Raad dan onmachtig is de salarissen te verla gen, omdat het G. 0. alleen advies geeft over voorstellen van B. en W. De Raad staat dus voor een dilem ma: niets doen óf de ambtenaren voor een fait accompli te stellen. Spr. be treurt dit. Dhr Jeronimus voorziet ook moei lijkheden in de begrootingszitting. De Raad zou dan de belastingen niet kun nen vaststellen. §pr. zou graag willen weten: hoe staat het G. O. tegenover salarisverlaging? Anders zitten we in de impasse of heeft het G. O. het napraten. Interrupties: dat kan niet volgens de ambtenarenwet! Op een vraag van dhr v. d. Faltz zegt de voor z., dat de Raad de begroeting wel kan vaststellen en op de salarissen in de eerste maanden van 1933 kan te rugkomen. Dhr v. d. F e 11 z dan sluit de be grooting niet. De voorzitter: dat kunt u vinden door middel van den post onvoorzien. Mevr. W e y 1 acht den tijd voor een nieuwe korting niet gekomen. De index cijfers hebben zich sedert vorig voorjaar niet belangrijk gewijzigd. Er is kans op stijging door de steunmaatregelen. Ook is de economische toestand niet slechter geworden. Dhr van Andel heeft met genoegen gehoord, dat de begrooting sluit met een post onvoorzien van f35000. Maar dan maakt Weth. Onderdijk het onmogelijk het aantal opcenten op de fondsbelasting van 80 op 100 te brengen. Weth. Onderdijk we hebben al toe stemming van den Minister. Dhr van Andel: de Minister kan de wet niet op zij zetten. Weth. De Veer gelooft, dat de leden op de behandeling der begrooting voor uit loopen. Voorstellen tot salarisverla ging hooren bij de begrooting thuis. Bovendien is aanhangig een voorstel tot wijziging der pensioenwet. Volgens dat zou dan 5 pet. meer gekort mogen war den dan nu. Daarom is alles voor aan houding te zeggen. Dhr van Andel, aldus weth. de Veer, vergeet, dat B. en W. de begrooting hebben sluitend gemaakt mèt de 100 opcenten. Da heeren Jeronimus en van And al trekken hun voorstellen in. Rondvraag. De heer B o a s s o n wjjst op de circulaire van de voetbalver- eeniging Middelburg, die f 10.000 tracht te leenen. Spr. vraagt aan B. en W. in deze dili gent te zijn, en te zorgen, dat de raad niet .voor een voldongen feit komt te staan. De voorzitter zegt, dat de zaak de volle aanuacht van B. en W. heeft. De heer Jeronimus vraagt, waar om vermindering van pachten niet door den raad worden vastgesteld en doelt op het jachtrecht in de duinen. Hierna sluit de voorzitter te 10.30 de vergadering. NOOIT ZONDER HOOFDPIJN. Nu er volkomen vrij van. Een vrouw schrijft ons: „Ik zou ieder een, die aan hoofdpijnen lijdt, willen aan raden om Kruschen Salts te nemen. Voor dat ik Kruschen gebruikte, was ik bijna nooit zonder hoofdpijn. Maar sinds ik het nu regelmatig neem heb ik nauwelijks meer hoofdpijn gehad, waar ik uiterst dankbaar voor ben, want hoofdpijnen kunnen iemand zich werkelijk ziek doen voelen. Eiken morgen voor mijn ontbijt neem ik steeds die kleine dosis Kru schen Salts in een glas warm water, en ik voel me nu uitstekend." Mevr. A. E. D. Hoofdpijnen kunnen gewoonlijk wor den toegeschreven aan een slechten toe stand van de maag en aan een gestadige ophooping in het organisme van achter gebleven afval-stoffen, die het bloed ver giftigen en de algeheele gezondheidstoe stand benadeelen. Verdrijf deze giften voorkom dat zij zich ooit weer kunne-, vormen - U zult dan nooit meer eenigc last hebben. En dat is de manier, waar op Kruschen verlichting brengt voor hoofdpijnen vlug en blijvend. Kruschen Salts helpt de natuur om Uw lichaam volkomen te zuiveren van allo achtergebleven, verstoppende afval-stof fen. Begin morgen direct met „do kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Dan zult U heel gauw hebben afgedaan met al Uw hoofdpijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0.90 en Fl. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen ver deeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen fla con Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kimt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar ver geet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. Bij Kon. besluit is de bronzen eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan S. Lou- werse Azn. Sr., gemeentebode te West- kapelle. AAN 39 AGENTEN in Zuid- en Noord-Beveland kunt U een gratis de monstratie van de nieuwe N.S.F. en Phi- lips-Radiotoestellen vragen. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Betreffende het droevig on geluk, dat gistermiddag bij werkzaamhe den aan de Oostkerk plaats had, kunnen wij nog het volgende melden: De 25-jarige A. de W., gehuwd en va der van een zeer jong kindje, verrichte loodgieters werkzaamheden aan de Oost- kerk op een hoogte van ongeveer 25 me ter. Vermoedelijk is de man uitgegleden. Zijn kameraad die binnen werkte hoorde een gil en toen hij buiten kwam lag de W. met een verbrijzeld hoofd op de straat, het leven was reeds geweken. Toen enkele weken geleden een nog jeugdiger loodgietersknecht van het dak van de Abdij aan de zijde van de Korte Burg viel, werkte deze daar samen met de W. Thans is ook de W. het slacht offer geworden van de groote gevaren, die aan het beroep verbonden zijn. Ziekenfonds. De heer A. van den Ende heeft om gezondheidsredenen bedankt als vertegenwoordiger der leden in de vergadering van het Middelburgsch Ziekenfonds. In zijn plaats neemt de heer J. G. Peeman zitting. Goes. Geldleening. Zooals Maan dag gemeld is, is door B. en W. voorge steld te besluiten tot het aangaan van een geldleening, groot f 40.000, aan te gaan met de N. V. Bank voor Nederland- scha Gemeenten te 'sGravenhage tegen een rentevoet van 5 pet. en een koers van 100 pet. Aanvankelijk was gevraagd een geldleening ad f93000. Daarbij was toen genoemd de aanleg van het sport terrein tot een bedrag van f44200 en toen was nog niet afgetrokken het als af koopsom van het heerlijk jachtrecht ont vangen bedrag. Uit een met de Directie van genoemde Bank gevoerd telefonisch gesprek bleek, dat de Biank geen gelden ter leen kon verstrekken voor werken, waarmede nog niet was aangevangen. Thans evenwel hehben B. en W. door bemiddeling van den heer J. W. Cor- negoor een aanbieding ontvangen van de Algemeens 'Friesche Levensverzekering- Mij, gevestigd te Leeuwarden, waarin het volle bedrag van f93000 wordt aangebo den tegen een jaarlijksche rente van 4Vs pet. eveneens tegen een koers van 100 pet. Aan den heer Cornegoor is een pro visie van 3/g pet. verschuldigd, zoodat de netto-koers is 995/g pet. B. en W. hebben berekend, dat deze aanbieding voor de gemeente voordeeliger is dan die van de Nederl. Gemeenten, afgescheiden dan nog van het feit, dat de Alg. Friesche Le- vensverzekerings-Mij bij aanneming van het voorstel tot den aanleg van een sport terrein alle thans benoodigde gelden tot dekking der kapitaalsuitgaven wil ver strekken. B. en W. stellen daarom voor te be sluiten tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van f93.000 met de Algem. Friesche Levensverzekerings-Mij. De inspectie L.O. Goes zal opgehe ven worden. Dit rayon, omvattende Z.- en Noord-Beveland, Schouwen en Tho- len, zal ondergebracht worden bij de in specties Middelburg en Neuzen! Krabbendijke. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende bulppostkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 13.789.07 en terugbetaald f 1.651.04. Ellewoutsdijk. Loop der bevolking ge durende de maand November. Vertrokken: Jacomina van derSchraaf naar Krabbendijke, Zandweg. De Kamer van crisis-pachtzaken bij het Kantongerecht te Goes verleende aan de in beroep gegane pachters van de Ned. Herv. Kerk voor het jaar 1932 een ver mindering van den pachtprijs van 40 pet. en aan de pachters de de eerste helft, vervallende 1 Maart 1932 reeds hadden voldaan 80 pet. van het resteerende. Het Kerkbestuur had uit eigen bewe ging een vermindering van 10 pet. ver leend. Schore. Loop der bevolking over de maand Nov. Vertrokken: Johanna Houtman, naar Hoorn, Veenenlaan 63; Maatje Adriana Kole, naar 's Gravenhage, Groot Herto- ginnelaan 242. Baarland. In den loop van dit jaar is alhier opgericht een Vrijwillige Bur gerwacht. Dinsdagavond werd een aan vang gemaakt met de oefeningen. Het is de bedoeling daarmede geregeld door te gaan. Kruiningen. Woensdagavond kwamen de Geref. Jeugdvereenigingen bijeen. Voor hen trad als spreker op ds den Boeft van Kralingen met het onderwerp: „Kop en staart". In zijn inleidend woord wees Spr. op de crisis en bepaalde zijn gehoor bij den achtergrond van dien strijd, de wijze waarop die strijd moet worden ge voerd. Bij de vraag wat de oorzaak der crisis is, komt spreker tot zijn onderwerp, dat zijn grond vindt in Jesaja 9 vers 15. Kop en staart beiden misleiden 'tvolk. Jesaja teekent nationale en geestelijke leiders, menschen die voor hun taak niet berekend zijn. Er is nationale ontwrich ting. Men vraagt naar licht en 'tis vol slagen duister. Men leeft niet naar de ordinantiën des Heeren. Hoe men ook confereert men komt niet tot de oorzaak der crisis, omdat men 't waarachtige licht niet ziet en niet afdaalt tot de zonde als oorzaak der crisis. Misleidend is in onze dagen vooral voor de jeugd 't fascisme. Onder de uiterlijke vormen is het beginsel van het communisme de stuwkracht. Hoe moeten wij nu den strijd aanvaarden? Allereerst beginselstudie. Spreker wijst ten slotte op de leuze,, voor den Heere en voor Gideon. Diezelfde strijd moet nog worden gevoerd. Met 't over winningslied van Ps. 89 vers 8 eindigt spreker zijn leerzame rede, die met stille aandacht was gevolgd. Woensdagavond gaf de Meisjesver- eeniging „Philadelphia" een gezelligen avond in het Zondagsschoolgebouw, dat tot in de hoeken gevuld was. Het pro gramma vermeldde: „Lentebloemen", Zangspel in 3 bedrijven, „Zomernachts- droom", droomspel in 1 bedrijf en „Een b eld van het leven" in 2 bedrijven, wat alles op keurige wijze werd weergege ven. Aan mej. Stroosnijder en mej. v. d. PeijlGrootjans werden voor het vele voorbereidende werk bloemen aangebo den. Ds B. ter Haar Romeny, die een in leidend woord gesproken had sloot daar op dezen goed geslaagden avond, waar van de opbrengst ten goede vein het doel der Meisjesvereeniging komt. Kapelle. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhr Wisse. De voorzitter deelde mede dat de Minis ter goedkeurde de volgende werkobjecten te doen uitvoeren door de werkloozen: herstel van de weg in het Nieuwe Bouw plan, geraamd oip f520, verbetering aan de vuilverzamelplaats, herstellingen aan den weg naar Eversdijk, verbetering hoek parallelweghoek stationsweg en wegne ming van "de bali's einde stationsweg. Verder wegneming van de gevaarlijke bocht, hoek Vroonlandscheweg, tot een gezamenlijk bedrag van f 1193.60. Ver goed wordt 70 pet. van het loan. Nog twee werkobjecten zijn later aan gegeven en wel het tlempen van de sloo- ten aan den Goeschen straatweg, begin J. de Jager tot aan dhr A. van der Have, en de sloot aan de Kerkstraat te Bieze- linge. Goedkeuring wordt afgewacht. Die circulaire van St. Maartensdijk wordt voor kennisgeving aangenomen. De circulaire^van den Minister inzake zorg voor de jeugdige werkloozen, ligt ter kennisname van de raadsleden. De voorz. acht het voor de groote steden vooral van belang om deze te bestudee- ren. Spr. doet het genoegen, dat hier verschillende cursussen jgegeven worden om zich algemeen te ontwikkelen. De Chr. Besturenbond te Goes vestigt de aandacht van den raad op den brand- stoffentoeslag aan de werkloozen en dringt aan op een steunregeling in het leven te roepen. Subsidie kan bjj het Rijk worden aangevraagd. Het bestuur van de Chr. Bewaarschool „Samuel" te Kapelle, dankt voor de toe gestane subsidie. Verzocht is aldus de voorz., aan den betrokken Minister om het spitten van boomgaarden, tuingronden enz. als werk verschaffing te doen uitvoeren. Geantwoord werd dat de goedgeleide fruitbedrijven en boomgaarden volgens ge geven inlichting rendabel zijn geweest, althans dat de resultaten niet van dien aard waren, dat hiervoor subsidie kan verstrekt worden. De heer de Jonge zegt, het met den minister niet eens te zijn en met zijn advi seur zeker niet. Hij leest voor de op 28 Nov. aan het Verkooplokaal te Rotterdam aangeboden partijen goudreinetten alle maal uit het buitenland aangekomen, 6400 vaten, 22000 kisten, 2200 manden enz. Spr. vraagt waar moeten wij op deze wijze met onze appelen blijven. De weegbrug KapelleBiezelinge ver zoekt vermindering van betaling voor ge meentelijken grond. Aan de begraafplaats is een ketting gemaakt welke op gemakkelijke wijze kan geopend en gesloten worden. De toegang is voor 'bezoek opengesteld. In verband met het laten delven van slooten in den Kapelschen Moer kan mee gedeeld worden dat door belanghebbende 20 pet. moet worden bijgedragen. Het eenige bezwaar is dat ook werkloozen uit andere gemeenten niet uitgesloten kun nen worden. Het B. Armbestuur meldt een nadeelig slot en verzoekt een verpleegde in de Stichting Vrederust geheel voor gemeente- rekening te nemen. Namens de oommissie tot nazien van de rekening B. A. 1931 en de begroo ting 1933, adviseerde dhr de Jonge tot goedkeuring. Ingeteerd was f611.85. Met algemeene stemmen werd herhozen tot lid van het B. A. de heer J. Ganse- man-Baijens en werd gekozen in de ont stane vacature J. Rottier dhr Jan Kloos terman Cz. De voorz. dankt dhr Rottier voor zijn veeljarigen arbeid. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om ontheffing te verzoeken tot het geven van het «vak lichamelijke oefening aan de openbare school voor het tijdvak van twee jaar tot 1 Jan. 1935. De heer F. P. de Graaf verzoekt ver goeding van vuur en licht voor het geven van een cursus in het Tuinbouwboekhou- den, waarvoor een lokaal van de Chr. school wordt benut. Deze cursus duurt 12 weken, 1 les per week. Verzocht werd een bedrag van f 10. Werd ingewilligd. Aangenomen werd het voorstel tot on- derhandsche verhuring van het postkan toor met kantoorhouderswoning voor een tijdvak van 3 jaar, tot een bedrag van f 550 per jaar en f 5 voor tuingrond, zoo als B. en W. dit adviseerden. Besloten werd tot overname van den weg Nieuw Bouwplan op de wijze gelijk B. en "W. dit voorstelden. Het spelde- paadje zal alsdan met toestemming van den ligger afgevoerd worden. De bouw ondernemers Staal en Mol behouden het recht voor zich om de scheidingssloot tusschen hen en de Cultuur-Mij te ver knopen wanneer dit wordt noodig geoor deeld. B. en W. stelden voor om aan de te werk gestelde werkloozen een kolenbij- slag te verleenen. Werd ingewilligd. Alsnu verzoekt de voorzitter machtiging aan B. en W. om tot aankoop van enkele meters grond te mogen overgaan van den heer P. Bostelaar, ter verbetering van de gemeentewoning in de Biezelingsche- straat. De rente van het bedrag zal ver haald worden op de huurders. Wordt verleend. Bij de rondvraag verzoekt de heer Zuid- weg verbetering te willen aanbrengen aan den hoek Abdijstraat bij dhr De Roo, en ook werd aangedrongen om straat naamborden te plaatsen. Werd toegezegd. Iedere straat ontvangt nu haar wettige naam. Dhr de Jonge vraagt of het bezwaarlijk is om de macadam eerder op de wegen te brengen, b.v. vóór het bietenvervoer. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. Alle plaatsen zijn echter niet gelijk. Dhr Fraanje vraagt verbetering van de vangbakken in de Kerkstraat te Bieze- linge. Verder of er reeds werkloosheid is en hoever men is gevorderd met de tewerkstelling. Verbetering van het eerste wordt toe gezegd. Over de tewerkstelling zal straks gesproken worden in geheime zitting. Nadat door den voorz. is meegedeeld, dat er 'n afdoende regeling zal komen in zake de erfafscheiding, grond van M. Eversdijk en de passeering van de acte spoedig zal plaats hebben, gaat de raad over in geheime zitting. Domburg. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen: Adriana Maria Wisse, uit Aagtekerke. Vertrokken: Pieternella Wisse naar Oostkapelle; Lein Geertse naar Middel burg; Geertruida Cornelia Keukelaar naar Middelburg; Tannetje Bastiaanse naar Baarn. Si. Laurens. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen: N. J. Dekker en echtgen,, B 182 uit Middelburg; D. Marinissen, B 130, uit Wymbritseradeel (Heeg); E. Brand en gezin, B 53k, uit 's Heeren- hoek. Vertrokken: H. de Visser, vffn A 85, naar Vrouwenpolder. Wesikapelle. (Slot.) Daarna wordt de vroonrekening over 1932 vastgesteld. Uit de rekening blijkt, dat het weidegeld voor 1 rund volle weitijd bedraagt f 19.36; voor 1 rund eerste weitijd f 11.61 en voor den tweeden weitijd f7.70. Voor 1 paard volle weitijd f24.36 en voor den eersten weitijd f 14.41. De rekening sluit met een totaal aan ontvang van 12000. Daarna wordt besloten weder voor 2 jaar vrijstelling aan te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lich. oefeningen. Uit een schrijven van den inspecteur der dir. bel. blijkt, dat de zuivere op brengst over '31 f 1141 meer bedraagt dan geraamd is; aan opcenten gem. fondsbel. f1629; vermogensbei. f134 en hoofdsom pers. bel. f 108. Bij de rondvraag wijst dhr H. Cijsouw op den minder gunstigen toestand, waar in zich vele olmenboomen in de Zuid straat bevinden. Spr. meent, dat e»- jvaar bestaat, dat enkele boomen te eerager tijd op de daken der huizen terecht kunnen komen. Zal worden onderzocht. Bovendien wordt nog gewezen door den heer Huibregtse op den scherpen bocht bij het inkomen in de Zuidstraat. Gewe zen wordt op de wenschelijkheid, dat, nu de woning aan het begin der Zuidstraat niet is onteigend, waardoor het gedeelte van den nieuw aangelegden Prov. weg tot aan de Zuidstraat niet verbreed is kunnen worden, de muur van de oude begraafplaats verplaatst werd. Dat ge deelte straatweg zou daardoor heel wat verbreed kunnen worden. De voorz. zal pogingen aanwenden tot verbetering. Hierna sluiting. De voorz. verzoekt den raadsleden nog een oogenblik te willen blijven, om den gemeentebode geluk te wenschen met het feit, dat deze Donderdag den dag hoopt te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren als zoodanig in dienst trad. De voorz. spreekt daarop den bode, den heer A. Louwerse, die op verzoek in de raadszaal gekomen is, in hartelijke woor den toe. De heer Louwerse verricht met grooten lust en ijver zijn werk in dienst der ge meente. Hartelijk dank brengt spr., mede namens wethouders, raadsleden en secre taris, den bode, voor de diensten, welke hij steeds met grooten ijver en opgewekt heid de gemeente heeft bewezen, met de hoop, dat deze nog menig jaar de ge meente mag dienen. Namens het ge meentebestuur biedt spr. den heer Lou werse een enveloppe met inhoud aan. In welgekozen woorden dankte de heer Louwerse den burgemeester voor de tot hem gesproken woorden en het hem aan gebodene. Spr. releveert, dat hij thans in dienst is onder den zesden burgemees ter en den vierden secretaris. Men blijft daarna nog eenigen tijd ge zellig bijeen, waarbij de aanwezigen ont haald worden. Oostkapelle. In de jaarlijksche vergader ring van de Afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm waren 33 van de 38 vrijwil ligers, waarvan vele met vrouw of ver loofde aanwezig. Ook de beide plaatselijke predikanten gaven door hun tegenwoor digheid blijk van belangstelling voor den B.V.L. De vergadering werd geopend door den voorz. van de Plaatselijke Commissie, den Burgemeester, die een kort openingswoord sprak. Hierna verkreeg Overste Bierman het woord, welke zeide steeds gaarne naar Oostkapelle te komen, omdat daar een trouwe Afd. van den B.V.L. bestaat, wat ook blijkt bij de schietoefeningen, welke steeds trouw bezocht worden. Een over zicht dezer oefeningen deed zien, dat er bij de Afd. 5 koningschutters, 20 scherp schutters, 6 schutters le klasse en 1 schut ter 2e klasse waren. Verder werd door dhr Laernoes een op wekkend woord gesproken, de vrijwilli gers aansporend tot trouw aan het gezag ook in deze moeilijke tijden. Door den Burgemeester werden de brevetten voor koningschutter enz. aan de schutters uit gereikt. Tusschen de verschillende toespraken werden enkele Landstormfilmen vertoond. De plaatselijke leider sprak namens de vrijwilligers een woord van dank »an de heeren Bierman en Laernoes en -jok aan de plaatselijke Landstormcommissie voor hun toewijding, ook weer dezen avond betoond voor den B.V.L. Ten besluite werd gezongen het le en 2e couplet van het Wilhelmus. Vereeniging voor instrumentale muziek te Middelburg. Onder leiding van dhr Joh. H. Caro gaf deze vereeniging gisteren een concert met als solist dhr Jaap Stotijn, de zoo bekende solo-hoboïst van het Residentie- Orkest. Al dadelijk bracht het grave der Ouver ture van het oratorium „Der Messias" sfeer. Nu blijft het waar, dat ieder muziekstuk beschouwd moet worden in verband met den tijd van zijn ontstaan, maar Handels oratoria zijn steeds geliefd. En dan een plotselinge overgang naar Capriol van Warlock, met zijn soms grillige harmonieën, maar toch prach- oplossingen. Het concert (F dur) van Mozart, voor hobo met begeleiding van strijkorkest, was echter het glanspunt van den avond. En

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6