EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 54 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advortontiön 30 cont por regol, Ingezondon mododoollngon 00 cent por rogol. Itlcino Advortcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Velerlei cumulatie. Er is velerlei cumulatie. Maar niet alle cumulatie valt onder de zorg van de Rijksoverheid. Wanneer iemand b.v. een zeer winst gevend bedrijf heeft of een particuliere betrekking, die een rijk bestaan oplevert en hij wordt dan tevens tot Kamerlid ge kozen, dan is dat een zaak, waarmee de Regeering zich niet heeft te bemoeien. Wanneer iemand als predikant van een groote gemeente, als docent van een theo logische school en door het regelmatig uit preeken gaan en dan tevens nog lid van de Tweede Kamer te zijn, een groot inkomen cumuleert, dan is dat een zaak, die niet valt onder de competentie van de Overheid. Predikanten bij de Ned. Herv. Kerk moeten als ze tot Kamerlid worden ge- kozen, hun ambt neerleggen. De Geref. Gemeenten denken daar anders over. En daarin staan ze toch vrij. De kiezers heb ben het bovendien in de hand aan derge lijke cumulatie een einde te maken, maar de wetgever heeft daarbuiten te blijven. Hetzelfde geldt van de combinatie van het burgemeesterschap of het wethouder schap enz. en het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Of een dergelijke combinatie wensche- lijk is, is een andere vraag. Maar dat is een zaak, die in de eerste plaats de kiezers aangaat. Achten zij het gewenscht een wethouder of Gedeputeerde tevens tot Kamerlid te kiezen, dan is dat voor hun verantwoordelij kheid. Zij hebben 'tin de hand, aan dergelijke cumulatie elk oogenblik een einde te maken. Maar dat zijn interne zaken, waarover iedere partij naar eigen inzicht moet be slissen. Wanneer de Staatk. Geref. kiezers geen bezwaar hebben, een dienstdoend predi kant, die tevens tal van andere functies vervult, naar de Tweede Kamer af te vaardigen, dan hebben anderen zich daar mede niet te bemoeien. En wanneer er partijen zijn, die meenen dat het algemeen belang het best wordt gediend door Gedeputeerden of wethou ders ook nog een plaats te geven in de Tweede Kamer, dan is er niemand, die dat kan verbieden. Er zijn trouwens nu eenmaal figuren, die èn in kennis èn in werkkracht ver boven de massa uitsteken en die zonder veel bezwaar sommige functies kunnen combineeren. Bezoldigde ambten. Er is ook een cumulatie van anderen aard. Herhaaldelijk komt het voor, dat uit stekend bezoldigde ambtenaren daarnaast eveneens bezoldigde ambten of betrekkin gen aanvaarden. Hier kan de Overheid optreden. En soms doet zij het ook. Zoo heeft b.v. de Minister van Onder wijs te kennen gegeven, dat hij de functie van Inspecteur bij het L.O. niet vereenig- baar acht met het raadslidmaatschap van een groote gemeente. Daaruit volgt, dat hij voor de combinatie Inspecteur-wethou der van een groote gemeente in geen geval toestemming zal verleenen. Voor dit streven valt zeker iets te zeggen. Een ambtenaar, die een behoorlijk sa laris geniet behoort ook zijn tijd en kracht te geven voor het door hem bekleede ambt. Er zit iets stuitends in als men ziet, dat ambtenaren, die een vrij hoog sala ris genieten, allerlei bijbetrekkingen, die voor particuliere zakenmenschen vaak veel te tijdroovend zijn, zonder bezwaar mogen waarnemen. Vooral in dezen tijd, nu er zoo talloos velen zijn, die naar werk snakken. Nu moet men zich hier echter voor over drijving wachten en niet meenen, dat door dergelijke cumulatie te verbieden veel bereikt of veel bezuinigd zou kunnen worden. Geen enkele bezuinigingsmaatregel zou daardoor achterwege kunnen blijven. Niet een! BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG. Zooals gisteren reeds werd gemeld, is tot burgemeester van Middelburg be noemd, de heer Mr A. A. de Veer, wet houder van Middelburg en lid van de Eer ste Kamer. Niet zonder spanning werd deze benoe ming tegemoet gezien. Er werd wel eenigszins ap gerekend, dat een man van rechts zou worden aan gewezen, maar dat Middelburg een Anti revolutionair burgemeester zou krijgen, wilde er bij velen toch niet in. Enkele maanden geleden schreef de „Middelb. Crt." dat zij niet zoover wilde gaan al zou dait niet moeilijk vallen te betoogen, dat een liberaal man als bur gemeester van Zeelands hoofdstad op zijn plaats zou zijn, maar zij meende toch wel te mogen zeggen, dat de benoeming van een rechts burgemeester stellig tegen den zin van de meerderheid der bevolking zou zijn. En nu is er dan een man van rechts benoemd, en nog wel een Antirevolutio nair. Of deze benoeming echter is tegen den zin van de meerderheid der bevolking, wagen wij te betwijfelen. Er is veel meer reden om het tegendeel te verwachten. Mr. de Veer is toch een man die het gemeentelijk leven, waarin hij jarenlang èn als raadslid èn als wethouder een vooraanstaande plaats innam, door en door kent. Hij is ontegenzeggelijk een bekwaam man. Een geboren magistraat. En de ge schiktheid ook wat betreft he'. leiden van de Raadsvergaderingen, zal niemand hem willen ontzeggen. En zoo is er alle reden om Middelburg met de benoeming van den nieuwen bur gemeester geluk te wenschen. Maar ook aan Mr de Veer zelf bieden wij' gaarne onze gelukwenschen met deze eervolle benoeming aan. De Kroon heeft door hem als burge meester van Zeelands hoofdstad te benoe men, de kroon op zijn werk gezet. De heeT de Veer was raadslid, staten lid, wethouder, senator en nu: burgemees ter van de stad waarin hij het grootste deel van zijn leven heeft doorgebracht. Ongetwijfeld, deze zaak heeft ook een anderen kant. Het is een zeer moeilijke taak in dezen critieken tijd aan het hoofd te staan van een gemeente die in ruime mate de gevol gen van de crisis ondervindt. En daarbij komt nog, dat het voor een man van Antirevolutionaire levensopvat ting niet altijd gemakkelijk is burgemees ter te zijn van een gemeente met een zeer gemengde bevolking. Het is daarom dat wij den heer de Veer toewenschen de vervulling van Salomo's bede: „geef Uw knecht een verstandig hart om uw volk te richten, verstandig- lijk onderscheidende tusschen goed en kwaad". Engelands antwoord aan Amerika gepubliceerd. De tekst der nieuwe Britsche nota aan de Ver. Staten inzake de schuldenquaestie is thans gepubliceerd. De Britsche regeering geeft allereerst uiting aan haar overtuiging, dat een her vatting der oorlogsschuldenbetalingen zoo als zij' voor het moratorium van Hoover bestonden, onvermijdelijk de depressie in den wereldhandel zal verscherpen en noodlottige gevolgen voor alle landen zal hebben. De nota zet voorts breedvoerig de rede nen uiteen, die voor uitstel van betaling pleiten, alsmede den stand van de crisis. Zij wijst er nadrukkelijk op, dat 't stelsel der internationale schulden een der be langrijkste oorzaken is van de ondermij ning van het vertrouwen. Vertrouwen en crediet kunnen niet her leven, zoolang niet aan de pogingen om den kapitaalstroom te dwingen stroomop waarts te vloeien een einde is gemaakt. Het ligt in het vermogen van de regee ringen der wereld, met name van de Ver. Staten en Groot-Brittannië als de beide grootste crediteurlanden, als zij zich tot samenwerking aaneensluiten, den eersten en voornaamsten stap te doen op den weg naar de verhindering van een financieel, economisch en politiek onheil. Wanneer de betaling der vervallende bedragen wegens de Britsche oorlogs schulden aan de Ver. Staten weer moet worden hervat, zou de Britsche regeering verplicht zijn' de quaestie der betaling van zijn eigen schuldenaars weder te her openen. De reserven der Britsche regeering aan goud en aan buitenlandsche valuta zou den, ofschoon toereikend om de moeilijk heden bij de betaling te verkleinen, niet voldoende zijn, om de betaling van 95% millioen dollar te dekken. De valutamoei lijkheid zou blijven bestaan, ook wanneer men naar het hulpmiddel van een beta ling in panden sterling in geblokkeerde rekening zou grijpen. Het eenig overblij vende alternatief zou een betaling in goud zijn. Een dergelijke betaling zou de offe ring beteekenen van een aanzienlijk deel der goudreserven van de Bank of Eng land. De Britsche regeering verklaart zich ten slotte bereid om met de Ver. Staten te onderhandelen op elke wijze, die Was hington zou schiken. De Engelsche nota wordt te Washing ton algemeen bewonderd als een diploma tiek meesterstuk en eenige der door de Britsche regeering aangevoerde argumen ten worden volkomen discutabel geacht. Toch stelt de inhoud teleur, daar men had gemeend, dat het Amerikaansche ant woord op de eerste Engelsche nota de on mogelijkheid van een uitstel van den De- cembertermijn overtuigend had aange toond. Von Popen en Schleicher bij Hindenburg. Rijkskanselier von Papen en Rijksweer- minister von Schleicher hebben zich Don derdagavond naar den Rijkspresident be geven, ten einde hem rapport uit te bren gen over den toestand. Op de stemmingen afgaande, kreeg men den indruk, dat alles weer in de lucht hangt, ook wat den persoon betreft van den rijkskanselier, die de opdracht zal erlangen. Of de pogingen van Schleicher de po sitie van de regeering tegenover den Rijksdag te verbeteren door den Rijks president afdoende zullen worden geacht om Schleicher met de leiding van een ka binet te kunnen belasten, is de vraag. Of Schleicher dan wel v. Papen Rijkskanse lier zal worden, moet afgewacht worden. De kansen voor Schleicher en v. Papen staan thans 1: i. De meeste millionnairs in hef land der rijzende zon. Onwillekeurig is men geneigd om Ame rika als het land der meeste millionnairs te beschouwen, of minstens genomen als het land waar de meeste millionnairs wonen. Toch is uit de jongste statistiek van den minister van financiën van Ja pan gebleken, dat er in Japan meer dan 3000 personen zijn wier vermogen een bedrag van 1.500.000 gulden te boven gaat. Er zijn 75 personen die meer dan 50.000.000 gulden bezitten. Korte berichten. i Volgens een bericht uit'Tokio, zal het eenige luchtschip waarover Japan beschikt, gesloopt worden. Aanleiding tot dit besluit gaven de hooge kosten van onderhoud en herstellingen, voorts de moeilijkheden, welke de gas vulling op levert. i i i N! De voorzitter van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft vertegen woordigers ontvangen van de deelnemers aan den hongeroptocht en hun de gevraag de vergunning om voor het Kapitool te defileeren geweigerd. Be mannen ant woordden, dat gij ondanks de weigering een bezoek aan het Kapitool zouden bren gen. In verband met den jongs ten op stand 'te Sao Paulo bevinden zich nog meer dan honderd hooge militairen in da gevangenis. Gisteren zijn een aantal deelnemers aan den opstand, waaronder Leonel en Bernardes, naar Lissabon ge deporteerd. In den nacht van Woensdag op Don derdag 'heeft hoven Toscane noodweer gewoed. Het station van Livorno staat geheel onder water. De treinen komen met groote vertraging binnen. De te velde staande gewassen hebben ernstige schade opgeloopen. De Fransche Kamer heeft met 425 tegen 166 stemmen tot verdaging van het debat over de schulden tot 9 Dec. besloten. De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld. De volgende week zullen te Beirlijh afzonderlijke besprekingen gehouden wor den met vertegenwoordigers der Engel sche regeering over verschillende econo mische vraagstukken. Een accijns op vloeibare oliën. Naar het Nederlandsche Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, is thans vrijwel zeker, dat de instelling van een accijns op de vloeibare oliën zeer spoe dig kan worden verwacht. Deze accijns zal waarschijnlijk f 35 per 100 Kg. be dragen. Spijsoliën in flesschen, bene vens raapolie en boterolie zullen niet on der de heffing vallen. Vrijwillige arbeidsdienst. De landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid heeft op haar gisteren gehouden verga dering ^besloten op korten termijn een rap port uit te brengen over de wenschelijk- heid en mogelijkheid van een vrijwil- ligen arbeidsdienst in Nederland. Uitvoer van boter naar Dultschland. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft bepaald, dat het Kon. be sluit tot regeling van den uitvoer van bo ter naar Duitschland met ingang van gisteren in werking is getreden. Slachtpaarden voor Frankrijk. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft zijn beschikking van 1 Augustus tot regeling van den uitvoer van slachtpaarden naar Frankrijk inge trokken en het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het afgeven van certifica ten verbonden met ingang van 1 Decem ber voor slachtpaarden vastgesteld op 25 cent per paard, met een minimum van f 1 per certificaat. Conversie 5 pet. Staatsschuld. In een nota naar aanleiding van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot hej aan gaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk zegt minister De Geer, dat het voornemen bestaat de geheele per 1 April j.l. uitgegeven 5 pet. schuld ten bedrage van circa f 186 millioen te con- verteeren en tegelijkertijd de rest, onge veer f 114 millioen te consolideeren. Dit laatste zal geschieden ten behoeve van Nederlandsch-Indië en wel in dier voege dat Nederland de leening op de markt brengt en dus tegenover de obligatiehou ders de debiteur blijft, maar dat de gel den daarna door het moederland onder dezelfde voorwaarden waartegen het deze zelf verkregen heeft, aan Nederlandsch- Indië worden uitgeleend. De bedoeling is op deze wijze op de minst bezwarende manier te komen tot een verdere conso lidatie van de vlottende schuld van In- dië. De reeds vroeger aan den minister van Koloniën verleende machtiging tot het uitgeven van leeningen laat het op- emen van dit bedrag nog toe. De verlaagde loonen van de land arbeiders. Op vragen van het Tweede Kamerlid Loerakker: 1. Is het den minister bekend, dat ten gevolge van de groote werkloosheid in de landbouwbedrijven, de loonen van de landarbeiders, welke reeds zeer laag wa ren, steeds lager worden en op vele plaatsen al beduidend lager zijn dan da laagste steunnormen in de steden en stel lig geheel ontoereikend zijn om zelfs op de meest sobere wijze een klein gezin te onderhouden? 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat de verdere verla ging van de reeds te lage loonen een al- gemeene inzinking van ons platteland ten gevolge moet hebben en in elk geval in strijd met het algemeen belang moet worden geacht? 3. Indien ook deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan bereid zoodanige maatregelen te ne men, dat de loonen van de landarbeiders, althans niet beneden bepaalde minima - gewestelijk vast te stellen kunnen dalen? heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geantwoord: 1. Het is den ondergeteekende bekend, dat de loonen van de landarbeiders aan merkelijk gedaald zijn. 2. Dergelijke lage loonstandaard brengt ongetwijfeld het platteland in een onge- wenschte positie. Hij zou dan ook een toestand, die hoogere dan de thans gel dende loonen zou medebrengen, zeer op prijs stellen. 3. Het is echter niet doenlijk de steun maatregelen, welke ten behoeve van den landbouw van regeeringswege reeds zijn of nog zullen worden getroffen, zóó in te richten, dat de landbouwers, wier be drijven ondanks de geboden hulp veelal nog verliezen opleveren, verplicht zijn hun arbediers een van Overheidswege vastgesteld loon uit te betalen. Zulks zou evenzeer een ontreddering van het plat teland met zich brengen. Zoodanig in grijpen zou immers vermeerdering van de werkloosheid en verwaarloozing van de bedrijven in de hand werken. De ondergeteekende acht een oplossing als in deze vraag aangegeven, dan ook niet te aanvaarden in het algemeen be lang. Hij ziet eerder in de richting van overleg tusschen de partij en van bevor dering van verruiming van het inzicht der betrokkenen een mogelijkheid, dat be vrediging van beide partijen zal ont staan. Uitkeering uit de werkloozenkassen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft het volgende geschreven aan de gemeentebesturen: Met ingang van 1 December 1932 mag weder uitkeering uit de werkloozenkas sen der organisaties van landarbeiders bonden worden verstrekt, wanneer op uitkeering reglementair recht aanwezig is, dus ook de reglementaire wachttijd is doorgemaakt. Er is mij nu gevraagd, of het mogelijk is, dat tijdens de wachtweek werkloozen wier gezinsomstandigheden en gezinsbe hoeften ondersteuning noodig maken, het zij van gemeentewege geldelijk worden gesteund, hetzij op de werkverschaffing blijven werken. Deze vraag ben ik bereid, in de gege ven bijzondere omstandigheden, voor alle tegen werkloosheid verzekerden, dus ook Binnenland. Initiatief-voorstel tot afschaffing van den zomertijd. De Tweede Kamer over de werkloozen- zorg. Conversie 5 pet. staatsschuld. Aibeid in broodbakkerijen. Buitenland. De Kabinetscrisis in Duitschland. Von Schleicher Kabinetsformateur. Engelands antwoord aan Amerika. voor anderen dan landarbeiders, bevesti gend te beantwoorden en ik noodig u der halve uit hiermede, voor zooveel noodig, rekening te houden. Het weer in November. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut publi ceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in November. Verdeeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur gr. boven nor maal, in de eerste decade 1 gr. hooger, in de tweede 2 gr. beneden, in de derde 2 gr. boven normaal. De grootste afwij king kwam voor op den 3den November met 6 gr. boven, en op den 18den met 5 gr beneden normaal. Het gemiddelde dagelijksche maximum was ongeveer normaal, het minimum 1 gr. boven normaal. In De Bilt was het aantal dagen met een minimum-tempe ratuur beneden het vriespunt 9, tegen 10 normaal. De neerslag was vooral in de tweede decade beneden normaal. Over de ge heele maand gerekend bedroeg het tekort 20 a 40 pet. behalve in Zuid-Limburg, waar ongeveer 50 pet. beneden de nor male hoeveelheid viel. De Bilt had 59 uren zonneschijn tegen 57 normaal. Het ledental van het C.N.V. Het ledental van de hij: het C.N.V. aan gesloten organisaties is in 't derde kwar taal gestegen van 116.046 tot 116.555," een winst van 509 'dus, of 0.4 pet. Uit deze cijfers zou zijn af te leiden, dat er eenige kentering is gekomen en dat de sterke groei der laatste kwartalen een crisisgroei is geweest, 'die nu tot staan is gekomen. Die indruk wordt versterkt, als men ziet dat 9 organisaties vooruit gingen en 12 achteruit. De organisaties, die nog winst maakten, waren die van: Ambtenaren (41), Fabrieks- en Transportarbeiders (269), Grafische arbeiders <14), Houtbe werkers (11), Kantoor- en Handelsbe dienden (81), Landarbeiders (386), Poli tieambtenaren (45), Voedings- en Genot middelenarbeiders (47) en Werkmeesters (11). Verlies hadden de Bonden van Belas tingambtenaren (8), Bouwarbeiders (43), Marinepersoneel (6), Metaalbewerkers (31), Mijnwerkers (47), Personeel in Pu- blieken Dienst (6), Postpersoneel (34), Sigarenmakers (11), Spoor- en Tram wegpersoneel (60), Technici (4), Textiel arbeiders (144) en Verzekeringsagen ten (2). De Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer deelde in de gisteren gehouden vergadering mee, dat de Centrale Afdeeling besloten heeft, onmiddellijk na deze vergadering in de aJdeelingen een aantal wetsontwerpen te onderzoeken, w.o. het invoerrechtein-onit- werp en dat betreffende uitkeeringen tan behoeve van verbouwers van fruit 'en. warmoezerijgewassen. Prof. Mr P. A. Diepenhorst. Bij Kon. Besluit is benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau prof. mr P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, voorzitter van de bij K. B. van 12 Maart 1919 ingestelde Staatscommissie (voor het pachtvraagstuk), Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris 'te 's Gravehhage Jhr C. J. G. Six, ean- didaat-notaris te 's Gravehhage. Sleepvaart naar Zeeland en België. Gisteren trad het contract van de onderlinge verbonden sleepboot eigenaren voor de vaart naar Zeeland en België te Dordrecht in werking. Daardoor wordt orde en regel gebracht in de benedenvaart; terwijl tevens als minimum sleeploon het 12% cents tarief werd ingevoerd, zoowel te Antwerpen en Gent als te Dordrecht. De sleepbooteigenaren toonden een lof waardige solidariteit. De sleepagenten te Dordrecht, Rotterdam, Antwerpen en Gent zegden na langdurig onderhandelen hun medewerking toe,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1