>5 Bü Ruwe Handen PÜROL. Doos 30 ct. if fj V' EERSTE BLAD. wm~ VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "mm DONDERDAG I DECEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. U ddelburg Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 1EEUWSE ll - Middelburg i zware Blad er 5 kilo 45 ct. I pond. Cotte- jehakt 25 ct. 25 ct. p. kilo. $5 ct. p. pond. Lappen 30 ct. ilet 30 ct. p. p. 4G 1 uur; locht worden, verkocht is. lies met den ZONEN. DISSEL te IMBER 1932, etlnge, ten lulpolder, ten L. VAN DEN kerke, pen: ERF, ondeof Ballotstraat .waterleiding, ihtigen; sleu- |en heer Van naast het te ■taling. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóquo on Glrorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ïïe Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 80 cent per regel.. Ingezonden mcdodqollngon 00 cent per rep1. Kleine Advertontlön Dinsdags en Vrijdags 10,75 hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Cumulatie. Een van de meest besproken onder werpen van den laatsten tijd. Een gunstig teeken is dat niet, naar het ons voorkomt. Er is toch alle reden om te gelooven, dat Dr Hugo Visscher zeer juist oordeelde toen hij in De Standaard van 24 No vember j.l. schreef: „Ik geloof, dat wij in de drukte over de zoogenaamde cu mulatie niet zoozeer te doen hebben met ijver voor het belang van land en volk, dan wel met politieke speculaties op kiezersgunst, waarbij de alge- meene zonde der begeerlijkheid, zich openbarende in afgunst en nijd, een hulp middel wordt". Wat is toch de reden, dat er, nu de verkiezingen in 't zicht komen, over deze zaak zooveel drukte wordt gemaakt, mo ties worden voorgesteld en zelfs brochures geschreven. Men doet het soms voorkomen alsof door de cumulatie van publieke functies of pensioenen zeer belangrijk op de staats uitgaven zou kunnen worden bezuinigd. Toen onlangs in de Tweede Kamer het Opcentenontwerp aan de orde was, werd door sommige sprekers niet zonder pathos betoogd, dat het beter zou zijn een einde te maken aan de cumulatie van hooge salarissen en pensioenen, wat op eenvou dige menschen wel den indruk moet ma ken, dat op deze wijze andere dekkings maatregelen achterwege zouden kunnen blijven. Maar zoo is het niet! Afschaffing van alle cumulatie zou be trekkelijk weinig bezuiniging geven, voor het staatsbudget van geen beteekenis. Als middel tot versterking van de finan ciën is een motie als door den heer Ker sten in de Tweede Kamer voorgesteld, en waarbij wordt uitgesproken, dat een wettelijke regeling nopens cumulatie van inkomsten uit Overheidskassen en tot in grijpende vermindering der hooge sala rissen, in elk geval in dit zittingsjaar tot stand behoort te komen, van geen belang. Daar zit iets anders achter! Er zijn in dezen tijd tal van menschen, die met groote financiëele moeilijkheden hebben te worstelen. Menschen, die van den morgen tot den avond onder zware zorgen gebukt gaan. En dan wordt, het is zuiver-zondig-men- schelijk, zoo gemakkelijk de begeeerte ge prikkeld. Waarom moet de een het zoo veel beter hebben dan de ander? Waar om moet iemand, die zonder betrekking is, vergeefs solliciteeren, terwijl een ge- pensionneerde soms een benoeming krijgt? Waarom moet een arme kiezer van zijn schraal tractement nog belasting betalen, terwijl b.v. 'n man als Ds Kersten naast zijn predikantstractement nog zijn schadever goeding als Kamerlid ontvangt en zich straks een behoorlijk pensioen verzekerd ziet? Dergelijke tegenstellingen kunnen ge makkelijk een prikkelbare stemming teweeg brengen. En zoo behoeft het niet te verwonderen, dat handige politieke speclanten van deze toch altijd zondige eigenschap van den mensch gebruik maken, om politieke winst te behalen. Men spreekt dan met veel overdrijving van de „misbruiken" op dit gebied, geeft een voorstelling, die met de waarheid op zeer gespannen voet staat, roept ach en wee over de verdorvenheid van anderen en maakt zoo de harten ontvankelijk voor de politieke propaganda. Een in den grond der zaak weerzinwek kend bedrijf. Of er zich, wat dit betreft, dan geen misstanden voordoen, die verbetering be hoeven? Ongetwijfeld. En er is niets tegen, dat op deze dingen de aandacht wordt ge vestigd en dat, als zich misbruiken voor doen, getracht wordt daarin verbetering te brengen. Maar dan met terzijdestelling van alle demagogie. Zonder verkeerde hartstoch ten te prikkelen met de stille hoop er zelf beter van te worden. Frankrijk en de schulden aan Amerika De voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken, Henry Bé- renger, heeft tegenover een vertegenwoor diger van „lTntransige'ant" verklaard, dat Piankrijk aan de Vereenigde Staten geen sou mag betalen alvorens een nieuwe schuldenovereenkomst is getroffen. De debiteuren van Frankrijk hebben zich aan hun schuldverplichtingen ont trokken. Zonder het Hoovermoratorium zou Frankrijk ook vandaag nog zijn beta lingen hebben kunnen voortzetten. Ingezonden Mededeeling. Volgens Havas is het waarschijnlijk, dat de vraag der op 15 Dec. verschuldigde Fransche betalingen aan Amerika toch Donderdagmiddag in de Kamer weer te berde zal komen. De regeering zal daar tegen de kwestie van vertrouwen stellen; de financieels commissie en de commissie van buitenlandsche zaken zullen aan de zijde der regeering staan. De kabinetsvorming in Duitschland. Rijksweerminister Von Schleicher heeft gistermiddag den Rijkspresident opnieuw een tusschentijdsch rapport uitgebracht over den binnenlandschen politiek en toe stand. In politieke kringen neemt men thans met vrij groote zekerheid aan, dat, hoewel de beslissing nog niet is gevallen, den beer v. Schleicher zeer binnenkort door den Rijkspresident zal worden ver zocht het kanselierschap op zich te ne men') waarbij het ook zeker zou zijn, dat de heer von Schleicher zijn functie als Rijksweerminisiter zal aanhouden. Deze oplossing van de crisis wordt in breede kringen toegejuicht. Der Deutsche meent, dat tegen de op lossing von Papen met alle middelen wordt gestreden en geïntrigeerd door die partijen, welke den val van Bruening be werkten en den koers van von Papen had den bepaald. Men wil den Rijkspresident noodzaken of de Grondwet terzijde te stel len, of af te treden en het is geen ge heim, aldus het blad, dat Hi n d e n- burg Zaterdag j.l. zich ern stig heeft afgevraagd of hijzijn functie niet zou neerleggen met een procla matie aan het Duitsche volk. Dat zou evenwel het oogehblik zijn geweest, om het plan van een Rijksbe stuurder ten uitvoer te leggen. De ex- keizer is er tegen, dat de ex-kroonprins deze rol op zich neemt, terwijl de kroon- princes haar oudsten zoon op deze plaats zou wenschen te zien. Engelands nieuwe nota naar Washington verzonden. In het Lagerhuis deelde Neville Cham berlain mede, dat de nieuwe nota aan de regeering der Vereen. Staten gereed was en onmiddellijk naar Washington werd gezonden. Binnen een twee dagen zal ze worden gepubliceerd. Volgens de bladen bestaat de nota uit twee deelen. In het eerste gedeelte wordt de noodzakelijkheid van een uitstel van den termijn van 15 December betoogd, waarbij in het bijzonder gewezen wordt op de gevaren, welke door een betaling op de goederenmarkt zouden ontstaan. Het tweede gedeelte behandelt het al- gemeene vraagstuk der schuldregeling. Hierin wordt verklaard, dat de politiek van Engeland in zake het vraagstuk der schadevergoeding en der oorlogsschulden geen wijziging heeft ondergaan. Voorts wordt op het gevaar van een goudremise en op de gevolgen daarvan voor Amerika en de Eüropeesche landen gewezen. Een bericht van Reuter uit Londen zegt nog: In alle kringen hier meent men, dat Engeland, indien de Ver. Staten er in laatste instantie op staan, op 15 Dec. zal betalen. Chamberlain wilde nog ujitdrukkelijk het gerucht logenstraffen, dat besloten zou zijn, te betalen met staven goud. Ver der kon bij op het oogenblik echter nog niets zeggen. Tumult in den Oostenrijkschen Natio- nalen Raad. In de Woensdag gehouden zitting van den Oostenrijkschen Nationalen Raad is het naar aanleiding van de beantwoor ding van een door sociaal-democraten ge stelde vraag met betrekking tot het stu dentencorps te Weenen zeer rumoerig toe gegaan. Staatssecretaris Fey herinnerde in zijn antwoord aan den 15 Juli 1927, den dag waai op, zooals bekend is, het paleis van Justitie tijdens de bloedige onlusten in vlammen opging. Toen de staatssecretaris dezen datum had genoemd, riepen de so ciaal-democraten: „dat is ongehoord! Leugenaar, verrader!" De president schorste de zitting gedurende tien minu ten. Na de hervatting verlieten de leden der sociaal-democratische fractie de zaal. De nieuwe hongermarcheerders naar Washington. Uit alle deelen der Vereenigde Staten marcheeren werkloozen naar Washington ten einde daar Maandag aanwezig te zijn bij de opening van het congres. Uit Ohio, Texas, Californië en Minnesota wordt ge meld, dat duizenden mannen en vrouwen, in de meeste gevallen op vrachtauto's door deze staten trekken. De plaatselijke werkloozencommissies zorgen voor on derdak en voeding. Uit New-York is de eerste trein met 650 werkloozen onder weg naar Washington. De bondshoofd- stad Washington bereidt den hongermar cheerders een koele ontvangst. De politie heeft medegedeeld, dat de hongermar cheerders geen kwartieren en geen voed sel zullen ontvangen, ook bedelen is ver boden. De politie van Washington zal de werkloozentreinen aan de grenzen van het district aanhouden en in kleine groep jes doorlaten naar de bondshoofdstad. De politie te Washington is op alles voorbe reid. O.m. heeft zij groote hoeveelheden traangas ontvangen. De garnizoenen uit de omgeving zijn geconsigneerd. Ingezonden Mededeeling. 6« Onbetaalde kleeren. De ex-burgemeester van New-York staat bekend om de zorg waarmee hij zich kleedt en de correcte netheid waarmee hij zijn keurige kleeren draagt. In dat opzicht doet zijn vrouw niet voor hem onder. En dat kan ook gemakkelijk, want indien men de berichten in de Ameri- kaansche couranten mag gelooven heeft mevrouw Walker de bedenkelijke ge woonte haar dure kleeren niet altijd te betalen. Zij zal zich voor het opperste ge rechtshof van den staat New-York moe ten verantwoorden wegens het niet beta len van een bedrag van 12,000 dollar voor kleeren, die zij gekocht heeft en ook draagt maar niet heeft, betaald. Van September 1928 tot Maart 1931 bestelde en ontving mevrouw Walker tusschen de 50 en 100 japonnen en 40 hoeden. Daar onder waren een avondmantel met her melijnen voering, van 1625 dollar, een laken jas van 725 dollar, een satijnen blouse van 150 dollar, 13 avondjaponnen tesamen 4300 dollar, een zakdoekje van 10 dollar en ettelijke paren kousen van 5% dollar het stuk. Het is bekend, dat James Walker de reputatie genoot, de netst gekleede heer van New-York te zijn maar het schijnt dat mevrouw Walker op het gebied van kleeren niet minder veeleischend was. Korte Berichten. In de vestibule van de woning van den burgemeester van Hanau is gisteren een rookbom ontploft. Er werd geen schade aangericht. Voor twee stempellokalen te Berlijn hebben gisteren werkloozen gedemon streerd. In het eene geval betrof bet 500 personen, in het andere geval 2000 personen. Beide keeren zijn de de monstranten door de politie verdreven. In het Zuiden van de provincie Antwerpen is, nabij het dorp Heindonk, onder den druk van het hooge water, een deel van den Rupeldijk bezweken. De bres heeft een breedte van ongeveer 70 meter. De binnenpolders zijn overstroomd. Talrijke arbeiders zijn aan het werk om de bres te vullen en aldus een ramp te voorkomen. De definitieve resultaten van de Senaatsverkiezingen in België zijn: Katholieken 42 zetels (winst één zetel); Socialisten 39 zetels (winst drie zetels); Liberalen '11 zetels (verlies 2 zetels); Vlaamsch-Nationalisten 1 zetel (verlies 2 zetels). De Winkelsluitingswet. Het Tweede Kamerlid Smeehk heeft den minister van oeeonomische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den minister békend, dat som mige gemeenteraden, op grond van artikel 9, lid 3, van de Winkelsluitingswet, be sluiten tot opheffing van het Zondags regime voor alle winkels, bijv. op Zon dag 4 December a.s.? Is de minister niet van oordeel, dat op deze wijze aan artikel 9, lid 3, van de bedoelde wet een toepassing wordt gegeven, 'die in strijd is met letter en geest van het desbetreffende artikel? Acht de minister, bij toestemmende be antwoording van de tweede vraag, termen aanwezig om dergelijke raadsbesluiten ter vernietiging aan de Kroon voor te dra gen? Uitkeering zuivelsteun. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 4 December tot na dere aankondiging de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 1.60 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 42 cent per K.G. boter en 50 cent per K.G. melkvet. De wijze van vaststelling van de uit keering blijft voorloopig geschieden over het in de producten aanwezige melkvet. Daardoor zal b.v. bij verwerking van melk op boter zoodanig dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pel. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt de uitkeering hierop 3.60 X f0.42 fl.51 per 100 K.G. bedragen. Economische Raad. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over hoofdstuk X RijksbegTOoting-1933 deelt de minister van Economische Zaken en Arbeid o.m. mede, dat de voorbereiding der instelling van den Fconomischen Raad zich in verge vorderd stadium bevindt. Dienstregeling Moerdijksche veer. Van 1 December a.s. tot en met 28 Februari 1933 zullen de afvaarten van bet Moerdijksche veer als volgt worden geregeld: van 6.30 v.m. tot en met 23.30 op de heele en halve uren. De afvaarten van Willemsdorp van 6.45 tot en met 23.45 op de kwartier uren. De Amsterdamsche haven. Op 30 November waren in de Amster damsche haven opgelegd 41 schepen met samen 241.636 ton, tegen vorige maand 51 schepen met 293.490 ton. Varkensslachtingen voor export. Op de vragen van den heer Keestra in verband met het niet gebruik maken door de Nederlandsche Varkenscentrale van gemeentelijke openbare slachthuizen voor slachtingen met bestemming voor export heeft minister Verschuur o.m. geant woord, dat hij gaarne wil bevoderen, dat de Nederlandsche Varkenscentrale nog maals beoordeelt, of den gemeenten Ber gen op Zoom en Breda een aandeel in de daarvoor in aanmerking komende slach tingen kan worden verleend. Personeelsafvloeiing bij de Spoorwegen. Bij de Spoorwegen bestaat de bepaling dat aanstelling van personeel in het alge meen niet na het bereiken van den 31- jarigeu leeftijd geschiedt. De personeelraad had de spoorwegdi rectie gevraagd, dit voorschrift niet te doen gelden, als het te zijner tijd zou gaan om wederaanstelling van personen, wier tijdelijk dienstverband om bezuini gingsredenen niet verlengd was. In een bespreking met den raad zegde de directie overweging toe. Thans heeft de personeelraad de beslissing ontvan gen, die bericht, dat de directie het aan tal der bedoelde personen te gToot acht, om het gevraagde toe te zeggen. Loonsverlaging te Enschedé. Naar gemeld wordt is op de fabrieken Noor der hagen, Kremersmaten en de Wit- Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Mr A. A. de Veer benoemd tot burgemees ter van Middelburg. Buitenland. Frankrijk en de schuldenbetaling. Tumult in den Oostenrijkschen Nationa len Raad. Staking te Athene. Naar wij vernemen, is tot burgemeester van Middelburg benoemd de heer Mr A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer en wethouder, van Middelburg. weverij Transvaal van de firma Van Heek Co. te Enschede een loonsverlaging aangekondigd van 5 pet., ingaande op 19 December a.c. en van nogmaals 5 pet. op 1 Februari van het volgend jaar. De ar beidersorganisaties zullen zich met een schrijven tot de firma wenden, waarin om nadere opheldering wordt gevraagd. De Inpoldering van het IJselmcer. Het bestuur van de Zuiderzee-Vereeni- ging heeft eenigen tijd geleden een com missie ingesteld, welke heeft onderzocht of het, mede gelet op den financiëelen toe stand des lands, den toestand onzer plattelandsbevolking en de waarschijn lijke kosten van nieuwe inpoldering, ge- wenscht is, de droogmaking van het IJsel- meer voort te zetten. Deze commissie heeft thans verslag uit gebracht en het dagelij ksch bestuur der Zuiderzee-Vereeniging heeft dit verslag bij den Minister van Waterstaat inge diend. De conclusies van het verslag geven het bestuur van de Zuiderzee-Vereeniging de vrijheid den Minister namens de Zuider zee-Vereeniging te verzoeken te willen be sluiten tot een ononderbroken voortzet ting van de inpoldering van de afgeslo ten Zuiderzee. De Zomertijd. De heeren v. d. Heuvel, A.R., en Bakker C.H., hebben een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van. den Zomertijd. Misleiding in den boterhandel. Namens den Centralen Besturenbond van Zuivelhandelorganisaties in Neder land wordt het volgende medegedeeld: Door de crisis in den zuivelhandel en de ingewikkelde Rijksbemoeïing met zui velproducten achten wij het gewenscht boterverbruikers te verzoeken bij aankoop van boter den verkoopers op gezette tijden te vragen: welke soort boter ze leveren. De mogelijkheid is helaas niet uitgeslo ten, dat in dezen tijd behendig wordt getracht koelhuisboter voor versche room boter te doen doorgaan; een handeling, die in stiijd is met de belangen der koopers en van den bonafide handel. Het bestuur besloot in zijn vergade ring van 17 November j.l. in deze ernstige zaak de medewerking der regeering in te roepen. Afvloeiing van ambtenaren. De commissie inzake inlichtingen op het adres van L. Mestral de Combremont, eervol ontslagen technisch ambtenaar 2e kl. op het Technisch Bureau van het Ministerie van Koloniën, thans wonende te Haarlem, betreffende het z.i. in strijd met de wettelijke regeling aan hem ver leende ontslag, zegt in haar verslag aan de Tweede Kamer, dat zij zich niet geheel kan onttrekken aan den indruk, dat bij de hier gevolgde wijze van afvloeiing het hoogere personeel meer gespaard werd dan het lagere en dat de personeelsbezet ting van dit bureau nog meer topzwaar is geworden dan ze reeds was. Zij meent voorts, het niet uitgesloten te moeten achten, dat hier bij de afvloeiing de „be langen van den dienst" min of meer sub jectief geïnterpreteerd zijn geworden. De commissie stelt voor, den Minister In overweging te geven een onderzoek te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1