Hoofdpijn en Kiespijn Kerknieuws. Mijnhardt's Poeders Onderwijs. Binnenland. Uit de Provincie Gemengd Nieuws. onder leiding stond van ds J, Tjebbes. Na dat op de gebruikelijke wijze geopend was, werd voorlezing gedaan der Statuten en een huishoudelijk reglement vastgesteld. Hierna hield Ds Tjebbes een bijbellezing over Jona". Terneuzen. Dinsdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk voor een groot en aan dachtig gehoor op Ds Krop, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, met he' onder werp: De Russische geloofsvervolging en het dreigend gevaar van het bolsjewisme. Biervliet. Op de aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-secretaris hebben B. en W. geplaatst de heeren: le. A. P. Kostense, le ambtenaar ter ge meente-secretarie van Biervliet en 2e. J. A. Eekhout, ambtenaar ter gemeente secretarie en gemeente-ontvanger van Breskens. N©d. Herv. Kerk. Beroepen te Gouderak, J. Hovius, cand. te 's Graveiand. Aangenomen naar Bergum, E. W. J. Brümmer te Hengelo. Bedankt voor Borger F. W. J. Brüm mer te Hengelo. Voor Arnemuiden en Huizen (3e pred. pl.) M. Ottevanger, te Kampen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Kampen, J. de Waard te Rijnsburg. D s F. H. Koster, f Te Anloo is heden overleden Ds F. H. Koster, pred. bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. De over ledene diende de gemeenten te Scherpen- zeel, Lutjebroek, Grosthuizen, Zaltbom- mel, Klooster-ter-Apel, Kropswolde, en Geertruidenberg, waar hem in 1921 eme ritaat werd verleend. Sinds 1 Aug. 1925 stond hij te Anloo. Biezelinge. Naar wij vernemen is aan den kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk alhier een schrijven gericht, geteekend door twee Hervormde predikanten, waar in opgave werd gevraagd van namen van hen, die tot de Ned. Herv. Kerk te Bieze linge behooren en die in de Chr. Geref. Kerk plaatsen hebben gehuurd en gere geld die kerk bezoeken. Nlsse. Bij1 de gehouden herstemming voor een notabel in de Herv. Kerk alhier werden 'uitgebracht 46 st., waarvan 2 blanco. .Hiervan verkreeg H. Nieuwen- huize (aftr.) 28 st. en M. v. d. Hage 16 st., zoodat herkozen is H. Nieuwen- huize. Bij de gehouden verkiezing voor ker- keraadsleden in de Herv. Kerk alhier werd herkozen als ouderling H. Dane en gekozen als diaken Jao. Lokerse in plaats van L. Huijssoon. zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Al leen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hier op. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. i— Benoemd per 1 Maart a.s. tot direc teur van de R.H.B.S. te Terneu^n dr G. Westerhof, thans leeraar uan die school. er om te verzoeken en door statistisch materiaal zijn toestand bloot te leggen, inplaats van, zooals dat in de eerste nota het geval was een herziening te vragen op grond van eenige zeer vage gemeen plaatsen. Winter in Amerika. Zooals gemeld, heeft de winter reeds zijn intree gedaan in Amerika. De parti culiere organisaties tot hulpverleening, zooals bijvoorbeeld het leger des heils, deelden mede, dat alle toevluchtslokaler, nachtasyls en noodverblijven gisternacht tot de laatste plaats waren bezet en dat vele duizenden geen onderdak meer kon den vinden. Men verwacht in de komende winter maanden vreeselijke ellende, aangezien de werkloozen noch werkloozen-uitkeering noch eenigen anderen overheidssteun krijgen. De naar het warme Zuiden vertrekken de leege goederentreinen en automobielen nemen tienduizenden werkloozen mee. In het barakkenkamp der oud strijders in de buitenwijken van New-York, heerscht eveneens groote nood. De meeste daar on dergebrachte gezinnen zija zonder eenig middel van bestaan en kunnen zelfs hun woning niet verwarmen. Korte Berichten. Tengevolge van een zwaren storm op de Kaspische Zee worden verschillen de trawlers met in totaal 44 man aan boord vermist. Verscheidene vliegtuigen zoeken naar de schipbreukelingen. Een militair vlieger deelde Maandag mede, dat een Russisch stoomschip gezonken is. De bemanning kon worden gered. In Italië heerscht groot gebrek aan mannelijke onderwijzers bij het lager on derwijs. In de meeste lagere scholen zijn vrouwelijke leerkrachten werkzaam. Ten einde meer jongelui het beroep van on derwijzer te doen kiezen, heeft het minis terie van onderwijs thans 171 studiebeur zen beschikbaar gesteld. Daar het amb' van onderwijzer echter slecht betaald wordt in Italië, zal ook deze maatregel vermoedelijk niet veel nut hebben. Op de vergadering van de vereeni- ging van naamlooze vennootschappen verklaarde Mussolini, dat naar zijn mee ning, voor zoover Italië betrof, het hoog tepunt van de crisis reeds zes maanden geleden gepasseerd was. i Dinsdagochtend is te Santiago (Chili) opnieuw een hevige aardschok waargenomen, welke evenwel geen aan zienlijke schade heeft aangericht. Dinsdagavond zijn eenige nationaal- socialisten een communistisch lokaal in het Noorden van Berlijn binnengedron gen. Het kwam tot een vechtpartij. Eenige nazi's maakten van vuurwapenen ge bruik. Een kellner werd aan den schou der gewond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een andere com munist werd ernstig aan het hoofd ge wond. De daders hebben de vlucht ge nomen. i Het voorloopig resultaat der se naatsverkiezingen in België luidt: Katholieken twee zetels gewonnen. Socialisten twee zetels gewonnen. Liberalen twee zetels verloren. Vlaamsch-Nationalisten twee zetels ver loren. i De aanprijzing van een werkweek ven dertig uren, „zoo noodig met geweld", heeft op het congres van het Ameri- kaansch Vakverbond te Cincinnati, naar Reuter meldt, aanleiding gegeven tot geestdriftige toejuichingen Het FranschRussische non-agres sie en arbitrage-verdrag is Dinsdagmid dag in het gebouw van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs door den premier Herriot en den Sowjet-Russi- schen ambassadeur te Parijs Dowga- lefski onderteekend. Het internationaal arbeidsbureau te Genève heeft alle staten tegen 10 Januari a.s. tot een bijeenkomst genoodigd, waar op de vraag behandeld zal worden, hoe door verkorting van den arbeidsttijd ver mindering der werkloosheid mogelijk zou zijn. Geen reden tot dankbaarheid. Toen een deputatie uit den Bond van Varkenshouders op 27 October, onder leiding van mr Nort Thomson, een be spreking had met minister Verschuur, voorspelde deze bewindsman den var kenshouders, dat zij hem binnen een maand zouden komen bedanken voor de wijze, waarop de Crisis-varkenswet wordt uitgevoerd. De Bond heeft den minister thans te legrafisch daaraan herinnerd, er aan toevoegende, dat de maand thans wèl verstreken is, doch dat voor het betuigen van dank nog geenerlei aanleiding be staat. Stroocartonfabricage Sn Engeland? Naar gemeld wordt, is, met het oog op de in Engeland te stichten stroocarton- fabrieken een delegatie uit de Nederland- sche Vereeniging van Fabrieksarbeiders naar Berkshire vertrokken, om een on derzoek in te stellen naar de juistheid van de in verschillende dagbladen gepubli ceerde berichten. Centraal Comité. Het Centraal Comité van A.-R. Kies- vereenigingen hoopt D.V. Vrijdag 9 De cember a.s., des nam. half twee te verga deren in het Kuyperhuis. Hij wilde op de wilde die re n j a c h t. Een 15-jarige jongen uit Middelburg verschafte zich geld en wa pens bestaande uit een revolver met 200 kogels, een groot mes, een scherpe bijl en een gordel en had het plan te trachten naar Afrika te komen om daar op wilde dieren te gaan jagen. Hij nam zijn weg door Zeeuwsch-Vlaanderen naar België Op de grens stelden de douanen-beamb ten een onderzoek in, waarbij bleek, dat de jongen in het bezit was van al deze wapenen. De politie te Middelburg werd ingelicht en deze was reeds bekend met het verdwijnen van den jeugdigen avon turier. Natuurlijk is hij onder het ouder lijk gezag terug gebracht. Aan den monteur le kl. bij den technischen dienst der telegrafie en tele fonie H. J. Jansen te Goes is met ingang van 1 Februari 1933 eervol ontslag ver leend. CENTRALE VERWARMING reeds voor f 450. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Goes. Het Gasthuis. Met het Be stuur van het Gasthuis hebben Ged. Sta ten telegrammen gewisseld, waarvan de inhoud ter kennis van B. en W. is ge bracht. Het telegram van gemeld Bestuur luidt als volgt: „Gasthuisbestuur vermoedt beslissing elf November geldt raadsbesluit en niet garantie gemeente voor kasgeldleening 15 mille waartoe gasthuis door U 14 Octo ber gemachtigd uitmakende nadeelig saldo door Raad goedgekeurde rekening Indien vermoeden juist wordt eerbiedig verzocht bericht aan burgemeester en wethouders. Bestuur Gasthuis, PILAAR, Voorzitter. VAN DER WART, Secretaris." Het telegram aan gemeld Bestuur luid1 als volgt: „Tegen raadsbesluit f 15.000 zal geen bezwaar mits gemeente in dit besluit alle rechten met betrekking tot verplichte dekking tekorten reserveert. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND." Kloetinne. De diaconie der Ned. Herv. Gem. heeft besloten 20 pet. op de pachten der bouwlanden te korten. Kapelle. Onze correspondent verzoekt ons te willen melden, dat de heer Van Sprang, directeur van de Mondharmo nicaclub „Kunstgenot" alhier door het Bestuur ontslag is verleend. Dit geschied de niet op verzoek. De heer J. Rottier te Biezelinge, die jaren lang lid van het Burgerlijk Arm bestuur is geweest, wenscht voor deze functie niet meer in aanmerking te komen. lerseke. Gisterenavond vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig de heer de Jager. De volgende maal zal gestemd worden voor den bestuurszetel van het Burg. Armbestuur. Getracht zal worden dan een fermen linkschen candidaat te krijgen. Dit heeft dhr Scheele beloofd. Alvorens de gemeentebegrooting 1933 werd behandeld, merkte de heer Kooman op, dat de post voor werkverschaffing f3000 wel wat laag is. Indien noodig zal worden gewij zigd, zegt de voorz. Ook de heer Hage heeft dezelfde meening als de heer Koo man. Hij wil, dat B. en W. naar werk- objecten zullen zoeken. Voorts wil hij op feestdagen muziek en( uit zuinigheids oogpunt geen derden veldwachter. De voorz. zegt toe, dat, indien noodig, voor het eerste punt zal worden gezorgd, op het tweede punt kan hij hem niet gerust stellen. De voorz. zal geen dans muziek doen geven op feestdagen. De heer Bom informeert of B. en W. nu werkelijk gelooven, dat de geraamde belastingen allen zullen binnenkomen. De burgemeester gelooft van wel. De voor zitter deelt nog mede, dat de vuinisbelt zal worden verplaatst, verder den Moer in. Alsnu wordt overgegaan tot de behande ling van de gemeentebegrooting. Bij den post veldwachter kan de heer Cornelisse zich niet vereenigen met de benoeming van een derden veldwachter. Hij wil uit financiëel oogpunt 2 veld wachters en 1 nachtwacht behouden. De voorz. wil liever 3 veldwachters. De Com missaris der Koningin wil geen nieuwe nachtwacht meer benoemen in de vaca ture. De heer Cornelisse merkt op, dat z.i. ook beter is een constante nachtwacht dan een, die op zijn beurt dienst doet. Dhr Hage is niet voor een nachtwacht, 'tls een unicum in Zeeland, zegt hij, wat de voorz. ontkent. De heer Cornelisse wenscht stemming over dezen post. In stemming gebracht wordt het voor- stel-Cornelisse aangenomen met 6 st voor, 4 tegen. Het blijkt evenwel, dat de heeren de draagwijdte van hun stem niet hebben overzien en ze vraggen een nieuwe stem ming. Het wordt nu 8 st. voor den post en 2 tegen, dus het voorstel-Cornelisse is verworpen. Bij gratificatie der rijksveldwachters, vraagt de heer Bom meer toezicht op de oesterputten. De politieschool te Hil versum geniet f20 subsidie. De heer Bom stelt voor deze te schrappen. Met algem. stemmen aangenomen. De heer Kooman stelt voor subsidie Burgerwacht niet toe te staan. Verworpen met 7 st. tegen en 3 voor. Vóór de heeren Kooman, Hage en Scheele. Onderhoud plantsoen f 150. De heer Cor nelisse stelt voor met f 75 te verminderen. Aangenomen met 6 st. voor en 4 tegen. Tegen dhrn Hage, Kooma, Scheele en de Koeijer. De heer Hage wil een urinoir op de haven zetten. Zal geschieden. De heer Bom, die de openbare school een goed hart toedraagt, zou toch gaarne wil len weten of de gaskachels dier school niet te duur zijn. De voorz. zal het nader controleeren. Bij een anderen post merkt de heer Koo man op, dat de vroedvrouw nog al duur is. Vooral bij behoeftigen of werkloozen wordt een te hoog tarief gevraagd. Zal op advies van den heer Daane na afloop worden besproken. De heer Mol is tegen de f25 subsidie aan V.V.V. (welken post de voorz. warm verdedigt) en stelt voor dezen post te schrappen. Verworpen mei 7 stemmen tegen en 3 voor. (Mol, Bom en Cornelisse). De heer Hage wil ver mindering der biljartbelasting. De heer Scheele wil die inplaats van f44 op f20 brengen. De heer Mol acht het biljart de magneet der kroegen of herbergen en is daarom tegen iedere vermindering. Zoo is nu pas weer een biljartwedstrijd op Zondag gehouden. Voorstel-Scheele wordt verworpen met 6 tegen 4 st. (Vóór de heeren Scheele, de Koeijer, Hage en Kooman). Bij de rondvraag vraagt de heer Cor nelisse een ontwerp vermakelijkheidsbe lasting en een nieuw hek aan de Lange Viele en klaagt over de slechte behan deling der roeibooten in onze haven. De heer Scheele wil de Wellewegsche Vate dempen. Het voorstel wordt in stemming gebracht; 5 st. voor en 5 tegen. De heer Bom informeert of de onbillijkheden in de haven- en liggeldbelasting reeds zijn weggewerkt. Ook wil hij het klokluiden bij eventueelen brand afschaffen. Verder wil hij beter politietoezicht bij de her bergen of kinderen wel worden geweerd. Hierna geheime zitting. Krabbendijke. Dinsdagmorgen overleed plotseling dhr M. Tollenaar. Tal van jaren had hij zitting in verschillende colleges der Ned. Herv. Kerk, o.a. als diaken en president-kerkvoogd. Tot op heden was hij ook lid van het Burg. Armbestuur. Nlsse. Dinsdagavond werd een vergade ring gehouden door de afdeeling „Het Groene Kruis", alhier. Gekozen werd als vice-voorzitter in de vacature-Ds van Oeveren Ds A. Blanson Henkemans, herkozen als secretaris J. A. Rh. Bommel jé en als bestuurslid J. de Kok. Het salaris van den magazijnmees terbode werd voor 1933 bepaald op f25. Als zoodanig werd herbenoemd Jacob Jansen. Wolfaartsdijk. Gelet op de nog ongun stiger geworden toestand in den landbouw nadat de korting van 30 pet. door het burg. armbestuur op de pachtprijzen was toegestaan, heeft genoemd bestuur beslo ten onder nadere goedkeuring van Ged. Staten de pachtprijzen te verminderen met 40 pet. Colijnsplaat. Een buitengewone alge- meene vergadering werd Maandagavond gehouden door de voetbalvereen. „Colijns plaat", in verband met het vertrek van dhr van Raay naar Kapelle, en de daar door ontstane vacature van voorzitter. In diens plaats werd met algemeene stemmen gekozen dhr J. de Looff, ter wijl dhr Van Raay als eere-voorzitter werd benoemd. Laatstgenoemde sprak den wensch uit, dat C. V. V. met dezelfde energie zou voortgaan, als het geval was onder zijn leiding. Hij bracht de leden dank voor hun vriendschap. Wederkeerig werd dhr van Raay dank gebracht voor de goede, sportieve leiding steeds van hem genoten. Voor den hardloopwedstrijd, uitgeschre ven door de Korfbalclub S. S. S., alhier, boden zich een 19-tal leden aan. Maandagavond vergaderde alhier de afd. van den Ned. Chr. Landarb. bond, onder voorzitterschap van dhr P. Janse. Na diens woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen, ging dhr Ruppert. hoofdbestuurder, voor in gebed. Door den voorzitter werden de ingekomen stukken voorgelezen, waaronder de mededeeling dat de afdeeling is teruggegaan van klasse B naar A. Genoemde hoofdbestuurder sprak ver volgens de vergadering toe, over de nood zakelijkheid van organisatie. Gewezen werd op den moeilijken tijd, zoowel voor patroon als arbeider en tevens op den geestelijken achteruitgang die valt te con- stateeren. Daarom is volgens spr. Chr. organi satie eerste vereischte. In het kort werden nog geschetst de vruchten der Chr. orga nisatie, die reeds te bespeuren zijn, voor namelijk ook van stoffelijken aard. Medegedeeld werd, dat Colijnsplaat een der eerste afdeelingen in Zeeland is waar een collectief contract is tot stand gekomen. Enkele vragen werden door Spr. beant woord. Ds Bons eindigde met dankgebed. Wissenkerke. Maandag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Het bekende adres van St. Maartens dijk wordt voor kennisgeving aangeno men. Bericht van den Minister, dat het werkobject van het waterschap Willem c.a. van rijkswege gesteund zal worden als werkverschaffing, onder voorwaarde wat loon enz. betreft. Van den Wissenkerkepolder goedkeu ring om de sloot te dempen vanaf de Oost-Voorstraat tot bij het schuurtje van wed. Marcusse. In bespreking kwam weer de vraag van de groep W. de Jonge, inzake aansluiting aan het electrisch net, naar aanleiding van nadere inlichtingen van de P. Z. E. M. Na breedvoerige bespreking werd het voorstel de Boer, om de kosten verbonden aan een zwaardere kabel, voor rekening van de P. Z. E. M. te doen komen, met alg. st. aangenomen. Daarna volgt behandeling gemeentebe grooting 1933, tot een bedrag van: gewo nen dienst in ontv. en uitg. f 99942.59 en kapitaaldienst f 1800.50. De post vaccinatie werd door verschil lende leden besproken. Hieruit blijkt, dat geen der leden goed kan vinden, de beloo ning uit te betalen als er geen werk voor gedaan is. De voorz. maakt de leden er attent op, dat de wet vereischt, dat er ge legenheid moet gegeven worden, tot vacci natie, al zijn de ouders vrij, om hun kin deren daaraan te onderwerpen, en stelt voor, die post niet te veranderen. In ge lijken geest verdedigt wethouder Schip pers dien post. De heer De Boer stelt voor, de vaccinatie te betalen naar geleverde werkzaamheden. Met alg. st. besloten voor de te leveren werkzaamheden (prijsop gaaf te vragen. Post onderhoud begraafplaats. Dhr Kramer zegt, dat de begraafplaats te Kamperland minder goed onderhouden wordt, en vraagt te Kamperland een graf delver, buiten den gemeentewerkman; hij wil anders den gemeentewerkman te Wis senkerke ook grafdelver maken. Geconsta teerd werd, dat wethouder Schippers niet tijdig genoeg hulp aan den wegwerker heeft verleend, waardoor een opeenhoo- ping van werkzaamheden ontstond, en zoodoende de begraafplaats te Kamper land er minder door onderhouden is. Post openbare middelen van vervoer. Dhr Balkenende besprak subsidie aan den autodienst van Castel te Veere en achtte die te hoog, gezien het nut dat Wis senkerke er van heeft. Wethouder Schip pers verdedigt de subsidie. De heer Noordhoek stelt voor, de subsidie te verla gen tot f 100. Zulks aangenomen met de stem van weth. Schippers tegen. Bij den post belastingen zegt dhr de Boer, dat het nu te laat is. Hij had lie ver gezien, dat B. en W. voorgesteld had den, de personeele belasting te verhoogen, dan nu te komen met gemeentefondsbe lasting, omdat de gemeentefondsbelasting teveel drukt op kleine inkomens. Dhr v. Halst sprak in gelijken geest. Daarna ging alles vlug onder den hamer door. Voorstel van B. en W. tot indeeling van de gemeente in de tweede klasse der ge meentefondsbelasting werd met algem. st. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, max. 80 opcenten, met alg. st. aangeno men. Besluit tot het vaststellen van het aantal der bedoelde opcenten op 40, zon der stemming aangenomen. Verzoek van de afd. „Volksonderwijs" te Wissenkerke om een verlicht en ver warmd schoollokaal, voor een cursus in nuttige handwerken, wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Het in de vorige vergadering naar vo ren gebrachte verzoek van den heer de Boer, om onderzoek naar de mogelijkheid den dijk bij de bewaarschool te Wissen kerke te bestraten, werd door den voorz. nader uiteengezet. Spr. kon nog niet me- dedeelen, dat voor dat gedeelte ook subsi die door het rijk en provincie zal gegeven worden, daar het nog niet beschouwd is, als verlengstuk van den te bestraten nieu wen weg. De heeren de Boer, v. Halst, de Looff en Breure zouden dan toch willen bestraten. De overige leden zonder» sub sidie niet. Rondvraag. Dhr Kramer vraagt naar werkobjeoten als werkverschaffing. De voorz. zegt, niets dan het delfwerk voor het waterschap Willem c.a., maar met. 1 December kan een begin gemaakt wor den met stempelen voor de werkloozen- kas. Dhr v. Halst bespreekt de kolentoeslag van een gulden per week. De voorz. zegt, dat de Minister zulks bedoelt, voor de te werk gestelden in de van rijkswege gesteunde werkverschaf fing. Na bespreking werd besloten den Ach terweg van Van Hee te Kamperland tijde lijk te sluiten als doorrit voor zwaar ge laden wagens. Weth. Schippers merkt op, dat de dorpsklok te Kamperland voort durend achter is, zulks ten ongerieve van het reizend publiek. Dhr de Boer zegt, dat dit ontstaat door het vele rijden met zware vrachten op den weg, hetgeen spoe dig afgeloopen is, en dan zal de klok wel den juisten tijd aangeven. Dhr Leendertse maakt den voorzitter er attent op, dat er in den Veerweg te Kamperland een paar perceelen met een heg van de straat zijn gescheiden, waar prikkeldraad langs ge spannen is, zeer ten ongerieve van voet gangers. De voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna sluiting. Vrouwepolder. Maandagavond hield de afdeeling van den Ned. Ghr. Landarbei dersband in de consistorie der Geref. Kerk een algemeene vergadering, die on der leiding stond van haar voorzitter dhr J. Janse. Na opening op de gebruikelijke wijze, wekte de voorz. in zijn openings woord allen op om in eendracht en saam horigheid de a.s. wintercampagne te be ginnen. Breedvoerige mededeelingen wer den nu gedaan over het voorgevallene sinds de vorige vergadering. Thans kwa men aan de orde de algemeene beschou wingen aangaande de Werkloozenkas. In den breede werd besproken hoe en op welke manier de werklooze te hande len heeft, wil hij aanspraak kunnen ma ken op uitkeering. Voor „De Zeeuwsche Dag", die naar alle waarschijnlijkheid te Goes gehouden zal worden, werd een afgevaardigde ge kozen. Unaniem werd besloten den pen ningmeester voor zijn vele werkzaamhe den in de komende periode een kleine vergoeding te geven. De onlangs opgerichte afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond hield Maan dagavond in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een algemeene vergadering, welke De heer A. de Smidt, sedert 1899 leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, heeft Woensdagmiddag in een bijeenkomst met leeraren en leerlingen afscheid genomen, waarbij hem bewijzen van groote waar deering zijn toegekomen. Een eigenaardig grens incident. Een eigenaardig grensinci dent houdt te Bourtange de gemoederen bezig. De landbouwer B. woont ongeveer een kilometer van de Nederlandsch-Duitsche gres. Hij verkocht aan een Duitscher twee zakken tarwemeel onder voorwaarde, dat hij het meel op zijn land, dat zich tot de grens uitstrekt, zou neerleggen. De Duit scher zou het halen en over de grens smokkelen, nadat het meel betaald was. Met het smokkelen zelf wilde B. zich niet bemoeien. Des namiddags, het was nog niet don ker, bracht B. de twee zakken meel tot op ongeveer honderd meters afstand van de grens, waarbij hij gebruik maakte van zijn fiets. Toen hij stond te wachten op den kooper, die langs een voetpad uit Duitschland komen zou, zag hij langs dat voetpad een fietser aankomen, die kenne lijk dronken was, want hij viel eenige ma len met zijn rijwiel om, maar vervolgde toen zijn weg en kwam langs een noorde lijker gelegen, voetpad op Nederlandse!) gebied. B. zag hem achter zich in het land verdwijnen en schonk verder geen aan dacht aan hem. Hij ging naar de grens om te zien of zijn kooper nog niet kwam en zag toen in de heide op Duitsch gebied een anderen man, die zich daar verstopt had. B. begreep wel, dat dit een Duitsche douane was. Hij ging daarop terug naar zijn rijwiel, waarbij de twee zakken meel (op zijn eigen land) lagen. Toen hij ter plaatse was aangekomen c&g hij den man, dien bij tevoren dron-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2