EERSTE BLAD. SÊT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e /AARGANG - No. ui Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent, Advortontiön, 30 cent por rogol. Ingebonden modcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0 75 b'j vooruitbetaling Onder letter of motte f 085. Bij contract belangrijke korting. Weer de oude geschiedenis. Het is toch wel een treurig verschijn sel, dat de Regeering in dezen, in vele opzichten critieken tijd, niet alleen door de revolutionaire partijen in geen enkel op zicht gesteund wordt, maar dai zij zelfs bij de liberale Kamerfractie niets dan te genkanting ontmoet. Deze fractie, het bleek bij herhaling, is overtuigd, dat al het mogelijke moet wor den gedaan om het dreigende tekort op de Rijksbegrooting weg te werken, door aan den eenen kant zooveel mogelijk te bezuinigen en aan den anderen kant de middelen te versterken. Maar het gaat bij deze fractie weer precies als in 1924: wanneer bepaalde voorstellen aan de orde komen om bet ge- wenschte doel te bereiken, dan wil zij toe vallig altijd wat anders en weigert zij hare medewerking te verleenen. Wij hebben reeds gewezen op het ge beurde bij de behandeling van het op- centen-ontwerp. Onmiddellijk daarop kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de L. O.-wet. Minister Terpstra verklaarde, dat hij dit bezuinigingsontwerp met een be zwaard hart verdedigde. Hij had het veel liever achterwege gelaten. Maar er moet bezuinigd worden. Ook op de onderwijsuitgaven. Zoo dacht men er ook over in libera^ len kring. Op 11 November 1931 was het de lei der van de liberale Kamerfractie, de heer Knottenbelt, die er de aandacht op ves tigde, dat er op de onderwijs-uitgaven meer bezuinigd diende te worden, dan in het toen aanhangige wetsontwerp. Op 16 Januari 1932 schreef het liberale „Vaderland", dat het noodig was ook het onderwijs in de bezuiniging te betrekken, wat gemakkelijker zou gaan als deminis- ter aan het ontwerp een tijdelijk karakter gaf. Aan dit verlangen werd voldaan. De liberale „Vrijheid" van 11 October 1932 maakte melding van verschillende correcties door den minister gedaan, waarop de meening werd uitgesproken: „Overwegende oppositie daartegen is niet te verwachten. Wij vertrouwen, dat de State n-G eneraal deze noodzakelijke bezuiniging zullen aanvaarden". Dit vertrouwen is echter misplaatst ge bleken. Toen het ontwerp in de Kamer aan de orde kwam, hadden de liberale woord voerders weer allerlei bedenkingen. Zij wilden wel bezuinigen, maar niet op deze wijze. Zij hadden toevallig weer heel andere plannen. Zij wilden wel pra ten, maar niets doen. De geheele zaak komt hierop neer, dat men, evenals in 1924, wèl van het nood zakelijke van bezuinigingen overtuigd is, maar dat men den zedelijken moed mist, om te doen wat noodig is. De kabinetscrisis in Duitschland. Von Papen of Von Schleicher? De Maandag heeft nog geen beslissing gebracht in de kabinetscrisis. In politieke kringen bestaat meer en meer de indruk, dat de beslissing spoedig zal vallen. Men teemt aan dat zulks vandaag het geval zal zijn. Op den voorgrond der besprekin gen staan zoowel een kabinet-von Papen als een kabinet-von Schleicher. Wie van deze beide persoonlijkheden belast zal worden met de vorming van een nieuwe regeering, zal pas vandaag bekend kun nen worden. Het verluidt, dat von Schleicher Dins dag opnieuw in contact zal treden met leiders der Nazi's. Het moet niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat een overgangskabinet onder leiding van generaal von Schleicher zal kunnen worden gevormd. Bij de bespreking met Breitscheid is Schleicher gebleken, dat de S. D. P. in oppositie zal gaan tegen een kabinet Schleicher, terwijl, zoowel het Centrum als de Beiersche Volkspartij en de Duit- ache Volkspartij bereid zouden kunnen zijn een kabinet Schleicher te tolereeren. De schulden aan de Ver. Staten. Volgens een bericht van Reuter hebben alle beschikbare leden van het Engelscbe kabinet gisteravond in het Lagerhuis ge durende twee uren de bespreking voort gezet over het antwoord aan de Ver. Sta ten. De regeering meent, dat haar argu menten ten gunste van het uitstel der be taling van 15 Dec. onweerlegbaar zijn en wil ze zoo uiteenzetten, dat de Ver. Sta ten overtuigd worden van de rechtvaar Ingezonden Mededeeling. digheid harer zaak of toestemmen in een redelijk onderzoek der aanhangige vraag stukken. President Hoover heeft gisteren een uitvoerige bespreking gehad met Stimson en Mills over de kwestie der schulden. Men betreurt te Washington zeer, dat Engeland zijn verzoek tegelijk met Frankrijk ingediend heeft, want, terwijl men oog heeft voor den financieelen nood van Engeland, stuit de Fransche eisch op een algemeene afwijzing. In de pers wordt in hoofdartikelen en teeke- ningen altijd weer betoogd, dat Frankrijk, dat over rijke goudvoorraden beschikt, niet den minsten grond heeft om zich thans aan zijn plicht tot betaling te ont trekken. De verkiezingen in België. De gisteren in België gehouden verkie zingen voor de Kamer hebben tot resul taat gehad, dat de samenstelling ais volgt zal zijn: Katholieken 79 (3 zetels gewonnen). Socialisten 73 (3 zetels gewonnen). Liberalen 24 (4 zetels verloren). Frontpartij 8 (2 zetels verloren). Communisten 3 (2 zetels gewonnen). De twee wilden hebben hun zetels ver loren. Tot diegenen, die niet naar de Kamer terugkeeren behooren o.a. de minister van Vervoerwezen, Forth om me, de afgeschei den fronter Ward Hermans, de liberale 80-jarige nestor Oseray, de liberale vice- voorzitter van de Kamer Neve en de lei der der fronters Dr Herman Vos. De fronters hebben vooral in Antwerpen veel van hun aanhang verloren; slechts in de provincie Oost-Vlaanderen wonnen zij een zetel, terwijl zij in West-Vlaanderen een zetel verloren. Zoowel de katholieken als de socialis ten hebben winsten behaald, beide op die kosten van het liberalisme, dat den laat- sten tijd een geweldige activiteit ontwik kelde. De winst der socialisten is echter veel kleiner dan ze hadden verwacht. Ze had den gehoopt op een winst van minstens zes zetels. Het is er echter bij drie geble ven. Ze blijven nog ver beneden bun ze telaantal van 1925. De anti-clericale actie van liberalen en socialisten bad tot eerste en natuurlijke gevolg, dat de Katholieken zich ditmaal tot een hecht eenheidsfront aaneensloten. Wat de a.s. regeeringscombinatie be treft dient opgemerkt, dat liberalen en so cialisten samen een uiterst zwakke meer derheid: 96 van 187 zetels vormen, een meerderheid bovendien, waarin de libe ralen een zeer ondergeschikte rol zullen spelen. Een voortzetting der huidige meer derheid van katholieken en liberalen lijkt daarom de meest natuurlijke weg te zijn. Spoedig vrij bier in Amerika? Naar men uit betrouwbare bron te Was hington verneemt, zal Garner, leider der democraten, onmiddellijk na het bijeen komen van het congres, bet huis van af gevaardigden een wetsvoorstel aanbieden, waarin de opheffing van het alcoholver bod wordt geëischt, terwijl de regeling van het alcoholgebruik aan de afzonderlijke staten zal worden overgelaten. De democratische meerderheid is voor stander van een spoedig vrij geven van het bier, zonder veel beperkingen voor de verschillende staten. Het toegestane alco holpercentage is nog niet vastgesteld. Door de juridische commissie van het huis van afgevaardigden zal dit percen tage vastgesteld worden. Een gewichtsper centage van 2.75, d.w.z. een volumenper- centage van 3.44 pet., is het waarschijn lijkst. De belasting zal waarschijnlijk drie cent per halve liter bedragen. De op brengst biervan wordt geschat op 300 mil- lioen dollar per jaar. Dreigend spoorweg-conflict in Ierland. Te Dublin beschouwt men den toestand der Iersche spoorwegen als zeer kritiek in verband met de voorwaarden van de onlangs door de looncommissie vastge stelde salarisregeling. Parallel-vergaderingen van spoorweg mannen zijn Zondag in geheel Dublin ge houden, waarop besloten werd in staking te gaan. Verwacht wordt, dat in alle dee len van Ierland dergelijke besluiten zul len worden genomen. Gevreesd wordt, dat, tenzij de regeering tusschenbeide komt, een algemeene sta king het rail- en wegverkeer omvattend, onvermijdelijk zal zijn. Vier dooden bij de stormramp. De hevige storm, welke Zondag en Maandag boven Engeland heeft gewoed, heeft vier dooden geëischt. In de haven van Gorleston bij Yar mouth aan de Engelsche Oostkust is een auto te water geraakt. De beide inzitten den verdronken. Bij bet eiland Wight zijn twee zeilboo- ten omgeslagen. Twee personen kwamen om bet leven. Te Margate aan de mon ding van de Theems en op andere plaat sen werden deelen van de boulevards door de golven vernield. De huizen wer den ernstig beschadigd. De kelders liepen vol. Korte berichten. Sedert eenigen tijd is te Berlijn een geheime communistische radiozender aan het werk. Gisteren hebben de Berlijnsche luisteraars in verschillende deelen van de stad een communistische propaganda- rede, gevolgd door de Internationale, te Looren gekregen. Alle pogingen van de politie, den zender te ontdekken, zijn tot nu toe tevergeefs geweest. In Berlijn heeft Vrijdagavond een huiszoeking plaats gehad in de localitei- ten van de Marxistische Arbeidersschool. Tien personen werden toen gearresteerd. Zes van hen werden kort daarop weer vrijgelaten; de vier anderen bleven in hechtenis, omdat op hen materiaal werd gevonden, dat op strafbare handelingen zozu wijzen. Thans blijkt, dat een van de vier de bekende schrijver Ludwig Renn is. i Op eenige plaatsen in Schotland woedden sneeuwstormen, waardoor het verkeer grooten last ondervond. Bij In verness bleven twaalf automobielen in de sneeuw steken, zoodat de inzittenden de auto's verlieten en bun reis te voet voort zetten. In Rusland is het ook dit jaar ver boden, kerstboomen te \arkoopen. Over treding van dit verbod wordt gestraft met geldboete of gevangenis. Crisisinvoerwet 1931. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft het bedrag, waarvoor bij den invoer van tapijten en van kousen en sokken alsnog toewijzing zal worden ver strekt, vastgesteld op 15 pet. van het be drag, waarop de aanvrager overeenkom stig de gestelde regelen ten hoogste aan spraak kan maken. Kolenbesprekingen te Brussel. In de niet-officieele besprekingen tus- schen vertegenwoordigers van de Engel scbe Fransche, Duitscbe en Neder- landsche mijnindustrie te Brussel onderzoekt men thans, naar het „Limburgsch Dagblad" verneemt, de mo gelijkheid van een internationale overeen komst ten aanzien van de neven-produc ten der kolenindustrie. De onderhande lingen zouden bevredigend verloopen. Verder zouden er dezer dagen te Brus sel besprekingen gevoerd zijn tusschen vertegenwoordigers van den Düitschen, Franschen, Engelschen en Nederland- schen mijnbouw over bet tot stand bren gen van een internationale briketten- conventie; tot een bepaald resultaat zou men niet zijn gekomen. Wel werd besloten binnen twee weken weer bijeen te ko men om dan te trachten tot een resultaat te geraken. Beperking van aardappeloogst in de Veenkoloniën. De heer Verschuur, minister van Eco nomische Zaken en Arbeid, heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Voorst tot Voorst, in verband met de voorgenomen beperking van den veenkolonialen aardappeloogst voor 1933 en betreffende bet nemen van maatrege len tot steun van de roggeteelt, geant woord dat het inderdaad in de bedoeling der regeering ligt aan te dringen op een beperking van den veenkolonialen aard appeloogst voor 1933, echter niet tot 50 pet. van den oogst van 1932, maar tot 35 pet. van den oogst van 1929. Maatregelen zijn in voorbereiding om de teelt van rogge te steunen. Ook in 'antwoord op de vragen van den heer Van den Heuvel betreffende beper king van de teelt van fabrieksaardappe len in 1933 en spoedige indiening van steunvoorstellen ten behoeve van de rog geteelt heeft minister Verschuur medege deeld, dat maatregelen in voorbereiding zijn om de teelt van rogge te steunen. Welke deze zullen zijn kan nog niet wor den medegedeeld. Spoed wordt betracht. Werkloozenzorg in de gemeenten. Door het Departement van Binnenland- sche Zaken is aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1033 gemeenten. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies t voor staat, e.g. provincie) aan werkloo- zensteun f 5.905.628. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van staat, c.q. provincie) voor werkver schaffing f 1.598.876. Uitbetaald door werkloozenkassen f 1.588.125. Door bet Rijk is betaald f 894.337. Van 44 gemeenten met rond 220.000 inwoners, waaronder o.m. Zaan dam met 33.183 inwoners en Venlo met 24.287 inwoners, waren nog geen gege vens binnengekomen. Voorts heeft het departement zooals men weet, aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van November op te geven, hoeveel geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 29 October j.l. als werk zoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffing) waren ingeschreven. Gegevens zijn ontvangen van 1059 ge meenten met 7.873.081 inwoners. In die gemeenten stonden ingeschreven 290.139 geheel werkloozen en 17.791 gedeeltelijk werkloozen. Van 18 gemeenten met rond 47.300 inwoners waren nog geen gege vens binnengekomen. Op 24 September 1932 stonden bij 1064 gemeenten 7.880.090 inwoners ingeschre ven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeeltelijk werkloozen. Crisis-Varkenswei. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft bij beschikking van 26 Nov. de heffing van 9 cents per kg. ge slacht voor het binnenland en de destijds vastgestelde heffing, te betalen bij den invoer van varkens en varkensvleesch, verlengd tot 17 December. Notariaat. Benoemd tot notaris te Amsterdam H. B. Siebelt® in de vacature-Kanenburg en H. A. Warmelink in de vacature-Hoog vliet, beiden candidaat-notaris aldaar. De meelfabrikanten en de bakkers. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, gealarmeerd door de persberichten over een voorgenomen trustvorming tusschen meelfabrikanten en broodbakkerijen, waarbij tevens is ontworpen een wijze van prijszetting voor bet meel zoowel als voor bet brood, heeft zich om nadere inlichtin gen gewend tot het departement van oeco nomische zaken en arbeid. Haar werd medegedeeld, dat de minis ter deze zaak met den regeeringscommis- saris in behandeling heeft genomen, zoodat vooralsnog geen nadere mededee- lingen verstrekt kunnen worden. De vereeniging beeft nu, als vertegen woordigster van 33000 huisvrouwen den minister verzocht om ook aan de belan gen van de consumenten de gewensebte aandacht te schenken en zoo de bedoelde regeling noodzakelijk mocht blijken, al thans de noodige waarborgen te schep pen om te voorkomen, dat deze belangen zouden worden geschaad. Verdere prijsver hooging van eerste voe dingsmiddelen, welke, naar zij vreest, van een toepassing van de voorgenomen rege ling het gevolg zou kunnen zijn, is n.l. in dezen tijd, waarin de huisvrouw op aller lei wijzen moet trachten te bezuinigen, naar baar meening niet wel te verdedi gen. Het cadeaustelsel en zijn uitwassen. Het „nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel" (door bet streven naar een wettelijke regeling daarvan) heeft kortelings aan pl.m. 9000 fabrikan ten, importeurs, tusschenhandelaren en vereenigingen op handels- en nijverheids- gebied vragenlijsten gezonden, afzonder lijk geredigeerd voor elk der bovenge noemde categorieën, teneinde op die mar nier een zoo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de toepassing van dit verkoopssysteem hier te lande en van het standpunt, dat belanghebbenden in han del en nijverheid ten opzichte van het ca- deaustelsel innemen. Inmiddels is reeds een zeer groot aan tal antwoorden binnengekomen, waarvan pl.m. 95 pet. zich tegen het cadeaustel sel uitspreekt. Ongeveer 85 pet. dezer te genstanders van het cadeaustelsel is vóór wettelijke regeling daarvan. Een aantal daaronder verklaart zich slechts daarom voor wettelijke regeling, omdat het geen andere methode ter afdoende en blij vende beteugeling van de uitwassen van dit verkoopsysteem mogelijk acht. Bijzondere beteekenis wordt aan dit on derzoek verleend door het feit, dat een groot aantal toepassers van het cadeau stelsel ingevulde vragenlijsten heeft in gezonden, waaruit blijkt hoe groot het aantal dergenen is, die noodgedwongen dit stelsel toepassen, doch blijkens de ge geven inlichtingen volstrekt niet blind zijn voor de veelzijdige nadoelen, welke dit verkoopsysteem aankleven. Binnenland. De aardschokken van gisteren. Rede van dr Lovink voor de Z. L. M. te Middelburg. Beperking van den aardappeloogst in de veenkoloniën. Buitenland. De schulden aan de Vereen. Staten. De Duitsche Kabinetscrisis. De verkiezingen in België. Geen enkele vereeniging op handels- en nijverheidsgebied beeft zich tot op heden vóór het cadeaustelsel uitgesproken of dit in bescherming genomen. Boycot Duitschland-Nederland. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland deelt mee, dat, nu de boycotbeweging èn in Nederland, èn in Duitschland bedenkelijke afmetin gen begint aan te nemen, zij er met na druk op meent te moeten wijzen, dat dit particulier optreden op zijn zachtst gezegd „overhaast" is, aangezien het overleg tus schen de regeeringen nog gaande is. Wat het deviezenvraagstuk aangaat bestaat er groote waarschijnlijkheid, dat tusschen Nederland en Duitschland een clearing- overeenkomst, zooals deze reeds tusschen Zweden en Duitschland geldt (Schweden- Klausel), tot stand zal komen. Het tot stand komen der elearing-over- eenkomst zou de volle betaling der door Nederland naar Duitschland te exportee- ren bodem- en industrieproducten verze keren, terwijl de goederenruil (Waren- Austausch) daardoor overbodig zou wor den. Burgemeester van Zwolle. Bij den aanvang van de gistermiddag te Zwolle gehouden Raadszitting deelde de burgemeester, Mr Dr I. A. van Rooyen mede, dat hij met ingang van 1 Februari als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. De heer Van Rooyen is 73 jaar oud. HET VERDRAG TUSSCHEN NEDER LAND EN BELG IE. Een veel te optimistische bewering. De Memorie van Antwoord betreffen de de begrooting van Buitenlandsche Za ken, zegt bet „Vaderland", brengt niet veel nieuws over den stand der Neder- landsch-Belgische onderhandelingen. Belangrijk is de mededeeling, dat Ne derland geen toestemming geeft voor het bouwen van de nieuwe sluis te Terneuzen, zonder dat er in ruil daarvoor Belgische tegenprestaties worden aangeboden. Het wachten is dus op de lagere tarieven voor de haven van Terneuzen. Belangrijk, maar een beetje vaag is ook de mededeeling betreffende het kanaal door Zuid-Beveland: „de hinderlijke brug bij Vlake" zal verbeterd worden; bet is niet fraai gezegd, maar wij begrijpen het wel en iedereen zal het goed vinden, dat die brug minder hinderlijk wordt ge maakt. Men geeft echter te verstaan, dat ook nog andere verbeteringswerken zul len worden uitgevoerd, echter niet „op zoodanige schaal, dat het kanaal noode- loos ruim zou worden, indien een nieuwe verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn tot stand komt". Hier tast men in het onzekere. Er moe ten nu toch bepaalde plannen gemaakt zijn. Waarom kan men niet zeggen, wat men eigenlijk van zins is? Het is toch geen staatsgeheim? Verder toont de minister zich vrij opti mistisch. De atmosfeer is verbeterd; maar om een verdrag te sluiten, moet men met zijn tweeën zijn, beweert de minister. Is dat geen misrekening? Ook de opvolger van den heer Van Kar neb wek zou toch moeten weten, dat menten minste met z'n drieën moet zijn om een Nederlandsch-Belgisch ver drag te sluiten. 1. Er is de Belgische Regeering, die misschien wel één is met de Belgische openbare meening; 2. er is het Plein; 3. er is de openbare meening in Neder land. Zoolang er geen voldoende rekening woidt gehouden met nummer drie, zal alle ministerieel optimisme steeds op nieuw teleurgesteld worden. Nummer drie echter schijnt nog altijd niet te bestaan voor nummer twee. Nadat de minister in de lente van dit jaar zijn eigen plan niet heeft durven ver dedigen, beweert hij nu, in de Memorie van Antwoord, dat bet veel beter was dan een ander plan, dat door een groot en in vloedrijk deel van de openbare meening werd voorgestaan. Maar ook thans nog wordt niet eens gezegd, hoe dit ministerieele plan is. Hoe kan men de openbare meening winnen door alleen maar te zeggen: „Ik had gelijk, ik heb gelijk, maar ik wensch er niet eena ever te praten"?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1