ZOON ist 'PER ZOON, 9 Vï °/0 EAUX ïandel Dane EERSTE BLAD. MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne, m adres: Middelburg ebruikte Vleugels ■Piano's Violen naren, enz. Middelburg dere zwarte en ompouces, delstokken EENSEN OOPs staat zijnde es, als: Verkooping Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. ê&dk jsje Balsem- >n, specialist te jn's Balsem- ludheld en haar n op de borst, Van Aken's jeprezen middel Repareeren Inruilen 5 December 1932 /oorraad rijzen opgeruimd. EN ZIE BIJ e Noordstraat ODELBURG Tompouces wor- op zicht gegeven. ploeg, Tulmelkarn, yth Zaaimachines, Losse Stroobinder, er, Maalmolens en snijders. ng wordt Ingestaan. GOES - Telefoon 10. A. BETH te Ove- (ECEMBER 1932, Driewegen, in de J. VAN DE GUCH- van de Erven van RMAIRE, in het verkoopen: IT SCHUUR, ERF iUWLAND amen groot 2.99.6|! in 3 perceelen. 8 DECEMHER '32, 12% uur te Schore» ,en heer JAN LUIJF an den Notaris J-J' Kruiningen, van IS MET VARKENS VHOK EN ERF, te Schoro, groot 1 A- id door Mej. Wed, aanvaarden bij (1' oppenningen. ;e bekomen ten kan* >mden Notaris. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo cn Girorckoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Durg. Tolof. 259. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiön 30 cent por regel. Ingezonden mododeolingon 00 cont por rcgol. Kleine Advortentllin Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij voorultbotallng. Onder lettor of motto f 0,85, BIJ contract belangrijke korting, DE AMERIKAANSCHE WEIGERING TOT VERLENGING VAN HET MORATORIUM. Naar Reuter uit Londen meldt, ver wacht men, dat vandaag een zitting van het kabinet zal worden gehouden, maar dit staat nog niet vast. Het Engelsche antwoord zal het be langrijkste document zijn dat ooit in de vergaderzaal van het kabinet ter tafel is gekomen in de angstige periode sedert den oorlog. Uit Nieuw-York: De Universal ver klaart, dat nieuwe besprekingen hebben plaats gevonden en trekt bet bericht van Vrijdag, als zouden Frankrijk en Enge land betalen, in. De zakenwereld houdt rekening imet mogelijke Amerikaansobe consessiels, al thans zoover Engeland betreft. Men ver moedt, dat Amerika zal afzien van den, termijn van drie maanden, om daardoor tijd te winnen voor een nieuwe regeling der schulden tot na de conferentie te Lon den. Vastgesteld wordt, dat de Engelsche regeering geen voorbereidingen voor een betaling in December beeft getroffen. De Parijsche Matin bestrijdt de bewe ring van Hoover, dat de debiteur-naties bij hun verzoek om opschorting van den schuldentermijn van 15 December geen enkel feit zouden hebben aangevoerd, dat een dergelijke verdaging rechtvaardigt. De Matin herinnert er aan, dat op 11 November Glaudel bij de overhandiging van bet Fransche verzoek om een mora/- torium aan Stimson, dit mondeling heeft toegelicht (met de volgende drie onweer legbare argumenten: 1. dat er een wereld crisis heerscht, welke de stopzetting der Duitsche betalingen beeft bepaald; 2. de onveranderlijke stelregel tusscben schuld- eischer en schuldenaars is door Hoover geschonden, toen hij op eigen initiatief het mechanisme in de war stuurde, dat pijnlijk was in elkaar gezet om Amerika te betalen; 3. na bet onderhoud van Hoo ver en Laval kondigde een officieel com muniqué aan, dat beide regeeringschefs bet eens waren om tijdens de periode van depressie over te gaan tot de vereischte wijziging in de regelingen. Uit België wordt gemeld, dat, naar in goedingelicbte officieele kringen al daar, wordt verzekerd, de Amerikaansobe nota inzake de echuldenkwestie, geen wij ziging beeft gebracht in bet Belgische standpunt. Door den Belgischen ambassa^ deur te Washington zal binnenkort een schriftelijke of mondelinge mededeeling in dien zin aan de Amerikaansche regee ring worden gedaan. De Belgische regee ring weigert niet de interesten van haar Amerikaansche schuld te 'betalen, maar verklaart nogmaals op dit oogenblik, ten gevolge van het wegvallen der Duitsche herstelbetalingen, aan deze financieele verplichtingen ten opzichte van de Ver. Staten niet te kunnen voldoen. Het Amerikaansche departement van Staat heeft thans aan Polen en Tsjecho- Slowakije nota's gezonden, waarin wordt verklaard, dat geen aanleiding wordt ge zien betalingsuitstel te veTleenen. Een speciale commissie van de Han delskamer der Vereenigde Staten heeft zich tegen iedere schrapping van schul den verklaard, doch niet tegen een tijde lijke verlenging van het moratorium. Een herziening kan slechts plaats hebben, in dien de Europeesche mogendheden ont wapenen en in het bizonder op het gebied der invoerrechten concessies doen. DE PARLEMENSTVERKIEZINGEN IN BELG IE. Winst voor Socialisten en Katholieken. In België zijn gisteren de verkiezingen voor het parlement gehouden. oude Kamer telde 76 Katholieken, 70 Socialisten, 28 liberalen, 11 Vl.-natio- nalisten, 1 communist en 1 partijlooze. De socialisten rekenden er op, in het nieuwe parlement de eerste plaats in te zullen nemen. Nu hebben ze volgens de voorloopige uitslagen wel flinke vorderingen gemaakt, maar het doel, dat men zich had voorge steld is toch niet bereikt. De ronde pers weer eens een keer te vroeg gejuicht. Gezien de tot nu toe bekend© resultaten, ral vermoedelijk blijken, dat de katholie ken vijf of zes zetels gewonnen zullen heb ben en dus de sterkste fractie zullen blij ven vormen, met 80 of 81 zetels. Ook de socialisten hebben winsten ge blekt, voornamelijk in de Waalsche pro vincies. Men verwacht, dat zij 76 of 77 manda ten zullen verwerven, zoodat geen partij e absolute meerderheid zal beuaien en de liberalen bun positie „op de wip" zul len handhaven; een toestand, welke wat betreft bet vormen van een regeering, moeilijke vraagstukken zal opleveren. Hier en daar incidenten. Voor zoover tot nu toe is te overzien, is bet Zondagochtend, vooral in het vroegere Duitsche gebied Eupen en Mal- medy, tot vechtpartijen gekomen. Te Eupen kwamen Duitsche (socialisten in conflict met aanhangers der Katholieke Unie. De socialisten waren, naar het schijnt, uit omliggende gemeenten overge komen. Het is tusscben bedde groepen tot een hevige vechtpartij: gekomen, welke meer dan een uur duurde en slechts be ëindigd kon worden door tusschenkomst van gendarmerie uit Verviers. Bij d© bot singen zijn zes personen gewond. Ook in het plaatsje Kettenis moest de Rijkswacht ingrijpen bij een vechtpartij tusschen so cialisten en katholieken. Te Antwerpen werden bij een kloppartij tusscben katholieken en socialisten elf personen gewond, van wie vier ernstig. De vechtenden hebben van vuurwapenen gebruikt gemaakt, waarbij ook op de poli tie werd geschoten. Te Bergen en in het fcolengebied van d'e Borinage hebben bier en daar kloppar tijen plaats gehad tusschen socialisten en aanhangers der liberale vakvereenigin- gen. Verscheidene personen werden ge wond. Ook te Verviers zijn bij' ongeregeld heden verscheidene personen gewond. Te Moaskïon (West-Vlaanderen) is de gevel van het tehuis der Christelijke vakiver- eeniging beschadigd. De politie stond hier machteloos tegenover de belhamels. „De dwaasheid van Roosevelt". „De dwaasheid van Roosevelt" is het opschrift van een hoofdartikel van het liberale blad „World Telegram" te New- York, dat Roosevelt's candidatuur heeft gesteund, maar hem nu ernstig berispt, omdat hij geweigerd heeft het voorstel van Hoover tot instelling van een nieuwe commissie voor de schulden te steunen. Het gevolg zal zijn, zegt het blad, dat de werkelijke onderhandelingen van de schulden tot Maart uitgesteld moeten worden en dat daarna niets gedaan zal kunnen worden, voor het nieuwe Congres in December 1932 bijeen komt. Intusschen zullen de meeste Europee sche debiteuren wellicht in gebreke zijn gebleven en de oeeonomische en ontwape ningsconferenties mislukt zijn. Een panisertrein ontspoord. Volgens een bericht uit Moekden is bij Kirin een Japansche pantsertrein gede railleerd. Elf soldaten werden gedood en vele anderen gewond. De ontsporing zou veroorzaakt zijn door boos opzet. „Hongermarsch" van Chicago naar Washington. Na een paar botsingen met de politie zijn vijfhonderd werkloozen uit Chicago vertrokken voor een hongermarsch naar Washington. Uit de steden langs den weg, dien de werkloozen zullen volgen, zullen zich nog verscheidene honderden bij hen aansluiten. De deelnemers hopen tijdig voor de opening van het Congres op 5 December a.s. in Washington te arrivee- ren. Hun voornaamste eisch is een uitkee- ring ineens van 50 dollar, om zich het noodige aan te schaffen voor den komen den winter. Op een vrachtauto die de be- toogers begeleid, zijn twee verpleegsters om medische hulp te verleenen en wordt een voorraad levensmiddelen medege voerd, die als reserve bedoeld is, want men hoopt onderweg het noodige te krij gen, om van te kunnen leven. De opheffing van het drankverbod in Amerika. De leiders van beide groote partijen in het Huis van Afgevaardigden hebben een plan ontworpen waardoor, zonder in conflict te komen met de grondwet, een motie tot opheffing van het achttiend: artikel van de Volsbead Wet (het verbod van alcoholische dranken) zal worden in gediend. De motie zal waarschijnlijk reeds den eersten dag voor een speciaal voor de behandeling bijeengeroepen zitting wor den in stemming gebracht. Een Hamburgsch schip vergaan. Op het eiland Oland, zijn behalve een reddingsboot, twee lijken van matrozen aangespoeld, die hoogstwaarschijnlijk be hoord hebben tot de bemanning van het Hamburgsche s.s. „Hertha Grube", dal 5 koppen aan boord had en met een la ding hout op weg was van Gamleby (Zweden) naar Stettin. Men vermoedt, dat het stoomschip tijdens het noodweer der laatste dagen is ondergegaan. Dë matrozen waren voorzien van reddings gordels. Het is waarschijnlijk, dat ook de andere drie opvarenden verdronken zijn. Sovjei-Rusland en Frankrijk. De op handen zijnde onderteekening van het Russisch-Fransche niet-aanvalsver- drag zonder voorafgaande sluiting van een verdrag met Roemenië wordt door de Russische officieele kringen 'n zeer groot succes der Sovjet-Russische diplomatie genoemd. De poging der Fransche regeering een collectieve overeenkomst aan te gaan met alle Randstaten en Roemenië is mislukt. Het Fransch-Russische verdrag is tegen niemand gericht. De Duitsch-Russische betrekkingen worden er op 'geen enkele wijze door getroffen. Strenge straffen tegen Duitsche communisten. In het proces tegen dertien communis ten, die wegens overtredingen van de springstoffenwet te Dortmund terecht stonden, is Zaterdag vonnis gewezen. De hoofdbeklaagd© Magas is tot vijf jaar en één maand tuchthuisstraf veroordeeld. Vier beklaagden kregen tuchthuisstraf fen van twee tot vier jaren en zeven maanden, drie anderen werden tot gevan genisstraffen veroordeeld, terwijl de ove rige vijf beschuldigden werden vrijge sproken. Korte berichten. In de buurt van Keulen is een ge heime branderij ontdekt, die bijna 6 jaar in bedrijf is geweest. In het geheel moe ten ongeveer 200.000 liter alcohol afge leverd zijn. Dë „Rote Fahne" is wegens „bui tengewoon ernstige" vergrijpen tegen de wet op de beschermming der republiek en de verordening tegen politieke excessen verboden voor den tijd van 26 November tot 16 December. In de gevangenis van Mitrovitza in Zuid-Slavië hebben verscheidene gevan genen den laatsten tijd voedsel gewei gerd. Een hunner, de advokaat Tot, is reeds van uitputting overleden en ande ren moeten er heel slecht aan toe zijn. Henry Ford heeft een spoed opera tie aan de blindedarm ondergaan. Zijn toestand is goed. Temperatuur en pols slag zijn normaal. De Nobelprijs-commissie van het Noorscbe Storting heeft besloten den Nobelprijs voor den vrede dit jaar niet toe te kennen en het bedrag tot het vol gende jaar te reserveeren. De Poolscbe staatspresident heeft bet non-agressie- en verzoeningspact met Sovjet-Rusland geratificeerd. i Twee gevangenen, die poogden uit de gevangenis van Brooklyn te vluchten, zijn door de bewakers neergeschoten. Ingezonden Mededeeling. Hofleverancier Ook als Sint Nicolaas-geschenk ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Confiseur - Patissier Geldleeningen van het Rijk. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geld leeningen ten laste van het Rijk werd de indiening van dit wetsontwerp algemeen toegejuicht. Eenige leden zouden gaarne gezien hebben, dat in de memorie van toelich ting eenigszins uitvoeriger inlichtingen waren verstrekt over de plannen der re geering te dezer zake, in het bijzonder met betrekking tot conversie van de 5 pet. Staatsschuld. Welke methode zal wor den gevolgd bij consolidatie en eventueel© conversie? Bij art. 4 werd gevraagd of de in dit artikel opgenomen mogelijkheid van be lastingvrijdom der coupons, een bepaling, die ook in vroegere leeningswetten voor komt, thans, nu een couponbelasting in uitzicht is gestéld, wel gewenscht is. In verband hiermede zou men gaarne verne men, of bij vorige gelegenheden van deze bevoegdheid gebruik is gemankt. De rijksweg Vught—Den Bosch. De groote rijksweg VughtDen Bosch wordt op dit oogenblik van een geheel nieuw wegdek voorzien. Te verwachten is, dat het reeds thans buitengewoon drukke verkeer over dezen weg in de toe komst nog belangrijk zal toenemen, zoo dra de nieuwe brug over de Waal te Zalt- bommel in gebruik zal zijn genomen. De raad van de gemeente Vught heeft thans besloten bovengenoemden weg over de volle lengte tot aan de grens van de gemeente 's Hertogenbosch met Philips- natriumlampen te verlichten. Voor dit wekvak is dus binnen korten tijd het ver- blindingsvraagstuk afdoende opgelost en zal men hier ook des avonds van een vol komen veilig verkeer kunnen spreken. Nederlandsche Bank ie duur? Dr S. E. B. Bierema, lid van de Twee de Kamer, heeft de volgende vragen tot den minister van Financiën gericht: Is de minister niet van oordeel, dat de directie van de Nederlandsche Bank be staande uit vijf directeuren, overdreven groot mag heeten en dat een minder sterke bezetting in verband met de zeer hooge salarieering aanzienlijke besparing zou meebrengen. Indien vorenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord is de minister dan be reid in verband met het aftreden van mr G. H. M. Delprat als directeur op i Januari a.s., wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn invloed aan te wenden teneinde de ontstane va caturen niet te doen voorzien? Verblijdend bericht. De directie van de Lijm- en Gelatine- fabriek te Delft heeft besloten de pro ductie, welke eenige maanden geleden werd ingekrompen, weer te verhoogen. De fabriek zal weer op de vroegere capaciteit gaan werken, waardoor een gedeelte van het personeel weer een volle weëk in dienst blijft. Relletjes in de werkverschaffing bij Groningen. Gisterochtend zijn op de werkverschaf fing te Peize en Eeldermaden bij Gronin gen eenige moeilijkheden ontstaan, die vrij ernstige gevolgen hebben gehad. Dën arbeiders, daar te werk gesteld, was mee gedeeld, dat zij op Zaterdag tot half elf moesten doorwerken, in tegenstelling met voorgaande weken, toen om tien uur het werk geëindigd werd. Door de kortere da gen in den wintertijd is het gebruikelijk, dat in deze periode des Zaterdags meer uren gewerkt wordt om zoodoende per week 45 uur te werken. De arbeiders gingen echter in staking en waren naar de vertrekplaatsen van de autobussen gegaan. Zij eischten van den beer P., uitvoerder bij de N.V. Grondmij,, dat bij de autobussen vroeger zou laten vertrekken. Daar de beer P. dit weiger de, omdat de vertrektijd door de rijks inspectie op elf uur was gesteld, zoodat de arbeiders om twee uur hun woningen konden bereiken, ontstond een woorden wisseling. Verscheidene arbeiders namen een dreigende houding aan en toen de uit voerder nogmaals meedeelde, zioh te hou den aan de orders van de directie, werd hij door een veertig arbeiders aangevallen en vrij ernstig verwond. Een van de arbei ders trok een mes en wilde den beer P., die op den grond lag, aanvallen, maar dit werd voorkomen. De arbeiders zijn na het gebeurde vertrokken, zoodat een direct onderzoek niet meer kon worden inge steld. De hoofddaders zijn bekend. Oogenblikkelijk zijn alle bij dit relletje 'betrokken arbeiders voorloopig door den Rijksinspecteur van de werkverschaffing geschorst. Legaten. De heer E. Berdenis van Berlekom, overleden te Middel burg, heeft gelegateerd aan: de Vereen, tot verbetering van het lot der Blinden in Nederland en Koloniën te Amsterdam f 5000; de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij te Amsterdam f 5000; de Zuid-HoÜandsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam f 5000; het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen te Middelburg f 5000; aan het Doctor J. G. de Man fonds te Middelburg f 1000. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. met ingang van 27 Dec. tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den St. Pieterspolder (Zuid-Beveland) J. Verlare te Krabbendijfce. b. tot gezworene van den polder Ooste- renban-van-Schouwen C. J. Roomer te Renesse. Met ingang van 1 December a.si. wordt het thans gevestigde poststation te St Laurens opgeheven en wordt een post agentschap gevestigd in het telegraaf-tele- foonstation bij den stationhouder B. Ver burg aldaar. Aan den kantoorhouder bij den post dienst A. Beenbakker van het hulppost kantoor te Wolfaartsdijk is op zijn ver zoek met ingang van 1 Maart 1933 eervol ontslag verleend. Failissementen. Het failisse- ment van L. C. Laban, timmerman te Ierseke, curator Mr H. C. J. Zaaijer te Goes is geëindigd door de verbindend ge worden eenige uitdeelingslijst met een uit- keering van 0.4849 pet. aan de concur rente schuldeischers. Door de rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard: M. Okkerse, wo nende te Bruinisse, Oudestraat. Rechter commissaris Mr A. van der Hoop, rech ter. Curator Mr G. J. B. du Groo, advo caat te Zierikzee. Binnenland. Alg. Verg. Z. L. M. Geldleeningen voor het Rijk. Weer nieuwe aardbevingen. Prijsverlaging abonnementskaarten Ned. Spoorwegen. Buitenland. De verkiezingen in België. De betaling der schulden aan Amerika. Goes. In verband met de rumoerige filmvoorstelling van Vrijdagavond wordt ons van de zijde van een der deelnemende vereenigingen meegedeeld, dat was afge sproken, dat de toelichting bij de films, die in gedeelten zou worden gegeven in totaal hoogstens 20 minuten zou vorde ren. De nadere regeling was geheel over gelaten aan het moderamen van V. V. V. Ierseke. Doordat het vannacht bijzonder hoog water was is aan de oesterbanken hier en daar schade aangericht. In den Molenpolder en Buurpolder is materiaal van de oestercultuur weggedreven. Een motorboot is op de Havenbank omhooggevaren maar later door een schipper weer vlotgetrokken. Kruiningen. Vrijdagavond vergaderde de Ghr. Hist. Kiesvereen. ter bespreking der op te geven voorloopige candidaten voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezing. Na breedvoerige bespreking werden een tiental namen opgegeven; eveneens werd de a.s. propaganda en jaarvergadering onder het oog gezien. Burgemeester de Mul zegde toe op de eerstvolgende leden vergadering een actueel onderwerp te zullen behandelen. Vrijdagavond gaf in Hotel Koren beurs de Gymnastiekvereen. Louis Botha een uitvoering. Een elftal nummers, be staande uit paard-, brug- en vrije oefe ningen werd door meisjes, dames en hee- ren vlug en flink uitgevoerd. 's Heer Arendskerke, In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering, die door 7 leden en den secretaris werd bijgewoond, werden aangeboden de Gemeentebegroo- ting, de begrooting van het Burg. Armbe stuur van 's-Heer Arendskerke en die van bet Groot Armbestuur van 's-Heer Hen drikskinderen, allen voor bet dienstjaar 1933. Het suppletoir kohier Hondenbelasting 1933 werd opgemaakt tot een bedrag van f 32. Vervolgens werd herbenoemd tot lid van het Burg. Armbestuur van 's-Heer Arendskerke, dhr J. Smit en tot lid van het Groot Armbestuur te 's-Heer Hen drikskinderen, dhr J. Vermeule Mz. Op voorstel van B. en W. werd besloten van W. Welleman te Nieuwdorp, een stukje grond te huren, teneinde dit te be zigen voor aschbak en opslagplaats voor steenslag te Nieuwdorp en van de Wed. A. Markusse te 's Heer Arendskerke voor aschbak te 's-Heer Arendskerke. Een verzoek van F. K. Rijnberg en acht andere caféhouders in deze gemeente, om vrijstelling van het betalen voor perso- neele belasting voor biljarten, werd in handen gesteld van B. en W., omreden dit verzoek te laat is ingediend, om nog voor het belastingjaar 1933 toepassing te kunnen vinden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten om aan Ged. Staten dezer provincie wederom voor twee jaren vrijstelling te verzoeken van het onder wijs in lichamelijke oefening op de open bare lagere scholen in deze gemeente. Tenslotte werd vastgesteld de pensi oensgrondslag van den heer M. Vogelaar als agent der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente, op een bedrag van f 75. Bij de rondvraag gaf dhr Van den Dries in overweging om het laatste licht punt van de electrische straatverlichting te Lewedorp, tegenover de R. K. school aldaar, terug te brengen op de daarop volgende paal-richting dijk. Hierna slui ting. Oostkapelle. Door de politie is alhier bij een winkelier een prikbord in beslag genomen met de daarbij behoorende prij zen, in verband met de overtreding van de Loterijwet. Arnemuiden. Naar we vernemen, heeft de heer G. Oreël, die vanaf 1903 brand meester dezer gemeente is, als zoodanig ontslag aangevraagd tegen 1 Jan. 1933. In deze gemeente worden pogingen aangewend, om tot oprichting te komen van een ontwikkelingscursus vöor jeugdi ge werkloozen. Reeds hebben eenige bevoegde leer krachten hun medewerking toegezegd. Zaterdagavond hield de Ghr. J. V. Maranatha een welgeslaagd jaarfeest in het vergaderlokaal der Openbare school. Een tweetal onderwerpen werden gele verd, terwijl de avond verder met samen spraken en tang werd gevuld. Met vol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1