LEVENSMIDDELEN BERTELS Ondergeschikt aan Gods Woord. C. JOOSSE, St. Adriaanstraat II Voor Goud, Zilver en Uurwerken C. 100SSE, Sl. Adriaanstraat II EERSTE BLAD. IEDERS OORDEEL; DUKOL BRENGT VOORDEEL! HORLOGES VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! een Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. m Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Ingezonden mededeelingen. GOES RINGEN ma T. FABERIJ DE JONGE - GOES naar GOES Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: OKelabtlekcn N.V., Amsterdam. afioojp salet ü^fe, zelve uiteraard aa. haar zal vra- deze overwagin- t oordeelen. De ft, nadat uitvoe- haar waren ge- n, dat zij, in de effingen in Zee- ui 1933 alle zui den Minister ragen, aan deze ns ter tegemoet- sten ter hand te eid bestaat even- g niet, noch om- e, noch omtrent itusschen aan de iar onder mede- bijcLrage uit het i'kswege eventueel zullen verstrek- moeten zijn, is, anderen te ver en, bezwaarlijk te :n ieder geval de hrijden. Ged. Sta- maatschap nu ichaffing van den aeenen Ged. Sta- >ldaan aan den sstuur der Maat- mdhaven van het in den te recon- niet is afgekocht, M. T. Coppens tsie heeft, zij heft iardenburg langs 11e naar de Rijks- ag Middelburg in a voor de afkoop- epalen op f2600, loppens genoegen te Goes. ter te Goes zijn rtreding: aartuig een rijks reglementen aan Rumpst fl b. s. ibaren weg Gods ken: J. W., Am- h. n zonder vergun- en f 3 b. s. 3 d.h. nder vergunning: e woonplaats f2 een school har met een bóeren- Kamperland f3 gunning niet in- 10.50 b. s. 1 d. h. de openbare ver- s f 10 b. s. 10 d. h. Len in de arbeids inten werken: J. herhaling f10 b. r voldoende voor- tiaartsdijk, vrijge- •heid van het ver- l: J. A. P., Beek del: P. J. F., Ier- sen over het lin ieer Arendskerke is rijden zonder icht: J. H., Goes h. Ier licht J. A. de lan ouders. E., Yerseke f3 /olphaartsdijk f2 ngeteekend door: Hoedekenskerke, J. M., Oudelande, allen veroordeeld egens overtreding •dam, veroordeeld egens het in een nning ophangen- achter het ngerecht te Hoorn ;e boerenzoon Th. ïdat hij den 2en n" staat een auto ite was er dien sn op uit geweest Bacchus geofferd, den Avenhorner t eens een hoek 11e kracht in een uto schoof. Beide rnstig beschadigd. Ie verbaliseerende tarde, smoordron- wartaal. Zes uur nog niet op zijn na ruim een half cel zoodanig ont- rorden gehoord, it O.M., Mr Bruys requisitoir. Be- stomdronken in in zal binnenkort in, omdat hij te chap een meisje gereden. Hij werd principale hech ten maand), met oegdheid voor den vendien werd hij in wegens het niet mmen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcolingen 00 cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Ondor letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, Het verschil tusschen de partijen van rechts en links is in 1901 door Mr Treub naar wij meenen in navolging van Mr Cort van der Linden aldus aange geven: „Liberalen van allerlei slag, vrijzinnig democraten en sociaal-democraten heb ben deze negatieve eigenschap met elkan der gemeen, dat zij elke politiek verwer pen, welke haar uitgangspunt neemt in eene goddelijke openbaring, die hetzij di rect aan de individuen zelve hetzij aan de kerk waartoe deze behooren, ten deel ge vallen is." De heer Treub voegde hieraan toe, dat dit negatieve standpunt geen vijandig heid tegen eenige geloofsovertuiging in zich sluit; „het bestrijdt alleen de ver- meening van godsdienst en staatkunde en wil den staat niet ondergeschikt doen zijn aan eenig kerkelijk gezag of aan het geen sommigen uit hun godsdienstig dog ma als richtsnoer ook voor het staats leven afleiden". Dit laatste is ongetwijfeld vriendelijk bedoeld en het klopt geheel met wat ook nu nog, met name van liberale zijde wordt geleerd. De poorten van den Vrijheids bond, heeft indertijd Mr Dresselhuijs ge zegd, staan naar alle kanten open. De li beralen erkennen de groote waarde van den godsdienst en het spreekt vanzelf dat godsdienstige personen in de liberale staatspartij, dan ook van harte welkom zijn. Maar natuurlijk, onder óéne voor waarde. Deze: dat zij in hun politieke leven zwijgen van wat voor hen het hoogste is en moet zijn, en dat niet alleen het per soonlijke leven maar ook het leven van den Staat moet beheerschen. Zij zijn van harte welkom, men is zelfs bereid voor hen een eereplaats in te ruimen, mits zij slechts bereid zijn hun afkomst te verloo chenen en van de eischen van Gods Woord te zwijgen. Wanneer zij daarentegen ook in hun politieke leven Gods Woord als uitgangs punt willen nemen en de eischen van dat Woord als maatgevend op den voorgrond stellen, dan is er voor hen in het vrijzin nige kamp geen plaats. Godsdienst goed ieder moet voor zich weten wat hij gelooft of ook niet ge looft mits zij zich niet laat gelden in de Staatkunde maar beperkt wordt tot de binnenkamer en de kerk. Elke politiek welke haar uitgangspunt neemt in een goddelijke openbaring in het woord van God wordt door de vrijzinnigen van allerlei slag verworpen. Nu is er ook in ons land een tijd ge weest, dat het scheen alsof er ook bitter weinig kans was, dat de partijen die de Heilige Schrift als regel voor het poli tieke leven erkennen, eenigen invloed zouden krijgen. In 1863, dus bijna 70 jaar geleden, schreef de Arnhemsche Courant met een schijn van recht: „De antirevo lutionaire partij bestaat meer in herinne ring dan in werkelijkheid. Haar verte genwoordigers in de Kamer zitten daar als de laatsten van een uitster vend geslacht. Zij schijnen alleen te spreken en te stemmen om de familie- overleveringen in eere te houden." En geheel in overeenstemming hiermee schreef twee jaar later Mr Vosmaer dit laatdunkend woord: „Het conflict tus schen „eeuwig en modern" heeft in het parlement en in de wetenschap afgedaan. Het heeft nog het meeste kans van leven hij dat gedeelte van het volk, dat maar een beetje lezen en schrijven kan". Dit hooghartig oordeel van een der corypheeën van „het denkend deel der natie" is intusschen wel wat al te voor barig gebleken. De geschiedenis heeft geleerd, dat het „conflict" waarlijk niet had afgedaan. Het gedeelte van het volk, „dat maar een beetje lezen en schrijven kan" heeft een actie ontwikkeld, die rijke vruchten heeft gedragen en die aan het denkend deel der natie handen vol werk heeft ge geven. Het „conflict" heeft zich naar alle kanten uitgebreid. Debeginselen, die toen slechts een klein deel van het volk beroerden zijn levend en krachtig geble ken. In het parlement, in het politieke leven. Terwijl niemand zelfs meer denkt aan de mogelijkheid van een liberale meer derheid, wordt, als gesproken over de vor- ndng van een parlementair Kabinet, in de eerste plaats gedacht aan de samen werking van de rechtsche partijen, waar bij de nazaten van Groen van Prinsterer een voorname plaats innemen. In het maatschappelijk leven. De be ginselen die vroeger als onbruikbaar ter zijde werden geschoven, hebben hun in vloed zoozeer doen gelden, dat de Chris telijke vakorganisaties meermalen een leidende plaats innemen, en dat ook in de kringen der werkgevers de organisatie onder eigen banier steeds meer ingang vindt. In de wetenschap. De Vrije Universiteit mocht enkele jaren geleden reeds haar 50-jarig bestaan vieren en aan de open bare Universiteiten werken tal van man nen, die de wetenschap wenschen te be oefenen bij het licht van het Woord Gods. Op het gebied van het onderwijs. De Christelijke school, die 60 jaar geleden ten doode scheen opgeschreven, is tot bloei gekomen, terwijl de openbare school die toen het leven beheerschte, een kwij nend bestaan lijdt. De vrijzinnige profeten hebben zich radicaal vergist. Met groote dankbaarheid mogen we het erkennen. Wat inderdaad een uitstervend ge slacht scheen, is tot rijke ontwikkeling gekomen. God heeft aan ons wat gTOots verricht. Hij heeft Zijne weldaden wonderbaar ge maakt. Wat onmogelijk scheen is wer kelijkheid geworden. Het zaad des Evan gelies onder moeiten en tranen gezaaid heeft rijke vruchten gedragen. Dit moet stemmen tot dankbaar heid. Maar ook tot werkzaamheid. God heeft ons groote voorrechten ge schonken, niet opdat wij daarmee zou den pronken, maar opdat we met wat Hij ons schonk, zouden woekeren; op dat we meer de eischen van Zijn Woord tot toepassing zouden brengen en 't licht van dat Woord naar alle zijden zouden doen uitstralen. De schatten die wij ontvingen in de school, de pers, de wetenschap, de poli tiek, mogen niet renteloos blijven. Steeds meer moet er bij one, bij oude ren en jongeren, het hartelijk begeeren zijn om de eischen van Gods Woord te verstaan. En ook om voor dat Woord te bui gen. Ingezonden Mededeeling. Speolale aanbieding Ongekende lage prijzen De kabinetsvorming In Duitschland. Rijkspresident Von Hindenburg heeft gistermiddag den Centrum-leider, mgr. Kaas, ontvangen, die hem rapport 'kwam uitbrengen over zijn besprekingen met de leiders der nat. -socialistische partij, de Duitsdh-nationale Volkspartij, de Beier- sche Volkspartij en de Duitsche Volks- partij aangaande eventueel nog aanwezige mogelijkheden tot vorming van een meer derheid in den Rijksdag, die tot positieven arbeid in staat is. Prelaat Kaas heeft bij deze besprekin gen aan de leiders der genoemde partijen in de eerste plaats de vraag gesteld, of zij evenals het Centrum bereid zouden zijn deel te nemen aan de beraadslagingen over een zakelijk werkprogram voor een meerderheidsregeering. Deze vraag werd door de voorzitters van de Beiersche Volksparty en de Duitsche Volkspartij be vestigend beantwoord. De leider der Duitscb-nationale partij beeft de deelne ming aan zulke besprekingen niet toege zegd, omdat die in strijd zonden zijn met de a'lgemeene bonding zijner partij. De voorzitter der nat.-socialistische partij verklaarde, dat op zichzelf beschouwd het vaststellen van een zakelijke basis voor een eventueele meerderheidsregeering vol komen met zijn opvattingen overeenkwam. Op grond van het verloop der gebeurte nissen van de laatste dagen, achtte hij echter deelneming zijnerzijds niet meer mogelijk. Hofleverancier Ook als Sint Nicolaas-gesohenk ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Conflseur - Patissier Op grond hiervan verzocht mgr. Kaas den rijkspresident 'hem niet te belasten met verdere 'besprekingen met de partijen. De rijkspresident heeft mgr. Kaas daar op bedankt voor zijn bemoeiingen. Hiermede zijn de pogingen om een par lementaire meerderheid te vormen, beëin digd. Zij hebben slechts tot de negatieve conclusie geleid, dat een oplossing op deze basis niet mogelijk is. De Rijkskanselier, die aan het hoofd zal staan van deze regeering, zal vermoe delijk in den loop van heden aangewezen worden. Men acht het waarschijnlijk, dat de Rijkspresident opnieuw den tegenwoordi- gen Rijkskanselier de opdracht zal geven. Ingezonden Mededeeling. DAMES- EN HEERENRINGEN ZEGELRINGEN MONOGRAMMEN ■V Steeds het nieuwste. Lange Kerkstraat 30 Men weet, dat de heer von Papen in hooge mate het vertrouwen van den Rijkspresident bezit. Om deze reden had hij het ontslag in de vorige week slechts daarom aangenomen, omdat, onder deze politieke constellatie de poging om een meerderheidsoplossing te vinden op den grondslag der nationale concentratie on dernomen moest worden. Nadat deze po gingen mislukt zijn, is de situatie tot haar uitgangspunt teruggekeerd. Blijft nog de vraag der uitwisseling van eenige leden van het Kabinet, waar over in den laatsten tijd veel gesproken en geschreven is. Dit probleem zal waar schijnlijk niet reeds vandaag, maar eerst in alle kalmte, in de eerste helft der ko mende week worden opgelost. Overigens is het niet aan te nemen, dat de wijziging van het kabinet zulk een grooten omvang zal hebben als tot nog toe van vele zijden werd beweerd. Betooging der Belgische kooplieden. Donderdagmiddag is door de voor naamste boulevards en straten van Brus sel een optocht getrokken van bijna 40000 manifestanten: caféhouders^ bierbrouwers, bakkers, bonthandelaren, hoedenmaker», enz. enz. uit alle deelen des lands, om te protesteeren tegen de alcoholwet en de hooge belastingen, die van regeeringswe- ge op talrijke artikelen geheven worden. Het tram- en auto-verkeer moest twee uur lang worden stopgezet. Incidenten deden zich niet voor. De betalingseisch van Amerika. Het Amerikaansche antwoord op de Britsche nota over de schulden, is giste ren te Londen gepubliceerd. In de eerstvolgende veertien dagen, zoo verklaart Stimson daarin, zal de regee ring een der moeilijkste en teerste beslis singen moeten overwegen, waar de tegen woordige regeering ooit voor gesteld is. "Wij hadden nooit gedacht, dat men ons zou vragen betalingen te doen, die neer komen op een shilling per pond sterling inkomstenbelasting, terwijl wij tevens geen cent zouden ontvangen van onze schulde naars. Dit zou een volstrekt ondraaglijke toe stand zijn uit het oogpunt van het recht en ook met het oog op de handhaving van de welvaart onzer industrie. Er is nog geen beslissing gevallen. Korte Berichten. Prof. Piccard heeft aan de Belgi sche pers medegedeeld, dat hij 4 Januari a.s. naar de Vereenigde Staten zal ver trekken, om daar voorlezingen te hou den en gelden bijeen te brengen voor een nieuwe ballonvlucht, welke in 1934 in het Poolgebied in de buurt van de Hud- sonbaai zal worden ondernomen. Uit vrees voor revolutionaire woe lingen heeft de regeering van Ecuador onder de wapenen geroepen alle reserves en zijn de leiders van de Bonifacista-be- weging gearresteerd. Gisteren is te Parijs de lijst gepu bliceerd van de personen, die betrokken zijn in het groote schandaal der ontdui king van de couponbelasting. In totaal zullen zich 1090 beklaagden te verant woorden hebben. Ambt en dienstplicht. Bij de behandeling van de Defensie- begrooting verklaarde Minister Deckers het te betreuren, dat soms voor het aan vaarden van een ambt gevorderd wordt vrijdom van militairen dienst; voortdu rend is spr. daartegen opgekomen. Nog is hij in overleg met sommige gemeenten; van particuleren heeft hij gelukkig steeds stijgende medewerking; de genoemde te genwerking door de spoorwegen zal hij helpen onderzoeken. Ontduiking accij'ns op suiker? Bij de behandeling van de begrooting van Financiën stelden eenige leden de vraag, of het juist is, dat er groote hoe veelheden ruwe suiker worden ingevoerd, en dat deze suiker hier te lande wordt geraffineerd en op de markt gebracht, als gevolg waarvan het compenseerend invoerrecht van f 2.40 per 100 k.g. ge raffineerde suiker wordt ontdoken, het geen een geringere opbrengist van ge noemd invoerrecht met zich medebrengt. Tevens zouden deze leden gaarne na der worden ingelicht omtrent de juist heid van de bewering, als zoude de volle omvang van den steun aan de bietenbou wers niet bereikt warden, aangezien de hoeveelheid der hier geraffineerde sui ker aanleiding geeft tot een surplus van suiker, welke tegen wereldmarktprijs moet worden geëxporteerd, ten nadeele van de bietenverbouwers. Opgemerkt werd, dat in het bijzonder Ingezonden Mededeeling. de slechte toestand van de internationale melkproductenmarkt en de mogelijk te verwachten verhooging van den suiker- accijns binnen afzienbaren tijd inwilli ging van het op zich zelf redelijk verzoek van de fabrikanten van gecondenseerde melk, dat hun een zekere korting van den suikeracdjns wegens fabrieksverliezen bij de bereiding van gecondenseerde melk worde toegestaan, nog meer gewenscht maakt. Begrooting Gemeentefonds. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Ge meentefonds voor 19331934 wordt ge wezen op het feit, dat als grondslag voor de toekenning van bedragen aan de ge meenten uit te keeren, de jaren 1926, 1927 en 1928 gelden. Een meer billijke regeling zou naar het oordeel van som mige leden worden verkregen, indien niet deze jaren, doch 1929, 1930 en 1931 als grondslag werden genomen. Men vroeg het oordeel van den minister hierover. Stamboek voor het Nederl. trekpaard. Onder leiding van den heer Jhr J. van Vredenburch had te 'sGravenhage een hoofdbestuursvergadering plaats der Vereeniging „Stamboek voor het Neder- landsche Trekpaard". Besloten werd aan de regeering voor stellen te doen ter vereenvoudiging en bezuiniging der hengstenkeuringen. Voorgesteld zal worden: a. één ver plichte hengstenkeuring in het najaar te houden en in het voorjaar in elke pro vincie facultatief één aanvullende keuring in te stellen voor keuring van de heng- Ingezonden Mededeeling. Binnenland. De Tweede Kamer behandelde de wijzi ging der L.O.-wet. Dinsdag eindstem ming. De memorie van Antwoord over de be grooting van Buitenlandsche Zaken. Gemeenteraad van Vlissingen. Buitenland. Engeland en de betaling aan Amerika. Geen parlementair Kabinet in Duitsch land. sten, welke niet op de naj aarskeuringen konden verschijnen; b. het onderzoek op cornage van trekpaardhengsten slechts éénmaal, n.l. bij de eerste keuring, te doen geschieden. Tot voorzitter der stamboekjury voor de keuring van hengsten voor dekking en opname in het keurstamboek werd be noemd de heer B. G. Puylaert te Sas van Gent. De gewone algemeen® vergadering zal gehouden worden op Vrijdag 24 Februari 1933 te 'sGravenhage. Regeerings-aardappelmeel. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft de regeering eenigen tijd geleden, teneinde de aardappelmeelmarkt te bevrijden van den druk der onverkoopbare voorraden, 600.000 balen, dat is dus zestig millioen kilo aardappelmeel opgekocht voor den prijs van acht gulden per 100 Kg., in totaal dus een transactie van f4.800.000. Tevens vernam het blad, dat reeds 200.000 balen wederom verkocht zijn aan glucose- en andere zetmeelverwerkende fabrieken en wel tegen den prijs van zes gulden per 100 Kg. Op de zetmeelmarkt heerscht ontstem ming over dezen gang van zaken. Verlaging peil IJsselmeer. Minister Deckers en minister Reymer hebben in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Ketelaar o.a. medegedeeld, dat de regeering voorne mens is, om, indien mocht blijken dat door bepaalde maatregelen, onafhanke lijk van de IJ-meerwerken tot verlaging peil IJsselmeer kan worden overgegaan, zonder de belangen van de landsverdedi ging in gevaar te brengen, daaraan zoo spoedig mogelijk utvoering te geven. Luchtverkeer in October. Voor de maand October valt voor het luchtverkeer op Nederland een groote vooruitgang ten opzichte van de overeen komstige maand van het vorige jaar in te boeken. In hoofdzaak is dit te danken aan de handhaving van de transito-lijnen Engeland-Scaadinavië en Frankrijk-Scan- dinavië, waardoor Nederland voor het eerst gedurende den winter een luchtver- binding met Denemarken en Zweden be houdt. Het aantal reizigers door de K. L. M. en de met haar in poolgemeenschap sa menwerkende buitenlandsche maatschap pijen vervoerd, was 64 pet. grooter dan in October 1931. Op de Londenlijnen is bet reizigersverkeer verdubbeld. De cijfers veen de Indische lijn vertoon den ten opzichte van verleden jaar Octo ber, toen de weekdienst ingesteld werd, een aanzienlijke stijging. Het gemiddelde postvervoer per vlieg tuig in de richting Amsterdam-Batavia Ingezonden Mededeeling. Voordooiensterker kuikens en pluimvee, korter rui, méér win tereieren, méér en grooter kwaliteit»-ei eren, arbeid- en voederbesparende voedering, lager productiekosten van het ei. „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoeders: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huls gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertels' Patentiegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, elerplkken en bevuiling. Nu kan, neen sail iedereen Bertels' Kunst korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en sierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats) indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1