Fietsjekkers Hooftmaii Jr., Vlasmarkf, M'burg FAVO RI ET EERSTE BLAD. ■V VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1932 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Van den beginne af heeft de regeering JONGENSJEKKERS f 6.75, 7.75. 9.50, 11.50 JONGENSJASSEN f 4.75, 6.50, 9.25, 11.75 MATROZENJEKKERTJES f3.90, 4.90, 5.50, 7.50. 10.50 11 11 1111 2% et. S0PLA CIGARILL0S 2* ct. Thans is te Batavia reeds maandelijks f40,000 tot f50.000 voor steunverlening opdat gelijk recht besta voor alle bur gers, en voorkomen worde, dat een be- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekoning 44455. Bijkantoor Middolburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdodcolingon 00 cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling, Ondor letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, Wel uitgeven; niet betalen. De geschiedenis herhaalt zich. 't Gaat in de Kamer weer ais in de dagen toen Minister Golijn de financiën beheerde. Alle partijen zijn het er roerend over eens, dat de tekorten op de Rijksbegr no ting moeten verdwijnen, dat het een volksbelang van de eerste orde is, dat de begrooting sluitend wordt gemaakt, maar als de Regeering met voorstellen komt om de gaten te dichten, dan stemt een groot deel van de Volksvertegenwoordiging stel selmatig tegen. Sterker nog. Er wordt op de Regeering voortdurend sterken aandrang uitgeoefend om de nood lijdende bevolking te steunen. De scherpste critiek krijgt zij' te hooren. Wat de Regee ring doet beteekent niets. Er moest veel en veel meer gedaan -worden. In de afgeloopen dagen was aan de orde het wetsontwerp tot het verleenen van steun aan den tuinbouw, waarvoor de Regeering over 1932 f 5 millioen be schikbaar wil stellen. Een niet te groot bedrag ongetwijfeld, maar waar er zoo veel schreiende behoeften zijn en van alle kanten om hulp geroepen wordt, durft de Regeering momenteel niet verder te gaan. Deze houding is zeer wel verklaarbaar. De Regeering kan geen cent uitgeven, die niet door de bevolking wordt opgebracht. Het zou, zei minister Verschuur, verraad zijn aan de volksgemeenschap, wanneer maar met royale hand werd gesteund. Maar nu had men de heeren Duys en Wijnkoop en Kersten moeten hooren zij critiseerden er naar hartelust op los, alsof de millioen en voor het oprapen lig gen. Uitteraard zou men nu verwachten, dat de heeren, die zoo royaal willen leven, nu ook de Regeering in de gelegenheid willen stellen de inkomsten te versterken. Maar niets daarvan. Onmiddellijk na het steunvoorstel aan de tuinders, kwam aan de orde het voor stel tot tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoerrechten enz. Natuurlijk kleven er aan dit voorstel be zwaren. Minister de Geer zelf sprak van betreurenswaardige maatregelen, die hij in meer normale tijden zeker niet zou voorstellen. Maar wat wil men? De tekorten moeten worden gedekt. En er is geen maatregel denkbaar, waaraan geen bezwaren kleven. „Laten we, aldus de Minister, in saam- hoorigheid gezamenlijk ons lot dragen, als schipbreukelingen, en laat niet de eene groep verwijten maken aan de andere." Maar dat kan men nu net gelooven! De liberalen stemden natuurlijk te gen. Precies als in de dagen van minister Golijn. En met hen heel de linkerzijde voor de zooveelste maal gesteund door de Staatk. Gereformeerden 1 Men wil wel uitgeven, veel uitgeven, maar als de rekening gepresenteerd wordt, dan geeft men niet thuis. Nationaal-Sociallstische Fascisten politiek. Onder dezen titel is bij de N.V. „De Graafschap" te Aalten een brochure ver schenen van de hand van den heer A. Janse te Biggekerke. 't Is een uitermate actueel onderwerp dat hier behandeld wordt. Onze tijd kenmerkt zich door sterke na tionalistische stroomingen en nationalis tische bewegingen. Er is, ook wel in rechtsche kringen, een zich vergapen aan den schijn, een roepen om „een sterken man" in den geest van een imponeeren- de figuur als Mussolini en een meer dan welwillende beoordeeling van het Fascisme, dat in Italië dan toch maar orde op zaken heeft gesteld. Vooral onder de jonge menschen is er belangstelling voor nationalistische bewe gingen als het Fascisme. Daarin is voor hen veel dat aantrekt. Zij zien wel de verwarring in het parlementaire leven; het optreden van de Overheid maakt vaak een indruk van slapheid en onzeker heid. Het relavitisme stuit hen tegen de borst en zoo zijn ze ontvankelijk voor be wegingen als het Fascisme of wat daarop lijkt. Daarom valt het toe te juichen, dat hier door een man als den heer Janse, die scherp principieel voelt en denkt, voor lichting wordt gegeven. De heer Janse teekent in de brochure hierboven genoemd de Fascistische poli tiek zooals die gezien wordt in den le vensgang v^n Mussolinie. Daaruit blijkt, dat het optreden van de zen dictator maar niet iets toevalligs is, maar dat hij gedragen wordt en voort gestuwd door bepaalde beginselen, die nauw verband houden met de begin selen die in de Sowjet-republiek tot open baring komen, en die vierkant in strijd zijn met het recht Gods. Zoowel in Rusland als in Italië is de machtsdictatuur aanwezig. In Rusland bij degenen die zweren bij de wetenschap van Marx en in Italië bij degenen die meer den persoon zoe ken in de Overheid. „Naar beide zijden zijn de consequen ties scherp ik zou haast zeggen „dui- velsch" doorgetrokken. In beide landen heeft het „beginsel" tot moord en veler lei ander onrecht geleid. In beide landen is de slappe middenstof, die geen poli tieke beginselen heeft en geen leiders, zon der weerstand." Wij moeten hier goed onderscheiden. „Zij, die in fascisten alleen maar zien de trouwe Vaderlanders met eerbied voor de monarchie en de Overheden, de man nen van orde en waarheid en recht, de oprechte strijders, die zich of feren in den strijd tegen de „boozen", mo gen wel toezien dat zij niet een onbevoeg de in uniform van politie aanzien om bij hem bescherming te zoeken." Volmondig wordt erkend, dat op aller lei gebied door Mussolinie werkelijk ver betering is gebracht. Maar dit resultaat maakt geen onrecht goed. Napoleons be stuur was ook streng orde-bewarend, maar dat maakt zijn tirannie niet goed. Dat het fascisme in Italië, zulk een ge weldige macht kan vormen, is mede een gevolg daarvan dat de wettige regeering geen orde en rust in de openbare diensten handhaafde, dat zij haar roeping van Godswege verwaarloosde. Terecht wordt dan ook gewaarschuwd, dat toch de Overheden hun roeping volgen en hun taak uitvoeren en het wettig gezag niet te schande maken. De lezing en bestudeering van deze bro chure wordt door ons gaarne aanbevo len. Want het is zoo waar wat de schrijver op bladz. 85 zegt: „Wij moeten ophouden de verdiensten te prijzen van het fascis me, alsof dit werkelijk vaderlandlie vend is en waarlijk de sociaal-economi sche problemen oplost en werkelijk het wettig gezag ondersteunt." Hitler's antwoord. Gisteravond heeft Göring, de voorzitter van den rijksdag, het antwoord van Hit- Ier op het verzoek van den rijkspresident, om vast te stellen, of en onder welke voor waarden Hitier een vaste meerderheid, die tot werken in staat is, met een be paald arbeidsprogramma voor een door hem geleide regeering kan vormen, aan staatssecretaris Meissner overhandigd. Hitier zegt, dat hij aan het verzoek niet kan voldoen. Daarentegen doet hij in het antwoord een tegenvoorstel, dat op het oogenblik ter overweging aan den rijks president medegedeeld is. Dit tegenvoor stel komt hierop neer, dat aan Hitier de leiding over het rijkskabinet zal worden toevertrouwd, waarbij verder zooveel mo gelijk rekening wordt gehouden met de door den rijkspresident gestelde voor waarden, voor zoover deze niet betrek king hebben op den eisch, een parlemen taire meerderheidsregeering te vormen. Practisch komt het voorstel hierop neer, dat Hitier belast zal worden met de lei ding van een kabinet, dat het vertrouwen van den rijkspresident heeft en waarvan de leden niet door de partijen gesteld worden. Voor het hotel Kaiserhof kwam het, toen Goering vertrokken was om het ant woord te overhandigen, tot opstootjes, doordien van alle kanten plotseling com munisten kwamen opzetten, die tegen Hit- Ier en de nationaal-socialistische partij verwenschingen lieten hooren. De nationaal-socialisten lieten zich niet onbetuigd en het kwam spoedig tot een handgemeen, dat echter door het spoedig ingrijpen van de politie onderdrukt werd. De vechtende nationaal-socialisten en communisten werden door de politie in zijstraten gewerkt en spoedig uiteenge jaagd. Hoover eischt betaling op 15 December. President Hoover verklaarde gisteren formeel, dat hij tegen een uitstel der op 15 December vervallende betalingen is. Deze verklaring werd door Hoover afge legd na een conferentie met Roosevelt. Hoover verklaarde verder, dat de debi- teurregeeringen geenerlei feiten hadden aangevoerd die een uitstel der betalingen die op 15 December vervallen, zou wetti gen. Bij tallooze gelegenheden heb ik mijn verzet tegen een schrapping der schulden onder woorden gebracht, aldus Hoover in zijn verklaring. Maar ik meen, dat de Amerikaansche natie niet geroepen ie nieuwe offers te brengen. Ingezonden Hededeellng. der Ver. Staten op het standpunt gestaan dat zij afzonderlijk met eiken debiteur zou onderhandelen overeenkomstig de op elk geval toepasselijke omstandigheden. Deze politiek is bij herhaling en duidelijk aan alle betrokken regeeringen te kennen ge geven. Hoover geeft als voorbeeld de regeling met Groot-Britannië. Hij doet opmerken, dat de regeering der Ver. Staten er onveranderd op staat, dat de schulden absoluut afgescheiden zullen worden gehouden van de eischen nopens het herstel. De minister van financiën Mills heeft meegedeeld, dat het Amerikaansche ant woord op de verzoeken der Europeesche debiteuren waarschijnlijk gisteravond zou worden verzonden. Over het denkbeeld van Hoover om een nieuwe schuldencommissie te vormen is de meening onder de republikeinsche en politieke leiders zeer verdeeld. De indruk in bevoegde Britsche krin gen inzake de verklaringen van Hoover over het probleem der schulden is, dat deze verklaringen niet zoo onbevredigend zijn als op het eerste gezicht lijkt. Als zij de officieele boodschap zal ge zien hebben, zal de Britsche regeering onverwijld een mededeeling opstellen en naar Washington zenden, waarin op meer gedetailleerde wijze de redenen zullen worden uiteengezet ten gunste van een uitstel der betaling van 15 December. Als Washington feiten noodig heeft tot steun voor het pleidooi voor uitstel van beta ling, zal het geenszins moeilijk vallen ze te verschaffen. Men vermoedt te Parijs, dat de Engel- sche ambassadeur Herriot er van op de hoogte heeft gesteld, dat de Engelsche re geering in geval van een afwijzend ant woord van Amerika, zijn betalingsver plichtingen zal nakomen. Aangezien ook staat. De Sobranja heeft hun immuniteit opgeheven. Door deze maatregelen is de commu nistische fractie in de Sobranja vermin derd van 31 tot 21 leden. De regeering is verder voornemens de bestaande perswet te wijzigen. Wel is waar heeft de minister-president ver klaard, dat de wet voornamelijk gericht is tegen de perscampagne der communis ten, doch in politieke kringen vreest men, dat de nieuwe perswet elke regeering ge legenheid zal geven de oppositie het zwij gen op te leggen. Godslastering wordt -gestraft met een minimum van zes maanden tuchthuis straf en met een dubbele straf, wanneer het beschimping van de nationale ortho doxe kerk betreft. Ondergrondsche militaire verschansingen. Op het grondgebied der gemeente Veldtwezelt (België) werden ongeveer 30 H.A. landbouwgrond onteigend en niet voor de kanaalwerken zelve gebezigd Naar gemeld wordt, zullen zij dienen tot het aanleggen van militaire onder grondsche verschansingen ter plaatse KesseltVeldtwezelt. Dit is ook de reden waarom het verbindingskanaal tusachen Albertvoort en de Zuid-Willemsvaart niet rechtstreeks op Smeermaas wordt aange legd, maar in de richting Neerharen ge graven wordt, hetgeen een kleine om weg beteekent. Nuttige bezigheid voor werkloozen. In verband met de passage in de Troonrede over. het ontwerp inzake de werkloosheid, dat de Eng. regeering in de komende zitting denkt in te dienen, meldt de Daily Herald, dat besloteu is om een commissie van mannen en vrou wen in te stellen, die het doel zal hebben, om op een nationale schaal oefenmoge lijkheden te bevorderen en werklcozen nuttige bezigheid te verschaffen. De kos ten zouden bestreden worden uit regee- ringssubsidies, aangevuld door bijdragen van weldadigheid. Het land zou in distric ten verdeeld worden, elk met zijn eigen hoofdorganisatoren en het doel zou zijn om den werkloozen onderwijs, lichamelij ke oefening, werkcentra en tuinen te ver schaffen. Korte berichten. Volgens de „Daily Herald" over weegt de onderkoning van Britsch-Indië de vrijlating van Gandhi op bepaalde voorwaarden. De sociaal-democratische regeering van Zweden heeft besloten de legerbe- grooting voor 1933 met 20 millioen te verlagen. Men zal het volgend jaar het re- cruteeringswerk sterk inkrimpen. Binnenland. Vorhooging invoerrechten en opcenten suiker- en bieraccijns aangenomen. Wetsontwerp tot regeling binnenscheep vaart ingediend. De juweelendiefstal te Den Haag opgehel derd. Vergadering van Ned. Herv. diaconiën te Goes. Buitenland. Hitiers antwoord. Hoover eischt betaling op 15 December. Ingezonden Mededeeling. noodig, hetwelk met groote moeite binnen komt, terwijl voor 1933 f 400.000 noodig zal zijn, waarvan een deel verkregen zal worden uit de opbrengst van loterijen en het overige door giften. In het begin van de maand December zal opnieuw worden nagegaan hoeveel Europeanen tot de reëele werkloozen moe ten worden gerekend, terwijl naast steun- verleening ook andere sociale voorzienin gen onder de oogen dienen te worden ge zien. Werkverschaffing. Het Ministerie van Binnenlandsche Za ken zond de volgende mededeelingen om trent de werkverschaffing en het vervoer van arbeiders naar de werkverschaffing aan de inspecties voor de werkverschaf fing: Vervoer arbeiders. Ik heb de eer U mede te deelen, dat, te rekenen van de eerstvolgende werkweek af, en voor- loopig tot en met 16 Maart 1933, de ar beiders, die dagelijks meer dan 15 K.M. hebben af te leggen, om naar en van de werkverschaffing te komen, voor rekening van de Overheid dienen te worden ver voerd per autobus, tram of trein. De regeling van de vergoeding van 10 tot 15 K.M., n.l. 75 cent per week, blijft ongewijzigd. Vrij vervoer heeft verder gedurende de bovengenoemde periode eveneens plaats voor die arbeiders, die in kampen gehuis vest zijn en wekelijks, om naar en van het kamp te komen, meer dan 30 K.M. hebben af te leggen. Ingezonden Mededeeling. Italië zich denkt te houden aan den ver valtermijn, komt Herriot in een precaire positie. De Fransche Kamer wijst n.l. iedere betaling van de hand, indien deze niet door Duitsche betalingen worden ge dekt. Melaatschen bij een minister. Zooals men zich zal herinneren, had den ruim 20 lepralijders kans gezien, een der Roemeensche leprozenkolonies te ver laten, waarna zij zich tot groote ontstel tenis der bevolking op weg begaven naar Boekarest. Doel van hun tocht was, de autoriteiten in kennis te stellen van de ongunstige toestanden, die in hun lepro- zenkolonie heerschten. Onverwijld gealarmeerde politiebeamb ten slaagden er in, de meeste dezer onge- lukkigen tegen te houden en vervolgens te overreden, naar hun kolonie terug te kee- ren. Aan drie lepralijders gelukte het echter, door het cordon heen te sluipen en langs eenzame wegen Boekarest te bereiken Daar zijn zij thans eensklaps onaange diend verschenen in de werkkamer van. den minister van Arbeid. Niemand in de stad of in het departement had hen dur ven tegenhouden. De doodelijk verschrok ken minister maakte door een zijdeur, dat hij wegkwam. Later liet hij zich bewegen terug te keeren, waarna hij staande in de deuropening zwijgend luisterde naar de jammerklachten over de slechte verple ging en het gebrek aan medicamenten in het leprozenkamp. Ten slotte kwamen eenige verplegers opdagen, die de lepra lijders onder hun hoede namen. Maatregelen tegen Communistische Partij in Bulgarije. De Bulgaarsche regeering schijnt haar voornemens om de communistische partij onwettig te verklaren, voorloopig te heb ben opgegeven, doch neemt andere maat regelen. In de laatste dagen zijn tien com munistische parlementsleden gearres teerd, onder beschuldiging van overtre ding van de wet tot bescherming van des Gestrafte Zuivelbedrijven. Naar wij vernemen, is door den minis ter van Economische Zaken en Arbeid op een desbetreffend, door de Crisis-Zuivel- Centrale genomen besluit, en gelet op de tegen dat besluit door belanghebbenden ingediende beroepschriften, besloten tot intrekking van de erkenning als zuivel- producent voor een drietal hier te lande gevestigde zuivelbedrijven, welke intrek king voor de drie bedoelde bedrijven is vastgesteld op resp. 3. 9 en 6 maanden, zulks in verband met overtredingen, welke door deze bedrijven ten opzichte van de naleving der Grisis-Zuivelwet werden be gaan. Deze overtredingen bestonden voor één onderneming in het afleveren van boter zonder merk en voor de beide andere on dernemingen in het plegen van fraude met de merken. De beteekenis van den strafmaatregel van administratieven aard is, dat de be doelde bedrijven gedurende de vermelde perioden zelf geen boter mogen bereiden. Werking van de Crisis-pachtwet. In antwoord op de vragen van het Vrijz. Dem. Tweede Kamerlid, den heer F. E. H. Ebels, betreffende periodieke verzame ling en bewerking van gegevens, betref fende wijziging der pachtprijzen in ver band met de toepassing der Crisis-pacht wet, deelt minister Donner mede, dat hij over dergelijke gegevens nog niet be schikt, doch dat hij' zal bevorderen, dat deze gegevens zullen worden verzameld en bewerkt. Toenemende werkloosheid in Indiö. De Java-iBode interviewde bet hoofd van -het Kantoor van Arbeid-, Mr G. A. Vreede, die verklaarde, dat de voortduren de ontslagen en de toeneming der werk loosheid hoogst ernstig stemmen. Werkt ij d werkverschaffing. Met het oog op het jaargetijde dient ton aanzien van den werkverschaffingstijd bij de werkverschaffingen, een nadere voor ziening te worden getroffen. Per week zal normaal 50 uur als ar beidstijd worden aangenomen, behalve voor de maanden November en Februari, waneer per week de arbeidstijd wordt aan gehouden op 47.5 uur en voor December en Januari op 45 uur per week. Aan tewerkgestelden zal, indien tenge volge van lichtverlet met een kortere week- arbeidsduur moet worden volstaan dan hierboven is aangegeven (dus minder dan 47.5, dan wel 45 uur) een uitkeering ge daan worden van bet uurbasisloon van de verschillende gemeenten voor ieder uur, dat wegens lichtverlet in een week korter wordt gewerkt. De maatregelen voor de vlas-industrie. Het lid der Tweede Kamer, de heer Snoeck Henkemans beeft aan den Minis ter van Binnenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat de van Regeeringswege genotnen maatrege len ten goede van de vlasindustrie in sommige Gemeenten ponder jtoepassing blijven, omdat bet gemeentebestuur, welks medewerking voor deze toepassing is ver- eischt voor zoover het de oogsten be treft, ouder dan die van het jaar 1932 - deze medewerking weigert? 2. Is het den Minister bekend, dat deze toestand de werkloosheid doet toe nemen en groote schade berokkent aan ondernemers en werklieden? 3. Is de Minister bereid te bevorderen: hetzij, dat de medewerking van bot Gemeentebestuur, bij de toepassing dezer maatregelen niet meer wordt vereischt, gelijk zij niet vereischt wiordt bij uitvoe ring van den maatregel ten aanzien van den oogst 1932; hetzij, dat de hier bedoelde gemeente besturen hun houding herzien;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1