DE ZEEUW Tarbot' TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. JOAN CARISBROKE Advertenties worden aan' verschillende Ier Posterijen Uit de Provincie 'ON 12, lie, ƒ125.—. Indel VAN DER It per pond, bij lte Goes. •OP: [«FVAARS, STROO, Bigge- ^WOONHUIS, iciteit en water- |ov. Kloetingsche Singel 32, Goes. lOP: lESTEL voor spotprijs. tK, Kruiningen. 'ON 11, lagen, ƒ85. Indel VAN DER |ONINGEN„ en ruime keuze IRREIN. «Jieuwe Vlissing- bij Middelburg. JAGMEISJE, half Decem- ^■aat 65, Goes. iiuwelijk 1T B O D E, Ires: A. VISSER, fburg. "N 1 VAN VRIJDAG 25 NOV. 1932, Nr 48. TWEEDE KAMER. Wijziging van de L. O.-wet De Tweede Kamer heeft gistermiddag in behandeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet 1920. Mejuffr. Westerman, Lib., betoogt, dat in de groote steden de houding van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers veel bedorven heeft voor de openbare lagere school. Hoeveel schade die haar heeft toegebracht is moeilijk te omschrij ven. Spr. is van oordeel, dat in de commis- sie-Rutgers te veel invloed is toegekend aan de voorstanders van het bijzonder onderwijs. Zij acht vergrooting van klas sen niet het middel om tot bezuiniging te komen; het is hier een zoeken in een richting welke haar huiverig maakt voor dit wetsontwerp te stemmen. Verkeerd is ook, dat op wensch van Ged. Staten openbare scholen in tegen stelling met bijzondere kunnen worden opgeheven. Mogelijkheid van combineeren van scholen behoort gelijk te zijn t.o.v. het openbaar zoowel als van het bijzon der onderwijs. Er zijn verschillende mogelijkheden voor economische bezuinigingen. Het zit voornamelijk in het aantal scholen. Op de thans voorgestelde wijze zal het nooit gelukken tot de zoo noodige rust te komen. Bezuinigingen, die eerst over eenige jaren effect zullen hebben en in den tusschentijd de gemeenten nog in groote moeilijkheden brengen, lachen spr. niet toe. Dit geldt in hoofdzaak ook voor het U.L.O. Spr. becijfert nog eens het veel te groot aantal verschillende scholen hier te lan de. Zooals het nu is moet het duur zijn. Zij vraagt den minister een andere com missie dan de commissie-Rutgers het adres-Colenbrander nader te doen onder zoeken; den gemeenten meer bewegings vrijheid te verleenen in het samenvoegen van scholen en in afwachting daarvan den bouw van nieuwe openbare en bij zondere scholen te beperken. Dhr K. terLaan, S. D., merkt op, dat het voorstel een verslechting van het onderwijs beteekent. Het brengt een be perking van uitgaven, die echter eerst in 1935 ingaat. Door het thans aanhangige wetsont werp zullen 2786 onderwijzers van het L.O. en 218 onderwijzers van het U.L.O. minder voor rekening van het Rijk ge bracht worden. Dit voorstel waardoor 3000 klassen zon der onderwijzers komen is onverantwoord. Het kind der arbeiders en van de kleine luyden betaalt den prijs. Het wetsontwerp is geen bezuiniging op het onderwijs, maar op het volksonderwijs. Spr. zegt verder, dat het wetsontwerp een afschuiving van lasten van het Rijk brengt op de gemeenten. Het gefniddeld aantal leerlingen in de groote steden is dertig en in het land 33 per klasse. Vele gemeenten zullen worden gedwongen boventallige leerkrachten aan te stellen voor eigen rekening, omdat invoering van de nieuwe leerlingenschaal haar niet mogelijk zal zijn. In dezen tijd is er wel aanleiding voor een noodwet, maar voor een in andere richting. Het is nu juist de tijd om den leerplicht uit te breiden, nu zooveel jongens leegloopen. De Kamer moet maar weten of zij voor dit wetsontwerp zal stemmen. Spr. doet het niet De heer Van Wijnbergen, R.-K., herinnert aan hetgeen de heer Ter Laan heeft gezegd over de C o 1 ij n s c h e ja ren, terwijl spr, in allerlei kringen be wondering en waardeering heeft verno men voor de onschatbare diensten, door den heer Colijn aan den lande bewezen, toen hij ons voor inflatie wist te behoe- FEUILLETON door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 70). o— Men hoort het, ook Franks houding ten opzichte van zijn zusters had zich ten goede gewijzigd. Als ze maar niets van hem vroegen kon hij het zeer goed met haar vinden, en nu het in zijn werkkring reeds zoovele maanden goed ging, was hij een welkom gast in Chestnut House. „Ik heb nieuws 1" riep Frank uit, toen hij eenige oogenblikken later allen om zich heen verzameld had, „goed nieuws. Ik hoop tenminste, dat jullie het allemaal zoo zullen opvatten." „Heb je die nieuwe betrekking gekre gen, waar je laatst van sprak?" „Dat heb ik niet; want toen ik er heen gmg om er naar te vragen, bleek mij, dat er te hard gewerkt moest worden voor te weinig geld. Maar binnenkort heeft War ner me opslag beloofd en wie te hand van stapel loopt, valt, als je weet". hen blij, dat je dat hebt leeren in- i merkte Meliora tevreden op. „Je schijnt trouwens, naar ik hoor, bij den neer Warner goed aangeschreven te staan den. Om zijn doel te bereiken, moest hij bezuinigingen uitvoeren, ook op onder wijsgebied. Spr. heeft aanteekening gevraagd, dat hij geacht wilde worden, te hebben ge stemd tegen de leerlingenschaal, die op dit oogenblik nog geldt. Spr. begreep, dat deze schaal niet houdbaar was. De prak tijk heeft uitgewezen, dat hij gelijk had. Zoo zitten wij dan nu in de moeilijkheid. Spr. gaat met Prof. Rutgers accoord t.a.v. de uniforme schaal. Gedurende het bestaan van een uniforme schaal kan ook niet voorgaan de splitsingslegende, d.i. de voorstelling, dat het bijzonder onderwijs leidt tot splitsing in veel kleine scholen, welke legende nu nog steeds wordt ver spreid. Spr. blijft trouw aan des ministers a a n v a n k e 1 ij k e meening t.a.v. een uniforme schaal en zal slechts met een uniforme schaal kunnen meegaan. De heer Z ij 1 s t r a, A.-R., zegt, dat te betreuren is, dat de regeering destijds spr.'s initiatiefvoorstel inzake de leerlin genschaal niet heeft bekrachtigd. Dan hadden wij reeds eenige jaren bezuiniging gehad. De beteekenis van de schaal wordt in- tusschen overschat. Men moet ze beschou wen in verband met de verschillende vraagstukken, die bij het onderwijs be trokken zijn. De stelling „hoe kleiner de klasse, hoe beter het onderwijs" wordt door de feiten gelogenstraft. De leiding komt in groot gevaar, als men het aantal kinderen te groot neemt. Maar neemt men het te klein, dan komen in gevaar de zelf werkzaamheid en de zelfverantwoorde lijkheid der leerlingen. Ook moet men acht geven op het karakter der school als gemeenschap, als maatschappij in het klein. Omdat men van het belang der school als geheel moet uitgaan, is spr. tegenstander van een uniforme schaal, die volstaat met te werken als een op telsom. Men moet trouwens met consideratie optreden tegen de kleine school, die wij op het oogenblik hebben en die recht van bestaan heeft. De uniforme schaal is ten nadeele van de kleine school. Spr. kan met de gedifferentiëerde schaal van het wetsontwerp meegaan. Bij de algemeene beraadslagingen heeft de heer Knottenbelt aangedrongen op be zuiniging, maar uit de rede van mej. Westerman blijkt een onwil van den Vrij heidsbond om aan de voorgestelde bezui niging mee te werken. En, zooals het ge woonlijk gaat, men geeft meer de voor keur aan bezuinigingen, die niet wor den vastgesteld. Wat betreft de quaestie der rechtsgelijk heid tusschen openbaar en bijzonder on derwijs, is spr.'s bezwaar niet, dat het openbaar onderwijs voordeelen geniet (of schoon die voordeelen bestaan), maar dat het te veel model is, waarnaar het bij zonder onderwijs moet zijn ingericht en subsidie ontvangt. De heer Van Z a d e 1 h o f f, S. D., pro testeert tegen den trap, dien mej. Wester man aan den bond van onderwijzers ge geven heeft. De voorzitter: Mejuffr. Westerman geeft geen trap. (Vroolijkheid.) De heer Van Zadelhof! heeft het niet in den lichamelijken zin van het woord bedoeld. Spr.'s fractie is volstrekt tegen dit wetsontwerp. De heer Peereboom, H.S.G., zegt, dat het noodzakelijk is, dat de minister den boom van het onderwijs besnoeit en loten van het openbaar en bijzonder onderwijs vallen doet Spr. echter staat vrij scep tisch tegenover dit noodwetje, dat wel bezuiniging brengt, maar niet door ver laging van het salaris der religieuze leer krachten* De minister moet niet al te zeer rekenen op genoegzaam enthousias me bij spr. om voor te stemmen. De heer Suring, R.-K, zegt, dat het overgroote deel van zijn fractie zal stem men voor het wetsontwerp. Het is dan ook noodzakelijk te bezuinigen ook op het lager onderwijs. Het zou een groote wanverhouding zijn, als over eenige jaren 40 of 50 pet, van het staatsbudget zou moeten dienen om de kosten van het lager onderwijs te dekken. Als er niet bezuinigd wordt, is er ook geen kans, dat aanvullend-, ambachts- en dergelijk onderwijs voor het volkskind te zijner tijd zal worden uitgebreid. Men Hij heeft geloof in je, daar ben ik zeker van". „Dat lijkt me ook zoo toe", antwoordde Frank luchtigjes; ik moet zeggen, dat hij zich keurig houdt hij weet, dat ik van goede afkomst ben, en daar behandelt hij me naar. Het zou me niets verbazen, als ik nog eens zijn compagnon werd". „O Frank", onderbrak Joan hem, „daar zou ik maar niet te hard op rekenen, als ik jou was. Mijnheer Warner heeft twee zoons, en de een ervan heeft juist zijn examen boekhouden gedaan. Over een poosje is het de firma „Warner Zoon", let maar eens op!" „Wel mogelijk. Wat ik zeg, moet ook natuurlijk onder ons blijven". „Vanzelf. Maar nu het nieuws, Frank?" „Ja, het nieuws!" riepen allen. „Raad eens?" „Dat kunnen we niet. Houd ons nu niet langer in spanning, we hebben er toch niet de flauwste notie van". „Nu dan ik ga.trouwen!!" „Spreek je in ernst?" vroeg Joan. „Je houdt ons voor den gek!" riepen de anderen. „Maak dat de kat wijs, jochie!" Dominee Carisbroke hield zich buiten het gesprek, klaarblijkelijk in spanning. „Ik ben jullie erkentelijk voor jullie goede meening ten mijnen opzichte," ant woordde Frank met een beleedigend air ben ik dan zoo leelijk, dat alle meisjes van me weg zouden loopen?" Of ben ik geeft andere oplossingen aan, maar mej. Westerman, die er één aan de hand deed, heeft zich niet uitgesproken of zij haar eisch van honderd leerlingen voor een school ook voor de openbare school hand haaft. Spr. is niet vervuld van vreugde over de voorgestelde leerlingenschaal, maar ook bij deze schaal kan het onderwijs goede resultaten hebben, als toewijding van den kant der onderwijzers wordt ge toond. Een verbetering van de schaal is, dat zij tijdelijk zal zijn. Dat de schaal door de overgangsbepaling zeer geleidelijk zal worden ingevoerd, verdient eveneens toejuiching. De principiëele fout van de uniforme schaal is, volgens spr., datzij slechts let op het aantal kinderen per onderwijzer, maar niet op het aantal klassen, waarin die kinderen zijn verdeeld. Spr. betoogt, dat bij de wijzigingen aan gaande de ulo-scholen niet voldoende is gerekend met de belangen der drieklas- sige. Er kome alsnog een wijziging ten gunste van deze soort. De vergadering wordt te 5.50 geschorst tot 'aaionds 8 uur. Failissementen. In het faillis sement van J. E. J. J u r r y, firma d e Koster&Co, bankier teVlissingen is een eerste uitdeelingslijst gedeponeerd van 6 pet aan de concurrente schuld- eischers. In het faillissement van A. F. Man- naert, handelende onder den naam S. C. Mannaert, koopman te Terneu- z e n, is Mr G. Tichelman te Ter- neuzen benoemd tot Curator in de plaats van den heer Mr P. J. Thierry, vroeger te Terneuzen. Burg e meesters. Op verzoek is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ont slag verleend aan P. W. Maarleveld, als 'burgemeester der gemeente Biervliet, met dankbetuiging voor de langdurige dienis- ten, door hem in die betrekking bewezen. Op verzoek eervol ontslag verleend per 16 December a.s. aan F. Wabeke, als bur gemeester der gemeente Wemeldinge, met dankbetuiging voor de langdurige diens ten, door hem in zijn betrekking bewezen. De heer A. C. H. Kuijck, inspecteur van den uitvoerenden dienst bij de stoom vaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen, is benoemd in de directie van de Batavier- lijn te Rotterdam. Tot inspecteur bij de „Zeeland" is in zijn plaats benoemd de heer B. Koens, eerste officier bij deze stoomvaartmaat schappij. Hansweerf. Het zeilschip „Hoop doet leven", geladen met macadam, is tegen de sluismuur gevaren, waardoor het schip lekkage bekwam. Door v. d. Tak's Ber gingsbedrijf is een naodreparatie aan gebracht, waarna het schip de reis kon voortzetten. Kapel Ie. Daartoe vanwege het comité van Chr. Winterlezingen uitgenoodigd, trad voor een talrijk gehoor in de Geref. Kerk op Dx B. A. Knoppers te Amster dam, met het onderwerp: een san de ziek teverschijnselen van onzen tijd. De spreker werd ingeleid door den heer F. P. de Graaf. Dr Knoppers begon met te zeggen, dat onze tijd zeer ziek is en dat die geneeshee- ren, welke aan het tijdziekbed staan vele zijn. Getracht wordt de diagnose vast te stellen van de verschillende krankheden. Bij een van de ziekteverschijnselen en wel de twijfel wil spr. zijn gehoor bepalen. I. Het verschijnsel van de twijfel bij jeugdige menschen en II. Het verschijnsel van den twijfel bij ouderen. Met aandacht werd deze met gloed uitgesproken redie gevolgd. lerseke. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin een voor ieder toegankelijke lezing van dhr Dr Mes, burgemeester van Heinkenszand, wordt aangekondigd over de zoo nuttige vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Deze vereeni ging telt meer dan 17.000 leden en groote bedragen heeft zij reeds uitgekeerd aan verpleeggelden en bijkomende ziekenhuis kosten. soms nog niet oud genoeg?" Wat dat aangaat, heb je gelijk", ant woordde zijn vader; „over het algemeen genomen heb ik geen bezwaren tegen een vroeg huwelijk. Vooropgesteld, dat het niet te vroeg is - en zonder overleg hetgeen het geval kan zijn, even zoo goed als men dertig is, als twintig. Doch waar van ben je van plan te leven, als ik vra gen mag?" „Van mijn inkomen, papa. Als mijn op slag ingaat, heb ik honderdvijftig per jaar. En daar kan men toch wel van be staan, als men het met overleg doet." „Ja, met heel veel overleg. Ik vrees al leen, dat zulks niet in je aard zit, even min als in de mijne. Vergeet bovendien niet, dat we in Londen zijn. Maar wie is de jonge dame?" „U kent haar niet; ze heet Ada Cook en ze is het liefste meisje, dat men zich den ken kan. En dan moet u haar hooren zingen! ze heeft een zeldzame sopraan." „Hoe ben je met haar in kennis geko men?" vroeg Joan „Op de koorrepetities, dezen winter. Sinds November kwam ik iedere week tweemaal met haar in aanraking, men kan dus niet zeggen, dat we elkaar niet zouden kennen. Ze komt ook vaak bij juffrouw Somers." „Juffrouw Somers! Je hospita?" „Ja, Ada is een nicht van haar. Ik hoop toch niet, dat jullie tegen haar zijn, om- Gaarne wekken wij tot druk bezoek dar vergadering op. Si-Laurens. Xn 0e Woensdagavond ge houden vergadering van den Raad was de heer Van Langevelde wegens onge steldheid afwezig. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën was bericht ont vangen, dat het jaarlijksch bedrag der korting volgens het z.g. Kortingswetje voor deze gemeente is bepaald op f88. Een verzoek van J. W. Elskamp te Apel doorn om in verband met de bestaande vacature in aanmerking te mogen komen voor benoeming tot gemeentebode, tevens dienaar van politie, waarbij hij aanbiedt genoegen te nemen met een jaarwedde van f400 benevens vrije uniformkleeding, wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals het bekende verzoek van het ge meentebestuur te St.-Maartensdijk. Naar aanleiding van de jaarrekening 1931 van den Vee- en Vleeschkeurings- dienst wordt besloten aan B. en W. van Middelburg te berichten dat het den Baad bevreemdt, dat aan het saldo over 1931 een bestemming is gegeven, zonder daar in de kringgemeenten te kennen en zon der dat deze daaraan hunne goedkeuring hebben gehecht en het wenschelijk wordt geacht in het vervolg alle gemeenten van den kring in dergelijke aangelegen heden te kennen, te meer omdat de aan schaffing van bedoelde auto reeds heeft plaats gehad en de plattelandsgemeenten derhalve voor een feit worden gesteld. Na intrekking van de instructie van den ambtenaar belast met het toezicht op den woningbouw, wordt z.h.s. een instructie voor den gemeente-opzichter vastgesteld. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van een gemeente-opzichter,'waar voor B. en W. een voordracht hadden in gediend, t.w. 1. E. W. Neugebauer te St.- Laurens; 2. L. M. Naaktgeboren te Sou burg. Benoemd wordt dhr Neugebauer met alg. stemmen. Van den Raad van Serooskerke was een uitnoodiging ontvangen tot het hou den van een bespreking over de moge lijkheid om den gemeenteveldwachter al daar tevens te doen benoemen tot ge meenteveldwachter alhier, teneinde hier door vermindering van uitgaven te ver krijgen. Dhr Hamelink acht den Raad niet in staat hierover een oordeel te vellen en wil het overlaten aan den Commissaris der Koningin en den burgemeester. Dhr Abrahamse voelt niets voor een bespre king met den Raad van Serooskerke, aan gezien deze zaak immers buiten den Raad omgaat Z.h.s. wordt daarna besloten te antwoorden, dat de Raad geen prijs stelt op een samenspreking met den Raad van Serooskerke, aangezien het hier betreft een aangelegenheid, welke door den Com missaris der Koningin in overleg met den Burgemeester, met uitsluiting van den Raad, wordt geregeld. De pensioensgrondslag van den agent der Arbeidsbemiddeling wordt op f40 en dien van den gemeente-opzichter op f150 vastgesteld. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs wordt met alg. stemmen herbenoemd de heer A. Abra hamse Sz. Op 'zijn verzoek wordt aan den gemeentebode S. de Putter met ingang van 1 November j.l. eervol ontslag als zoodanig verleend. Hierna komt in be handeling het voorstel van B. en W. om jeugdige werkloozen in deze gemeente te doen deelnemen aan de te Middelburg te houden ontwikkelingscursussen en de daaraan verbonden kosten voor rekening der gemeente te nemen. Nadat de voor zitter dit voorstel nader heeft toegelicht en de heer Riemens zijn sympathie er over uitgesproken heeft, wordt het voor stel z.h.s. aangenomen. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd de heer J. J. de Muynck, mare chaussee te Bellingwolde (Grom) Axel. Vervolg Raadsvergadering. Dhr v. Bendegem (C.H.) ziet geen opleving, wel gaan we nog steeds achteruit. Roe ping der overheid is versoberen en be zuinigen. Het spijt spr. dat B. en W. altijd tegenover zijn bezuinigingsplannen hebben gestaan. De fractie 't Gilde doet het voorkomen alsof zij alleen dezen toe stand beeft voorzien. Als de fractie 't Gil- dat haar tante- kamers verhuurt?" „Stellig niet," zeide Joan voor alle maal. „Maar om je de waarheid te zeggen, Frank, hadden we van juffrouw Somers geen erg hooge gedachte, we vonden haar zoo opgeprikt. Ze babbelt me veel te veel over de „betere dagen" die ze gekend heeft en ze deed haar uiterste best, ons te 'laten merken, dat zij van zoo'n deftige „kom-af was." „Och! dat is een kleine zwakheid van haar wie heeft 'die nu niet? En Ada is toch niet aansprakelijk voor het ge drag van een tante?" „Leven juffrouw Cook's ouders nog?" „Ze 'heeft 'haar moeder nog. Maar ik kan niet zeggen, dat ik veel met haar op heb; en haar zusters zijn ook niet in mijn lijn. 't Is tenminste gelukkig, dat ik alleen met Ada trouw, en niet met de gansche familie." „Dat is gewoonlijk gemakkelijker ge zegd, dan gedaan," merkte Meliora op. „Wat mij echter'aangaat, ik zal me niet uitspreken, voor ik met juffrouw Cook heb kennis gemaakt." En zoo werd afgesproken, dat Frank zoo spoedig, als gelegen kwam, zijn ver loofde in Chetsnut House zou komen pre senteeren. En dat zou Vrijdag aanstaande het geval zijn. HOOFDSTUK XX1JL Ada Cook was inderdaad geen onaardig de spreker had gesteund, waren we wel licht nu veel verder. Spr. ziet ook te wei nig vaste lijn in het college van B. en W. Dhr Verschelling (fractie 't Gilde) be spreekt de houding van den Vrijheids bond, die hoewel hem een zetel was toe bedeeld, deze onbezet beeft gelaten. Hij wensch t dus de verantwoordelijkheid niet te dragen. De kiezers zullen ter gelege- nertijd bier wel over oordeelen. Dhr Hameling (S.D.) constateert dat bier geen enkele partij is, die een oplos sing weet; de S.D.A.P. weet die wel en dit is een planmatige productie en distri butie. Dat de ambtenaren telkens genoemd worden is spreker een grief; die mogen geen speelbal worden van de crisis. Deze kapitalistische maatschappij zal ten onder gaan, en op de puinhoopen zal de S. D. A, P, een nieuwe en betere bouwen. Spr. heeft wel waardeexing voor B. en W., maar nog meer critiek. Dhr v. Kampen (A.R.) bestrijdt dhr Hameling. Het zal niet mogelijk zijn dat de S. D. A. P. een betere maatschappij bouwt. Spreker wijst op de wereld die Christus zal bouwen. Daar zal geen zorg, daar zal geen leed zijn. Alleen wanneer wij God willen erkennen als Koning over alles, dan zal het goed zijn. De voorz. verdedigt het beleid van B. on W. Dat ze gedreven wordt door Ged. Staten is niet juist. Dat de verplichtin gen, die het Rijk oplegt met een hand omdraai zijn te verminderen, zal wel blij ken niet juist te zijn. Dhr Oggel (weth.) verdedigt het beleid meer inzonderheid van de wethouders. Dat Ged. Staten niet medewerken willen aan salarisherziening der hooge ambte naren is voor spr. een grief en een groote teleurstelling. Die heeren zijn blind voor de werke lijkheid. De wethouders meenen dat ver laging van de hooge salarissen dringend noodig is, en daarom hebben ze deze zaak vastgekoppeld aan een eventueels korting voor de minder gesalarieerde ambtenaren. Dhr v. d. Bilt (weth.) sluit zich hierbij aan. B. en W. willen alleen een tijdelijke korting. Als alle menschen in inkomen verminderen, dan is er niets op tegen dat ook de ambtenaren een steentje bijdragen. Behandeling begrooting B. en W. stellen voor een tijdelijke kor ting voor 1933 op de salarissen van allo gemeente-ambtenaren:, met uitzondering van den len commies en adjunct-com mies ter secretarie (genoemde heeren zijn bij hun benoeming reeds gekort) t.w. van de eerste f 1000 5 pet.; van de vol gende duizend (f 1001f 2000) 1D pet.; van de daarop volgende f 1000 (f 20ol f3000) 15 pet.; van de daarop volgende f1000 (f 3001—f 4000) 20 pet., van de daarop volgende f 1000 (f 4000 pn meer) 25 pot., met dien verstande, dat aan gehuwde ambtenaren een kindertoeslag zal worden toegekend van 2,5 pet. vanaf het derde kind beneden de 18 jaar. Een en ander op voorwaarde dat van overheidswege de voorgestelde korting wordt goedgekeurd voor die ambtenaren, wier jaarwedden door Ged. Staten wor den geregeld. Geschiedt dit niet, dan zal op de salarissen van de lagere ambtena ren geen korting als boven voorgesteld worden toegepast. De heeren 't Gilde en Dieleman noemen dit een wassen neus. Dhr Oggel (weth.) bestrijdt dit. Spr. wil Ged. Staten voor bet feit plaatsen. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Dhr v. Bendegem (C.H.) stelt nu voor, afgedacht van de salarissen waar de raad niets aan kan doen, te korten als volgt 1500—1750 gld. 2 pet.; 1750—2000 gld. 3 pet.; 2000—2250 gld. 2 pet.; 2250 2500 gld. 3 pet. en voorts voor elke f 250 meer 1 pet. Dat bij in de verschillende kortingen nu en dan verschil brengt vindt zijn oor zaak dat enkele ambtenaren bij hun be noeming reeds gekort zijn. Dit voorstel wordt verworpen met 11 tegen 2 stem men. Dhr Dieleman (A.R.) stelt nu voor om bij Ged. Staten met den meesten aan drang te verzoeken een algemeene sala risherziening in het leven te roepen, die aanpast bij de tijdsomstandigheden. meisje. Ze had zijdeachtig, 'kastanje-bruin haar, een frissche tint, regelmatige trek ken, helder-blauwe oogen en een mond als een rozenknopje, om zich eens bloemrijk uit te drukken. Men had haar altijd wat ze inderdaad ook was als de schoonheid van de familie beschouwd, en ze was de bedorven lieveling van een moe der, die in de gelukkige overtuiging leef de, dat ze in de schoonheid van haar doch ter ihaar eigen jeugd mocht terugzien. De geschiedenis van Frank's verloving was een weinig eervolle geweest. Vroeger zou hij gelachen hebben, als iemand de gedachte had mogen opperen, dat hij, Frank Carisbroke, zoo in de fuik zou zijn geloopen. Hij had Ada leeren kennen op een repetitie van het kerkkoortje, waar van de leider, die hij- eens bij juffrouw Somers ontmoet had, en die wist, dat Frank muzikaal was, them, had aange zocht, de repetities op het orgel te bege leiden. Het lag geheel in de lijn van zijn karakter, dit verzoek, dat niet weinig zijn eigenliefde streelde, in te willigen, en daar bij vroeger menigmaal in Perrywood bij ontstentenis van den organist, diens plaats zoo goed en zoo kwaad het ging, vervuld had, kweet 'hij zich vrij goed van zijn taak. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 11