Uit de Provincie Kerknieuws. pachtprijs voor het pachtjaar 19311932 te verminderen met 30 pot. en alzoo terug te brengen tot f210. Burg. en Weth. stellen voor over eenkomstig bet desbetreffend verzoek f472.75 ter beschikking te stellen van het bestuur der bijzondere school aan den Zuidsingel voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Maatschappij-Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveiand". Wij vragen de aandacht der leden van dit fonds voor de advertentie in dit nr., waarbij bet fonds zijn leden oproept tot bet kiezen van zijn vertegenwoordigers ter Algemeene Vergadering. Deze verte genwoordigers hebben stemrecht en kun nen desnoods ook apart vergaderen, zoo dat zij de belangen van de ziekenfonds leden zooveel mogelijk kunnen beharti gen. Uit deze vertegenwoordigers worden ook de drie bestuursleden (dus zieken fondsleden) gekozen. Het fonds geeft volledig geneeskundige hulp, hetzij van huisdokter of van specia list aan huis of in een ziekenhuis, ter wijl alle noodige medicijnen en verband middelen gratis verstrekt worden, ook in het ziekenhuis. Van röntgenfoto's en be handeling met röntgenstralen of hoogte- zon in het ziekenhuis betaalt het zieken fonds de helft. Ook wordt nog uitgekeerd bij bevalling f 10 als bestrijding der on kosten. GarnalenvisscherijL Men meldt uit Zeeland aan de N. R. Ct.: Het gaat vele visschers niet naar den vleeze; een zee van jammerklachten over geringe vangsten, als door de bot vis schers en meer andere, dan weer over te ruime vangsten, als bij de ansjovis in de laatste jaren, dan over de prijzen bij de oesters en mossels, tenslotte neerkomende op klachten, dat er geen loonend werk in het visschersbedrijf is. Zoo ook bij de garnalenvisschers, die tenslotte niet kun nen klagen in het algemeen over te wei nig garnalen, maar over de mogelijkheid om voldoende van hun vangsten af te ko men, daar zij gebonden zijn aan de leve ring van zeer beperkte hoeveelheden aan de pellerijen tegen werkelijk geen prijzen die bevredigend kunnen genoemd wor den. In Zeeland zelf heeft men de garua- lenvlooten te zoeken in Breskens, Arne- muiden met Vlissingen en Brouwersha ven, terwijl op andere Zeeuwsche vis- schersplaatsen enkelen dat bedrijf uitoefe nen, om in eigen omgeving de vangsten uit te leur.en. Eigenaardig, dat als nog eens pogingen gedaan worden om dit schaaldier uit te leuren, vaak ook weer geklaagd wordt, dat het venten er mee ook al geen brood geeft; bet viel ons op, dat uitgevente garnalen uit Brouwersha ven zich bepaald in gunstigen zin onder scheidden van die meer binnenwaarts waren gevischt door de enkele visschers van elders; uitstekend van grootte en grooter kwantum voor hetzelfde geld. Nu zijn vangsten van 89 duizend k.g. per week niet zoo maar ineens af te zetten, maar op den duur zou dit beter worden, vooral bij kwa liteiten, zooals zij onder onze oogen kwamen. Er is trouwens in verband met den slechten toestand der garnalenvis- scherij in Ouddorp, Stellendam, Brou wershaven enz. bij den minister al op aangedrongen, een onderzoek te doen in stellen, of met rijkssteun de uitkomsten niet zouden verbeterd kunnen worden. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Doodelijk ongeluk te Sluiskil. In de Azote, de ammoniak- fabriek te Sluiskil, heeft een ernstig on geluk plaats gehad. Een 25-jarig werk man werd door een riem van een hijsch- kraan gegrepen en geraakte tusschen de kamraderen, zoodat het lichaam van den ongelukkige op niet minder dan tien plaatsen verminkt werd. Het gelukte eenigen arbeiders ten slotte met hulp van den onmiddellijk uit Sas van Gent toegeschoten fabrieksarts het totaal verbrijzelde lichaam uit het kam- raderstel los te werken. De ongelukkige bleek reeds overleden. i Blijkens het afd.-verslag van de Tweede Kamer, waarin de Waterstaats- begrooting behandeld werd, betreurden eenige leden, dat voor een kanaalver binding A x e 1H u 1 s t wederom geen gelden zijn gevoteerd. Een dergelijke verbinding zou volgens deze leden voor zien in een behoefte, die voor de verdere ontwikkeling van de streek noodzakelijk is, terwijl bovendien de aanleg van dit kanaal een prachtig object zou zijn voor werkverschaffing. Omtrent de sluizen te Vlissin gen hadden sommige leden de klacht vernomen, dat de schippers daar soms zeer lang moeten wachten bij het schut ten, hetgeen te wijten zou zijn aan de omstandigheid, dat de sterkte van het personeel verminderd is van 6 op 5 man en dat het meermalen voorkomt, dat slechts één sluisknecht beschikbaar is voor het draaien van de zware sluisdeur. Omhoog gevaren. Uit Vlis singen wordt gemeld: Het Tsjechische stoomschip Kouroussa, van Marseille en bestemd voor Antwer pen, is dicht bij Terneuzen omhoog geva ren. De sleepbooten Heros en Goliath zijn derwaarts vertrokken. Middelburg. Chr. Gem. a Gapella Koor: „Sursum Cord a". In dezen tijd een uitvoering te geven voor een volle zaal, dat is iets bijzonders, maar wie het optreden van bovengenoemd koor, onder aanvoering van zijn directeur, dhr T. A. Winter, gisterenavond in de Gehoorzaal heeft meegemaakt, begrijpt het ten volle. Wat te genieten viel, was dan ook su perieur en we beluisterden soms een toon- kwaliteit en zuiverheid, die niet naliet indruk te maken. Wanneer het, zooals bij „De Vesper" en „Slape zacht", dit laatste gezongen door Mevr. Lavooy-van Roo, ademloos stil wordt in de zaal, zegt dit genoeg. Het optreden van een a capella- koor heeft zijn bijzondere moeilijkheden. Voor den directeur de keuze van de num mers en het zorgen voor goede afwisse ling. Na de eerste drie „Stimmungsbilder" en de Kerstliederen bewerkt door J. Rönt gen, deden: „Furchtet euch nicht" en „Uns ist ein Kind geboren", beide fuga- tisch opgezet, het dan ook bijzonder goed. Heerlijk kwam het koraal in dit laatste nummer uit. Het koor stond nu op een hooger plan. „De Kosmos", gezongen na de pauze, kon ons minder bekoren. Het is dan ook uiterst moeilijk om bij een dergelijk stuk de spanning er in te houden. Mede door de bezetting van het koor. We begrijpen maar niet, hoe het moge lijk is, dat er niet meer zangers zich ko men melden, speciaal in de tenor. Soms kwamen de tenoren met glanzend geluid naar voren, bijv. in het „Domine, salvam" (zeker één van de mooist gezongen liede ren), maar over het algemeen klonk die stem veel te zwak. Wat allereerst opvalt is de goede uit spraak en voorts de zeer intense behan deling van den tekst. De voordracht is bij het koor af, maar, wanneer het dramatische wordt overdre ven, is ze onnatuurlijk en gezocht. Jam mer, dat we dit laatste nogal eens constat teerden. Dhr J. Spruyt begeleidde enkele num mers zeer verdienstelijk. „Sursum Corda" kan met genoegen te rugzien op haar laatste uitvoering. Vlissingen. B. en W. stellen den raad nog voor in eigendom, beheer en onder houd over te nemen 't gedeelte van den weg voor de perceelen 30, 32, 34, 36, 38 en 42 Koudekerksche weg Oost, hetwelk buiten de Oostelijke voorgevelrooilijn van dien weg ligt ter oppervlakte van ongeveer 24 M2 per perceeL Een en ander in het be lang van het verkeer ter plaatse. Goes. Nadat het personeel der firma A. S. J. Dekker reeds eenigen tijd een verkorten werktijd had, is het tegen Maandag j.l. op een paar man na wegens gebrek aan orders ontslagen. De fabriek is stilgelegd. Het personeel veilt onder de crisissteunregeling, die door het Rijk is goedgekeurd. Wemeldinge. De Diaconie der Nederl. Herv. Gem. heeft de volgende pachtver- mindering toegestaan: Perceelen verpacht tegen ten hoogste f 125 25 pet. reductie; perceelen weiland 30 pet.; perceelen ver pacht voor f 200 en daar boven 40 pet. en perceelen verpacht voor f 250 50 pet. re ductie. 's-H. Hendrikskinderen. Gisteravond om ongeveer 5 uur is alhier op den Rijksstraatweg bij; het begin van den Westenweg een auto-ongeluk gebeurt, dat betrekkelijk goed afliep. De heer C. P., alhier, kwam per fiets uit de rich ting Goes en werd bij het onverwacht oversteken van den weg, door een uit de zelfde richting komende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Bewuste loos werd hij1 opgenomen, doch nadat hij door Dr v. d. Berg uit Goes ter plaatse onderzocht was, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Hij had alleen een wonde aan het achterhoofd. Eenigen tijd te voren was ongeveer op dezelfde plaats door de gladheid van den weg een onbe kend motorrijder over den kop geslagen, echter zonder noemenswaardig letsel be komen te hebben. Kruiningen. Maandag hield de Geref. Jeugdcentrale haar 3-maandelijksche ge combineerde vergadering. Dhr A. Buizer leverde een inleiding, getiteld: „De twee boomen in 't paradijs". Spr. handelde over: le. 't leven van 't eerste menschen- paar in den staat der rechtheid, en hoe zij tegenover God stonden, in verband met 't proefgebod; 2e. de beteekenis van de twee boomen; 3e. kunnen wij God geen verwijt maken in verband met den val, daar dit toch ook niet buiten Gods wil is geschied; 4e. de inspiratie van de Satan tot 't dier, de listige wijze waarmede hij den mensoh wist te verleiden; en wat 't gevolg van die verleiding was. Op deze in leiding volgde een zeer geanimeerde be spreking. Mej. J. Waverijn droeg een stukje pro za voor. Na behandeling des huishoude lijke zaken ging dhr Verhage voor in dankzegging. Woensdag 30 November hoopt voor de Jeugd vereeniging op te treden Ds F. A. den Boeft, met 't onderwerp: Kop en staart. Bijzonderheden volgen per adver tentie in de Zeeuw van Zaterdag a.s. Kapelle. Bij den groentenhandelaar J. Fr. zijn uit zijn groententuin, even buiten het dorp, 10 konijnen ontvreemd. Twee kleine dieren hebben de dieven la ten zitten. Van den landbouwer J. de J. zijn uit een boomgaard 11 hanen gestolen. N.- en Si.-Joosland. Voor een stamp volle zaal in het Evangelisatielokaal trad op de heer J. Weitkamp, lid van de Tweede Kamer. Op verzoek van het Bestuur bekortte de spreker zijn rede, opdat in de ruimste mate gelegenheid zou kunnen worden ge geven tot gedachtenwisseling. Van de ge boden gelegenheid werd zeer ruim ge bruik gemaakt, speciaal over landbouw zaken. Aangezien de spreker, in repliek en du pliek, uitvoerig antwoordde, was het al wat laat eer men uiteenging. Aagtekerke. De Maandagavond alhier gehouden dam wedstrijd in de afd. 11 a van den Zeeuwschen Dambond tusschen Aaagtekerke II en Vlissingen II gaf de volgende uitslagen: L. BosselaarP. Maas 20, S. Bos- selaarJ. F. Krijger 11, A. Willemse L. J. Schot 20, P. de VisserJ. I. de Waal 20, M. WillemseF. J. Pluimers 20; G. JongepierJ. Koch 20; F. KrijgerN. Schot 20; J. de Visser P. v. d. Broeke 20; A. de VisserJ. v d. Driest 11; D. HugenseJ. Gunst 0 2. Einduitslag 164 in het voordeel van de afd. Aagtekerke. Veere. Maandagavond 1.1. werd door de afd. Veere der Z. L. M. een algem. ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer F. J. Castel. Naar aanleiding van de no tul an werd medegedeeld, dat betreffende de vraag van omzetting der afd. Z. L. M. in een afd. van den Ghr. B. en T. B., het bestuur eenstemmig van oordeel is hiertoe niet te moeten overgaan, maar trouw wil blijven aan de Z. L. M. Daar niemand over dit punt het woord verlangde, kon worden geconcludeerd dat de aanwezigen het standpunt van het bestuur overnamen. Dhr A. P. Kasse merkte op niet van standpunt veranderd te zijn. Hierna werd behandeld de agenda en begrooting 1933 der Z. L. M., Betreurd werd dat geen contributieverlaging plaats heeft. Verder werd door Ir J. D. Dorst uiteen gezet de beteekenis der Z. L. M. als alge meene Landbouworganisatie van de Zeeuwsche boeren, Bij de rondvraag werd door een paar leden de houding van 't Bestuur aan gaande het bovenvermelde afgekeurd. Hierna volgde sluiting. 't Zand (Koudekerke). Dinsdagavond kwam de A.R. Kiesvereeniging in leden vergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer J. Lorier. De heer G. Geschiere behandelde in den breede „Het Bolsjewisme". Een echt leerzame bespreking volgde. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat dezen winter nog een drietal verga deringen zal worden gehouden, waarin ook de verkiezingsactie nader zal worden besproken. Bruinisse. In de gehouden Raadsverga- dering zei de Voorzitter, dat hij het be sluit van den Gemeenteraad tot vaststel ling van de begrooting, waarop de jaar wedden van de gemeenteambtenaren op verminderde bedragen zijn uitgetrokken en welk besluit hij aanvankelijk niet heeft uitgevoerd als strijdig met de wet en het algemeen belang, tenslotte toch ten uit voer heeft gebracht, wijl niet binnen den in art. 67 der Gemeentewet gestelden ter mijn bericht van de Kroon was ontvangen, na mededeeling van het besluit aan Ged. Staten berichtte dit College, dat het aan de Kroon ter vernietiging was' voorgedra gen; de begrooting is derhalve ter goed keuring aan Ged. Staten toegezonden. Op een verzoek van den A. N. W. B. Toeristenbond van Nederland om een jaarlijksche bijdrage, wordt met algemee ne stemmen besloten dien Bond voor 1933 een subsidie te verleenen van f 10. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten aan het Comité van actie te Zie- rikzee tot behoud van de tram 'n bijdra ge te verleenen van 2 cent per inwoner. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat goedkeuring is verleend aan de Voor nomen werkverschaffing en dat 40 pet. zal worden toegekend op de uitgekeerde loo- nen, de kosten van de te plakken rente zegels, het regenverlet en op drie vierde deel der premie verschuldigd ingevolge de Ziektewet, wordt op voorstel van den voorzitter besloten, de besprekingen over de verdere uitvoering der werkverschaf fing in besloten zitting te houden. Na heropening wordt besloten a.s. Maan dag een aanvang te nemen met de werk verschaffing en weer eenige waterleidin gen te delven. Met het toezicht worden be last de gemeentewerkman van Vessem en de wegwerker van den polder W. J. Bal. Colijnsplaat. 'De door het crisiscomité georganiseerde bazar, werd j.l. Vrijdag door den burgemeester J. W. A. Stute ge opend. Bij de opening waren aanwezig het crisiscomité, het damescomité, alsmede eenige genoodigden. Deze bazar is in alle opzichten prach tig geslaagd. Bij monde van den vice-voor- zitter, dhr P. Dourelijn, die met een kort woord Zaterdagavond deze bazar sloot, werd dank gebracht aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. De netto opbrengst dezer bazar is ongeveer f 450. Ongeveer 800 betalende bezoekers wer den geboekt. Kortgene. Het liggeld voor boomstam men op het havenplein is met ingang van 1933 verlaagd tot 25 ct. per stuk en per maand. Vorige jaren was de prijs 50 ct. p. stuk en p. maand. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Balk, D. Bouman te Molk- werum. Te 's Grevelduin-Capelle, J. D. Kleijne te Willige-Langerak. Bedankt voor Uithuizermeeden, A. Steenbeek te Surhuizum. Voor Charlois (Rotterdam), J. F. Röth te Zoetermeer- Zegwaart. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Enschedé, K. G. van Smeden te Haarlem. Dr W. Th. Boissevain, Ned. Herv. pred. te Leiden, hoopt morgen, 24 Nov. te herdenken, dat hij 25 jaar gele den te Wilhelminadorp in het ambt werd bevestigd. Cand. J. W. van Swigchum, werd Zondag te Terneuzen ingeleid als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk al daar, door Ds L. J. Cazemier. Des mid dags aanvaardde de heer v. Swigchum zijn arbeid met een predikatie over Joh. 14 vers 6. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds G. M. Briët van Heemstede, deed Zondagmiddag cand. J. J. Hietkamp zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Serooskerke (W.) met als tekst Deut. 20 vers 2: „Ik ben de Heere". Na de gebruikelijke toespraken werd Ds Hietkamp zelf toegesproken door Ds J. W. Noteboom van Aagtekerke, namens den Ring Veere en door den consulent Ds J. Tjebbes van Vrouwepolder. Wemeldinge. Tot leden van het kies college der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren: F. Oudeman, Adr. de Schipper Adzn, M. Schouwenaar Gzn, Jac. de Zeeuw en in de vacature-P. Felius dhr J. Burger Jzn. N.- en St.-Joosland. De z.g. zakjes-col lecte voor de Zending heeft alhier opge bracht f 140.20. Als notabelen zijn herkozen de heeren G. van Leerdam en P. de Klerk en als leden van het kiescollege de heeren F. P. Polderdijk, A.Pleijte en Janis Joosse. Bergen op Zoom. Zondagavond in de avondgodsdienstoefening werd het feit herdacht, dat de Geref. Kerk van Bergen op Zoom 75 jaren door God werd ge spaard en gezegend. De pastor loei, Ds Le Gointre hield een predicatie naar aanlei ding van Openb. 3 7b „De trouw van de gemeente Filadelphia". Maandagavond kwam de gemeente we derom samen om het feit feestelijk te her denken. De archivaris, de heer J. J. Boon, gaf een historisch overzicht van die 75 jaren. Een 'koorzang, onder leiding van den heer H. Geuze, zorgde voor afwisseling. Gezon gen werd Psalm 103, naar de bewerking van E Mobaoh. Door de gemeente werd een jubileum- gave, bestaande uit een Avondmaalstel met etui, aan den kerkeraad aangeboden. Met groote dankbaarheid werd dit ge schenk aanvaard. Vele felicitaties van el ders werden overgebracht. De avond stond in het teeken van „Soli Deo Gloria", „Gode alleen de eer". Uitbreiding bundel Eenige gezangen. De Deputaten voor de uit breiding van den bundel Eenige Gezangen, benoemd door de Synode der Geref. Ker ken te Arnhem, bestaande uit: Ds J. Dou- ma, Prof. Dr V. Hepp, Prof. Dr T. Hoek stra, Dr H. Kaajan, Prof. Dr H. H. Kuy- per en Ds A. H. van Minnen, heeft aan de Synode, die in 1933 te Middelburg ge houden zal worden, 22 liederen aangebo den, in een dezer dagen verschenen rap port. Deputaten stellen voor den bundel Eeni ge Gezangen ongewijzigd te laten. Zij ge ven in overweging de eerste berijming van de twaalf artikelen niet meer op te nemen, omdat wij in de tweede berijming een goede berijming bezitten, en de melo die van de eerste berijming zeer moeilijk is. Wat de herziening van de Psalmberij ming betreft, komt het Deputaten voor, dat er eerst een nieuwe vertaling noodig is omdat de vertaling van de Psalmen hier en daar niet juist is. Is deze nieuwe vertaling er, dan kan de berijming met haar in overeenstemming gebracht wor den. Vereeniging van Kerkvoogdijen In de Ned. Herv. Kerk. (Slot.) Hierna voerde Mr A. de Jong uit Dordrecht het woord. Deze herinner de aan de spreekwoorden: Alle begin is moeilijk, en: Een goed begin is het halve werk. Het eerste hebben wij aldus Spr. ondervonden, maar deze druk be zochte vergadering is zeker het goede begin en dus het halve werk. Ook deze Spreker wees op het groote belang van organisatie. Het geheele leven gaat zich wentelen om de organisatie- spil. Ook de kerk kan en mag zich niet verzetten tegen de wisselende omstandig heden. Het was daarom goed gezien, dat in 1920 de vereeniging van kerkvoogdijen werd opgericht. Volgens Spr. zijn de kerkvoogdijen verplicht zich daarbij aan te sluiten. De vereen, wil het maximum geven van wat zij bieden kan. Daartoe is noo dig een provinciale organisatie. We zijn hier bijeen voor kleine zaken, die echter voor vele kerkvoogdijen groot kunnen zijn. We willen niet een soort klachtenbureau vormen, maar (trachten de vragen en vraagstukken op te lossen. Organiseeren de kerkvoogden zich niet, dan loopen ze gevaar straks weg te wor den georganiseerd. Naast de federatie van diaconieën, den Bond van predikanten, den Bond van ouderlingen, naast het ge heele organisme der kerk, staat de ver eeniging van kerkvoogdijen. De contributie bedraagt slechts f 10 per jaar. Gratis kan men zich wenden tot het Hoofdbestuur om advies. Van groote waarde is het Maandblad. Maar verder zijn er tal van te bespreken punten. Spr. noemt het onderhoud van het kerkhof, de betaling van het kerkelijk personeel, de restauratie van kerkelijke gebouwen, de hoofdelijke omslag, de aanslagen van den Raad van Beheer, de regeling der administratie, de verhouding tot predi kant en kerkeraad, de zitplaatsen, de or gelbouw, enz. Om te trachten een eenvormige oplos sing Van al deze vragen te verkrijgen, is de vereeniging noodig. Naar overleg met andere organisaties wordt gestreefd. Be- heers- en bestuurscolleges, kerkeraad en kerkvoogdij moeten, elk op eigen terrein, de belangen der kerk behartigen, maar daarbij is overleg noodig. Nog meer zou Spr. kunnen noemen, (o.a. de kerkelijke bank, die nu in bespre king is), maar Spr. meent te hebben aan getoond, dat de vereeniging van kerk voogdijen in een behoefte voo~ at. Ten slotte maakt Spr. enkele opmer kingen over het reglement op de pre- dikantstractementen, dat tot in hoogste instantie rechtsgeldig is verklaard. Langs legalen weg willen wij het gewijzigd, zoo mogelijk afgeschaft krijgen, maar lijdelijk verzet willen wij niet. Of men den aanslag betaalt of daaraan niet denkt, men kan toch lid van de vereeni ging zijn. Het grootste bezwaar tegen het regle ment ligt niet in de bepaling van een minimum-traktement, maar tegen de centrale kas, waaraan men moet bijdra gen. Nu is door de vereeniging een nieuw concept-reglement ontworpen, dat thans bij de kerkvoogdijen in onderzoek is. Het minimum-traktement is behouden, maar vervallen zijn de kindertoeslag en de pe riodieke verhoogingen, evenals de ver plichte bijdrage aan de centrale kas. Spr. vestigt er nog de aandacht op, dat een kerkvoogdij geen lid kan zijn van de Prov. organisatie zonder lid te zijn van de groote vereeniging. Spr. is er zeker van, dat een weder- zijdsch vertrouwen, een begrijpen, een overleg plegen niet anders dan tot heil der kerk kan strekken. Nadat was gepauzeerd, voerde de heer Van Harderwijk te Tilburg het woord. Spr. wees op de toenemende fi nancieels zorgen voor de gemeenten. Eenige gemeenten beschikken over goe deren uit de doode hand, maar vele heb ben dat voorrecht niet. De hoofdelijke omslag, die voor som mige gemeenten noodzakelijk is, omdat de leden hun plicht niet vervullen, heeft iets onsympathieks, n.l. de dwang, maar men kan er niet buiten. Om den hoofdelijken omslag goed te laten verloopen, en ook om andere re denen, is een goede kerkelijke admini stratie noodig. Hieraan ontbreekt nog wel wat. Vele leden leveren hun attestatie niet in of zeggen geen lidmaat te zijn. Er zal nu een kerkelijk bevolkingsre gister komen, dat wel veel werk zal eischen.maar de uitkomst zal het werk beloonen. Er zal een kaartenstelsel ko men, uniform voor het geheele land, be staande uit gezins- en persoonskaarten. De werking en de bijhouding van dit kaartsysteem zet Spr. nader uiteen. Spr. meent, dat er meer voeling en sa menwerking tusschen de kerken en de colleges zal komen door dit uniforme stelsel. We moeten samen leven, samen werken en samen dienen in het belang der Ned. Herv. Kerk. De v o o r z. stelt nu aan de orde de vraag: één of drie afdeelingen in Zee land. De heer Ghr. Hondius te Middel burg onderschrijft de argumenten vóór een prov. organisatie. Spr. vraagt, hoe veel kerkvoogdijen in Zeeland nu reeds lid zijn. De voorz. antwoordt, dat er in Zee land ongeveer 40 kerkvoogdijen lid zijn, waarvan 20 op Walcheren en Beveland. De heer A. D. F. v. d. Wart te Goes verheugt zich over de tot/standkoming van een provinciale organisatie. Spre ker wil geen verbrokkeling. Later kan, als het noodig is, splitsing volgen. Dhr Van Oeveren te Bnuv.se on derschrijft dit. Ook dhr M. Laernoes te Vlissingen is voor een centrale organisatie. Ds Akersloot te Sas van Gent even eens. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is dat ook geen bezwaar. Niemand der aanwezigen blijkt voor drie organisaties te zijn. Besloten wordt één prov. organisatie te stichten. In de voorloopige commissie wil de voorzitter benoemen: een vertegenwoor diger van de kerkvoogdij van Middelburg, van Vlissingen (de heer M. Laernoes), van Zeeuwsch-Vlaanderen, van Schou- wen-Duiveland (de heer Van Oeveren te Bruinisse), van Noord-Beveland (de heer Matthijs te Kortgene), en twee van Zuid- Beveland. Dhr H o e g e n ie Serooskerke pleit voor grootere vertegenwoordiging van het platteland. De voorz. antwoordt, dat het hier slechts een voorloopige commissie betreft. Zuid-Beveland kan twee leden uit de dor pen aanwijzen. Nadat de vergadering eenige minuten is geschorst, doet de heer v. d. Wart het voorstel: een vertegenwoordiger van Goes en een van Waarde, mits ook Walcheren een vertegenwoordiger van de stad en een van het platteland aanwijst. De heer Mr de Jong wil er den na druk op leggen, dat we nu slechts een werkcommissie benoemen. Het Bestuur kan er anders uitzien. Toegezegd wordt na eenige discussie dat Walcheren een vertegenwoordiger van de stad en een van het platteland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2