Bij Hoesten WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Staten-Generaal. Buitenland. Mijnhardt's Poeders Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. T.elef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentlön 80 cent per regel. Ingezonden mododoolingon 00 cont per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Steun aan den tuinbouw. Het wetsontwerp aangenomen. In de vergadering van gisteren werd voortgezet de behandeling van het wets ontwerp houdende een steunregeling voor den tuinbouw. De heer Hiemotra (S.D.) acht niet duidelijk hoe de richtprijs zal worden ge fixeerd. Voorkomen moet worden, dat de loonsiandaard nog meer daalt. De heer Bierema (Lib.) juicht het toe, dat het ontwerp nu ook toepasselijk is op tuinders, die niet bij een veiling zijn aangesloten. Spr. vreest, dat het bedrag van 5 mihioen te gering zal zijn om de kloof te overbruggen tussohen opbrengst en richtprijs. De heer K. ter Laan (S.D.) vestigt de aandacht op den toestand der boom- kweekerijen in Boskoop. Bij1 een steunregeling boude de minis ter rekening met de noodzakelijkheid, dat ook de kleine kweekers hun bedrijf voort zetten. De heer Kersten (S.G.) acht ook de 5 inillioen onvoldoende. Spr. vreest boven dien, dat deze steun alleen aan de groote bedrijven zal ten goede komen. Beter ware bet rechtstreekschen steun aan de armen te geven. Deze steunregeling zal de bedrijn- ven niet blijvend loonend kunnen maken. De tuinbouw dient van sociale lasten be vrijd te worden. Spr. beeft ook een rege ling op bet oog, die procentsgewijze tege moet komt aan de geleden verliezen. Ver nietiging van goede producten ga de re geering tegen. De heer Oud (V.D.) meent, dat de vorm van dit voorstel nog zoo slecht niet is, maar acht het onjuist, zich aan een maximum te binden. Hij waarschuwt te gen d© politiek van den beer Duys en de zijnen, die voor alle in nood verkeerende bedrijven veel meer geld beschikbaar wil len stellen, maar tegen iederen maatregel stemmen, die bet geld er moet brengen. Spr. zegt verder, dat het gemakkelijk is, critiek uit te oefenen op vernietiging van producten. Een regeling dienaangaande is niet gemakkelijk. De beer B r a a t (P.B.) meent, in tegen stelling met den heer Kersten, dat de tuin bouw als zoodanig gesteund moet worden, ongeacht dengeen, die hem beoefent. Het amendement-Wijnkoop om 23 millioen be schikbaar te stellen, acht spr. nog zoo dwaas niet. De Minister van Economi sche Zaken en Arbeid, de heer Verschuur zegt, dat hier de oorzaak ligt in de ontreddering op internationaal gebied, en in de verminderde koopkracht in het buitenland. Spr. kan niet ingaan op geuite wen- schen betreffende centralisatie van den invoer. De heer Van Voorst tot Voorst drong aan op contingenteering van fruit. Een onderzoek beeft echter doen blijken, dat het inlandscb fruit zoodanige prijzen heeft bedongen, dat contingenteering vol komen overbodig is. Biet denkbeeld van den heer Lovink om tuinbouwers te verplaatsen naar de Wie- ringermeerpolder zou medebrengen, dat dezen dan zich op een ander bedrijf zou den moeten gaan toeleggen. Het tijdelijk karakter der regeling dient om vrijheid te kunnen behouden, even tueel voor volgende jaren. Om overpro ductie te helpen voorkomen moet wel wor den bepaald dat z.g.n. doorgedraaide pro ducten buiten de steunregeling zullen val len. Bovendien zijn die producten onttrok ken aan elke controle; ongeveilde produc ten moeten dus wel buiten de regeling ge houden worden, hoe hard spr. dezen maatregel ook vindt. Spr. wijst verder op de moeilijkheden t. a. v. den richtprijs; de regeering moet deze wel schraal berekenen, zooals hij reeds bij vroegere steunregelingen heeft uiteenge zet. De regeering verschilt van Sinterklaas: deze komt met geschenken uit Spanje en die zijn alle winst voor ons; de regeering moet echter alle midddelen verkrijgen uit de eigen volksgemeenschap, en dus mag ze niet verder gaan dan de uiterste nood zakelijkheid. Heeft de heer Duys een be drag van f 21.000.000 genoemd, dan werd hij geleid door bet streven om te gaan bo ven de commissie-Lovink. Het is verder logisch, dat dan de heer Wijnkoop opbiedt tot f 25.000.000 '(gelach) Als de regeering f 5.000.000 noemt is het geen willekeur, maar gebaseerd op een zorgvuldige berekening. Met dit bedrag kunnen wij 'bij matigen richtprijs een be hoorlijk soelaas aanbrengen. Mocht de be rekening falen dan is de weg naar de Kamer toch nog gemakkelijk genoeg. Spr. ontkent jegens den heer Kersten, dat in de practijk slechts enkele groote tuinders geholpen zullen worden. De be doeling van de regeling is voor de toe komst het bedrijf als zoodanig in stand te houden. Spr. betreurt het vernietigen van le vensbehoeften; dat is een zoo ernstig ver schijnsel, dat daartegen alle partijen zich behoorden aaneen te sluiten. Alle pogin gen om vernietiging van producten tegen te gaan, behooren op ernstige wijze te worden gesteund. De commissie zal ook 'het verschaffen van kunstmest onder de oogen hebben te zien. Het ontwerp voor de boomkweekerts is nog niet gereed; voor ben is niet een steun-, doch een credietregeling in voor bereiding. Verschillende leden repliceeren. De Minister dupliceert en consta teert, dat de geringste toezegging van den minister de Kamer meer waard blijkt te zijn dan een aantal moties; ten aanzien van de 5 millioen blijft spr. bij zijn ver klaring, dat als de berekeningen van de regeering blijken te hebben gefaald, spr. opnieuw bij de Kamer zal komen. Het vraagstuk der contracttuinders zal spr. nog eens nader onder de oogen zien. Mocht blijken, dat het „doordraaien" op minder juiste wijze geschiedt, dan zal spr. daaraan zijn aandacht wijden. Spr. hand haaft zijn standpunt jegens den heer Kersten (die interrumpeert, opnieuw onderscheid makend tusschen groote en kleine tuinders en arbeiders; waarop de heer Wijnkoop roept: Precies wat ik gezegd heb!) De eerste motie van den heer Duys, be treffende bet bedrag van aan de veilingen uit te keeren garantiegelden wordt ver worpen met 51 tegen 34 stemmen '(vóór de soc-. dem., vTij'z.-dem., staatk. geref:, de heeren Wijnkoop (comm.) en Braat (pl.l.). De tweede motie-Duys betreffende het van toepassing verklaren van de garantie prijsregeling op ter veiling aangebrachte artikelen die niet den vastgestelden mini mum-prijs opbrengen of hebben opge bracht wordt verworpen met 44 tegen 43 stemmen (vóór de lib., soc.-dem., vrijz.- dem., staatk. geref., de heeren Wijnkoop (comm.) en Braat (pl.l.). De heer W ij n k o o p verdedigt een amendement om den memoriepost te ver vangen door een bedrag van 25 millioen. Het amendement wordt verworpen met 83 tegen 2 stemmen die van den heer Braat en van den voorsteller). Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen met aanteekeming, dat de heer Wijnkoop geacht wordt te hebben tegen gestemd. Het Opcenfen-ontwerp. Hierna kwam opnieuw aan de orde bet wetsontwerp inzake tijdelijke heffing Van opcenten op sommige invoerrechten enz., waarvan de behandeling onlangs ge schorst werd. De heer IJzerman (S.D.) ontwik kelde verschillende bezwaren tegen het ontwerp, dat z.i. een klasse-karakter draagt, waardoor in de eerste plaats de minst draagkrachtigen worden getroffen. Avondvergadering. In de avondvergadering werd een begin gemaakt met de behandeling van de de fensie-begrooting. Wat zal Hitier doen? Gistermiddag heeft Adolf Hitler met zijn intiemere partijvrienden een verga dering gehouden, waarin beraadslaagd werd, in welken vorm Hitier bet verzoek van den rijkspresident zou beantwoorden. Tijdens deze bijeenkomst schijnt de be slissing reeds gevallen te zijn. Naar beweerd wordt, is het tot heftige botsingen tusschen de verschillende mee ningen gekomen. Het resultaat der be spreking was ten slotte, dat een commis sie werd benoemd, welke een memoran dum zal uitwerken. Dit memorandum zal een lange zake lijke uiteenzetting zijn, waarin ten op zichte van de vijf bekende voorwaarden van den rijkspresident punt voor punt stelling wordt genomen. Hitier zal eerst vandaag beslissen, of hij de opdracht van den rijkspresident zal aanvaarden. In nationaal-socialistische kringen zijn de bezwaren tegen een aanvaarding van de opdracht weder sterker geworden. De nationaal-socialistische hertog van Coburg heeft den Düitsch-nationalen par tijleider Hugenberg een bezoek gebracht. Ook de vroegere president van de Rijksbank, dr Schacht, heeft dr Hugen berg bezocht. In politieke kringen neemt men aan, dat deze bezoeken de bemoeiingen ten behoeve van een toenadering tusschen beide partijen zullen ten goede komen. Debatten in het Engelsche Lagerhuis. De Engelsche liberale leider Sir Herbert Samuel heeft er gisteravond in het de bat over het adres van antwoord op de en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoestpoe ders. Grieppoeders. Hoofdpijnpoe ders. Verkoubeidspoeders. Kiespijn poeders. Maagpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij bet koopen hier op I Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. troonrede op aangedrongen, dat Enge land het voorbeeld zou volgen van kleine landen als België en Nederland en er op de economische wereldconferentie naar zou streven om een zoo ruim moge lijke groep van mogendheden te vormen, die voor de verlaging van de tarieven zijn. De tarieven zouden door deze groep on- dexling bepaald moeten worden op 10 pet. of minder voor bepaalde artikelen, afge zien van de fiscale rechten. Een derge lijke groep met lager tarieven zou kun nen leiden tot een algemeene wijziging in de internationale fiscale politiek. Samuel stelde verder voor, dat de eco nomische conferentie een motie moet aan nemen waardoor toekomstige tariefver- hoogingen voorkomen worden. Ten derde moet een internationale poging gedaan worden om den val van de wereldprijzen te stuiten. Communistisch agitafieplan in Duitsch- land ontdekt? Als verdacht van de voorbereiding van een „Putsch" zijn te Ludwigshafen 16 leiders der Communistische Partij gear resteerd. Bizonderheden zijn van offi- cieele zijde nog niet ontvangen. Naar bij bet verhoor zou zijn gebleken, zou hier sprake zijn van een omwentelingsplan dat een vrij groot gebied zou omvatten. Als reden voor de gemelde arrestatie van 15 communisten geeft Wolff de in de communistische pers en in vertrouwelijke, besprekingen gevoerde propaganda voor een massa-staking, die reeds gisteren in eenige fabrieken en bedrijven uitgebro ken is. 6 Korte berichten. De Duitsche spoorwegen hebben ook dit jaar groote hoeveelheden goederen kosteloos ten bate van de hulpverleening aan behoeftigen vervoerd. Van midden September tot einde October van dit jaar zijn in totaal meer dan 29.4 millioen k.g. of ruim drie duizend wagons levensmid delen, brandstof en kleedingstukken uit de verschillende gebieden van het rijk voor de hulpverleening vrachtvrij ver voerd. Door deze faciliteit is een uitgave van meer dan 200.000 mark bespaard. Trotski beeft zich gisteren te Duin kerken ingescheept op weg naar Dene marken. Te Parijs was veel politie aan wezig om Trotski te beschermen tegen de nieuwsgierige menigte en de talrijke fo tografen. Deze maatregelen waren tevens getroffen, omdat de politie dreigbrieven had ontvangen, dat gewelddaden zouden worden gepleegd, indien Trotski zich te Parijs zou ophouden. Officieel wordt medegedeeld, dat per 15 Nov. bij de verschillende Duitsche Ar beidsbeurzen 5.265.000 werkloozen wa ren ingeschreven, d.i. 156.000 meer dan per 1 November. De reis van Herriot naar Genève, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 23 Nov., is vöor onbepaalden tijd uitge steld. Herriot acht het niet noodig thans te Genève te zijn, aangezien de werk zaamheden der Ontwapeningsconferentie wel niet voor 28 Nov. zal beginnen. Zes communistische beambten, werkzaam op de collectieve boerderijen, zijn ter dood veroordeeld wegens het sa- boteeren van de graanplannen der Sov jet-regeering. De rechtbank heeft bier door een bijzonder vonnis gewezen, daar tot dusver leden der communistische par tij er met lichtere straffen afkwamen. i De kosten der beide jongste Rijks dagverkiezingen hebben elk omstreeks 4 millioen, in totaal dus 8 millioen mark bedragen. Vroegere Rijksdagverkiezingen vereischten gemiddeld slechts 3 millioen mark. Van de kosten moet het Rijk 80 pet. dragen, terwijl de resteerende 20 pet. ten laste der gemeenten komt. Volgens een bericht uit Washington is Roosevelt gisteren op het Witte Huis gearriveerd voor de conferentie met Hoo ver. Italië zou voornemens zijn om de be taling aan Amerika van 15 December te voldoen. —i Polen heeft besloten zich bij de an dere naties te voegen om aan de Vereen. Staten een verlenging van het morato rium te vragen. i Dezer dagen kwamen in Hongarije weer eens twee krijgsgevangenen uit Si berië na achttienjarige gevangenschap terug. Bij die gelegenheid vertelde een der ontsnapten, dat in Siberië nog heel wat Hongaarsche krijgsgevangenen leven. In de gemeente Kurgany was een heele ko lonie, die iederen avond slechts daarvan sprak, hoe het mogelijk zou zijn, weer naar huis terug te keeren. De steun aan de bietenverbouwers. De Nederlandscbe Suikerbond heeft aan den Minister van Financiën een adres gericht, waarin a.m. oaa- der zijn aandacht wordt gebracht, dat in de Memorie van Toelichting van 't wets ontwerp „betreffende uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbie ten" als bedoeling der regeering werd aangegeven, dat het invoerrecht bij de productie van suiker uit garantiebieten, zoo veel mogelijk zou worden uitgenut. m.a.w. als steun voor den bietsuikerbouw en suikerindustrie moest worden be schouwd. Het feit evenwel, dat genoemd invoer recht verschuldigd is op geraffineerde suiker, echter niet op suiker met een ge halte geringer dan 98 pet., dus niet op ru we suiker, heeft tengevolge - gehad, den import van aanmerkelijke hoeveelheden buitenlandsche ruwe suiker, teneinde deze hier te lande te raffineeren en in den handel te brengen. Hieruit resulteert eenerzijds een ge ringe opbrengst van genoemd invoerrecht voor 's lands kas, terwijl anderzijds een der voornaamste oogmerken van dat recht, te weten steun aan de bietenverbouwers niet werd bereikt, daar buitenlandsche ruwe suiker in de plaats trad van binnenlandsche en het hierdoor ontstane surplus der laatste te gen wereldmarktprijs moest worden ge ëxporteerd. Dit kan toch allerminst wor den geacht te strooken met de oorspron kelijke bedoeling van den wetgever. Door inplaats van het invoerrecht, een accijns te heffen, waarvan de opbrengst gelijk is aan die van het invoerrecht, ech ter van alle suiker, zal door den omslag van deze bate voor de schatkist over een aanzienlijk grootere hoeveelheid suiker, de prijsverhoogende werking van den ac cijns uiteraard geringer zijn dan thans van het invoerrecht het geval is. Uitvoering Tuinbouw-steunwet. Z. Exc. Minister Verschuur heeft gis terenmiddag in de Tweede Kamer mee gedeeld, dait de heer F. V. Valstar zal worden benoemd tot regeeringscommis- saris van de Tuinbouwsteunwet. Ofschoon deze benoeming eenigszins voor de hand lag, nu de heele steunrege ling via de veilingen loopt, kan men haar overigens, zegt de Maasbode, een zeer gelukkige noemen. De heer Valstar, die een selfmade man is, is een vlotte en energieke werker. Geboren te Naald wijk, waar hij de lagere en de tuinbouw school bezocht, was hij lange jaren secre taris van den bond „Westland", werd voorzitter van den Gentralen bond van de veilingen en in 1917 van het geheele georganiseerde veilingwezen. Hij is voor zitter van den Nederlandschen Tuin- bouwraad, lid van den Hoiogen Raad van Arbeid, lid van den Spoorwegraad, lid van de commissie vöor handelsverdra gen, lid van de commissie-Lovink. Dat hij zijn lidmaatschappen niet als sinicures opvat, bewijst het feit, dat hij uit de commissie-de Vries trad, toen deze naar zijn zin te lang wachtte met de oplossing van de vrachttarieven. Tewerkstel ing van werkloozen bij de werkverschaffingen. De Minister van Binnenlandsche Za den heeft tot de gemeentebesturen den volgenden brief gericht: Nu verschillende tewerkgestelde arbei ders weder recht krijgen op uitkeering uit de werkloozenkassen, rijst de vraag, hoe gehandeld moet worden ten aanzien van hen, die om de andere week, of éénmaal in de drie weken enz. dus niet ononder broken mogen worden tewerkgesteld. Deze niet regelmatige tewerkstelling van de hierboven bedoelde personen houdt ver band met de gezinsinkomsten. Wanneer de arbeider in de weken, dat hij niet voor plaatsing in aanmerking komt, uitkeering uit de werkloozenkas ontvangt, wijzigt zich eveneens het gezinsinkomen en moet derhalve tevens de mate van tewerkstel ling veranderd worden. De kasuitkeering mag bij de beoordee ling niet verwaarloosd worden; er dient ten volle rekening mede te worden gehou den. Wanneer derhalve een tewerkgestel de arbeider in de tussehenweken, waarin hij niet bij de werkverschaffing is ge plaatst, kasuitkeering ontvangt, dient tij delijk zijn plaatsing bij de werkverschaf fing te worden beëindigd. Binnenland. De steun aan de tuinders door de Twee de Kamer aangenomen. Een Prov. Zeeuvrfsche organisatie van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. 'Kerk opgericht. Broedermoord te Voorst. Nieuwe aardbeving in N.-Brahant. Buitenland. Wat zal Hitier doen? Communistisch agitatieplan in Duitsch- land ontdekt. Kommandanf Vlas. De ziekte van den Kommandant van het Leger des Heils is dermate verergerd, dat niemand bij hem toegelaten kan worden. De Kommandaat lijdt hevige pijnen. Uitvoerregeling voor boter naar Duitschland. Bij Kon. Besluit is thans ook boter ge bracht onder de regeling van den uitvoer naar Duitschland. Met ingang van een nader te bepalen datum zal dus de uitvoer van boter naar Duitschland slechts zijn toegestaan, in dien de exporteur beschikt over certifi caten, verstrekt vanwege den minister van Economische Zaken en Arbeid. Burg. en weth. deelen den raad mede, dat Ged. Staten zich niet kunnen ver eenigen met den aftrek van de salaris sen, zooals die voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger zijn vast gesteld bij de begxooting, waardoor als salarissen zijn geraamd resp. f 6775, f 6293.75 en f 4224.38, terwijl ze moesten zijn f6835; f6347.98 en f4259.04. Burg. en Weth. gesteund door de commisse van financiën stellen voor nader te bepalen, dat van verhaal van pensioens-bijdragen worden vrijgesteld de ambtenaren met een pensioens-grondslag, op wier wedden uit anderen hoofde reeds een korting tot hoo- ger bedrag wordt toegepast. i Naar aanleiding van het in de ver gadering van 26 October j.l. door den heer Jeronimus ingediende voorstel om Burg. en Weth. uit te noodigen aan het georgan. overl. de vraag voor te leggen, in hoeverre men meent, dat het mogelijk is een loonsverlaging van 10 pet. of min der voor het gemeente-personeel in te voeren, wijzen Burg. en Weth. er op, dat zij in den geleidebrief bij het ontwerp der gemeente-begrooting 1933 een uitvoerige beschouwing hebben gewijd aan de be doelde materie, waaruit kan blijken, dat zij vooralsnog geen aanleiding kunnen vinden om nadere maatregelen nopens de vermelde salarieering voor te stellen. Onder die omstandigheden heeft het geen zin om eventueel de Commissie van over leg over het meervermelde punt te raad plegen. Burg. en Weth. wenschen er na drukkelijk op te wijzen, dat die Commis sie, blijkens art. 1 der desbetreffende ver ordening, is ingesteld om o.m. over de arbeids- en dienst-voorwaarden hun College voor te lichten. Burg. en Weth. meenen, op grond van de hier- voren gegeven uiteenzetting te moeten ad- viseeren het voorstel-Jeronimus te ver werpen. i Burg. en Weth. leggen over de be grooting 1933 van het B.A., en deelen mede, dat bij hen geen bezwaar bestaat tegen goedkeuring. Zij stellen dan ook voor daartoe te besluiten en het bedrag van gemeentelijk subsidie te bepalen op f 136.400. De Commissie van financiën deelt mede, dat zij tegen de begrooting als zoo danig geen bezwaar heeft, zoodat de meerderheid zich dan ook met het voor stel tot goedkeuring kan vereenigen. Een minderheid zou echter aan Burg. en Weth. de vraag willen stellen, of zij het mogelijk achten, om, nu een bedrag van f 136.400 door het Burgerlijk Armbestuur wordt gevraagd, niettegenstaande dit hooge bedrag de begrooting voor 1933 sluitend te krijgen, daar zij meent, dat eerst wanneer daaromtrent zekerheid be staat, deze begrooting onveranderd mag worden goedgekeurd. In antwoord op deze vragen deelen Burg. en Weth. mede, dat het door hen opgemaakte ontwerp der Gemeente-be grooting 1933 sluitend is, terwijl daarop voor het Burgerlijk Armbestuur een ge meentelijk subsidie ad f 136.400 is uitge trokken. De heer S. Janse, pachter van het grasgewas van den Noordwestelijken ha- vendijk, die langs de Oostzijde van den Nieuwlandschen weg loopt, van de Be graafplaats af, verzoekt vermindering van de jaarpacht van f 300 tot f 180. Na raadpleging van den landbouwkundige, geven Burg. en Weth, in overweging den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1