Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken Openbare Verkoopingen en Verpachtingen De regeeringBoommissaris, de heer Büehmann, beantwoordde en kele technische vragen. Het systeem der wet is het opmaken van de voorrraden en wij hangen volkomen af van de wereld markt. Men vroeg verhooging van het bo- terpercentage in de margarine. De crisis- zuivelcentrale ontvangt 10 millioen minder als er 50 pet. boter in de margarine gaat. D© boter wordt dan geleverd tegen den wereldprijs plus 80 pet. van de heffing. Men krijgt dan niet meer, maar minder geld voor het product. Men wil, dat melk in het brood gebak ken zal worden. Dit maakt het brood ten minste 23 cent duurder. De regeerings- commissaris voor de tarwe komt dan in de war met de tarwe en de minister komt met de rogge in de war. De heer Büehmann zeide nog, dat, toen in October de bijslag op 2 cent werd be paald, het eigenlijk niet lijden kon. Maar de centrale heeft het gedaan, rekening houdende met den nood der boereu. Nu maakt de centrale een potje, Jat wordt gebruikt voor uitkeeringen aan de boeren in den allerongelukkigsten tijd. De suikerbietenteelt. Het hoofdbestuurslid, de heer 13. Dies heuvel, besprak de suikerbietenteelt. Hu betoogde, dat de steun daaraan steeds on voldoende is geweest. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat gelegenheid is gegeven om 80 pet. van de normale oppervlakte bieten in Nederland in vroegere jaren bebouwd, te steunen, terwijl deze 80 pet. in werke lijkheid lang niet is bereikt. Het gevolg is, dat veel minder werkgelegenheid is ontstaan voor landarbeiders, schippers en fabriekspersoneel, terwijl het doel, met de zen steun de akkerbouwbedrijven gaande te houden, niet wordt bereikt. Verbetering van den prijs is dan ook in het algemeen belang dringend noodzakelijk. De heer Visser, van de afdeeling Am sterdam, zeide, dat in tal van landen uit suikerbieten en aardappelen alcohol wordt gemaakt. In Frankrijk wordt twee derde der alcoholproductie gefabriceerd uit de suikerbieten. Men mengt alcohol onder de benzine en dit bevalt heel goed in Frank rijk en Zweden. In Engeland maakt men uit bieten alcohol, die in onze benzine ge daan wordt. Het bestuur benoeme een commissie om te onderzoeken, of deze fabricage voor ons land geschikt is. Als wij inplaats van de tarwe-organisatie had den een suikerbieten-alcohol-organisatie, zou de regeering kunnen voorschrijven, dat 28 liter alcohol uit Nederlandsche bie ten gebruikt moeten worden op 72 liter benzine. De secretaris, ir. Huisman, zeide, dat het goed zou zijn, een algemeen onder zoek inzake den suikerbietenalcohol in te stellen. De voorzitter stelde voor, een commissie voor dit onderzoek in te stellen. De heer Vos zeide, dat wij daaraan voor het oogenblik niets hebben. De strijd voor steunverbetering mag niet verwaterd wor den. De voorzitter zeide, dat het bestuur ook voorstelt aan de regeering met klem hon geren steun te vragen. De vergadering keurde beide voorstellen goed. De Crisisvarkenswet. Het hoofdbestuurslid, de heer A. N. Vaandrager, hield een inleiding over de Crisisvarkenswet. In zijn praeadvies merkte hij op, dat de regeering en de Nederlandsche varkenscentrale sedert de laatste vergadering aan eenige belangrij ke wenschen zijn tegemoet gekomen. Toch kunnen nog verbeteringen worden aangebracht ten aanzien van organisatie en uitvoering, terwijl ervoor gewaakt moet worden, dat de onevenredigheid in steun aan de baconprijzen en de prijzen der zware varkens in de toekomst zooveel mo gelijk moet worden voorkomen. De zware varkens behooren in prijs boven de ba- convarkens uit te komen. Overigens merkte spr. op, dat wij in onze critiek billijk moeten zijn en dat wij reeds een prijsverhooging hebben ontvan gen, toen de wet haar schaduwen vooruit wierp. Alles kan voorts niet ineens ge smeerd loopen. Laat ons eerlijk beken nen, dat dit ook komt door een groote tegenwerking, die er is.. De centrale heeft een adviescommissie ingesteld voor de zware mesterij en doet aldus alles om het den menschen naar den zin te maken. De uitvoering van de crisiswetten is geen pretje voor wie ermee belast zijn. De regeling der huisslachtingen is veel soepeler geworden, dank zij de opperlei- ding. Als misstanden op de juiste manier ter kennis van de centrale worden ge bracht, wordt daarin voorzien. Voor de ontstemming van velen is er geen rede lijke grond. Men voelt zich ten onrechte achtergesteld. Wil men obstructie voe ren, dan moet men wel bedenken, in wel ken ernstigen tijd wij leven. De regeering heeft de crisisvarkenswet op verzoek van de boeren zelf ingevoerd. Volgens het hoofdbestuur behoorde het salaris van den secretaris van het gewestelijk be stuur van Zuid-Holland op f 3000 te worden gesteld, maar de secretaris zelf zeide, dat men het liever op f 2600 moest stellen. Men zegge dus niet, dat de heeren er zeiven wel zij bij zullen spinnen. (Ap plaus.) In antwoord op gedane vragen zeide de heer Vaandrager, dat er aan het in koop-systeem wel iets hapert. De meeste varkens worden op de markt gekocht, maar er moet op de boerderij gekocht worden en de markt moet slechts aanvul len. Dan kan men den prijs omhoog wer ken. Maar men moet er tactisch mee be ginnen. Men zal dan het eigen inkoop apparaat meer laten functioneeren, dan tot dusver. Volgens den een gaat men te slap te weik bij de centrale, maar volgens den ander te streng. De waarheid ligt in het midden. Niemand kan ons verplichten, lid te worden van de centrale. Maar de cen trale heeft evenzeer het recht, niet te wer ken voor niet-leden. Dan moeten wij maar afwachten, wat de kantonrechter beslist. De centrale heeft enorme bedragen aan bijslag op den export betaald. Welk par ticulier zou haar dit nadoen? De voorzitter der varkenscentrale aan het woord. De voorzitter der Varkenscentrale, de heer De Jong, zeide, dat de centrale het standpunt van den heer Braat inzake het inkoopapparaat volkomen onderschrijft. Zij is eenigen tijd genoopt geweest, op de markten op te treden, maar het is ge- wenscht, deze methode langzamerhand te liquideeren. Als de varkensprijs wordt opgedreven tot een loonenden prijs, zal het aantal slachtingen moeten dalen. Op den duur kan alleen een teeltregeling dit bewerk stelligen. De prijs van 15 cents is niet loonend voor zware varkens en ook niet voor ba con, maar ten deze kan een verbetering intreden, als de teeltregeling invloed oefent. De prijsverhouding tusschen ba- convarkens en zware varkens vloeide voort uit de noodzakelijkheid, dat men een groot aantal zware varkens moest laten verdwijnen. De verhouding tusschen beide wordt langzamerhand in meer nor male richting gebracht. Nadat eenige vragen uit de vergade ring waren gesteld, merkte de heer De Jong nog op, dat men de varkens niet kan koopen naar levend gewicht, omdat men dan niet de qualiteit kan beoordee- len, terwijl verbetering van de qualiteit met het oog op de exportbelangen juist een doel is van de regeling. Wie bij voor keur afzet wil hebben naar levend ge wicht, kan leveren voor de binnenland- sche markt. OFFERVAARDIGHEID. Ter aanvulling van wat wij in ons nummer van Donderdag schreven over de vaak ongemotiveerde critiek op de ker ken, laten wij hier volgen een aanhaling uit het laatste nummer van „Patrimoni um": „In de bladen trof ons het bericht, dat op Zondag 5 November in de Gerefor meerde Kerk van Utrecht ruim f 9100. werd gecollecteerd voor de armen der ge meente. Wij zeggen niet, dat hier een maximum is bereikt. Wel past eenige waardeering voor deze offervaardigheid. De betrekkelijk kleine groep van Gere formeerden in den lande zal voor armen en hulpbehoevenden, naar onze schatting, op een aantal gegevens gegrond, wel onge veer f 3 millioen per jaar bijeen brengen. Dat is plm. f 6 per hoofd, hetgeen vooral in verband met de gemiddelde ge zinsgrootte, en tevens gelet op wat noodig is voor Kerk, Universiteit, Zending enz, ongetwijfeld een cijfer is, dat genoemd mag worden. Er kan en er moet evenwel nog meer gedaan worden. Vooral in deze tijden van nood. Toch moet op deze offervaardigheid de bijzondere aandacht gevestigd worden. Men stelt het meermalen voor, alsof de Kerken vrijwel niets meer presteeren, alsof alles per sé moet komen uit de publieke kassen. Gelukkig is het zóó nog nietj Voor de offervaardigheid van de Kerken behoort men meer respect te hebben dan voor de socialistische agitatie, die tonnen doet uitgeven zonder eenig resultaat ten bate van noodlijdenden. Mogen alle Kerken steeds meer de uiterste krachten inspannen, om het dia conaat tot rijkere ontwikkeling te brengen. De publieke armverzorging, die zoo groote schaduwzijden heeft, moet zooveel mogelijk beperkt kunnen worden. Paniek in huis. Zondagavond werd bij een familie te Bussum een voor stelling gegeven met een huisbioscoop, toen eensklaps een film vlam vatte. De hoog opslaande vlam maakte op een der aanwezigen zoo'n indruk, dat hij door een panischen schrik bevangen den kort- sten weg naar buiten nam en door de rui ten sprong. Buren die van dit zonderling voorval getuigen waren, dachten niet an ders of er moest binnen hevige ruzie zijn om zoo'n noodsprong te rechtvaardi gen en belden de politie op. De vluchteling werd door het glas ge wond en moest, evenals de man en vrouw des huizes, die brandwonden hadden op- geloopen worden verbonden. Een kindje van 2 jaar kreeg zoo ernstige brandwon den, dat het naar de Majella-stichting moest worden gebracht. Een inval in een ver dachte gelegenheid. Vrijdag avond j.l. heeft de politie een inval ge daan in een perceel aan de Gentsche- straat te Scheveningen op vermoeden, dat aldaar gelegenheid werd gegeven tot ha zardspel. In een oogenblik waren de toegangen en uitgangen bezet en voordat de vijf per sonen, die er zich bevonden, wisten wat er gebeurde, stond de recherche in de ka mer, waar genoemde personen het ha zardspel beoefenden. Geld en dobbelstee- nen werden terstond in beslag genomen, nadat het „henden omhoog" had geklon ken. Onmiddellijk daarop ging men tot fouilleering over. Dat het bevel „banden omhoog" niet overbodig was geweest, bleek wel uit het feit, dat bij twee van de spelers, behalve geld en dobbelsteenen in den buitenzak van hun overjas, ook twee revolvers werden aangetroffen, ieder geladen met 0 scherpe patronen en dus tot onmiddellijk gebruik gereed. Bij on derzoek bleken de revolverdragers twee Belgen te zijn, n.l. de 32-jarige v. G., wo nende te Mussel en de 29-jarige C., uit Antwerpen. Beiden gaven op koopman te zijn, doch maakten er hun beroep van als bookmaker bij de rennen in verschillende landen op te treden. Zij logeerden in een welbekend hotel te Rotterdam. Van G. werd alsnog geïdentificeerd als een be rucht internationaal zakkenroller. De overige drie aangehoudenen waren Hol landers, n.l. de 42-jarige koopman N., te 's Gravenhage, de 37-jarige koopman T., wonende te Rotterdam en de eveneens 37-jarige koopman B., ook wonende te Rotterdam. De twee Rotterdammers en de Hagenaars zijn na verhoor op het politie bureau, nadat tegen hen proces verbaal was opgemaakt, wederom op vrije voeten gesteld, terwijl de Belgen in het hoofd commissariaat van politie zijn ingesloten. Zij zullen ter beschikking van den vreem delingendienst worden gesteld. Tegen den caféhouder, de 52-jarige R., werd proces verbaal opgemaakt, wegens het gelegen heid geven tot hazardspel. Liefdesdrama. Op den Mon- sterscheweg tusschen Monster en 's Gravenzande stonden gisteravond een tweetal inwoners van Naaldwijk in gesprek met een meisje uit Monster. Plot seling kwam een auto uit de richting Monster in volle vaart aangereden en stopte juist op de plaats waar de niets vermoedende Naaldwijkers hun gesprek voerden. Zekere L en M. de J., beiden woonachtig te Monster, stapten uit de auto en noodzaakten de wandelaars onder het uitspreken van allerlei bedrei gingen hun gesprek te staken. Een van de automobilisten ging daarna zeke ren I. uit Naaldwijk te lijf, slingerde hem over den weg en gaf hem een wat de niets vermoedende I. althans meende duw in den rug toe. Direct daarop ver trokken de J. en L. met hun auto. Toen de beide Naaldwijkers van den eersten schrik bekomen waren, bemerkte I. dat er bloed langs zijn lijf liep en dat er op zijn rug een diepe wond aanwezig was. Hoe dit geschied is, kon hij later niet verklaren, doch vermoedelijk heeft een der jaloersche minnaars hem met een scherp voorwerp verwond. De vewonding, die later door een dokter verbonden is, bleek niet van ernstigen aard te zijn. Het scherpe voorwerp moet op een rib afge- stooten zijn. De politie heeft onmiddel lijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Inbraak te Amersfoort Te Amersfoort is in den nacht van Za terdag op Zondag ingebroken in de villa van jhr. A. W. de Beer Poortugael, aan de Koninginnelaan. Zondagmorgen zijn op de Amsterdam- sche markt vier Amersfoortsche jongelui aangehouden, die een kaffer met gouden en zilveren voorwerpen bij zich hadden. Een hunner bekende, dat deze afkomstig waren van de inbraak in het bovenbe doelde perceel, waarvan de bewoners tij delijk te Nizza wonen. Reeds Maandag 14 dezer hebben de jongelui, de 16-jarige v. B., en de eveneens 16-jarige J., een be zoek aan de villa gebracht en een acten- tasch met waardevolle voorwerpen mede genomen. Mede hebben zij zich toege- eigend vreemd, nog gangbaar geld, dat in den loop der week is ingewisseld op een bankkantoor te Amersfoort tegen Neder- Iandsch geld. Daarvan werden o.a. Zon dag morgen vier retourtjes Amersfoort Amsterdam betaald. De tasch met voor werpen werd bij Bilthoven in 'tzand be graven en Zondagmorgen weer te voor schijn gehaald. Tegelijkertijd brachten twee andere jongens, broers van genoem den v. B., nog een bezoek aan de villa en pakten nog vele kostbare voorwerpen- gouden horloges, veldkijkers, een revol ver, antiek goud, zilver en koper, enz, in een koffertje. De jeugdige diefjes wil den de voorwerpen te Amsterdam op de Zondagmorgenmarkt te gelde maken. Zij werden toen door de Amsterdamsche re cherche aangehouden, die het viertal naar Amersfoort bracht. Kerkvloer ingestort. In de Kruiskerk, een der grootste bedehui zen van de stad Warchau, die aan een grooten verkeersweg staat, is tijdens den dienst de vloer ingestort, Twaalf perso nen gingen de diepte in en werden ern stig gewond. Er ontfetond een paniek. Alleen aan het cordate optreden van den geestelijke, die kaimeerende woorden sprak, is het te danken, dat een groote ramp uitbleef. De drie centrale landbouworganisates. De vergadering van de dagelijksche be sturen van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Katho lieken Nederl. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité, Vrij dag te 's-Gravenhage gehouden, heeft o.m. de volgende besluiten genomen: Besloten is in een adres aan den Minis terraad de bezwaren tegen het ver drag van Ouchy nader uiteen te zetten. Besloten is den Minister van Oeconomi- sche Zaken en Arbeid er op te wijzen, dat tengevolge van de waardever mindering van de tarwe op de wereldmarkt en de waardevermindering van het stroo de tsrr verbouwer P ans slechts f8.68 per 100 K.G. ontvangt, zoo dat een verbetering van den tarweprijs dringend noodig moet worden geacht en ook mogelijk is bij een verhooging van het mengpercentage. Voorts is besloten den Minister er op te wijzen, dat een beperking van dentarwebouwin het algemeen geen instemming heeft, aangezien het als een nationaal belang van de eerste orde moet worden beschouwd, mede met het oog op onze handelsbalans, dat zooveel moge lijk landbouwproducten, waaraan Neder land behoefte heeft, hier te lande worden voortgebracht, inplaats van producten, welke door exportbelemmeringen onver koopbaar zijn. Besloten is stappen te doen ter bevor dering van den afzet van warmbloed- paarden. Besloten is aan de commissie voor den uitvoer van vleesch en vleeschwaren naar Frankrijk het verzoek te richten, te be vorderen, dat een inventarisatie van den schapenstapel wordt gehouden. De slechte uitkomsten van den Oost- Zeeuwsch-Vlaamschen Landbouw. We hebben thans ook een overzicht ontvangen van de hedrijfsuitkomsten van landbouwbedrijven over het boekjaar 1 Mei 19311 Mei 1932, waarvan de boek houdingen worden gevoerd vanwege het Boekhoudbureau N.'C.'B. In het overzicht van den N.C.B. treffen we een berekening aan betreffende 598 bedrijven, waarvan vijftig uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Welk een kolossalen achteruitgang de landbouw in onze streek gekend heeft se dert 1 Mei van het vorig jaar, wordt dui delijk als we eens een vergelijking treffen tusschen de uitkomsten in het boekjaar 1930—1931 en het boekjaar 1931—1932. Van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werden over het tijdvak 1 Mei 19301 Mei 1931 de bedrijfsonkosten weergege ven betreffende 990.37.85 H.A. bouwland en 272.66.64 H.A. grasland. Deze leverden een bruto winst van f.62.922.28 of gemid deld f49.82 per H.A. Deze bruto-winst werd verkregen door van de totaal be- drijfsontvangsten af te trekken alle be- drijfs-uitgaven, behalve pacht en rente. Voor rente lossen inventaris was ge middeld f 14.56 per H.A. berekend. Deze rente, te stellen op 5 pet. werd berekend van de waarde, welke de losse inventaris had bij het begin van het boekjaar. Voor pacht of pachtwaarde was gemid deld f 104.29 berekend. Het totaalcijfer der 34 boerderijen was f 131.718.74. Voor de geheele of gedeeltelijk gepachte bedrij ven werd de pacht vermeld, die werkelijk betaald werd. Voor eigen bedrijven en eigen perceelen werd als pachtwaarde be rekend de gemiddelde pacht per H.A., welke werd gepubliceerd in het verslag van de directie van den Landbouw over 1929. Het totale netto verlies der 34boerderijenbedroegf 87.189.38 d.i. gemiddeld per H.A. f 69.03. (In vorige jaren was nog steeds een netto winst berekend. In 19271928 was deze winst berekend op gemiddeld f 14.78 per H.A., in 1928>1929 op gemiddeld f 17.44 per H.A., in 19291930 op gemiddeld f 23.62 per H.A.). Maar in het jaar 1931'1932 werden de verliezen bijna tweemaal zoo groot als in J 9301931. Het totale netto verlies van vijftig boerderijen in 0.-Z.-V1. bedroeg f 193.079.23, d.i. gemiddeld per H.A. f 106.66. De bruto-opbrengst. De specificatie van de 34 O.-Z.-Vl. 'be drijven zag er voor 19301931 als volgt uit Totaalcijfer Gem. p. H.A. Suikerbieten 56.605.99 44.82 Aardappelen 49.239,73 38.98 Vlas 16.318.27 12.92 Peulvruchten 32.267.40 25.55 Granen 36.615.17 28.99 Zaden 10.844.40 8.59 Levende have 94.812.28 75.07 Zuivel 44.879.80 35.53 Overige opbrengst 15.373.51 12.17 Totaal 356.956.55 282.62 Thans luidt de specificatie van vijftig O.-Z.-Vl. bedrijven Totaalcijfer Gem. p. H.A. Suikerbieten 25.262.49 13.96 Aardappelen 62.872.80 34.74- Vlas 6.362.10 3.51 Peulvruchten 56.191.79 31.04 Granen 84.690.54 46.79 Zaden 13.562.87 7.49 Levende have 28.610.65 15.81 Zuivel 53.818.63 29.73 Overige opbrengst 17.796.05 9.83 Totaal 349.167.92 192.90 Deze cijfers toonen wel zeer sterk aan, hoeveel slechter de toestand geworden is in de suikerbietenteelt en het vlas, doch vooral in de veeteelt. In 19301931 was de levende have in vergelijking met 1929 1930 .nog opgeloopen van gemiddeld f 66.62 tot f 75.07. In het laatste jaar viel dit gemiddelde terug op f 15.81. 't Teekent wel sterk den ellendigen toestand van de veeteelt. Bovenstaande cijfers toonen in- tusschen ook aan hoezeer de Tarwewet opleving bracht. De geldelijke bruto-op- brengst der granen steeg van gemiddeld f 28.99 per H.A. op f 46.79 per H.A. De arbeidsloonen. Ook thans is bij de gepubliceerde cijfers van den N.C.B. weer een specificatie ge geven van de onkosten. Ook uit deze cij fers blijkt weer de wisselvalligheid in het boerenbedrijf. De vorige maal waren de onkosten in O.-Z.-Vl. per H.A. gemiddeld hoogm' dan op de Xoord u*- kleigronden, zooals ui ondera'&sud staatje blijkt. Per H.A. O.-Z.-Vl. N.-W.-zeekïeigr. Arbeidsloonen f 130.69 f 135.06 Zaaizaad en pootgoed - 13.75 - 7,76 Meststoffen - .29,87 - 13.29 Veevoeder - 12.48 - 24.55 Andere uitg. - 46.01 - 48.36 Totaal f232.80 f229.02 Thans zijn de rollen omgekeerd. Dit jaar luidt dit staatje Per H.A. O.-Z.-Vl. N.-W.-zeekleigr. Arbeidsloonen f 98.02 f 111.12 Zaaizaad en pootgoed - 12.57 - 7.87 Meststoffen - 27.13 - 16.77 Veevoeder •- 16.81 - 30.73 Andere uitg. - 38.09 - 42.21 Totaal f 192.62 f 208.71 Men ziet, dat er vooral bezuinigd is op arbeidsloonen en dat dit niet alleen in Z.- VI. 't geval is, doch ook aan den overkant. Merkwaardig is, dat in den tijd voordat de crisis ernstiger werd in 19291930, gemiddeld per H.A. in O.-Z.-Vl. f 140.93 aan arbeidsloon betaald werd, terwijl het totaal der onkosten in dat boekjaar ge middeld f275.79 per H.A. bedroeg. Ook thans bedraagt het arbeidsloon ongeveer de helft van de hierboven weergegeven kosten. Hiermede blijkt intusschen juist te zijn, hetgeen vorig jaar gevreesd werd in het bekende door de Z.L.M. uitgegeven boekwerkje, getiteld „Landbouw en Cri sis": „Het inkomen van den boerenarbei der varieert van f 750 a f 850 per jaar. Dit is dus zoo laag, dat geen dag ver dienste kan worden gemist, noch iets van het dagloon afgenomen kan worden. Ge lukkig hebben de centrale landbouw- en arbeidersorganisaties elkander op dit punt gevonden, maar naar we vreezen zal hier buitenom toch wel loonsverlaging worden toegepastDit moet uitloopea op totale verarming van deze ijverige ar beidersgroep." Tenslotte bevat de publicatie ook nog een vergelijkend overzicht van de uitkom sten over de boekjaren 19271928, 1928 —1929, 1929—1930 en 1930—1931. De cijfers toonen .vooral aan hoe de toestand in den Z.-Vl. landbouw steeds verslechterd is. Hieronder laten we het staatje betreffende Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren volgen: 28-29 29-30 30-31 31-32 Aaantal bedrijven 7 12 34 50 Bruto opbrengst 448.20 412.14 282.63 1.92.90 Onkosten 306.36 275.79 232.80 192.62 Bruto-winst 141.84 136.35 49.82 0.28 Pacht en pachtw. 109.47 97.83 104.29 93.27 Rente losse inv. 14.93 14.90 14.56 13.67 Netto-winst (verl.) 17.44 23.62 69.03 106.66 Kantongerecht te Middelburg Terechtzitting van 16 Nov. 1932. De Kantonrechter te Middeburg heeft veroordeeld wegens: Met een voertuig in een bocht binnen de bebouwde kom, niet de rechterzijde van den weg houden: M. de P. te Koude- kerke f5 b. s. 5 d. h. Met een rijwiel, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. K. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h.; W. v. B. te Vlissingen f3 b. s. 3 d. h.; Ma. v. L. te Middelburg f2 b. s. 2 d. h. Rijden met een motorrijtuig, zonder dat het is voorzien van één of meer platen waarop vermeld fabrieksmerk, fabrieks- nummer, enz.: C. C. te Breskens fl b. a 1 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: J. M. te Arnemuiden f5 b. s. 5 d. h.; J. de V. te Zoutelande f5 b. s. 5 d. h.; Ca. de V. te Aagtekerke f5 b. s. 5 d. h. 's Avonds rijden met een voertuig zon der achterlicht of reflector: Ja de V. te Aagtekerke f2 b. s. 2 d. h. Overtreding reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: A. de K. te Oost- kapelle fl b. s. 1 d. h.; J. P. te West- kapelle f10 b. a 10 d. h.; J. de V. te Aagtekerke f3 b. a 3 d. h. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor het kan tongerecht te Breda had zich te verant woorden de zich noemende „artist" J. W. H. M„ vroeger te Breda, later te Sche veningen, thans zonder bekende woon plaats. Aan verdachte, die verstek liet gaan, waren een viertal gevallen ten laste gelegd van onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. De kantonrechter veroordeelde be klaagde, conform den eisch tot een geld boete van f 1200 te vervangen door negen maanden hechtenis. Nov. 23 Middelburg, afbraakveiling, Loskade, Struve. 25 Kapelle, aannemersmaterialen, Kram 30 Oost-Souburg, winkelhuis, erf en tuin, Terpstra. Dec. 1 Kapelle, woonhuis en 2 boomgaar den, Kram. 2 Driewegen, huis, schuur, erf en bouwland, Beth. 3 Arnemuiden, hofstede „Ben Doel" en bouwland, Blaupot ten Cate. 7 Ierseke, woonhuis waarin café, v. d. Harst en van Dijke. 9 's Heer Arendskerke, bouwland, v. Werkum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6