DEZEEUW TWEEDE BLAD. JOAN CARISBROKE Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Arnemulden. Ingaande Maandag (21 Nov.) zal trein no. 220, aankomst alhier te 23.41 u., dagelijks op tijdig verzoek, alhier stoppen voor het uitstappen van reizigers. Maandagmorgen had de landbou wersknecht Hoebeke van Nieuwland op de kade alhier het ongeluk, doordat hij te dicht aan den waterkant met zijn met suikerbieten geladen wagen kwam, met zijn wagen in het kanaal te vallen. Daar er juist een schip gemeerd lag, werd hij van den wagen tegen de reeling van het schip geslingerd, waardoor het ijzerwerk ontzet werd en het houtwerk doormidden brak, terwijl ook een glasruit van de roef het moest ontgelden. Gelukkig kon hij zich aan het schip vasthouden. De paarden, welke zeer schichtig geworden waren, konden zich nog op den wal houden. lerseke. Gistermiddag had de smids- leerling P. van Oosten het ongeluk zich met een Voorhamer een tik op 't hoofd toe te brengen, waardoor een ernstige hoofd wonde ontstond. Dr Klinkenberg verleen de heelkundige hulp. Na afloop der school sprong de 9- jarige Geertruida Meulbroek op de auto van den molenaar Van Iwaarden. Het meisje viel achterover van de auto en werd door het achterwiel overreden. Dr Klinkenberg verleende hulp, constateerde een hersenschudding en vreeesde voor inwendige kneuzingen. Zaamslag. De eerste ledenvergadering der A.-R. Kiesvereeniging in dit seizoen werd Zaterdagavond gehouden. Op gebruikelijke wijze opende de voor zitter de vergadering, waarna hij in zijn openingswoord herdacht de door den dood weggenomen leden van het bestuur W. A. Scheele en J. van Westen. In hun plaats werden als bestuursleden gekozen dhrn G. Wiegers en H. de Zeeuw. Daarna sprak dhr J. Kosten over „Fascisme en Natio- naal-Socialisme". Hij ging na opkomst en ontwikkeling en besprak ook de be ginselen dezer partijen, waarbij hij deed uitkomen, dat ze in strijd zijn met onze A.-R. beginselen. Eenige bespreking volg de. De secretaris deed verslag van de vergadering van het Prov. Comité en de penningm. deed enkele mededeelingen van den z.g.n. praatavond van de Cen trale met Mr Dieleman. De burgemeester besprak den toestand in den landbouw. Hij zou gaarne zien, dat onze A.-R. afgevaardigden in de lands- regeering voortdurend op de hoogte wor den gehouden met den toestand en daar dan ook meer op wezen in de Eerste- en Tweede Kamer. Nadat dhr J. Kosten in dankzegging is voorgegaan, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. St.-Philipsland. Door het waterschap „Rumoirt" alhier is vergunning gevraagd voor het indijken van de gedeelten schor ren gelegen bij de zoogenaamde 95 ellen, alhier. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Bespreking van de verschillende crisismaatregelen. De Holl. Mij van Landbouw hield gis teren onder leiding van Dr H. J. Lovink een druk bezochte vergadering ter bespre king van de verschillende crisismaatrege len. De Tarwewet. De secretaris, ir. T. P. Huisman, hield een inleiding over de Tarwewet. Wat den prijs van den oogst 1932 be treft, wees spr. erop, dat de Tarwewet tot doel heeft, den prijs der tarwe te steunen. Het jaar 1931 gaf bij een richtprijs van f 12.50 een slechten oogst, zoodat de steun per H.A. gemiddeld is tegengevallen. Dit risico hebben de tarweverbouwers gedra gen. Het jaar 1932 heeft een goeden oogst gegeven. De richtprijs is inmiddels van f 12.50 tot f 12 per 100 K.G. verlaagd, maar de werkelijkheid is aldus, dat ge- middel f 10 is gegarandeerd en meer niet. De groote oogst zou, als f 12 per 100 K.G. zou worden betaald, dit jaar eenig voordeel aan vele tarwetelers hebben kun nen brengen. Intusschen brengt het stroo f 50 per H. A. minder op, dan bij de tot standkoming van da wet. Gezien ook de fatale aardappelprijzen en de slechte prijzen der andere gewassen, zal dit jaar nog slechter zijn dan het vorige. De stelling, dat de prijs royaler moet zijn, zou dus alleszins te verdedigen zijn. Met betrekking tot het m a a 1 p e r c e n- t a g e merkte spr. op, dat een betere prijs is te bereiken door verhooging óf van den vitaprijs óf van het maalpercen- tage. Dit laatste acht het hoofdbestuur juister en mogelijk. Het wettelijk maal- percentage dient aanmerkelijk verhoogd te worden. Inzake de voorgeschreven beperking tot een derde van het bouwland verklaarde de praeadviseur, dat, indien de akker- bouwbedrijven met behulp van de steun maatregelen loonend waren, het hoofd bestuur voor een zekere beperking van den steun aan de tarweteelt per bedrijf zou kunnen gevoelen. De toestand is echter troosteloozer dan ooit, terwijl geen uitzicht schijnt te bestaan op werkelijken steun aan den prijs van an dere gewassen dan tarwe en bieten. In de ze omstandigheden is het noodzakelijk, wil men de bedrijven gaande houden, de tar weteelt vrij te laten en door verhooging van het maalpercentage goed te steunen. Uitwassen straffen zichzelf. Na de inleiding vond een gedachten- wisseling plaats, waaraan verscheidene aanwezigen deelnamen. Ir Huisman, de debaters beantwoorden de, noemde het onjuist, dat de leidende personen de Tarwewet zoo best hebben genoemd. Daarbij dachten zij aan de uit voering van de wet. De salarissen der Tar- wewet-ambtenaren zijn niet overdreven. Als er hier wat af zou kunnen, kan er daar wat bij. De heer Louwers krijgt hee- lemaal geen salaris. Als hij een dag werkt krijgt hij wat en anders niet. Hij had sa laris kunnen krijgen, maar heeft het niet aangenomen. (Applaus). Ook de reis- en verblijfkosten blijken niet overdreven, als men nagaat, dat de menschen den heelen dag in een auto moeten zitten. De f 12 zijn naar beneden gegaan, doordat de oogst groot was en de wereldprijs kelderde. Wij zijn er nooit van uitgegaan, dat met f 10 genoegen genomen zou kunnen worden. Wij ijveren voor de teelt-uitbreiding, maar die uitbreiding moet dan ook een loonenden prijs opbrengen. Komt er geen verhooging van vitaprijs of van mengper- centage, dan moet er wel beperking zijn. Maar wij moeten meer tarwe zaaien, om dat alles op het oogenblik fout is. De vergadering besloot op voorstel van den voorzitter, te bevoegder plaatse in een adres te verzoeken, het maalpercentage zoo spoedig mogelijk te verhoogen, den richtprijs te verhoogen en de besturen der maatschappij te hooren. De vice-voorzitter K. Kuiper besprak hierna Da Crislszuivelwet. Haar administratie is ingewikkeld, maar zij wordt met een betrekkelijk ge ring personeel uitgevoerd. Spr. gaf een uiteenzetting van de werking der wet, zoo wel voor zuivelbereiders als voor con sumptiemelkers. Dat de wet in haar uitvoering vele moei lijkheden met zich brengt, ook met betrek king tot margarine en andere spijsvetten, spreekt vanzelf. De moeilijkheden kunnen worden overwonnen, als de wereldmarkt prijs niet al te veel daalt. Deze prijs en de exportbelemmeringen beheerschen het vraagstuk. Zoo noodig zal de regeering den richtprijs moeten verhoogen. Naar aanleiding van gestelde vragen zeide de heer Kuiper, dat, als men kaas uit de markt neemt, er voor de kaas toch plaats gezocht moet worden. In het alge meen hebben de botergebieden een bete ren prijs gemaakt dan de kaasgebieden. Verhooging van het mengpercentage van de boter zal niet helpen, doordat men ge bonden is aan den wereldmarktprijs. De leden der crisiszuivelcentrale heb ben geen cent salaris. Laat men melk in het brood bakken, dan is dit misschien een belemmering voor een hooger tarwepercentage. De zaak wordt ecter wel overwogen. Een richtprijs van 6 cent zou wel toe te juichen Zijn, maar men moet rekening houden met wat mogelijk is. Mocht deze wet niet het gewenschte resultaat hebben, dein zullen andere maatregelen genomen moeten worden. VAN DINSDAG 22 NOV. 1932, Nr 45. Onze Minister van Financiën, de heer de Geer, is geen stopverf-manneke. Zoo een zouden wij er trouwens in dezen tijd ook allerminst kunnen gebruiken. Bestu ren met welbewuste kracht is in deze tij den van verwarring meer dan ooit eisch Men kan niet van alle leden van het huidige Kabinet zeggen, dat het krachtige figuren zijn. Maar Minister de Geer is het stellig wel. De Kamer heeft respect voor hem om meerdere redenen. Hij is geen gemakkelijk heer en als hij eenmaal een Kamerlid goed te pakken krijgt, dan droogt hij hem af ook en trekt daarbij zijn handschoenen uit. Hij is een gevreesde debater, want hij is knap en slagvaardig. Daarbij is hij zeer werkzaam. Minister van Financiën in deze tijden te wezen, het is geen functie om jaloerscn op te zijn en Minister de Geer bewijst het vaderland dan ook groote diensten. Men heeft wel gezegd, dat hij den dictator spe len wil. Nu moet men, wat sommige Ka merleden over de Regeering en over een Minister zeggen, altijd op een goud schaaltje wegen. Ze vergeten, dat ze maar Kamerlid zijn. Er is een neiging bij niet weinigen van hen om overheid te spelen, om te doen alsof de Kamer regee ring is. Dat is ze absoluut niet. Ze is volksvertegenwoordiging, zonder wier toe stemming en steun de Regeering niet re- geeren kan. Maar de Kamer is niet de Regeering. Dat mag tegenwoordig wel telkens herhaald worden. En dan, de Ka mer probeert tegenover de Regeering ook wel den dictator te spelen. Alsof zij het alleen voor het zeggen en het beslissen heeft. „De Regeering is niet de typiste van de Kamer", heeft Minister de Geer eens heei duidelijk en juist gezegd. De Kamer heeft haar verantwoordelijkheid en de Regee ring heeft ook de hare, welke veel grootei is dan die der Kamer. Als Minister de Geer uit het gevoel zij ner verantwoordelijkheid als lid der Re geering leeft en werkt, is dat geen uiting van dictatoriale neigingen, maar is het een bewijs, dat men met een persoonlijk heid te doen heeft. Mag een mensch dat tegenwoordig ook al niet meer zijn? Zeker, Minister de Geer is geen diplo maat, hij gaat niet met pluimstrijkendo woorden om, maar dat is in mijn oog eer der een verdienste dan een zwakheid. Voor dictator heeft deze bewindsman geen aspiraties. Hij is wat stroef, niet al tijd even gemakkelijk op de hand en als hij iets weet, dan praat men het niet zoo spoedig uit z'n hoofd. Hij is wel eens wat hoekig in z'n overleg met de Kamer, maar dat alles heeft met dictatuur niets te maken, Minister de Geer is nu eenmaal Minister de Geer. Stellig is het voor hem geen zoete ver rassing geweest, toen hij in eerste instan tie met de 30 opcenten op het geheele ta rief de nederlaag leed. Dat hij daarover niet best te spreken zal zijn geweest, is hem niet kwalijk te duiden. Dat een krachtige persoonlijkheid zooiets niet langs z'n koude kleeren glijdt, is te ver staan. Maar juist het feit, dat het Kabinet in deze kwestie twee stappen op zij gegaan is, bewijst wel, dat er van dictatoriale neigingen practisch weinig terecht komt. Er is alle reden, om aan te nemen, dat het Kabinet deze terugtred voor Colijn want dat is het practisch niet gedaan heeft om het veege ministerieele lijf te redden, maar omdat het meent, dat het zoo ook kan. Zulk een lesje, èen enkele keer zoo bij wijze van uitzondering, kan bij wijze van herinnering ook voor Mi nister de Geer geen kwaad, maar iets smadelijks zat er stellig niet in. De beste stuurlui staan tegenwoordig wel aan wal. Men moet ze in de Kamer maar eens hooren. Iemand als b.v. de heer Kersten, door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 68); o- „En heb je het gevonden?" „Iemand, die ernstig zoekt, vindt het altijd. Zelfs voor de armsten en zwaksiten is een taak weggelegd, als ze die maar op zich willen nemen terwille van Chris tus." „Ik zou wel eens willen weten, of er mij ook een werk wacht?" „Natuurlijk, lieve, werk genoeg en je hoeft niet eens lang te zoeken. Het ligt al bijzonder dicht onder je bereik, hier in je eigen woning. In de eerste plaats moet je doen, wat je kan om je zusters en Me- liora te helpen; dan kun je een groote troost zijn voor je vader; en dan kun je een ware zegen zijn voor de kinderen en jonge menschen die onder dit vak zijn vereenigd." „Ik zou nooit met de meisjes over gods dienst kunnen spreken." „Misschien nu nog niet. Maar je kunt het leven van een waren Christen leiden, zoodat allen kunnen zien, dait Christus je die er alleen maar komt, om er zoo nu en dan van groote vellen een rede voor te lezen. Niets deugt er in het oog van de zen held, van wien het bekend is, dat hij zelfs het gewone Kamerwerk verzuimt, dat ieder lid doet. Niets deugt er, de coa litie natuurlijk niet, de Roomschen na tuurlijk niet en de Anti-Rev. evenmin. Och, dat hindert niet, 'tis de man z'n standje. Hij moet van de critiek leven, anders was hij zoo politiek morsdood. Maar wat we niet kunnen hebben, is de revolutionnaire wijze, waarop deze stuur man aan wal, als hij achter z'n tafel de vellen vol schrijft, de houding en de da den der Regeering critiseert en de men schen tegen haar opruit. Dat is meer dan erg. En dat geschiedt dan achter de dekking van Bijbelteksten. Dat maakt het des te erger. Men is ge neigd den leider der Staatk. Geref. partij toe te voegen: een communist ken ik en een socialist weet ik, maar gij, wie zijt gij? En dan vrees ik, dat het antwoord moet luiden: feitelijk nog erger dan die twee, want ik weet beter en ik moet an ders doen. Zulke menschen loopen een man als Minister de Geer nu tusschen de beenen. Stuurlui aan den wal. 't Is voor hen een fijne tijd; er is onte vredenheid en verzet; ieder meent, dat zijn belang, of dat zijn groep, het alge meen belang is. En ieder weet het na- tuurlijkl beter dan de Regeering. Wat zou die er nu ook van weten? Een zuigeling in de wieg weet het beter dan zij! In zulk een tijd leven wij en er zijn er, die zulke gedachten voor eigen politiek gewin maar al te gaarne exploiteeren. Stuurman aan wal, is altijd veilger posi tie geweest dan schipper aan boord van een schip, dat in nood is. J. H. Geldleening Prov. Wegenfonds. Ged. Staten herinneren er aan, dat het Prov. Wegenfonds niet alleen betaalt de wegsreconstructiën, welke hebben plaats gehad, maar dat het ook die verbeterin gen negotieer!, welke zich nog niet in dien voltooiden toestand bevinden. M.a.w. het fonds geeft bijdragen, welke wet en verordening in uitzicht stelden, en ver schaft verder alle middelen, meestal van den aanvang van het werk af en bij wijze van voorschot, welke bij de belangheb benden bezwaarlijk zoo gereedelijk kun nen warden gevonden. Werd deze tweede wijze van steun voor wegsverbeteringen niet toegepast, het door de Wegenbelas tingwet beoogde resultaat zou veel gerin ger zijn. Nu worden er echter de aan spraken op het fonds extra zwaar door, zoo zwaar, dat uit de loopende ontvang sten niet alle betalingen kunnen geschie den. Zulks zal nog te meer het geval worden, zoodra de vanwege Rijk en Pro vincie beschikbare gelden niet meer toe reikend zullen zijn voor de uitkeeringen per wegenlijst. Tot nu toe verstrekte de Provincie de noodige gelden uit hare kasmiddelen. Was dit in de mate, waarin dit is ge schied, mogelijk tengevolge van bijzon dere omstandigheden, voor het vervolg zal hierop niet altijd kunnen worden ge rekend. Opdat het fonds daardoor niet wordt belemmerd in het doen van uitkeeringen en het verleenen van voorschotten voor wegsverbeteringen, is het noodzakelijk, dat geleend wordt. Voor de eerst komen de jaren |zal kunnen worden volstaan met een bedrag van f 1.000.000. Ged. Sta ten vragen het aan hen over te laten tot een of meerdere leeningen over te gaan, zoodra en naarmate de behoefte daar aan zich doet gevoelen, zulks evenwel met inachtneming van het genoemde maxi mum. De rente, berekend tegen parikoers, zal niet hooger mogen zijn dan 5,5 pet. en de aflossing hoogstens in 25 jaar. Weg MiddelburgAbeele. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft Ged. Staten gevraagd naar de voor waarden, waarop de Provincie het beheer en onderhoud van het wegvak van de brug in den Vlissingschen Singel te Mid delburg tot de tramhalte te Abeele, van ■die gemeente wenscht over "te nemen. Na mededeeling dier voorwaarden heeft Heere is. In een huis als dit is een Christelijk voorbeeld van de grootste waarde." „En je bent gelukkig?" „Ja, gelukkiger dan de meeste men schen; dankbaar voor de groote zegenin gen; tevreden met mijn lot; bereid om te werken en te wachten tot God mij tot Zich zal nemen om hen terug te zien, die me voor zijn gegaan." HOOFDSTUK XXI. Het nieuws van Frank. Men zal wel nieuwsgierig zijn, wat er in al die jaren van Frank Garisbroke is geworden; en dan kunnen we zeggen, dat hij zich tot op zekere hoogte gebeterd heeft, dat hij slechts twee maal buiten betrekking is geweest en dat hij niet zoo erg in de schuld is. Toen zijn familie pas naar Londen was gekomen, vertoonde hij de neiging om bij alle mogelijke moeilijkheden haar hulp in te roepen. Meliora echter, gesteund door zijn zusters, ging deze pogingen zoo krachtdadig tegen, dat hij er binnen zeer korten tijd mee ophield en de jonge man begon zeer ernstig in overweging te ne men, hoe hij zich 't bestaan met zijn klein salarisje zoo aangenaam mogelijk kon maken. Hij zag heel goed in, dat zijn va- de gemeenteraad tot Overdracht van het onderhoud besloten. Het bedoelde wegvak is in 1929 verbe terd overeenkomstig het Prov. Wegen plan, zoodat het in aanmerking komt voor overneming in beheer en onderhoud door de provincie. De aanleg van een voetpad, welke thans voor rekening der gemeente met subsidieering uit het Prov. Wegenfonds in uitvoering is en vóór of spoedig na 1 Jan. 1933, den da tum der overneming, zal zijn voltooid, staat volgens Ged. Staten aan die overne ming niet in den weg. Volgens het rapport van den hoofdin genieur van den Prov. Waterstaat, zal Middelburg voor 't onderhoud f 784.80 in de Provinciale kas moeten storten, voor het eerst in 1933, welke stortingen echter kunnen worden afgekocht voor f 17.440 ineens. Ged. Staten stellen voor in dezen geest te besluiten. Verbindingsweg West-Oost Z. Vlaanderen. Bij voorloopige koopaote van 22 Oct. 1930 werd ten behoeve van den Voortge zette verbindingsweg West-Oost Z. Vlaanderen van J. Hullaert Jr. te IJzen- dijke aangekocht het erfpachtsrecht over 12 a., 85 c.a. grond met schadevergoe ding enz. voor f 3500 en op 11 Juli 1931 is 90 pet. daarvan betaald. Tijdens de uitvoering der werken kwam men monde ling overeen, dat Hullaert genoegen zou nemen met één in plaats van met twee uitwegen van zijn land, met den bouw van een betonnen muur langs zijn mest vaalt, schuur en bergplaats en de ver breeding van zijn terrein met 5 Meter. Hullaert weigert echter thans de bedoelde wijzigingen in de oorspronkelijke over eenkomst te erkennen en na te leven, hierdoor is het werk ter plaatse gestaakt moeten worden, en nu zal in rechte nader moeten vast komen te staan, dat Hullaert gehouden is tot het verleenen van de ver- eischte medewerking en hebben Ged. Sta ten hem alsnog bij deurwaardersexploit gesommeerd tot de juridische levering mede te werken. Mocht evenwel ook dit laatste middel zonder resultaat blijven, dan zal berei king van het beoogde doel ten slotte slechts langs processueelen weg mogelijk zijn. Ged. Staten vragen daarom de noo dige machtiging voor een eventueel op treden in een rechtsgeding te dezer zake. Laagspanningsnet te Cadzand. Ged. Staten stellen voor aan tie N.V. P.Z.E.M. een crediet te vermenen van f 12.600 voor de overneming van het laagspanningsnet der gemeente Cadzand. De Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Zater dagmiddag hield de Bond van Hamonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland een algemeens vergadering te Goes. De eere voorzitter de heer H. Blok, leidde de vergadering, waarop naast het voltallig bestuur nog 30 afgevaardigden van aan gesloten vereenigingen aanwezig waren. De aftredende bestuursleden de hee- ren H. Blok te Kapelle, G. Flipse te Wis- senkerke en F. X. Mannhardt te Goes werden als zoodanig herkozen. Op voorstel van het bestuur werd een wijziging gebracht in de financieels re geling van te houden concoursen. Er werd besloten: a. Wanneer een vereeniging een con cours voor eigen rekening wü, stort ze f 100 in de bondskas (voorheen was dit f 250). b. De vereeniging, die een concours zal houden, al dan niet voor eigen rekening, stort een waarborgsom van f500 (voor heen was dit f 250, doch dit bedrag was te laag gebleken.)) Verder werd nog besloten dat in 1933 op 2en Pinksterdag weer een concours zal worden gehouden. Als plaats daar voor werd aangewezen Kapelle. Om streeks Februari 1933 zal te Goes een solistenconcours worden gehouden. De Bond hoopt dat jaar zijn 2h-jarig bestaan te herdenken. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips), vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) der hem niet langer de middelen kon ver schaffen om zijn leventje van nietsdoen voort te zetten en hij begon zoo langza merhand te bemerken, dat hij niet zoo erg veel aanleg voor den handel had en dat hij, ook al zette hij zijn beste been tje voor, niet zoo hard opschoot in de za kenwereld, als hij eens gemeend had. Toch bleef hij vrij aardig rijn best doen en daar hij aantrekkelijke manieren had, waren rijn werkgevers nog al tevreden over hem. Enkele maanden nadat hij op kantoor was gekomen, kreeg hij echter twist met de firma Bros. Waar de on- eenigheid eigenlijk over ging, is nooit iemand te weten gekomen. Frank Caris- broke deelde rijn familie eenvoudig mee, dat die menschen „vreeselijk burgerlijk" waren en niet wisten, hoe ze een heer moesten behandelen! Hij was echter zoo gelukkig binnen enkele weken een betere betrekking te krijgen tegen een hooger sa laris en hij verklaarde, dat hij, .alles wel beschouwd tamelijk tevreden was. „Smithson and Co." echter werden bit ter teleurgesteld in de verwachtingen, die ze zich van mijnheer Carisbroke gevormd hadden. Hij deed rijn werk mechanisch, verveeld; zij hadden jonge menschen met geestkracht en pit noodig, die belang stel den in da zaak. En eindelijk ontdekten ze nog, dat hun keurig klerkje buitenge woon brutaal kon zjin; en 09 zekeren morgen kwam hij tot de ontdekking, dat hij op straat stond met het salaris van een week in zijn zak en dat hij niets te doen had. Zijn eerste opwelling was naar Hampstead te gaan en zijn familie te vertellen hoe schandelijk hij behandeld was; zijn tweede in het naastbijzijnde res taurant te gaan lunchen zonder op de kosten te letten. En zoo deed hij ook; hij zocht een fijne zaak uit, en bestelde een uitgebreide maaltijd, dien hij rijkelijk met spiritualiën besproeide. „Wel!" zoo over dacht hij, „Meliora zeide altijd, dat men geen schulden mocht maken en dat al dat kwaad voortsproot uit het koopen fop crediet. Zoolang men maar betalen kon wat men kocht, zou men nooit in moeilijk heden raken. Dat is natuurlijk nonsens. Het gaat in de wereld nu eenmaal niet zonder crediet. Gelukkig is er in dit geval niet veel aan te merken. Ik heb het geld in mijn zak, en ik mag toch zeker zelf wel beslissen hoe ik het zal uitgeven. En in mijn omstandigheden mag men zich heusch door een stevigen maaltijd wel een riem onder het hart steken, want ik zal mijn verstand wel noodig hebben. Wat voelt men zich toch genoegelijk na eens lekker gedineerd te hebben, men krijgt een gansch anderen kijk op de din gen. Ik mocht willen, dat ik iederen dag zoo'n flesch wijn kreeg; dat ia nog eens een goed oud merk. 'tZal me benieuwen wat ze er voor in rekening zullen brengen. Aannemen!" „Wat wenscht u, mijnheer?" „Breng me nog een kop koffie en een pouceje en de rekening!" Toen Frank ook eindelijk dat naar bin nen gewerkt had, voelde hij zich, toen de rekening kwam in den zevenden he mel van een genoeglijke dolce-far-niente. Dit weerhield hem echter niet, een lang gezicht te trekken, toen hij de rekening inzag; echter was hij op dat oogenblik te onverschillig, er zich wat van aan te trekken. Hij haalde zijn geld voor den dag met het air van een groote meneer, wierp den kelner zijn verwachte fooi toe, en was er van overtuigd, dat deze hem hield voor een van de nabobs uit West-end, die voor zijn vermaak eens beoosten den Temple-Bar kwam rondkijken. Arme Frank, alleen slechts de gedachte hieraan was genoeg, voor zijn zwakke ziel, om zich voor een oogenblik door dien glans te laten verblinden. Een diepe buiging van den hotelportier van achter diens mahoniehouten lessenaar completeerde zijn illusie. „Zij houden me stellig voor iemand van aanzien", over peinsde hij „voor iemand die zijn maal moet doen met koud schapenvleesch en een pint bier buigen ze niet zoo als knip messen". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5