VELO de EERSTE BLAD. V IflliU SINDS 30 JAREN AAN DE SPITS. §8$*" VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! wringer Belangrijkste Nieuws. Buitenland DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 45 Dit nummer bestaat uit 2 bladen |||1V n Nederl. Wasch- en Wringmachines Op 't Oostenrijksch-Tsjechische grens station Gmund is, ondanks haar protest, Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent por rogol. Ingezondon mododoollngon 00 cent por rcgol Kloino Advortontllln Dinsdnge on Vrijdags 0,75. bil vooruitbetaling. Ondor letter- of motto i 0.85. BIJ contract belangrijke korting. Geen weerloosheid. De S.D.A.P houdt niet op te zeggen, dat zij elke weermacht verwerpt. Telkens weer moet de massa demon- streeren mede voor algeheele ontwape ning. Dit beteekent echter niet, dat deze par tij de weerloosheid zou aanvaarden. Om dit duidelijk te maken Bchrijft „Het Volk": „Onze Internationale is niet Tol- stoïaansch. In het congres te Weenen, toen de politieke toestand van Duitsch- land werd behandeld, sprak Otto Bauer de volgende woorden: Indien het fascisme zou pogen, de Duitsche arbeidersklasse met geweld neer te slaan, als het haar geen andere keus meer liet dan zich te buigen in knecht schap en slavernij, of manmoedig haar vri'heid te verdedigen, dan hopen en ge- looven wij, dat de oude militaire deug den van de Duitsche arbeiders, die al tijd en altijd weer door Duitschlands heerschers zijn misbruikt, tot vloek van de wereld, dan eerst zich in hun volheid zullen ontplooien, in den heiligen verde digingsstrijd voor de vrijheid van de Duitsche arbeiders. Het congres heeft deze woorden storm achtig toegejuicht. Geweld, ter verdediging van het recht en van de vrijheid, wordt ook door de sociaal-democratie aanvaard." Dat is althans duidelijk. Wanneer echter de Regeering leger en vloot handhaaft met geen ander doel dan het recht en de vrijheid niet maar van een partij, maar van het geheele volk te hand haven, dan krijgt zij de zwaarste be schuldigingen naar het hoofd en wordt algeheele ontwapening gevraagd. Wel een bewijs hoe hier allerlei klin kende leuzen worden gebruikt om de on- noozele kiezers te vangen. DWAZE EN ABSOLUUT ONDEUGDE LIJKE PLANNEN. Beklagenswaardige worstelaars. Wij hebben er de vorige week op ge wezen, dat het voor de Soc. Democraten in de Tweede Kamer een zeer onaange naam moment was, toen de heer d e W i 1- de het phantastische financieele plan van den heer Oudegeest uiteenrafelde. De heer Albarda was zoo verstandig dit plan van zijn partij-voorzitter niet te verdedigen. En zoo betoogde hij de heer De Wilde had het eigenlijk in de Kamer ook niet ter sprake moeten bren gen. Daarmede was hij echter niet van de zen Anti-Rev. woordvoerder af. Wat zoo zeide hij bij de replieken was mijn betoog? Dat was dit, dat ten aanzien van den financieelen toestand en de financieele mogelijkheden het v.olk door de socialis tische pers verkeerd wordt voorgelicht en op een dwaalspoor gebracht, en om die stelling te bewijzen, heb ik mij o.a. beroe pen op het artikel van den heer Oude geest van 11 Augustus in de „Vooruit". Nu is de heer Oudegeest niet de eerste de beste; hij is de voorzitter van de S. D. A. P, Dat artikel is aangekondigd met het opschrift: „Weiter vindt 100 millioen, wij 254 millioen, zonder het levenspeil van de arbeiders aan te tastenl" Daar voor is slechts noodig naast de heffing ineens, de invoering van enkele andere belastingen. Wij moeten krijgen een ta baksmonopolie, de annexatie door den Staat van het levensverzekeringsbedrijf, van het hypotheekbankbedrijf en het brandverzekeringsbedrijf. Al deze midde len leveren ruim 80 millio'en per jaar op. Dat artikel van den heer Oudegeest is nog altijd niet ingetrokken en het is nog steeds niet in de socialistische pers weer sproken, en wanneer men ergens op een vergadering een socialist als debater ont moet, dan wordt dit plan naar voren ge bracht, als zijnde het middel voor den staat om aan geld te komen. Ik heb reeds in eersten termijn er op gewezen, dat de heer Albarda deze dwaze en absoluut ondeug delijke plannen in deze ver gadering niet heeft dur ven v e r d e d i g e n en dat hij ze daar om indirect heeft gedesavoueerd. Nu in rijn repliek is hij dat komen bevestigen, uiet door ronduit te verklaren, ten aan- hoore van het Nederlandsche volk, dat net plan van den heer Oudegeest volko men ondeugdelijk is en ons dus ook niet uit de moeilijkheden kan redden. Neen, dat mag de heer Albarda niet; dat staat niet in het dictaat van de massa, maar nij heeft het bevestigd door mij implicite toe te geven, dat het ten phantavtiech plan is en dat er eigenlijk geen goed woord voor te zeggen valt. Nu is mijn grief niet, dat de S. D. A. P. andere plannen heeft dan de Regee ring, maar dat men, wetende, dat het plan-Oudegeest voor geen enkele eerlijke critiek kan bestaan, het volk niet open hartig daaromtrent inlicht. Dit is een methode, die niet alleen afkeuring ver dient, maar die het tevens aan de lei ders der S. D. A. P. steeds moeilijker zal maken hun invloed op de massa tegen over de omafhankelijken en de communis ten te handhaven. Ik stel vast, dat door zijn houding de heer Albarda luce clarius heeft getoond, dat hij het plan-Oudegeest in deskun dig gezelschap onverdedig baar acht. In de tweede plaats, ook in zijn repliek, heeft de heer Albarda de stelling gepo neerd: liever tast ik het nationaal ver mogen aan, met alle nadeelen, die ik er ken, dat daaraan verbonden zijn, dan dat ik aantast de cultureele belangen der arbeiders. Deze tegenstelling is door en door valsch. Het cultureele leven der ar beiders is hier in Nederland, Gode zij dank, tot een relatief zeer hoog peil opge voerd. Dat komt door onze welvaart, dat komt door het werk van mannen als Tal- ma, Aalberse en anderen, en het komt ook door het werk van de S. D. A. P. Ik ben ruim genoeg om den heeren de eer te geven, die hun tot op zekere hoogte toe komt. Dit peil, waarop de arbeiders in ons land zijn gekomen, is alleen te handhaven, indien het welvaartspeil van het volk dit toelaat en dit welvaartspeil van het volk hangt nu ten nauwste sa men met gezonde Staatsfinanciën. Die ge zonde Staatsfinanciën wil de heer Al barda niet; dat zegt hij wel, maar door de practijik toont hij ze niet te willen. Hij wil gewone uitgaven betalen door leeningen. Hij wil allerlei manipulaties aanwenden, die in flagranten strijd zijn met een gezond financieel beleid; en juist in abnormale, moeilijke crisistijden is een gezond financieel beleid nog veel meer waard dan in normale tijden. Het luistert nu veel nauwer. Zijn politiek zou de Staatsfinanciën, die een moeilijke crisis doormaken, geheel ondermijnen en de leeningscapaciteit bedenkelijk reduceeren. Daarom zou opvolging van de adviezen van den heer Albarda ten gevolge hebben een in waarheid niet sluitend budget en gevaar voor inflatie, en deze beide zegt de heer Albarda te willen voorkomen. En dit alles risqueert hij te midden van een economische depressie, waarvan hij zelf gezegd heeft, dat ze wel van langen duur zal zijn. Nu heeft de heer Albarda ons voor oogen gesteld het voorbeeld van een zieke, die zijn kapitaal moet aanspreken. Mijn heer de Voorzitter! Dat doen wij ook. On danks al de maatregelen, die de Regee ring voorstelt tot saneering van den toe stand, komen wij nog 22 millioen op de begrooting tekort en eigenlijk staat het zoo, dat in verband met de 18 millioen, die wij putten uit het reservefonds, er een gat in de begrooting is van niet min der dan 40 millioen. Wij teren dus op zekere hoogte van ons kapitaal in. Nu wil de heer Albarda dat in veel sterkere mate doen, hij wil dat opvoeren tot wel 100 millioen, want, zegt hij, als gij ziek zijt, dan kan het zijn, dat gij uw kapitaal moet aantasten. Zeker, maar door ziekte zijn dan ook tal van menschen tot den ondergang gebracht. Maar ik wil er nog iets bijvoegen. Wij teren reeds van ons kapitaal in, tot op zekere hoogte, maar wanneer iemand ziek is en het zou voor zijn gezondheid gewenscht zijn, dat hij een reis maakt naar Nice of naar Da- vos, en hij kan die reis niet betalen, dan doet hij verstandig van die reis af te zien, want anders zou het gevolg zijn, dat de belangen van zijn gezin ernstig werden geschaad. Het beeld van den heer Albarda gaat dus tot op zekere hoogte op. Wij leven in een ziekelijken toestand, wij teren in van ons kapitaal, maar wanneer wij nog ver der gaan, dan zullen wij de grondslagen van ons Staatsleven aantasten. Na er dan verder op gewezen te hebben da het financieel beheer van de Soc. De mocraten in Staten en steden veel te wen- schen overliet, en dat zij niet het recht hebben zich op den heer Wibaut te be roepen, omdat deze den moed had te doen wat de Soo. Democraten afkeuren, eindigde de heer De Wilde: Het doet mij leed, dat ik het zeggen moet: dien moed mist op het oogenblik de heer Albarda en mist, onder de bedrei ging der communisten en onafhankelij- ken, heel de S. D. A. P. Ik weet, dat velen van de beste leiders dier partij op het oogenblik met dit vraagstuk worste len. Dat weet gij ook, mijnheer Albarda. Ik beklaag die worstelaars! Zoolang de Ondegeesten in de partij niet krachtig worden weersproken, zullen die men schen in hun moeilijke ambten aan het worstel» blijven. Zij sullen óf hun amb- Ingezonden Mededeellng. Loopt licht, wringt krachtig. Zeer solide gebouwd. De eenige werkelijk-roestvrlfe wringer. Zware rollen met rubber van de allerbeste kwaliteit, dat gegarandeerd niet loslaat 1 Vraagt de condities I 292 ten vaarwel zeggen, óf zij zullen, zooals de socialistische wethouder van Enschede heeft gedaan, het met hun geweten op een akkoordje moeten gooien. HET STEMMEN BIJ VOLMACHT. Wij brengen in herinnering, dat de laatste wijziging van de Kieswet het mo gelijk heeft gemaakt, dat de kiezer, wiens beroep of werkzaamheden medebrengen dat hij herhaaldelijk of althans geduren de het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, uit zijn woon plaats afwezig is (schippers, handelsrei zigers, marktkooplieden, enz.) bevoegd is om bij volmacht te stemmen. Ook de vrouw, welke gehuwd is met een kiezer, die in aanmerking kan komen om bij volmacht te stemmen, kan van deze bevoegdheid gebruik maken, wan neer zij met haar man in verband met diens beroep of werkzaamheden afwezig pleegt te zijn. Zij, die van deze bevoegdheid kunnen en willen gebruik maken voor de in 1933 te houden Tweede Kamerverkiezing, wel ke wordt gehouden in de eerste week van de maand Juli van dat jaar, moeten vóór 1 Januari a.s. een daartoe strekkend verzoekschrift indienen aan het bestuur der gemeente, waar zij op dien datum woonplaats zullen hebben. Formulieren voor het aan het gemeen tebestuur zijner woonplaats in te dienen verzoekschrift zijn tot en met 31 Decem ber a.s. kosteloos verkrijgbaar ter Secre tarie van iedere gemeente. De besturen onzer kiesvereenigingen dienen hieraan tijdig aandacht te schen ken. Hoover verwacht betaling. Hoover verwacht, dat de Europeesche debiteurstaten de per 15 December ver vallende termijnen zullen voldoen en met het oog op hun credietwaardigheid niet zullen verklaren, niet in staat te zijn te betalen. De regeling van het schuldenprobleem zal worden overgelaten aan den nieuwen president, Roosevelt, en diens regeering. Men verwacht te Washington, dat de Europeesche debiteurstaten na de te Lon den te houden economische wereldconfe rentie en na de aanvaarding van het be wind door Roosevelt opnieuw zullen voorstellen de schulden te verminderen. Voorts verluidt, dat ook Roosevelt wei gert de schulden thans te verlagen. De grootste debiteur van Amerika is Engeland met 95 millioen. Er wordt op gewezen dat Engeland voldoende devie zen bezit, om den Decembertermijn aan Amerika te betalen. De Engelsche bladen bereiden het pu bliek erop voor, dat een uitstel van de betalingen, welke 15 December vervallen, vermoedelijk niet zal worden toegestaan. Staatssecretaris Stimson heeft met zijn medewerkers tijdens het einde der week aan zijn memorandum gewerkt voor de economische wereldconferentie, dat he den aan Roosevelt bij zijn onderhoud met President Hoover zal worden voorgelegd. Algemeen wordt een gelijkstelling van Engeland en Frankrijk verworpen. Men is in Amerika overtuigd, dat de Fransche nota, die tijdens de kritieke periode die de Vereenigde Staten hebben doorge maakt, goud in groote massa's aan Amerika onttrokken heeft, de schuld annuïteit gemakkelijk betalen kan, ter- Binnenland. De tuinbouw en de crisispachtwet. De aardbeving van gisternacht. De Hoü. Mij van Landbouw over de crisismaatregelen. Buitenland. Hoover verwacht betaling der oorlogs schulden. Het antwoord van Hitier aan Von Hin denburg. de vrouw van den attaché van het Pool- sche gezantschap te Weenen gefouilleerd. Zij beriep zich tevergeefs op de diploma tieke positie van haar echtgenoot en bood, toen dit niet hielp, den ambtenaar een bedrag van 10.000 schilling aan, als hij haar liet passeeren. Op de dame werden gevonden een be drag van 198.000 schilling, 25.000 Tsje chische kronen, 2860 Zwitsersche fran ken, 680 dollar in biljetten en 180 dollar in goud, 14 Ganadeesche dollars, 700 Hol- landsche guldens, 200 Zweedsche en 5 Deensche kronen, voorts 14 Engelsche ponden. Vernietiging van rundvee. Wij meldden onlangs, dat in Denemar ken voorloopig veertienduizend stuks koeien zouden worden vernietigd door de dieren te verwerken tot varkensvoer (diermeel). Zij worden daartoe na ont- huid te zijn, in een destructor gebracht en in groote roteerende trommels onder inwerking van stoom om zoo te zeggen ontleed. Het residu wordt, na aftapping van het vet, gedroogd tot diermeel, dat een uitmuntend varkensvoer is. Intusschen is het aantal nog weer sterk uitgebreid, zoodat op het oogenblik reeds 21.000 dieren op deze wijze zijn vernietigd! Nog zij er op gewezen, dat de prijs van slachtvee in Denemarken op 't oogenblik 18 a 19 öre, dus circa 7 cents per kg. levend gewicht bedraagt Korte Berichten. i Volgens mededeelingen uit Fransche kringen te Genève, is de Fransche pre mier, Herriot, voornemens Woensdag ochtend te Genève aan te komen voor een kort verblijf, teneinde aam de thans begonnen diplomatieke onderhandelingen persoonlijk deel te nemen. Ingezonden mededeelingen. Hitier kabinetsformateur? Zooals wij gisteren reeds meldden, is Hitier thans door president Von Hin denburg in de gelegenheid gesteld een parlementair kabinet te vormen. Maar bij die opdracht zijn door den grijzen president enkele voorwaarden gesteld. In de eerste plaats gaat het om de vaststelling, dat de persoonlijke samen stelling van het kabinet de toestemming behoeft van den rijkspresident. Ten tweede behoudt de rijkspresident zich het recht voor van bijzonderen in vloed op de bezetting van het rijksweer- ministerie en het ministerie van buiten- landsche zaken. In de derde plaats verlangt de rijks president de opstelling van een econo misch program. Ten vierde de waarborg, dat geen te rugkeer tot het dualisme Rijk-Pruisen, en ten vijfde, dat geen wijziging of ver zwakking van artikel 48 der rijksgrond wet plaats vindt. Hitier heeft gistermiddag voortdurend met zijn partijvrienden geconfereerd en om half zes den vroegeren rijksbankpre sident dr Schacht ontvangen. Het onderhoud tusschen Hitier en dr Schacht duurde ongeveer een half uur. Na uitvoerige beraadslagingen met lei dende personen der nationaal-socialisti- sche beweging en van het openbare leven is gisteravond om 8 uur het antwoord van Adolf Hitler in den vorm van een brief aan staatssecretaris dr Meissner over handigd. De brief bevat een reeks van vragen, die waarschijnlijk in den loop van van daag opgehelderd zullen worden. In hoeverre Hitier kans heeft op een verwezenlijking van de gedachte eener nationale concentratie, is op het oogen blik nog moeilijk te beoordeelen. Omtrent den inhoud van het voorloo- pige antwoord van Hitier verluidt, dat Hitier de opdracht van den rijkspresident in den gewenschten vorm niet heeft aan vaard, waartegenover staat, dat de deur voor verder* besprekingen openblijft. wijl men toegeeft, dat de met Engeland overeengekomen rentevoet onevenredig hoog is en een onrechtvaardige hardheid tegenover Engeland beteekent. Met het oog op de algemeene oppositie van de leden van het Congres zal Hoo ver, naar verluidt, geen verlenging van het moratorium voorstellen, tenzij Roo sevelt daar uitdrukkelijk vóór zou zijn, wat men onwaarschijnlijk acht. Er bestaat op het oogenblik een tus- schenperiode, waarin Hoover niet meer kan handelen en Roosevelt theoretisch zonder macht is. Verblijdend verschijnsel. Op de lederfabriek van de firma M. B. Regouin, te Guyk, heerscht thans een meer dan gewone drukte, zoo zelfs dat herhaaldelijk met nachtploegen wordt ge werkt. Een verblijdend verschijnsel. Nieuwe dreiging in het Oosten. Volgens Chineesche berichten uit Pe king zijn de Japansche troepen den se dert geruimen tijd voorbereiden grooten aanval op de troepen van generaal Soe in Noordelijk Mandsjoerije begonnen. Uit Gharbin wordt gemeld, dat de ad ministratie van den Chineeschen Ooster spoorweg gelegenheid voor het transport van Japansche troepen naar het Westen waar operaties op gToote schaal voorbe reid zijn, heeft gegeven. Naar verluidt, heeft de sovjet-regeering den Russischen ambtenaren opdracht gegeven, aan deze transporten geen moei lijkheden in den weg te leggen. Belastingen In Rusland. De centraal executieve en de raad van volkscommissarissen hebben besloten, van de boeren een belasting ineens te heffen. Deze belasting bedraagt minstens 45 roebel per hoofd, terwijl voor de koelak ken het minimum 30 roebel bedraagt. Vóór 31 December moet deze belasting geïnd zijn; 75 pGt. van de opbrengst komt den Staat ten goede, 10 pCt. provin cie en 15 pCt. het district. Vrouw van diplomatiek ambtenaar gefouilleerd. Boven een groot gedeelte van Co lumbia heeft Zondag een vreeselijk nood weer, gepaard gaande met wolkbreuken, gewoed, zooals sedert honderd jaren niet meer is voorgekomen. De stad Bogota staat geheel onder water en honderden huizen werden door den storm vernield Tien personen werden gedood en onge veer vijftig gewond. Het presidium van het Bureau der Ontwapeningsconferentie heeft gisteren over het weder bijeenroepen van de alge meene commissie gesproken. Voorloopig zal echter geen definitief voorstel gedaan worden in afwachting van de onderhan delingen der staatslieden. Het Fransche ministerie van Land bouw heeft met directen ingang de in voerrechten op buitenlandsche artikelen verhoogd. Tegenover de invoerrechten, welke in den aanvang van dit jaar zijn geheven, bedragen de nieuwe rechten het vier- of vijfvoudige. De stad Chemnitz heeft Maandag den gemeente-ambtenaren en -beambten niet het geheele deel van hun salarissen en loonen kunnen uitbetalen, in verband met andere betalingsverplichtingen. De uitbetalig zal evenwel den 25 dezer ge schieden. i Reuter meldt uit Naboomspruit in Transvaal, dat daar na een verschrikke lijk onweer hagelsteenen tot 12 duim diep in den grond zijn gevonden. Er zijn 400 ossen, 2000 schapen en een 30-tal reeën gedood. Demonstratieve massa-staking. Zondag heeft het Nationaal Arbeiders Secretariaat in Den Haag vergaderingen gehouden in het Gebouw voor K. en W. en in den Dierentuin. In totaal waren twee drieduizend N.A.S.-leden uit ver schillende deelen des lands op deze ver gadering aanwezig. Besloten werd een demonstratieve massastaking te organi- seeren als protest tegen de bezuinigings maatregelen der regeering, welke volgen*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1