Gemengd Nieuws. Doch bovendien voerde hij gedurende Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten Telegrammen. Niemeyer In de vergadering der Synode uitgebracht. Besloten werd thans aan een tweetal provinciale kerkbesturen inlich tingen te vragen over de mogelijkheid van combinatiën in hun ressorten vóór 1 April 1933. Aardtrilling in ons land. (Hedennacht even vóór twaalf uur zijn in verschillende plaatsen in het Zuiden en Zuid-Oosten van ons 'land aardschok ken waargenomen. Velen werden uit hun slaap gewekt en snelden de straat op. Voor zoover 'bekend, is echter geen schade van eenige beteekenis aangericht. Uit Oss wordt aan de Courant gemeld, dat daar een aardbeving werd waargeno men en enkele schokken groote ontstelte nis veroorzaakten. In een bioscoop, waar de voorstelling nog niet afgeloopen was, ontstond een paniek, daar ieder naar den uitgang drong. Toen de schokken zich niet herhaalden, kwam men echter spoedig weer tot bedaren. Te 11.59 werden de bewoners van Oss waarvan de meesten zich reeds ter ruste hadden begeven, opgeschrikt door een eigenaardig gerommel, hetwelk gevolgd werd door eenige hevige aardschokken. De huizen trilden op him grondvesten. Dit verschijnsel duurde ongeveer 8 a 9 seconden. Er was een dof ondeiraardsch gerommel. De meeste bewoners vlucht ten in nachtgewaad de straat op. Hevig verschrikt school men bijeen. In de hui zen verschoven de meubelen. Bij verschei dene viel glaswerk in stukken. Op het spoor- en tramwegemplacement liepen de daarstaande wagens eenige kee- ren heen en weer. In de bioscoop ontstond een schrik on der de bezoekers. Deze zochten een goed heenkomen, daar de muren trilden en de lampen aan den zolder heen en weer slin gerden. Ook op het stadhuis waren op dat mo ment de klokken in beweging. Omstreeks 12.40 uur is weer een aard schok waargenomen, echter niet van ern- stigen aard. De bewoners, die dit natuurverschijn sel niet kenden, durfden zich eerst niet naar bed te begeven. Juist om een minuut voor twaalven werd op verschillende plaatsen te Maas tricht aardtrillingen geconstateerd. Het sterkst werd de beving waargenomen in een der hotels te Wijk, waar alle gasten door een gerommel uit hun slaap werden gewekt. In vele huizen werden de 'bewo ners wakker, doordat hun ledikanten ver schoven, terwijl verscheiden personen de straat opvluchtten. Ook te Nijmegen is de trilling waarge nomen. De schokken 'hielden ongeveer vijf seconden aan. Het verschijnsel ging ge paard met een duidelijk hoorbaar gerom mel. Vele menschen, die zich reeds te bed hadden begeven, schrokken wakker. In de huizen klepperden deuren en ramen en lichte voorwerpen vielen op den grond. Te Den Bosch bespeurde men, eveneens om vier minuten voor middernacht een hevig dreunen, dat ongeveer 5 seconden aanhield. De meubelen dansten op en neer, ruiten rinkelden, deuren rammel den. Late wandelaars, die huiswaarts keen den, hadden duidelijk den grond onder hunne voeten voelen bewegen. Tal van personen hier waren zoo zeer onder den indruk, dat zij het bewustzijn verloren. Anderen renden in paniek, nog in hun ondergoed, hun huizen uit en zochten een goed heenkomen. Cafébezoekers vertelden, dat de ta feltjes waaraan zij zaten, eenige centi meters heen en weer hadden geschoven. De geheele stad verkeerde geruimen tijd in groote opwinding. Na 1 uur keerde echter langzamerhand de rust weer. Te Winterswijk zijn enkele lichte aard schokken waargenomen. Te Veghel heeft men reeds om acht A halfnegen een lichten schok gevoeld. Om streeks twaalf uur herhaalden de schok ken zich met grootere kracht, waarbij de muren van een huis zouden zijn inge scheurd. Om halfeen ten slotte heeft men nog een lichten schok waargenomen, die echter niet zoo hevig was als de tweede. Toch viel in enkele woningen de kalk van de muren en zijn zelfs hier en daar vazen van den schoorsteen getuimeld. De in woners kwamen allen uit bed, terwijl velen de straat opsnelden. Ook te Amsterdam blijken trillingen waargenomen te zijn. De brand inde P. C Hooft Kort na elven Zaterdagmorgen sloegen de vlammen opnieuw hoog en fel naar bui ten uit; in het middaguur nam de brand nog in hevigheid toe. Vooral vlak voor den schoorsteen brandde het vuur hevig, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat nieuwe olievoorraden, aan het vuur ten offer zijn gevallen. Ook heeft zich weer een explosie doen hooren, die vermoedelijk door het springen van een tank is ver oorzaakt aan stuurboordkant, waardoor de olie naar het voorschip vloeide. Het achterschip is geheel uitgebrand; toch steeg gistermiddag ook uit dit gedeelte een dichte donkerbruine rook op; de plaats waar het vuur het hevigst woedt is weer begrensd door brug en schoor steen; de hevige rookontwikkeling, waar mede de vuurverschij nselen gepaard gin gen, vervroegde met den mist het inval- Pn van de duisternis in de omgeving van het wrak. De brandweer is weer actief geworden; twee slangen en het waterkanon van de vtn der Heyde hebben een ontzag lijke watermassa op de brandende olie uitgestort, terwijl tevens de scheepshuid aan stuurboordzijde werd natgehouden. Gevaar voor wegvloeien van de branden de olie op het water is er niet, doordat op de bakboord- en stuurboorddienstpoor- ten ijzeren platen zijn gelascht. Sinds Vrijdagmorgen is het voorschip weer eenigszins gezakt. De belangstelling van het publiek is nog altijd zeer groot en zoo blijven de ondernemingen, die er motor- en salon booten op na houden, goede zaken maken. Doodachterhetauto-stuur. Een autobestuurder vond Zaterdagmorgen op den weg nabij Groot Schermer een auto midden op den weg staan. Toen hij ging kijken wat de oorzaak kon wezen, dat deze auto niet uitweek, vond hij ach ter het stuur den heer Dr van Leeuwen, arts in De Rijp, die bleek te zijn over leden. Een beroerte heeft een eind aan zijn leven gemaakt De gasontploffing te Rot terdam. Zooals wij reeds meldden, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in pand 67 aan den Schiedamschensingel te Rotterdam een ontploffing gebeurd, waarbij de majoor van politie B. Hagoort om bet leven is gekomen en zeven men schen zwaar zijn gewond, terwijl een groote materieele schade is aangericht. In dit pand is gevestigd de winkel in kantoormeubelen van de firma Charles Herincx en daarboven een pension. Omstreeks 10 uur des avonds hebben bewoners van het pension een brandlucht waargenomen, maar hoe men ook zocht men kon niets vinden. De politie werd gewaarschuwd, maar het onderzoek le verde ook niets op. Men gaf het zoeken echter niet op, vooral toen tegen elven bleek, dat de telefoonverbinding in het huis gestoord was. Voortdurend bleven een paar agenten bij het pand. Laat in den nacht ongeveer half vier kwamen de majoors B. Hagoort en J. Boelhouwer melden, dat zij nog eens op onderzoek wilden gaan. De politiemannen waren nog niet lang weg toen op het bu reau- twee kort achter elkaar volgende slagen werden gehoord. Er bleek een geweldige ravage te zijn aangericht in pand 67. Met oorverdoovend geweld sloegen de groote spiegelruiten van den winkel ka pot en in het huis vielen het plafond, een groote lantaarn, separatiemuren en ach- tei gevel ineen. Voor het huis stonden, behalve de agenten Schiekhof en de Rijder, een wa ker van „de Bijenkorf", de 56-jarige Spaan, de 44-jarige controleur van een Nachtveiligheidsdienst Röpcke en de 56- jarige waker van de Lind. Allen werden aan gelaat en handen zwaar gewond. Majoor Boelhouwer had een vrij zware hoofdwonde en wonden aan de handen opgeloopen. De majoor Hagoort vond men in den tuin achter het huis liggen bij een boom. Toen na ruim een half uur de Genees kundige Dienst nog niet was verschenen achteraf is gebleken, dat de eenige wei gen die 's nachts ter beschikking van den Geneeskundigen Dienst staat, uit was voor een einder geval zijn eenige agen ten naar het ziekenhuis aan den C ooisin gel geloopen. Ze vroegen daar een bran card, die evenwel werd geweigerd, waar op ze zoo verstandig waren zelf een ope ratiewagen, die daar stond, mee te ne men. Ze spoedden zich daarmede naar den Schiedamschesingel, waar ze den ge wonde op den wagen legden en met be hulp van eenige burgers naar het zieken huis reden. Hagoort bleek beide beenen verbrijzeld te hebben en bovendien had hij een zware wonde aan den hals. Hoewel hij onmid dellijk in behandeling werd genomen overleed hij omstreeks vijf uur 's morgens aan de bekomen verwondingen. De brandweer was kort na de ontplof fing ter plaatse. Er werden slangen uit gelegd langs de voorzijde. Met drie stra len heeft men den hevigen brand aange tast en reeds spoedig had men het vuur onder de knie. De politie heeft verschillende oogge tuigen en deskundigen gehoord en uit hun verklaringen heeft men vastgesteld, dat de explosie vermoedelijk ontstaan is door een verzakking der electrische ka bels, tengevolge waarvan kortsluiting is ontstaan. Een boogvonk die tengevolge van deze kortsluiting is overgesprongen, zou volgens deze theorie gaten in de gas buizen veroorzaakt hebben. Het uitstroo- mende lichtgas kan volgens deskundigen tot explosie zijn gebracht door een plotse- lingen toevoer van zuurstof. Het is moge lijk, dat de majoors van politie, die zich aan de achterzijde van het pand bevon den, een kelderraam geopend hebben waardoor deze plotselinge toevoer van zuurstof plaats vond. Achteraf is geble ken, dat inderdaad een majoor van po litie een kelderraam geopend heeft. Een gelukkige omstandigheid is het ge weest dat in het pand vroeger een bak kerij gevestigd is geweest. In verband daarmede waren de gewelven in den kel der op voorschrift van de bouwpolitie van beton vervaardigd. Deze betonnen ge welven hebben de explosie voor een flink deel opgevangen. Wat dit niet het geval geweest, dan zou de kans groot geweest zijn, dat het heele pand vernield was. De majoor van politie Boelhouwer, die ernstig aan het hoofd verwond werd, is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Zijn toestand is nog zorge lijk, hoewel niet hopeloos. Liefdeedrama. Gisteravond omstreeks 11 uur is te Putten (Gld.) een moordaanslag gepleegd op den 20-jarigen arbeider Bouw, wonende te Ter schuur, Het slachtoffer, dat op de heide, even buiten Putten met zijn meisje liep te wandelen, werd onverhoeds aangevallen en ontving van den nog onbekenden da der eenige messteken in den rug, waar door hij zwaar gewand werd. Na zijn laffe daad gepleegd te hebben is de aan rander de bosschen ingevlucht. Men ver moedt dat jaloezie de drijfveer is geweest. De getroffene is naar het ziekenhuis te Salem bij Ermelo overgebracht. Er be staat ernstig gevaar voor zijn leven. (Telegr.) Pantserauto in beslag ge nomen. Te Helmond is een gepantserde smokkelauto in beslag genomen op ver moeden van diefstal. De auto was in een garage aldaar van pantserplaten voorzien, toen de wagen de stad wilde verlaten, stak de politie er een stokje voor. De bestuurder en een mede-inzittende, twee ingezetenen van het Limburgsche dorpje Well, verklaarden de auto aldaar te hebben „meegenomen". In hoeverre dit juist is, wordt door de politie onderzocht. Twaalfduizend gulden ver duisterd. Door de politie te Utrecht is een man gearresteerd, die verdacht wordt ten nadeele van een Utrechtsche firma een belangrijke verduistering in dienstbetrekking te hebben gepleegd. De man zou zich een bedrag van f8100 aan effecten en f4200 aan geld hebben toe geëigend. Hij is door de politie in ver zekerde bewaring gesteld. Smokkelaars aan de Bel gische grens. Men meldt uit Weert aan de Msb.: De smokkelhandel aan de Belgisch— Nederlandsche grens viert hoogtij. Voor korten tijd gingen de biggen van hier met 40, 60 en 100 stuks tegelijk over de grenzen België binnen, waar de jonge krulstaarten ongeveer het dubbele kosten van den prijs hier te lande. Ook vette varkens gingen er bij tientallen over. Nu de varkens en de biggen hier te lande gemerkt moeten zijn, is dit over brengen vrijwel onmogelijk gemaakt, daar hun nationaliteit bekend is. Het overbrengen van rundvee bleef ech ter nog een dankbaar smokkelobject, daar ook de prijzen van rundvee in België aanzienlijk hooger zijn dan hier te lande. Met 2, 4 of 6 stuks en meer gaat het Hol- landsche vee naar België. In de afgeloopen week kon de Belgische douane zes stuks benaderen, die 19000 frcs (f1330) en drie stuks die 10.500 frcs (f735) opbrachten. Als tegenprestatie krijgen wij van onze Belgische stamgenooten groote partijen goedkoope suiker en goedkoope marga rine, die daar ook maar half zooveel kost als hier. Maar waarmee er ook veel tegen de lamp loopen. Onder een wiel van een auto bus. Vrijdagavond wilde de 20-jarige student A. Knottenbelt, afkomstig uit Bussum, op het Stationsplein te Leiden op een autobus springen, die met eerste jaars-studenten uit Noordwijk kwam. Hij gleed daarbij uit en kreeg een wiel van de autobus over zich heen. Met inwen dige kneuzingen is hij in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuis over gebracht Daar is hij overleden. Inbraak te Haarlem. Vrijdag nacht is ingebroken in het kantoor van den graanhandel „De Volharding" te Haarlem. De dieven, vermoedelijk waren er twee personen, hebben zich toegang verschaft door met behulp van een schil dersladder, die zich daar bevond, op het dak van het gebouw te klimmen, waar zij door een dakraampje zijn binnenge komen. De brandkast, die zij bewerkt heb ben, konden zij echter niet geheel openen. Deze kast was er een van een oud model, met twee deuren, een binnendeur en een buitendeur. Uit de buitendeur hebben zij het slot weggeboord, zoodat die geopend kon worden. Voor de binnendeur schoten hun krachten echter te kort. Daar zij blijkbaar toch iets wilden meenemen, maakten zij uit een lessenaar de som van zeven gulden buit, waarna zij, vermoede lijk door de buitendeur, zijn verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Ongelukkig einde van een huwelijksreis. De Staphor ster landbouwer Talen, die Vrijdagmid dag met zijn jonge bruid per wagen van hun huwelijksreis naar Meppel huis waarts keerde, wilde op den Staphorster- weg een stilstaande auto passeeren, toen van tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde. Deze auto moest voor den wagen zoover uitwijken, dat zij eerst tegen den weigen en daarop tegen een boom reed. De wagen, waarop het bruidspaar zat, werd in stukken gereden, doch de jonge echtgenooten en ook het paard kwamen er goed af. Met de twee inzittenden van de vracht auto was het erger gesteld; chauffeur K. van der Ploeg uit Groningen kreeg een zware hersenschudding, de mede-inzit tende J. Zeeman een hoofdwonde. Nederlander veroor deeld wegens deviezen- overtreding. De rechtbank te Dort mund heeft een Nederlandschen groot handelaar in levensmiddelen veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf en 5000 mark boete, wegens overtreding van de Duiitsche deviezenbepalingen. Reeds dertig jaren voerde hij van Ne derland eieren, boter, kaas en aardappelen naar Duitschland uit. Toen de deviezen- bepalingen in werking traden betrok hij maandelijks van een desbetreffend bu reau een bewijs van vergunning tot den uitvoer van deviezen tot een bepaald be perkt bedrag. zijn talrijke reizen kleinere hoeveelheden deviezen naar Nederland in. Hij verstop te die in zijn kleeren. Bij het voor-onderzoek bekende de man en voor den rechter herhaalde hij zijn be kentenis. Hij beriep er zich op, dat hij geruïneerd zou zijn als hij zich stipt aan de deviezenregeling had gehouden. Mist en gladde wegen. Tengevolge van den opdooi waren de we gen in het Noorden des lande Zaterdag bijna onbegaanbaar. Hier en daar zijn dientengevolge vrij ernstige ongevallen voorgekomen, waarbij echter ook de mist een rol speelde. Op den Farmsummerweg, onder de ge meente Appingedam, is de vrachtauto van den heer Daniels, die een vracht- dienst van Appingedam naar Groningen onderhoudt, daar door de gladheid met zijn auto geslipt. De auto, die met vrij groote snelheid reed, botste tegen een boom en werd totaal verbrijzeld. De chauffeur en de inzittende loopknecht werden bewusteloos opgenomen en bij omwonenden binnen gedragen. Later zijn zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht. Roofoverval te Roosen daal. In den vroegen ochtend van Za terdag werd in café G. Baks te Roosen daal een overval gepleegd. Te circa 6 uur in den ochtend werd vrouw Baks wakker en zag in het slaap vertrek een schaduw. Met een „Toon, er is vreemd volk" wekte de vrouw haar echtgenoot. De indringer hield hen ech ter dadelijk een revolver voor en dwong de vrouw het bed te verlaten en het geld en de sieraden uit de kastladen af te ge ven. Alleen het geld een bedrag van ongeveer 4 gulden werd door den on verlaat meegenomen. Later wordt gemeld: De dader is te Calmpthout in België gearresteerd. Hij bleek een Spanjaard te zijn. De man heeft bekend. Tragisch ongeluk te V e n 1 o. Zaterdagmorgen heeft Onder groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van den heer J. Bosman, socialis tisch gemeenteraadslid van Veria. Na afloop van de begrafenisplechtig heden is de zuster van de weduwe, toen zij uit een der volgauto's stapte, door een flauwte bevangen. Zij viel met het hoofd Op de treeplank, waardoor zij een sche delfractuur en een zware hersenschud ding opliep. In zorgwekkenden toestand is de vrouw naar het R. K. ziekenhuis ge bracht. Men vreest voor haar leven. BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1933 van Bin- nenlandsche Zaken. Daaraan is ontleend: Met betrekking tot bezwaren tegen den zomertijd zegt de minister nogmaals, dat zijnerzijds geen voorstel is te ver wachten, 'hetwelk in de terzake bestaan de wetgeving wijziging zou brengen. Gelijk ook reeds bij andere gelegen heden te kennen werd gegeven, moet bij de beoordeeling van de vraag of de Z o n- dagswet naar behooren wordt uitge voerd, in de eerste plaats het oog worden gericht op de gestie der plaatselijke be sturen. Indien klachten over niet behoor lijke uitvoering van de wet in 'bepaalde gevallen te zijner kennis komen, pleegt de minister daaraan ernstig aandacht te schenken. Binnenkort Ihoopt de minister in staat te zijn van zijn voornemen met betrekking tot wettelijke regeling van het d'ans- vraagstukte doen blijken. Het volgen van den in het voorloopig verslag gegeven wenk, om door middel van een circu laire de gemeentebesturen met da nuttige raadgevingen van 't rapport in kennis te stellen, neemt de minister gaarne in over weging. Ook bij deze gelegenheid kan de minis-, ter slechts zijn reeds vroeger geuite ziens wijze herhalen, dat althans onder de wer king van het -huidige stelsel van even redige vertegenwoordiging, de zoogen. stemplicht 'behouden moet blijven. De posten, uitgetrokken voor de vrij willige burgerwachten en den bij zonderen vrijwilligen land storm, heeft de Regeering voor het volle bedrag van het dienstjaar 1932 gehand haafd op grond van de overweging, dat zij 'beide organisaties nog steeds van groot nut acht en die posten, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, niet voor vermindering in aanmerking kunnen komen. In het V. V. wordt een lans gebroken voor die candidaten voor het (burge meesterschap, die nog een volledig ambtelijk leven vóór zich hebben en men meent, dat personen, wier openbare func tie door pensionneering is afgesloten, niet in aanmerking zouden mogen worden ge bracht. Van de circa 50 benoemingen in het afgeloopen jaar zijn er, ruim genomen, drie gevallen, waarop de gemaakte opmer king betrekking zou kunnen hebben, zoo antwoordt de minister, die gaarne het op komend geslacht de noodige ruimte geeft. Dit neemt echter niet weg, dat in bepaalde gevallen de 'benoeming van personen op rijperen leeftijd, die in vorige ambtsperio den ervaring hebben kunnen erlangen, de voorkeur verdient. De groote financieelemoeilijk- heden, waarin verscheidene gemeen ten verkeeren, en welke inderdaad in sommige gevallen onhoudbaar mogen worden genoemd, hebben reeds geruimen tijd de bijzondere aandacht van den on- dergeteekende en ma'ken onderwerp van voortdurend overleg uit met zijn ambtge noot van Financiën. Het denkbeeld om de Bank voor Neder landsche Gemeenten in staat te stellen on der garantie van het Rijk obligatieleenin- gen te plaatsen en uit de opbrengst daar van leeningen op langen termijn aan ge meenten te verstrékken, verdient naar de meening van de Regeering geen aanbeve ling. De p o 1 i t i e, in het bijzonder die t e n platteland e, maakt bereids een punt van voortdurende zorg en belangstelling voor den minister uit. De wenschelijkheid van een reorganisatie van dit bestuurs apparaat, welke, gelet op de uitgebreid heid en de veelzijdigheid der materie, ook bij de meest zorgvuldige voorbereiding on vermijdelijk een experimenteele zijde zal hebben, meent de minister echter onder de huidige tijdsomstandigheden en ver houdingen voorshands te moeten betwij felen. De minister beantwoordt vervolgens uitvoerig de vragen en opmerkingen ten aanzien van werkverschaffingen steunverleeningen stelt zich voor, der Kamer, zoo mogelijk, nog vóór de openbare behandeling van de begrooting een overzicht te doen toekomen van de loonnormen, welke in verschillende go- meenten bij de werkverschaffing gelden. De minister wijdt aan het vraagstuk van de ontwikkeling van jeugdige werk- loozen bij voortduring zijn aandacht. Een regeling bij de wet van de w e r k - loosheidsverzekeringis ook van den minister een wensch. Daarbij zal het, mede naar zijn meening, verstandig zijn er rekening mede te houden, dat de thans heerschende abnormale werkloosheid af wijkt van de min of meer normale. De minister acht de gevoelens, waar mede zeer vele leden hebben kennis ge nomen van de vermindering van verschei dene posten voor de volksgezond heid verklaarbaar. Men moet overigens ook de bezwaren niet overdrijven. Vergeten worde niet, dat juist in de laatste jaren de begrootinga- credieten voor onderscheidene onderdoo ien van de begrooting voor de volksge zondheid belangrijk verhoogd zijn; dit maakt de verminderingen, die, men ver- gete het niet, toch slechts naar wij hopen een zeer tijdelijk karakter zullen dragen, minder bezwarend. Ook de minister betreurt de stagna tie in het bouwbedrijf Dat echter het Rijk hier niet vrij zou uitgaan, berust op een misverstand. Deze stagnatie was te wijten aan de vermindering van vertrou wen bij het publiek, waardoor de hypo theekbanken haar pandbrieven niet meer vlot konden plaatsen. Verlaging van an nuïteiten kan de Regeering tot haar leed wezen niet bevorderen. Zij verleent grond- voorschotten tegen een 75-jarige annuïteit, wat een zeer matige aflossing van de op den grond rustende schuld 'beteekent. Met betrekking tot de oredietver- leening voor woningbouw zij het volgende opgemerkt. Voor vereeni- gingsbouw is 20 millioen beschikbaar. Po gingen om voor den particulieren bouw kapitaal beschikbaar te stellen, zijn mis lukt. Thans is een ander denkbeeld in studie. Zoolang het onderzoek daarvan niet is afgeloopen, kunnen daarover geen mededeelingen worden verstrekt. De Z. L M. In de Alg. vergadering der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, welke op Maan dag 28 Nov. a.s. te Middelburg zal wor den gehouden, zal dhr Dr H. J. Lovink, voorzitter van de Holl. Mij van Land bouw een lezing houden over het onder werp: „Binnen- en buitenlandsche moei lijkheden in den landbouw". 5 pCi. leening Ede. Naar wij vernemen is de emissie der nieuwe 5 pCt leening der gemeente Ede zoodanig overteekend, dat de toewijzing slechts zeer gering zal zijn. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Nov., 2.30 u. Londen 8.148.18. Parijs 9.739.78. Brussel 34.4934.53. New-York 2.48%—2.49%. Berlijn 59.15—59.20. De aardbeving van vannacht. AMSTERDAM. Het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut deelt mede, dat he dennacht te 11.37 u. Greenwichtijd of 11.56 u. Amst. tijd, te De Bilt een sterke naburige aardbeving werd opgeteekend, die in verschillende plaatsen hier te lande is gevoeld. Het betreft hier een z.g. tectonische aardbeving, die ontstaat door spanning in de aardkorst, en gewoonlijk gepaard gaat met verschuiving van groote aard schollen. Ook op alle Duitsche seismografen ia de aardbeving geregistreerd. Vermoede lijk is de haa,rd in het Rijndal gelegen. Een nader bericht meldt, dat de oor sprong van de aardbeving in of nabij Noord-Oostelijk Brabant ligt. Van de aardbevingen, wier centrum in Ons land is gelegen, is deze sedert 1908 toen met de geregelde registratie een begin ia gemaakt de krachtigste,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3