MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. 44 Buitenland JOAN CARISBR0KE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortentiön 80 cent per regel. Ingezonden mododoolingon 00 cont por regol. Kleine Advortontiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Jeugdige werkloozen. De werkloosheid vooral als ze van langen duur is, zooals dat in dezen tijd helaas maar al teveel voorkomt is voor degenen die er door getroffen worden een ontzaglijke ramp. Er zijn niet alleen de materieele zorgen die zoo zwaar kunnen drukken, maar er dreigen ook gevaren van moreelen en geestelijke aard. Geen werk te hebben wil in vele geval len zeggen geen brood te verdienen, en van anderen afhankelijk te zijn. En ook al wordt er veel gedaan om in de behoef ten van de getroffenen te voorzien, de steun, in welken vorm dan ook verleend, blijft toch tot het meest noodzakelijke be perkt. Zoo is er stoffelijke achteruitgang en als gevolg daarvan vaak moreele en gees telijke inzinking. Geen werk te hebben, geen doel te heb ben waarvoor men leeft, geen levensvul ling, het moet wel neerdrukken en ten zij het geloof krachtig werkt, verslap- pén en ontmoedigen. En dit alles geldt in versterkte mate voor de jeugdige werkloozen: jonge men- schen die klaar staan om aan te pakken en zich een weg door het leven te banen en die nu, omdat niemand ze noodig heeft ledig staan op de markt. Zij hebben geen gelegenheid om zich verder te bekwamen en zich de noodige ervaring eigen te maken, de kans om zich verder te ontwikkelen en zich een positie te veroveren ontbreekt, ze zien geen perspectief en het gevolg is misschien dat ze lui en landerig worden en voor hun le ven bedorven. Vooral voor jonge menschen geldt, dat ledigheid des duivels oorkussen is en dat kwade samensprekingen goede zeden be derven. Het betreft hier een uiterst moeilijk vraagstuk. In Duitschland heeft men geprobeerd door een z.g. „Vrijwillige arbeidsdienst" de jeugdige werkloozen aan het werk te zetten, maar zulk een dienst wordt door tal van bezwaren gedrukt en vindt bij de vakvereenigingen, aangezien ze loondruk- kend werkt, weinig waardeeringen. Pogingen om naar Duitsch model ook hier te lande in dezen geest iets te doen hebben dan ook weinig instemming ge vonden. Toch is het noodig, dat aan het vraag stuk van de jeugdige werkloozen volle aandacht wordt geschonken. Groote belangen staan hier op het spel. En het was dan ook goed gezien van de A.R. Kiesvereeniging te Goes toen zij voorstelde aan het Verkiezingsmanifest voor 1933 de volgende zinsnede toe te voegen: Alles wat gedaan kan worden om de jeugdige werkloozen van de demorali- seerende invloeden van het lediggaan te vrijwaren, worde door de Overheid ge steund. Nog meer belasting-ontduiking In Frankrijk. Een nieuw groot belastingontduiking schandaal zal waarschijnlijk toegevoegd moeten worden aan de gevallen van de 1018 cliënten te Parijs van de Banque Commercials de Béde. Thans gaat het om den Parijschen ver- FEUILLETON. door EMMA JANE WORBOLSE. 67). e— „Ik geloof ja, ik twijfel er geen oogenblik aan dat ze bij Christus den Heere is. Hij heeft haar geleerd tot Hem te komen. Lieve Brenda, nu is het aan jou ook tot Hem te gaan. Ik geloof, dat Hij je roept en als Brenda van haar graf uiit kon spreken, zou ze je verzoeken te gaanl" En van dien avond af, was Brenda een ander meisje. Een nieuwe ziel scheen er in haar geboren. Ze was nooit bij de hand en vroolijk, zooals de meeste meisjes zijn; ze was altijd langzaam van begrip, zoo dat haar familieleden haar dom noemden. Maar ze was niet langer het zelfzuchtige, leugenachtige wezentje, dat ze altijd ge weest was. Ze begon in te zien, dat er een zekere verantwoordelijkheid op haar rustte, dat ze plichten had jegens God en haar medemenschen; en ze begon zich af te vragen, wat wel haar werk in de wereld zou zijn en hoe ze dat het beste tot stand zou kunnen brengen. Ze behield haar schuwe natuur en niemand wist veel van haar innerlijk leven dan Maud Clarke en misschien begreep niemand an dera haar zoo goed of wi»t den weg tot tegenwoordiger van de Geneefsche Ban que Lombard, Odier. Een zekere graaf de Chabrignac, tegen wien verdenking werd gekoesterd,, werd op aanwijzing van een rechter van in structie in aanwezigheid van eenige po- litie-ambtenaren onderworpen aan een verhoor, dat vijf uur duurde. Gedurende het verhoor, dat op het bureau van den graaf geschiedde, werd deze door ver schillende cliënten opgebeld. De telefoon gesprekken werden door de politie-be- ambten opgevangen en zoo vernamen zij tal van mededeelingen over het in ont vangst nemen van bedragen voor coupons en andere waardepapieren, welke zaken door den graaf voor hen behartigd wer den. De zaken van den graaf bleken zeer druk te zijn, want bijna gedurende het geheele verhoor ging de telefoon voor zakengesprekken. Toen het telefoneeren dan ook plotseling ophield kreeg de po litie argwaan en bleek, dat de graaf tij dens het verhoor kans had gezien het te lefoontoestel onbruikbaar te maken. Zoo dra een nieuw toestel was aangebracht werd weer voortdurend door cliënten op gebeld. De graaf ontkent hardnekkig zijn schuld, doch er schijnt belastend mate riaal bij hem te zijn gevonden. Terreur te Barcelona. Te Barcelona is voor een meubelzaak een bom ontploft, waardoor veertien per sonen, onder wie twee politiemannen, min of meer ernstig gewond werden. Het onderzoek der politie heeft uitge wezen, dat deze bom is gelegd door schrijnwerkers, die tengevolge van een loongeschil in staking zijn gegaan. In het gebouw van de meubelzaak werd nog een bom gevonden, die echter tijdig huiten werking kon worden gesteld. Hitler's bezoek bij Hindenburg. Het bezoek dat Hitier Zaterdagmiddag bij Rijkspresident von Hindenburg bracht duurde ruim een uur. Toen de auto moest voorbijrijden, hadden zich op straat zooveel menschen verzameld, dat de wa gen zich slechts met moeite een weg naar het gebouw kon banen. D'e menschen doorbraken het Schupo-cordon en storm den naar den ingang, welke wederom ge sloten werd. Daarna kon de Schupo den weg weer vrij maken, zoodat de auto kon voorrijden. Toen Hitler in zijn auto stapte werden hem langdurige ovaties gebracht. Zijn auto kon slechts heel langzaam rijdende het hotel Kaiserhof bereiken. Den gehee- len weg langs werd de leider der nazi's toegejuicht. Het onderhoud tusschen Hindenburg en Hitler was een onderhoud onder vier oogen. Staatssecretaris Meissner was slechts even bij het gesprek aanwezig. Daar de besprekingen niet ten einde zijn, zullen zij deze week worden voortge zet. Ook over hetgeen tusschen Rijkspresi dent von Hindenburg en Hitier verhan deld is, wordt te Berlijn overal het strik- ste stilzwijgen bewaard. Het gerucht doet de ronde, dat de nationaal-socialisten weer aan het onderhandelen zijn met het centrum, maar ook daarover is niets met zekerheid bekend. Oorvijgen In het parlement. In het Joego-Slavische parlement is het tot heftigheden gekomen. haar hart te vinden. Niemand kon haar vergoeden, wat de arme, onbeduidende Netta voor haar geweest was; maar van Maud ging ze houden, vooral na den dag, waarop deze haar over haar eigen leed sprak en haar meer als. volwassen behan delde, dan haar nog ooit gebeurd was. Want ofschoon Brenda zich buitengewoon sterk ontwikkeld had na den dood van haar zuster, beschouwde men haar toch als achterlijk en werd ze net behandeld als kleine Ruby. Mevrouw Clarke behan delde haar als haar gelijke en bracht daardoor verschillende eigenschappen tot ontwikkeling, die tot nog toe latent waren Op zekeren dag was Brenda in een bui tengewoon sombere bui; een diepe me lancholie was over haar gekomen en uren achtereen zat ze stil en bewegingloos, de handen in den schoot gevouwen. Ze scheen weer terug gevallen in een van haar oude buien, waaruit niemand of niets haar kon wekken; en Meliora vond het niet prettig gezag Over haar te doen gelden, nu ze zoo veranderd was, zooveel ouder geworden, vooral waar er zoo iets roerends in haar smart was. Eindelijk kwam Maud te hulp en na een korte aar zeling sprak ze tot het meisje over het verkeerde van zulk een doelloos smartbe- toon. Was het iemand anders geweest, dan zou Brenda waarschijnlijk geweigerd hebben haar mond te openen; maar haar vriendin keek ze verwijtend aan en ze riep uit: „O, u begrijpt het niet u kunt het niet begrijpen!" Aanleiding ertoe was een brief van een Sloweensch afgevaardigde, waarin ge protesteerd werd tegen de laffe aanval len op minister dr Kramer, in de zitting van j.l. Donderdag. De afgevaardigde Nikitsj stoorde de voorlezing van den brief voortdurend door interrupties. De Sloweensche afge vaardigde Zerer sprong op hem toe en greep hem bij zijn kraag, waarop Nikitsj repliceerde met hem eenige klinkende oorvijgen te geven. Van alle kanten sprongen toen de afge vaardigden op het tweetal toe, om een vechtpartij te voorkomen. Ter kalmeering van de gemoederen werd de zitting voor een kwartier onderbroken. IJsbreker vergaan. Officieel wordt medegedeeld, dat de Sovjet-ijsbreker Nr 9, die op 24 October uit Archangelsk naar de Poolsche zee was vertrokken om den Sovjet-ijsbreker nr 8 te zoeken, geen teeken van leven meer heeft gegeven, hoewel een radio installatie aan boord was. Op 1 Novem ber j.l. hebben eenige schepen acht lij ken opgevischt, die bleken te behooren tot de bemanning van ijshreker nr. 9. Nu nog ruim veertien dagen zijn verloopen, moet officieel worden vastgesteld, dat de ijs- breker met dertig opvarenden aan boord is vergaan. Hst confict EngelandIerland. Zaterdag is door den Ierschen Iand- bouwersbond besloten, dat ongeveer hon derdduizend Iersche boeren een marsch naar Dublin zullen ondernemen, om mi nister-president De Valera hun noodtoe stand uiteen te zetten. Zij zullen verlan gen, dat De Valera ten spoedigste stappen zal doen, om den uitvoer van Iersche landbouwbouwproducten naar Engeland weder mogelijk te maken. Geheimzinnige explosies nabij Londen. Tengevolge van een ontploffing werd te Kingston bij Londen een publieke tele fooncel geheel vernield. Klaarblijkelijk is de ontploffing veroorzaakt door een bom, die in de cel moet zijn gelegd. Eenige uren tevoren was door een bom ontploffing in het Londensche stadsdeel Ham een huis vrij ernstig beschadigd. Het is nog niet bekend of er verband tus schen deze beide ontploffingen bestaat. Aanslag op Herriot. Op de spoorweglijn ParijsNantes is gistermorgen vijf uur in de buurt van Angers geconstateerd, dat de rails over een afstand van twee meter waren op gebroken. De trein, waarin de eerste minister Herriot naar Nantes reisde, zou enkele minuten later deze plaats moeten passeeren. Met vijftig minuten vertraging heeft de trein evenwel zonder letsel de reis kunnen vervolgen. De ramp is voorkomen door de waak zaamheid van een spoorwegwachter, die een knal hoorde en ging kijken op de lijn. Hij liet onmiddellijk signalen geven, dat de trein moest stoppen. Ongeveer vijftig kilometer ten Noorden van Nantes was onder de rails een sterk explosieve dynamiet-patroon gelegd, die zou moeten ontploffen bij het passeeren van den trein. Een uur voor de komst van den trein kwamde patroon tot ont ploffing, alle bewoners uit de omgeving opschrikkend uit hun slaap. Volgens de bladen moeten de onbeken de daders worden gezocht bij een Breton- sche autonomistische secte. „Toch wel," antwoordde Maud Clarke zacht. „Ik heb heit zwaarste verlies ge leden, dat een vrouw kan lijden; je ver geet, dat ik weduwe ben, Brenda." „Dat vergeet ik ook," luidde het ant woord. „Daar ik uw man nooit gezien heb en nooit van hem hoor, moet ik wel vergeten, dat er ooit een mijnheer Clarke is geweest, dat Laura eens een vader had." „En Laura kan hem zich niet eens her inneren; ze kent hem alleen van zijn portret. Hij stierf, toen ze nog heel klein was, toen hij en ik nog jonge menschen waren; en Brenda, ik hield heel veel van hem meer dan je zou hebben kunnen begrijpen, had je niet de zuster, waar je zoo veel van hield, verloren." „Hield u dan zoo veel van hem? Vertel me eens wat van hem?" Het was een van Maud's eigenaardig heden, dat ze zelden, zelfs tegen haar zusters, sprak over haar gestorven echt genoot, behalve tegen haar kind, de herinnering aan hem was te kostbaar, om met anderen te deelen. Maar nu dwong ze zich zelf om aan Brenda's ver zoek te voldoen; en hoewel het haar eerst een zekere overwinning op zich zelf kostte, gaf het haar weldra een zekere voldoening, zelfs genoegen, het meisje te vertellen van zijn leven, -hun eerste ont moeting, hun gelukkig huwelijksleven, zijn lange ziekte met het daarop volgend overlijden. En Brenda luisterde met be langstelling en sympathie. Toen Maud «weeg, «ei xe: „Je moet je net zoo onge- De eetstakingsmanie. Sedert ongeveer een week weigeren 41 van de 42 politieke gevangenen, die in de gevangenis Gross-Strehlitz vestingstraf ondergaan, voedsel tot zich te nemen. Do- ze 41 gevangenen zijn communisten. Een nationaal-socialist, die eveneens daar ves tingstraf ondergaat, neemt geen deel aan deze voedselstaking. De gevangenen zijn hiertoe overgegaan uit protest tegen verscherping van hun straf. Acht gevangenen zijn reeds naar het ziekenhuis overgebracht. Er wordt reeds overwogen over te gaan tot ge dwongen voedseltoediening. Ongeveer een week geleden hebben 31 gedetineerden van de Bergedorfer gevan genis zich aangesloten bij de voedselsta king der Pruisische staatsgevangenen. Donderdag hebben zij evenwel deze voed selstaking beëindigd en hebben zij weer Korte berichten. Te Barcelona is voor een meubel zaak een bom ontploft, waardoor 14 per sonen, onder wie twee politiemannen, min of meer ernstig gewond werden. Men ver moedt, dat de bom door extremistische elementen is neergelegd. Te Chili is een nieuwe revolutionaire aanslag op de regeering ontdekt. i Zaterdagavond hebben communisten getracht in verschillende deelen van Keu len betoogingen te houden. Klaarblijkelijk is volgens een afgesproken plan tewerk gegaan, doch de politie greep tijdig in en joeg de betoogers terug. i Ten gevolge van den dikken mist boven het Zuiden van Engeland en het Kanaal werd Zaterdag bijna het geheele luchtverkeer van Londen naar het con tinent en omgekeerd gestaakt. Alleen het verkeersvliegtuig LondenBrussel is ver trokken. i Het Japansche stoomvisschersschip „Aiseki Maru" is in een storm vergaan Vijftig opvarenden zijn omgekomen. Slechts één matroos kon gered worden. i Voor de eerste maal in zijn amts- periode heeft president Hoover het kabi net telefonisch bijeengeroepen voor een buitengewone zitting. Een reden voor deze zitting wordt niet opgegeven, doch waarschijnlijk staat zij in verband met de moeilijkheden bij het in evenwicht brengen van de begTOoting wegens het enorme tekort. Volgens te Cairo ontvangen berich ten is in Asir in Arabië een opstand uit gebroken tegen koning Ibn Saoed van den Hedjas. H. NI. de Koningin. H. M. de Koningin zal 29 November a.s. van Het Loo in de residentie terug- keeren. De navorderingsbepaling. De minister van Financiën heeft op de vragen van den heer I J. Keestra, lid van de Tweede Kamer, betreffende het ophef fen der door de schorsing van de behan deling van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrech ten ontstane onzekerheid ter zake van de navorderingsbepaling van art. 6 van dat wetsontwerp, geantwoord Ten gevolge van de na het stellen der lukkig gevoeld hebben als ik, misschien zelfs nog ongelukkiger, want ik heb altijd gehoord en gelezen, dat de liefde tus schen man en vrouw sterker is en war mer dan eenige andere en dus heb je het verlies ook dieper moeten voelen. En toch, Maud „Wel Brenda, wat wilde je zeggen?" „Je schijnt nu heel gelukkig." „Ik ben nu ook gelukkig, dat ben ik trouwens al een heelen tijd." „Dan," .zei Brenda, met een air van meerderheid, „geloof ik, dat ik een stand vastiger en trouwer natuur heb dan jij, want ik weet zeker, dat ik nooit neen nooitl meer gelukkig zal zijn, zoo lang als ik leef." „Dat meende ik ook. Ja, ik ging er zelfs prat op, dat ik alle troost weigerde. Ik vond het heerlijk in het donker te zitten en te denken aan het verleden en mijn hopeloos verdriet te koesteren. En op die manier zou ik misschien mijn leven ver knoeid hebben, had God me niet een vriendelijk en wijs vriend gezonden, die eens kalm met me sprak en me wees op mijn dwaasheid en mijn ondankbaarheid jegens Hem, Die genomen had, wat Hij gegeven had, me voor een korte wijle ge leend had. Hij vertelde me, dat ik was als Jona, die boos was, omdat zijn wonder boom verdorde en nog een heele boel meer, dat ik niet behoef te herhalen. Eerst was ik geneigd mijn vriend zijn openhar tigheid kwalijk te nemen. Ik geloof, dat ik hem zei, dat hij zich niet met mijn leed, met mijn leven hoefde tg bemoeien, Binnenland. Aardtrillingen in ons land waargenomen. Memorie van Antwoord op de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Vervoer van gesteunde suikerbieten. Buitenland. Hitier bij Hindenburg. Belastingontduiking in Frankrijk. Aanslag op Herriot. vragen ingediende nota van wijziging is de door de schorsing der behandeling ont stane onzekerheid thans weggenomen. Te gen schrapping van artikel 6 bestaat be zwaar. Steunconfract in de cartonfabrieken. Het contract tusschen de directies van nog werkende en stopgezette cartonfabrie ken in de provincie Groningen, om elkaar te steunen, hetgeen neerkomt op f4 per ton carton als uitkeering aan de stopge zette fabrieken wordt 1 Febr. 1933 niet verlengd. De loonsverlaging bij Van Heek te Enschede. De in „De Eendracht" georganiseerde arbeiders van de fabriek Transvaal der firma Van Heek te Enschedé, hebben thans ook het voorstel van den Rijksbe middelaar aanvaard. Ook de firma Van Heek Co. heeft dit voorstel aange nomen. Gedurende een tijdvak van twee maan den zal thans worden gewerkt tegen een tariefsverlaging van 10 pet. en zal de ar beidstijd van 3 op 4^ dag per week wor den gebracht. Indien na zes weken mocht blijken, dat na verloop van twee maanden de oude tarieven weer van kracht zullen moeten worden, zullen de partijen op nieuw onder leiding van den Rijksbennd- delaar bijeenkomen. Vervoer van gesteunde suikerbieten. 'De heer DuymaervanTwist, lid van de Tweede Kamer, heeft den minis ter van Binnenlandsche Zaken en van Economische Zaken en Arbeid gevraagd Is het den minister bekend, dat de schippers, die in aanmerking wenschen te kernen om met rijkssteun verbouwde sui kerbieten te vervoeren naar de Friesch- Groningsche Coöperatieve Suikerfabriek te Groningen en de N.V. Noord-Neder- landsche Beetwortelsuikerfabriek te Hoog kerk eerst dan tot 'het vervoeren van sui kerbieten worden toegelaten, wanneer zij afstand doen van de bepalingen ten aan zien van den tijd van laden en lossen en het bedrag van overliggeld, zooals deze bepalingen voorkomen in het Besluit, hou dende voorschriften ter uitvoering van de artikelen 748 en 755 van het Wetboek van Koophandel? Is 't feit juist, willen de ministers dan, overeenkomstig de toezegging door den minister van Binnenlandsche Zaken in de vergadering van de Tweede Kamer van 15 November 1.1. gedaan „dat de regee ring bij haar verschillende maatregelen, waar van vervoer van goederen sprake is, als bijv. bij de bietensteunregeling, nog meer dan tot heden op de belangen der schipperij zal acht geven", stappen doen dat aan de practijken in de eerste vraag aangewezen, een einde worde gemaakt? waarmee ik kon doen, wat ik wilde." „En was dat dan niet zoo?" „Neen. Hoe zou het ook kunnen, Bren da? Herinner je je niet, waar geschreven staat: „Of weet gij niet, dat ulieder lichaam een tempel is van den Heiligen Geest, die in u is, dien gij van God hebt en dat gij uws zelfs niet zijt?" „In het Nieuwe Testament. Ja, itnar dacht ik niet aan." „Ik dacht er ook niet aan. En zdoals ik al zei, ik was boos op mijn vriend, daar ik meende, dat hij geen recht had zich met me te bemoeien; daarom wilde ik eerst de waarheid van zijn woorden niet erkennen en ging voort op den ingeskt- gen weg, me nergens mee bemoeiend en mezelf en mijn leed opsluitend in eenzame afzondering." „En wat deed je veranderen?" „Mijn kind werd ernstig ziek zoo ziek, dat ik vele dagen achtereen dacht, dat ik het ging verliezen, dat ik nog iets te verliezen had, dat ik nog eenzamer kon worden. In die lange bange nachten van waken en bidden leerde God me, hoe ver keerd ik had gedaan. Mijn kleine Laura werd me gespaard en ik ben dankbaar te kunnen zeggen, dat ik nooit ben terug gevallen in dien konden, opstandigen geestestoestand, waarin ik voor dien ver keerde. En langzamerhand leerde ik in zien, hoe heerlijk het is te mogen werken voor God en ik was er zeker van, dat er werk voor me te doen lag, als ik het maar kon vinden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1