LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM KON ZICH NIET BEWEGEN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No, 42 Staten-Generaal. Buitenland. Dank zU KLOOSTERBALSEM kan hU weer wandelen en fietsen AKKER'S Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöquo on Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont por rcgol. Ingozondon mcdcdoolingon 00 cont por rcgol. Kleine Advortontiön Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Voorzetting algemeene beschouwingen. Hoofdstuk I goedgekeurd. Bij de gisteren voortgezette algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting, hield de heer De Wilde (A.R.) tegen over den heer Albarda vol, dat de soc.- dem. pers haar lezers op een dwaal spoor brengt. Het cultureel peil van de arbeiders is, Gode zij dank, nog zeer hoog, dank zij mannen als Talma e.a., dank zij i_ok het streven der S.D.A.P. spr. geeft eere wien eere toekomt. Het is echter zaak te trachten dat peil te handhaven. Opvolging van de adviezen van den heer Albarda zou echter leiden tot een niet sluitend budget. Spr. wijst op het gevaar lijk financieel 'beleid van verschillende groote gemeenten. Er is maar één moedig en zelfstandig financier in de S. D. A. P. en dat is de heer Wibaut, al deelt spr. diens standpunt niet. De heer Wibaut liet zich toen hij verantwoording droeg door de massa niet intimideeren. Dezen moed mist de^'neer Albarda, mist de heele S. D. A F. onder den drang van communisme en onafhankelijken. De heer Aalberse QEt.K.) zeide een parlementair kabinet ver boven een extra parlementair kabinet te prafereeren. Is het laatste noodig, dan kome het op zoo breed mogelijke basis. Als partijen zich eerst gronden op over eenstemming in beginsel, komt men daar na gemakkelijker tot overeenstemming in programpunten, dan wanneer geen over eenstemming in beginselen bestaat. In het laatste geval doet men beter te beginnen met een lijst van punten, waarbij men ook waarborg moet hebben, dat 'bepaalde din gen niet zullen gebeuren. Voorts zei de heer Albarda, dat spr. blijkbaar in geen enkel opzicht heeft wil len terugkomen op of aanvullen wat dr. Nolens in vroegere jaren heeft gezegd over samenwerking met soc.- dem. Dit is juist. Er was een tijd, dat men werkelijk kon meenen, dat de S. D. A. P. een ontwikkelingsgang doormaakte van revolutionnair naar hervormingsge zind. Maar de laatste jaren gaat de ont wikkelingsgang precies den anderen kant uit. Dit maakt, dat spr. meent dat bij de kamende verkiezingen de quaestie geen onderwerp van practische politiek zal uitmaken. De heer J. terLaan (S.D.) heeft met verbazing gehoord, dat bruggenbouw mis schien zal worden ondernomen door par ticulieren, die tol heffen. De heer Bierema (Lib.) zegt, dat de liberalen nooit hebben ontkend, dat staatsbemoeiing op zich zelf misschien wel nuttig kan zijn, maar zij hebben ge waarschuwd, dat het volk de kosten van de vele staatsbemoeiingen niet zou kun nen dragen. Met betrekking tot de droogmaking van de Zuiderzee meent spr., dat men met meer succes zich zou kunnen werpen op ontginning van gronden boven zeepeil. Spr. bestrijdt den heer Albarda, volgens wien men zou moeten leenen voor het scheppen van werkgelegenheid op groote schaal. De heer Drop (S.D.) bepleit een aan vaarding door de regeering van collec tieve contracten voor de bestekken van rijkswerken. De heer Duymaer van Twist (A.R.) zegt, dat de werkverschaffing het ondeugdelijkste middel is om de schippers te steunen. Spr.'s motie beoogt, dat de nood der schippers centraal zal worden bezien en dat de regeering de schippers helpen zal hetzij door middel van gemeen ten of plaatselijke crisiscomité's. Spr. be veelt zijn motie aan. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) ziet bezwaar in de droog legging der Zuiderzee. Spr. gelooft, dat de regeering gelijk heeft met haar betrekkelijk lage schatting van de bevolking, die werkgelegenheid ikrijgt in den N.O.-polder en dat de cijfers van den heer Colijn te gunstig zijn. Zijn de 150 millioen de drooglegging van den N.O.-polder waard, als deze polder be stemd is een noodlijdende provincie te worden? Kan het geld niet nuttiger besteed wor den, 'b.v. aan verbetering van de afwate- -g van de Geldersche vallei? Spr. waarschuwt tegen verdere ver- aring van de tabaksbelasting, die tot averechtsche gevolgen zal leiden. De op- rengst der belasting neemt reeds af. 'en gaat meer zijn toevlucht nemen tot de vaderlandsche pijp. De heer VanderBilt (Lib.) dringt •n op herindeeling der departementen. De heer Kersten (S.G.P.) dringt aan op verlichting der lasten. Er moet meer worden bezuinigd, o.a. door afschaf fing d e r wachtgelden. I Spr. vindt de motie-Albarda niet vol doende en dient zelf een motie in, waarin de Kamer het noodzakelijk noemt, dat een wettelijke regeling nopens cumulatie van inkomsten uit de overheidskas, om te komen tot een ingrijpende vermindering van de hooge salarissen, nog vóór het einde van het zittingsjaar tot stand kome. Deze motie wordt niet voldoende onder steund. De regeering bezuinige door beëindi ging van de subsidies voor de leeszalen met haar verderfelijke boeken en door af schaffing van de sociale verzekering. Maar zij laat liever het volk sterven bij den afgodendienst der verzekering. De voorzitter roept den heer Ker sten tot de orde. Min. Ruys de Beerenbrouck zegt, dat niet aanstonds de bedenkingen der regeering tegen een steunregeling voor de schippers door de hier gehouden rede voeringen zijn verdwenen. Ten aanzien van de middelen, waarmee zij geholpen zullen worden, behoudt de regeering zich nog de vrijheid voor. Maar het noodige zal worden gedaan. De regeering zal de mogelijkheid van een betere financiering van de droog legging van de Zuiderzee onder zoeken en acht daarvoor een jaar noodig. Gedurende dit jaar zal met het werk wor den voortgegaan in het kader van werk verruiming. De regeering zal voorberei dingen ter hand nemen, welke in het plan der inpoldering passen. De heer Albarda heeft tot leedwezen der regeering de handleiding voor het optreden tegen woelingen afgekeurd. Hij heeft uit het oog verloren, dat de bedoeling ervan is, dat menschenlevens gespaard en eigendommen ontzien zullen worden. Dit heeft de heer Colijn wel begrepen, voor wiens woorden van lof de regeering dankbaar is. Onjuist is, wat de heer Albarda zei, n.l., dat de regeering de betooging van 8 November zou hebben tegengewerkt De regeering heeft zich in geen enkel op zicht laten beïnvloeden door de demon stratie. Zij heeft alleen te maken met de Staten-Generaal. Een uitbreiding van de regeling betref fende het recht van vereeniging en ver gadering met het oog op een door den heer Snoeck Henkemans gewenschte mo gelijkheid van vergaderverbod op bepaal de dagen schijnt aanvankelijk niet on misbaar. De Minister van Financiën, de heer De Geer, betoogt tegenover den heer Colijn, dat in de millioenennota vol doende aandacht is gewijd aan de moei lijkheid van het spoorwegtekort Inder daad komt in de stukken niet tot uiting de 6 millioen achterstand van afschrijving op het woningkapitaal. Misschien had dit punt erin genoemd kunnen worden. Ook als de motie-Albarda inzake de c u- m u 1 a t i e niet wordt aangenomen, zal het door de regeering toegezegde onder zoek geschieden. De heffing, welke de heer Albarda aanbeveelt, zou in geen geval het tekort kunnen aanvullen. Strek te zij zich uit over drie jaar, wat volgens den heer Albarda mogelijk is, dan zou een opeenstapeling van aanslagen ont staan, die het betalen uit inkomsten tot een fictie zou maken. Volgens den heer Albarda verkeerde Arnhem in ongunstige financiëele om standigheden, terwijl Amsterdam een lee ning zag tot standkomeni ondanks de tegenwerking der bankiers. Maar voor eerst hebben de bankiers de Amsterdam- sche leening overgenomen. Arnhem heft voorts evenveel opcenten op de gemeente fondsbelastingen als de aangrenzende concurreerende villadorpen. Amsterdam plaatste een leening tegen 5 pet. en een koers van 97%, Arnhem plaatste er een tegen 4% pet. en een koers van 99. Te Arnhem zijn de loonen en salarissen in totaal met 16% pet. verlaagd sedert 1924. Spr. vreest, dat niet overal zooveel voor zichtigheid in acht genomen is. De heer Albarda zei, dat hij dualistisch is, omdat hij met goede en met kwade kansen rekent. Zulk dualisme, als men het zoo wil noemen, zal niemand euvel duiden. Maar de heer Albarda brengt het één of het ander naar voren, al naar mate het in zijn betoog past. Volgens spr. kan men, wat gebeurt, geen afbraak der sociale wetgeving en van het onderwijs noemen, maar afge scheiden daarvan mag men het niet voor stellen, alsof de regeering haar voorstel len voor haar genoegen doet Het is de vloek van den klassenstrijd, welke die voorstelling schept De Kamer neemt hierna zonder hoofde lijke stemming aan de motie-Duy- maer van Twist betreffende het ver- leenen van regeeringshulp aan de binnen schippers. Aan de orde is de stemming over de mo tie-Albarda betreffende wettelijke regeling nopens cumulatie van inkomsten uit over heidskassen. De heer Colijn, A.-R., zegt, dat zijn fractie tegen de motie zal stemmen omdat de regeering heeft toegezegd, de zaak te zullen onderzoeken en eventueel voorstel len te zullen doen. De heer Marchant, V.D., zegt, dat zijn fractie na de toezegging der regee ring geen aanleiding heeft, voor de motie te stemmen, des te minder, nu blijkens de extra-parlementaire voorgeschiedenis het doel der motie is, de andere partijen te dwingen, den weg te gaan, dien de S.D.A.P. besloten heeft te nemen, iets, waarvoor geen redelijke motieven aan wezig schijnen. (Vroolijkheid). De heer Snoeck Henkemens, G.H. legt een soortgelijke verklaring af als de heer Colijn. De Kamer verwerpt de motie-Albarda met 46 tegen 35 stemmen. Vóór: de soci aal-democraten, de liberalen, de staat kundig-gereformeerden, de heer Floris Vos (partijloos) en de plattelander Braat. Aan de orde is de stemming over hoofd stuk -1 der rijksbegrooting. De heer C o 1 ij n, A.R., zegt, dat de re geering in eerste instantie inzake het vraagstuk van voortzetting van de inpol dering van het IJsselmeer een verklaring heeft afgelegd, die spr. bevredigend scheen maar dat hij daarvan thans een inter pretatie heeft hooren geven, ver afwijken de van die, welke hij meende, er aan te moeten toekennen. Zijn stem voor Hoofd stuk I beteekent niet, dat hij door de ver klaring, door de regeering in tweeden termijn afgelegd, bevredigd zou zijn. Bij de Zuiderzeebegrooting komt hij erop terug. De heer A1 b a r d a, S. D., zegt, dat zijn fractie zeer onaangenaam verrast en te leurgesteld is door de nadere mededee- lingen, die de regeeringen in de quaestie van al dan niet voortzetting der inpolde ring heeft gedaan. Wij stemmen niet tegen hoofdstuk I, maar ons voorstemmen be teekent niet het uitspreken van een oor deel over de regeering. De Kamer nam hoofdstuk I zonder hoof delijke stemming aan. In de Avondvergadering werd de be handeling van de Justitiebegroo- ting voortgezet. HET KABINET-VON PAPEN TREEDT AF. Rijkskanselier von Papen heeft den rijkspresident Von Hindenburg het ont slag van het geheele kabinet aangebo den. Von Hindenburg heeft dit ontslag aanvaard en het kabinet met de verdere leiding der loopende aangelegenheden be last. De rijkskanselier heeft den rijkspresi dent rapport uitgebracht omtrent het re sultaat der besprekingen, welke hij in op dracht van den rijkspresident met de par tijleiders gevoerd heeft over het vormen van een zoo breed mogelijke nationale concentratie. In de gegeven situatie gelooft de rijks- regeering, die met inspanning van al haar krachten beproefd heeft, de haar op 1 Juni door den rijkspresident gegeven opdracht uit te voeren, het belang van het vaderland het beste te dienen, wanneer zij haar ambt in handen van den rijkspresi dent neerlegt. Zij wenscht den rijkspresi dent den weg geheel vrij te laten, opdat hij, als leider van het volk en steunend op het hooge gezag van zijn ambt, de concen tratie van alle waarlijk nationale krach ten tot stand zal kunnen brengen, welke alleen in staat is, den weg naar de Düit- sche toekomst te waarborgen. Naar verluidt heeft v. Hindenburg nog Woensdagavond uitnoodigingen aan de partijleiders doen toekomen tot een be spreking met hem. Drie der politieke leiders, namelijk pre laat Kaas, dr Hugenberg en Dingeldey zullen heden (Vrijdag) reeds door den rijkspresident worden ontvangen, terwijl tegen morgen uitgenoodigd zijn Adolf Hitler en dr Schaffer van de Beiersche Volkspartij. De sociaal-democraten zijn niet uitge noodigd. Dit wordt hieraan toegeschreven dat de toon en de inhoud van het ant woord, dat de sociaal-democraten Dins dag aan den rijkskanselier gegeven heb ben, een bespreking uitsluit. Franz von Papen was sedert 2 Juni van dit jaar rijkskanselier. De eerste regeeringsdaden van von Pa pen waren verrassend: het Pruisische ksu- binet Braun-Severing werd afgezet, de nat.-socialisten kregen hun partijleger te rug en mochten him uniformen weer dra- gvn. Oorspronkelijk was het von Papens plan om de nationaal-socialistsiche bewe ging in het regeeringswerk in te schake len. Maar daar Hitier alle macht opeisch- te, was een samenwerken niet mogelijk en werd Hitier een verwoede tegenstan der van den rijkskanselier. De nieuwe rijksdag, die op 31 Juli werd gekozen, werd reeds in zijn tweede zitting, op 12 September, op dramatische wijze ontbon den, Nieuwe rijksdagverkiezingen werden Ingezonden Mededeeling. „Het kwam lit eens, maar 8 Jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel Men zei m\j dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, dia heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom ledereen den Kloosterbalsem aan." S. SI te H. ORIOIN1IL TM INZAQf „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b|j brand-en snfj wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel bi] Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr, f 0.60 en 60 gr. f 1.— uitgeschreven, en het resultaat daarvan op 6 Nov. was, dat von Papen niet over een meerderheid beschikte. De rijkskanselier hoopte echter een regeering van nationale concentratie te kunnen vormen. Dit is hem niet gelukt. Ten slotte bleef hem geen andere weg over dan heen te gaan. New-York's financieele zorgen. De financiën van de stad New-York zullen, naar het zich laat aanzien, weldra weer in kritieken toestand verkeeren in verband met te geringe bezuinigingen. De bankiers, die indertijd een soort ultima tum hebben gesteld en de belofte hadden verkregen, dat op de begrooting van om streeks 420 millioen dollar 35 millioen zou worden bezuinigd, hebben bevonden, dat de werkelijke besparingen slechts 14 mil lioen beloopen en dat de rest slechts schijnbaar, door bepaalde boekingen, is verkregen. De bankiers hebben dan ook verklaard, dat de gedane beloften niet ge houden zijn en zij dreigen opnieuw, geen nieuwe leeningen te zullen verstrekken (en deze zullen weldra noodig zijn) tenzij men voortgaat met krachtige bezuini gingsmaatregelen. 't Stadsbestuur schijnt Ihans te overwegen de zeer hooge salaris sen van de chefs van dienst te verlagen en sommige diensten samen te smelten. Koudegolf in Amerika. Chicago werd geteisterd door een kou degolf, die tegelijk met een sneeuwstorm uit het Noorden kwam. De geheele Ohio-vallei werd met sneeuw bedekt. In Illinois, Indiana, Michigan en Ohio is reeds zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer op tal van plaatsen erdoor werd belemmerd. Dit is de vroegste winter, dien men zich van vele jaren herinnert. Orkaan in Noorwegen. Een ontzettende orkaan teistert Noord- Noorwegen. Er is buitengewoon groote schade aangericht. Te Helnaes zijn vele gebouwen door den storm verwoest. Vijf tien visschersschepen zijn op drift. Nog erger is Oksevaag er aan toe. De geheele visschersvloot van dit plaatsje, welke voor anker lag, is losgeslagen. De meeste vis- schers hebben daardoor al wat zij beza ten, verloren. Korte berichten. i Trotzki zal, behalve te Kopenhagen, ook voordrachten houden te Oslo en te Stockholm. Het is niet zeker, of hij verlof zal krijgen om zich in een der Scandina vische landen metterwoon te vestigen; in dat geval keert hij over zes a acht weken naar Turkije terug. i Officieel wordt meegedeeld, dat het tekort op de Amerikaansche staathuis houding over de 4^ maand, die van het loopende belastingjaar verstreken zijn, dat op 1 Juli begonnen is, 709 millioen dollar beloopt. Een telegram meldt, dat de sowjet- regeering een groote inkrimping van het aantal ambtenaren in den zin heeft. Alleen te Moskou zouden er 25.000 ont slagen worden. De beide bataillons uit Wallis heb ben Genève verlaten; er bevinden zich daar thans geen troepen meer, Binnenland. Begrootingsdebatten in de Tweede Kar- mer. De opschorting van den vaccinatiedwang. Buitenland. Het kabinet Von Papen afgetreden. Koude in Amerika. Orkaan in Noorwegen. Opcenten bieraccijns. Dr L. G. Kortenhorst en ir L. J. M. Fe- ber, leden van de Tweede Kamer, hebben twee amendementen ingediend op bet wetsontwerp tot tijdelijke beffing van op centen op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede herziening van het tarief. De bedoeling is hiermede te bewerk stelligen, dat in plaats van dertig slechts vijftien opcenten op den accijns op bier worden geheven. De nood in de textielnijverheid. De Enschedesche Fabrikantenvereeni- ging heeft van den minister-president het volgende telegram ontvangen: „In antwoord op uw telegram heb ik de eer u mede te deelen, dat de toestand in de textielindustrie reeds eenige weken der regeering aanleiding heeft gegeven tot een hernieuwd onderzoek inzake contin- genteering." Bedrijfsvereeniging voor ziekteverzekering Dezer dagen heeft de onderlinge om- slagvereeniging bouw- en aanverwante vakken, bedrijfsvereeniging voor ziekte verzekering te Utrecht, een algemeene ver gadering gehouden. In zijn openingsrede deed de voorzitter o.m. mededeeling van den gunstigen toe stand van de bedrijfsvereeniging, ondanks de vele ziektegevallen tengevolge van de griepperiode in het afgeloopen jaar. Door dezen gunstigen toestand was het mogelijk dat van de aangesloten werkgevers als volledige afrekening slechts f 25 per 1000 gld. loon behoefde te worden geheven, ter wijl nog eenige reserve werd gevormd. Het jaarverslag van de bedrijfsvereeni ging over 1931 werd na korte bespreking goedgekeurd, zoo ook de rekening en ver antwoording over het boekjaar 1931. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, de voorsehotpremie voor 1933 vast te stellen op f 20 per f 1000 loon. Werkverschaffing in het bouwbedrijf. Tusschen Gedeputeerde Staten van N.- Holland en de besturen der werkgevers- en werknemersbonden in bet bouwbedrijf is in tegenwoordigheid van een tweetal ambtenaren van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken overleg gepleegd over de uitvoering van te graven kanalen in bet noordelijk gedeelte dier provincie, waarbij de machinale werkmethode door handkracht zou worden vervangen. Nadat gebleken was, dat zoowel bij de werkgevers- als werknemersorganisaties ernstige bedenkingen tegen de bestaande regeling der werkverschaffing bestaan, is besloten, dat de betrokken bonden voor het geheele land een plan voor gewijzigde uit voering zullen samenstellen. Dit is één dezer dagen geschied en het plan zal zeer binnenkort een punt van nader overleg uitmaken tusschen Regeering en werkge vers- en werknemersbesturen in de bouw bedrijven. De gedoofde Fakkel. Naar de sociaal-democratische bladen melden, zijn financieele moeilijkheden bij de Onafh. Soc. Partij er de oorzaak van, dat de drukker van het partijorgaan der O.S.P., „De Fakkel", geweigerd beeft, verder te werken, zoodat genoemd orgaan gisteren niet is uitgekomen. Of het num mer van Zaterdag verschijnen zal, moet nog niet vast staan. Bovendien moeten redactie en administratie van het blad Woensdag verhuisd zijn en haar bureaux leeg hebben achtergelaten, volgens de so ciaal-democratische pers uit vrees voor beslaglegging. Slaapwagens in de nachttreinen. Naar wij vernemen is de bezetting van de slaaprijtuigen in de nachtsneltreinen der Ned. Spoorwegen Amsterdam-Gro- ningen zeer bevredigend en zullen met den a.s. zomerdienst deze slaaprijtuigen in deze nachtsneltreinen blijven loopen. KON GEEN KNIE BUIGEN. Invalide door zenuwpijnen. Bij het schrijven over de pijnen en on gemakken, die zij leed door neuritis, ver telt deze vrouw ook, boe zij zich hiervan bevrijdde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1