DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. JOAN CARISBROKE Uit de Provincie FEUILLETON. VAN DONDERDAG 17 NOV. 1932, Nr 41. TWEEDE KAMER. Het begrootingsdebat. De heer W ij n k o o p (Gom.) veroor zaakte gisteren een heibeltje, door te be weren, dat de Kroon zich persoonlijk tot den heer Golijn had gewend, teneinde in het belang van het kapitalisme een kabi netscrisis te voorkomen. Nadat de voorzitter eenige malen had gewaarschuwd, de Koningin buiten het debat te laten, werd den rumoerigen Communist het woord ontnomen. De volgende spreker, de heer Mar- chant (V. D.) verklaarde, dat door de aangebrachte wijziging de bezwaren zijner fractie tegen het opcentenontwerp niet zijn weggenomen. De mededeelingen, be treffende de gebeurtenissen op 20 Sep tember j.l. hebben spr. niet bevredigd. Spr. ontvouwt verschillende moeilijkheden in de cumulatie-kwestie, welke trouwens niet van zoo grooten invloed is op de fi nanciën van den staat. De financieels toe stand vereischt een stevige regeering, steunend op de parlementaire verhoudin gen. De heer Braat (Platt.) betoogde, dat de beraadslagingen van intellectueelen hier en daar in het buitenland alle het zelfde negatieve resultaat hebben. Spr. handhaafde zijn bezwaren inzake cumu latie. De heer Albarda (S ,D.) verklaarde de plannen tot verdere inpoldering van de Zuiderzee met belangstelling tegemoet te zien en bleef aandringen op uitvoering van andere groote werken. Spr. bleef de houding van politie-organen jegens fas cisten afkeuren, alsmede het standpunt van de regeering jegens de betooging op 8 November. Wat de financieele politiek betreft, de artikelen van den heer Oudegeest waren geen partijprogram. Er is nu een con gresresolutie. En wat in de resolutie staat over staatsmonopolies, klopt precies met wat wij hier hebben gezegd, n.l., dat dit niet kan helpen voor de begrooting van 1933, maar dat het op den duur de staatsfinanciën stabieler maakt. De heer de Wilde zeide, dat spr's voor stellen niet meer dan f 710 millioen zouden opbrengen, maar hij sprak niet over de weeldebelasting, de conversie, de vervanging van zilver door nikkel, de be zuiniging op leger en vloot. De heer de Wilde zei, dat sociaal-democratisch be heer van-financiën niet deugt. Hij kan be ter weten. In vele gemeenten, hier en in het buitenland, besturen sociaal-democra ten de financiën, die in gezonden toestand zijn.Men denke aan het financieel beheer van Amsterdam. (Geroep: Nou, nou!) Spr. diende tenslotte een motie in om te streven naar de indiening van een re geling voor beëindiging van cumulatie misstanden, nog in den loop van dit zit tingsjaar. De heer Knottenbelt (Lib.) be toogde, dat, als in breede kringen het ver trouwen in de handhaving van het gezag afnemende is, dit niet het gevolg is van één bepaald feit. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken is er niet in geslaagd, aan te toonen, dat hij niet in kracht is te kort geschoten. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat de regeering door daden het vertrouwen zal doen terugkeeren, dat op dit oogenblik is teloor gegaan. De heer Snoeck Henkemans (G. H.) verklaarde, dat het regeeringsbeleid f, spr.'s fractie in hoofdzaak heeft bevre digd. Een parlementair kabinet had niet beter kunnen doen dan dit kabinet; waar om het dan zoo aan te vallen? Doch spr. is ni^t voldaan door het antwoord der Re- r geering op de vragen betreffende de bïn- nenschipperij. Ze neme een welwillende door EMMA JANE WORBOLSE. 65). _o^_ HOOFDSTUK. Vijf jaar later. „Ook het meest eentonige leven heeft veranderingen, ofschoon ze vaak onop gemerkt voorbij gaan! Dat bemerken we eerst, als we aan het eind van een zeker aantal jaren eens terug zien op wat ach- I ter ons ligt", schreef Joan Carisbroke in haar dagboek, vijf jaar na het droevig afscheid van Perrywood. Ze woonde nog in Hampstead Heath, maar niet langer in Tennyson Place no. 1. De school van de dames Carisbroke was steeds meer I tot bloei gekomen en het kleine huisje bleek niet langer groot genoeg om haar haar en haar pupillen een onderdak te bieden. Juist stond er een ruim, ouder- wetsch heerenhuis te huur, omgeven door een grooten tuin en nu twee jaar geleden waren ze verhuisd naar haar tegenwoor- m0 w°?tng, Chestnut House geheeten. Terwijl Joan zat te schrijven, over houding aan t. o. v. de motie-Duymaer van Twist. De toestand van den middenstand aan roerend zegt spr., dat de Ghr. Hist, voor de Winkelsluitingswet hebben gestemd uit overtuiging, niet uit politieke overweging. De heer Colijn (A. R.) zeide niet in alles accoord te gaan met de herindee- lingsplannen voor de departementen, al meent hij, dat er voor herindeeling plaats is. Het is goed, als één departement wat klein is, zoodat de minister daarvan zich kan bezig houden met de coöperatie tus- schen de departementen en de algemeene lijnen. De minister van financiën heeft in zijn millioenennota niet gesproken over de vijf millioen extra afschrijving bij de spoorwegen en over de 8.8 millioen in het pensioenfonds. Daaruit moest men aflei den, dat de spoorwegen deze bedragen zelf zouden kunnen betalen. Spr. betoogt, dat te veel optimisme inzake de spoorwe gen wordt gekoesterd. Met de afschrijving op het woningkapi taal mee moet men 'n jaarlijks blijvenden last van rond f 20 millioen verwachten, waarmee in de millioenennota geen reke ning is gehouden. Voorts betoogt spr., dat de tabaksbelas ting nog niet zoo hoog is, dat daarmee nu het hoogtepunt bereikt is. De minister president zei, dat in het droog te leggen gebied der Zuiderzee niet zooveel men- schen een bestaan zouden kunnen vinden als spr. meende. Spr. heeft als basis ge nomen de cijfers der provincie Gronin gen met 400.000 inwoners. Hij dankt den minister-president voor zijn toezegging, maar kan niet ontkennen, dat zij in iet wat duisteren vorm is gegeven. In eersten termijn heeft spr. duidelijk genoeg doen uitkomen, niet geheel gerust te zijn over den steun der regee ring aan den groven land- en tuinbouw. Hij had daarbij het oog op den richtprijs van de tarwe. Hij vreest, dat wij worden gesteld voor de onver kwikkelijke keuze: óf het landarbeiders- loon nog meer naar beneden, tot een hon- gerpeil, óf het gevaar van vernietiging van iets, dat spr. nog als een zegen be schouwt. Wat de woorden van den heer Albarda over de positie van dit kabinet betreft, spr. wijst deze terug; een normaal parlementair kabinet lijkt spr. de eerlijk ste oplossing; anders moeten we met een ander, een noodkabinet, ons tevreden stel len. Doch dan is het gewenscht, dat ook dit op breedere basis rust dan het tegen woordige kabinet. Nadat de heer Fleskens (R. K.) nog spoedige hulp had gevraagd voor de zwaar getroffen gemeenten, werd de ver gadering verdaagd. DE HUIDIGE POSITIE VAN DEN MIDDENSTAND. Dezer dagen heeft het algemeen be stuur van den Koninkl. Nederl. Midden standsbond een vergadering gehouden, waarin o.m. de huidige positie van den middenstand een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Aanleiding daartoe vormden de vele klachten, welke als gevolg van de crisis- moeilijkheden in het middenstandsbedrijf voortdurend inkomen. In verband met de vérstrekkende be- teekenis van eventueels te ondernemen stappen had het Bondsbestuur de leden van den raad van advies uitgenoodigd en bereid gevonden deze vergadering bij te wonen. Besproken zijn o.m. de crediet- en hy potheekmoeilijkheden voor de midden- standsbedrijven, waarin menigmaal niet op normale wijze kan worden voorzien. Dientengevolge wordt de bestaansmoge lijkheid van innerlijk gezonde zaken be dreigd, hetgeen ook met het oog op de ge volgen voor derden voorkomen moet wor den. Aan de hand van de ontvangen advie zen zal het Bondsbestuur overwegen op welke wijze, zoo noodig door het inroe pen van medewerking der regeering, daartegen maatregelen genomen moeten worden. Geruimen tijd heeft men voorts stilge staan bij de moeilijkheden, waarin d e middenstand ten platte land e, inzonderheid in de tuinbouwstre- peinsde ze, wat de volgende vijf jaar zou den brengen! Ze was opgegroeid tot een flinke, jonge vrouw. Zonder bepaald mooi te zijn, had ze een knap gezichtje, donker haar en oogen, en een blanke ge laatskleur. Het meest trok ze de men- schen aan door de openhartige uitdruk king van haar oogen en door haar glim lach, die even innemend als zeldzaam was. Niet dat Joan ooit somber of terneer geslagen was, haar gezichtje stond haast altijd opgewekt. Maar misschien hadden de schaduwen, die reeds vroeg over haar leven gevallen waren, haar zoo ernstig en stil gemaakt. Hoe het ook zij, nie mand, behalve Meliora misschien, zou ooit aan Joan Carisbroke denken als aan „een meisje"; niemand zou het ooit in zijn hoofd halen zich vrijheden tegenover haar te veroorloven, of haar oneerbiedig toe te spreken. Lavinia was getrouwd en met haar man naar Australië gegaan. Ze had niet wat de menschen noemen, een goed huwe lijk gedaan, want haar man was noch buitengewoon knap, noch rijk, noch erg beminnelijk. Dominé Carisbroke zou graag zijn toestemming geweigerd heb ben, maar hij zag al gauw in, dait zijn oudste dochter toch precies zou doen, wat ze zelf verkoos, en welk recht had hij, vroeg hij zich af, om tusschen beide te ko men? Lavinia was vier en twintig jaar ken van Noord-Holland, is komen te ver- keeren. Reeds gedurende verscheidene ja ren is daar aan den noodlijdende tuinders crediet verleend bij aanschaffing van eer ste levensbehoeften tot bedragen, welke in de duizenden loopen. De kleine mid denstand maakt zich en met reden zeer bezorgd over de vraag, wat daarvan nog terecht zal komen, nu verbetering van den algemeenen toestand uitblijft. Voor ziening in den nood schijnt noodzakelijk, willen niet vele neringdoenden met den ondergang bedreigd worden. Het Bondsbestuur besloot, voor de be dreigde belangen op te komen en daartoe met de belanghebbenden in overleg te treden. CENTRALE VERWARMING reeds voor f 450. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Zinkstukken verloren ge gaan. De polder Oud- en Jong Breskens heeft voorbij de Nieuwesluis enkele zink stukken laten zinken op het strand, waar zich zoogenaamde rotte plekken bevin den. Het eerste zinkstuk was na enkelJ uren geheel verdwenen en onvindbaar. Dl vorige week en ook Maandag j.l. werd de proef herhaald, maar ook deze zijn geheel verdwenen. Er wordt bij laag water een diepte gepeild van 25 tot 30 M. Voor den polder en den aannemer is dit zeer zeker een geweldige tegenslag. Alvorens verdere maatregelen te nemen, zal er eerst gecon fereerd worden. De automobielmarkt te Bergen op Zoom een succes. Op Zaterdag 15 October werd te Bergen op Zoom de eerste automobielmarkt gehou den. Dat de oprichting van de markt een goede gedachte is geweest van het Colle ge van B. en W., blijkt wel uit het feit, dat, ondanks het ongunstige weder, de markt was bezet met een 60-tal auto's, zoowel groote als kleine, luxe auto's en vrachtwagens, ja zelfs een autobus ont brak niet op het appèl. Uit de naaste omgeving, West-Brabant en Zeeland, ja zelfs van boven den Moer dijk, werden wagens aangevoerd. Het daarvoor uitstekend geschikte Vischmarkt- terrein was geheel gevuld met auto's. Spoedig waren eenige wagens verhan deld, hetzij door verkoop, of wel door ruiling. Ook later op den middag werd er druk gehandeld, zoodat met recht kan worden gezegd, dat de automarkt te Ber gen op Zoom een succes is gebleken en dat met het instellen der markt een streek- belang tot stand is gekomen. Er behoeft dan ook niet aan te worden getwijfeld, of de markt, welke op a.s. Za terdag 19 Nov. voor de tweede maal zal worden gehouden, zal nog drukker wor den bezocht dan de markt van Zaterdag 15 October. Goes. Het is voor het Leger des Heils wel een belangrijke week. Veertig jaar heeft het 't bekende gebouw aan het Ra velijn in gebruik gehad, maar door den slechten grond, waarop het stond en den minder solieden bouw, begon 't zulke tee kenen van verval te vertoonen, dat de woonvertrekken bij sommige weersomstan digheden verlaten moesten worden en vernieuwing dringend noodig werd. Ge durende eenige maanden is er aan den nieuwbouw en de restauratie gewerkt en Vrijdagavond hoopt men het nieuwe ge bouw in gebruik te nemen. De woon- en slaapvertrekken op de bo venverdieping zijn geheel vernieuwd en daardoor natuurlijk gemoderniseerd. Al les ziet er hier nu prettig en frisch uit, waarmee zeker de officieren die zich zoolang hebben moeten behelpen wel in de eerste plaats te feliciteeren zijn. Iets nieuws is hier de electrische deuropener, naar wij hoorden de eerste in Goes. De vergaderzaal kreeg ook de noodige restauratie; alsmede electrisch licht. Als we nog eens ruimer in de centen zitten zei de bevelvoerende officier ons gaan we ook aan nieuwe banken denken. Geheel nieuw is de zaal naast het hoofd gebouw voor het jeugdwerk met boven woning. Deze jeugdzaal zal zeker in een oud; ze was nooit tevreden geweest met het leven, dat ze had moeten leiden, sinds ze Perrywood verlaten hadden; ze had zich in het onvermijdelijke geschikt, maar zoodra ze een kansje kreeg om er zich aan te onttrekken, maakte ze van de gelegenheid gebruik. En waar hij, als haar vader, geen kans zag haar goed verzorgd achter te laten, had hij dan het recht om zijn toestemming te weigeren tot een stap, die haar een beschermer voor haar ge- heele leven zou geven? Hij meende, dat hij het recht daartoe niet had; dat ze oud genoeg was om voor zichzelf te beslissen; dat hij haar slechts goeden raad kon geven en haar verder haar eigen zin moest laten doen. En Meliora was het met hem eens; ze voorzag duizend en een moeilijkheden, als men Lavinia niet haar eigen gang liet gaan; ja, ze was er voor zich van over tuigd, dat Lavinia in geval van weigering eenvoudig Stilletjes zou trouwen en op die manier schande zou brengen over de school, die ook haar naam drdeg. Ook Joan was die meening toegedaan. „La vinia moet zoo gauw mogelijk van ons huis uit trouwen," zei ze. „Hoe eerder, hoe liever. De menschen houden er niet van, dat er een verloofd iemand aan het hoofd van de school staat, waar hun kin deren zijn." En zoo werd het engagement officieel bekend gemaakt. Mijnheer Mander werd groote behoefte voorzien en maakt een uitstekenden indruk. Het exterieur van het gebouw doet het ook heel goed en past uitnemend in deze aardige omgeving. Moge het Leger des Heils in zijn nieu we gebouw velen ten zegen zijn! 's Heer Hendrikskinderen. In den ko menden winter zullen hier in 't gebouw „Samuël" vier lezingen worden gehou den over Bijbelsche figuren door predi kanten van verschillende richtingen. De eerste lezing is vastgesteld op Vrijdag 18 Nov. a.s. Ds Koopmans zal dan spreken over het onderwerp: „Amos". Borsselen. Door de meisjesvereeniging „Dorcas" alhier zal een bazaar worden gehouden op 30 Nov., 1, 2 en 3 December. ierseke. Woensdagavond hield voor de vereeniging van Chr. Winterlezingen Ds Hagen van Delft een lezing over: „Jephta" De kwestie van het offer van Jephta, aldus spreker, is niet op te lossen. Is het meisje werkelijk gebrandofferd? Of is het een gewoon kloosterleven geworden? Spr. zeide dit niet te kunnen oplossen. Verder teekende Spr. Jephtha's levens loop. Veelbesproken is Jephta's gelofte, die, op zichzelf genomen, niet altoos af te keuren is, maar wel, zooals Jephta deed. De gelofte van Jephta was zondig. Hij moest van zijn eenige dochter vol komen afstand doen. Heerlijk is weer de consekwentie van Jephta. Mogen we nu aannemen, dat na een werkelijk slacht offer van de jonge dochter, een slachten van een mensch een der grootste zonden, die Israëls God verafschuwde, de Geest des Heeren den schrijver der Hebreeën brief zou inspireeren om Jephta op te nemen in de rij der getuigen? Deze geschiedenis leert, dat ook wij ge trouw moeten zijn aan ons gegeven woord, aan onze gelofte. Wij hebben geloften inzake de opvoeding onzer kinderen; in radio, in pers en ge schriften en wat komen we na? Geven wij soms onze heilige dingen niet prijs? Bren gen we geen heillooze lectuur en radio in huis? Lezen we geen zoogenaamde neu trale kranten, die de opvoeding onzer kin deren in gevaar brengen? Laat het voorbeeld van Jephta en van zooveel anderen, ons ook doen besluiten, om getrouw te zijn tegenover. God, Die onze belofte aannam en ons kracht wil geven tot nakoming. Oosterland. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft aan de pach ters van de Diaconiegronden over 1932 van 15 tot 45 pet. korting verleend naar verhouding der pachtsom. N.- en Si Joosland. Op 15 Nov. j.l. is alhier bij een ingezetene ontvreemd een rouwkleed, dat, gewasschen zijnde, buiten hing te drogen. Dader onbekend. Souburg. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. De dierenarts die het paard der gemeente tijdens ziekte heeft behan delt, schrijft dat aan de verzorging van dit dier niets heeft ontbroken. Opgemerkt werd, dat de verzekeringspolis niet vol doende is ingevuld ter verkrijging van schadevergoeding. Schrijven directie Waterleiding. De voorz. licht toe dat inzake deze aanslui ting een overeenkomst is getroffen en schadevergoeding zal worden verrekend. De heeren de Priester en Janssen wil len deze correspondentie publiceeren, daar er hierin een vorige maal een raads lid is geblameerd geworden. De voorz. is hier tegen, daar deze zaak een goed einde heeft gekregen. Dhr Suurmond eveneens. Dhr de Priester wil den schijn doen wegnemen als zou het hier een politiek belang betreffen van zijn fractie. Besloten wordt om alleen de zakelijke aangelegenheden over dit punt bekend te maken. Plaatsing electrische verlichting. Dhr Janssen wil bij het postkantoor een licht punt meer aanbrengen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Werkloozenzorg. Dhr de Priester zegt dat werk verkieselijker is dan steun en zag gaarne dart andere werkobjecten wer den aangepakt. Spr. dringt aan op samenwerking met andere gemeenten. Dhr v. Soelen wijst op het feit dat er zeer weinig (15) personen bij den Polder aan vrienden en kennissen voorgesteld en voor het eind van de zomervacantie gingen mijnheer en mevrouw Mander scheep naar hun nieuwe woonplaats op het Zuidelijk halfrond. Lavinia was echter niet de eerste ge weest die haar familieleden verliet. Toen ze nog in Tennyson Plane woonden en al haar best deden om de school omhoog te werken, trof de familie de eerste tegen slag. Er brak een mazelepidemie uit en ook de school werd aangetast. Twee van de inwonende kinderen werden aangetast en de meeste dagscholieren werden ziek of de ouders achtten het verstandiger hen tijdelijk thuis te houden. De ziekte had geen kwaadaardig karakter en daar de Paaschdagen nabij waren, besloot Meliora de school een week voor den gewonen tijd te sluiten en door de vacantie ook wat langer dan gewoonlijk te laten duren, hoopte ze de infectie overwonnen te heb ben voor de kinderen terug kwamen. De noodige voorzorgsmaatregelen werden ge troffen en een week later dan anders be gon de school weer met meer leerlingen dan ooit. Alle zieken waren hersteld op één na. De tweelingen hadden tot de eersten be hoord, die door de mazelen aangetast werden; ja, het vermoeden bestond, dat zij de school eigenlijk geïnfecteerd had den. Ze hadden het niet erger dan de leerlingen en Brenda wan spoedig op de werken. Spr. is van meening, dat het moet komen tat het door de gemeenten gezamenlijk zoeken van nieuwe werkob jecten. De voorz. zegt, dat momenteel in eigen gemeente niets dan zeer dure plannen zijn te ontdekken. Dhr de Priester dringt nogmaals aan op samenwerking. De voorz. zegt toe op dit punt diligent te zullen blijven. Ingekomen een adres van bouwvak ondernemers. B. en W. adviseeren afwij zend hierop. Dhr de Priester kan zich ten volle ver eenigen met het afwijzend advies van B. en W., doch vraagt of dezelfde motieven niet gelden voor het overige gemeente werk. Dhr v Soelen zegt, dat de practijk leert dat het voordeeliger is, om bij één aan nemer te blijven. Dhr Goedbloed zegt dat niet alle aan nemers over een kam geschoren kunnen worden. Uit billijkheidsoverwegingen wil hij het verzoek inwilligen. Dhr Suurmond vindt dat als er toer beurten plaats hebben, de beurten om de 2 jaar terug zullen keeren. Het betee- kent dus niet zoo heel veel voor de be langhebbenden. Eén vaste aannemer heeft zijn voordeelen. Het beste is één aannemer. Als deze wordt uitgeschakeld bij liet overige werk kan hij zich er voor verklaren. De voorz. en dhr Cijsouw verdedigen het voorstel van B. en W. Het overige ge meentewerk is niet veel en wordt bij eenigen omvang aanbesteed. Het voorstel wordt aangenomen met alg. stemmen. In de commissie voor georganiseerd overleg worden benoemd de voorgestelde heeren. Dhr Leenhouts spreekt zijn waar deering uit over de voordracht. De gemeenterekening 1931 wordt na breedvoerige discussie goedgekeurd. Dhr de Priester merkt op dat het wa terleidingbedrijf zeer gunstig te boek staat, doch als de administratie zoo wordt voortgezet, zal het onmogelijk worden om voldoende reserves te vormen. Gemeenterekening gewone dienst ont vangsten f 170.358.45, uitg. f 162.424.99, batig slot f 7.938.46. Kapitaaldienst ontvangen f 44.447.23, uitg. f 53.778.75, nadeelig saldo f 9.331.52. Woningbedrijf gewone dienst ontvan gen f 22.687.64)4, uitgaven f 22.687.64)4. Kapitaaldienst ontvangen f 4.488.43, uitgaven f 4.488.43. Waterleiding bedrijf on tv., f 9.866.24, uitg. f 9.783.79, batig slot f 78.92. Kapitaaldienst onrtv. f 1486.58, uitg. f 4071.64, nadeelig slot f2585.06. Rekening Burg. Armbestuur: ontvang sten f 8307.02, uitgaven f 8343.82, nadee lig slot f 36.80. B. en W. stellen nu voor een leening aan te gaan bij; de Bank van Nederland- sche gemeenten, daar de voorwaarden voordeeliger lijken dan die der fa. Staal Co. Dhr Janssen zegt, dat de vorige firma nu toch tegemoetkoming heeft betoond en vraagt waarom niet opnieuw is onder worpen. Het voorstel waarover de vorige maal de stemmen staakten wordt alsnu ver- worpne. Dhr de Priester hoopt, dat B. en W. een wijze les hier in hebben gekregen, en acht het een geluk dat deze nieuwe lee ning kan gesloten worden, daar deze veel voordeeliger blijkt te zijn. Het voorstel leening Bank voor Ned. Gemeenten wordt aangenomen met alg. stemmen. Vergoeding bijzondere scholen. Aange nomen met alg. stemmen. Electrificatie Abeele. De secretaris zefjt, dat de garantiekosten voorloopig hooger zullen zijn dan gerekend werd. De voorz. zegt, dat een bedrag van plm. f 154- hiermede gemoeid zal zijn, als er 14 aansluitingen komen. Dhr Suurmond zag liever dat de ge meente de kabel legde. De voorz. zegt, dat hierop geen goed keuring van Ged. Staten is te wachten. Dhr de Priester zegt, dat op dit punt door de P.Z.E.M. verwachtingen zijn gewekt, waarin men feitelijk bedrogen is uitgekomen. Het voorstel wordt goedgekeurd met alg. stemmen. Wijziging begrooting 1932. Dhr de been en kon haar zuster verplegen, die, hoewel niet zieker dan de anderen, niet erg herstellen wilde. Het was altijd be kend geweest in de familie, dat de twee lingen niet zoo sterk van gestel waren als de anderen; en nu openbaarde zich, al thans bij Netta, een zeker gebrek aan vi taliteit, dat haar, langzaam maar zeker deed verminderen in plaats van beter wor den. Men zond de tweelingen naar Has tings in de hoop, dat de zeelucht haar goed zou doen; en na een maand kwam Brenda ook nagenoeg hersteld terug, doch de arme Netta wilde blijkbaar niet goed gedaan wezen. Den geheelen zomer leidde ze een kwijnend bestaantje, ze werd zwak ker en zwakker, tot ze ten laatste, tot de groote verwondering van haar tweeling zuster, die er niets van begreep, den laat- stem adem uitblies. Al spoedig bestond er vrees, dat Brenda haar zuster zou gaan volgen; haar leed was niet te stillen, niets kon haar opwekken uit de apathie, waar in ze verzonken was. Zelfs een boeiende roman, die ze anders verslonden zou heb ben, liet ze weken achtereen ongelezen liggen. Het was of met haar zuster een deel van haar zelf was ten grave gedaald. Haar eenige wensch was „alleen te zijn" om „rustig te sterven en niemand meer tot last te zijn!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5