m A ENINGEN JOL. EERSTE BLAD. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! -*f igen. :RBERICHT. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND JTIËN :nten 47e JAARGANG - No. 41 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bu'tenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. jderland. 14 Ouessant 10NDE, thuisr., s. 14 Perim. •g te Liverpool. 15 (n.m.) v. iloyd. Itar. 1 17 Nov. 1982: meest uit oos- tot zwaar be- eerslag, weinig IT. lag 3 uur: g 3 u.: 765. itsers: nder- >.D.D. vend, an en Na rage- Jaren ;enen itigen jistof. jkken beten coste- ft aan ■nster- oroef- H 10 scht U dan? iddel, dat U verlost. DE stuk; 1.10 middel. Met ok ten allen iet driehoek- ar bij H.H. adelaren n ingenomen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij .Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. AdvortontiCn 30 cent por rogol. Ingozondon modüdcolingen 60 cont por regel. Kleine Advcrlcntiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Gevaarlijke financiers. 't Was voor de Soc.-Democratische Ka merfractie een buitengewoon onaange naam moment, toen j.l. Vrijdag de heer de Wilde aan het woord kwam en de fan tastische financieele plannen van de S.D. voormannen uiteenrafelde, tot er geen stuk van heel overbleef. Men herinnert zich hoe eenigen tijd geleden de heer Oudegeest, de voorzitter van de S.D.A.P., met veel bombarie be weerde, dat de oplossing van het finan cieele vraagstuk toch eigenlijk maar een kleinigheid was. Het tekort op de Rijksbegrooting van f 147 millioen kostte de Regeering heel veel hoofdbrekens. Slechts met de uiterste moeite is zij er in geslaagd de eindjes aan elkaar te knoopen. Larie, zei de heer Oudegeest. Had de oommissie-Weiter na veel pas sen en meten een bedrag van f 100 mil lioen gevonden, de heer Oudegeest was in een oogenblik klaar met een plan dat maar even f254 millioen in de schatkist zou brengen. Dat was nogeens een pïant En de grootste en vetste letters op de drukkerij van de roode pers waren nog niet groot en vet genoeg voor de koppen die men noodig had om dit prachtplan aan te kondigen. Nu kon men dan toch eens zien, wat voor een prul-regeering we in ons land hebben. Dat zoekt zich suf om een bedrag van f 100 millioen te vinden en de heer Oude geest legt zoo maar even 254 millioen op tafel. Maar wat wil nu het geval? In de Kamer sprak niet de voorzitter van de S.D.A.P. maar de voorzitter van de roode fractie. Hij behandelde ook de financieele moei lijkheden. Hij vestigde er de aandacht op, dat de depressie waarin wij nu leven waar schijnlijk nog lang zal duren en in de tweede plaats dat een sluitend budget be slist noodzakelijk is. En om daartoe te komen kwam hij met het beroemde plan-Oudegeest? Neen, dat deed hij niet. De heele vin ding van zijn partijvoorzitter liet hij o n- besproken. En in de plaats daarvan kwam hij afgezien van een heffing ineens die slechts voor een keer geldt en later de moeilijkheden vergroot met plannen die naar de heer de Wilde uitrekende niet meer dan een kleine 10 millioen zouden opbrengen. Buiten de Kamer brengt men de massa in de waan dat gemakkelijk 254 millioen zou zijn te vinden. Maar in de Kamer, waar een fractie voorzitter zijn fantasie niet den vrijen loop kan laten, komt men met een ma gere 10 millioen. Inderdaad, 'tzijn gevaarlijke finan ciers, de roode volksmenners. En 'twas voor hen een ver van aan genaam moment, toen dit door den heer de Wilde zoo duidelijk in 't licht werd gesteld. Verlaag de rente. Als men de Soc.-Democraten buiten de Kamer hoort, dan ligt het geld om de be- grootingstekorten te dekken, voor het grijpen. Men kan b.v. zoo stelt men het voor, zonder eenig bezwaar de rente van de Staatsschuld verlagen. Door een gedwongen conversie van 5 op 3% pet. zou zonder veel moeite een be drag van f20 millioen gevonden kunnen worden. Bij een hoop eenvoudige menschen slaat dat in. Maar aldus de heer de Wilde in de Tweede Kamer wie zouden daarvan de dupe worden? De banken? Weineen, die vinden het wel aardig als zij weer eens een nieuwe leening kunnen uitgeven. Daar verdienen zij wat aan! „Wie de dupe daarvan zouden zijn", dat zijn de spaarbanken, die groote bedragen hebben belegd in Staatsfondsen en die plotseling van 5 op 3^ pet. zou den terugvallen; dat zijn de levensverze keringsmaatschappijen, de begrafenis fondsen, de pensioenfondsen en de kleine rentetrekkers. Het zijn juist tal van kleine men schen, die 1 of 2 duizend gulden hebben overgespaard en die zeggen: ik ga solide beleggen, ik koop Staatsfondsen. Aan hen zou plotseling 1" pet. ontnomen worden. Kinderen die onder voogdij staan, al der gelijke menschen zijn het, die in het bezit zijn van dergelijke papieren. Daarom is het een onjuiste voorstel ling, alsof ia de esrste plaate de groote heeren en de banken daarvan de dupe zouden worden." Het klink zoo mooi: Verlaag de rentel Maar het is niet mooi. Althans niet voor wie zegt voor de kleine luyden te willen opkomen. En ook niet voor wie het Rijksbelang in het oog houdt. Het staatscrediet zou door een gedwongen conversie hopeloos worden geschoktl De politieke toestand In Dultschland. Rijkskanselier Von Papen heeft zich genoodzaakt gezien, de bezoeken, die hij voornemens was te brengen aan Stutt gart, Karlsruhe en Darmstadt, af te zeg gen, omdat hij het beter acht, een op heldering van den politieken toestand af te wachten. Deze afzegging der reis van den Rijks kanselier naar het Zuid-Westen heeft in politieke kringen natuurlijk groote ver bazing gewekt. De besprekingen zijn aldus geloopen, dat tegen den middag eerst de Centrum leiders Kaas en Joos in de Rijkskanselarij verschenen en in den loop van den mid dag dan Dingeldey voor de Duitsche Volkspartij en Dr Schaeffer voor de Beier- sche Volkspartij. De bijzonderheden dezer besprekingen worden door de betrokkenen geheim ge houden. Wat echter de groote lijn der onder handelingen aangaat, heeft Dingeldey den kanselier zijn toestemming gegeven voor een nationale concentratie. Hetzelfde geldt voor de houding van de Centrumvertegen woordigers. Het onderscheid is echter hier in ge legen, dat prelaat Kaas er aan toegevoegd heeft, dat onder de tegenwoordige poli tieke leiding van den Staat, de poging om tot een nationale concentratie te komen, zonder uitzicht moet blijven en dat daaruit, volgens de meening van het Centrum, zekere voor de hand liggende gevolgtrekkingen moeten worden ge maakt. Dit antwoord staat natuurlijk gelijk met een weigering. Men kan gerust aannemen, dat de uit eenzettingen van Dr Schaeffer, namens de Beiersche Volkspartij, niet wezenlijk van het standpunt van het Centrum af wijken. Het zwaartepunt der besprekingen ligt misschien in hetgeen de Rijkskanselier aan alle partijleiders gelegd heeft: Hij heeft met nadruk zijn vroegere ver klaringen onderstreept dat de persoons kwestie geen hinderpaal mag zijn, wan neer Duitschland uit de tegenwoordige moeilijke situatie gered moet worden. Tegen vandaag wordt ook het antwoord der Nationaal-socialisten verwacht. Dan zal de Rijkskanselier, hetzij nog vandaag, misschien ook eerst morgen den Rijks- president inlichten over zijn besprekingen met de partijleiders en over de houding van het kabinet. De besprekingen van gisteren hebben de ontwikkeling dus een stap verder ge bracht, een beslissing is echter nog niet gevallen. Daartoe zal het eerst komen in het volgende stadium der ontwikkeling, n.1. de ontvangsten bij den Rijkspresident. Volgens de opvatting in politieke krin gen is het vooruitzicht, dat de partijen een uitweg vinden uit de tegenwoordige 1 moeilijkheden, uiterst gering. De jongste Fransch-Duitsche economische besprekingen. De Fransche onder-staatssecretaris van I Economische Zaken, Patenótre, die leider was van de Fransche delegatie te Berlijn i voor de Fransch-Duitsche economische besprekingen, heeft na zijn terugkeer te Parijs eenige verklaringen aan de pers afgelegd. De voorgestelde publieke wer ken zullen nu eerst door de betrokken banken nauwkeurig beoordeeld worden. Voor de 3 betrokken landen zouden zij werkgelegenheid en afzetmogelijkheid be- leekenen. Te Berlijn is voorts de vor ming van een consortium voor electrifica- tie van bepaalde Europeesche landen overwogen. Deze werken die zich tot 7000 K.M. spoorweglengte kunnen uitstrekken, worden op 17 milliard fr. becijferd, waar door 400.000 of 500.000 werkdagen voor werkloozen geschapen worden. Ter vor ming van dit consortium wordt op 2 Fe bruari een vergadering te Parijs gehou den. Als algemeene indruk van de onder handelingen te Berlijn legde Patenótre den nadruk op den wil van weerskanten, om van de theorie tot de practijk over te gaan. Hij wees verder op den geest van samenwerking, tegemoetkoming en goe den wil, dien hij zoowel bij de Berlijnsche leden van de commissie als ook bij perso nen uit regeeringskringen, met wie hij ge legenheid had te spreken, gevonden had. De verkiezingen In Denemarken. Gisteren zijn in Denemarken de verkie zingen voor het Folkething gebonden. In den loop van den nacht hadden de com munisten op het paleis van politie te Ko penhagen, op de Domkerk, op de groote vlaggenstokken, op de Koningin Louise- brug, op den top van den bliksemafleider van de werkinrichting Sundholm roode vlaggen geheschen. De politie kon slechts met groote moeite de vlaggen neerhalen. Vijf communisten werden aangehouden. Op verschillende punten der stad kwam het in den loop van den nacht tot botsin gen tusschen burgerlijke en communisti sche plakploegen. In Kopenhagen werd aan de verkie zingspropaganda ook deelgenomen door vliegtuigen, die een regen van biljettten over de stad deden nederdalen. Gisteravond laat werd gemeld, dat, voor zoover bekend, de sociaal-democraten en de conservatieven aan de winnende hand weren, terwijl de radicalen en de gema tigde linkerzijde verliezen leden. De schulden aan de Vereen. Staten. Het verluidt, dat president Hoover een verlenging van het moratorium en een verlaging van de^ oorlogsschulden ge- wenscht acht. Het staat echter vast, dat deze opvatting zonder medewerking van het congres niet door te zetten is. De par tij van Roosevelt weigert iedere verant woordelijkheid vóór Maart te aanvaar- trokken zijn bij bet groote belastingschan daal, te publiceeren. Inmiddels is een vergadering gehou den van 37 rechters van instructie, die te zamen de 1018 gevallen van belastingbe drog moesten onderzoeken, teneinde elkaar op de hoogte te stellen van den gang van het onderzoek. Grootsche plannen voor afsluiting van de Middellandsche Zee. De „Deutsche Gesellschaft für Bauwe- sen" heeft in de Paedagogisohe Akademie een tentoonstelling geopend van de plan nen van den Münchener ingenieur Sörgel voor het afsluiten van de Middellandsche Zee, waardoor de waterspiegel zou dalen en nieuw land gewonnen zou kunnen wor den, terwijl tevens een bevloeiing van de Sahara daardoor mogelijk zou worden. Sörgel wil in de straat van Gibraltar een stuwdam maken, waardoor de water spiegel in het westelijke gedeelte van de Middellandsche Zee 100 M. zou dalen. Een groot werk van sluizen maakt het mogelijk, dat het scheepvaartverkeer toch gehandhaafd kan blijven. Verder wil Sörgel een dijk tusschen Sicilië en Afrika aanleggen, waardoor de Straat van Messina afgesloten wordt en de waterspiegel in het Oostelijke gedeelte 200 M. kan dalen. Binnenland. Begrootingsdebat in de Tweede Kamer. Den heer Wijnkoop het woord ontnomen. De rijksmiddelen over October. De moeilijkheden in de textiel-industrie. Buitenland. De schulden aan Amerika. De storm in Japan. De politieke toestand in Duitschland. Verkiezingen in Denemarken. werd ontvangen ƒ4.126.235, vorig jaar f4.068.612. Ten bate van het „Wegenfonds" f 866.070, vorig jaar 812.670. Ten bate van het Gemeentefonds ƒ5.699.788, vorig jaar ƒ5.673.190. De crisispachtwet en de tuinbouw. De Tweede Kamerleden Loerakker en van de Bilt hebben tot de ministers van justitie en van oeconomische zaken en ar beid de volgende schriftelijke vragen ge richt: 1. Hebben de ministers kennis geno men van de uitspraak van den Hoogen Raad, dat de tuinbouw, althans een ge- Ingezonden mededeelingen. den. Het is derhalve moeilijk te zeggen, hoe een volledige oplossing tot stand zou moeten komen. De a.s. president, Roosevelt, is in een moeilijk parket geraakt, door het weer opduiken van het oorlogsschulden vraag stuk. Toont Roosevelt zich gunstig gestemd ten opzichte van de schuldenaar-staten, dan loopt hij gevaar de gunst te verspe len van de machtige Hearstbladen, als mede den steun van de landbouwkringen in bet Westen der Unie. Mocht Roosevelt er daarentegen op aan dringen, dat de schuldenaars hun ver plichtingen tot op de laatste penning na komen, dan stoot hij machtige financieele belanghebbenden voor het hoofd. Vaz Dias verneemt uit Londen: Volgens welingelichte kringen te Washington zou de regeering der Vereenigde Staten beta ling der buitenlandsche schulden eischen per 15 December. De verwoestingen van den storm in Japan. In de jongste officieele mededeelingen over de gevolgen van den taifoen worden de volgende getallen genoemd: Te Tokio 6 dooden, in de districten rondom Tokio 53 dooden; 62 vermisten; 4800 huizen zijn geheel verwoest, 10300 ten deele; 53000 huizen staan onder wa ter. Een aantal visschersbooten met in totaal 250 man aan boord is vergaan. Deze storm is de ergste geweest, dien Japan in 12 jaar heeft beleefd. In de militaire haven Sasebo wordt een klein marine-schoolschip met een beman ning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het gedurende den storm is vergaan. De materieele schade wordt in totaal op ongeveer 30 millioen jen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een bui tengewone zitting besloten een commis sie tot het brengen van hulp aan de ge troffen gebieden in te stellen. De naderende „natlegging" in de Vereen. Staten. In uitgestrekte gebieden der Vereenigde Staten kan reeds gezegd worden, dat de drooglegging haar tijd gehad heeft. Alco holische dranken worden openlijk ge bruikt, zonder dat op eenigerlei wijze door de autoriteiten wordt ingegrepen. In tal van staten heeft het gerecht honderden zaken laten vallen, die behan deld moesten worden wegens overtreding op dit gebied. Iu de groote hotels in New-York wor den „bars" ingericht en kelders in orde gebracht in afwachting van de drinkge- legt nheid. Groote brouwerijen, die de lange droge periode zonder al te veel schade aan de inrichting overleefd hebben, door zich te werpen op de fabrikatie van alcoholvrij bier, worden weer op orde gebracht, om aan haar oude bestemming te voldoen. Volgens een bericht uit Sacramento heeft de gouverneur van Californië, gra tie verleend aan alle gedetineerden in de gevangenissen, die wegens overtreding van de alcoholwet veroordeeld zijn. Onge veer 1000 personen zijn dientengevolge in vrijheid gesteld. Hef Fransche belastingbedrog-schandaal. Een onafhankelijk kamerlid heeft bij de Fransche kamer een voorstel ingediend om de namen Tan de personen, die be- Na deze werkzaamheden kan begonnen worden met irrigatiewerken voor de Sa hara, waarvoor een kanaal bij GaJbes ge graven moet worden, terwijl als water reservoir het zoutmeer Schott el Dlerid zal dienen. Vandaar zal het water op de Sa hara geleid worden. Sörgel berekent, dat men zoodoende in het westelijk gedeelte van de Middelland sche Zee 84.000 en in het oostelijke ge deelte 492.000 vierkante K.M. land zal kunnen winnen, terwijl door de bevloeiing van de Sahara 3 millioen vierkante K.M. land vruchtbaar gemaakt zou kunnen wor den. Op deze wijze zou Europa een nieuw kolonisatie-gebied kunnen verkrijgen, waardoor voor langen tijd gezorgd zou zijn voor het overschot der Europeesche bevolking. Korte Berichten. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft een officieele enquête-commissie van het Executieve Comité bij de Sowjet- Russische posterijen verduisteringen op groote schaal ontdekt. Vastgesteld is, dat niet minder dan 7 millioen roebels welke in de eerste helft van dit jaar op verschil lende postkantoren zijn gestort, nimmer hun plaats van bestemming hebben be reikt. Dit bedrag is door ambtenaren ver duisterd. i Nicole, de socialistische leider en lid van den Nationalen Raad, die naar aanleiding van de jongste onlusten te Ge- nève was gearresteerd, weigert sedert twee dagen alle voedsel. Het alarm omtrent Amy Johnson is gebleken niet gemotiveerd te zijn. De vliegster is te Gao geland en in de rich ting van Doeala verder gevlogen. De Rijksmiddelen over de maand October. Overzicht van de opbrengst der rijks middelen over de afgeloopen maand van dit jaar, in vergelijking met de overeen komstige periode van het vorige jaar. Middelen Opbrengst Opbrengst over Oct. '32 over Oct 31 Grondbelasting 249.304 237.286 Pers. belasting 99 99 54.820 Ink. belasting 5.000.515 99 5.853.261 Vermogensbel. n 782.123 9f 928.799 Div. en Tant. bel. >i 554.198 99 817.805 Rechten o. d. inv. 99 13.659.495 99 5.648.463 Statistiekrecht 99 192.793 99 258.188 Accijns op Zout 99 210.258 99 178.760 ld. op Geslacht 99 598.235 99 666.288 ld. op Wijn 99 31.705 99 51.359 ld. op Gedistill. 99 2.642.897 99 3.541.688 Id. op Bier 99 1.008.210 99 1.406.868 ld. op Suiker 5.123.494 99 3.766.401 ld. op Tabak 99 1.751.065 99 2.145.102 Bel. op Goud en Zilver 91 74.558 99 95.638 Zegelrechten 9» 1.632.667 99 1.460.573 Reg. rechten 99 764.745 99 1.169.290 Successierechten 99 2.930.902 99 4.050.751 Domeinen enz. 99 376.575 99 370.799 Opbr. Staatslot 99 167.295 99 167.145 Opbr. Loodsgelden 99 342.928 99 389.867 Totaal ƒ38.093.972 33.259.161 Over het tijdperk JanuariOctober werd ontvangen ƒ333.961.338. In hetzelfde tijd vak van het vorige jaar ƒ367.341.683. Ten bate van het „Leeningefond» 1914" deelte daarvan, niet valt onder de Crisis- Pachtwet 1932? 2. Zijn de ministers bereid, de noodige wetswijzigingen bij de Kamer aanhangig te maken, waardoor de uitzonderingspo sitie, waarin dat gedeelte van den tuin bouw thans is geplaatst, wordt opgehe ven? Crisls-zuivelaangelegenheden. De Crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat, naar haar gebleken is, onder meer in medische kringen twijfel bestaat, of na de in werkingtreding van de Crisis-Zuivel- wet nog wel margarine, uitsluitend uit plantaardige olie vervaardigd, is te ver krijgen. Zij vestigt er daarom de aan dacht op, dat bedoelde plantaardige mar garine ook thans nog wordt aangemaakt en sedert het in werking treden van de Crisis-Zuivelwet is vervaardigd. Voor het geval deze niet bij een winke lier voorhanden mocht zijn, kan men zich wenden tot den Nederlandschen Vegeta- riërsbond, Fazantenweg 73 hs, Amster dam, die zich bereid heeft verklaard, op te geven, waar de margarine is te ver krijgen. De nood in de textiel-industrie. Het bestuur van de fabrikantenvereeni- ging te Enschedé heeft aan den minister van binnenlandsche zaken het volgende telegram gezonden: „De toestand in de textiel-industrie wordt nog gestadig slechter door den stij genden buitenlandschen invoer van ma nufacturen en indien de regeering niet zeer spoedig helpt, zullen er opnieuw vele arbeiders ontslagen moeten worden en zullen bedrijven moeten worden stopge zet. Betreffende de loonkwestie bij de firma van Heek Co. te Enschedé, die zich ge noodzaakt zag, óf de dekenweverij stop te zetten, óf het tariefloon der dekenwevers met 10 pet. te verlagen, teneinde deze ar beiders gedurende nog twee maanden 4.5 dag per week aan het werk te houden een maatregel, waarmee de arbeiders niet accoord konden gaan heeft gistermid dag, onder leiding van den rijksbemidde laar, Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, een bespreking plaats gehad met de leden der firma en do besturen der ar bei ders-orga^ nisaties. Deze bespreking heeft tot gevolg gehad, dat de rijksbemiddelaar het volgende voor stel heeft gedaan, waarmede beide par tijen genoegen hebben genomen: 1. de arbeiders-organisaties verklaren te berusten, uitsluitend voor deze afdeeling, in een tariefverlaging van 10 pet., gedu rende twee maanden; 2. de rijksbemiddelaar zal zich over zes weken tot de firma van Heek Co. wen den met do vraag, welke arbeidsvoor waarden na deze twee maanden zullen worden aangeboden; 3. indien de onmogelijkheid blijkt, om de oude tarieven te herstellen, zal de rijksbemiddelaar zoo noodig, de partijen tot een bespreking onder zijn leiding uit- noodigen; 4. de firma van Heek Co. verklaart tot overleg bereid te zijn. De besturen der arbeidersorganisaties verklaren zich be reid onder deze omstandigheden hun le den te adviseeren, dit voorstel te aanvaar den. Bij de N. V. van Vlissingen's Katoenfa- brieken te Helmond ie op verschillende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1