Bij Ruwe Handen Purol Echt en goed WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 40 4>, ken. irpachtinpen FEUILLETON JOAN CARISBR0KE Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal r de in~ ::sp Nederland ©r—Si De- mag m?oe- boert". fleeschhan- erd Woens- rkt niet, ge- m was dan ievraagd is ra wel voor in het bin- ird. De in- l Haag b.v. aangeboden net geld bij le Varkens- ht een han- ithoornsche ergeschikt" ikt zelfs de zooals men geslacht a er af, out- varkens 23 onthouders ir varkens, stempel. In- van f 0.30 gekocht, is ale boert, itig van de sche markt reld van de gedag- leeft Mr W. ens notaris :tie en eeni- Am. Hyp. mingen ge- te Amster- vermeer- nte, op de ïstelling. Am. Hyp. en houden April 1929 deelenkapi- ór de reor- or 100 pet. rechtbank e ingesteld iestuur. er Redactie rschelde. ik zooeven laats gehad le gemeente schipper is jhip schijnt zijn en naar e vraag of dat door de gesteld, dat •den, m.a.w. te land in enz. gehou- ids<middelen liet prompt irdt. iep geladen jn; dan zeg en schipper is en men andere op- elt. en van een ie diep men eerlijk ge- .e autoritei- elast er niet henken, er :ten, dat een per komt te of het' ook lat in den schip be en schipper rkomen het necht inoest opnoemen, ïl ruimte in verleende ovenstaande ïgen om de 3 te passen. itend, In., G. DE VOS. sren, Kram. a w.v. 1 m. vaarzen en tuin, v. d. en inboedel, s, erf en boomgaar- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. )eZeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontlön 80 cont per regel, Ingezondon mcdodoolingon 00 cent por regel Kloine Adveitentiön Dinsdags en Vrijdags i 0,75, bij vooruitbetaling. Onder lettei of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. Critlek op de kerken. Over de houding van de kerken ten op zichte van de sociale nooden zijn velen slecht te spreken. Er wordt vaak zelfs in „bevriende" kringen vrij sterke cri- tiek uitgeoefend. Van de kerken en hare ambtsdragers heet het, dat ze koud en onaandoenlijk staan tegenover de nooden en de behoef ten van de maatschappelijk zwakken. Zij bemoeien zich weinig met de menschen, die in nood en moeite verkeeren, zij ken nen niet de zorgen, waaronder velen ge bukt gaan en zij doen geen moeite om de diepte van den nood te peilen. Als de massa al meer van de kerken vervreemt, welnu, dan is dat de schuld van de kerken, die zich om de massa niet of weinig bekommeren. Aan het feit, dat de kerk een eigen taak en roeping heeft, en dat die taak niet een speciaal sociale is, maar dat zij het licht van het Woord naar alle zijden heeft te doen uitstralen en dat zij, dit doende, een niet te berekenen invloed heeft, ook voor het maatschappelijk leven, wordt geen aandacht geschonken. Dat er bij den ambtelijken dienst, huis bezoek b.v„ ook aan de zedelijke en gees telijke behoeften van de vaak zoo zwaar getroffenen aandacht wordt geschonken, wordt niet geteld. Eenvoudigweg wordt maar als een vast staand feit geconstateerd, dat de kerken niets doen en worden ze, al naar het standpunt, dat de criticus inneemt, uit de hoogte veroordeeld of in minder scher pe bewoordingen in gebreke gesteld. Onze bedoeling is thans niet dit vraag stuk hier in 't geding te bespreken. Wij geven alleen enkele cijfers, die doen zien wat trouwens bekend was dat er van de zijde der kerken toch wel heel wat gedaan wordt om den nood te lenigen. Het Gemeenteverslag van Middel burg over 1931, geeft ook enkele cijfers omtrent de kerkelijke armenzorg. Daaruit blijkt o.m., dat voor onder steuning, geneeskundige hulp en wel dadige doeleinden werd uitgegeven: Door de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk ƒ11.184.05 Geref. Gemeente 7.797.56 Geref. Kerk 14.734.90 Evang. Luth. Diac. 915.— R.-K. Armbestuur 3.602.— Ned. Isr. Armbest856.50 Totaal ƒ39.090.01 In één plaats van nog geen 20.000 zie len werd dus voor directe hulp door de verschillende kerken uitgegeven een be drag van ruim 39.000 gulden. Uitgaven voor instellingen van wel dadigheid enz. zijn hier buiten beschou wing gelaten. En evenmin wordt hier gerept van wat gedaan werd om hen, die geholpen wer den, met raad en daad bij te staan, en moreel ze geestelijk te steunen. Alleen voor directen steun zonder meer een bedrag van 39000 gulden. Nu zeggen wij niet, dat er genoeg ge daan werd, dat er nog niet veel meer gedaan had moeten worden. Maar we vragen wel aan hen, die zoo veel critiek hebben op de kerken, wat z ij dan wel doen om de nooddruftigen te helpen en te steunen. Wat doet nu de partij, die steeds den grootsten mond opzet en de scherpste critiek uitoefent? En als men dan moet erkennen, dat men goed beschouwd niets anders doet dan praten en vaak de ellende van de door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 64). o Niet lang daarna brak het droeve oogenblik van vertrekken aan; het rijtuig dat dominee Carisbroke naar het station zou brengen, stond voor de deur en ook ditmaal stond mijnheer Baxter klaar om zijn predikant naar beneden te helpen dragen. Geen woord werd er onderweg gesproken; de tweelingen en de ondste meisjes waren al eerder vertrokken; Me- liora met Joan en Ruby stapten in het rijtuig bij den dominee, die niet langer dominee van Perrywoód was, die zelf nooit meer als predikant zijn Heer zon dienen, in welke plaats ook. Aan het station vonden ze mevrouw Baxter mijnheer Baxter zat op den bok; je zult onderweg wel een verster- kinkje noodig hebben, want ik vermoed dat er van het ontbijt niet veel terecht is gekomen ik kan nooit een hapje naar Kinnen krijgen, als ik op reis gal Kijk! hier zijn sandwiches, deze met ham en die met tong en hier ligt een gebraden maatschappelijk zwakken uitbuiten om de „beweging" te dienen, zou het dan niet verstandig zijn de critiek te matigen en althans eenige waardeering te toonen voor wat door de kerken gedaan wordt? Aftreden van von Papen geëischt. Het bestuur van de sociaal-democra tische fractie in den Rijksdag heeft op een vergadering van gisternamiddag te Berlijn eenstemmig gesloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van Rijks kanselier von Papen om met hem te on derhandelen. Het bestuur eischt het af treden van deze regeering. In regeeringskringen noemt men deze weigering van de sociaal-democraten agi tatie tegen de regeering en vlucht voor verantwoordelijkheid. Typhoon teistert Japan. Langs de geheele kust van den Stillen Oceaan woedt een wervelstorm, die groot» verwoestingen in Japan aanricht. De scheepvaartverbindingen zijn verbroken. In een dorp zijn meer dan 40 huizen verwoest. Tot dusverre zijn 15 dooden ge borgen. Volgens de laatst bekende officieele cij fers zijn 26 personen gedood, 25 gewond en 26 als vermist opgegeven. Een hon- deidtal huizen zijn geheel verwoest, 240C gedeeltelijk en 40.000 woningen staan on der water tengevolge der geweldige stort regens, waarmee de typhoon gepaard ge gaan is. Vooral Jokohama heeft zwaar te lijden gehad. Ernstige onlusten in Spanje uitgebroken. In verschillende deelen van Spanje zijn opnieuw ernstige onlusten uitgebroken. In de provincie Badajoz werden opnieuw huizen van groote grondbezitters over vallen, waarbij de landarbeiders trachtten de oogstvoorraden te plunderen. Bij bot singen met de politie werd één persoon gedood en velen werden gewond. Te Villenueva werden door de politie gearresteerde personen bevrijd door de arbeiders, die een optocht hielden met roode vaandels en de grondbezitters, die hadden geweigerd den arbeiders een deel van den oogst af te staan, opgesloten. De studenten van de juridische facul teit aan de Universiteit te Granada zijn uit protest tegen het op pensioen stellen uit politieke overwegingen van ongeveer honderd hooge juridische ambtenaren en rechters tot staking overgegaan, evenals de studenten te Madrid en Bilbao. Het vijf-jarenplan der Godloozeik Het door den bond van Godloozen uit gewerkte vijfjarenplan is door de Sovjet- regeering goedgekeurd. Volgens dit plan moeten, zooals inder tijd reeds gemeld, in 1938 alle uitingen van godsdienst in Sovjet-Rusland geheel vernietigd zijn. Korte Berichten. In verband met de nieuwe bepalin gen inzake de toepassing van straf, heb ben te Wesermuende de vorige week be toogingen van communistische gevange nen plaats gehad. Zij zijn Maandag voed sel gaan weigeren. Tijdens de openbare beraadslagingen- over de leniging van den nood in de Rijn scheepvaart is ook geopperd, financiëele hulp van het rijk te vragen. Deze hulp kan het Duitsche rijk niet verleenen. In een circulaire aan de regeeringen der lan den legt de rijksminister voor het ver kuikentje en dan heb ik nog wat snoepe rijen en kaaskoekjes voor de tweelingen er bij gedaan. En in die flesch is sherry met water en in die brandewijn met wa ter; ik vind het nooit veilig om zonder brandewijn op reis te gaan, vooral als je een zieke bij je hebt ofschoon ik ge woonlijk niet van sterke drank houdt. En daar komt Lotti met wat sinaasappelen w.e hebben een halve kist gekregen uit Bristol van een zeekapitein, een achter neef van me en ik vind ze zoeter en sappiger dan ik ooit in mijn leven ge proefd heb. En dat is alles, geloof ik. O, u behoeft zich niet bezorgd te maken over de borden en messen en vorken. Die krijgt u present, die kunnen er nooit te veel zijn in een wei-voorziene huishou ding. En die mand, waar ik u van sprak, ligt veilig opgeborgen in het net met de andere bagage. U doet het beste, als u hem bij aankomst direct opent, want er zit zoo wat van alles in om u moeite te besparen tot u een beetje op orde is. Ik vind niets zoo akelig als te moeten koken in een nieuw huis; je kent de winkels niet, je keuken is nog niet op orde en je weet niet waar je de boel geborgen hebt en aan het eind ben je doodmoe en heb je nog niet veel tot stand gebracht. Ver trouw maar gerust op den inhoud van de mand en ga vanavond zoo gauw mogelijk naar bed. En u suit me nog eens schrij- keerswezen, ter inlichting van de betrok kenen in de Rijnscheepvaart, er den na druk op, dat de financiëele toestand van het rijk geen steun aan de Rijnscheep vaart toelaat. Te Frankenheim kon op den laatsten betaaldag de werkloozensteun niet uitgekeerd worden. Toen onderhande lingen bij den burgemeester geen resul taat hadden, schoolde de menigte voor het stadhuis samen en werden een bak kerij en een slagerij geplunderd. De poli tie uit Hildburghausen moest de orde komen herstellen. Te Düren zijn verscheiden gevallen van typhus geconstateerd, in eenige ge vallen met doodelijken afloop. Ook te Nord-Düren leden in één woning zeven personen aan typhus, van wie een is overleden. Thans zijn opnieuw zes ge vallen geconstateerd bij arbeiders uit twee papierfabrieken. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 et. Bij uw drogist. Het Engelsche Hoogerhuis heeft zonder debat in derde lezing het wets ontwerp inzake de overeenkomsten van Ottawa aangenomen. Het ontwerp is thans wet geworden en heeft de ko ninklijke goedkeuring gekregen. i Reuter meldt uit Parijs, dat het gisteren in de wandelgangen der Kamer tot een heftig vuistgevecht is gekomen tusschen een communistischen afgevaar digde en een redacteur van de socialisti sche „Populaire". De boden moesten de vechtenden scheiden. Maandag is de nieuwe hongermarsch van werkloozen uit Chicago naar Was hington begonnen. De deelnemers willen het congres verzoeken hun een uitkeering ineens van 50 dollar toe te staan. De com munistische secretaris van het algemeene Comité van Amerikaansche werkloozen- commissie, Herbert Benjamin, heeft aan gekondigd, dat nog meer hongermarschen uit San Francisco en uit andere steden naar Washington zullen worden onder nomen. De crisis-pachtwet 1932. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden had van dien Raad de cassatie in het belang der wet gevorderd van een beschikking van de kamer van crisis-pachtzaken te Rotter dam, waarbij was beslist, dat pacht-over- eenkomsten betreffende tuinbouwgronden niet worden beheerscht door de crisis pachtwet 1932. Gisteren heeft de Hooge Raad de ge vraagde cassatie geweigerd, waardoor thans vaststaat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoemde wet kan profiteeren en dat deze enkel voor den landbouw geldt. ven, is het niet, als u op orde is? Kijk eens, mijnheer Baxter wenkt ons en de conducteur is bezig de portieren te slui ten. Dag juffrouw Martin, God zegene u en geve u een goed reis en voorspoed op het werk, dat u gaat ondernemen. Goe dendag". En de goede vrouw ratelde door, tot Meliora overhaast in de trein was ge stapt, zoodat het onmogelijk was haar te bedanken voor al haar vriendelijkheid; waarmee ze haar doel juist bereikt had, want toen ze met haar man en dochter naar huis ging, zei ze: „Ik praatte maar steeds door is het niet waar, Lottie zoodat juffrouw Martin niet aan 't woord kon komen, al probeerde ze ook nog zoo vaak me te bedanken, maar het lukte haaj niet, ik was haar te slim af, al is ze ook nog zoo knap". „Ja", antwoordde mijnheer Baxter, „als het pp het gebruik van de tong aankomt, kan ik het mijn vrouw wel toevertrouwen! Jij zoudt beslist den eersten prijs halen, als er een wedstrijd werd uitgeschreven, wie het langste praten kon. Kom, kijk nu maar niet zoo boos, bedenk liever, wat een plezier ze zullen hebben van den in houd van je mand de eerste dagen". En dat hadden ze zeker. Ze begonnen hun nieuwe huishouding in Tennyson Place no. 1. Mevrouw May kwam hen bij het tuinhek tegemoet en De trust van meelfabrikanten en bakkers. Bij de besprekingen tusschen meelfa brikanten en bakkerspatoonsorganisaties over de vaststelling der broodprijzen zijn de partijen tot overeenstemming geko men. In de getroffen regeling komt o.m. voor het aanleggen van een zwarte lijst en de instelling van een „geheimen dienst", die eventueele overtreders op zal moeten sporen. Het „Hbld." heeft aan de gesloten over eenkomst een bespreking gewijd en citeert eenige artikelen uit het contract, waarvan we het volgende overnemen: „Het gemiddelde bakkersbedrijf mag, zooveel mogelijk rekening houdende met het consumentenbelang, niet door de con currentie van een enkeling (z.g. prijsbe- derver) zijn normale, redelijke winst marge geheel of grootendeels verloren zien gaan. Aan de bakkerij moet dus een redelijke broodprijs gewaarborgd blijven of worden." Met het consumentenbelang zal men dus rekening houden „zooveel mogelijk". Voor degenen, die niet kleurenblind zijn, is artikel 7 zeer aantrekkelijk. Men leze: „De plaatselijke leiding zal aan de Cen trale Bakkerij-Commissie (C.B.G.) regel matig mededeelen de namen en adressen van de bakkersondernemingen, door welke verkocht wordt beneden den broodprijs, welke is vastgesteld of die zich niet hou den aan hun verplichting als contractant enz. Het dag. bestuur der C.B.C. plaatst deze bakkers onmiddellijk op een lijst, ge naamd „grijze lijst". Er wordt dan verder bepaald, dat een grijze bakker per aangeteekenden brief wordt verwittigd van zijn plaatsing op de lijst en van de redenen, die daartoe geleid hebben. Hij mag dan binnen zeven dagen een bezwaarschrift indienen. Komt er géén bezwaarschrift of wordt dit on gegrond bevonden, dan wordt de bakker „van de grijze lijst afgevoerd en op „de zwarte lijst" geplaatst" (boycot). Voor de meelfabrikanten is het vol gende bepaald (art. 7, sub 5): „Het dag., bestuur der C.B.C. zal tevens een lijst maken, genaamd „de rose lijst", waarop door haar worden geplaatst de namen van die meelfabrikanten en van die leveranciers van tarwebloem, welke deze overeenkomst niet mede ondertee kenen en die op eenigerlei wijze hande len in strijd met de maatregelen in deze overeenkomst voorzien." Komt binnen 7 dagen geen gegrond bezwaarschrift binnen, dan volgt plaat sing op „de roode lijst" (boycot) De Eerste Kamer. De Eerste Kamer is weer bijeengeroe pen tegen Dinsdag 22 November des avonds te half negen. De voorzitter is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen, op Woensdag 23 Nov. in de af deelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen tot instelling van bedrijfsraden en houdende voorschriften betreffende beslag op roe rende goederen in door derden in gebruik gegeven ruimten, lijfsdwang en dwang som. Vrijwaring van thee. De heeren Knottenbelt c.s., leden van de Tweede Kamer, hebben een amende ment ingediend op het wetsontwerp tot heette hen zoo hartelijk welkom in hun nieuwe woning, dat Lavina en Maggie hee- lemaal vergaten tranen te storten, hoewel het huis hun nog kleiner en benauwder voorkwam, dan ze zich hadden voorge steld. Do meisjes begonnen^ onmiddellijk van haar te houden en Ruby liet zich zon der eenïg verweer door haar in de armen nemen. De grootste lof, die Joan voor haar kon bedenken, was: „Ze is 't waard een zuster van Meliora te zijn". Dominee Carisbroke verdroeg de reis beter dan zijn bezorgde familie had ver wacht, maar hij was zeer vermoeid en verzocht onmiddellijk bij aankomst naar zijn kamer te worden gebracht. Het eerst wat hem hinderde was het lawaai. In een betrekkelijk zoo klein huis moesten de ge luiden wel overal doordringen en de luide kreten van de arme vermoeide Ruby, toen Joan haar begon te ontkleeden, waren zoo duidelijk hoorbaar in de kamer van haar vader, dat hij er zenuwachtig en prikkel baar van werd en er op aandrong, dat ze tot eiken prijs tot zwijgen zou worden ge bracht. Bovendien was Tennyson Place slechts door een klein voortuintje van den straatweg geschieden, zoodat het geluid van het betrekkelijk niet drukke verkeer naar binnen drong. Ook Lavina en Maggie klaagden over het lawaai, dat, naar mevrouw May en Meliora haar beiden verzekerden, heusch Binnenland. De Ministers Ruys de Beerenbrouck en de Geer aan het woord. Credietverleening voor de haringvis- scherij. De tuinbouw valt buiten de crisispacht wet. De trustvorming tusschen bakkers en melkf abrikanten. Buitenland. Cycloon in Japan. De Duitsche socialisten tegen Von Pa pen. Onlusten in Spanje. tijdelijke heffing van opcenten op som mige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, alsmede herziening vein het tarief. De strekking van dit amendement is geen opcenten te heffen van thee. Twee-en-een-half millioen voor haring- visschers. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verleening van een rentedragend crediet ten behoeve van da haringdrijfnetvisscherij uit te betalen in 1932 en zoo noodig in 1933. In overleg met belanghebbenden is een regeling ontworpen, welke het den ree- ders mogelijk zal maken voor eigen risico haring tijdelijk uit de markt te nemen. Om deze reedersvereeniging in staat te stellen dezen opslag te financieren zal te haren behoeve door het Rijk een rente- diagend crediet worden geopend van ten hoogste f2.500.000, hetgeen haar naar gebleken behoefte bij gedeelten ter be schikking zal worden gesteld. Nederlandsch fabrikaat bij woningbouw met Rijkssieun. In een circulaire aan de gemeentebe sturen wijst de minister van binnenland- sche zaken erop, dat in de meeste Rijks- bestekken, o.a. in die welke uitgaan van den Rijksgebouwendienst, de volgende be paling is opgenomen: „De aannemer is verplicht, de directie in kennis te stellen van het voornemen tot toepassing van bouwmaterialen of con- structiedeelen, welke van buitenlandschen oorsprong zijn. De directie is bevoegd om van de toe te passen materialen of constructiedeelen een bewijs van oorsprong te eischen. Indien naar het oordeel van de direc tie bedoelde materialen of constructie deelen in even goede kwaliteit en tegen niet hoogeren prijs door binnenlandsch fabrikaat kunnen worden vervangen, dan is de aannemer daartoe verplicht." In het belang van de werkgelegenheid bij de Nederlandsche industrie komt het den minister wenschelijk voor, dat een dergelijke bepaling ook wordt opgeno men in de bestekken, volgens welke bouw plannen worden uitgevoerd, waarvoor het Rijk ingevolge de woningwet steun ver leent, of die worden uitgevoerd met door d« gemeenten verstrekt kapitaal, dan wel met kapitaal, waarvoor de gemeente zich garant heeft verklaard. TWEEDE KAMER. Behandeling van de Rijksbegroofing. De Regeering aan het woord. Minister Ruys de Beeren brouck heeft gisteren in eersten termijn niet erg was, waar ze zoo dicht onder Londen zaten en in een paar dagen zou den ze er wel aan gewend zijn. De twee lingen trokken haar neusjes op voor de slaapkamer, die haar toegewezen werd en noemden haar nieuwe verblijfplaats „een varkenskot". Alleen Joan glimlachte opgewekt, ter wijl haar zusters mopperden en haar va der klaagde en de arme Ruby, overver moeid en slaperig, schreeuwde, zooals ze in geen maanden gedaan had. „En jij hebt den moed niet laten zak ken?" vroeg Meliora, toen het kind inge slapen was en de anderen naar bed ge gaan waren en zij en Joan samen naar de kamer waren gegaan, die ze voortaan zouden deelen". „Neen", antwoordde Joan flink, „ik ben heelemaal niet mismoedig. Het huis is veel gTooter en aardiger dan ik verwacht had; natuurlijk valt het wat af na de Per- rywood pastorie, maar dat was ook eigen lijk een heerenhuis en veel te groot en te ruim voor ons. We zullen het ons hier heel gezellig kunnen maken; en morgen is vader weer wat uitgerust en dan hebben de zussen haar goede humeur weer terug gevonden. Meliora, ik heb er aan gedacht, dat we Gods zegen behooren af te vragen over onze nieuwe plichten, nu wij dezen drempel overschreden zijn". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1