Buitenland Staten-Generaal Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 38 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE MOREELE KANT VAN DE CRISIS. Aan de rede van Dr H. Golijn bij het algemeen begrootingsdebat gehouden, is het volgende ontleend: Deze crisis heeft niet alleen in Ne derland, maar ook in verschillende an dere landen de bevolking geschud. Daardoor zijn zeker hier en daar ook wel enkele goede eigenschappen meer ge prononceerd naar voren gekomen, maar in meerderheid zijn het toch de minder goede eigenschappen van het volk, die in zulke omstandigheden zich openbaren. De afgunst, die zich verspreidt, de neiging tot het grijpen naar de openbare geld middelen, de overmatige zucht tot het leunen op den Staat, dat alles doet zich in iederen volkskring voor. Dat zijn alle verschijnselen, die wij in meer normale tijden niet zoo waarnemen en die er op wijzen, dat er inderdaad is e e n ver zwakking van het moreele weerstandsvermogen van het volk. Dat doet dan weer vanzelf de vraag rij zen, of er ook diepere oorzaken zijn aan te wijzen, die gedeeltelijk buiten de crisis vallen. Op die vraag geef ik voor mij een be vestigend antwoord. Er zijn ook zedelijke oorzaken van algemeenen aard. Het ligt zeker niet in een gemis van belangstel ling voor de intellectueele zijde van het volksleven. Alleen de schrikbarend hooge onderwijsbegrooting in Nederland vertelt al het tegendeel. Als het moreele weerstandsvermogen van een volk afhankelijk was van de ver breeding en verbreiding van menschelijke kennis alleen, dan zou Nederland aan de spits van de volkeren moeten staan. Dan moesten wij nu hebben, in zulk een zorg- vollen tijd als wij thans beleven, een uit blinken in vastheid van karakter en in moed en in geduld om grooten tegenspoed te verdragen. Maar dat is helaas niet zoo, al zij!n er gelukkig, dit voeg ik er aan toe, nog wel treffende uitzonderingen. En te verwon deren is dat eigenlijk toch niet. Intellec tueele vooruitgang alleen kan zeker wel nieuwe krachten in het volksleven te voorschijn roepen, maar als die krachten niet staan onder controle van sterke gees telijke factoren, dan ontwikkelt de voor uitgang, blijkens de lessen der historie, zich meestal in een richting, die in het einde eiken vooruitgang weer ongedaan maakt. Het wereldbeeld van onzen tijd bevestigt dit allerwegen. Er gaat een golf van geestelijke en mo reele anarchie over de wereld, die zich openbaart in het gedachtenleven, die zich openbaart in het spreken en die zich ook openbaart in den levenswandel, in de handelingen der menschen. De wereld heeft zeer moeilijke tijden doorgemaakt: de geschiedenis is er vol van; maar zij is er altijd weer doorheen gekomen, wanneer de fundamenteele krachten van het volk maar sterk genoeg bleken. Als eerlijkheid en trouw, als standvas tigheid en geduld, als soberheid en inge togenheid van levenswandel niet gevoeld worden als onduldbaren druk, maar als onmisbare elementen in onze levenshou ding en als ten slotte het volk ook nog weet dat het zijn lot te stellen heeft in de handen van een Vader, die in de he melen is, dan had men een geestelijk sterk volk, dat alles verdragen kan en dat ook alles wist te boven te komen. Maar als die geestelijke en moreele krachten ontbreken, of als die krachten verzwakt zijn, als men met een geestelijk ontworteld volk te doen heeft, dan valt dat volk gemakkelijker ten prooi aan de hartstochten van den dag en mist het het weerstandsvermogen, dat noodig is om de moeilijke tijden door te komen. Dan wordt dat volk ook dadelijk gegrepen door allerlei leuzen, die geen inhoud heb ben. De toestand te Genève. Onder geweldige belangstelling der be volking vond Zaterdag de begrafenis plaats van de slachtoffers der incidenten van Woensdag. In den loop van den morgen is het op verschillende plaatsen der stad tot klei nere manifestaties gekomen, welke echter spoedig door de politie werden onder drukt. Het geheele verkeer werd tijdens de be grafenis ten teeken van rouw gedurende vijftien minuten stopgezet. Het volkenbondsgebouw was het voor werp van een bijzondere bewaking. Mi trailleuses en troepen waren geposteerd bij de omliggende gebouwen. Ook de commissie der ontwapenings conferentie werkte onder de bescherming der mitrailleuses, Dublin in opwinding. Vrijdagavond moest te Dublin de ge heele politie en de burgerwacht gealar meerd worden, aangezien de anti-Engel- sche betoogers ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand een steeds dreigender karakter aannamen. Geuniformde afdeelingen van het repu- blikeinsche leger trokken door de straten en riepen o.a.: „Wij willen de Valera tot koning van Ierland maken." De manifestanten droegen borden met de woorden „Boycot Engelsche goede ren". Herhaaldelijk moest de politie met den gummistok optreden en verscheidene per sonen werden gearresteerd. Pas tegen middernacht kon de rust worden hersteld. Tijdens de onlusten stond het geheele verkeer stil. De brand in het opvoedingsgesticht bij Zurich. De oorzaak van den brand in het op voedingsgesticht bij Zürich waarbij 12 kinderen om het leven zijn gekomen, kan thans als vastgesteld worden beschouwd. Men heeft met kwaadwilligheid te doen. Een inwonende van de inrichting, de 43- jarige Karl Widmer, die geestelijk niet normaal is, wordt als de dader be schouwd. Hij is in den nacht van den brand met zijn Zondagsche kleeren aan en met wat geld verdwenen. Den avond te voren had hij met een anderen inwonen de getwist, waarvoor hij een terechtwij zing van den directeur kreeg. Bij een nauwgezet onderzoek van de kamer, waarin hij woonde, kwam uit een kast een verscheurd briefje te voorschijn, waaruit opgemaakt moet worden, dal Widmer uit wraak brand heeft gesticht. Rijksdagontbinding? De onderhandelingen van den Duit- schen rijkskanselier met de partijleiders moeten als mislukt worden beschouwd, nog voordat zij begonnen zijn. De natio- naal-socialisten bebben ronduit gewei gerd met von Papen te onderhandelen, waarop, naar verluidt, van de zijde van het centrum den rijkskanselier de vraag is gedaan of na deze weigering der natio- naal-socialisten onderhandelingen nog eenig doel hebben. In goed-ingelichte kringen verluidt, dat onder deze omstandigheden een ontbin ding van den rijksdag niet te vermijden zal zijn, te meer daar de sociaal-democra ten besloten hebben een motie van wan trouwen tegen het kabinet-von Papen in te dienen. Men verwacht daarom, dat de rijksdag reeds in de constitueerende zitting van 5 December ontbonden zal worden. Wat daarna zal geschieden, weet nog nie mand. Van regeeringszijde worden deze ge ruchten als onjuist tegengesproken. Uitstel van betaling aan Europa? Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche regeering offi cieel bekend gemaakt, dat na de Engel sche nota ook een Fransche nota over handigd is, om uitstel van betaling voor den op 15 December vervallenden termijn voor de betaling der oorlogsschulden te verzoeken. Ook de Italiaansche gezant te Was hington had een onderhoud met staats secretaris Stimson over een uitstel van do betaling van Italië op 15 December. Te Washington verwacht men, dat Donderdag a.s. een onderhoud tusschen Hoover en Roosevelt over het vraagstuk der oorlogsschulden zal plaats hebben. Ontploffing in kolenmijn. Door een ontploffing in een kolenmijn te Ashton in Makerfield in het district Wigan ten O. van Liverpool) zijn vier en twintig mijnwerkers gedood en eenige tientallen gewond. D'e ontploffing gebeurde des nachls te 3 uur, terwijl de nachtploeg aan het werk was. Er waren toen 104 man in de mijn. Men heeft krachtige pogingen in het werk gesteld om de vier mijnwerkers, die nog vermist waren te redden. Deze pogin gen hebben echter geen resultaat opgele verd, zoodat de hoop vrijwel is opgege ven. Het aantal dooden is hiermede waar schijnlijk gestegen tot 28. Vijftien lijken zijn onder de grootste moeilijkheden uit de 300 M. diepe schacht naar boven ge bracht. Alle lijken waren met brandwon den overdekt; vele waren volkomen on herkenbaar. De stormramp op Cuba. Het marinestation in Havanna maakt officieel bekend, dat het aantal dooden, bij den springvloed gevallen, ruim 1000 man bedraagt. 500 dooden zijn reeds be graven. Ooggetuigen deelen mee, dat zich too- neelen van onbeschrijfelijke ellende afge speeld hebben. Talrijke kinderen kwamen voor de oogen van de wanhopige ouders om, zonder dat aan redding ook maar te denken viel. Toen eindelijk het water te rugtrok hingen de boomen en zelfs de hooger gelegen huizen vol lijken. De stad Santa Cruz del Sur, die vooral ernstig geleden heeft, toont het beeld van één grooten puinhoop. Zooals gemeld, is de visschersplaats Camaguey door een 8 meter hoogen springvloed, volkomen verwoest. Alle ziekenhuizen zijn tjokvol. Levens middelen en medici zijn per vliegtuig overgebracht. De schade, welke aan de te velde staan de gewassen is aangericht, is ook niet bij benadering te schatten. Met betrekking tot de ramp op Cuba komen steeds nieuwe jobstijdingen bin nen. Volgens de laatste berichten zouden niet minder dan 3000 personen om het le ven gekomen zijn. Alléén te Santa Gruz moeten 1700 men schen omgekomen zijn en 5000 gewond zijn. Talrijke plaatsen zijn totaal ver woest. De suikervoorraden moeten voor een groot gedeelte verloren zijn gegaan. Vluchtelingen vertellen, naar Reuter meldt, ontzettende verhalen over de vloed golf, die Santa Gruz voor het aanbreken van den dag in den nacht van Woensdag op Donderdag is binnengedrongen. Het water stroomde over de zeedijken en raas de de stad binnen, waar het op sommige plaatsen 21 voet hoog kwam te staan. Vrouwen werden van de zijde van hun echtgenooten weggesleurd; kinderen za gen hun moeders worstelen met de gol ven. De meeste inwoners van Santa Gruz hadden den orkaan getrotseerd en waren niet gevlucht, onwetend van de in aan tocht zijnde vloedgolf. Ook de Gayman-eilanden zijn, naar een vlieger meldt, door den wervelstorm ge teisterd. Hier moeten 60 personen gedood en honderden gewond zijn. Het aantal dooden, dat de orkaan en de stormvloed hebben geëischt, wordt vol gens de jongste berichten thans op 2700 geschat. Volgens een Reuterbericht is de stad Santa Gruz zoo volkomen verwoest, dat zij wellicht nimmer kan worden her bouwd. Een ander bericht uit New-Tork meldt, dat de door den wervelstorm op Cuba aangerichte schade door een der bladen wordt geschat op 5.000.000. Er zijn twee millioen balen suiker in de opslagplaatsen en 50 pet. van den te velde staanden suikeroogst verloren ge gaan. Geen afschaffing der confingenteering in Frankrijk. In een brief, gericht aan den voorzitter van de „Association Nationale d'Expan- sion Economique", den heer Etienne Fou- gère, heeft de minister van handel, Julien Duiand, eenige bijzonderheden meege deeld van zijn plannen op het gebied der buitenlandsche handelspolitiek. De minister verklaart, dat hij er naar streven zal, op den duur de contingentee- ringen te vervangen door tariefverhoo- gingen, maar dat hij ze intusschen zal ge bruiken als een ruilmiddel en ze zoo noo dig zal laten voortbestaan totdat het eco nomische leven van Frankrijk en zijn me dedingers opnieuw normaler geworden is. Dit beteekent dus dat op een afschaf fing in het groot van de contingenteerin- gen in Frankrijk voorloopig niet te reke nen valt. Pakhuis ingestort te Warschau. In het Noorden van Warschau heeft zich gisteren een ontzettend ongeluk afge speeld, waarbij achttien personen om het leven zijn gekomen. In het pakhuis van een brouwerij was een enorme voorraad hop opgeslagen. Naast het pakhuis, een oud bouwvallig gebouw, stond een kleine houten keet, die door arbeiders en straatventers werd be woond. De muren en vloeren waren ten slotte tegen het gewicht van de hopmassa niet meer bestand en gistermorgen om zes uur bezweek het pahuis, het woonhuis onder puinhoopen bedelvend. Met koortsachtige haast werd een aan vang gemaakt met het reddingswerk. Het bleek echter, dat achttien personen, onder wie vier vrouwen en drie kinderen, waren omgekomen. De redders konden twintig andere personen, die het huis bewoonden, in veiligheid brengen. De meesten hunner zijn ernstig, zeven anderen licht gewond. Korte Berichten. Dr Benjamin Anderson, een der lei ders van de Chase Nationalbank richtte zich in een rede voor de leden der New- Yorksche beurs tegen de verklaring van Hoover, als zou de gouden standaard in Amerika in den afgeloopen zomer gevaar hebben geloopen. Volgens Anderson is de gouden standaard in de laatste 36 jaar nooit in gevaar geweest. TWEEDE KAMER. Het algemeen begrootingsdebat. Het on weer van de lucht? In de vergadering van Vrijdag het verslag moest Zaterdag blijven liggen werden de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet. De heer De Visser (G.P.) consta teerde een verval van het parlementaris me, noemt de crisispolitiek van de re geering een stuk zwarte reactie, en diende twee moties in betreffende een heffing ineens en voorkoming van cumulaties, die geen van beide werden ondersteund. Mej. Katz (C.H.) ondersteunde 't be toog van den heer Duijmaer van Twist inzake hulpverleening aan de schipperij. Dhr De Wilde (A.R.) betoogde, dat een sober financieel beheer alle andere vraagstukken in de schaduw stelt. Hij komt er tegen op, dat men beschuldigd wordt van schade toe te brengen aan het cultureels leven als men bezuinigen wil. Men moet in dezen tijd de waarheid on der de oogen durven zien en niet het her stel tegenhouden door simplistische leu zen. Aanvankelijk wil het spreker toeschij nen, dat van de zijde der anti-revolutio nairen geen verzet meer te verwachten is tegen het opcenten-wetje. Immers is de handelspolitieke beteekenis daarvan geheel verloren gegaan. Het ontwerp is nu geheel in overeenstemming met Ouchy. Gjultureele uitgaven zijn grootendeels weeldeuitgaven. Men mag bezuinigen op uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn. Wat de bezuiniging op defensie aan gaat hierop is meer bezuinigd dan op andere departementen. Wat de soc.-dem. willen is echter geen bezuiniging, maar vernietiging. Spr. hoopt, dat men ten opzichte van het salarisvraagstuk in het georganiseerd overleg tot overeenstemming zal komen. Beide voorzitters der S. D. A. P., de heeren Oudegeest en Albarda hebben fi nancieels plannen ontwikkeld. De heer Albarda heeft de voornaamste plannen van den heer Oudegeest genegeerd, waar in hij: gelijk had, omdat anders zijn repu tatie groot gevaar zou loopen. Spr. be strijdt voorts de plannen van den heer Oudegeest en die van den heer Albarda. Een heffing ineens is alleen in een op- gaanden tijd mogelijk en helpt bovendien niet op den langen duur. Een verhoogde progressie op de ge meentefondsbelasting zou weinig opbren gen. De heffing is al in hooge mate pro gressief. Deze tijd is allerminst aangewezen om extra opcenten te heffen op' de dividend en tantièmebelasting. Spr. berekende, dat de plannen van den heer Albarda niet meer dan 10 milloen opbrengen. Daarmee is men er niet als men een sluitend budget wil. De S. D. A. P. helpt de publieke financiën ondermij nen. De partij speculeert op de partijen die de regeering helpen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Bi er ema (Lib.), Vlie gen, J. ter Laan, en de Boer, allen S.D., en de heer Kersten, die betoogde, dat de oorzaak van de crisis in de eerste plaats ligt in het verlaten van den leven den God. Gods geboden worden met voe ten getreden en geen enkele andere der z.g. Christelijke partijen maakt zich op om het volk tot God terug te brengen. In de zonde ligt de allereerste oorzaak der el lende en de regeering weigert niettemin Gods wetten tot richtsnoer te aanvaarden voor haar politiek. In dit verband be strijdt spr. de politiek der vroegere coali tie, die geenszins een bolwerk is tegen „de revolutie". Spr. klaagt voorts over het slap optreden der regeering tegen revolution- nairen en ook tegen het buitenland, dat de grenzen sluit voor onze producten. In deze omstandigheden acht spr. het niet geoorloofd één cent te storten in verzeke ringsfondsen, De verzekeringswetgeving mergelt de bedrijven uit. Spr. pleit voorts voor inkrimping der hooge inkomsten uit publieke kassen en komt er tegen op, dat „roomsche kloosters met staatsgeld wor den vet gemaakt". De schadeloosstelling aan Kamerleden dient gehalveerd. Kunnen werklooze jongens niet in militairen dienst worden opgenomen? Minister Ruys zal Dinsdag ant woorden. Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Zaterdag vergaderde in de Prins van Oranje te Goes het Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zeeland met de af gevaardigden der kiesvereenigingen. Binnenland. Groote brand te Vlissingen. Aanvaring op de Noordzee. De P. G. Hooft in brand. Buitenland. Weer Rijksdagontbinding in Duitschland? Mijnramp in Engeland. De ramp op Cuba. 2700 dooden. De toestand te Genève rustig. De voorz., de heer Mr P. A. Schwartz te Krabbendijke, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak zijn blijdschap uit over de goede opkomst. In behandeling kwam nu het concept verkiezingsmanifest (waarvan de voorz. de voorbarige publicatie betreurde) en de daarop ingekomen amendementen. De voorzitter wees er op, dat dit manifest zoo sober mogelijk moet worden gehouden. Het geeft alleen de groote lijnen aan. Voor de nadere uitwerking der beginselen voor het Staatsbeleid wordt verwezen naar het Program van beginselen en het Program van actie voor de verkiezingen van 1929. Door de kiesvereenigingen te Middel burg en Goes waren amendementen inge diend. Middelburg wilde een uitspraak te gen extra verkeer voor betoogingen op Zondag, verder een verbod van politieke demonstratie op den publieken weg; wilde vervolgens krachtig opkooien voor behoud van het grondwettelijk beginsel der auto nomie v. d. gemeenten en bepleitte een meer centrale regeling van werkverrui ming en werkverschaffing door het Rijk, waardoor meer in dezen gedaan zal kun nen worden dan, door gemeenten en pol ders afzonderlijk. Goes wilde den wensch uitspreken, dat bij centrale werkverschaffing meer worde gelet op de geestelijke en moreele belan gen der te werk gestelden en vroeg toe passing van maatregelen, waardoor jeug dige werkloozen zooveel mogelijk worden bewaard voor de demoraliseerende invloe den van den lediggang. Ook stelde Goes invoeging van 'n nieuw artikel voor teneinde de beschuldiging te weerleggen, dat de A. R. partij' een mi- litairistische is waarin de eenzijdige nationale ontwapening wordt afgewezen, maar medewerking wordt toegezegd aan de internationale beperking der bewape ning en aan den Volkenbondsarbeid. Enkele van deze amendementen werden door het Prov. Comité overgenomen. Be sloten werd echter alle amendementen ter kennis van het Centraal Comité te bren gen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de heer Mr A. A. de Veer telegrafisch bericht van verhindering had gezonden. Aan Ds L. Bouma te Hijum, oud-voor zitter van het Prov. Comité, werd een te legram van gelukwensche gezonden in verband met zijn vijftigjarig ambtsjubi leum. Inzake de candidaatstelling voor de Tweede Kamer werd besloten mee te gaan met het voorstel, om zooveel mogelijk zelfstandige lijsten in te dienen, mits de naam van Dr H. Golijn op alle lijsten als No. 1 wordt geplaatst. Subsidiair zal wor den aanbevolen een gemeenschappelijke lijst voor het geheele land. De goed bezochte vergadering werd door den heer G. v. d. Putte met dankzegging gesloten. Groote brand te Vlissingen. Hedennacht ongeveer 12 uur ontdekte men brand in den sigarenwinkel van E. A. G. Kruijsse, Kerkstraat 5 te Vlissingen. De politie was spoedig met haar brand spuit ter plaatse, maar kon niet voorko men dat spoedig-'het geheele pand in lichte laaie stond. Toen eenigen tijd later de brandweer met groot materiaal ter plaat se kwam had het vuur zich reeds mede gedeeld aan pand no. 3, waarin J. van den Ende een filiaal van de melkfabriek „Koena" heeft, terwijl ook de gevels aan de overzijde van de straat en wel van het dubbele pand no. 6 van W. Meulmeester, die daarin twee winkels, een van vleesoh en een van kaas enz. heeft, en pand no. 8, waarin Steketee een filiaal der Gritzner naaimachines heeft, hadden vlam gevat. Deze beide panden zijn met de beide eerst genoemde een prooi der vlammen gewor den, terwijl aan de eerst bedoelde zijde der nauwe straat ook 'het pand no. 7, waarin J. P. Pluijmers een zaak in hee- renconfectie drijft, vooral wat de boven verdieping betreft, geheel vernield is. Het beneden gedeelte kreeg natuurlijk veel wa terschade. Dit was ook het geval met enkele andere perceelen in de omgeving, terwijl van verschillende winkels de groote ruiten door de ontzettende hitte zijn gesprongen, zelfs een van de zaak van de firma v. d. Sande op den boek Noordstraat en Beila-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1