Leestafel Berlijnsche Brieven Het Vrouwenhoekje Dammen dezer dagen aan hun leden circulaires toe gezonden, waarin de voorwaarden worden aangegeven voor levering boven de ma~ ximumu-levering per aandeel. Deze voor waarden zijn voor de verschillende coöpe raties uit den aard der zaak uitéénloo- pend. De leden der coöperatieve fabrieken zijn in de gelegenheid de bieten, die zij meer dan het maximumu per aandeel producee- ren, aan hun fabrieken te leveren. Blijkens bekendmakingen van de zijde van de Centrale Suiker Maatschappij wor den de contractanten voor zoover de ge meenschappelijke fabrieken dier Maat schappij daartoe in staat zijn, in de ge legenheid gesteld, op de in het afgesloten contract voorgestelde voorwaarden, even- tueele overschotten aan bieten te leveren, mits daarvoor garantie beschikbaar is. Uit het bovenstaande blijkt, dat de bie tenverbouwers niet beangst behoeven te zijn, dat een gedeelte hunner bieten ten gevolge van den grooteren oogst onver kocht zal blijven. Op de één of andere wijze zal daarvoor ruimte gevonden kun nen worden. Wat betreft den bietensteun is de toestand niet zoo eenvoudig. Zooals be kend is, wordt door de regeering garantie verleend voor een hoeveelheid bieten ge lijk aan 80 pet. van den gemiddelden oogst van de jaren 1928,1929 en 1930. Deze hoe veelheid bedraagt ongeveer 1710 millioen kg. bieten, en voor deze hoeveelheid zijn door de Commissie inzake Steun aan de Bietenteelt te Bergen op Zoom garantiebe wijzen afgegeven. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien, dat deze hoeveelheid bereikt zou worden. Nu de oogst zooveel grooter is dan aan vankelijk verwacht werd, zijn er buiten- verbouwers, die garantie tekort komen. Daardoor is vraag naar garantie ontstaan. Hierdoor ontstond het gevaar, dat zich een handel in garantiebewijzen zou gaan ontwikkelen, hetgeen zeker niet in de be doeling van de bietensteunwet ligt. Om deze handel te voorkomen heeft thans de Commissie te Bergen op Zoom besloten aan den Minister voor te stellen, dat die gene, waarvan geconstateerd wordt, dat hij handel in garantie heeft gedreven, voor het volgend jaar van garantie zal worden uitgesloten. Men mag thans dus geen handel in garantie drijven en de garantie, die men over heeft kan men slechts gebruiken voor gratis overdracht aan derden. Doet men dit niet, dan komt de garantie ongebruikt weer te rug aan de commissie. Daarom mag aan genomen worden, dat de commissie weer de beschikking verkrijgt over een bepaalde hoeveelheid ongebruikte garantie. Indien de bietenoogst in Nederland niet hooger is dan 1710 millioen kg. bieten mag dus aangenomen worden, dat alle bie ten ten slotte, hetzij door onderlinge over dracht der bietenverbouwers, hetzij door toewijzing door de commissie te Bergen op Zoom uit de overschotten, die automa tisch bij haar terugkomen, voor garantie worden gedekt. Blijft het geval, dat de totale bietenoogst in Nederland hooger wordt dan 1710 mil lioen kg. bieten. Stel dat de totale hoeveelheid 1730 mil lioen kg. blijkt te zijn, of 20 millioen kg. bieten meer dan de maximale garantie hoeveelheid, en dat aan de commissie te rugvloeien garantiebewijzen voor een hoe veelheid van 50 millioen kg. bieten. Dan zal daarvan het gevolg zijn, dat 20 plus 50 is 70 millioen kg. bieten zonder garantie geleverd zuilen worden, waarvoor de com missie echter voor 50 millioen 'kg. garantie 'beschikbaar heeft. In ieder geval zal dus aan iederen verbouwer voor '5/7 der door hem geleverde hoeveelheid garantielooze bieten nog volledige garantie kunnen wor den verstrekt. De oogst in Nederland is dit jaar groot, maar toch behoeft een groote over schrijding van de hoeveelheid van 1710 millioen kg. bieten niet verwacht te wor den. Men make zich dus niet al te onge rust, wanneer men momenteel garantie te kort komt. Het is onverstandig om thans een over schot aan bieten, omdat men geen garantie heeft, te verkoopen voor een zeer 'kleinen prijs! Het is verkeerd om te trachten garantie te koop en Het is verboden om garantie tegen be taling aan derden te verkoopen of over te dragen. Evangelisatie-bibliotheek, Van de E. B., uitgave J. N. Voorhoeve te 's Gravenhage, verscheen de derde zen ding van den 17en jaargang. Deze zending bestaat uit: a. Het bekende en altijd aantrekkelijke weekkalendertje. b. Een Bijbelsch prentenboek voor kin deren „Uit het leven van Koning David", met 16 platen, reproducties naar origi- neele schilderijen van H. J. Buschenhenk. c. Vier traktaatjes, ieder van vier blad zijden, en d. Een boekje: Drie-uren-toespraak over God, zonde en verlossing, door Paul Kanamoris, een Japanner, die zich bier richt tot een publiek dat voor het eerst van den Christelijken godsdienst hoort. Bij de lezing moet men er steeds mee re kenen, dat deze toespraken gehouden zijn tot Japanners, wat niet zeggen wil dat ze ook voor anderen niet leerzaam zouden zijn. Bij deze zending is ook gevoegd de Fondscatalogus waaruit ieder die een nieuw lid op de E. B. aanbrengt voor f 1.50 gratis lectuur kan kiezen. HET COMMUNISME MARCHEERT! Door den betreurenswaardigen gang van zaken der laatste maanden, mede door de interne gebeurtenissen der laat ste weken heeft het communisme in Duitschland een nieuwe chance gekre gen. De wijze, waarop de tegenwoordige regeering de moeilijkste vraagstukken aanpakt, om dan weer halverwege in veel belovende woorden te blijven steken, heeft tot allerlei ernstige complicaties geleid. Het noodlottige hierbij is, dat bij derge lijke politieke experimenten de economi sche en financiëele toestand eerder slech ter dan beter wordt. De rijksregeering heeft haar politiek prestige eh de toekomst van het Duitsche volk op één kaart gezet. Dat deze ge waagde speculatie voor Von Papen is uit- geloopen op een bittere ontgoocheling, werd ieder gewaar, die Vrijdagavond naar 's Rijkskanseliers radio-voordracht luis terde. Met een pathos, dat wij totdusver van hem niet gewend waren, las Von Papen aan de nationaal-socialisten en aan de communisten hun zondenregister voor en hij deed dit met de hartstochtelijk heid van een staatsman, die in zijn ern stig streven naar wederopbouw werd ver raden en verkocht door zijn beste vrien den. Voor den goeden luisteraar viel uit deze larmoyante verwijten af te leiden, dat Von Papen oorspronkelijk een heime lijke liefde voor Adolf Hitler en diens nationale beweging heeft gekoesterd. Wij kunnen dit begrijpen, want zijn kanse lierschap heeft hij immers voor een be langrijk deel toe te schrijven aan den gestadigen groei dezer machtige partij en het streven van Hindenburg, zulk een vaderlandsche beweging niet langer bui ten het staatsbeheer te laten ronddwalen. De nadere kennismaking met Hitier schijnt voor beiden, voor Hindenburg zoo wel als voor Von Papen, op een teleur stelling uitgeloopen te zijn. Dit coquetteeren met Hitler is reeds tijdens het kanselierschap van dhr Brü- ning begonnen: Von Keudell, de toenma lige rijksminister voor kunst, wetenschap en onderwijs, wegens zijn wetsontwerp tegen „Schund und Schmutz" al even be vochten en belachelijk gemaakt als thans Dr Bracht wegens zijn actie tegen te korte badcostumes, publiceert in de „Tag- liche Rundschau" een vurig pleidooi ten gunste van de nationaal-socialistische be weging. Hij herinnert er aan, hoe hij sedert September 1930 Dr Brüning trachtte over te halen, ook de partij van Adolf Hitler tot medeverantwoordelijkheid in het staatsbewind te bewegen. Von Keu dell is sedertdien niet van meening ver anderd. Hij stelt vast, dat de conflicten tusschen Von Papen en Hitier Brüning's opvolger hebben aangespoord tot ver zwakking van het nationaal-socialisme. Het echo van dezen strijd maakt zich duidelijk merkbaar bij het burgerlijk deel der nationale bevolking. Men is van oordeel, dat de nazi's zich niet correct gedragen. Von Keudell, die eertijds tot de Duitsch-nationale partij van Hugen- berg gerekend werd, zegt dienaangaande: „Wanneer de leiding van het nationaal- socialisme weigerde, aan het kabinet-Von Papen deel te nemen, dan deed zij dat niet uit verregaande persoonlijke over wegingen, maar omdat zij de mede-ver antwoordelijkheid eener regeering onder een haar niet gewenscht toeschijnenden rijkskanselier die de leiding der poli tiek immers in handen heeft naar zijn overtuiging niet voor haar rekening kon nemen. „Wie nog waarde hecht aan auto ritaire staatsleiding, die kan een verzwak king van het nationaal-socalisme niet wenschen, want hierdoor zouden slechts de partijen van links kunnen winnen. Von Keudell hoopte dan ook, dat het na tionaal-socialisme den 6den November ge roepen zou worden, zijn geschiedkundige missie te vervullen. Wij weten thans, dat Von Keudell en met hem tailooze anderen zich deerlijk hebben vergist. Wij behooren niet tot hen, die deze vergissing met leedvermaak vast stellen, tot degenen, die een groot verlies van 35 mandaten voor Hitier als een be gin van het einde aankondigen. Zijn machtige beweging kan zulk een neder laag best verdragen en zijn partij kan slechts winnen door een groote schoon maak, waarbij de radicale elementen, wel ke uit /persoonlijk winstbejag tot hen overliepen, worden weggebezemdl Von Keudell krijgt gelijk, wanneer hij een achteruitgang der nazi's aankondigt als een winst voor linksstaande partijen. Een verlies van twee millioenen stemmen in het korte tijdsverloop van 31 Juli tot 6 November wil heel wat zeggen, temeer, waar het Duitsche volk tegen veler ver wachting in ook aan deze vijfde ver kiezing van het jaar 1932 veel sterker heeft deelgehomen dan men oorspronke lijk berekend had. Het grootst was de achteruitgang van Hitler in de landen, waar zijn partij het bewind in handen heeft: in Oost-Prui sen, Pommeren, Thüringen, Franken. Natuurlijk erkennen de nationaal-socia listische organen dezen achteruitgang niet, teekenen zij het eindresultaat der verkiezingen als een nederlaag voor de rijksregeering en staan zij ook voor de naaste toekomst met Von Papen en zijn ministers op voet van oorlog. Wanneer wij aan het einde van deze waarschijnlijk zeer onproductieve verkie zingen, welke met sabotage van commu nisten en nationaal-socialisten gepaard gingen van een nederlaag der natio naal-socialisten hooren spreken, dan moe ten wij deze onomstootelijke waarheid tevens voor de rijksregeering vaststellen, ook al heeft deze ons verzekerd, dat zij met den gang van zaken tevreden is. In zijn voornoemde radio-toespraak gaf Von Papen te kennen, dat hij het marxistische front wilde bestormen, welnu, deze aan val is jammerlijk mislukt. Met rond hon derd afgevaardigden hebben de Moskovis- ten 11 mandaten in den nieuwen Rijksdag veroverd, een overwinning, welke zij aan Hitier zoowel als aan Von Papen hebben toe te schrijven. Het verschil met de sociaal-democraten, die van 133 op 121 gezonken zijn, is dus niet heel groot meer. De staking der Berlijnsche Verkeers-Maat- schappij heeft bewezen, dat de nationaal- socialisten onder bepaalde omstandig heden voor broederlijke samenwerking met de communisten die in hun orga nen voor beestiale bloedhonden worden uitgemaakt niet terugschrikken. Het accent schijnt in het Bruine Huis verlegd te zijn van het nationale op het socialis tische element der Hitler-beweging. Wij moeten dus met allerlei radicale verras singen rekening houden. Leerzaam is voor ons het verloop van de wilde ver- keersstaking te Berlijn. Niet zonder levensgevaar ben ik een paar maal per tram, per omnibus en een paar halten ook per ondergrond een kijkje gaan nemen in de rijkshoofdstad op den dag der verkiezingen. Met communisten, socialis ten en nationaal-socialisten heb ik ge sprekken gevoerd over het eigenlijke doel dezer wilde staking. Men kreeg den in druk, dat het om een kwajongensstreek ging van opgehitste gemoederen. De ra dicale elementen der Hitler-partij sloten zich spontaan aan bij de saboteerende communisten met de stille hoop, dat men binnen afzienbaren tijd gemeenschappelijk gaat vechten om de macht. Toen de vak- vereenigingen voor zulk kinderwerk niets voelden en de staking niet officiéél werd uitgeroepen, ging men onder deskundige leiding de werkwilligen lastig vallen, de passagiers met dreigementen angst aan jagen, de rails barricadeeren, vechten met de politie. In zulke gevallen van vernielzuchtige sabotage kwam een ster ke overeenkomst tusschen de nationaal- socialisten en de communisten tot uiting. Thans, nu het verkeer weer in vollen gang is, overlaadt Dr Goebbels' Angriff de communisten met verwijten. Laffe en gewetenlooze schurken zijn het, die het werk hebben hervat. De arme N.S.D.A.P. is het slachtoffer van zooveel verraad! Het Bruine Huis heeft nog geen beslis sing genomen, maar men verwacht uit München eveneens een opheffing van het bevel tot staking! De indrukken, welke Hitier tijdens zijn verblijf te Berlijn heeft opgedaan van kameraadschapplijke samenwerking tusschen München en Moskou schijnt dus uitgeloopen te zijn op een ontgoocheling. Ruim duizend beambten der B.V.G. heb ben een blauwen brief met hun officiéél ontslag ontvangen. Zij hebben zulk een brief volkomen verdiend, temeer, waar uit de statistieken der Verkeers-Maatschappij is gebleken, dat hun inkomsten weliswaar niet schitterend, maar onder de gegeven omstandigheden in ieder geval acceptabel zijn. Een kleine loonsverlaging van twee penning zou hieraan weinig veranderd hebben. Het is begrijpelijk, dat de direc tie der B.V.G. er weinig voor voelt, de radicalen, die tot deze wilde staking den stoot gaven, opnieuw in haar dienst te nemen. Vele gevallen van sabotage werden deze week reeds door den „Schnellrichter" in Moabit behandeld en de buitenwereld kan zich dan ook een beeld vormen van het Berlijnsche ver keer vóór en tijdens deze verkiezingen. De arbeiders, voor wie dit ontslag van kracht blijft, kunnen geen aanspraak maken op de ondersteuning voor werk- loozen en zullen dus aangewezen zijn op de liefdadigheid der stad Berlijn voor onbemiddelden, Menige arbeider zal het achteraf betreuren, dat hij zich in zijn dagelij ksche plichtsvervulling zoo sterk heeft laten beïnvloeden door radicale poli tiek! De ontevredenen en de twijfelaars, die bij de vorige verkiezing hun stem op Hitier uitbrachten, hebben zich ditmaal verdeeld over de communisten, de Duitsch-nationalen en Stresemann's een maal zoo sterke volkspartij. De 900.000 stemmen, welke Hugehberg van Hitier gewonnen heeft, zijn niet voldoende, om Von Papen de vereischte meerderheid in den nieuwen Rijksdag te bezorgen. De 140.000 stemmen, welke de communisten alleen reeds in Groot-Berlijn hebben toe genomen, bewijzen, dat de verwachtingen der arbeidende bevolking in hoofdzaak nog steeds naar radicale partijen uitgaan. Onze Christelijk-sociale vrienden heb ben 75.000 stemmen gewonnen en zullen door vijf leden van den volksdienst den 6 December in het Wallothuis vertegen woordigd worden. Daar de nazi's het niet meer willen beleven, dat Klara Zetkin uit Moskou naar Berlijn komt, om als oudste lid van den Rijksdag te presidee- ren, hebben zij den 82-jarigen nationaal- socialistischen generaal Litzmann, die ook de eerste zitting van den Pruisischen landdag leidde, voor den Rijksdag laten kandideeren, zoodat de eerste zitting wel onder diens leiding zal plaats vinden. Wild en gevogelte. Nu de jacht geopend is kunnen wij, zoo lezen wij in „De Jonge Vrouw" onze ta felgerechten smakelijk opdienen. Wild en gevogelte op den disch geeft iets fees telijks. Verschillende soorten wild en gevogelte, zooals haas, konijn, eend, taling, kalkoen, fazant, duif, jonge haantjes, enz. worden op dezelfde manier bereid. Gevogelte wordt zorgvuldig geplukt (liefst als het nog warm is) en de laatste restjes veeren boven de gasvlam afge brand. We maken aan de onderkant van het lichaam een insnijding en halen alles er uit wat zich in de buikholte bevindt: lever, maag, hart en gal. Met dit laatste zijn we heel voorzichtig en zorgen er voor dat bet zakje gal niet stuk gaat, anders wordt het vleesch bitter. Lever, nieren en maag worden bewaard en mogen het laat ste kwartier meekoken. De maag wordt opengesneden, uitgehaald en van bet dikke vel, dat aan de binnenkant zit, ont daan. Nu snijden we het beest over de ge heel lengte open, halen kop en slokdarm weg en maken bet geheel leeg en schoon. Dan wrijven we het van binnen en van buiten flink in met peper en zout en bra den alles in boter bruin en gaar. We zor gen er voor, door voortdurend keerea (wordt het vleesch in een braadslee ge braden dan steeds bedruipen) om het vleesch malsch te houden en voor uitdro gen te bewaren. We voegen steeds een scheutje kokend water toe en sluiten de pan, zoodat alles zachtjes gaar kan sto ven. De jus wordt afgemaakt met wat on- kookte melk, bij haas komt er nog een scheut rooden wijn bij. Haas en reebout worden met spek ge lardeerd. Ook patrijs wordt een plakje lardeerspek op den rug gelegd tijdens het braden; vóór het opdienen wordt het weg genomen. Sommige soorten wild worden gevuld. Het beest wordt dan eerst ont beend; we nemen met een scherp puntig mesje de rugvliezen weg en kerven van de voor- en achterpooten het vleesch in tot op het been. Bij een haas wordt in- plaats van het been nu een reepje vet spek gelegd, plus een paar plakjes spek aan beide zijden. Dan wordt het beestje dichtgemaakt en gebraden. Kip wordt gevuld met kalfsgehakt. Van oude kip maken we een smakelijk ragout, die in een rijstrand opgediend, een smakelijk gerecht oplevert. We koken de kip in water, waarin een stukje boter, wortel, wat fijngesnipperde ui en een plukje peterselie zijn bijgevoegd en bin den de saus even voor het opdienen met wat bloem waarin een theelepeltje kerry. Ook kunnen we de kip verder laten sto ven in deze saus (zonder de kerry) maar met den inhoud van een blikje tomaten puree. Fazant wit in smaak door een vulling van een mengsel kalfsgehakt, 1 ons bo ter, 2 eierdooiers, 1 gesnipperde, in boter bruin gefruite ui en een paar fijngehakte beschuiten. Opdienen met madeira-saus. Van haas maken we hazenpeper. Heb ben wa versche haas dan leggen we de stukken wild in een marinade van wa ter, azijn, een scheut rooden wijn, ge snipperde ui, laurierblad, thijm en pe terselie Nadat het 45 dagen daarin ge weest is, drogen we het af, en braden we bet in boter bruin. Daarna doen we het vleesch over in een stoofpan, voegen warm water, een scheut rooden wijn, een eetlepel suiker en gestampte beschuit toe en laten het verder gaar stoven. Reebout kan op dezelfde wijze behandeld worden. Willen we echter van overgebleven resten wild hazepeper maken, zoo laten we de stukken gebraden haas opnieuw in de jus warm worden, zoodart. het ge makkelijker van het been loslaat. Intus- schen fruiten we een gesnipperde ui in wat boter bruin, voegen er wat bloem bij maken er met de overvette jus een gebon den saus van, waarin het vleesch nog een half uurtje door kan stoven. Voor het opdienen komt er nog een scheut roo den wijn in. Konijn kan men ook op deze wijze klaarmaken. Gebraden op de beken de wijze smaakt ze het best gecombineerd met gestoofde uien. Warme wildschotels worden gepaneerd met plakken gepaneerde en in frituurvet bruingebakken ei en schijven geboorde, gebakken zure appelen, waarvan de ope ningen gevuld zijn met roode jam of oranjemarmelade. Samenwerking tusschen Engetsche vrouwen. In het maandblad „Vrouw en Gemeen schap" vertelt Mevrouw De Jong—Paarde- kooper Overman van de internationale bijeenkomst van plattelandsvrouwen, die dezen zomer in Londen heeft plaats ge had. Aan het eind van haar interessant ver slag merkt Mevrouw De Jong nog op: „Na afloop van de congresdagen ben ik nog wat langer in Engeland gebleven om persoonlijk in verschillende deelen van het land eens bijeenkomsten bij te wonen van de W.I.'s. (Women's Institu tes). Vele van die vrouwenverenigingen hebben haar ontstaan te danken aan den oorlog, toen er groote behoefte bestond aan contact van de vrouwen onderling, toen veel mannen naar het front waren. Bijna alle vrouwen van alle standen, alle rich tingen op godsdienstig en politiek gebied, werken daar samen. Het zou mij hier te ver voeren, om uitvoerig over deze En- gelsche vrouwenverenigingen te schrij ven, maar van wat ik ervan gezien en gehoord heb, krijg ik den indruk, dat ze aardig werken. Het nuttige wordt er met het aange name afgewisseld. Er worden allerlei cur sussen gegeven, wedstrijden gehouden, zamenlijk inkoopen gedaan, b.v. van pootaardappelen, bloembollen, enz. In één plaats was ik, waar men juist ge zamenlijk een vrouwelijke tuinarchitecte liet komen, die alle leden zou bezoeken, die een tuin of tuintje hadden, en die ieder om advies kon vragen voor de verzorging ervan. De minimum bijeenkomsten hebben plaats eenmaal soms tweemaal per maand, niet gerekend de cursussen, wed strijden, uitvoeringen enz. en wie niet komt betaalt een kleinigheid aan de kern". Eenlge wenken. Motten in vloerkleed. Wanneer men dit zelf wil verhelpen, kan men de bewuste plekken het best bespuiten met ons onvolprezen Hol- landsch preparaat Shelltox, of wel met Rids, eveneens van vaderlandschen bo dem. Geregeld besproeien met witte ter pentijn, die men laat verdampen is een ouderwetsch maar wel beproefd middel. Vooral letten op de z.g. zandkorreltjes in de spijkergaatjes; dit zijn meestal moteie ren. Modderspetten op een donkere stof kan men het best verwijderen door de stof af te wrijven met een rauwe aard appel. Wijnvlekken verwijdert men door ze gelijkmatig af te borstelen met een meng sel van tien deelen water en één deel am monia. Penseelen, die door vernis of andere ingrediënten hard gedroogd zijn, kan men schoonmaken door ze in petroleum, spiritus, geest van salmiak of terpen tijn af te wasschen. Lancaster gordijnen kunnen evenals vilten hoeden worden gereinigd door ze flink te wrijven met oud brood. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem 276. Auteur: M. Stahlberg, Amsterdam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 9 sch. op: 4, 9, 14, 15, 19, 23, 24, 30, 34 en dam op 26. Wit 10 sch. op: 27, 28, 32, 33, 35, 38, 39, 47, 48, en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Prijs 3s kwartaal 1932. Door den prijswinnaar werd een inkt- stel gekozen, hetgeen een dezer dagen wordt toegezonden. Uit de competitie. A. K. W. Damme (Wit)-J. v. Zanten (Zw.) 1. 33—28 19—23 2. 28X19 14X23 3. 35—30 10—14 4. 39—33 17—22 5. 44—39 20—25 Zwart heeft met het bezetten van deze ruit gewacht tot wit op 39 heeft gespeeld en dus den gebruikelijken ruil met 34 29 niet meer kan maken. Wit had echter een ander speelplan. Daar zwart met den eersten zet reeds ging vereenvoudigen, tracht wit daar tegenin een meer gecom pliceerde partij door te zetten. Na de nu volgende ruiling van stukken bezet wit veld 24, waardoor zwart de randschijf behoudt- Dit behoeft voor zwart niet tot nadeel te leiden. 6. 32—28 23X32 7. 37X17 11X22 8. 30—24 6—11 9. 41—37 1—6 10. 37—32 14—20 11. 34—29 5—10 12. 50—44 10—14 13. 46—41 22—27 14. 31X22 18X27 15. 32X21 16X27 Dit gedeelte van de partij wordt door zwart zeer goed gespeeld. De afruil was wel het beste. Op 1117 maakt wit er met 3228 een zeer ingewikkelde partij van. Bovendien heeft zwart nu vrij spel, want als wit schijf 27 aanvalt, doet zwart dat op de witte schijf 24. 16. 41—37 12—18 17. 33—28 18—22 Gedwongen, anders speelt wit 2923 en gaat daarna op schijf 27 aanvallen. Bovendien kon zwart niet 1419 spelen wegens wit 2823, zwart 19X28, wit 38 —32 en 43X1. 18. 28X17 19. 38—33 20. 42—38 21. 47—42 22. 33—28 23. 39X28 11X22 6—11 11—16 7—12 22X33 12—17 Tot nog toe heeft zwart geen nadeel. Indien wit met 3731 aanvalt, volgt-, zwart 1721, wit 31X22, zwart 1319, en 9X27. 24. 43—39 17—21 25. 37—32 8—12 26. 42—37 2—7 27. 39—33 7—11 28. 48—43 21—26 De afruil is nu wel noodzakelijk, daar zwart niet op ruit 18 kan spelen wegens eenvoudig schijf verlies. 1419 zou zwak zijn, daar wit schijf 24 gemakkelijk kan verdedigen en dit stuk juist bij airuilen aan dezen vleugel sterker wordt. 29. 32X21 16X27 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6