De Liberale financieêle politiek. Amsterdamsciie Bank N.V. HET IS BEREIKT: BERTELS nbouw EERSTE BLAD. „Zij" Crème Buitenland BV* VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Binnenland. ZATERDAG f2 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 37 Dit nummer bestaat uit 2 bladen KAPITAAL f 55.000.000 RESERVE f46.500.000 Belangrijkste Nieuws. Oliefebriekea N.V» Amsterdam. is®® 'op Ui^nx gevea als da sulka vordart 5 d, h. ijjde van dan g6nkomen van erzijde zonder J., Amsterdam h, en achterlicht .e f 5 of 5 d. id van hetver- J. R., Mddel- sonder bekende M. A., 'sGra- ik auto bestu- of 10 d. h. en om motorrij- in tijd van een laten verrich- 5 of 10 d. i van het ver- K., Rotterdam voldoende licht licht: J. M., jeteekend door ordeeld wegena ;n leerplichtig joltijd tot f 15 veroordeeld we- oto terwijl men ui het gebruik ,nk, tot f 25 of ig van het recht uren. de. Voor den it W. J. uit aal-kok bij de had zich laten t dat minstens irend heeft be- officieren mee- den eisch van tot 2 maanden •delijk, met 2 itwoorden L. A. jaar, sergeant - te Breda. Deze telkens maar lappelen weten met den steen- ende alle leve nde kreeg daar hem tweemaal eif met ontslag Engeland. van den bacon- pet. gedurende al worden geba- invoer der af in die 22 maan- 35 millioen K.G. K.G. gemiddeld .ndsche maand- 80 pet. van 3.8 .G. ort naar Enge- K.G. per jaar; van het loopen- iter gering, doch t wets de uitvoer it; in September terwijl in Jan.- n, nog geen 30 ild. iten. C.B.T.B. in de volgende rond- :he Afdeelingen derijen en losse en veel te hoog m uit verschil- s van landpach- Len die, naar de op gelijken, ruk wil het be id C.B.T.B. waar- orzichtige en be- van handelen, menswaardige be- die de twaalf de kachel wierp, eigenaar nage- bedenken en een t van eigen ver ver gezin en be- vast staat, dat :an, dan noodigt bij eigen haard, wordt van een ijwillig de dupe. nenleven onder- lgen van een zich Lde" boerenstand. achten in helaas het onverant- and, die zijn ver- nze boerenstand lichtere voorzich- ;adigden. Zonder betrokkenen ia ïts aan te doen invloed om dit .rijden, langs den overleg In uwe ïoe noodzakelijk oos wanneer er onder de boeren- re bestaansvoor- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiên 30 cent p8r regel. Ingezonden raododoolingon 60 cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling, Qndor letter of motto f 0,65, Bij contract belangrijke korting, Bij de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting in de Tweede Kamer, heeft de heer Knottenbelt namens de Libe rale fractie het woord gevoerd. Hij wees er daarbij op, dat de huidige toestand op economisch gebied allerminst spreekt ten voordeele van de socialistische politiek. En hij voegde daaraan toe, dat de huidige gebeurtenissen de liberalen in het gelijk stellen, in zoover zij tegen het toegeven aan socialistisch drijven keer op keer hebben gewaarschuwd en zich daar tegen hebben gekant. De liberale woordvoerder betoogde ver der, dat niet alleen wat betreft de sociale wetgeving, maar ook ten opzichte van het financieele beleid de liberale waarschu wingen in den wind 'zijn geslagen en dat van liberale zijde voortdurend op bezuini ging op den staatsdienst werd aangedron gen. Dat komt dus hierop neer, dat wanneer de liberalen de laatste jaren aan het be wind waren geweest, de financieele toe stand van ons land wel gunstiger zou zijn. 't Is jammer voor den heer Knottenbelt en voor de Lib. Staatspartij, maar deze voorstelling is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. De f e i t e n bewijzen het tegendeel. Wij willen er een paar noemen. Op 4 December 1918 hield de toen malige leider van de liberale fractie in de Tweede Kamer een rede, waarin een op somming van wenschen voorkwam, welker verwezenlijking naar nader werd uitge rekend, per jaar 200 250 millioen gulden zou kosten. Gevraagd werd o.a. staatspensioen voor allen, op niet te hoogen leeftijd, b.v. 60 jaarkosten 82 millioen gulden. Belang rijke verhooging van tractementen en loo- nen van ambtenaren enz.: kosten 21 mil lioen, enz. enz. De spreker zelf merkte op, dat het ging om reusachtige sommen, maar., zoo voegde hij' er aan toe: de minister zal groote maatregelen moeten nemen, zeer moeten belasten de hooge inkomens, doch daarmede kan hij er niet komen. Hij zal andere maatregelen moeten toepassen, dit staat absoluut vast, al zou het gevolg moe ten zijn, dat talrijke menschen hun staat moeten verminderen en dat met de over zijde van het Binnenhof eenige strijd moet worden gevoerd." In latere jaren ging het liberale finan cieele beleid vrijwel in dezelfde richting. In 1922 stemde heel de linkerzijde, met uitzondering van den financieelen des kundige Mr van Gijn, voor een motie-ter Hall voor uitkeeringen aan oud-gepen- sionneerden der Marine. In hetzelfde jaar liet men den heer Van Gijn weer alleen staan, toen deze met de rechterzijde stemde voor een voorstel tot 'bezuiniging op de onderwijs-uitgaven. Toen op 24 April 1923 een voorstel tot bezuiniging op de uitgaven van de recht banken aan de orde kwam, stemde weer heel de linkerzijde tegen. Op 14 Juni 1923 kwam aan de orde een voorstel tot verhooging der collegegelden. En weer liet de linkerzijde met uitzonde ring van Mej. v. Dorp, den heer Van Gijn alleen staan. Op 11 Maart 1924 stemde heel de lin kerzijde voot een amendement-G er-hard om den post voor openbare leeszalen en bibliotheken met f 20.000 te verhoogen. 't Was weer alleen de financieele speciali teit van Gijn, die met de rechterzijde mee stemde. Wij behoeven hierbij zeker niet in her innering te brengen de houding door de liberalen tegenover de bezuinigingsplan nen van Minister Colijn aangenomen, 't Was bijna steeds: tegen, tegen, te gen. En 't was dan ook niet in de laatste plaats aan het adres der liberalen, dat de Centr. Commissie voor de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel in 1924 schreef „De bezuinigingsvoorstellen moeten uit gaan van een sterke regeering. die moet kunnen rekenen op daadwerkelijken steun van de Kamers, en van de publieke opinie. Nog veel te veel wordt in de Kamers af brekende critiek géhoord, terwijl opbou wende critiek achterwege blijft, *s 2601 teleurstellend dit slaat letterlijk op de Liberale partij dat tal van leden en zelfs geheele partijen, die 1 Tr v ye^i®®ing®n sterk op de noodzake lijkheid van 'bezuiniging hebben aange- rougen, thans vele maatregelen der re- geeriiig bestrijden, maar er geen enkel po- i lef voorstel tegenover stellen. Om nog maar te zwijgen van den aandrang om in teverhwgedn."geVallen Uitgfmn Zeer teleurstellend was jaren lang de houding van de Liberale partij ten opzichte van de financieele vraagstukken. Nog meer teleurstellend is echter dat de woordvoerder van de libe rale fractie van dit alles onkundig schijnt te zijn en dat hij het financieele beleid van de Liberalen aan anderen ten voorbeeld durft stellen. werkt zacht en weldadig; Uw huid ont waakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20—3045 en 75 cent. De onlusten te Genève. De bond van vakvereenigingen heeft besloten met 87 tegen 58 stemmen voor vandaag, Zaterdag, den dag, waarop de slachtoffers van Woensdag zullen begra ven worden, de algemeene werkstaking af te kondigen. De duur der staking is echter uitdrukkelijk tot Blechts vier-en- twintig uur beperkt. De sociaal-democratische partij van Zwitserland heeft een nieuw manifest uit gevaardigd, waarin aangespoord wordt tot het houden van protestvergaderingen om „de Geneefsche arbeiders in hun zwa- ren strijd voor het zelfbehoud bij te staan en de solidariteit van het klasbewuste proletariaat te bewijzen. Ook de communistische partij van Zwit serland heeft een manifest uitgevaardigd waarin wordt aangespoord tot massa-ma nifestaties. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit der vakvereenigingen te Ge nève om vandaag een algemeene staking van 24 uur af te kondigen, zijn van over heidswege energieke maatregelen ter voorkoming van iedere poging tot onlus ten tijdens de staking genomen. Politie en gendarmerie worden gereed gehouden om bij het eerste alarm in te grijpen. Bovendien wordt het regiment, dat men naar Genève heeft laten komen, en dat nog niet heeft behoeven op te treden, gereed gehouden. Uit Lausanne is ter ver sterking een regiment cavalerie gezonden, dat in de dorpen rondom Genève is in gekwartierd. Gisteravond was alles nog rustig. Onlusten te Dublin. Donderdagavond laat hebben zich te Dublin ernstige tooneelen afgespeeld. Een menigte jongelieden trok in optocht door de straten, rukte van de voorbijgangers de z.g. „poppies" af en hield de trams en autobussen op. Deze demonstratie volgde op een meeting tegen den wapenstil standsdag. Een vijandige menigte verzamelde zich voor een winkel, waar „poppies" te koop lagen en verbrijzelde de winkelruiten. De burgerwacht zag zich genoodzaakt een charge uit te voeren. Een jongmensch werd ernstig gewond. De politie had de handen vol, om de orde te handhaven. Een nieuwe samenzwering in Japan ontdekt. Het dagblad Nisji Nisji deelt mede, dat de politie in de omgeving van Osaka ver scheidene personen heeft gearresteerd. De arrestanten worden beschuldigd van het voorbereiden van aanslagen op de le den van het Japansche kabinet en van het Keizerlijke hof. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. De wapenstilstand. Als alle jaren heeft men gisterochtend om elf uur in heel Engeland weer twee minuten stilte in acht genomen ter her denking van het sluiten van den wapen stilstand op 11 November 1918. Bij de ce notaaf en bij de oorlogsgedenkteekenen in de kerken werden de gebruikelijke plechtigheden gehouden. De Koning, de leden van de koninklijke familie, Mac Do nald en de andere ministers namen deel aan de plechtigheid bij de cenotaaf, waar zij kransen neerlegden. De werkloosheid in de Ver. Staten. Volgens berekening van den voorzitter van het Amerikaansch verbond van vak vereenigingen, Green, is het aantal werk- loozen in de Vereenigde Staten in de maanden September en .October met 1.200.000 verminderd. Green voegde er echter onmiddellijk aan toe, dat de afname beschouwd moet wor den als een gevolg van seizoendrukte, die in sommige takken van handel en indus trie is ontstaan. Op 1 October bedroeg het aantal werk- loozen 10.900.000 tegenover 11.400.000 op 1 September. Deze laatste cijfers vormen wel het hoogtepunt van de crisis-werkloosheid. Volgens de meening van Green zou de winst die in September en October werd gemaakt, waarschijnlijk in de maand No vember weer verloren gaan, terwijl er re kening mee moet worden gehouden, dat er per 1 Januari in de Vereenigde Staten meer dan 13 millioen werkloozen zullen zijn. Do typhus-epidemie te Sofia. De typhus-epidemie te Sofia heeft ont zettende afmetingen aangenomen. Thans is komen vast te staan, dat de besmet tingshaard gelegen is in de buurt van het spoorwegstation, waar de buizen van de gemeentelijke waterleiding, die goed drinkwater bevat, zoodanig beschadigd zijn, dat zij water uit de riolen van het abattoir en van de fabrieken opzuigen. Daar de ziekenhuizen van Sofia toch al niet over voldoende verpleegruimte be schikken, is men thans absoluut niet in staat om de typhuspatiënten geheel te isoleeren. Er zijn thans reeds meer dan 400 ge vallen geconstateerd. In de gemeentelijke ziekenhuizen en in de regeeringshospi- talen liggen soms twee, soms drie typhus patiënten in één bed. In de stad is een paniek ontstaan, toen het rapport bekend werd, dat door de ge zondheidscommissie werd opgesteld naar aanleiding van een ingesteld onderzoek Ingezonden mededeellngen. Gevestigd te Amsterdam Bijkantoor GOES Lange Kerkstraat COUPONS EFFECTEN DEPOSITO CREDIETEN VREEMD GELD CHEQUE'S Verhuurt Loketten In haar Brand- en Inbraakvrije Kluis- Inrichting. Binnenland. Vragen van Kamerleden over den bieten- prijs. Buitenland. Storm en springvloed op Cuba. Typhus te Sofia. De werkloosheid in Amerika. De onlusten te Genève. De Vakgroep Expediteurs van de Scheepvaartver. Noord heeft gisteren dan ook aan de leden medegedeeld: de terugwerkende kracht van 29 Sep tember 1932 af blijft gehandhaafd, maar wordt beperkt tot de genoemde posten; de Nota van Wijzigingen houdt niet in een annuleering van de oorspronkelijke voorstellen tot invoering van invoerrech ten op verschillende artikelen, zooals mo toren, tractoren enz. De opcenten zullen hierop echter niet van toepassing zijn. Voorgesteld wordt een heffing van 20 opcenten op den suikeraccijns. De opcen ten voor dit artikel worden nagevorderd over den hier te lande, bij den ingang over het desinfecteeren van het water van het gemeentelijk waterleidingbedrijf. Uit het rapport bleek n.l., dat de voor banden zijnde chloor-apparaten reeds lang buiten werking waren gesteld, om dat ze onklaar geraakt waren in verband met ondeskundige behandeling. D'e regeering heeft thans strenge maat regelen genomen en een strafrechterlijke vervolging doen instellen tegen de direc tie van het waterleidingbedrijf. Orkaan in Amerika. Veie slachtoffers. Te Gamagiiey zijn van Santa Cruz drie treinladingen gewonden aangekomen, slachtoffers van een orkaan en de over stroomingen. Naar de burgemeester van Camagüey verklaarde, is door den hevigen wind een springvloed van twintig voet hoog vijftien mijlen het land in gedreven. Slechts drie honderd personen ontkwamen, terwijl in Santa Cruz geen huis overeind is blijven staan. Da meeste slachtoffers zijn bij den springvloed om het leven gekomen. In de provincies Camagüey en Santa Clara heeft de orkaan dozijnen dorpen en groote oppervlakten cultuurgrond ver woest. De gevolgen van den stormvloed op Cuba schijnen veel erger te zijn, dan de eerste berichten deden veronderstellen. De berichten omtrent het aantal dooden loopen zeer uiteen. Terwijl sommige be richten van 50 tot 100 dooden spreken, wordt in andere het aantal dooden met 1800 aangegeven. Een visschersdorp werd door den 8 meter hoogen springvloed geheel ver woest. De vloed drong 18 K.M. diep het land binnen. Duizenden vluchtelingen zijn te Havan na en in de omliggende gemeenten aange komen, waar alle ziekenhuizen overvol zijn. De aan den oogst toegebrachte schade is nog niet te schatten. De meeste inwoners van Santa Cruz hadden den orkaan getrotseerd en waren niet gevlucht, onwetend van de in aan tocht zijnde vloedgolf, totdat men in het duister hoorde, hoe de schepen in de ha ven opgenomen werden en tegen de kaden aan stukken geslagen. Toen ging het ge rucht door de stad, dat men verloren was en er begon een wanhopige strijd om in veiligheid te komen. Vele menschen zoch ten een goed heenkomen in de goederen wagens op den spoordijk maar de vloed golf nam de wagens op en wierp ze om, zoodat de hulpelooze vluchtelingen ver dronken. De geallieerde schulden aan Amerika. De Engelsche minister Simon heeft een onderhoud gehad met de gezanten van Frankrijk, Italië en België en heeft hun de strekking medegedeeld van de nota, door de Engelsche regeering aan de Ver eenigde Staten gericht over de schulden. De inhoud der Engelsche nota zal streng geheim worden gehouden tot Ame rika een besluit neemt over haar publica tie. De Fransche regeering heeft ook bij de Amerikaansche regeering een stap ge daan over de oorlogsschulden, speciaal om uitstel te verkrijgen van de betaling van 20 millioen dollar, die op 15 Dec. a.s. verschuldigd is. Korte Berichten. i Een Tsjechisch militair vliegtuig is in Boravië neergestort. De twee inzitten den zijn om het leven gekomen, Gisteren hebben te Warschau op nieuw studentenonlusten plaats gehad. Er ontstonden ernstige botsingen tus- schen ca. 2000 studenten en groote afdee- ligen politie. Honderd toehoorders van de universiteit werden gearresteerd. Uit Kassei wordt gemeld, dat een kaslooper van de Stedelijke Spaarbank tj Carlshafen door twee mannen is overval len, die hem zijn buidel met 2000 mark ontstalen. De daders zijn ontkomen. De secretaris van financiën, Ogden Mills, heeft bekend gemaakt, dat Grieken land den gisteren vervallenden termijn, ten bedrage van 444,920, niet heeft be taald. Dit is het eerste geval van een in gebreke blijven van een land met de te rugbetaling der oorlogsschulden. De Hongaarsche regeering heeft de Amerikaansche regeering medegedeeld, dat zij tengevolge van een gebrek aan de viezen den op 15 December vervallenden termijn, ten bedrage van 40,729, niet kan betalen. De Grieksche regeering heeft in ver band met de schaarste van den graan voorraad besloten, wederom broodkaarten in te voeren en den beschikbaren graan voorraad te distribueeren. In Turkije moeten thans alle gezin nen binnen zes maanden een familienaam aannemen. Tot dusver droegen de meeste Turken slechts een voornaam en dien van hun vader. De nieuwe familienamen kunnen naar believen gekozen worden, doch moeten zuiver Turksch zijn en door de autoriteiten worden goedgekeurd. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 181 tegen 34 stemmen aangenomen de verordeningen tot heffing van invoerrech ten op aardappelen en tuinbouwproduc ten. DE OPCENTEN OP DE INVOER RECHTEN. De terugwerkende kracht blijft gehand haafd. In verband met de gepubliceerde nota van wijzigingen inzake het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van invoerrechten, enz., is de vraag gerezen of daarmede de terugwerkende kracht tot 29 Sept. 1.1. is komen te vervallen. Het Hdbl. heeft zich terzake gewend tot Mr M. H. de Jong, den directeur van de Scheepvaart-vereen. Noord, die mede deelde, dat inderdaad velen de meening bleken te zijn toegedaan, dat de mede- deeling, dat de wet 1 Januari a.s. in wer king zal treden, zou beteekenen, dat daar mede alle vroegere voorstellen inzake de terugwerkende kracht tot 29 Sept. 1932 van de baan zijn. Deze opvatting aldus Mr De Jong is volkomen in strijd met de opvatting van den minister. De bedoeling van de nota van wijziging is alleen de 30 opcen ten op de invoerrechten te beperken tot de in art. II genoemde artikelen, waar door deze heffing meer het karakter van een accijnsheffing krijgt. Er is geen nieuw wetsvoorstel en ner gens wordt gezegd, dat afstand gedaan is van de terugwerkende kracht en even min is afgezien van de aansprakelijkheid van de expediteurs voor de betaling der opcenten. Uit den aard der zaak is de terugwerkende kracht nu beperkt tot de in de wijzigingsnota genoemde artikelen. van deze heffing aanwezigen suikervoor- raad, echter niet via den aangever. De Crisispachtwet. Aan de Memorie van Antwoord inzake de Justitiebegrooting ontleenen wij: Over de vraag of tuingronden onder deze wet vallen, zal de Hooge Raad zich binnenkort uitspreken. Er is een punt ten aanzien van deze wet, dat zich naar voren dringt als wellicht geschikt voor een nadere wettelijke voorziening. Als een groot bezwaar wordt n.l. gevoeld, dat de verplichting tot betaling van den pacht- termijn gedurende de behandeling voor kantonrechter en kamer voor crisispacht zaken geheel blijft opgeschort Te denken ware nu aan een voorziening krachtens welke de kantonrechter, wanneer zijn be middelingspoging ex art. 4 der wet mis lukt, een bepaald deel van den vervallen pachttermijn vaststelt, waarvoor de op schorting van den betalingsplicht, welke opschorting anders gedurende de behan deling voor de kamer voor crisis-pacht zaken zou gelden, vervalt. Bond van J. V. op G. G. In de vacature, ontstaan door het over lijden van dhr Joh. T. de Lange te Ermelo. is tot Penningmeester van den Bond van Jongel. Vereen, op G. G. aangewezen de heer A'. van Rijn Dzn., Randweg 128 te Rotterdam, lid van het Bondsbestuur. Hef Godslasteringswetje. In het Staatsblad no. 524 is afgekon digd de wet van 4 dezer ter aanvulling van het wetboek van strafrecht met voor- Ingezonden Mededeeling. Prof. B. Sjollema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door rationeele voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag, hetgeen voor een bedrijf met 40 koelen gedurende 200 staldagen een bedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparing zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: Ro A uitgebalanceerd CX L 1 U z~V. dagrantsoenkoekje voor Iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost pl.m. 2 */i ct. p. liter. R„ j, R uitgebalanceerd koekje d L 1 vJ L) voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochure: 22 ruwvoederrantsoenen met Ratio voor iedere melkgift en attesten. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken! Veehoudersprijs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Bljvoedering in de Weides Ratio en Bertels' lijnzaadkoekjes 't beste en voordeeligste. Weigert namaakt Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bi] Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1