Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg dank en beveelt deze instelling ten zeer ste aan. Goes. Woensdagmiddag rinkelde in de woningen onzer brandweermannen het alarmapparaat. Als een pijl uit de boog schoot ieder naar het spuithuis om daar te vernemen, dat het wederom een abuis was van een nieuwen politieagent. Deze had gedacht, dat op Woensdagmiddag het alarmapparaat geprobeerd werd en zoo als men weet heeft dit des Maandags plaats. In „Slot Ostende" vergaderde Woens dagavond de „Hanze". Ingekomen was een protest van een electro-installateur tegen het feit dat de P. Z. E. M. haar kwitanties laat innen door een electro-installateur, waardoor de anderen veel schade ondervinden; ook het leggen van huurleidingen geschiedt steeds door denzelfden persoon. De voorzitter zei toe, de zaak te zullen onderzoeken. Mededeeling werd gedaan, dat in sa menwerking met V. V. V. een filmavond zou worden gegeven, waarop de film „Mooi Nederland" vertoond zou worden. Deze film is echter van een bioscoophou der te dezer stede, die buiten de organi satie staat en die nu bezwaar maakt, de rolprent af te staan. Volgde verslag over de winkelweken. De uitgaven hebben de inkomsten met eenige honderden guldens overschreden, waardoor het saldo van het vorig jaar is versmolten. Bij de installatie van vier nieuwe leden stelde dhr Van Stee voor, om voortaan een entree te heffen van candidaten, die zonder geldige reden eerst de organisatie verlaten hebben. De vergadering kon in principe zich hiermede wel vereenigen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. Koch. De rondvraag was uitermate geanimeerd. De vraag, of de winkelweken in het al gemeen voldaan hadden, werd bevesti gend beantwoord. Gelaakt werd de royali teit bij het aanschaffen van prijzen, waar door het tekort ontstaan was. Dhr Koch zeide, hier wel tegenop te zijn gekomen, maar de drie „Hanze"-leden bleven te gen de zes van „Handelsbelangen" in de minderheid. Gepleit werd voor gelijke be zetting in het comité. Critiek werd uitgeoefend op het besluit van den Raad, om f 60.000 beschikbaar te stellen voor het Gasthuis. Stemmen gin gen op voor een adresbeweging van „Han ze" en „Handelsbelangen". Het bestuur zegde overleg met „Handelsbelangen" toe. (N. Z. Crt.) Wllhelminadorp. Benoemd tot ambte naar bij de domeinen te Middelburg dhr J. P. v. d. Broecke, afkomstig van hier, thans werkzaam als buitengewoon opzich ter bij de verbeteringswerken aan de Oost- sluis te Hansweert. Klcetinge. Het bestuur der Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Tabitha" (presidente mevr. Raams) besloot om, met het oog op de moeilijke tijden, dit jaar reeds thans haar kleederenuitdeeling te houden. On geveer 90 kleedingstukken waren sedert het voorjaar vervaardigd en werden uitge deeld aan de daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen. Als het eenigszdns moge lijk is ligt het in de bedoeling om in het komende voorjaar nog een uitdeeling, zij het dan een kleinere, te houden. Het is onnoodig te zeggen, hoezeer dit werk ge waardeerd wordt en het ligt voor de hand dat al het mogelijke moet worden gedaan, om deze vereeniging behulpzaam te zijn in haar loffelijk streven en dat ze recht heeft op aller medewerking en steun. Ellewoutsdijk. Ter gelegenheid van het huwelijk van Ir H. A. van Nievelt met Mej. M. L. Nicoreanu Anwandter, waar van de voltrekking is bepaald op Maandag a.s. werd aan de schooljeugd een feestje aangeboden. In de met groen versierde school werden de kinderen in de aanwe zigheid van bruid en bruidegom getrac- teerd. Axel. Woensdag kwam de A. R. Kies- vereeniging voor de eerste maal in dit seizoen bijeen. De voorzitter, dhr A. P. de Ruijter, wijst er op, dat we weer een drukke en spannende tijd tegemoet gaan met het oog op de Tweede Kamerverkie zingen. Hij spoort allen aan tot trouw medewerken. Aanwezig waren 43 leden. De voorzitter doet nu verschillende me- dedeelingen over de wijze, waarop de A. R. Partij aan de verkiezing zal deelnemen. Behandeld worden verschillende gegevens, die door het Centraal Comité zijn ver strekt. De wintercampagne werd vervolgens als het volgt vastgesteld. In December: een A. R. Raadslid uit eigen gemeente over: Het belastingstelsel. Januari: Jaarvergadering. Begin Februari: Gandidaatstelling. Eind Februari: een praatavond, waar voor is gevraagd onze Kamer-afgevaar digde, de heer J. J. C. van Dijk. In Maart: een openbare vergadering met een spreker. Vervolgens was aan de orde een refe raat van den heer B. J. Knieriem, die be handelde: „Het Fascisme". Op dit refe raat volgde een drukke bespreking, waar aan een achttal heeren deelnamen. Twee nieuwe leden werden ingeschre ven. Begrootingen van takken van dienst 1933. Thans laten wij de afzonderlijke ont werpbegrotingen volgen voor de verschil lende takken van gemeentedienst. Die voor het had rijf van den vee- en vleeseh- keuringsdienst Kring Middelburg geeft een eindcijfer aan van f 14380.14^ met een post onvoorzien ad f98.33; die voor den Gemeente Reinigings- en Ontsmettings- dienst een eindcijfer van f62414.34 met een geraamd nadeelig saldo van f 52524.34; die van het bedrijf van gemeentewerken een eindcijfer van f40.071.95, met een te kort van f28.425.48, dat door de gemeente, de bedrijven en particulieren wordt be taald; die van de gasfabriek met een eindcijfer van f208.818.07 en een goed slot van f379.90; die van de duinwater leiding met een eindcijfer van f 125.555.84 en een nadeelig saldo van f3445.55, en die van het electrisch bedrijf met een eindcijfer van f276.139.68 en een goed slot van f57.658.33. Het aantal aansluitingen aan het gas- buizennet was op 1 Januari 1924 3591, op 1 Januari 1932 3520, aan het waterleiding buizennet resp. 3879 en 4750 en op het electrisch kabelnet resp. 1795 en 3802. Het gasverbruik voor straatverlichting is belangrijk lager geraamd dan voor 1932 (90.000 in plaats van 107.000 kub. M.) in verband met de omstandigheid, dat de staande branders zijn vervangen door die van het Parkinson-type, welke meer licht geven en zuiniger branden. In ver band met het gedaalde verbruik en de niet gunstige vooruitzichten werd het gas verbruik van den grootverbruiker (The Vitrite) belangrijk lager geraamd, n.l. 280.000 in plaats van 400.000. De totale opbrengst van licht- en kook- gas wordt geraamd op f 112.824 tegen f130.640 voor 1932 en van muntgas resp. f55890 en f60870. B. en W. hebben aangenomen, dat de invoering van het vastrechttarief voor gewoon gas een lagere ontvangst van f4000 en voor muntgas een van f1000 zal meebrengen; destijds is een maximale inkomsten-derving geraamd van resp. f9628 en f2328, doch nu is rekening ge houden met verbruiks-toeneming en met het feit, dat nog niet alle daarvoor in aanmerking komende verbruikers het vastrechttarief zullen verlangen. De verkoopprijs van cokes is 5 cent per H.L. lager geraamd dan voor 1932 in verband met de gedaalde prijzen van brandstof. De geraamde prijs voor de aan te koo- pen steenkolen is hooger dan de tegen woordige prijzen, doordat de fabriek reeds voor het geheele jaar 1933 contractueel gebonden is. 20 JAAR LANG RHEUMATISCHE PIJNEN. Sinds 1930 verdwenen. Deze arme man moet wel een record hebben behaald in het lijden. Hij zegt o.a.: „Van 1910 tot 1930 dat is dus twintig jaar heb ik ontzettend geleden door rheumatiek. Ik ben blij dat ik nu kan be weren van 1930 tot nu toe geheel van (b> afschuwelijke pijnen bevrijd te zijn geble ven, enkel en alleen door het gebruik van Kruschen Salts en niets anders. Ik moet zeggen, dat twintig jaar een lange tijd is voor iemend, om met die vreeselijke pijnen rond te loopen." W. P. Uw rheumatiek is juist als de zijne en die van ieder ander. Zij wordt veroor zaakt doordat scherpkantige urinezuur- kristallen zich tusschen de gewrichter. nestelen en Kruschen Salts zal deze kris tallen geheel oplossen. Vervolgens zal indien ge U naderhand steeds aan „de kleine dagelijksche dosis" houdt het hooit meer mogelijk zijn dat deze scherp- puntige kristallen zich opnieuw vormen. De rheumatiek zal voorgoed verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0,90 en Fl. 1,60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen ver deeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U Uw Fl. 1,60 (uw geheele uit gave) zonder omwegen terugbetalen Maar vergeet niet, dat de gratis proeffla con alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1,60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heer. (Adv.) In braak te Hilversum. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het gebouw van de bakkerij der Coö peratieve Handelskamer te Hilversum. Door verbreking van een zolderraam bo ven een plat zijn zij in het perceel geko men. Een in een benedenlokaal staande brandkast werd bij het slot opengeboord en opengesneden. De buit bedroeg f 122. Door een buitendeur hebben de onge- noode gasten het gebouw weer verlaten. Kolendampvergiftiging. Toen de heer A. Bennema te Ide, gemeen te Vries (Fr.), dezer dagen zijn kachel had bijgevuld, vergat hij de schuif open te zetten, zoodat zich kolendamp in de kamer verspreidde. Toen even later de be woner en zijn vrouw zich onwel gevoel den, begaven zij zich naar buiten, waar ze spoedig weer op verhaal kwamen. De beide dochters des huizes, resp, 18 en 17 jaar, waren er echter erger aan toe, door dat ze geruimen tijd in het vertrek ble ven. Op medisch advies moesten zij wor den overgebracht naar het Acad. zieken huis te Groningen. Een dijk doorgestoken. De politie te Wijhe heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer uit Lie- derbroek, die een dijk had doorgestoken om zijn land voor overtollig water te be hoeden. Handelaar in blanke sla vinnen ontmaskerd. De Fransche politie is een wijdvertakte organisatie op het spoor gekomen voor den handel in blanke slavinnen. De hoofdcommissaris van politie van Marseille ontving dezer dagen een slecht geschreven, vuil anoniem briefje, waarin hij aanwijzingen ontving betreffende de antecedenten van een handelaar in blanke slavinnen. Aanvankelijk stond hij zeer sceptisch tegenover de gedane onthullin gen, doch tenslotte besloot hij een inval te laten doen in een huis in Mirarams, dat in het briefje genoemd werd. Dit huis bleek te worden bewoond door een man, André Pisou genaamd, zijn vrouw en „Germaine", een twaalfjarig meisje, dat niet in eenige familiebetrek king tot hen bleek te staan. In het huis werden een aantal zeer knap nagemaakte officieele zegels van den commissaris van politie van de 19e sectie (een der meest duistere districten van Pa rijs), van den prefect van het departement van veiligheid, van de Fransche Oost- Afrikaansche regeering en van de autori teiten van het gerechtshof van Marseille gevonden. Een groote collectie geboortebewijzen, toebehoorend aan vrouwen en een aantal blanco paspoorten werden eveneens ge vonden en in beslag genomen. In het huis werd een kleine, doch goed geoutilleerde drukpers ontdekt, benevens alle benoodigdheden voor het vervaardi gen van valsche paspoorten en identiteits bewijzen. Pison stond zwijgend toe te kijken, toen de politie pakket na pakket vervalschte documenten aan het licht bracht, doch zijn vrouw verklaarde, dat alle papieren en de drukpers toebehoorden aan een man genaamd Henri Pigeyre uit de naburige stad Aubagne. Hierop deed de politie een tweeden in val, thans in het huis van Pigeyre, waar niet alleen een aantal bundels waarde volle industrieele aandeelen en bewijzen van conto's op Parijsche banken, doch ook een aantal formulieren, onderteekend door de meest vooraanstaande zakenmenschen van Marseille, werden gevonden. Naar de politie verklaarde, was het voornaamste doel der organisatie het ver schepen van jonge meisjes naar Zuid- Amerika. De valsche geboortebewijzen en blanco paspoorten werden gebruikt om hun slachtoffers zonder hinder aan boord der schepen te kunnen krijgen. Pison, zijn vrouw, Pige.yre en twee an dere mannen, bevinden zich op het oogen blik in de gevangenis. Revisiein een oude moord~ z a a k? Naar de „Tel." verneemt,heeft W. Visser, die destijds wegens moord op het knaapje, Dirk van Leeuwen, tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, re visie van dit vonnis aangevraagd. Zooala men zich zal herinneren, werd zijn medeverdachte, Snijder, voor oplich ting vervolgd en hiervoor veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Reeds bij de behandeling voor de rechtbank was het niet duidelijk, welke rol de mannen bij den moord gespeeld hadden. Visser schijnt thans ever nieuwe feiten te beschikken, die zijn betuiging van on schuld kunnen staven. Het cadeau uit Polen. In de handen van Bureaucratius. De „N. Haarl. Crt" vertelt: „Een onzer kennissen had enkele maan den geleden op een reis door Polen een weekhartige bui en kocht er voor z'n vrouw in Holland zuiver voor de aar digheid, een Poolsch nationaal costuum; het costuum moest nagezonden worden, en nu moet u eens hooren, hoe edelmoedig de Nederlandsche auto riteiten deze simpele gelegenheid gebruikt hebben om op magistrale wijze aan werk verschaffing te doen: Begin September kreeg de gelukkige kooper van het vurig verbeide geschenk officiëel mededeeling, dat het pakket aan de Zevenaarsche grens gearriveerd was en op inklaring wachtte; met koorts achtige haast werd aan den wenk ge volg gegeven: waardebedrag f50. In tortelduifjesstemming werd nu bij iedere bestelling uitgezien... Volgde... ambtelijk stuk: er moest een moest de kooper opgeven, uit welke onder- deelen het costuum bestond; per keeren- de post werd gespecificeerde opgave ver strekt: pantoffels, kleed, manteltje, muts, gordel; 'n kleine formaliteit waar schijnlijk, beeldde de blijde kooper zich in. Volged... ambtelijk stuk: er moest een verklaring geteekend worden, dat het costuum niet voor den handel, maar voor privé gebruik bestemd was. Anders niet? Met opgewektheid en spoed werd de verklaring ingezonden. Volgde... ambtelijk stuk: Bij het crisis- in-en-uitvoerbureau te Den Haag moest invoervergunning aangevraagd worden; vergunning werd op staanden voet aangevraagd natuurlijk. Volgde... ambtelijk stuk: voor de pan toffels was de invoervergunning verleend I Bedeesd en onderdanig werd in een ant- woordschrijven geprobeerd te betoogen, dat dit toch niet aanging... Volgde... ambtelijk r-'nk; dat toegewe zen was de invoer van geweven vrouwen- bovenkleeding; triomphantelijk word dit document naar Zevenaar opgezonden! Volgde... ambtelijk stuk: bij deze ont vangt u al uw paperassen terug; u moet eerst consent aanvragen bij de Kamer van Koophandel! Volledig murw gebureau cratiseerd kwam de nog steeds in span ning verkeerende model-echtgenoot ook dit bevel na. Volgde... ambtelijk stuk: de Kamer van Koophandel had gunstig beschikt! In een van jubel begeleid schrijven werden alle documenten van de Kamer van Koop handel, enz. nu naar Zevenaar opgezon den en toen... Volgde... het pakket! 'tWas intusschen half October gewor den." Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 2 Nov. 1932. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: J. K. te Middelburg f 2 of 2 d.; P. J. te O.- en W. Souburg f 3 of 3 d. Met een motorrijtuig in een bocht bin nen de bebouwde kom niet de rechterzij de van den weg houden: I. de P. te Breda f 5 of 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht, terwijl tijdens het plegen van de overtreding nog geen 2 jaren zijn verloopen sedert de vroe gere schuldverklaring van denzelfden per soon wegens eenig strafbaar feit onher roepelijk is geworden: S. W. te Meliskerke f 5 of 1 w. tuchtsch. Rijden met een motorrijtuig, zonder dat behoorlijk zichtbaar is mummer met letter en zonder op de eerste vordering der daartoe bevoegde ambtenaren ziju num mer- en rijbewijs te vertoonen: D. v. L. te N.- en St Joosland, 3 geldboeten elk van f 3 of 3 d. voor iedere boete. Overtreding ventverordening te. Vlissin- gen: P. O., gedomicileerd te Terneuzen f 2 of 2 d. Op kruispunt van wegen verkeer var rechts niet laten voorgaan: A A. M C te Breda f 15 of 15 d. Rijden met een motorrijtuig: 1. zonder platen, waarop aangegeven fabriek, fa- bieksnummer; 2. zonder dat behoorlijk zichtbaar was nummer en letter; 3. en zonder op eerste vordering van de daar toe bevoegde ambtenaren zijn rijbewijs te vertoonen: J. D. te Koudekerks f 1, f 5 en f 3 of 1 d., 5 d. en 3 d. 's Avonds fietsen zonder licht: I. K. te N.- en St Joosland f 5 of 5 d.; L. de S. te Vlissingen f 5 of 5 d.; C. M. R. te Rit- them, teruggave van verd. aan zijn ouders zonder toepassing van eenige straf. Rijden met motorrijtuig terwijl het be stuurd wordt onder het onmiddellijk toe zicht van iemand, aan wien een rijbewijs is uitgereikt, zonder dat de bestuurder den leeftijd, vereiseht voor het verkrijgen van een rijbewijs heeft bereikt: Th. J. de B. te Middelburg f 25 of 25 d. Met een motorrijtuig rijden op zooda nige wijze, dat de veiligheid van het ver keer wordt in gevaar gebracht: H. C. H. te 's-Gravenhage f 15 of 15 d. Dronkenschap op den openbaren weg bij herhaling: J. P. A. H. te Middelburg 3 dagen. Te Middelburg wateren buiten de daar toe bestemde bakken: I. S. te Middelburg f 3 of 3 d. Overtreding ventverordening te Vlis singen: A. H. te Etten en Leur f 5 of 3 d. Te Vlissingen op den openbaren weg wateren, anders dan in de daartoe be stemde bakken: J. F. te Koudekerke f 3 of 3 dagen. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Straatschenderij:: J. W., Krahbendijke een berisping, C. H., Wolf aartsdijk 2 maal f 15 of 2 maal 15 d. h„ J. R., 's H. Arendskerke f 15 of 15 d., P. S., Elle- woutsdijk vrijgesproken. J. F|., Barne- veld een mnd tuchtsch. voorw. met een proeftijd van een jaar. "Wapenwet: J. C. K., Colijnsplaat f 15 of 15 d. h. Als ondernemer van een openbaar middel van vervoer brieven vervoeren: P. v. I., Krahbendijke, K. v. B., aldaar, J. T., J. L., Hoedekenskerke, L. M., We meldinge, J. S„ Ovezande, J. M., Oude- lande f 10 of 10 d. Kreukels rapen aan den voet van een zeedijk: P. P., Ierseke f 1 of 1 w. t.sch.; Wielen van wagen niet van klei en modder zuiver houden: J. G., Wissenker- ke f 10 of 10 d. h.; J. J. S., 's Heerenhoek f 5 of 1 w. t.sch., E. de R., Kamperland f 5 of 5 d. b. Met een woonwagen rijden zander dat daarvoor een vergunning is uitgereikt: J. A. K., Rotterdam f 15 of 15 d. b. Te Ierseke venten zonder vergunning. H. G., Goes, ontslag van rechtsvervol ging- Te Wemeldinge fietsen over een sluis deur: J. O., Wemeldinge f 3 of 3 d. Te Goes zonder vergunning standplaats innemen met een autobus op het stations plein: M. de B., Goes f 5 en f 10 of 5 en 10 d. h.; B. v. D., Hoedekenskerke f 10 of 10 d. h: Geen teeken geven als men met een auto wenscht te stoppen: P. K., Kloetinge f 5 of 5 d. h., S. d. W., Ierseke vrijgespro ken. Met een auto bij een kruispunt van we gen rechts den voorrang niet geven: J. P. H., Ginneken f 15 of 15 d. h. Met een auto in de bocht niet rechts bondea; M. A. E. v. 5., TVnrr- r*n -.p* f5 of 5 d. Met auto gsen sfgnsaJ geven als de veiligheid van het verkeer zulks verdort L. B de H., Almelo f 5 of 5 d. h. Met een auto de rechterzijde van den weg niet houden bij het tegenkomen van een auto, en aan de linkerzijde zonder noodzaak rijden: L. H. d. J., Amsterdam 2 maal f 5 of 2 maal 5 d. h. Met auto zander rood en achterlicht rijden: J. Z., Wissenkerke f 5 of 5 d. Met een auto de veiligheid van bet ver keer in gevaar brengen: J. R., Middel burg f 3 of 3 d., P. A. P., zonder bekende woonplaats f 25 of 10 d., M. A., 's Gra- venhage f 10 of 10 d. Onder invloed van drank auto bestu ren: J. J., Baarland f25 of 10 d. h. en ontzegging van het recht om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van een jaai!. Leerplichtig kind arbeid laten verrich ten: G. G. v. W., Kajts f 15 of 10 d. Met een auto do vrijheid van het ver keer belemmeren: J. A. K., Rotterdam f 25 of 25 d. Met auto rijden zonder voldoende licht A. J. V., Goes f 5 of 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. M., Nisse f5 of 5 d. Hooger beroep is aangeteekend door G. G. v. W. te Kats, veroordeeld wegens het laten werken van een leerplichtig kind gedurende den isch ooi tijd tot f 15 of 10 d. Door J. J. te Baarland veroordeeld we gens het rijden met een auto terwijl men verkeert onder invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, tot f25 of 10 d. en een jaar ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen. Militaire fraude. Voor den Krijgsraad stond terecht W. J. uit Utrecht, 43 jaar, korporaal-kok bij de Huzaren te Breda. Deze had zich laten meesleepen in het complot dat minstens 4 jaren den Staat voortdurend heeft be nadeeld en waaraan ook officieren mee deden. Beklaagde werd conform den eisch van den aud.-mil. veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met 2 jaar proeftijd. Voorts had zich te verantwoorden L. A v. d. V. uit Utrecht, 34 jaar, sergeant- kok bij het Reg. Infanterie te Breda. Deze had gedurende twee jaren telkens maar zakken met 50 K.G. aardappelen weten te verduisteren en knoeide met den steen kolenhandelaar. Deze rekende alle leve ranties dubbel en beklaagde kreeg daar zijn deel van. De eisch luidde tegen hem tweemaal 4 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Uitspraak 22 Nov. a.s. Bacon-export naar Engeland. De vrijwillige beperking van den bacon invoer in Engetóid met 20 pet. gedurendo November en December zal worden geba seerd op den gemiddelden invoer der af» geloopen 22 maanden. Nederland exporteerde in die 22 maan den naar Engeland rond 85 millioen K.G, of wel pkn. 3.8 millioen K.G. geuiddeld per maand. Het Nederlandsche maand- contingent zou dus worden 80 pet. van 3.8 of wel circa 3 millioen K.G. De normale bacon-export naar Enge land bedroeg 50 millioen K.G. per jaar; gedurende de eerste helft van het loopen- de jaar was de export echter gering, doch door de Crisis-varkenswet was de uitvoer den laatsten tijd zeer groot; in September b.v. 5.75 millioen K.G., terwijl in Jan.- Sept., dus in 9 maanden, nog geen 30 millioen K.G. werd gehaald. Te hooge pachten. Het Bestuur van den C.B.T.B. in de Prov. Friesland heeft het volgende rond schrijven aan de Friesche Af deelingen verzonden: „Op verschillende boerderijen en losse landerijen wordt weer een veel te hoog bod gedaan. Voormannen uit verschil lende organisaties zelfs van landpach- terszijde bieden sommen die, naar de bedrijfsinkomsten nergens op gelijken. Met den meesten nadruk wil het be stuur van de afd. Friesland C.B.T.B. waar schuwen tegen deze onvoorzichtige en be- derfverwekkende manier van handelen. Het verstandige, navolgenswaardige be sluit van een eigenaar, die de twaalf hoogste briefjes direct in de kachel wierp, wordt niet door iedere eigenaar nage volgd. Laat men dit toch bedenken en een bod doen, dat blijk geeft van eigen ver antwoordelijkheid tegenover gezin en be drijf. Wanneer vooraf reeds vast staat, dat men het niet „maken" kan, dan noodigt men de ellende vrijwillig bij eigen haard. Onze arbeidersbevolking wordt van een veel te hooge pacht onvrijwillig de dupe. Ons maatschappelijk samenleven onder vindt rechtstreeks de gevolgen van een zich zelf meer dan'„weggevende" boerenstand. De prijszetting van de pachten in helaas sterk onderworpen aan het onverant woordelijke bod van iemand, die zijn ver stand niet gebruikt. Onze boerenstand heeft aanspraak op de nuchtere voorzich tigheid van elk der gegadigden. Zonder de hulp van ieder der betrokkenen is hier op het moment niets aan te doen Gebruikt daarom uw invloed om dit euvel gezamenlijk te bestrijden, langs den weg van organisatorisch overleg in uwe omgeving. Wetgeving, hoe noodzakelijk ook, staat nog machteloos wanneer er géén eensgezind streven onder de boeren bevolking is, om betere bestaansvoor waarden te verwerven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6