EERSTE BLAD. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - Ne. 36 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PostchÈquo on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mododcollngon 00 cent por regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Jong-burgemeesterlijke wijsheid. Een „nog jonge burgemeester van een kleine gemeente in 't Noorden van Noord- Brabant", krijgt in „Volksonderwijs" en in „Het Volk" een eervolle vermelding. Hij heeft n.l. naar verteld wordt bij de behandeling van de begrooting de vol gende „behartigenswaardige opmerkin gen" gemaakt: „Bij alle verbrokkeling en versnippe ring op velerlei terrein, hebben wij in onze gemeente nog één openbare school en het moge misschien een beetje vreemd klinken, wij voor ons zijn daar dankbaar voor en zien er een zegen in. Waarom toch moet reeds in het zoo voor allerlei indrukken ontvankelijke kinderhart ver deeldheid gekweekt worden? En zien wij bij dien scholenbouw niet dikwerf aan de eene zijde ongeloof en bij de andere zijde farizeïsme, afwijkingen ter linker en ter rechterhand, om maar niet te spreken van de op dit terrein millioenen verslin dende wetgeving, waarin de naam „bij zonder" rekbaar is van Rome tot Mos- cou. Nog kort geleden lazen wij in de nieuwsbladen van een gemeente met 800 inwoners waar de 13e school werd ge opend. Wij denken aan een huishouden waarin elk kind zijn zin maar moet heb ben en vader en moeder alleen maar te zorgen hebben dat er betaald worde. De lager onderwijswet spreekt betref fende het openbaar lager onderwijs van opleiding tot maatschappelijke en van opleiding tot christelijke deugden. En als wij dan hier één school hebben, zoo roe pen wij van nu aan uwe medehulp in met deze woorden: laat ons die ééne openbare school hoog houden en zoo goed mogelijk maken, opdat er geen plaats zij voor bijzondere schooltjes en niet een tac tiek volgen om de openbare school zoo slecht mogelijk te maken en dan gebou wen van eigen heiligheid op te trekken. Wij veroordeelen hiermede niet elke bij zondere school, maar voor ons is de bij zondere school een noodstation, geen eindstation." Vermoedelijk is de burgemeester wiens rede hier geciteerd wordt, wel erg jong geweest. Zóó jong, dat hij niet het flauwste be sef heeft van de beteekenis van het bij zonder onderwijs en van den droeven druk waaronder de vrijzinnigheid een groot deel van ons volk jarenlang heeft doen zuchten. Zóó jong, dat hij nog alle onderschei dingsvermogen mist. Was dat niet het geval, dan zou hij zeker niet spreken van een gemeente met 800 inwoners waar de 13e school gesticht wordt. Als regel kan toch het aantal school gaande kinderen gesteld worden op on geveer Ys deel van het aantal inwoners, zoodat in bedoelde gemeente iedere school gemiddeld9 leerlingen zou teilen. Toch wordt wat deze jonge man ten beste geeft niet alleen door „Volksonder wijs" maar ook door het hoofdorgaan der S.D.A.P. als een „behartigenswaardig woord" en „frisch geluid" doorgegeven en eervol vermeld. Het straatoproer te Genève. Het aantal slachtoffers tengevolge van het straatoproer te Genève is volgens de jongste berichten gestegen tot 12 dooden, 3 zwaar- en eenige 10-tallen lichtgewon den. De gebeurtenissen moeten zich als volgt hebben afgespeeld: De democratisch-nationale groep, de Union Nationale, die conservatief gezind is, doch in de laatste jaren een sterk fas- cistischen inslag kreeg, hield een verga dering. Tijdens de betooging, die gericht was tegen de actie van de béide plaatse lijke socialistische leiders, Nicole en Di cker, verzamelden zich vele socialistische en communistische arbeiders voor het ge bouw. De politie had de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen genomen en de om geving van het gebouw afgezet. De verza melde massa groeide echter steeds aan en nam ten slotte een zóó dreigende houding aan, dat de politie vreesde de afzetting niet te kunnen handhaven en militaire hulp inriep. Toen de soldaten arriveerden, werden zij met woest geschreeuw en gescheld ont vangen. Zij werden door de menigte aan- gevallen, de geweren werden hun ontrukt, aarbij verscheidene soldaten wonden op- lepen. Een. officier werd met een knuppel geslagen, en aan alle kanten m i*et g®r°ep „bandieten, moor- ^vallend was het groote aan- deelnam^811" **a ^9m0Q8trat:^* De politie riep inmiddels de hulp in van twee nieuwe compagnieën van de in- fanterie-recrutenschool. Ook met deze troepen zag zij echter geen kans den toe stand meester te worden, zoodat tenslotte eenige machinegeweren in stelling werden gebracht. Toen het vuur geopend werd ontstond een onbeschrijfelijke paniek. De menigte stoof aanvankelijk uiteen, met achterlating van dooden en gewonden, die op de straat bleven liggen. Dit was echter voor de meesten aanleiding om weder stand te houden. De Internationale werd aangeheven en op de schouders van eeni ge betoogers hield Nicole een korte toe spraak, waarin hij openlijk opwekte om het optreden der Geneefsche regeering met de revolutie te beantwoorden. De aan vallen werden dan ook voortgezet, zoodat de troepen opnieuw het vuur openden. De Geneefsche regeering, die nog in den loop van den nacht in een buitengewone vergadering bijeenkwam, besloot het ge heeld garnizoen te mobiliseeren om ver dere onlusten te voorkomen. De Geneef sche autoriteiten zijn van meening, dat de aanval der socialisten en communisten op de militairen reeds geruimen tijd was voorbereid, aangezien vele communisten in het gezit van wapenen zouden zijn ge weest. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat het sein tot den aanval op de militai ren is gegeven door den communistischen leider. De socialistische leider Nicole zeide in zijn rede, dat de revolutie te Genève nood zakelijk was geworden, dat de massa de straat bezet moest houden en zich actief moest verzetten tegen elke actie van de troepen. De revolutie te Genève mocht niet tot Zwitserland beperkt blijven, zij moest een wereldrevolutie worden. De demonstraties duurden den geheelen nacht door. Tot vroeg in den ochtend trok ken troepen socialisten en communisten door de straten onder het zingen van de Internationale. Do Geneefsche staatsraad heeft in ver band met de bloedige gebeurtenissen in den nacht van Woensdag op Donderdag 'n proclamatie uitgevaardigd. De staatsraad is vastbesloten de openbare orde met de grootste energie tegen alle onlusten en verstoringen te handhaven. De bevolking wordt tot kalmte gesommeerd. Samenscho lingen of optochten zijn verbonden. De bondsraad heeft besloten 't tweede regiment (de dragonders) gereed te hou den. De regeering van het kanton Bern heeft bevel gegeven het negende regiment berg-infanterie en het tweede regiment cavallerie gereed te houden. In het regeeringsgebouw en in parle mentaire kringen hebben de gebeurtenis sen groote beroering veroorzaakt. Te Lausanne hebben de vakbonden een oproeping gepubliceerd, waarin zij met verwijzing naar de bloedige gebeurtenis*- sen te Genève de arbeiders te Lausanne oproepen, het werk neer te leggen en een proteststaking van vier uur af te kondi gen. De politie te Genève heeft den verkoop van het socialistische blad „Travail" op straat verboden. De kiosken mogen het blijven verkoopen. Niettegenstaande de bijzondere maatre gelen bleef het ook Donderdagmiddag nog zeer druk op de straten van Genève. De politie moest eenige malen samenscholin gen uiteendrijven. Er werden pamfletten uitgedeeld, wat de politie niet kon ver hinderen. Naar Reuter meldt heeft de socialisti-^ sche partij in haar vergadering van Don derdag te Genève besloten den Zaterdag als rouwdag te beschouwen, maar de stac king echter niet als verplicht 'te verklaren. Daarmee is de algemeene staking van de baan. Algemeene onrust in Spanje. In geheel Spanje heerscht nog steeds een algemeene onrust. Dagelijks komen daden van geweld voor in alle deelen des lands. Men is hier van meening, dat in hoofdzaak communisten de oorzaak zijn van deze gebeurtenissen. Zoo deed Woensdag een groep van 25 jonge com munisten een aanval op een aantal win kels in Bilbao, waar zij er in slaagden met een grooten buit te ontkomen. Rumoerige openbare vergaderingen worden overal gehouden, zoodat de po litie de handen vol werk heeft. In Vigo en Barcelona zijn ernstige stakingen in het scheepvaartbedrijf uitgebroken, ter wijl in Saragossa een staking in het bouwbedrijf is ontstaan. De politieke situatie in Dultschiand. Rijkspresident von Hindenburg heeft gisteren kennis genomen van het rapport van Rijkskanselier von Papen met betrek king tot de opvatting van het Rijkskabi net nopens den binnenlandschen politie- ken toestand. De Rijkspresident legde er den nadruk op dat hij ook verder vast houdt aan de vorming van de aan de re geering v. Papen ten grondslag liggende gedachte van een nationale concentratie. Dienovereenkomstig heeft hij den Rijks kanselier opgedragen door besprekingen met de leiders der partijen, die daarvoor in aanmerking te komen, vast te stellen of en in hoeverre zij bereid zijn de regee ring te steunen bij de tenuitvoerlegging van het politieke en economische pro gram. Naar Wolff in verband met boven staande officieele mededeelingen ver neemt zullen de besprekingen met de par tijen tegen het einde der week beginnen. Een juiste datum staat echter nog niet vast. Een Interview van Mussolini. Mussolini heeft een interview toege staan aan een correspondent van de „Pa ris Midi". Het eerste algemeen gehouden gesprek ging weldra over op allerlei vra gen van den dag. Mussolini noemde daar bij een sterk gezag noodzakelijk voor arme volken; een democratie zonder ge zag is alleen voor het gebruik van rijke volken. „Wij, die de crisis met succes willen overwinnen, zijn een autoritaire organische democratie." Op de vraag of Italië niet gebonden is met een mogendheid die niet precies oprecht tegenover Frankrijk handelt en wier spel te Rome steun zou vinden, ant woordde Mussolini met een ontkennend hoofdschudden: „Ook wij zeggen en pra ten wel eens wat te veel, al doen wij ons best zoo weinig mogelijk te praten, maar wij begaan geen dwaasheden." Wat het vraagstuk van oorlog en vrede betreft, zei Mussolini, dat de oorlog voor hem niets aanlokkelijks heeft; de oorlog is een plaag voor de menschheid. Maar te beweren, dat er geen oorlog meer ko men zal, is dwaasheid, want ten slotte gaan de volken daaraan gelooven en dut ten in. Korte Berichten. Bij botsingen tusschen sociaal-de mocraten en nazi's hebben gisteren te Chemnitz ca. 20 personen kwetsuren op- geloopen door schoten en steekwapens. i De spoorwegdirectie te Frankfort a. d. M. deelt mee, dat op het station Paasen gisteren een boemeltrein op een op het stationsemplacement stilstaanden goederentrein is gereden. Hierdoor zijn vijf wagens ontspoord; 16 passagiers zijn licht gekwetst. In aansluiting op een werkloozenhij- eenkomst vond Donderdagmiddag in de binnenstad te Lübeck een demonstratieve optocht van werkloozen plaats. De politie zag zich gedwongen de demonstranten met den gummistok uit elkaar te slaan. De agenten werden verscheidene malen aangevallen, waarop deze eerst eenige schoten in de lucht gaven om de aanval lers schrik aan te jagen. Later werd met scherp geschoten, waarbij twee personen werden gewond. Het is thans reeds vrij koud in de hooggelegen gedeelten der provinciën Luik, Namen, Luxemburg en Henegou wen. Te Elsenborn heeft het, voor de tweede maal, fel gesneeuwd. Te Chimay wijst de thermometer 3 graden onder het vriespunt, te Saint-Hubert 2 graden. Elliott, de Engelsche minister van landbouw heeft gisteren de vertegenwoor digers van 20 vereenigingen en instituten ontvangen, die bij het bedrijf geïnteres seerd zijn. De sprekers gaven voorbeelden van den schromelijken nood van vele En gelsche boeren en drongen er op aan, dat de regeering in elk geval speciale cre- dieten te hunner beschikking zou stellen om den winter door te komen. De minis ter beloofde spoed. De inpoldering van het IJsselmeer. De besturen van den Alg. Ned. Bouw- arheidersbond, den R.K. Bouwarbeiders- bond, en den Ned. Christ. Bouwarbei- dershond hebben zich met een adres ge richt tot den minister van Waterstaat, waarin zij zeggen dat in de kringen der arbeidersbesturen betreurd wordt, dat de regeering gemeend heeft geen voldoende termen te kunnen vinden, om thans reedi voor te stellen tot inpoldering van den N.O. polder over te gaan. De gevolgen daarvan zullen niet alleen voor de arbei ders van zeer nadeeligen aard zijn. De reeds abnormaal groote werkloos heid onder de grondwerkers, mede ver oorzaakt door het laten uitvoeren van be langrijke grondwerken in werkverschaf fing, zal dientengevolge nog worden ver groot. Wat dit beteekent blijkt het best uit het werkloosheidspercentage, dat thans reeds voor deze groep van arbeiders op meer dan 40 pet. moet worden gesteld. Dat het aantal werkloozen nog belang rijk zal worden vergroot, indien het af werken van den afsluitdijk geheel zal zijn geëindigd ligt voor de hand, De gevolgen daarvan voor de betrok ken arbeiders en hunne gezinnen zijn zeer ernstig; vooral omdat een uitstel van bedoelde werken thans het maken van een begin met verdere inpoldering bijna zeker voor onafzienbaren tijd zal ver schuiven, daar redelijkerwijs moet wor den verwacht, dat opnieuw beginnen in een tijd van gunstige conjunctuur het werk zeer veel duurder zal maken. Om al deze redenen dringen adressan ten er bij den minister met klem op aan, de Staten-Generaal in ernstige overwe ging te willen geven, met verdere inpol dering van de Zuiderzee voort te gaan en de daarvoor benoodigde stappen met bekwamen spoed te doen. Personeelskwesties bij de Nederl. Spoorwegen. In de bespreking tusschen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en een Personeelraad is o.m. ook besproken om de leeftijdsgrens van personeel, geslaagd voor het examen van leerling-klerk te bepalen op 25 jaar. De directie antwoordde bereid te zijn de leeftijdsgrens voor de benoeming tot leerling-klerk van 20 op 24 te brengen uitsluitend voor personeel, dat thans reeds voor het leerling-klerk-examen ge slaagd is, of in het bezit van een di ploma dat vrijstelling van dat examen geeft i reeds op de lijst van sollicitan ten naar de betrekking van leerling-klerk geplaatst is. Anderen komen niet meer in aanmerking. Voorts kwam ter sprake de vrije Zater dagmiddag t.a.v. het ploegpersoneel, het personeel van het seinwezen en de andere vaklieden van den dienst van Weg en Werken. Hierbij heeft de directie beslist, dat, nu de Personeelraad daarop prijs stelt, zij over deze aangelegenheid ook het oor deel van den nieuwen chef van Weg en Werken zal vragen. Notariaat. Benoemd tot notaris te Nijmegen B. Nieuwenhuis, candidaat-notaris aldaar. Benoemd tot notaris te Meppel, mr. J. A. Krans, candidaat-notaris te Amster dam. De rechtspositie van waterschapspersoneel Op de schriftelijke vraag van het Twee de Kamerlid mej. Groeneweg: Is de minister bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk goedgekeurd worden de daarvoor in aanmerking komende door Provinciale Staten vastgestelde reg lementen, regelende de rechtspositie van waterschapspersoneel, opdat de daarbij be trokken colleges van Gedeputeerde Sta ten voortgang kunnen maken met de toe passing van bedoelde regelingen? heeft de Minister van Waterstaat ge antwoord: Omtrent de besluiten van Provinciale Staten, welke ter uitvoering van de Amb tenarenwet 1929 een regeling bevatten betreffende de rechtspositie van water schapspersoneel, is het gevoelen gevraagd van den Minister van Justitie. De gedachtenwisseling heeft nog niet tot een resultaat gevoerd. Zoodra dit wel het geval is, zal de beslissing zooveel mogelijk worden bespoedigd. De beperking van de tarwe-teelt Bij de behandeling van de begroeting van Arbeid in de afdeelingen der Twee de Kamer, leverde een aantal leden scher pe critiek op de jongste bepalingen in zake beperking van de tarweteelt. In ieder ge val moeten die landbouwers, die gewoon waren ook vóór de totstandkoming der Tarwewet, meer dan 1/3 van hun land met - tarwe te bezaaien, in de gelegenheid wor den gesteld dit te blyven doen, zonder van steun verstoken te blijven, zoo meenden zij. Zij hoopten, dat de minister in deze op zijn standpunt zal terugkomen. Andere leden konden met beperking van de tarweteelt instemmen; zij waren ech ter van meening, dat aan een richtprijs van ten minste f 12 per 100 kg. beslist moet worden vastgehouden, aangezien verlaging van dezen richtprijs het bedrijf opnieuw in zeer groote moeilijkheden zou brengen. De 8 November-dernonstraiie. Met veel ophef is in de roods pers mel ding gemaakt van de deelneming van R.K. Eindhovensche arbeiders aan de groote betooging van de S.D.A.P. en het N.V.V. te 's-Gravenhage. Deize demonstranten, zoo heette het, werden met groot gejuich begroet. Thans echter verneemt de R.K. „Volks krant" van bevoegde zijde, dat de „depu tatie" bestond uit drie werklooze me taalbewerkers, oorspronkelijk leden van den R.K. Metaalbewerkersbond. Eén van •hen was onlangs reeds als lid geroyeerd. Toen het bestuur van den R.K. Metaal- beiwerkersbond lucht kreeg van het voor nemen van het drietal om aan de socialis tische betooging deel te nemen, werd voor het tweetal, dat nog lid was, de royements- brief klaargemaakt en onmiddellijk nadat Binnenland. Redevoeringen van dr Golijn en prof. Aalberse. De tarievenkwestie. Minister de Geer wij zigt zijn wetsontwerp. Opleving in de Amsterdamsche hout haven. Initiatief wetsontwerp wijziging winkel sluitingswet. Drama te Amsterdam. Twee dooden. Scheepsramp bij Hoedekenskerke. Drie of vier personen verdronken. Buitenland. De relletjes te Genève. De politieke situatie in Duitschland. het feit der deelneming een daad van verraad ten opzichte van de katholieke organisatie was geconstateerd, verzon den. De betoogers hebben bij hun thuiskomst den royementshrief gevonden. INITIATIEF-WETSONTWERP WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. De liberale fractie heeft bij de Tweede Kamer een initiatief-wetsontwerp tot wij ziging van de Winkelsluitingswet inge diend. Het ontwerp beoogt een aantal wijzigin gen in de artikelen 1 tot en met 6 van de Winkelsluitingswet aan te brengen. In de uitvoerige M. v. T. wordt ge wezen op het feit, dat het advies van groote centrale middenstandsorganisaties die gepleit hebben voor uitstel der in werkingtreding, niet is opgevolgd. De na- deelen en fouten der wet zijn thans meer en meer in het licht getreden. De normen, waaraan de uitzonderingen op artikel 2 zijn gebonden, bleken ontoe reikend, bijzondere regelingen voor be paalde bedrijfsgroepen ontbreken, de toe stand van het winkelbedrijf wordt steeds ongunstiger. De voorgestelde wijzigingen houden o.m. in, dat de bevoegdheid om Zondags den winkel open te hebben voor consumptie zaken, wordt uitgebreid. Een ruimere regeling wordt voorgesteld ten aanzien van banket-, chocolade-, visch- en fruitwinkels. Voorts houdt het ont werp een voorstel in tot wijziging in de absolute Zondagssluiting voor slijterijen. Aan de bezwaren van Joodsche winke liers, dat zij in de wet een totaal onvol doende compensatie kregen, komt het ini tiatief-ontwerp tegemoet. Verder stelt dit een uitbreiding voor van de eetwaren, waarmede Zondags ge vent mag worden en ten slotte beoogt het initiatiefvoorstel den gemeenteraden grootere vrijheid van handelen op het ge bied der winkelsluiting te geven. 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste service bij aanschaffing van een N.S.F. of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes, Tel. 129. (Adv.) Man door auto overre den. Hedenmorgen is onder de gemeente Arnemuiden een zekere de N., wonende aldaar, die zich per rijwiel op den weg bevond, rijdende achter een auto, door een van een tegenovergeistelde richting komende vrachtauto van K. uit 'sHeer Arendskerke, aangereden. De /man be kwam een ernstige hersenschudding en is naar het Ziekenhuis te Middelburg ver voerd. De politie stelt een onderzoek in wie in deze schuld treft. Aangehouden. Door de politie te 'sHeerenhoek is aangehouden de 23- jarige bakkersknecht V., wonende te 's Heerenhoek, die er van verdacht wordt niet nader te noemen handelingen te hebben gepleegd met een minderjarig kind in die gemeente. De man werd ter beschikking van de justitie gesteld. Faillissementen. Het fail lissement van F. F. DierickxVerkraije, landbouwer, wonende te Hoofdplaat, cu rator Mr W. K. H. D i e 1 e m a n, te Mid delburg, is geëindigd wegens verbindend geworden eenige uitdeelingslijsf, zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuldeischers. Eveneens is geëindigd door de verbin dend geworden eenige uitdeelingslijst het faillissement van J. v. O s s, vleeschhou- wer, wonende te Middelburg, curator mej. mr A. M. J. v. D e i n s e te Middelburg. Uitkeering aan de concurrente schuld eischers 6.25 pet van hunne vorderingen. In het faillissement van A. F. Man na e r t, koopman in rijwielen te Ter Neuzen is in de plaats van den heer Mr P. J. Thierry, die het arrondissement metterwoon heeft verlaten, als curator benoemd de heer mr G, Tichelman te Terneuzen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1