SST- VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! DONDERDAG 10 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG No. 35 F EUILLETON JOAN CARISBR0KE hoofdstuk xvm. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. (Wordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortentiön 30 cent per regel, Ingezonden mcdedeelingcn 00 cent por regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Parlementaire democratie. In een beschouwing over den uitslag van de Rijksdagverkiezingen in Duitsch- land zegt de Standaard o.m.: Er blijft naar het schijnt geen an dere conclusie over dan deze, dat er wel verder geregeerd zal moeten worden bui ten den Rijksdag om. Feitelijk dictatuur van een Kabinet, dat steunt op de auto riteit van het Hoofd van Staat. "We zouden niet weten wat andere mo gelijkheid er zijn zou. Het is het onver mijdelijk einde van de parlementaire de mocratie, die zich zelf niet weet te be- heerschen en die bang is om moeilijke kwesties op te lossen. Geregeerd moet er ten slotte worden. Kan het niet meer mèt een parlement, dan maar zonder een. Echter blijft de proefneming, zoo dicht bij onze grenzen, waakzame belangstel ling onzerzijds vereischen." Het einde van de parlementaire demo cratie. 't Zou voor de ontwikkeling van ons volksleven niet minder dan een ramp zijn. En tochals we zien de steeds voortgaande versplintering en verbrokke ling; de onverantwoordelijke wijze waar op in 1925 het Kabinet-Colijn ten val werd gebracht zelfs met behulp van een der grootste Prot. Ghr. fracties; de pogin gen die ook nu weer worden gedaan om straks allerlei groepsvertegenwoordigers in de Kamer te brengen, dan bekruipt ons de vrees, dat ook hier het einde van de parlementaire democratie nadert. Laat wat vlak over onze grenzen zich afspeelt voor ons tot een waarschuwend voorbeeld strekken. Werkverruiming en werkverschaf fing. Bij het ontbreken van normale werk gelegenheid moet volgens, het verkiezings manifest der A.-R. partij niet in de eer ste plaats geholpen worden door het ver- leenen van geldelijken steun. Voor alles moet aandacht worden ge schonken aan de gelegenheid tot werk verruiming en werkverschaffing. Werkverruiming wordt hier het eerst genoemd. Het is van veel belang, dat ook de werkloozen in de gelegenheid worden ge steld een bescheiden stuk brood voor hen en hun gezin te verdienen. Maar 'tis niet onverschillig op welke wijze dit gebeurt. Er is een soort werkverschaffing die zoo ongeveer met steunverleening op één lijn staat. B.v. wanneer werk verrichi wordt, dat evengoed ongedaan had kun nen blijven. D'at is geen arbeid die den mensch opheft, en waarbij hij ook maar iets van de vreugde van den arbeid kan smaken. Daarom moet zooveel mogelijk worden getracht productieve arbeid te vin den, als b.v. het aanleggen van wegen, het graven van kanalen. Een bezwaar tegen deze soort werkver schaffing is echter, dat de uitvoering van dergelijke werken betrekkelijk kort duurt, terwijl bovendien vaak meer van werk- verplaatsing dan van werkverschaffing kan worden gesproken. Het is werk dat in vele gevallen toch gedaan moet wor den, maar nu vervroegd wordt. In alle opzichten de voorkeur verdient daarom de werkverruiming, het scheppen van blijvende werkgelegenheid. Hier kan gedacht worden aan de ont ginning van woeste gronden, de ontwa tering van laag gelegen landerijen, het maken van nieuwe poldeTs, enz. Vandaar dat ook van Antirevolutio- door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 60). De laatste dagen in Perrywood De familie Carisbroke bleef langer in de pastorie dan ze gedacht hadden. Toen hun plannen bekend werden en het tot iedereen doordrong, dat ze al hun bezit tingen zonder eenigen tegenstand opga ven, trad er een reactie in en de ex-pre dikant herwon veel van zijn oude popu lariteit. Bijna alle parochianen spraken hun eeawezen over de scheiding uit, alleen e £oppige Green en eenige kleinere win- v 6TS zijn satelieten maakten van /r* 0 ^P^rkinSGn en gaven blijken van ••epe "^-inachting, wanneer de naam dt "F"80"* genoemd werd. Waar ageT zich zoo zeer in de minderheid ^ok nog toe en liefst zou nrfonkf1 ^gelukkigen schuldenaar in het openbaar te schande hebben gezet op de naire zijde met kracht is aangedrongen op voortzetting van de Zuiderzee-werken en de inpoldering van het IJsselmeer. Dat is een kostbaar werk, maar een werk dat ook voor de toekomst beteeke- nis beeft. Een afdoende bestrijding van bet werk loosheidskwaad zal ook op deze wijze niet worden verkregen. Maar toch blijft het noodig om in de allereerste plaats uit te zien naar werk verruiming, vermeerdering van de werk gelegenheid. Van Cauwelaerf afgetreden als burge meester van Antwerpen. Het socialistisch arbeidersverbond te Antwerpen belegde Woensdagavond een elgemeene vergadering om een besluit te nemen over de kwestie van de vorming van het schepencollege te Antwerpen. De bijeenkomst was druk bezocht door c.a. 1000 afgevaardigden. Na middernacht eerst werd de beslissing bekend: 480 afge vaardigden hadden zich uitgesproken voor samenwerking van socialisten en liberalen tot vorming van het college van wethou ders, 270 slechts voor samenwerking met de katholieken, terwijl 60 blanco stemden. Dientengevolge treden de katholieken uit het schepencollege. Burgemeester v. Cau- welaert, die meer dan 8 jaar het ambt heeft waargenomen treedt af. Ernstige onlusten te Genève. De Union Nationale, een burgerlijke partij, die eerst onlangs te Genève opge richt is, belegde Woensdagavond een ver gadering, om te protesteeren tegen de na tionale raden Nicol en Dicker. Ondertus- schen voerden Nicol en Dicker op straat liet woord tot een groote menigte. Tegen 9 uur werd de afzetting door de menigte doorbroken, zoodat de politie tusschen- beide komen moest. De betooging ontaard de in een formeele opstand. Toen op ver zoek van de politie een compagnie van de infant.-recriiten school verscheen, werden de soldaten aangevallen. Tal van recruten werden onder de menigte gesleurd en ge slagen. De geweren werden hun ontnomen en op den grond stuk geslagen. De sol daten trokken zich terug en schoten met machinegeweren. De opwinding nam steeds toe en vrachtauto's met mac'hine- geweer-afdeelingen werden ontboden. De geneeskundige dienst bracht de gewonden in 'het ziekenhuis. Volgens de jongste me- dedeelingen telde men 3 dooden en 15 ge wonden. De economische wereldconferentie. Dr L. J. A. Trip, voorzitter van de voor bereidingscommissie voor de Londensche economische en financieele wereldconfe rentie, heeft aan de journalisten eenige mededeelingen gedaan. De eerste zitting der voorbereidings commissie had slechts ten doel terreinver kenning, hetgeen ook geheel gelukt is, dank zij een openhartige discussie over de verschillende vraagstukken. Daarom is het geheel onjuist, van een mislukking der zitting te spreken. De leden gaan thans naar hun verschil lende landen terug en zullen allen over denken, wat zij van andere zijden gehoord hebben. Zij zullen hieromtrent 'hun regee ringen en andere autoriteiten raadplegen. De tweede zitting der voorbereidings commissie zal dan de definitieve agenda voor Londen vaststellen en preciess voor stellen uitwerken. Dr. Trip eindigde zijn verklaringen imet de verzekering, dat op het oogenblik nog markt, als men het plaatsje, waar Zater dags een weinig fruit en nog minder groente verkocht werd, met dien naam wilde betitelen. „Ik zeg nogmaals", zoo betoogde hij, druk sticuleerend, „dat bij een schande is voor bet kleed, dat hij draagt; en dal zal ik altijd blijven zeggen. En ik zou wel eens willen weten, waarom bij niet, net als een ander, zou oogsten wat bij gezaaid heeft, laat hij zijn streken maar thuis krijgen. Ieder moet krijgen,' ,wat hem toekomtl" „Kom, kom, wees toch niet zoo onver zoenlijk, me dunkt, dat dominee al ge noeg gestraft is, en hij heeft toch alles gedaan wat in zijn vermogen was alles heuft hij eraan gegeven om de fout te herstellen en goed te maken, wat moge lijk was". Het was de heer Baxter die dat zeide. „Het zal toch niet waar zijn natuur lijk is het niet waar wat ik gisteren avond in de „Vergulde Leeuw" gehoord heb?" „Ik zou niet weten, waar je op doelt. Zoo vaak kom ik daar niet meer; mijn vrouw ziet liever, dat ik mijn pijp aan mijn eigen haard rook, 's avonds. „Dat een troep dwazen en jij voor aan van plan zijn dominee Carisbroke een dotatie te doen, voor bij heengaat. geenerlei reden tot pessimisme oveT de re sultaten van Londen bestaat. De voorbereidende commissie beeft haar werkzaamheden beëindigd met een geheim rapport, dat aan de regeeringen zal wor den toegezonden. Geeft het Duitsche kabinet de contingen- teeringsplannen op? Gisternamiddag heeft de Duitsche re geering een conferentie gehouden ter be spreking van de gewichtige en spoed- eischende vraagstukken van binnen- en buitenlandsche politiek. De regeering was van oordeel, dat alles gedaan moest worden om tot een natio nale concentratie te komen. Zij denkt er niet aan af te treden. Dat geldt ook voor eenige leden van het kabinet, waarover geruchten de ronde doen dat zij van zins waren af te treden. Gisteravond meldden de bladen van alle schakeering overeenstemmend dat er plannen overwogen worden om, in stede van een contingenteering, een „glijdende schaal" van invoertarieven in te voeren. Naar het voorbeeld van het tarief voor suiker zouden er ook voor andere pro- ductengroepen invoertarieven ingevoerd worden, die volgens een bepaalde schaal bij dalende marktprijzen automatisch zul len stijgen en omgekeerd bij stijgende prijzen navenant zullen dalen. Op deze wijze zou men den landbouw kunnen be schermen zonder den invoer principieel te weren. Men hoopt via dit ezelsbruggetje han delspolitieke complicaties met bet buiten land te vermijden. In ieder geval schijnt de contingentee ring, althans in den aanvankelijk voorge stelden vorm, van de baan te zijn, al is een definitieve beslissing hieromtrent vooralsnog nog niet te verwachten, daar het kabinet ook thans nog altijd niet uit gestudeerd is over bet reisrapport van de tomatencommissie. Leege staatskas In België? Van verschillende zijden wordt aan da „Schelde" gemeld, dat de Belgische staatskas op dit oogenblik ledig is. De be talingen van wedden enz. geschieden met voorschotten van de „Société Générale", de eenige bank in België, die thans deze rol van geldschieter kan spelen. Het lag dan ook voor de hand, dat voornoemde financieele instelling er op stond al de staatsuitgaven van dichtbij te controleeren. Vandaar de benoeming van den beer Franqui tot lid van het schat- kistcomiteit en de voorgestelde wijziging aan het reglement van dit organisme, ten einde zijn recht van toezicht op de finan cieele verrichtingen van den staat nog te verscherpen. Feitelijk heeft de heer Franqui voor- loopig het beheer van de gelden en oefent hij een soort financieele dictatuur uit. Alle uitgaven die hem niet zullen aan staan, zal hij onverbiddelijk schrappen. Ontevreden matrozen. Reuter meldt uit Melbourne, dat 200 matrozen van de Australische vloot Dins dag de oorlogsschepen, die aan de Prin- cespier gemeerd lagen, verlaten hebben en een protestbetoeging hebben gehouden tegen de verlaging der gages. D'e scheeps officieren drongen er bij de mannen op aan, dat zij niets zouden doen, wat mui terij zou beteekenen, maar eenige woord voerders dreigden, dat tenzij hun eischen verhoord werden, definitieve stappen ge daan zouden worden door een 300 man. De matrozen Lieten zich ten slotte be wegen aan boord terug te gaan. Naar Reuter nader verneemt, heeft de Australische minister van nationale ver dediging, in verband met deze betooging, op advies van het departement van ma rine, aan bet marine-personeel medege deeld, dat de soldijverlaging niet op de voorgestelde wijze zal worden uitgevoerd De verkiezingen in Amerika. Zooals wij reeds meldden, zal Hoover in totaal waarschijnlijk 59 kiesmannen krijgen en Roosevelt 472. De tot nog toe getelde stemmen bedra gen 17 mill, voor Roosevelt en 12.380.000 voor Hoover. De aanwas van het aantal socialistische .qtp.mmp.Ti trekt zeer de aandacht: zij zullen het vermoedelijk brengen tot een totaal van \Y* millioen, terwijl zij' in het jaar 1928 slechts millioen stemmen verkre gen. Roosevelt heeft aan Hoover getelegra feerd om hem te danken voor zijn harte lijke gelu'kwenschen. Hoover deelde zijn voornemen mee, om zich op 4 Maart a.s. in het particuliere leven terug te trekken. Blijkens de laatste gegevens zullen de tegenstanders van het drankverbod vol komen de meerderheid 'hebben in de beide Huizen van het nieuwe congres. Echter meent 'het Journal of Commerce te weten, dat de „natten" niet zullen wachten tot 4 Maart a.s., wanneer de gisteren verkoze- nen pas in functie zullen treden. Reeds in het nog zittende congres zullen zij in De cember komen met een wetsvoorstel, strek kende tot 'het toestaan van den verkoop van bier met grooter alcoholgehalte dan anderhalf procent. Korfe Berichten. >—1 In den landdag van Mecklenburg Schwerin 'heeft de nat.-soc. fractieleider, Hildebrandt, gisteren mededeelingen ge daan over den financieelen toestand van het land. Verwacht wordt een tekort van 6.6. millioen R.M. In de omgeving van Watford (15 km. ten Noorden van Londen) zijn 7 wegwer kers door een sneltrein gegrepen. De ar beiders liepen op de rails, aangezien een personentrein over bet herstelde traject reed. Tengevolge van den dichten mist en den stoom van de locomotief van den per sonentrein hebben zij den uit de tegen overgestelde richting komenden trein niet opgemerkt. Vijf hunner werden gedood en twee zwaar gewond. De landbouw in de veenkoloniën. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft tot den minister van oeconomisehe zaken en abeid de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het juist, dat aan den steun, welke eventueel in 1933 aan de fabrieksaardap pelen zal worden verleend, voorwaarden zullen verbonden worden voor nog verder gaande beperking van de teelt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat afgezien van deze beperking, nevens den steun voor fabrieksaardappelen noodig is, Binnenland. Begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. De toenemende smokkelhandel. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zee land. Buitenland. Leege schatkist in België? De economische wereldconferentie. Van Cauwelaert treedt af als burgemees ter van Antwerpen. De contingenteering in Duitschland. Onlusten te Genève. ter voorkoming van algeheele ineenstor ting van het Veenkoloniale bedrijf, steun aan de rogge-verbouw? 3. Is de minister, mede met het oog op den tijd van zaaien van rogge, bereid spoedig mede te deelen of hij voornemens is steunvoorstellen ten behoeve van de rogge binnen zeer korten tijd aanhangig te maken? Hebben wethouders ook recht op presentiegeld? De gemeenteraad van Haarlem had in zijn raadsvergadering van 27 April j.l. in het reglement van orde voor de vergade ringen van den gemeenteraad een wijzi ging aangebracht en o.m. daarbij de wet houders uitgezonderd van het genot van vergoeding voor het bijwonen van de raadsvergaderingen. Gedeputeerde Staten hebben den Raad attent gemaakt op een Koninklijk besluit van 1854, waardoor bet uitsluiten van de wethouders van die vergoeding in strijd wordt geacht met de wet. In de raadsvergadering van gister middag werd dientengevolge een voorstel van B. en W. behandeld om die uitslui ting op te heffen. Maar de Raad oordeel de, dat het Koninklijk besluit van 1854 verouderd is en ook werd het oordeel van prof. Oppenheim aangehaald, die van meening is, dat de wethouders geen recht op presentiegeld hebben voor het bijwo nen van raadsvergaderingen. D'e voorzit ter gaf daarna in overweging een verzoek te richten aan Ged. Staten, om goed te vinden, dat de wethouders geen presen tiegeld meer zullen krijgen, doch de meer derheid van den Raad gaf er de voorkeur aan, het in April genomen besluit te handhaven en zoodoende een nieuwe be slissing tot in de hoogste instantie over deze kwestie uit te lokken. Het voorstel tot wijziging van het regle ment van orde werd daarop, met slechts enkele stemmen vóór, verworpen. Luchtverkeer op Indië. Het „Berliner Tageblatt" bevat het vol gende bericht uit Friedrichshafen: Het Nederlandsche luchtvaart-syndi caat heeft het plan een dienst met lucht schepen in te richten tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. In opdracht van deze maatschappij zal dr Eckener, vermoedelijk in het begin van Januari van het volgend jaar zich naar Nederlandsch-Indië begeven, om daar ge durende eenige weken te onderzoeken of een verkeer met luchtschepen tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië moge lijk is. Ingezonden Mededeeling. Ik kon het niet gelooven, want zoo iets gaat boven mijn verstand". „Toch is bet juist. We zijn van plan, om den rector, als herinnering en blijk van onze vriendschappelijke gezindheid, enz. enz. een geschenk in enveloppe aan te bieden, om in zijn nieuwe omgeving een weinig op gang te kunnen komen". En zoo was het inderdaad; toen een maal bekend werd, dat dominee heen zou gaan, ging er een golf van meegevoel door zijn gemeente en men had allerwege spijt van zijn hard oordeel. Zoo viel het denkbeeld van den heer Baxter in goede aarde, en ieder gaf naar vermogen, om de schenking zoo groot mogelijk te ma ken. „Aan zijn Eerwaarde, dominéé Francis Carisbroke, predikant van Per rywood, welke gemeente hij acht en twin tig jaar trouw gediend heeft", luidde de inleiding van een uitgebreid: adres, dat de schenking vergezellen zou. Op zekeren dag gebeurde het, dat Me- liora naar de stad moest, om eenige noodzakelijke schikkingen te treffen, en het was merkwaardig, hoe toen bleek, dat zij de steun en de toeverlaat van bet gebeele gezin was. De oudste meisjes kwamen zelfs bij Joan om raad vragen, zeggende, dat zij het beste wist, hoe Meli- ora dit of dat deed, of wilde geregeld Kien. Joan zelf ging geheel op in de ver zorging van kleine Ruby, die al aardig opgroeide en zelfs al klanken stamelde, die zich spoedig tot woorden zouden vor men. Toen Joan haar schat eens mede- nam naar de ziekenkamer, was het voor het eerst, dat het kind niet begon te hui len, bij bet zien van het bleeke, uitge teerde gezicht van den zieke; met baar groote, donkere oogen staarde ze hem in het gelaat begon toen plotseling te kraaien en trachtte met baar knuistjes het snel vergrijzende haar van heur va der te grijpen; in plaats daarvan kreeg ze zijn bril te pakken, welk feit haar der mate verbaasde, dat ze onverwachts heel duidelijk uitriep: „pa pal papal" De stralende glimlach op het blozende babygezichtje over dit heldenfeit en bet hooge kinderstemmetje ontroerden den invalide. Joan wist nauwelijks of het hem genoegen of verdriet deed; maar een oogenblik later zei hij;: „Ik zou wel eens willen weten, of ze bij me zou willen ko men, Joan? Ik zou haar vast kunnen houden, als je haar in mijn armen legde" Het was een tamelijk gevaarlijk experi ment en Joan voelde er niets voor haar grootste schat toe te vertrouwen aan iemand, die zelf zoo hulpbehoevend was, al mocht hij dan ook nog zoo voorzichtig zijn; maar ze begreep, dat het haar vader pijn kou deen, als hij haar aarzeling zag; en met kloppend hart legde ze Ruby in de armen, die geopend waren om haar te ontvangen. Inplaats van een kreet van schrik te slaken, zooals Joan verwacht had, nestelde het kind zich behaaglijk in haars vaders armen en scheen zich daar heel tevreden te gevoelen, zachte geluid jes makend zooals vooral moeders zoo gaarne hooren. „Nu vaderl" zeide Joan verlicht „als u lust hebt bet postje van kinderjuffrouw een oogenblik over te nemen Ruby schijnt bet nogal naar haar zin te heb ben dan kan ik misschien intusschen mijn brief aan Meliora afmaken. „Uitstekend, mijn kind, maar ga dan hier zitten, want misschien wordt baby onrustig, als je uit haar nabijheid gaat." „Eenige oogenblikken verstreken, en een kwartier misschien werd de stilte in het vertrek door niets anders onderbro ken dan door het knappen van het haard vuur en het krassen van Joans pen over het papier. Toen ze baar briefje klaar had, gereed voor de post, keek ze, vol daan dat Ruby zoo rustig was, op. De kleine was in den arm, die haar teeder omvat hield in slaap gevallen. In de oogen van den vader blonk een traan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1