Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Telegrammen. ■M deren, wordt gespaard op de kasten van Kerknieuws. Beroepbaar. De heer M. de Regt, theol. cand., legde heden voor de olassis Middelburg met goed gevolg het praeparatoir examen af en is mits dien beroepbaar in de Gereformeerde Kerken. Na 27 November a.s. neemt cand. de Regt een beroep in overweging. Zijn adres is: Molstraat, Middelburg. de Amsterdamsche trekvaart te Haarlem .at.rcw.xe niet personeel wonnen. Het helling dat nen van de werklooze stwinner is, op. Dat is werklooze rdt hiervoor genomen, shelling pro vo!, dat de na houdt, olang blijkt, notie hand- i. en W. om aar voorstel- zoodat het niet door den ad geschiedt, omt op tegen in den raad iat de direc- loekt. Dat is nd over een Feijter Antz. wethouders rige vergade- itaakt. weer 5 tegen mders bleven et voorstel is eren wethou- bedrag vrij- ug te storten. Le a.s. jaar- heeren P. de en voor arbi- p van 450 M2 ran f 2.50 per nemer alhier, ■ectie van de pany om een iaatsen in de van dhr L. gewilligd met ipen tegen, in het tarief t ingang van Axel: de eer- rijs van 13 ct. kub. M. tegen mb. M., voor neer. Neuzen alles >r kub. M. en Neuzen de een prijs van jende kub. M. per kub. M. leze verlaagde e van gas ten can kachelgas it voor 5 cent mtwoordt ont- de gemaakte staat, dat het it per kub. M. m wordt hier- met hier concurreeren licht, kracht (rijzen worden .nvaard. ordt als volgt en f229.656.175 slot f 17.872.495. iten f85.718.82, slot f4.780.97. baten en lea sten en uitga- Af d. I: Baten ontvangsten er tot een go ing worden be de bouwpa- mtroonsvereen. marechaussee- ider de plaatse discussie wordt esloten en met men van dhm de eventueele i hebben onder kwam aan de om aan Ged. te komen met voor B. en W., Ontvangers, itel niet in be dt dhr 't Gilde 1 schriftelijk bij der protest legt neer. 't Gilde en Ver- om de steun- eiders dezelfde tndere groepen >rstel komt de behandeling. of B. en W. en, dat de dis margarine door or de gemeente e voorzitter toe. rond. kwam de [ebt uw naasten het Evangelie- druk bezochte Mede aanwezig sn van de dijk- werkers uit Domburg. Yan de dijkwerkers uit Zoutelande was bericht ingekomen, dat zij niet vertegenwoordigd zullen zijn. De voorzitter memoreerde in het kort wat de resultaten zijn geweest van de ge voerde bespreking met het polderbestuur van Walcheren, betreffende de 10 procent loonsverlaging voor de dijkwerkers. Spr. deelde mede, met nog een afgevaardigde, een conferentie gehad te hebben met het Polderbestuur, waarbij op het onbillijke gewezen werd, dat de dijkwerkers met 10 pet. in het loon verlaagd werden, terwijl de ambtenaren op hetzelfde salaris ble ven. En nu uit het persverslag van de Poldervergadering, 24 Sept. 1.1. bleek, dat het salaris der ambtenaren onveranderd blijft, heeft het bestuur van de dijkwer- kersvereeniging, aldus Spr., gemeend, zoo mogelijk in samenwerking met de dijk werkers van Domburg en Zoutelande, een ledenvergadering te moeten beleggen, om te beraadslagen, hoe thans te handelen. Op voorstel van den voorzitter werd eenstemmig besloten, andermaal zich tot het Polderbestuur te wenden. De voorzitter deed daarop voorlezing van een concept-brief, te richten tot het Polderbestuur. Een der aanwezigen meen de, dat enkele uitdrukkigen te sterk war ren. De overgroote meerderheid der ver gadering deelde evenwel dit gevoelen niet, waarop besloten werd het voorgelezen schrijven tot het Polderbestuur te richten. In genoemd schrijven wordt o.a. opge merkt: le. In de openbare vergadering van den Polder van Walcheren, gehouden op 24 Sept. 1.1., werd, volgens het verslag in de pers, door den voorzitter gezegd, dat de Polder op zeer langzame wijze meegegaan is met verhoogingen, wat de dijkwerkers te Westkapelle door ondervinding ten volle beamen. 2e. Dat de voorzitter daarop zei, dat het daarom niet aangaat, nu nog meer te verlagen dan andere openbare lichamen, wat niettemin voor de dijkwerkers toch geen verhindering bleek. 3e. Dat de heer Dumon Tak gezegd heeft, dat de salarissen en de loonen nooit een sluitpost mogen zijn voor de begroo ting, wat de heer Bosselaar ook beaamde. Evenwel den dijkwerkers werd gezegd, dat hun loonen, ter wille van de belastingbe talers, omlaag moesten. Deze werden dus wèl als sluitpost gebruikt. 4e. Gewezen werd op het feit, dat het vorige loon van f 3 per dag nog bij dat van vele polders ten achter stond, wat met voorbeelden werd aangetoond. Het loon bij den Polder Walcheren blijft verre beneden dat van andere water schappen. Opgemerkt werd ook in het schrijven, dat de dijkwerkers ontevreden zijn, vooral ook, daar z ij a 11 e e n een loonsverlaging moeten ondergaan. Zij verzoeken het Pol derbestuur nu de loonsverlaging ongedaan te maken, of ook deze toe te passen op de ambtenaren. Rondvraag. De heer Cijsouw maakte bezwaar tegen een premiebetaling, inge volge de Ziektewet, daar geen der dijk werkers, doordat zij te weinig dagen aan den dijk werken, in geval van ziekte uit- keering krijgt. Men was evenwel van oor deel, dat daar weinig aan te doen is, daar men in dezen aan de wet gebonden is. Op een vraag van één der aanwezigen, of het niet noodig is, dat de kas der ver- eeniging versterkt wordt, werd door den voorzitter geantwoord, dat dit voorloopig nog niet noodig is. Door één der aanwezi gen werd de wensch geuit, dat de uitbeta ling van het loon niet op den dijk, maar in het Polderhuis geschiedt. De voorzitter merkte op, dat het bestellen en het regelen der werkzaamheden geschiedt op den dijk. Hij was van oordeel, dat het uitbetalen ook op den dijk best kan gebeuren, waar mede de vergadering zich vereenigde. Hierna sluiting. BEZUINIGINGEN BIJ DE SPOOR WEGEN. De str|jd tusschen trein en autobus. Reeds sedert eenige weken circuleeren er in de Nederlandsche pers allerlei be richten aangaande maatregelen, die de Nederlandsche Spoorwegen zullen nemen en die moeten dienen tot een groote en algemeene bezuiniging in het bedrijf. Teneinde over die aangelegenheid uit de beste bron te worden ingelicht, heeft de „Maasb." zich gewend tot de directie van de N.S., waarvan de heer dr H. van Manen zich gaarne bereid verklaar de de gewenschite inlichtingen te ver strekken. „De moeilijkheid is, dat de kosten van een spoorwegbedrijf slechts in zeer be perkte mate met den omvang van het vervoer verband houden. De spoorweg onderneming heeft allereerst met een zeer hoog percentage aan vaste kosten te rekenen. Niet alleen de rente van de ka pitalen, vastgelegd in weg en werken, rollend materiaal en verdere uitrusting van de spoorwegen en in de huur van spoorwegen van derden, maar ook las ten als onderhoud en bewaking van den weg, beheer der stations, enz., zijn geheel onafhankelijk van het vervoer, dat zich aanbiedt. Het is bijvoorbeeld duidelijk, dat als er op een bepaald traject minder treinen zouden rijden, de uitgaven voor het onderhoud en de bewaking van den weg hetzelfde blijven. Voorts kan het reizigersvervoer, als het terugloopt, meestal niet, of slechts tot on gerief van het publiek met minder trei nen bediend worden. Bij het goederenvervoer ligt de zaak iets gunstiger. Daar is bij het te- rugloopen van het vervoer minder perso neel noodig voor het behandelen der goe bestellen, kunnen dikwijls ook zonder be zwaar treinen uitvallen. Zoowel het een als het ander doet zich thans voor, met het gevolg, dat personeel overbodig is ge worden. Om dit personeel nu te doen afvloeien, kunnen we den weg van het wachtgeld inslaan en dien van het vervroegd pen sioen. Wij geven de voorkeur aan den laatsten, omdat op die wijze het minste leed wordt aangedaan. Gepensionneerd worden in de langen, waarin personeel overcompleet is, de 60- jarigen, die op grond van een overgangs bepaling het recht hebben behouden op pensioen op 60-jarigen leeftijd, en verder zij, die, uit hoofde van hun speciale werk, reeds op 55-jarigen leeftijd recht op pen sioen hebben. Wanneer wij er langs de zen weg evenwel niet in slagen voldoende personeel te doen afvloeien, moeten wij wel tot op wachtgeldstelling overgaan. Dat lot heeft echter tot dusverre slechts menschen getroffen, die toch binnen be trekkelijk korten tijd met pensioen zou den gaan; jonger personeel is tot nu toe niet op wachtgeld gesteld." Pratende over ongunstige toestanden bij de Spoorwegen, komt men welhaast vanzelf op datgene, wat vaak als een der voornaamste oorzaken daarvan wordt ge noemd, n.l. het toenemend autobusver- keer. Ook hierover vroegen wij de mee ning van den heer v. Manen. „Daar wil ik wel iets van zeggen, maar dan moet ik toch voorop stellen, dat de Spoorwegen in het geheel niet vijandig tegenover het autobusvervoer op zich zelf staan. Ontegenzeggelijk bewijst het auto- busverkeer aan het verkeer nuttige dien sten en is het reeds onmisbaar geworden. Het heeft ook natuurlijke voordeelen te genover den trein, die zijnerzijds in an dere opzichten weer een voorsprong heeft. Zoo heeft de autobus het groote voordeel, dat zij niet gebonden is aan rails en bij wijze van spreken bij de men schen voor de deur kan komen. De spoorweg daarentegen is veiliger en vooral op de lange afstanden sneller. Zoo zijn er voor beiden meer punten te noe men. Bepaalde de autobus er zich nu toe, te voorzien in die verkeersbehoeften, waarvoor zij naar haren aard bijzonder aangewezen is, dan zon men haar be staan slechts kunnen toejuichen. Meer en meer wordt zij echter vooral gebruikt voor het maken van winst en zij doet dan den Spoorwegen een schade, die een be langrijk veelvoud is van de winst, die zij oplevert. Men laat een bus loopen op een uur, waarop er veel vervoer is en laat het bedienen van het verkeer op tijdstip pen met zwak vervoer aan den spoorweg. Het vervoer, dat op deze wijze aan den Spoorweg wordt onttrokken levert den exploitant een bescheiden winstje en be rooft den spoorweg van opbrengsten, die hij noodig heeft om de kosten van zijn eigen dienst te dekken. Op soortgelijke wijze wordt den spoorweg schade berokkend door het doen rijden van autobussen op bepaalde dagen van de week. In het Noorden komt het voor, dat een autobusondernemer op iederen dag van de week naar een andere plaats rijdt en dan juist op de marktda gen de verschillende plaatsen bedient. De spoorweg rijdt echter de geheele week en moet zijn kosten juist goed maken op de dagen, dat er markt is. En dat zOu ook gebeuren, wanneer een autobus niet juist den room afschepte. „Gelooft U, dat er samenwerking tus schen spoor en autobus zou kunnen be staan?" „Dat geloof ik inderdaad. Vooral voor zoover de autobussen aanvoerende dien sten onderhouden van niet aan den spoorweg gelegen plaatsen naar de sta tions. Maar tot dusver wordt te dikwijls aangenomen, dat de autobusdienst op een station alleen niet rendabel is en dat de bus dus wel in concurrentie met den spoorweg verder moet rijden. Tot slot wil ik er nog op wijzen, dat de spoorweg altijd heeft te maken met groo te sociale lasten, die nu eenmaal niet ver minderd kunnen worden. Wij hebben b.v. bepalingen op de dienst- en rusttijden, die in het algemeen niet overdreven zijn en dus niet voor verandering vatbaar blijken. Daartegenover is de vrachtauto daarvan geheel vrijgesteld en het ligt voor de hand, dat er van de rusttijden van de chauffeurs niet veel terecht komt, al blijkt dit dan alleen maar als er weer eens een chauffeur, door den slaap over mand, ongelukken heeft gemaakt. En aan den chauffeur dienen met het oog op de veiligheid van den weg hoogere eischen te worden gesteld, dan aan een machinist, die op rails rijdt en de signalen tot zijn dienst heeft." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hengelo (Evang.), M. D. Gijsman te N.-Pekela. Te Hontenisse, W. G. v. d. Vliet, em. O.-I. pred. Te Hoor naar, G. v. Dop, cand. te Delft. Bedankt voor Poortvliet, P. de Looze te Waddinxveen. Geref. Eerken. Drietal te Kampen, P. Prins te Deven ter, H. Versluijs te Zegwaart en J. do Waard te Rijnsburg. Tweetal te Mariënberg, F. J. Jonkhoff, cand. te Groningen en P. Wolfert, cand te Terneuzen. Beroepen te Kampen, Dr G. M. den Hartogh te Hazerswoude. Baptisten Gemeenten. Beroepen te Utrecht, A. P. Barendregt te Emmer-Erfscheiderveen. De heeren A. Spelt te Amsterdam en A. de Vos te Woerden, cand. van de univ. te Utrecht, zijn door het prov. kerkbestuur van Overijsel toegelaten tol de evangeliebediening in de Ned. Herv Kerk. Kerkelijkestrijd. Bij de in da Herv. Gem. te Sneek gehouden stemming voor gemachtigden in het kiescollege zijn op de linksche candidaten uitgebracht 907915 en op de rechtsche 11521159 stemmen. Door dezen uitslag is het ge heele kiescollege, op eenige zittende ker- keraadsleden na, rechtsch geworden. Afscheid. Ds F. de Gidts, predi kant der Ned. Herv. Kerk te Oud-Vosse- meer, nam Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente met een predicatie over 1 Petr 1:24 en 25. Toespraken werden gehou den door ds J. de Bres van St. Maartens dijk (als praetor van den ring) en door den consulent ds J. W. Verschoor van St.-Philipsland. Beroepingswerk. Door de kerkeraden der Geref. Kerken van Stel lendam en Melissant is overeengekomen om voor gezamenlijke rekening een predi kant te beroepen. Lit t.-e con. a f d. H. B. S. De minister van O. K. en W. brengt met aan vulling en wijziging van een beschikking van 17 Mei, ter algemeene kennis: lo. dat een litterair-econ. afdeeling (A-afd.) is verbonden aan de navolgende hoogere burgerscholen: te Goes, te Mid delburg, te Oostburg, te Vlissingen, te Zierikzee; 2o. dat de navolgende school een zelfstandige litterair-economische hooge- reburgerschool (hoogereburgerschool A) vormt: de bijzondere H. B. S. A met 5- jarigen cursus te Middelburg. Kanovaarder verdronken. Twee werkloozen, die zich met hun kano op den Rijn bij Calcar amuseerden, vatten het plan op, om him wankel scheepje ach ter een groote sleepboot te binden en zich zoo tegen den stroom te laten optrekken. Bij de poging om de kano aan de sleep boot vast te binden geraakte de kano in den sterken golfslag van de sleepboot en werd door de zuiging van het water naar beneden getrokken. De kano gerankte on der de Bleepboot schoot onder de kiel van het schip door en kwam aan de andere zijde van het schip weer aan de opper vlakte. Eén der beide inzittenden, had zich aan de kano vastgeklampt, zoodat hij weer behouden boven water kwam. De ander, Paul Maas uit Grieth (bij Cal car) schijnt bij het onderduiken van de kano, met het hoofd tegen het schip ge slagen en daardoor verdoofd te zijn, want ofschoon hij een buitengewoon goed zwemmer is, is hij niet meer aan de op pervlakte verschenen. Nasporingen en dreggen mocht niet meer baten. De vermiste ia gehuwd en vader van vijf kinderen. Burgemeester en ge meenteraad. In de gisteravond ge houden raadsvergadering van de gemeen te Heesch bij Oss, is wederom gebleken dat de gespannen toestand tusschen den burgemeester en de raadsleden nog steeds voortduurt. Zoo bracht het lid v. d. Hey- den bij de rondvraag een brief ter tafel, gericht aan den burgemeester, welke hij, naar hij mededeelde, ook ter kennis zou brengen van de Kroon en Ged. Staten. De inhoud van dezen brief dien de heer v. d. Heyden voorlas, is aldus: „Reeds meermalen is door u aan ons medelid het woord geweigerd of werd hem het woord ontnomen, omdat door hem dingen gezegd werden, die u belee- digend vondt voor uw persoon. Is het soms niet waar, dat u een val- sche declaratie hebt ingezonden? U hebt zulks toch niet met bewijzen weerlegd, wel met dreigementen. Het moet u toch niet verwonderen, dat wij u niet vertrouwen. Nauwelijks was uw benoeming bekend, of de mare liep door het dorp, dat Heesch een burge meester kreeg die naar eigen bekentenis tegenover anderen een gedwongen ontslag had moeten aanvaarden bij de politie. Zeer hoogstaande personen spraken hun verwondering uit, hoe iemand als u tot burgemeester is benoemd geworden. U hadt moeite moeten doen om het ver trouwen van Heesch tegenover u te ver- grooten. Maar u hebt dat vertrouwen ver nietigd. U hebt met de geloofsbrieven van ons medelid Van der Heyden geknoeid en hebt nog beproefd een raadslid mede te laten werken aan die knoeierij. Voorts hebt u uw handen niet afgehouden van onze wethouders, die door u op een schandelijke wijze uit uw burgemeesters woning op straat werden gegooid. In plaats van uw excuses te maken, hebt gij in het openbaar gezegd: Wanneer zij weer komen, gooi ik ze er weer uit. Dan hebt u nog beproefd op een schandelijke manier met een eedschending eerste amb tenaar van den burgerlijken stand te wor den. U beloofde om 2 jaar voor niets te werken, en dit hebt u niet gedaan, Is het daarom te verwonderen, dat de raad unaniem heeft besloten u uit de gemeente te weren door u geen ambts woning toe te kennen?" Dit stuk was onderteekend door alle raadsleden en spreker verzocht in stem ming te brengen, of de raad het met hem eens was, om dit stuk door te zenden aan de Kroon en Ged. Staten. Hiertoe werd alzoo besloten. De voorzitter betreurde ten zeerste, dat dit thans weer is voorgevallen. Spr. wil op de persoonlijke beleedigihgen, die aan zijn adres zijn gericht, niet ingaan, doch wat de declaratie der onkosten betreft, die zijn beslist niet te hoog geweest. Ged. Staten hebben toegegeven, dat er niet .te veel is uitgegeven. Het lid Van der Heyden heeft bij ge ruchte gehoord, dat de burgemeester van plan is een krankzinnige uit de gemeente in een Belgisch gesticht te doen plaatsen, daar de verpleegkosten aldaar minder zijn dan in een soortgelijke instelling hier te lande. Het lid Van der Ven interrumpeert: „Als er gekken naar België gestuurd moeten worden, dan moet u (de burge meester) de eerste maar zijn, want u bent de grootste gek." De voorzitter wil op dit onbeschofte gezegde niet ingaan en sluit hierna de vergadering. Smokkelarij aan de Duit- sche grens. Het was de politie sedert eenigen tijd bekend, dat een zekere Kr. te Venlo zich met ongeoorloofde smok- kelpraktijken bezighield. Gistermiddag is hij in de val geloopen en hebben douane beambten te Niederkruchten hem gear resteerd, terwijl hij vijf pistolen en 125 scherpe patronen op clandestiene wijze Duitschland binnensmokkelde. De wapens werden in beslag genomen, evenals de bijbehoorende munitie. Berucht inbreker op heeter- daad betrapt Gisteravond omstreeks zes uur heeft de politie te Overechie een berucht inbreker gearresteerd, die even te voren op heeterdaad werd betrapt, toen hij in de woning van den heer M. bezig was met het openbreken van een schrijfbureau. Juist toen hij dit bureau met behulp van eenige vijlen had open gemaakt, werd hij ontdekt door den heer M., die thuis kwam. Toen de inbreker zag, dat hij werd betrapt, nam hij door een andere deur de vlucht Hij rende de straat op, achtervolgd door den heer M., die spoedig een verkeersagent kon waar schuwen. Deze politieman zette de ach tervolging voort en greep den man. Hij bracht hem naar het politiebureau, waar een groot aantal inbrekerswerktuigen op hem werd bevonden. De inbreker weiger de zijn naam op te geven, doch werd later herkend. Hij was een berucht in breker. Autobus in een sloot. Een autobus met meetinggangers voor do Haagsche betooging heeft gistermorgen den veekoopman van P. uit Wezep op den straatweg Zwolle—Amersfoort aangere den. De autobus kwam in de sloot langs den weg terecht, doch werd niet bescha digd en kon den tocht naar Den Haag eenigen tijd later vervolgen. Van P. echter kreeg vrij ernstige ver wondingen en is naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Mislukte roofoverval. Te Dusseldorf zou Maandagavond een geldtransport tot een bedrag van 48.000 mark van het abattoir naar het hoofd postkantoor worden gebracht. Het ver voer geschiedde in een taxi door vijf per sonen. Toen de auto het abattoir verliet kwam plotseling een tweede auto aanrijden, waaruit ongeveer tien schoten op de in zittenden van den eersten wagen werden gelost. Vier personen werden aan het hoofd, armen en beenen gewond. Ook de chauffeur kreeg een schot in den onder arm. Hij verloor echter niet de tegenwoor digheid van geest en gaf vol gas. Nadat hij het geld naar een politiepost had gebracht begaven de gewonden zich naar het ziekenhuis. Monteur door electrischen stroom gedood. In een transforma torhuisje van het electriciteitsbedrijf aan de Galileïstraat te Rotterdam is gistermid dag de monteur De Boer, die daar aan 't werk was, door den electrischen stroom gedood. Zijn metgezel werd eveneens door den stroom getroffen, doch kwam er met verwondingen af. Door het ongeluk is een kortsluiting ontstaan, zoodat ge durende eenigen tijd de stroom moest worden uitgeschakeld, waardoor verschil lende bedrijven en het telefoonverkeer stagnatie hebben ondervonden. De tram- dienst in het Westen der stad werd ont wricht, terwijl men in Spangen tot half 6 in het donker heeft gezeten. -Ontvluchting uit de gevangenis Maandagnacht om 3 uur werd in de gevangenis te Haarlem geconstateerd, dat een gevangene, ge naamd Fritz Bahlke, wegens diefstal tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan hij thans reeds 18 maanden bad „gezeten", was ontvlucht. De man had kans gezien de tralies van een ventilatiekoker, uitkomende in zijn cel, te verbuigen en daardoor naar buiten te vluchten. Over een muur van de gevan genis is hij daarna, slechts gekleed in een hemd en met een dunne deken, in vrijheid gekomen. De politie stelde onmiddellijk met een groot aantal rechercheurs en agenten en een politiehond een uitgebreid onder zoek in, dat echter zonder resultaat bleef. Een der agenten zag op de basculebrug van den Haarlemmermeerspoorweg ave? een witachtige gedaante, die zich verwij derde toen de agent hem aanriep, waar op de agent een schot uit zijn revolver loste. Hij zag hem daarna langs de spoor baan HaarlemAmsterdam wegvluch ten, waarop de agent nog een keer in die richting geschoten heeft. In den omtrek is daarna nog een nauwkeurig onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat. Gisternacht is te Haarlemmerliede in gebroken, waarbij twee zakjes, inhouden de f 80, een fiets, een pak, wat brood en een kruikje drinkwater ontvreemd zijn. Vermoedelijk heeft men hier te doen met den ontsnapten gevangene. Later zou de man te Abcoude zijn ge zien en door een veldwachter zijn aan gehouden voor het rijden zonder licht. Daar hij echter bewijzen kon, dat de lan taarn nog warm was, heeft de veldwach ter hem weer laten gaan. Door den inspecteur van recherche v. d. Kroft te Arnhem is gistemamiddag de Zondagnacht uit de Haarlemsche straf gevangenis ontsnapte Duitscher, in den trein naar Duitschland gearresteerd. De man zal naar Haarlem op transport war den gesteld. Wapenvandst te Venlo. In een kuil in het veld heeft men te Vaals een partij verroeste en vuile pisto len en ongeveer 2000 dito patronen aan getroffen. In verband met deze vondst zij eraan herinnerd, dat in Juni van dit jaar door de marechaussee te Vaals een tweetal personen werd aangehouden, als verdacht van poging tot het smokkelen van wa pens, althans van ongeoorloofd vervoer daarvan. Deze personen hadden de wa pens echter verstopt en nasporingen daarnaar bleven vruchteloos. Men neemt aan, dat de gevonden wa pens de destijds vermiste zijn. Ze zijn door een gemeente- en rijksveldwachter in beslag genomen. Revolvers zoowel als munitie waren reeds sterk door roest aangetast. Goed afgeioopen. De heer W., in goud- en kerkwerken te Eindho ven had van de politie verlof bekomen om des nachts in zijin tuin een automatisch pistool' op te stellen tegen dieven, die over den tuinmuur zouden willen klim men. Zaterdagmorgen had men vergeten het pistool af te stellen, zoodat, toen des middags jongens uit de buurt al spelende op het muurtje klauterden, het pistool afging en twee van hen door hagelkorrels werden getroffen. Gelukkig bleken de verwondingen niet van erastigen aard te zijn. Steekpenningen. De 50- jarige slager A J. v. d. G. te Breda was door de Bredasche Rechtbank veroor deeld tot f 6000 boete subs. 6 mnd. hech tenis terzake dat hij in de jaren van 1927 tot 1930 in rekeningen voor het regiment huzaren voor leveringen van spek het dubbel aantal kilogrammen had vermeld van wat in werkelijkheid geleverd was. Gisteren stond verdachte voor het Bos sche Hof terecht. Hij verzekerde dat hij er geen voordeel van genoten had, doch alleen luitenant van D., (die inmiddels ook tot gevangenisstraf is veroordeeld). Deze beweerde dat hij voor zich zelf slechts de helft van het geld behield. De fraude was hem door verd. opgedrongen, wat verd. ontkende. De adv.-gen. eischte bevestiging van het vonnis. Mr Rassers te Breda pleitte vrijspraak. Verduistering van een ton. Voor de rechtbank te Den Haag diende de zaak tegen H. v. d. H., kassier der R. Kath. Boerenleenbank te Oegst- geest, wien verduistering van f 104.000 is ten laste gelegd. Het O.M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Pooing tot moord. ARNHEM. Te Ressen gem. Bemmel heeft hedennacht een poging tot moord plaats gehad, op de alleenwonende 65- jarige Wed. v. Druten. Toen de burge meester aan de woning arriveerde bleek alles overhoop gehaald te zijn. De vrouw die in nachtgewaad en met ernstige ver wondingen naar de buren was gevlucht, vertelde, dat ze 's nachts onraad had ge hoord. Toen zij bij de deur kwam zag zij daar een man staan, die haar met een mes of een revolver aanviel en ernstig verwondde. Nog in den loop van den nacht werd de politie in den omtrek gewaarschuwd, met het gevolg, dat op de Waalbrug te Nijmegen een verdacht persoon werd aan gehouden. De politie nam den man mee naar het politiebureau. Dicht bij het bu reau gekomen wist hij zich los te wer ken. Hij lostte een schot op den agent en ging er toen van door. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Prof. Dr J. H. Zaaijer t. LEIDEN. Hedennacht is op 56-jarigen leeftijd overleden Prof. Dr J. H. Zaaijer. De overledene werd 29 Mei 1876 te Lei den geboren. Hij studeerde te Leiden en te Heidelberg in de geneeskunde Na zijne promotie in 1903 was hij tot 1906 assistent in de heelkunde aan de Uni versiteit te Amsterdam en daarna van 1907 tot 1914 te Leiden. In 1914 werd hij tot hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche Universiteit benoemd. Prof. Zaaijer was een der meest bekende chi rurgen, niet alleen in ons land, maar ook in hst buitenland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3