WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROViNOIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 34 rradig. STER", EG. irbleten. it Blad. Staten-Generaal FEUILLETON. JOAN CARISBR0KE EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. Buitenland. „Het komt me zoo voor, dat uw plan tiet eenige is, dat mijn meisjes er voor behoedt haw brood onder vreemden te Belangrijkste Nieuws. (Wordt vervolgd.) ■genconcert. ,C.R.V.-Da^ mst, Ds J. ren. 111 Deling door 2.30—4.30 iet Urbach. Declamatie Amsterdam. ■10.30 Pro- Tazelaar ïphonie-or- ,30 Gramo- ÏRICHT. m 9 Nov.: nd, nevelig jeen regen, uur: u.: 762. s: f 0.90, jorten Ie iroefpak. ïvelend, lut 25 a ƒ2, Jes 75 ct per ïper 100 K.G. |de aan LA- 314, M'burg fCH. LEGH. f yersching of IR, 's-Heer i Slabberjan, aken, Kwar- iirkalenders, )OUX, Boek- |5, M'burg. ger Spek 60, 150 ct., alles appen ƒ1, 5 VERHAGE, liddelb. leef- Bakkeri] of Jnselen, ook nemen. Br. ad te Goes. iBorssele. J.S.F.-Radio- Jccu en an il. J. LE A. 70 C.A. 'iNDEREN, Ike B 134. 1RD, VRS. KOOP fN, levering de Haven einde. Huisorgel, orijs. Bevra- VN KLAVE- JECHT aina's Oord" JAC. GE- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortentlön 90 cent per regel, Ingezonden medodoollngon 00 cont por regel, Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Algemeens beschouwingen over de Rijksbegrooting. Het groote politiek debat is gisteren maar in kleinen stijl begonnen. Eerste spreker was n.l. de heer B r a a t, Plattel., die de regeering critiseerde om dat zij z.i. niet genoeg voor den land bouw doet. Hij bepleitte het heffen van hooge invoerrechten, sterke vermindering van salarissen, tegengaan van cumulatie van salarissen en pensioenen, enz. De heer Marchant, V.D., critiseerde het rapport-Weiter en vervolgens 't wets ontwerp inzake verhooging van invoer rechten. Spr. wees er op, dat we trotsch waren dat een Nederlanden (Colijn!) in het internationaal gezelschap te Genève den zedelijken moed had om te waarschuwen: worden de tariefmuren niet neergehaald dan gaat Europa ten onder. Het vertrou wen in den Volkenbond is geschokt en daaraan heeft deze regeering medege werkt, die aan het verdrag van Ouchy medewerkte en zelve een verhooging der tarieven voorbereidde. Het is wel treurig geweest, dat het ten deze op een krachtproef tusschen regee ring en Kamer is uitgeloopen. Bovendien geldt spr.'s critiek het tijdelijk karakter dat de desbetreffende wet zou hebben gehad. Spr. herinnert er voorts aan, dat de Kamer de regeering andere middelen aan de hand heeft gedaan „couponbelas ting, belasting op goederen in de doode hand", enz. Mocht de regeering meenen, dat de Ka mer haar alsnog zou volgen op den weg met bedoeld wetsontwerp aangegeven, dan verklaart spr. reeds nu, haar niet te zullen volgen. Het Kabinet moet aftreden of het ontwerp moet worden ingetrokken, er is geen derde mogelijkheid. Door een disqualifi- catie van de Kamer zal het Kabinet het veege lijf niet kunnen redden. Het wets ontwerp moet niet dreigend blijven han gen. Het heeft reeds kwaad genoeg ge daan. Het moet tot eiken prijs zoo spoe dig mogelijk verdwijnen. Spr. verklaarde dankbaar te zijn, dat de minister is teruggekomen van zijn voornemen om de steunregelingen voor de groote gemeenten te wijzigen. Daartoe was moed noodig. De minister heeft dien moed getoond, ofschoon wetende, dat sommigen den moed voor zwakheid zou den aanzien. Voorts betoogde Spr., dat het gezag al leen gehandhaafd moet worden door de ambtelijke organisaties en niet mede door de niet-amhtelijke, fascistische. De regee ring brenge alsnog tot klaarheid, wat er in Den Haag is gebeurd op 20 September. Met betrekking tot de staatkundi ge positie merkt spr. nog op, dat, als het gemeen overleg geen resultaat mocht hebben en de regeering aftrad, dit geen ramp zou zijn, als zij kon worden ver vangen door een kabinet, dat wel het ver trouwen der volksvertegenwoordiging heeft Maar niemand zal zich laten vin den voor een kabinet, dat slechts tot de verkiezingen zou bestaan om daarna te worden weggewerkt Daarom volsta de nieuwe regeering met een korte verklaring van haar beleid en worde de oplossing verder gezocht in Ka merontbinding, waardoor men tot een nieuwe, geregelde positie kan geraken. De heer Peereboom, H.G.S., oefden- de critiek op de politiek van de Anti-rev. en Chr.-Hist. partijen, welke met levens- 59). door antwoordde Meliora. „Joan en ik bskben er samen ernstig over gesproken. Ik heb er tegen jullie verder over gezwe- om(*at ik ,6r niet van houd plannen te bespreken, die nog op zulke erge losse schroeven staan. Tegen je vader heb ik er zelfs heelemaal nog niet over gespro ken, omdat ik er niet zeker van was, dat het plan, dat me zoo plotseling inviel, wel zoo heel verstandig was. Zoo'n inval mag heel gelukkig zijn een ware in spiratie maar het kan ook een leelijke vergissing blijken! Ik ben nu voor mezelf tot de overtuiging gekomen, dat het een goed en verstandig plan is en dat we, als /rackten zooveel mogelijk samen te werken, zullen slagen in het werk, dat we enken te ondernemen. Maar we kunner. mets tot stand brengen, als bijvoorbeeld van ons van den aanvang af het oornwnen heeft zijn of haar eigen waar- Ti? i?v to°k vooral niet te kort te doen. «ebt aangeboden de huishouding te wetten, op den Bijbel gegrond, geen reke ning houden. Ons volk heeft vroeger of fers gebracht in goed en bloed voor zijn goede, gerechte zaak; thans heeft ons volk slechts dit te doen: terugkeeren tot den God, die ons volk redde in donkere dagen; zonder dat gaat het reddeloos verloren. De bijbel worde gelegd aan den wortel des kwaads: het verlaten van Gods Woord door het Neder- landsche volk. De Protestantsche belan gen moeten in de Grondwet worden vast gelegd, anders gaat het met ons volk verder hellend berg-af. De heer Duymaer van Twist, A.-R., betoogde, dat de regeering van den ernst van den toestand der binnen- schipperij niet voldoende doordron gen is. Het is in 't algemeen niet juist, dat de gemeentebesturen zich het lot van de binnenschippers reeds voldoende aan trekken. Spr. diende een motie in, waarin aan gedrongen wordt op meer geldelijke on dersteuning aan de binnenschippers en aan hun bedrijf. De vergadering werd te 4.50 uur ver daagd tot hedenmiddag één uur. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. Gisteren was het dan voor Amerika de groote, met zooveel spanning verwachte dag der presidentsverkiezing. Een echte Amerikaansche verkiezingsdag. Overal waren bij de stembureaux sterke politie-afdeelingen geconcentreerd, ten einde fraude te voorkomen. Klachten om trent pogingen tot intimidatie en omkoo- perij kwamen bij duizenden binnen. Een der leden van een New-Yorksch stem bureau beweerde, dat hij één man niet minder dan zestien maal had zien stem men. Tot het laatste toe bleven de campagne leiders der beide candidaten vol moed. Hoover's manager verklaarde: „Wij heb ben den uitslag in onzen zak; wij zullen beslist winnen". En Roosevelt's manager was even optimistisch: „Rooselvelt zal winnen, zoo zeker als de zon zal opgaan". Vannacht bleven alle restaurants, dans gelegenheden en cabarets geopend. Het wachten te Washington was op het lichtsignaal; werd een rood licht ontsto ken, dan had Roosevelt de overwinning behaald; was het lichtgroen, din was Hoover overwinnaar. In de straten van New-York en andere groote steden bewoog zich een enorme menigte en overal heerschte groote op winding. (Men zie verder onder telegrammen.) Aanslag op Hoover. Niet ver van de brug, welke Hoover's trein passeerde, is een zak dynamiet ge vonden. In het struikgewas bij de spoor brug werd ook nog een zak met spring stoffen gevonden. In tegenstelling met een vorig telegram wordt gemeld, dat geen van de twee brug wachters gedood werd. Brussel vreest een restauratie in Duitschland. In officiëele Belgische kringen, waar men zeer goed op de hoogte is van den huidigen toestand en verhoudingen in Duitschland wordt het herstel van de monarchie binnen betrekkelijk korten tijd verwacht. Zonder het conflict tusschen Beieren en het Rijk zou, meent men, deze restauratie reeds gebeurd zijn. De Bel gische regeering zal indien deze gebeur- voeren, Lavina en ik geloof, dat je dat tamelijk wel af zou gaan, als je je er met hart en ziel aan wil geven; maar ik denk, dat je al gauw zult bemerken, dat je er heel wat mee te doen krijgt, want we zullen ons in het begin tevreden moe ten stellen met één dienstmeisje en dan bij voorkeur nog een jong ding, dat niet veel hoeft te verdienen. Je zult al je han digheid en meer dan al je geduld noo dig hebben". „Ik kan huishouden, als ik wil, dat weet ik wel, en het zou me in elk opzicht meer aanlokken te werken in ons eigen huis, en voor mijn eigen familie, dan bij vreemden een betrekking te moeten zoe ken, zelfs al verdiende ik daar dan ook geld mee. Ik vrees, dat ik in den winkel niet veel waard zou zijn, want ik zou vast en. zeker uit mijn humeur raken, als de klanten zich eens onredelijk toonden en ik. weet maar al te goed, hoe onre delijk en vervelend ik zelf gewoonlijk te gen het winkelpersoneel was. Wat onder- wijsgeven betreft, dat is geheel en al bui ten kwestie, maar de huishouding, daar zou ik werkelijk wel geschikt voor zijn, koken begin ik zoo langzamerhand zelfs prettig te vinden. „En zoo zal het gaan met alle takken van huishouding, als je je er maar met ernst en goeden wil op toelegt, Maggie sal tenia zich voordoet ten aanzien van den nieuwen regeeringsvorm in Duitschland dezelfde houding aannemen als de andere West-Europeesche staten. Weer een rede van Von Papen. De Rijkskanselier Von Papen heeft gis teren op het noenmaal, hem aangeboden door de Vereeniging der buitenlandscbe pers een rede gehouden. Het Duitsche volk, aldus de Rijkskan selier, heeft de taak om een vorm voor zijn staatsbewind te vinden, welke aan de bijzondere moeilijkheden tegemoet komt. De eerste voorwaarde daarvoor is het herstel van de volle souvereiniteit van den staat en instelling van een perma nente, sterke regeeringsmacht. Zulk een autoritair bewind is niet in strijd met het beginsel der democratie. Democratie en gezag zijn geen tegenstellingen, maar noodzakelijke aanvullingen. Onze Duit sche rijkspresident, welke gekozen is door de meerderheid van het volk, is het de mocratische beginsel, vereenigd met histo risch gezag. Aldus is het rustende punt geschapen, waaruit de verschillende be wegingen van ons politieke leven be- heerscht moeten worden. Het herstel van een sterk Duitsch be wind is niet alleen een levensvoorwaarde voor Duitschland, maar voor geheel cen traal Europa. Duitschland kan thans niet, 14 jaar na den vrede, nog steeds aan de rol van overwonnene vasthouden. Wij eischen de gelijke rechten, die voor alle andere gel den, niet als een genade, of weldaad, maar als een eisch, waarvan we geen afstand doen. Nimmer zal het economische leven in Europa tot rust komen, nimmer zullen de noodzakelijke grondslagen voor zijn ont wikkeling worden verkregen, wanneer niet een eensgezind en vredelievende vol ken-gemeenschap werkelijkheid wordt, welke ik als doel van de Duitsche politiek beschouw. U kent den strijd, dien wij thans om onze rechtsgelijkheid in de ontwapenings kwestie te strijden hebben. Onze eisch tot algemeene ontwapening is de onwrikbare basis voor onze houding. Het Fransche plan neemt aan, dat alle staten van het vaste land van Europa ge lijksoortige legers hebben. Dit is, van Duitsch standpunt bezien, nog de vraag. Wij hebben op het oogenblik een leger, dat ons opgedrongen is en wij beklagen ons erover, dat onze soldaten niet gelijk waardig zijn aan die van de andere lan den, omdat zij niet op dezelfde wijze be wapend mogen zijn. De Fransche regeering schijnt ervan uit te gaan, dat de bewapening der legers van de verschillende landen werkelijk ge lijk zal worden. Dit standpunt beschouw ik als een grooten vooruitgang. Niet kan worden bestreden, dat, wanneer het ge lukt, allen legers het karakter van zui vere defensieve middelen te geven, wij een beslissenden stap in de richting van de moreele ontwapening en den vrede op de wereld gezet zullen hebben. Wij zullen niet aan een ontwape ningsconferentie meewerken, zoolang wij niet weten, of deze voor ons in haar ge- heelen omvang dezelfde rechten geeft. Bergverschuiving in Zwitserland. De „Wandelende Berg" in het kanton Glarus, de Kilchenstock, is gisternacht weer sterker in beweging geraakt. De bewoners van Linthal en omgeving werden door het geluid van neerploffen de rotsstukken uit den slaap opgeschrikt. Alarmsignalen en sirenen klonken en schijnwerpers werden opgesteld, om den nooit leeren koken, al deed ze er nog zoo haar best voor, want ze heeft de eigen schap om zoowat flauw te vallen boven 't fornuis; maar ze kan naaien en heeft ongetwijfeld aanleg voor alles, wat daar mee in verband staat. Zoolang onze school nog niet tot bloei is gekomen, zal zij al onze japonnen moeten maken en alle naai en verstelwerk op zich moeten nemen. Maar over de de onderverdeeling van de werkzaamheden kunnen we een anderen keer wel eens spreken. Met zulk soort dingen behoeven we je vader niet te ver moeien; laten we nu liever spreken over dat, wat hij voornamelijk moet beslissen. Laat me dan eerst vragen, of jullie alle maal instemmen met mijn voorstel, dat we met vereende krachten zullen werken aan de oprichting van een school voor meisjes van alle leeftijden een kost- srhool of een dagschool of een vereeniging van de twee, zooals het ons het beste uitkomt?" „O ja, ja!" riepen de twee oudsite meis jes uit. „Wij zijn er voor, van ganscher harte". Joan zei niets. Meliora wist al lang, hoe zij over het plan dacht. „Hoe denkt u erover, dominee Caris- broke." bewoners, die hun huizen wilden verlo ten, den weg te wijzen. Toen tegen den ochtend de nevel op trok, bleek, dat de bovenste bergtop in Noordelijke en Zuidelijke richting me! een inhoud van ongeveer 30.000 M3. was afgebroken. De boomen van het beboschte gedeelte eronder zijn grootendeels ont worteld. Nieuw financieel schandaal In Frankrijk. De bladen maken melding van een nieuw financieel schandaal in Frankrijk. Ditmaal betreft het ontduiking van be lasting op groote schaal door aandeel houders van een groote onderneming, die, om geen coupon- en dividendbelasting te betalen, de coupons en dividendbewijzen door een bank te Bazel lieten verzilveren. Niet minder dan 2000 personen, onder wie zich ook senatoren bevinden, moeten hierbij betrokken zijn. De socialistische pers beweert, dat de regeering de zaak in den doofpot wil stoppen, aangezien er vele hooggeplaatste personen bij betrokken zouden zijn. De socialistische afgevaardigde Albertin heeft over het geval een interpellatie aan gekondigd. Weer een Koningin die haar land gaat verlaten. Naar de Romeinsche correspondent van de „Daily Herald" meldt maakt, na dat koningin Marie van Joego-Slavië Donderdagavond j.l. in het geheim naar Tsjecho-Slowakije is vertrokken, thans ook koningin Giovanna van Bulgarije toebereidselen om haar land te verlaten in verband met de ernstige onlusten, welke daar dreigen. Naar verluidt, zal zij haar intrek ne men in de koninklijke villa Capodimonte buiten Napels. Men weet nog niet of zij alleen naar Italië komt of dat koning Boris haar op haar reis zal vergezellen. Op het oogenblik verkeert Bulgarije in een toestand van het openlijk verzet en de generaals eischen van koning Boris, dat hij de dictatuur zal invoeren, om dit verzet te onderdrukken. De invoer van spek in Engeland. De Engelsche minister van landbouw Elliot heeft gisteren de handelsvertegen woordigers van Nederland, van Dene marken en van andere spek uitvoerende landen ontvangen en hun officieel mee gedeeld, dat Engeland den invoer van spek en ham met 20 pet. moest verlagen, ten einde de binnenlandsche markt te steunen. De minister verzocht den heeren er bij hun regeeringen op te willen aan dringen dat dit voorstel een verstandig onthaal zou vinden. Storm op de Caraïbische zee duurt voort. Naar uit Panama wordt gemeld, woedt de hevige storm boven de Caraïbische Zee onverminderd voort. Het Engel sche stoomschip „Phemius" is zoek. Het Amerikaansche stoomschip „San Simeon" heeft wederom S. O. S.-sei- nen gegeven. Twee andere Amerikaan sche schepen zijn op weg naar de „San Simeon". De „Studington", een transport schip van het Amerikaansche leger, en de stoomboot „Hobro Jensen" melden ern stige averij. Aangezien van een groot aantal schepen de dagelijksche berich ten ontbreken, heerscht er wegens de bui tengewone hevigheid van den storm groote bezorgdheid. Economische conferentie niet vóór Maart bijeen? De deskundigencommissie voor de voor bereiding van de economische wereldcon ferentie heeft de eerste phase van haar moeten gaan verdienen. Ik vrees boven dien, dat het Lavina en Margaret heel moeilijk zou vallen een betrekking te vinden, die voldoende gesalarieerd werd om van te leven. Joan is op het oogen blik nog te jong om reeds het ouderlijk huis te verlaten; over de tweelingen hoef ik zeker niet eens te spreken. „En toch", zei Meliora, „reken ik ook op de tweelingen, als ze maar eenmaal goed begrijpen, dat ze het nieuwe leven moeten aanvaarden, zooals het is. Ze zul len haar veranderde omstandigheden niet ten volle begrijpen, eer ze Perrywood voor goed vaarwel hebben gezegd, de arme kinderen. En er zijn heel wat manieren, waarop ze zich nuttig kunnen maken, ter wijl ze er dan waarschijnlijk zelf nog van zullen profiteeren. Ze zullen bij het koken behulpzaam kunnen zijn en ze hou den heusch wel van wat huishoudelijk werk. Brenda vindt het heerlijk de meu bels te boenen, terwijl Netta niets liever doet dan het tafelzilver poetsen, als ze mag". „Ik zou liefst deze streek heelemaal verlaten", zei de dominee droevig. „Ik moet Perrywood verlaten en het zou erg pijnlijk voor me zijn, voor ons allemaal trouwens, om hier een ander huis te hu ren en voortdurend menschen te ont moeten, die we r-* die ik onrecht heb Binnenland. De begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer begonnen. De betooging der S.D.A.P. te Den Haag. Salarisverlaging voor het spoorwegper soneel voorloopig uitgesteld. Moordaanslag te Bemmel. Buitenland. De presidentsverkiezing in Amerika. Roosevelt gekozen. Rede van Von Papen. Invoer van steenkool in België. Verlaat de koningin van Bulgarije het land? Financieel schandaal in Frankrijk. werkzaamheden beëindigd. Zij zal waar schijnlijk niet, zooals oorspronkelijk was gedacht, reeds in December weer bijeen komen om het programma voor de con ferentie definitief te formuleeren, maar wellicht pas in Januari. Terwijl men tot dusver over 't algemeen veronderstelde, dat de economische conferentie in Fe bruari zou worden geopend, is men thans van meening, dat haar bijeenroe ping niet vóór Maart zal geschieden. 400 communisten te Warschau aangehouden. Daar de communisten te Warschau voorbereidingen troffen om den 15den verjaardag der Russische revolutie op hun wijze te vieren, heeft de politie 400 hun ner in hechtenis genomen. Eenige betoo gingen werden verijdeld. In een voorstad raakten aanhangers van Trotski en aan hangers van Stalin slaags, waarbij de communistische afgevaardigde Rosenberg en tien anderen werden gewond en naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Korte Berichten. i In de havens van Brugge en Zee- brugge gaat het steeds slechter. De sta tistiek der beweging voor de tien eerste maanden van 1932 bedraagt een totaal van 988 schepen met 429.163 ton bij aan komst en 181.245 bij vertrek. De cijfers voor het gelijkloopend tijdperk 1931 wa ren 1228 schepen met 505.837 ton bij aan komst en 279.993 bij vertrek. Dit betee- kent een vermindering van 240 schepen met 76.674 ton bij aankomst en 148.743 ton bij vertrek. Bij het verlaten van het station Ja- tiba werd de postwagen van den snel trein Valencia—Madrid door een uit twaalf personen bestaande rooversbende overvallen. De roovers trachtten zich meester te maken van de poststukken, welke waarden bevatten. Het kwam tot een schietpartij tusschen de roovers en de treinbeambten. De bende is ten slotte gevlucht Eenige leden zijn reeds gearres teerd. De Belgische minister van Nijver heid en Arbeid heeft medegedeeld, dat het aantal werkloozen in België is ver minderd in de textiel-kleeding- en dia mantindustrie. Het totaal aantal geheel of gedeeltelijk werkloozen is gedaald van 330.000 tot 300.000. De regeeringscommissie voor het Saargebied heeft besloten, dat alle op mi litaire leest geschoeide organisaties der nationaal-socialisten, in het bijzonder de stormafdeelingen (S.A.), de estafette-af- deelingen (S.S.) en de andere organisa ties der Hitlerianen, zooals de S.A.- waarnemers, de S.A.-reserves, het natio- naal-socialistische corps motorrijders, de leideijsscholen, do SLA-kazernes en de uitrustingsdienst, onmiddellijk; moeten worden ontbonden. aangedaan en van wie we niet kunnen verwachten, dat ze vriendelijk over ons zullen denken". „Dat dacht ik wel", zei Meliora, „en ik heb al eenige stappen gedaan, waar u natuurlijk uw goedkeuring aan moei hechten, alvorens ik er verder op door ga. Mijn zuster wist een meisjesschool voor den middenstand, die een goeden naam had en die we voor een betrekke lijk geringe som konden overnemen. Ze is niet ver van Hampstead Heath gelegen. Ik heb om nadere bijzonderheden ge schreven. „Maar waar moet dat geld vandaan komen?" „Dat is wel te schikken, geloof ik. Ik zal er eens over praten met uw vriend, mijnheer Harries. Ik geloof vast, dat er wel iets voor u en de uwen uit de schip breuk over zal blijven niet veel mis schien, maar toch genoeg om opnieuw te beginnen. En het is ook niet meer dan rechtvaardig, dat het zoo zou zijn. U ver trouwt me dus ten volle en vindt het goed dat ik de noodige schikkingen tref, do minee natuurlijk met hulp van uw dochters?" „Ik vertrouw je ten volle, Meliora. Ik zou je mijn leven, mijn eer, alles, wat ik bezit, toevertrouwen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1